patak

Members
 • تعداد محتوا

  1,100
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  16

تمامی ارسال های patak

 1. صفوف وحوش در جنوب سوریه در هم شکسته شده و شهرهای ابطع و داعل هم به دست ارتش سوریه ازاد شدن و به زودی گذرگاه نصیب هم ازادمیشه.چندین شهرک دیگه هم امروز ازاد شدن و وحوش عملا هیچ توانی برای مقابله ندارن.خود شهر درعا هم زیر حملات سنگینه و پیشروی داره انجام میشه. عملیات درعا خیلی سریع تر ازچیزی که همه فکرشو میکردن پایان میپذیره و به زودی نبرد ادلب آغاز میشه.نبرد نهایی برای ازادی سوریه
 2. نیروهایارتش سوریه در حال سرازیر شدن به سمت درعا هستن.البته سهیل حسن ظاهرا به مرخصیرفته و این روزها در طرطوس دیده شده. با نزدیک شدن سیل نیروهای ارتش به سمت جنوب عملیات روانی و درخواست مصالحه از طرق مختلف هم شروع شده و زمزمه هایی ازتمایل چندین شهرک برای پیوستن به مصالحه شنیده میشه.
 3. جایی که اسراییل ازش ضربه میخوره قطعا حما و حلب نیست.شهدای قنیطره رو به یاد بیارید و وضعیت جغرافیایی اون منطقه رو با جنوب لبنان مقایسه کنید. اسراییل فعلا دنبال سامانه های ضد هوایی ایران در حلب و حما و حمصه اما ضربه اصلی رو بیخ گوش خودش میخوره. ما در لبنانی که پر از جاسوس و منافقه سالها انتقال سلاح انجام دادیم و اگرچه گاهی موفق نبودیم اما در نهایت هزاران موشک و راکت رو در انبارهای زیر زمینی حزب الله مستقر کردیم.حالا در سوریه به مراتب دستمون باز تره. روزی که حلقه های پدافندیمون کامل بشه آسمان لبنان هم دیگر امن نخواهد بود. یک نگاه ساده به حجم پروازهای باری از ایران به سوریه و توان داخلی خود سوری ها در تولید سوخت موشک و ایضا خود موشک ها و حجم تسلیحات و انبارهای منهدم شده در حملات اخیر نشون میده هنوز سورپرایز های بزرگی باقی مونده.شاید ایران در مرحله اول قبل از تکمیل رینگ های پدافندی خودش مشغول اماده سازی پدافند سوریه برای حفاظت از نیروهای خودشه که البته این چند وقته بد هم عمل نکردن.باور کنید اسراییلی ها از چیزی خبر دارن که اینطور دارن دست و پا میزنن.
 4. دیشب صهیونیست ها با چند گلوله توپ مواضع ارتش سوریه رو در اطراف شهر بعث هدف قرار دادن و بلافاصله ارتش سوریه هم پاسخ داد. اسراییلی ها که توقع پاسخ سوری ها رو نداشتن با چند موشک کروز حمله رو ادامه میدن که حداقل دو سه موشک منهدم میشه و اینبار در جواب حمله بیست موشک به سمت جولان شلیک میشه.صهیونیست ها که کاملا غافلگیر شده بودن اینبار حملات هوایی رو امتحان میکنن و اهداف بیشتری رو مورد حمله قرار میدن از جمله فرودگاه خلخله که باز هم پدافند موفق عمل میکنه و در جواب حمله دوباره نزدیک ۳۰موشک به سمت جولان شلیک میشه.توو این گیر و دار حملات توپخانه ای مداوم دو طرف هم در جریان بوده و بالاخره دو طرف اتش بس میکنن. نکته مهم این ماجرا امادگی مقاومت برای پاسخ بود و از طرفی سطح پاسخ مقاومت و نوع موشک ها و غیره نشون میده که عملیات سپاه در کار نبوده و این پاسخ خود سوری ها بوده البته با درخواست ما. پاسخی که سپاه به صهیونیست ها باید بده قطعا بزرگتر از این ها خواهد بود. از دیشب تا الان ترس و وحشت در سرزمین های اشغالی حکمفرماست و با توجه به تحرکات حزب الله در جنوب لبنان صهیونیست ها حسابی ترسیدن.اسراییل عمق استراتژیکی نداره که بخواد در جولان و جنوب لبنان هم زمان درگیر بشه و همین نقطه ضعفش هست. انشالله از این به بعد سوری ها در همین حد هم که شده پاسخ حملات صهیونیست ها رو بدن. درباره ادعای صهیونیست ها مبنی بر رهگیری تمام موشک ها هم باید گفت شکر اضافی میخورن و حداقل یک مورد اتش سوزی و انفجار تصویرش بیرون اومده و باقی مناطق مورد اصابت رو هم قرنطینه کردن.
