pyaghoubi

Members
 • تعداد محتوا

  209
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

اعتبار در انجمن

577 Excellent

3 دنبال کنندگان

درباره pyaghoubi

 • رتبه حساب کاربری
  Master Sergeant

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

315 نمایش های پروفایل
 1. از این نرسیدن ها متاسفانه تجربه داریم، در جنگ تحمیلی، معروف هست که فرماندهان تا قبل ملاقات امام، دم از نبود امکانات عدم توان ادامه جنگ میزدن بخصوص 3 4 سال آخر! ولی به دفتر امام که میرسیدن حرف از کربلا و تا آخرین نفر و ... بعبارتی این سخنان امام رو از ابتدای جنگ تا آخرش رو بعنوان یک روند بگیرید! واقعیتهای عجیبی خود نمایی میکنه، متاسفانه هنوزم گرفتاریم... حالا بحث اینکه بعد از خرمشهر نقطه اتکای نظامی میخواستیم برای دفاع تا شرق بصره! ولی در شروط پایان جنگ دادن کریدور برای جنگ برای اسرائیل و ... (بعبارتی ادامه جنگ دلیل نظامی داشت، و عدم پذیرش میانجگیری رئیس سازمان ملل، پرز بوده فکر کنم) دلیل سیاسی موهوم پیدا کرد... اعزام نیروها بسوریه و لبنان بوده، اینهم هم گویا بدون هماهنگی امام بوده هست. حالا بگذریم تیترهای روزنامه آنزمان (وسط عملیات رمضان که شکست خوردیم!) حرف از اسرائیل و ... از رئیس جمهور تا غیره! خود امام بعدها در سخنانشون گفتن در این مسئله ایران دور خورد! بهرحال ادامه جنگ بدلیل نظامی بود و نقطه اتکای دفاع و بعد پایان، همه میدونیم به چه سمتی رفت..... ----------- الان هم متاسفانه همچنان تاریخ در حال تکرار هست.
 2. بر خلاف نظر شما، و بسیاری از دوستان بنظرم هدفشون در ابتدا نه کردستان ایران و نه ترکیه باشه، چه اینکه بنا به نقشه خاورمیانه بزرگ به دریای سیاه هم برسند، با حکایت اون تنگه! هست و ... بنظرم هم از دید انتقامی حساب کنیم (کارهایی که عربها کردن در زمان صدام و شاید ماقبل)، هم از دید سرکوب حکومت شیعه (که کردها درش سابقه تاریخی دارند) بسمت بغداد، و صد البته! بسمت بغداد حرکت میکنند و این سیل تجهیزات نظامی هم احتمالا باین خاطر خواهد بود! بنابراین فکر میکنم نه برای امتیاز گیری هست، بلکه مقدمه حمله و فتح بغداد هست.
 3. اینطور بر میاد که شاه بصورت موقت (نه دائم) امضا کرده بود، و توسط چه کسانی بنده در جریان نیستم، اما اوایل دهه 70 فکر میکنم ما بصورت دائمی امضاش کردیم! در نتیجه بایست بهش متعهد باشیم. البته ما بیشتر از جهل داخلی میخوریم تا برنامه ریزی و تعریف زمین بازی خارجی! عدم درک صحیح از مفهوم کشور دوست یا متخاصم، تا سالها مربوط کردن 80 درصد مشکلات ناشی از عدم کفایت به دشمنی خارجی، عدم استفاده از نیروی متخصص جهت احقاق حق و حقوق در مجامع و دادگاههای بین المللی! باین شرایط بنظر کشور ما داره بجایی میرسه که اینهمه تیتر در مورد ساختارهای اقتصادی و نظامی پوسیده و غیره زده میشه، اصلا یکم آدم دلش میخواد صورت مسئله رو از ذهنش پاک کنه، که داریم بسمت ته کدوم دره میریم! منتهی ایران بخاطر مسائل داخلیش پاش رو پوست خربزه هست! دشمنی خارجی حداکثر نقش چاشنی رو ایفا کنه!
