worior

تصاویر اختصاصی سایت میلیتاری از رژه 29 فروردین 89 ...

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote]

من هم دقیقاً سوال reza2740 رو دارم، اون تصویر آخر مربوط به لانچر چه موشکیه؟

[/quote]

به نظرتون با این تصویر یکی نیستند ؟

http://delagah.persiangig.com/image/u2kh79j9bb6ojvfrb303.jpg

این تصویر مربوط به رزمایش پدافند اخیر هست.
-----
ضمنا جناب واریور من هم از شما به خاطر عکسهاتون سپاسگذارم،

راستی مگه برای حضور در رژه کارت می خواد؟
حقیقتش من تصمیم داشتم تو این رژه شرکت بکنم بیشتر به منظور عکاسی از هواپیماها ، فکر نمی کردم تجهیزاتی که در رژه به نمایش گذاشته میشه چیز خاصی داشته باشه. اون هم که این هفته دقیقه صبح تا ظهر یکشنبه کلاسی داشتم که هیچ طور نمی تونستم کنسلش کنم. با این حساب که شما می گی اگه می رفتم هم نمی تونستم شرکت کنم. درسته؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]راستی مگه برای حضور در رژه کارت می خواد؟ [/quote]اینو من خودم هم نمیدونستم اما مردم عادی شرکت نکرده بودن ! فقط خانواده های حضار محترم ارتشی و مسئولین نظامی .
من هم بعنوان خبرنگار رفته بودم و دقیقا نمیدونم بدون کارت میشه یا نه . اینو باید سوال کنید .
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]راستی مگه برای حضور در رژه کارت می خواد؟
حقیقتش من تصمیم داشتم تو این رژه شرکت بکنم بیشتر به منظور عکاسی از هواپیماها ، فکر نمی کردم تجهیزاتی که در رژه به نمایش گذاشته میشه چیز خاصی داشته باشه. اون هم که این هفته دقیقه صبح تا ظهر یکشنبه کلاسی داشتم که هیچ طور نمی تونستم کنسلش کنم. با این حساب که شما می گی اگه می رفتم هم نمی تونستم شرکت کنم. درسته؟[/quote]

icon_cheesygrin خوب پس خوب شد كه نرفتي ... وگرنه به سرنوشت چند سال پيش من دچار ميشدي !
چون رفتم و رام ندادن ! و تمام كساني كه اونجا هستن چه بچه و چه بزرگ سال همه با كارت دعوت اومدن اونجا و افراد عادي رو راه نميدن ...
البته من اون موقع دانشجو بودم و دانشگاهم هم همون طرفا بود ... به طوري كه از طبقه سوم يكي از ساختمان ها ميشد منظره خوبي از تجهيزاتي كه از كنار جايگاه گذشته اند و ديگه نظمي ندارند رو ديد ... جدا وضعيت خنده داري پيش مياد !‌ به محض اينكه از جلوي جايگاه رد ميشن ديگه هركي ساز خودشو ميزنه و شانس ميارن كه تو هم گره نميخورن ... ! كمي بعد از جايگاه هم يك پل قرار داره كه تجهيزات موتوري بايد تعريبا به صورت ستون از روش رد بشن !