 5. در لابلای نبردهای خانه به خانه در یرموک و حجرالاسود واقعا جا داره یادی کنیم از ژنرال عصام زهرالدین که واقعا در این زمینه متخصص بود و قبلا در حمص و دیرالزور ابن رو نشون داده بود. امروز نیروهای اس دی اف به چند پایگاه ارتش سوریه در حسکه حمله کردن متاسفانه.ارتش سوریه باید فکری به حال حسکه و قامیشلی بکنه وگرنه ممکنه فاجعه رخ بده.اس دی اف اگر پاش بیفته کمتر از دواعش نیست.
 6. البته به توضیحات جناب امینور اضافه کنم که امروز گروهی از وحوش در شمال حمص با مذاکره برای تخلیه منطقه مخالفت کردن و ندای حی الی جهاد سر دادن.این اختلافات بین وحوش عالیه.هم راحت تر سقوط میکنن و هم همدیگه رو نفله میکنن. نیروهای اس دی اف هم عملیات پاکسازی شرق دیرالزور از دواعش رو اغاز کردن.متاسفانه غده سرطانی اس دی اف داره بزرگ میشه اما نکته امیدوار کننده هم ظهور گروه های مقاومت مردمی ملی گرا در رقه و اطرافش هست که این دو سه روزه سه ترور موفق از فرماندهان اس دی اف هم داشتن. گرایش مردم به دولت سوریه بدترین چیزیه که غربی ها میتونن انتظارشو داشته باشن.
 7. نیروهای تایگر به منطقه شمال حمص رسیدن.دیشب به محض مستقر شدن نیروها یک بمباران حسابی رو هم شروع کردن و اولینتیر رو سهیل حسن پرتاب کرد.این بمباران های شبانه یکی از تاکتیک های اصلی نمر برای ایجاد رعب و وحشت در وحوشه. فعلا عملیات زمینی شروع نشده و بمباران ها هم هنوز کاملا جدی نشده.با پاکسازی این پاکت محاصره شده مرکز کشور سوریه بالاخره یکپارچه میشه و باقی مناطق رو میشه راحت تر آزاد کرد. این دست و پا زدن صهیونیست ها علاوه بر جنبه های سیاسی و قضایای برجام و غیره یک جنبه دیگر هم داره و اون اینه که یک کار مهمی توسط ما داره صورت میگیره.باید منتظر موند فعلا.
 8. تمام این تانک ها غنیمت وحوش از ارتش سوریه بودن.دوستان قدیمی تر خوب میدونن که ارتش سوریه اوایل بحران و حتی تا دوسه سال بعد چقدر تجهیزاتش رو راحت به باد میداد و ما حرص میخوردیم. وقتی میگیم پای ما روی خرخره اسراییله به همین دلایله.تبدیل ارتش بعثی و پر از نفوذی سوریه به یک ارتش منظم و در عین حال در بعضی موارد چریکی و جنگ دیده در همسایگی اسراییل کار بزرگیه.به هر حال منطقه جولان کم اهمیت تر از جنوب لبنان و غزه نیست و نقاط تماس ما رو بیشتر میکنه.
 9. فعلا مسلحین و دواعش در جنوب دمشق درگیری ندارن اما داد و ستدی هم ندارن و دنبال نبرد با دشمن مشترک هستن ارتش سوریه از سمت جنوب یرموک و حجرالاسود داره پیشروی میکنه. ارتش سوریه در منطقه قلمون شرقی اونقدر غنیمت از جیش الاسلام گرفته که قابل شمارش نیست.فقط یک فقرش نزدیک سی تانکه.ده ها موشک انداز تاو و کنکورس و مهمات سنگین و غیره هم بماند.وحوش هم بشدت مواخذه شدن توسط رفقاشون که چرا تجهیزاتو منهدم نکردین. سهیل حسن و وزیر دفاع سوریه هم از این غنایم دیدن کردن.نکته جالب اما اخیرا اسکورت سهیل حسن توسط نیروهای ویژه روسیه هست که نگران کننده است.