 4. تا مشخصاتش بصورت دقیق اعلام نشه چیز خاصی نمیشه گفت، اما از لحاظ بهره آنتنی بعیده چندان فرقی باشه در صورتی یکسانی دم و دستگاه قبل آنتن برد تغییر خاصی نمیکنه و فقط جستجو سریعتر و الکترونیکی میشه. بهرحال بنظر در دنیای امروز به یه اسب تجیزات الکترونیکی بروز و پیشرفته و تمام عناصر نرم افزاری و هوشمند نصب کنی! از یه تانک تی 72 مثلا زمان جنگ ایران و عراق بهتر عمل کنه در شرایط حاضر! خیلی دوستان میگند ما امکانات موتور نداریم، بحث اصلا سر این هست، امکانات باقی چیزها چی؟ (بفرض که موتور غیر قابل ساخت!) بنظرم ایران باید با آمریکا و غرب به یه مصالحه ای برسه، و در حد دفاع برابر همسایگان خودش رو تجهیز کنه بصورت متوازن نه بصورت نا متوازن. بالاخره نمیشه که همش دشمنی باشه، یعنی ما یکذره منافع مشترک هم نداریم با اینا؟؟
 5. ببخشید، لینک درست اینه برای CNN: امکان ویرایش پست نبود www.cnn.com/videos/tech/2015/01/08/electromagnetic-railgun-us-navy-weapon-orig-mg.cnn
 6. نمیدونم، تکراری هست یا نه، توی اینترنت بطور اتفاقی برخوردم (درحال جستجو برای صحبتهای بقایی بودم بعد آزادی خخ) نسل جدید مسلسل های الکترومغناطیسی حیرت انگیز آمریکا ! فیلم و خبرش اینجاست، حالا اینکه تا کجا صحبت داشته باشه با این سایت، (فارسی بعلاوه ویدیو) http://nodud.com/tech/technology/1501163071.229049 البته نیوزویک زده، تاریخ خبر برای 17 مارس هست، یعنی 26 اسفند احتمالا سال 95. http://www.newsweek.com/weapon-future-here-new-electromagnetic-railgun-can-destroy-targets-125-572205 اینم لینک ویکیپدیا احتمالا مربوط هست: https://en.wikipedia.org/wiki/Railgun اینم ویدوی CNN که از همه باحالتره: http://www.cnn.com/videos/cnnmoney/2017/07/27/bieber-hits-pap-mxb-lon-orig.cnnmoney/video/playlists/stories-worth-watching/
 7. شاید باین دلیل که کارشناسای خارجی چیزی رو که میبینن قبول میکنند! و نه چیزی که نمیبینند، اینجوری باشه باز یگان موشکی فالس نیوز چند جا دیروز تو عربستان زده بود خخ، و موشک برکان 2 هم پالایشگاهها رو به آتش کشیده بود! بعد شکست مقدمه پیروزیه، این شهرابیم! که حرف میزد و گاهی با سیاست که به تریج قبایی جایی برنخوره و جایگاه محکم بمونه! در جواب نرخ فیل باز خوب شد، یک آدم نصف و نیمه صادقی پیدا شد! گفت باید تعدادی پرتاب داشته باشیم بعد بگیم نرخ فیل، از دید علمیم، چون شهرابی عملا مدیر بخش الکترونیک و مخابرات ماهواره در صا هست (مدیر پروژه حالا بگذریم که احتمالا تا الان دکتری مکانیکش گرفته باشه! حالا بیابید ربطش به مخابرات و الکترونیک!) که عملا هیچ ربطی به ماهواره بر سیمرغ نداره! و باز صداقت بخرج داد گفت از لحاظ علمی باید تیم طراحی بگه! در نهایت یک آدمی که کاره ای نبود در این مورد آوردن و اظهار نظر کرد دیگه دوستان خود دانند و قضاوت ها! چون حداقل گویا بی ماهواره هم پرتاب شده!
 8. در بحث شکل هم داخل هم خارج معتقدند درست مطابق مسائل پنهانکاری (موج الکترومغناطیسی مورد بحث باشه) رو داره، اما ماده سازنده و غیره هم در این امر دخیل هستند، که کسی چیزی نمیدونه... البته پنهانکاری گرمایی که با این موتورها! عملا بی معنی هست، و مسائل دیگری که عرض شد... فعلا بیشترین موردی که روش مانور دادن پرواز پست هست، بهرحال باید بپره! بعد بشه صحبت کرد. چون پرواز در این ارتفاع کار رو برای رادارها قدیمی سخت میکنه، و برد موثر کشف رادارهای فعلی رو کاهش میده (البته خود هواپیما هم زیر سرعت صوت هست شاید از جهتی مزیت محسوب نشه!) حداقل بلحاظ قیافه (و اگر واقعا بتونه در ارتفاع پایین پرواز کنه!) و اگر واقعا سلاحها رو در داخلش تعبیه کنه، و یه رادار آرایه فعال پیشرفته براش بگذارند! از لحاظ گرمای پشت موتور کاری بشه براش کرد، از این لحاظ قطعا نسل 4.5 حرفی نداره... اما بحث اویونیک، هوش و دیگر مسائل، با توجه که چیزی نگفتن (چون احتمالا نیست!) در نتیجه در این مورد همون نسل 3 خوشبینانه هست! با کمی از مزایای نسل 5!