يه خاطره جالب هم از سالي كه آواكس (سيمرغ) براي اولين بار در رژه شركت كرد براتون بگم يكم بخندين !
سر كلاس نشسته بوديم (البته آزمايشگاه بود) يادم نمياد چه درسي بود ... و البته اگه اشتباه نكنم همون اولين سالي بود كه كلي شلوغ كرده بودن كه قراره 140 فروند با هم نمايش بدن ! وضعيت مكاني كلاس طوري بود كه فقط ميشد به ديدن رژه هوايي اميد داشت ...
بدون توجه به كلاس رو به پنجره نشسته بودم و و هواپيماهاي عبوري رو نگاه ميكردم(البته كلاس آزمايشگاه بود و ميزهاي آزمايشگاه دور كلاس چيده ميشن) . هواپيماها رد ميشدن و من هم روي كاغذي كه دستم بود تعدادشونو چوب خط ميزدم كه ببينم آخرش 140 تا ميشه يا نه و تو اين فكر بودم كه آيا بايد هواپيماهاي ترابري و سوخترسان رو هم جزو 140 تا به حساب اورد يا فقط جنگنده بمب افكن ها رو بشمارم ... و ايا اينكه ان دسته هايي كه رد ميشن جدا جديدا يا همون قبليان كه دور زدن و دوباره دارن عبور ميكنن ...
بغل دستي هام كه از علاقه من به جنگ افزار خبر داشتن هم خواسته بودن كه اسم هواپيما هايي رو كه رد ميشن رو بهشون بگم ... يه جورايي مثلا داشتن منو امتحان ميكردن ! البته خودشون هيچ كدومشونو نميشناختن و به همشون ميگفتن فانتوم ... و بيشترين مطلبي كه براشون اهميت داشت اين بود كه كدوم روسيه و كدوم آمريكايي و آخرش هم به مسخره كردن دود سياهي كه از موتور هواپيماهاي روسي خارج ميشد ميپرداختن !
خلاصه همين جوري داشتيم ادامه ميداديم و اروم پچ پچ ميكرديم با بچه ها ... و من هم سعي ميكردم از دور ترين فاصله ممكن كه سو چشمم اجازه ميداد نوعش رو شناسايي كنم ...
هواپيماي بزرگي رو از دور ديدم و به بچه ها گفتم اين هرچي هست براي ترابريه ! كمي كه گذشت و نزديك تر شد ، گفتم ايلوشين 76 هستش ... بعد گفتم از اسمش معلومه ديگه روسه ! يكم ديگه كه گذشت گفتم اون چيه روش ؟ (هنوز فاصله دور بود و البته چشمام هم ده دهم نيست !) ... تو همين حين ياد تصاويري كه در ولگردي هام توي Google earth از پايگاه هوايي شيراز ديده بودم افتادم و در حالي كه چشمم به هواپيماي در حال عبور خيره بود ... در افكارم شناور بودم و تصاوير آوكس روي باند فرودگاه شيراز برام مرور ميشد ... نا خداگاه هر يك ثانيه يه بار با شك و ترديد ميگفتم آواكسه ! .... آواكسه ! ... آ..واكسه ....!
و البته هر با هم صدام بلند و بلند تر ميشد ! و زماني كه هواپيما به نزديك ترين فاصله ممكنه رسيده بود و ديگه شكي نداشتم كه دارم چي رو ميبينم مثل اينكه اين كلمه رو خيلي بلند گفته بودم و تقريبا به حالت نيم خيز ايستاده بودم و ذوق كرده ، نميدونستم چيكار كنم !‌
با خوشحالي رو كردم به بقيه كه با شادي بقيه قاطي شم ... كه يك لخظه تعجب كردم كه چرا هيچ كس خوشحال نيست ؟
بعد با خودم گفتم احتمالا كسي نميدونه اين چيه ! يا اصلا براشون مهم نيست ! ‌بعد با خودم گفتم حالا چرا همه دارن منو نيگا ميكنن و همه روشون به منه ! كه چشمم افتاد به استاد ! و تازه دوزاريم افتاد كه چيكار كردم !
جاتون خالي ! استاد هم با چشمان نازك كرده و خوشحال از تيكه اي كه براي انداختن آماده كرده بود و سرشو كمي عقب برده بود داشت منو نيگا ميكرد .... !
و با لحن فاجعه اي گفت : بهتر نبود شما بجاي اينكه ميومدين تو كلاس ، ميرفتين بالا پشتبوم ؟
در كلاس رو باز كرد و منو دعوت به بيرون رفتن از كلاس !

سرتونو درد نيارم ... در بين قهقه ي بچه ها ، با هر منمني كه بود پوزش طلبيده سر را به زير انداخته و منتظر پايان خنده ها شدم ! و آخرشم نفهميدم چند تا هواپيما رد شد !‌ 140 تا شد يا نشد !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خیلی جالب بود وافن عزیز icon_cheesygrin

فکر کنم این مشکل همه بچه های میلیتاریه که کسی تو جمع درکشون نمیکنه. یکیش هم خود من که یارو تو دانشگاه ازم می پرسه میگ قوی تره یا توپولف icon_rolleyes

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
واريور جان راستي يادم رفت كه بهت بگم دستت درد نكنه عالي بودند تصاويرت!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]خیلی جالب بود وافن عزیز icon_cheesygrin

فکر کنم این مشکل همه بچه های میلیتاریه که کسی تو جمع درکشون نمیکنه. یکیش هم خود من که یارو تو دانشگاه ازم می پرسه میگ قوی تره یا توپولف :whew:[/quote]
هیچ کس مارو درک نمیکنه icon_rolleyes
خوب معلومه که بین این دوتا صاعقه قوی تره icon_cheesygrin
من هم تو جمع که حرف میزنم همه مسخره میکنن کسی چیزی بارش نیست همه میگن امریکا قویه اینا مارو میندازن تو یک جنگ نمیدونن که ما چیا داریم :smug:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از دوستان منجمله واریور گرامی.