 10. بمباران دواعش در یرموک و حجرالاسود به شدت ادامه داره.فراتر از حد تصور دارن این اردوگاهو میکوبن چون بافت مسکونی فشردش واقعا عملیات زمینی رو غیرممکن میکنه. به نظر اگر دواعش تسلیم نشن تا یک هفته اینده این اردوگاه و مخله حجرالاسود با خاک یکسان میشه.خوشبختانه تعداد غیر نظامیان در این دو محله بسیار کمه و تقریبا فقط وحوش حضور دارن. پاکسازی کامل استان دمشق تثبیت دولت مرکزی سوریه به پایتختی دمشقه و تحمیل اراده ما به طرف غربی.از اینجا به بعد ماجرا اما منوط به اتفاقات دیگه ای هست.مثلا دهن کجی به اسراییل و حرکت به سمت جنوب سوریه. چنگ و دندان نشان دادن به امریکا و حرکت به سمت شرق سوریه و التنف و یا پایان توافقات با ترکیه و حرکت به سمت ادلب. فعلا شاید گزینه اسراییل دم دست تر باشه.
 11. نکته ای که درباره اسراییل و ضرباتش به ایران گفته نمیشه اینه که ضربات ایران به مراتب عمیق تر بوده هرچند دیده نمیشه.تبدیل ارتش بعثی و بی بخار سوریه به یک ارتش جنگ دیده و ارزشی و استقرار کامل حزب الله و حماس در مرزهای اسراییل گلوی اسراییل رو داره فشار میده.این عین جمله لیبرمن بوده. درسته که اونها هم ضرباتی رو به ما زدن و میزمن اما همه اینها کوتاه مدت هستند و نمیتونن موازنه وحشت رو بین طرفین تغییر بدن.اسراییل در استقرار بی ثباتی در مرزهای ایران ناکام بوده و برعکس ایران تونسته وضعیت رو در مرزهای اسراییل حفظ کنه. در مورد موشک ها هنوز منتظر تصاویر هستیم.امکان نداره به مرکز تحقیقاتی برزه و جرمانا بیشتر از بیست موشک شلیک شده باشه.بقیه موشک ها یا اصلا شلیک نشدن که به نظرم بعیده یا یک جایی سقوط کردن که دو طرف خیلی مایل به ارایه اطلاعات بیشتر نیستن. به همه اینها اضافه کنید این رو که خود غربی ها گفته بودن هشت هدف رو برای حمله انتخاب کردن که این با امار روسها و سوریها درباره اهداف حملات و دفع اونها مطابقت داره
 12. ارتش سوریه عملیات وسیعی رو برای پاکسازی منطقه شمال حمص و جنوب حما رو آغاز کرده و پیشروی هایی هم داشته.اما سهیل حسن در دمشق مونده و احتمالا قراره به سمت قلمون شرقی حرکت کنه.از طرفی نیروهای فلسطینی و گارد هم در اطراف یرموک مستقر شدن و منتظر دستور حمله هستن. به نظر میاد با ازاد شدن نیروهای غوطه شرقی ارتش سوریه دستش برای عملیات در سه محور باز شده.
 13. کدوم انبار سلاح شیمیایی؟؟؟ انبار سلاح شیمیایی در فرودگاه و مرکز تحقیقاتی؟ اونم بعد از خلع سلاح شیمیایی سوریه؟؟؟ کدوم احمقی وقتی دوساله ارتشش فقط در حال پیروزیه و یک گام تا پیروزی نهایی فاصله داره وسط دمشق از سلاح شیمیایی استفاده میکنه؟مرز های ساده انگاری رو جابجا نکنید برادر من. الان امریکا شده قهرمان داستان که اومده و تمام تسلیحات شیمیایی رو نابود کرده؟؟؟؟ انهدام این حجم از تسلیحات شیمیایی اون منطقه رو باید الوده کرده باشه دیگه.الان آلودگیش کووو؟؟؟ همچنان منتظر تصاویر هستیم تا تعداد اصابت موشک ها به فرودگاه های سوریه رو ببینیم.