 9. حرف شما رو میپذیرم، چون اولین قدم ها برای سفر و سکونت مطمئن در دیگر کرات محسوب میشه، و حق باشماست. چون مسئله فرود در دیگر کرات برای قدمهای فضایی از مشکلات هست، و در نقاط معین. اگرچه منظورم از ماه اون مسائل نبود. با اینکه معتقدم به ماه رفتن! اما همون زمانی هم که خیلی سال قبل مطرحش کرده بودن تشکیک ها رو هیچ کدوم نظرم رو جلب نکرد! جز یکی، با وجود سعی در پیدا کردن انواع توجیحات براش!   اونم این سوال بود! با فناوری اونهمه سال قبل نزدیک 12 بار (حالا شاید کمی بیشتر یا کمتر) مدعی شدن به ماه رفتن! چرا دیگه سفری به ماه یا ایجاد ایستگاه و غیره انجام نشد؟؟ (این سوال هیچ پاسخ مطمئنی براش نیافتم!) باقی صحبتها بیشتر حالت علمی داشت.   در باب این فرود، اگر فتح بابی باشه، در سفر به دیگر کرات بخصوص نیاز به فرود در نقاط معین و از پیش تعیین شده با دقت بالا (مشکلی که کاوشگرهای مریخی هم داشتند!) از این دید برگ جدیدی در صفحه تاریخ هست، چرا که یکی از مشکلات عدیده بر سر سکونت و سفر دوطرفه بفضا برداشته شده. در نهایت متشکر از ترجمه مطالب بروز شما.
 10. بجای مقایسه یکی بفرماید این فقط 20 هزار کشته! حالا معلولیل! قطع نخاعی ها و غیره بماند! در سال از کجا اومده؟؟؟ هزینه افرادی که از دست میرن چه کسی میده؟؟ آیا فقط ایمن کردن جاده! و خودرو راه مقابله با اونه؟؟ آیا اگر شخصی نخواد ماشین شخصی داشته باشه! و بخواد حمل و نقل عمومی استفاده کنه! هواپیما تنها پاسخ گوهست یا خیر؟ جواب مسلما خیر هست! درصورتی که حمل و نقل جاده ای رو بخاطر ریسک و خیلی مسائل بگذاریم کنار هواپیما پاسخ گو نیست، بخاطر مسائل امنیتی و خیلی چیزهای دیگر! جایگزین همونطور که در کشورهای اروپایی و ژاپن هست! قطارهای با سرعت های بیش از 400، 500 کیلومتر هست! کشور ما متناسب رشد نمیکنه! مشکل این هست،  در اون صورت بار و هزینه جاده ای و تلفات هم پایین میاد! و خود همین صرفه جویی خیلی مسائل بدنبال داره! صحبت از جون آدمها و سلامتیشون! اصولا هدف هر حکومتی هست! اینکه بخاطر صرفه اقتصادی مثلا 10000 کشته در سال بهمراه کلی معلول و زخمی! و صدمات روحی روانی ناشی از تصادفات! بپذیریم! شاید حرف منطقی بیاد در کوتاه مدت بخاطر سود! اما در بلند مدت چرخه معیوب نابود کننده کشور هست! حالا شما یا هرکسی دیگری یا نزدیکانش ممکنه قربانی بعدی بشه!  احتمالا بعدش برای جناب عزائیل سود فایده میکنید! این آمار بالای تلفات! بخاطر اینه که بار همه چی روی جاده هاست! که اولویت 4 هست! بحث منم این نیست بده! خوب خریدن دستشون درد نکنه! اما اگر قراره! ما یک جهته بهبود ببخشیم حرفی نیست! اگر بفرض ما 100 میلیارد دلار داشتیم برای بفرض 5 سال 10 سال آینده! 20 میلیارد دلار گذاشتیم برای حمل و نقل هوایی! 40 میلیارد دلار برای حمل و نقل دریایی (همون بار صلح آمیز و نظامیش رو هم شامل میشه!) 30 میلیارد دلار گذاشتیم برای حمل و نقل ریلی (بار و مسافر هر دو!) 10 میلیارد دلارم گذاشتیم برای نگهداری و بهبود امنیت جاده های موجود! یا گسترش بعضی نقاط! اگر بطور مثال همچین کاری کردیم! حرف بقیه بجا هست!  و انتقادی وارد نیست! کار درستی کردن دمشونم گرم! (حالا هسته ای مسته ای دادن رفته بماند) ولی اگر ما بفرض بودجه کلمون برای بخش حمل و نقل بوده! 30 میلیارد دلار! 20 میلیارد دلار داده باشیم! هواپیمای مسافربری بخریم! (حالا حتی فاینانس و غیره! چون اینکار رو برای ریل و جاده هم میشه کرد! همین عوارضی ها کم پول در نمیارن!) این برای بنده محل اشکال هست! البته خوب شخصا یه مملکت میبینم که چهارتا مدیر دلسوز کشور بالا سرش هست! و البته جون مردمش رو مقدم بر حساب کتابهای اقتصادی میدونه! اگرچه این مقدر تلفات بخاطر رشد یکسویه در بخش جاده ای! خودش خسارت اقتصادی خیلی خیلی سنگینی هست بسته به آدمش!