راداری که واریور جان عکسش رو گذاشت نوع متحرک و کمی متفاوت که به نظر میرسه ارتقا یافته 30N6 فلپ لید هست که از این رادار به منظور کاوش 360 درجه هوایی هم میشه استفاده کرد.

برای پدافندهای در عمق هم که نیاز به تحرک بالایی ندارند میتوان از نمونه ثابت و روی پایه نصب شده این رادار استفاده کرد که به علت قرار گرفتن در ارتفاع چند ده متری قدرت درگیری بیشتری در مقابل هدفهای ارتفاع پست بدست میاره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستان بهتره برای جلوگیری از مسخره شدن توسط دیگران در مورد مسائل نظامی با کسی جز دوستان میلیتاری بحث نکنید.

این مشکل خیلی از میلیتار هاست.(مسخره شدن) icon_cheesygrin

این مشکل همه هست در تمام زمینه های علمی!

همین سامانه اس300 رو بعضی از دوستان گمان میکنند خیلی فناوریهای پیشرفته ای در اون بکار رفته! در حالیکه جز چند بخش باید عرض کنم که سطح فناوری این سامانه متعلق به دهه 60 و 70 میلادی هست و از اون سالها تاکنون سطح فناوری پدافندهای هوایی جز در رادار و الکترونیک و کامپیوتر تقریبا ثابت بوده. تنها مشکل ما برای ساخت یک سامانه مشابه اس300 یا حتی قویتر و دوربردتر از آن مربوط به بخشهای الکترونیک و مخابرات و بخصوص رادار میشه که این بخش نیاز به سرمایه گذاری و احداث کارخانجات تحقیق و تولید نیمه هادی ها و ریز پردازنده ها ... داره که این نیز با یک سرمایه گذاری مناسب قابل دستیابی هست. حتما نیاز نیست پردازنده چند گیگاهرتزی بسازیم چون تا همین چند سال قبل تمام جنگ افزارها از پردازنده های به مراتب (دهها و بعضی صدها) برابر کم توانتر از پردازنده های امروزی استفاده میکردند و مشکلی هم بوجود نمی اومد. کافی است ما یک پردازنده 100 مگاهرتزی بسازیم که الگوریتم پردازشی خوبی داشته باشه و از نظر کیفیت ساخت در سطحی باشه که طول عمر اون در اثر کار زیاد کم نشه. همین پردازنده رو میتوان در هر نوع جنگ افزار راداری و پدافندی از رادار اف5 گرفته تا اس300 مورد استفاده قرار داد. حال اگر به فناوری پیشرفته تر تولید پردازنده چند گیگاهرتزی نیز دست پیدا کنیم تفاوتی در کارایی سیستم ایجاد نمیشه و فقط دقت محاسبات بالا میره که برای مقابله با هدف آیرودینامیک مانند جنگنده نیاز چندانی نیست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]خوب پس خوب شد كه نرفتي ... وگرنه به سرنوشت چند سال پيش من دچار ميشدي !
چون رفتم و رام ندادن ! و تمام كساني كه اونجا هستن چه بچه و چه بزرگ سال همه با كارت دعوت اومدن اونجا و افراد عادي رو راه نميدن ...[/quote]
این جور مواقع حکومت دست سربازهاست ...
دوستانی که خدمت رفتن میدونن بعضی جاها برشی که سربازها دارن .... سرهنگ هاش ندارن !!!