 14. نکته مهم اینه که قبل از انتشار تصاویر توسط امریکا روسها اصابت چند موشک به اطراف حمص و مرکز تحقیقاتی در برزه رو تایید کردن که حالا تصاویرش هم بیرون اومده.اما قویا میگن در الشعیرات و فرودگاه دمشق و بلای و الضمیر موشک ها منهدم شدن. تصاویر ماهواره ای به خوبی میتونه صحت این ادعا رو روشن کنه.واقعا باور پذیر نیست که غربی ها اون همه کروز رو فقط خرج مرکز تحقیقاتی برزه و بانکرهای اطراف حمص کرده باشن.اگر تصاویری از اصابت موشک به باقی پایگاه ها بیرون نیاد با قدرت میشه گفت ادعای انهدام ۷۱موشک صحیخه که برای ارتش سوریه و ما یک رقم عالیه
 15. قطعا برای تحلیل درست ماجرا باید چند روز صبر کرد اما ظاهر قضیه اینه که غرب پذیرفته حمله محدود باشه و به ضرر منافع ایران و روسیه نباشه و تلویحا خود غربی ها هم اذعان کردن که حملاتشون به جاهایی بوده که عواقب بعدی نداشته باشن. از اینور هم روسها حداقل پذیرفتن باز هم نظاره گر باشن و کاری نکنن. اما در مورد تعداد موشک های شلیک شده و منهدم شده باید صبر کرد تا تصاویرش بیاد.فعلا امریکا تصویر پایگاه تحقیقاتی برزه و دو منطقه در حمص رو منتشر کرده که البته سوریه و روسها هم اذعان داشتن این مناطق مورد اصابت قرار گرفته. از اونور کلیپ رهگیری و انهدام دوسه تا از کروزها هم فعلا بیرون اومده.باید منتظر تصاویر فرودگاه ها و باقی مناطق مورد حمله قرار گرفته باشیم. امار پنجاه درصدی هم برای پدافند سوریه به نظر من قابل قبوله و کلی پیشرفته.ما کار جدیدی رو شروع کردیم و انشالله نتایجش رو در اینده میبینیم.
 16. متاسفانه گویا تعداد شهدا بیشتر از هفت نفر بوده و از پدافند ارتش هم شهید دادیم.شاید دلیل اعلام نکردن شهدای ارتش این بوده که حضور ارتش و اون هم نیروی پدافندی رسما اعلان استقرار پدافند ایرانی در سوریه است.به هر حال ارتش نیروی رسمیه. اما نکته مثبت این قضیه هم برای ما حضور ارتشه.یعنی کار جدی داره صورت میگیره.یعنی انهدام اون اف ۱۶ اسراییلی شاید تست یک سناریو جدید بوده. احتمالا اسراییل به همین موضوع پی برده که اینطور هار شده و امریکا رو هم با خودش همراه کرده.دیگه صراحتا دارن اعلام میکنن ایران نباید در سوریه باشه.این نبودن به معنای نیروهای زمینی نیست چون میشه اونارو در هر پوششی مخفیانه به کار برد.این نبودن به معنای برچیدن پایگاه های پدافندیه ایرانه. اگر این فرضیه درست باشه احتمال حمله غرب باز هم کمتر میشه.ریسک بالاییه حمله به پایگاه های پدافندی که اتفاقا دست روسها و سوری ها هم نیست.
 17. قبلا در همچین مواردی سپاه حداقل یکی دوتا آزمایش موشکی انجام میداد.دشمن رسما داره ایران رو تهدید به حمله میکنه.به نظرم اینجا دیگه لبخند و دیپلماسی جوابگو نیست.امریکا انقدر منافع ضربه پذیر در خاور میانه داره که به خاطرش حداقل سطح حمله خودش رو کاهش بده.