 11. خوب ببخشید من نمیتونم! تاریخی بدونم! وقت 40 سال 50 سال، 60 سال پیش روی ماه نشستن و برگشتن! و خیلی چیزهای دیگه! برگشت این چندان چیزی عجیب غریبی برای من نیست! برای شخص بنده! نسبت معادله رادار و متناسب بودن با فاصله بتوان 4 در ایده آل ترین حالت! یعنی 686.4 دسی بل! تلفات! با سطح نویز منفی 174 تازه اگر فرض بگیریم پهنای باند سیگنال یک هرتز هست که نیست! خیلی تاریخی تر هست! چون اگرچه سابقه داشتن در اینکار از 40 سال 50 سال پیش! اما باین اندازه! و اهمیت نبوده! عملا با تمام علوم فعلی همچین کاری غیر ممکن بنظر میرسه! اونم یک جسم با ابعاد 1.5 متر در پس زمینه کلاتر ماه! چون سابق بر این سیارات و غیره رو مطالعه میکردن! که این ابعاد غول آسا، مسئله تلفات رو پوشش میداد! و رزولوشن هم قرار نبود به ابعاد متر باشه! در نوع خودش انقلاب تکنولوژی محسوب میشه! همون زمان ماه گفتن! مهمترین مزیت ماه رفتن ما این بود! که مخابرات فضایی رو بخاطرش توسعه دادیم! اونایی که همچین چیزی رو انقلاب فضایی تاریخی میدونن! احتمالا خیلی چیزها رو فراموش کردن! صحبت مثل این هست شما پهباد رو یه انقلاب تاریخی در صنعت هوانوردی بدونین که بدو بیا تاریخ رو از نو نوشت! یا نمیدونم ماشین خودران! self driving car. مدتهاست مسئله هوش در سیستما وارد شده! از سال 1964 که این مسئله جدی مطرح شد، اصلی ترین استفاده از اون در دهه 80! برای کاربرد در F22 بکار گرفته شد! با عراق مقایسه کردم! چرا که همین چندی پیش روسها بحث ماه رفتن آمریکایی ها رو زیر سوال بردن! از قدیم گفتن دروغ هرچه بزرگتر قابل باورتر! منم نمیگم! این ممکنه دروغ باشه! ولی میگم اینام Free fake نیستن! ثانیا این چیز خاصی محسوب نمیشه برای اونا که بخوان روش فیک بزنن! بهرحال همچین پروژه هایی از طرف دولت آمریکا حمایت میشه! حتی اگر بظاهر شرکت هایی خصوصی باشند: مثال IBM، Tesla  و غیره! یعنی بودجه دریافت میکنند! پس نمیشه از سیاست سیاستمداران جداشون دونست! مطالب شما خیلی بروز و خوب هست! استفاده میکنیم! اما گاها اسیر پیاز داغای تبلیغاتی هم میشه! 
 12. این مسئله بار مهمه و نه مسافر و مزخرفات رو شخصا قبلا از اساتید راه آهنی ایران میشنویم و میشنیدم و توی ایرانم رواج دادن! بحث مکمل بودن درسته! اما اولویت نه اما همین فیلمای قرن 19! حتی 20! کلا ژاپنیش حتی! همیشه یک تصویر بدرقه مسافر در ایستگاه قطار هست! بعد فکر نمیکنم برای قطاری که با سرعت 500 کیلومتر در ساعت حرکت میکنه مسئله تفاوت زمانی مطرح باشه! دریا، بعد ریل بعد هوا و بعد جاده در اولویته هست بخصوص کشور ما! با اولویت هم حمل بار، هم مسافر هم مسائل دیگری! حمل مسافر خیلی خیلی مهمه! در اندازه های اهمیت انتقال بار! فقط در باب اهمیت بابت هزینه تلفات جاده ای! که انگار تو این مملکت جنگه! بابت نیروی انسانی روی دست ما میگذاره. قطعا مسافرت هوایی توان پوشش حمل و نقل مسافر جاده ای رو نداره....   شما فقط اروپا و کشورهای اروپایی رو نقششون زوم کن! این فقط جهت حمل و نقل بارها رو میبنید! مثل رگهای حیاتی بوفور پخش هستن! ژاپن هم که اصلا چند دهه هست! قطارای ابررسانا داره! ------------ البته برای کشوری مثل ما! همون هواپیما بخرن خوبه! ولی با کسانی که بعضا تخیلات موهوم دور هم میکنن! که بله تکنولوژی میاد فلان بهمان! این سوال پیش میاد، ما اینهمه هواپیما داشتیم و داریم! اگر با اونا اومد با اینم میاد! تنها نکته منفیش اینه که باید بشینن بگن هسته ای دادیم رفت تعطیل شد کلا! آیا ارزش داشت برای چیزی که داریم پولش هم میدیم تازه یا نه؟؟؟ سوال این هست! سوال دوم چرا مسئولین شفاف عمل نمیکنند!!! خوب بخصوص میخوان بگن از نتایج قرارداد کذایی هست! شاید تحت پوشش همین هواپیماها (اگر مثل میگ 29 قرارداد نبسته باشن!) قطعه ای وارد شده باشه! در ماجرای میگ 29 همه به بد عهدی روسها مراجعه میکنن! ولی کسی نمیگه زمان خرید! اگر طرف خریدار باشه! حداقل بمیزان مشخصی قطعات جانبی رو هم اشانتیون قرارداد با تخفیف همراه بسته اصلی میخره! که جریان قطع شد هیچی! جنگی چیزی شد! راه بسته شد! بتونن تامین کنن تا مدتی. --------------------------- بنظر خودم قطارای سریع السیر میومد! بخصوص از نوع ابر رسانا! شاید از این دید جهش تکنولوژی میشد! که میدیدیم بله انگار یکسری مسائل نشدنی هم نیست! بعبارتی کرک و پرش میریخت فقط (حل مشکل سقف ذهنی افراد!) یا بطور اگر هواپیمای مسافربری مافوق صوت آینده! --------------------------------------------------- اگر هواپیماهای توپولوف و غیره نباشه! این هواپیماها، یا تخفیفات بخاطر معیوب بودن بخشهایی از هواپیماها نباشه یا کمبود بعضی مسائل حیاتی (بحث مرجوعی بودنش!) میشه بعنوان یه نکته مثبت بهشون نگاه کرد..... --- اما درستش اینه، شما میخوای 20 میلیارد دلار خرج کنی! باشه، هسته ایت هم دادی رفته اونم باشه! حداقل هواپیما نو دسته یک بگیر! با رعایت همه مسائل خرید! بعلاوه اینکه این 20 میلیارد داراییت رو متناسب خرج کن....... روی همه بخشها! چون فقط هواپیماهامون نیست که فرسوده هست. شده حکایت هیتلر و بحث زیردریایی و نیروی هوایی! که توانش رو صرف نیروی هوایی تبلیغاتی! کرد! و بحث زیر دریا رو که عملا میتونست گسترش پیدا کنه و لجستیک و انتقال نیروی انسانی متفقین رو خورد کنه نادیده گرفت! (در یک لحظه حساس! برای تصمیم گیری بین این دو! که بعدها با پیشرفت های متفقین همین چند زیردریایی ها هم ناکارآمد شدن!)
 13. البته مسئله ان قلت فقط بذهن بیمار آدمها بر نمیگرده! بحث سر مثال چوپان دروغگو هست! و دروغ های سیستماتیک! منم نمیگم اینها دروغ نمیگن (البته بیشتر سعی میکنن! بیان همون حقیقت رو وارونه کنند! تا صاف و پوس کنده دروغ و جعلی) ولی شاید 7 تا 8 تا 9 تا راست میگن! حالا یه دروغ خیلی گنده هم بگن! و فیلم بسازن کسی نیس چندان شکی کنه! (که تازه اونم سر مسائل حیاتی باشه!) و مثل عراق بعدا تقش در بیاد! دیگه کسی نمیتونه اعتماد کنه بهشون!   مقایسه بشود! زمانی که مسئول میاد روی خط برنامه زنده! و جلوی میلیونها تماشاگر! روز روشن دروغ میگه! شما چه فکری میکنید؟؟ بخصوص وقتی شواهدی علیه مسئله پیدا میشه؟   این بازیافت خوبه! اما نه اونقدری که تاریخ رو بشه دوباره باهاش نوشت! برای شخص من چیزی تاریخی و عجیبی بنظر نمیاد!   جایی که تاریخ باید نوشت! که در ترجمه دیگرتون، صحبت از آشکارسازی یک مکعب 1.5 متر، در فاصله 380000 کیلومتری! با کلاتر پس زمینه ماه! با تنها یک آنتن 70 متری هست! این تکنلوژی! برتری دهنده هست و تاریخ نویس! بازگشت این بزمین! فوقش صرفه جویی هزینه هست،  و شاید مقداری برتری جویی تبلیغاتی تا عملی!