[quote]يه خاطره جالب هم از سالي كه آواكس (سيمرغ) براي اولين بار در رژه شركت كرد براتون بگم يكم بخندين ! [/quote]
بنده هم یه سال برای انجام کاری به یکی از کلانشهر ها رفته بودم که از قضا مصادف شد با رژه روز ارتش ! خلاصه یکی از یگانهایی که داشت از جلوی جایگاه رد میشد توشون یه سربازی بود که صرع داشت و از قبل هم ظاهرا" این مورد رو چک نکرده بودن که از بخت بد فرمانده میدان - اون بنده خدا همونجا - جلوی جایگاه روی زمین افتاد وشروع کرد به دست وپا زدن ...
خلاصه نه تنها رژه به هم ریخت بلکه گروه موزیک هم که مونده بودن چیکار کنن - بی خیال نواختن شدن و بعدش ... به بار اومد که اون سرش ناپیدا ...!!!
یه سال دیگه هم توی یکی از شهرهای مرزی واسه دیدن رژه 31 شهریور رفته بودم که یه یگان - از یکی از نیروهای مسلح کشورمون داشت از جلوی جایگاه رد میشد که انصافا" نظم مثال زدنی داشت - با توضیحی هم که یکی از دوستانم داد متوجه شدم که این یگان هر ساله به عنوان یگان نمونه رژه انتخاب میشه ...
از قضا وقتی که یگان درست روبه روی جایگاه قرارگرفت طبل گروه موزیک دچار یه اختلال شد و باعث به وجود اومدن ناهماهنگی بین افراد اون یگان شد ! فرمونده اون یگان هم که زحمات چند ماهه خودش رو بر باد رفته دید همون جا بی خیال رژه شد وجلوی مردم و افراد حاضر در جایگاه با طبل زن گروه موزیک گلاویز شد که ...

پیشا پیش از مدیران وسروران گرامی به علت منحرف کردن موضوع تاپیک پوزش میطلبم !!!
icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
worior عزیز از پاسخ شما سپاسگزارم، همچنینی تشکر مجدد بابت ارسال این تصاویر زیبا.

--------------------------------

M-ATF

راستش رو بخوای دقیقاً نمیدونم، ولی یکی از حدسهایی که میزدم همین بود، منتهی حتی اگر این دو موشک یکی باشن باز هم من پاسخ خودم رو نگرفتم چون من نمیدونم اون موشک در تصویری که شما لینک گذاشتید دقیقاً چه موشکیه.

در زمان اون رزمآیش در یک تالار گفتگو دیگه یکی از کاربران گفته بود که این یک موشک نوره که برای استفاده به عنوان هدف پدافند هوایی شلیک شده، البته بنظر من اینطور نیست.

اون زمان فکر میکردم که این موشک ممکنه همون پدافند شاهین باشه که بصورت متحرک در اومده و دارای تیوب و محفظه شلیک شده، ولی خوب با رونمایی سامانه مرصاد این احتمال هم از بین رفت.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
M-ATF

راستش رو بخوای دقیقاً نمیدونم، ولی یکی از حدسهایی که میزدم همین بود، منتهی حتی اگر این دو موشک یکی باشن باز هم من پاسخ خودم رو نگرفتم چون من نمیدونم اون موشک در تصویری که شما لینک گذاشتید دقیقاً چه موشکیه.

در زمان اون رزمآیش در یک تالار گفتگو دیگه یکی از کاربران گفته بود که این یک موشک نوره که برای استفاده به عنوان هدف پدافند هوایی شلیک شده، البته بنظر من اینطور نیست.

اون زمان فکر میکردم که این موشک ممکنه همون پدافند شاهین باشه که بصورت متحرک در اومده و دارای تیوب و محفظه شلیک شده، ولی خوب با رونمایی سامانه مرصاد این احتمال هم از بین رفت.[/quote]

اتفاقا ما هم در یک فاروم انگلیسی به همین نتیجه رسیدیم که لانچر موشک نور هست که برای تمرین مقابله با موشک های کروز ازش استفاده شده، چون یکی از مقامات اون موقع به این مسئله اشاره کرده بود که از موشک نور به عنوان موشک کروز هدف استفاده کردیم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=cyan]با سلام[/color]

[color=green]نمیزارید آدم زبونشو نگه داره [/color]

[color=olive]برای اینکه دوستان ادامه ندن فقط اشاره میکنم [/color]

[color=blue]در سال 1999 دو کشور ایران و سوریه تقاضای s-300 رو ارائه دادن روسیه به سوریه نمونه pm رو پیشنهاد داد که یک سامانه نیمه متحرک بود [/color]

[color=indigo]ولی ایران از روسیه نمونه pmu1 رو درخاست داده بود که یک سامانه متحرک بود [/color]

[color=green]و ادامه ماجرا دیگه نپرسید [/color]

[color=olive]من بارها اشاره کردم ولی ظاهرا برای همه باید توضیح بدم [/color]