 18. با اینکه خروج وحوش از دوما ادامه داره اما هنوز بین وحوش دوما اختلاف نظر هست.یکی دوتا ترور درون گروهی هم داشتن امروز. به نظرم غرب و عربستان میخوان به هر قیمتی از توافق دمشق و غوطه شرقی جلوگیری کنن.اما بدنه تروریستها در دوما میخوان از محاصره خارج بشن هرچند فرماندهانشون نخوان. دوستان جوری از اقتصاد ضعیف روسها حرف میزنن که انگار امریکا و فرانسه در بهترین وضعیت اقتصادی ان.درسته باز هم چندین برابر وضعیتشون بهتره اما فراموش نکنید روسها جا پای محکمی در سوریه دارن و یک قدرت اتمی مطلق هستن و روند حرکتیشون در این چند سال نشون داده شاید گاها امتیازاتی بدن و عقب بکشن اما در حد جزیی بوده مثل بمباران قبلی تیاس توسط تمریکا که روسها خبردار شده بودن و کاری نکردن.اون حمله نهایتا سه چهارتا جنگنده و مخزن سوختو نابود کرد.حالا هم ممکنه به همچین حمله ای ازجانب غرب تن بدن اما حمله همه جانبه هرگز. فعلا تحرکات روسها نشون دهنده عقب نشینی نیست.ما روی زمین قدرت داریم اما روی میز مذاکره و چانه زنی ها و تهدیدات فعلا متاسفانه باید به روسها تکیه کنیم. انشالله پراکنده کردن نیروها رو اغاز کرده باشیم.
 19. متاسفانه گمانه زنی ها مبنی بر اینه که شهدای ما جزو نیروهای پدافند بودن.گویا اقداماتی داشته صورت میگرفته و پدافند ایرانی قرار بوده مستقر بشه... دفعه قبل جنگنده اسراییلی از همین نقطه رهگیری شد.و حمله هدفمند اسراییل به خوابگاه نیروها نشون دهنده خیلی چیزهاست. تو حمله قبلی ما شهیدی نداده بودیم ظاهرا اما این بار ضربه سنگینی خوردیم. این حمله ممکنه مقدمه حمله بزرگی باشه و این روزها اگر به سلامت طی بشه اتفاقات مهمی میفته. باید دید روسها تا کجا میتونن افسار امریکا رو نگه دارن.ممکنه به صورت ضربتی چند اسکادران دیگه وارد فرودگاه های سوریه بکنن.ممکنه نیروهای زمینیشون رو مستقر بکنن و ممکن هم هست یک چتر پدافندی محدود روی حمیمیم ایجاد کنن. فعلا گزینه آخر رو دارن اجرا میکنن.ما هم باید تمام نیروها و تجهیزات مقاومت و ارتش سوریه رو پراکنده کنیم و بهترین کار استقرارشون در مناظق شهری و درپناه مردم سوریه است.
 20. دیروز و امروز نیروهای گارد و تایگرها جوری خطوط دفاعی جیش الاسلام رو در دوما درهم شکستن که جیش الاسلام سریع درخواست مذاکره داد.حجم پروازها و بمباران ها به قدری وحشتناک بود که اگر جیش الاسلام تسلیم نمیشد همشون قتل عام میشدن. البته با همون حمله شیمیایی ساختگی جیش الاسلام بند جدیدی تو اتش بس اورد که تمام زندانی هاش هم ازاد بشن. همونطور که جناب امینور گفتن احتمال حرکت ارتش به سمت جسرالشغور هست اما من احتمال میدم عملیات به سمت جنوب و درعا ادامه پیدا کنه چون فاصلش با دمشق به مراتب کمتره.البته حضور نحس اسراییل کار رو سخت میکنه.