 14. کسی که بخواد شورش کنه! حداقل قبلش نمیاد بگه! که طرف هوشیار بشه! یا اگر هست هشیارتر بشه! یا اینا فیکن و ایذایی،  و قصد مسائلی از جهاتی دیگر هست! ضمنا کشور ما بحدی درگیر بی عدالتی در خواب غفلت خرگوشی مسئولین شده، که پتانسیلش هست (ملک با کفر باقی میمونه اما با ظلم خیر!)   یا حالت سومش این هست! که اینا طبق یه چیزی میگویم پس هستم! اظهار وجودی کنن، که آره مام هستیم! وجود داریم! و تبلیغی براشون بشه! و محو در تاریخ نشن!
 15. گاز برای ما لزومی نداره، که از سوریه رد بشود! اما یک تحلیلی بود، که قطر مجبوره از عراق و سوریه ردش کنه، ما از طریق ترکیه میتونیم براحتی بفرستیم اروپا این 1!! اگر بخواهیم بفرستیم البته! کرسنت اینام شما ندیده بگیرید! ----- در باب صادرات نفت شما سایت opec رو چک بفرمایید! و نمودار سهمیه ها و صادرات اعضا!  شخصا که یک میلیون رو فقط از مسئولین شنیدم! تو اوج تحریمها ما 2.8 میلیون بشکه صادرات داشتیم! مسئله پولش بود، که حدود 100 خورده ای میلیارد دلار مونده بود! که بعبارتی 150 میلیارد دلار! که رقم های متناقض مسئولین به 20 میلیارد دلار هم بعد برجام کاهش پیدا کرد! ولی قبلش گویا در کلام مسئولین 150 میلیارد دلار هم رسیده بود! این وسط کی باقالیه غیر مردم! و مملکتی بنام ایران، و منافع ملی! در وسط تعصبات جناحی! شخصا اعتقادم براینه اصول گرا و اصلاح طلب یکین! و پیاده نظام با مواجب و بی مواجبم! از قدیم کم نداشتن! و موج سواری... و گرنه کیه که ندونه در 20 دقیقه این  مسئله در مجلس ما تصویب شده! دقیقا آیا تمام بندهای انگلیسیش مورد بازرسی قرار گرفته؟؟ بنابراین هر جناحی بود، به قراردادی مشابه میرسیدیم! علت هم مشخصه! حرفی هم ندارم، عده ای هستن، منافع لحظه ای از قدیم تا بحال، به ایران ارجحیت داشته، و مسئولیت هم داشتن! و دارند و بنظر خواهند داشت، برای این عده ایرانم نمونه یا با خاک یکسان بشه تفاوتی نداره! مستعمره بشود یا نه! هنوز کسی جواب اون سوال منم نداده ها! چرا ما قویترین نیروی هوایی منطقه رو زمان شاه داشتیم! ژاندارم منطقه هم بودیم! روابط ما با همه دنیا هم خوب بود..... چرا این مسئله نتونست بحرین رو برای ما حفظ کنه؟!!! (حقیقتا سواله، حتی اون یکنفر مخالفی که توی مجلس صحبت کرد هم! اونزمان هماهنگ شده بود! که یکی بیاد مخالفت کنه!) ما بروزترین و قویترین ارتش منطقه رو داشتیم! اما براساس فلسفه یک وجب خاک دادن، مساوی با همه خاک در فلسفه نظامی(دلیلش هم میگن!) این ارتش توانایی حفاظت از ایران رو نداشته! چه اینکه هرجای دیگه ایرانم میخواستن بکنن ببرن بعید نبود! میدادن بره! (اگر چاره مردم میکردن!) --------- مسئله آخر، تنها نفع این مسئله برای شخص خودم این بود! که مسئولین حکومتی خودمون رو بخوبی شناختم! برجام یک تهدید استراتژیک بود (با تامین منافع عده ای! در داخل، و صد البته اهداف خاصی برای خارجی ها) بود هم برای این میگم! که مطابق محاسباتشون باز جاییش اشتباه شده! فهمیدن این مسئله به تجزیه و مستعمره شدن کامل ایران (جوری که در متن هست!) منجر نمیشه! (چون کلا زود تقش در اومد، و بلاخره داد یک عده ای در داخل و خارج ایران در اومد! که بالا این پادشاهه لباس نداره!) و مسلما جایی که فشار مردمی هست! حتی وقتی با پنبه سر ببری مثل حضرات شیخین رو سرکار بیاری! بالاخره رسوایی ها کم کم نمود پیدا میکنه! و زمانم زمان قدیم نیس! از این جهت خیر و نیکی هست! چون بعیده مردم چندسال دیگه کامل بفهمن ماجرا چیه! اجزا عهدنامه دومی مشابه این رو بدن! (اگر از لحاظ فرهنگی تخلیه نشده باشن!، که در اونصورت باین عهدنامه ها دیگه احتیاجی نیس!)   اینه که دارن تقلایی میکنند..... این وسط با برجام، بی برجام! سر ملت بی کلاه هست همیشه، و علتشم در پستی قبلتر از این در تاپیکی ماقبل این! گفتم که هر دولتی! در دومین دوره اش چه کرده (مقایسه دول بعد جنگ!) و چه سیستمی ارائه کرده! و آخرین مسئولی که شاید بخاطر شرایط سالهای 68 تا 75 سرش زیر آب رفت! و هدف گرفتن درست ماجرا چه کسی بوده.... --- این قدیری ابیانه کاری بدرستی غلطیش ندارم! در باب اینکه فقط بگم آیا این مسئله نا آگاه هستن! یا مشغول مشغول کردن عوام هستن، سال 92 فکر کنم حدود دیماه یا بهمن ماه بود، با هواپیما برمیگشتم شیراز، کنار دستم قدیری ابیانه بود (داشت متن مناظراتش با زیبا کلام در دانشگاه شیراز سر بودجه 93 رو تنظیم می کرد بعنوان منتقد بودجه)   برگشتم بهش گفتم، اگر میخوای انتقاد کنی برو بقیمت نفت توی بودجه انتقاد کن (بهش گفتم من مهندسی برقم، اون زمان دانشجو ارشد بودم!، و یه جوجه تحلیلگر آماری و آماتور!) حتی منم میدونم سال دیگه نفت سقوطش تا 50 دلار حتمیه! (البته از ماه نوامبر فکر کنم کمتر رفت تا 40!) هم تمام تحلیل های آماری نشون میده، هم آمریکا رسما اعلام کرده سال دیگه برای اولین بار صادر کننده میشه و بحث نفت شیل، و صد البته گاز شیل چین وسطه! (بعنوان تحلیلهای منطقی کناری) گفتم بهش این برادارن در بانک مرکزی (یک موردش پیش فروش سکه اسفند 91، برای شهریور) تمام تحلیلهای آماتوری هم سقوط رو نشون میداد! پس بدونید میدونن و تحلیل گر حرفه ای هم دارن! ولی دست بعصا رفتم، گفتم یا جاهل هستن! ( که بنا بشواهد نیست همچین چیزی)، یا خائن هستن! بعد البته برام جالب بود، دیدم فقط توی جلسه مناظره یک جمله گفته (اتفاقا قبل مناظره تنها جایی که انتقاد نداشت همین قیمت 100 دلاری نفت بود) گفته بود قیمت نفت در بودجه واقعی نیست!   حالا رئیس جمهور مملکت (آدم چی بگه والا) سال بعد بعد سقوط قیمت اومده عربستان رو متهم میکنه که فلان بهمان، بعد فشار رو مردم که بودجه نداریم چنین و چنان! بعد بهانه برای گرونی! و بهانه ای برای دادن امثال این قراردادها بخورد مردم! شما سیستم رو ببین، یا رئیس جمهور ما عوامه! مثل خیلی مسئولین! یا نیس (که شواهد رو میشه نگاه کرد که کدومه) البته شامل این دولتم فقط نمیشه! دولتی نداریم در این امور استثنا باشه.... همشون از این مسائل داشتن! لاپوشانی، از بعضی جهات ما به دولتهای آمریکا بسیار شبیه هستیم... ---- البته قدیری در باب فروپاشی آمریکا اینا یکسری مسائل تخیلی گفت! (جالبم این بود برام قبول کرد این رو! از حرف خودش پس کشید) بهش در مورد قوی شدن دلار گفتن در چند سال آینده، بهش گفتم اتفاقا آمریکا باین زودیا که شما فکر میکنی نیس! و چندسال آینده فرصتی پیدا میکنند نفس بکشن! قوی میشن، و اگر استفاده کنند! برای مدتی دوباره خودشون رو بیمه میکنند! شاید حتی تا چند دهه!   ---------- البته ممکنه این فروپاشی حدودای اواخر ترامپ اتفاق بیافته! اگر احتمالات 70 80 درصدی بوقوع بپیونده! و این بحران جدیدشون از لحاظ دامنه نوسانات بعدش میرا نشه! و بسمت فیدبک مثبت و شکست بهمنی پیش بره! از اون کف قیمتی، (اتفاقی که داشت برای دلار در ایران میافتاد در سال 92! یعنی تا 1800 ممکن بود، بعد اون بعلت ورشکستی یکسری بانکها و موسسات و حذف پولهای کلانی! ممکن بود بسمت 800 و 900 تومان بره، که بانک مرکزی از شهریور 92 با چاپ پول دوباره، جلوش رو گرفت!