 21. در مورد قلمون شرقی ظاهرا دارن با روسها مذاکره میکنن که به همراه رفقای جیش الاسلامیشون به جرابلس برن. منطقه شمال حمص و جنوب حما واقعا از هر نظر برای عملیات مناسبه.به خصوص حالا که اقبال مردمی نسبت به ارتش سوریه و شخص بشار اسد بسیار بالا رفته و چند روستایی که ازاد شده با فشار مردم به تروریست ها بوده. همزمان عملیات محدودی هم داره در منطقه بوکمال و المیادین انجام میشه و شاید بشه گفت ماه های آتی به پاکسازی تمام مناطق محاصره شده در سوریه اختصاص پیدا کنه.حتی سفیر فلسطین در سوریه هم ادعا کرده به زودی اردوگاه یرموک هم آزاد میشه. در صورت اجرایی شدن این فرضیه ارتش سوریه و مقاومت تنها دو جبهه خواهند داشت.جبهه شمالی در ادلب و جبهه جنوبی در درعا و قنیطره. تکلیف قسد و نیروهای سپر فرات ترکیه هم به این راحتی ها مشخص نمیشه فعلا
 22. وحوش جیش الاسلام در حال خارج شدن از دوما هستن و به احتمال خیلی زیاد فردا صبح جشن آزادی کل غوطه شرقی دمشق برگزار میشه. تنها اردوگاه یرموک باقی میمونه و دواعش درونش تا دمشق کاملا پاکسازی بشه. اما امروز ارتش در جنوب حما و شمال حمص تونست سه روستا رو تصرف کنه اگرکمی بتونه فشار بیاره با مصالحه در الرستن و تلبسیه ان منطقه هم پاکسازی میشه. بعد از غوطه ارتش سوریه توان کامل برای انجام عملیات بزرگ در دو محور رو داره و همزمان میتونه در جنوب و سمال سوریه عملیات کنه.اگر بگیم یک سوم ارتش سوریه در دمشق مستقر بود حرف گزافی نیست. در حال حاضر نیازی به عملیات در ادلب نیست.با تزریق وحوش به ادلب اونجا خود به خود درگیری به وجود میاد.فعلا همین منطقه شمال حمص و قلمون شرقی و جنوب سوریه که به دمشق هم نزدیکه بهترین مکان های عملیاته. ظاهرا ارتش به صورت نامحسوس تحرکاتی در محور درعا هم داره و تجهیزاتی به اون سمت فرستاده.
 23. در مورد بوکمال بعد از حملات پراکنده داعش که تلفات زیادی هم دادن دواعش نیروهای تیپ قدس و لوا باقر حملات خودسون رو شروع کردن. باید به دواعش در صحرای باز امان داد.
 24. کلیپ های حملات دیشب به ریاض رو بارها ببینید.شلیک همزمان دو سه موشک بالستیک نه چندان پیشرفته یمنی سامانه های پاتریوتو فرستاده قاطی باقالیا.یکی از موشک ها ی پاتریوت که کاملا بر میگرده سمت لانچر خودی و به زمین میخوره. این پست برای تخریب و نادیده گرفتن قدرت پاتریوت ها نیست.اتفاقا همیشه حملات رو دفع هم کردن.اما شلیک های تک فروندی رو. اگر با دو سه موشک همزمان اینطور گیج شدن در برابر یک حمله همه جانله با کلاهک های اصطلاحا بارانی چه میکنن؟؟؟
 25. مسلما جیش الاسلام دوس داره به ادلب نره اما الان اونادر شرایطی نیستن که بخوان شرط بذارن.تمام مناطق غوطه سقوط کرده ودوما نمیتونه به تنهایی مقاومت کنه.جبهه قلمون هم دیگه بسته شده وراهی نیست که بخوان به اونجا برن.البته باید دید که در نهایت چه اتفاقی میفته. من میگم وحوش از دوما به هرجای دیگه ایبرن شکارشون راحته.دوما لانه زنبوره و پتانسیل تبدیل شدن به جوبردیگه رو داره.مردمش هم نسبت به باقی مناطق به وحوش نزدیک ترن. البته تصمیم گیرندگان بهتر میدونن انشالله. درباره درعا واقعیت اینه که مسلحین درعا خیلی عشق جهاد و انتحار نیستن.مردم اون منطقه هم بیشتر خواهان صلحن.اما الان برای امریکا تنها نقطه قابل اتکا جهت ضربه زدن به دمشقه. البته نیروهای بسیار زبده ای هم از ارتش و مقاومت در درعا حضور دارن که کار وحوشو سخت میکنه.جبهه درعا مدت هاست که ساکنه و اگر شعله ور بشه ممکنه سهیل حسن از دمشق به درعا بره.حداقل الان که در دمشق تجمع نیرو خیلی زیاده وحوش حرکتی نمیکنن. حرکت بعدی ارتش سوریه به نظرم پاکسازی شمال حمص و جنوب حما هست که مدت هاست در محاصره ان.برای نمر کار سختی هم نیست.