، از دیماه 91 متوقف شده بود. و این مسائل مدتی طول میکشه تا تاثیرش بگذاره، مثال ترمزی که شما میگیری! انی که واینمیسته زمان لازمه!)  این مسئله چاپ پول در کشور ما بطور مثال، در واقعی جزئی از تغییر دادن قواعد بازی هست (چون شما  بطور مثال بعنوان یک فرد عادی، بگذشته رفتاری بانکهای مرکزی کشورهای مختلف دسترسی ندارید که در قواعد آماری تون بیارید! یک نمونه دیگه هم بصورت خلاصه که نشون داده بشه این مسئله جهانی هست در مورد بانکهای مرکزی! بحث اتفاقی هست که سال 2015، برای جفت ارز فرانک دلار افتاد (و بتبع دیگر جفت ارزها!) از لحاظ احتمالا یک در 10 بتوان 15 شاید کمتر احتمال وقوع همچین رخدادی بود! تازه میگن سوئیس آرومترینه!، که این خودش! چند صفحه مطلب طلب میکنه،) حالا این ثروتهای انباشت و مفت بخشیش کجا هزینه میشه؟؟؟ 1- در ایجاد جنگها! 2-در سرگرم کردن مردم 3-در آدرس غلط دادن بمردم (همون مهندسی افکار عمومی سابق) 4-در تغییر فرهنگ و هویت مردم 5- در نهایت در حذف کردن مسئولین ارشدی که در این راستا تلاش میکنند بصورت هدفمند که روند تغییر کنه (حالا خریدن و یا هرچیزی دیگری) البته مشخصا این مسئله سرچشمه همه چیز نیس! (ولی یکی از سرچشمه های شفاف، و روشن! و واضح جلوی چشم ما در آلوده کردن همه چیز هست!) در نهایت مورد 6- در چیزی به اسم برجام بملت قالب کردن!   این مسائل و ناآگاهیها هست، که مردم ما بهش دچار شدن! میدونن درد دارن، میدونن جامعه دچار شکاف شده! ولی آدرس غلطم کم بهشون نمیدن، این مسئله در جاهای دیگه دنیام هست متاسفانه.... این سیستم مهندسی شده بقدری جا افتاده و قشنگه! (که حقیقتا کسی بهش شک نمیکنه، دیگه طبیعی شده برای همه این مسائل در اکثر نقاط دنیا!) بهتره دست از این مسائل بردارید، بخصوص اگر بی جیره مواجب طرفداری میکنید! اگر بصورت دقیق تحلیل کنید بندهای قرارداد رو، بعضی منتقدین مکانیزم ماشه رو گفتن درش، بعضی دیگه بحث پادمان و اصولا زیر سوال رفتن استقلال حاکمیتی کشور رو گفتن، بعضی حرف محدودیتهای موشکی رو زدن (که داریم میبینیم!)، بعضی مثل بنده! از عدم تغییر شرایط که هیچ بدتر شدن شرایط! نسبت بقبل در خارج از کشور دارم با پوست و گوشت و استخون! درک میکنم گفتن بحث بانکها، همکاری با شرکتهای صرفا تجاری خارجی!(قبل این بخاطر ایرانی بودن ....، تازه اون دولت اوباما بود، مثلا روابط بدی نداشتیم!، اینکه اصلا اومده شمشیر از رو بسته برای ایرانی جماعت)   حالا یک عده ای فکر کردن سیف گفت دلار باید 3000 تومن بشه متوقف شد (البته بعدشم تا 2800 رفت!) درحالی که تیزبینها فهمیدن این یعنی شروع دوباره چاپ پول بدون پشتوانه!  و حرف سیف خبر از چیزی هست که مدتیست شروع شده. واقعا حالا شما بنشینید میگفتن فلانی ثبت نام انتخابات کرد! دلار افتاد! یا فلانی چه گفت چه کرد!  آیا شنیدین از کمتر کسی در تریبون های رسمی: چاپ پول بدون پشتوانه، دیماه 91 متوقف شد (علت اصلی) و چاپ پول بدون پشتوانه شهریور 92 دوباره آغاز شد! ==> بانک مرکزی! مستقل از دولتها کار خودش رو کرده! (بخصوص در دولت دوم دولتها! بعد جنگ، حداقل سه تای قبلی اینجوری بوده) بنابراین در کشوری شفافیت (مثل نگینی بی همتا میدرخشد lol) و مسئولین ابایی از راست نگفتن ندارن! (در راستای همون سیاست عین دیانت!) چون حدیث داریم! در این باب که مومن تنها چه گناهی نمیتونه انجام بده.... و حرفاشونم که مردم یادشون میره راحت، تحت تاثیر جو! خیلی سخته جریانات اصلی مستقل از دول رو بشناسید! که در نتیجه اش از عهدنامه های سابق درس بگیریم! و در عصر مدرن، همچین چیزی رو تحمیل ما نکنند (البته بخیر گذشت این یکی)