[color=darkblue]منبع:صنایع هوایی شماره های سال 1378[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]خوب پس خوب شد كه نرفتي ... وگرنه به سرنوشت چند سال پيش من دچار ميشدي !
چون رفتم و رام ندادن ! و تمام كساني كه اونجا هستن چه بچه و چه بزرگ سال همه با كارت دعوت اومدن اونجا و افراد عادي رو راه نميدن ...
البته من اون موقع دانشجو بودم و دانشگاهم هم همون طرفا بود ... به طوري كه از طبقه سوم يكي از ساختمان ها ميشد منظره خوبي از تجهيزاتي كه از كنار جايگاه گذشته اند و ديگه نظمي ندارند رو ديد ... جدا وضعيت خنده داري پيش مياد !‌ به محض اينكه از جلوي جايگاه رد ميشن ديگه هركي ساز خودشو ميزنه و شانس ميارن كه تو هم گره نميخورن ... ! كمي بعد از جايگاه هم يك پل قرار داره كه تجهيزات موتوري بايد تعريبا به صورت ستون از روش رد بشن !

يه خاطره جالب هم از سالي كه آواكس (سيمرغ) براي اولين بار در رژه شركت كرد براتون بگم يكم بخندين !
سر كلاس نشسته بوديم (البته آزمايشگاه بود) يادم نمياد چه درسي بود ... و البته اگه اشتباه نكنم همون اولين سالي بود كه كلي شلوغ كرده بودن كه قراره 140 فروند با هم نمايش بدن ! وضعيت مكاني كلاس طوري بود كه فقط ميشد به ديدن رژه هوايي اميد داشت ...
بدون توجه به كلاس رو به پنجره نشسته بودم و و هواپيماهاي عبوري رو نگاه ميكردم(البته كلاس آزمايشگاه بود و ميزهاي آزمايشگاه دور كلاس چيده ميشن) . هواپيماها رد ميشدن و من هم روي كاغذي كه دستم بود تعدادشونو چوب خط ميزدم كه ببينم آخرش 140 تا ميشه يا نه و تو اين فكر بودم كه آيا بايد هواپيماهاي ترابري و سوخترسان رو هم جزو 140 تا به حساب اورد يا فقط جنگنده بمب افكن ها رو بشمارم ... و ايا اينكه ان دسته هايي كه رد ميشن جدا جديدا يا همون قبليان كه دور زدن و دوباره دارن عبور ميكنن ...
بغل دستي هام كه از علاقه من به جنگ افزار خبر داشتن هم خواسته بودن كه اسم هواپيما هايي رو كه رد ميشن رو بهشون بگم ... يه جورايي مثلا داشتن منو امتحان ميكردن ! البته خودشون هيچ كدومشونو نميشناختن و به همشون ميگفتن فانتوم ... و بيشترين مطلبي كه براشون اهميت داشت اين بود كه كدوم روسيه و كدوم آمريكايي و آخرش هم به مسخره كردن دود سياهي كه از موتور هواپيماهاي روسي خارج ميشد ميپرداختن !
خلاصه همين جوري داشتيم ادامه ميداديم و اروم پچ پچ ميكرديم با بچه ها ... و من هم سعي ميكردم از دور ترين فاصله ممكن كه سو چشمم اجازه ميداد نوعش رو شناسايي كنم ...
هواپيماي بزرگي رو از دور ديدم و به بچه ها گفتم اين هرچي هست براي ترابريه ! كمي كه گذشت و نزديك تر شد ، گفتم ايلوشين 76 هستش ... بعد گفتم از اسمش معلومه ديگه روسه ! يكم ديگه كه گذشت گفتم اون چيه روش ؟ (هنوز فاصله دور بود و البته چشمام هم ده دهم نيست !) ... تو همين حين ياد تصاويري كه در ولگردي هام توي Google earth از پايگاه هوايي شيراز ديده بودم افتادم و در حالي كه چشمم به هواپيماي در حال عبور خيره بود ... در افكارم شناور بودم و تصاوير آوكس روي باند فرودگاه شيراز برام مرور ميشد ... نا خداگاه هر يك ثانيه يه بار با شك و ترديد ميگفتم آواكسه ! .... آواكسه ! ... آ..واكسه ....!
و البته هر با هم صدام بلند و بلند تر ميشد ! و زماني كه هواپيما به نزديك ترين فاصله ممكنه رسيده بود و ديگه شكي نداشتم كه دارم چي رو ميبينم مثل اينكه اين كلمه رو خيلي بلند گفته بودم و تقريبا به حالت نيم خيز ايستاده بودم و ذوق كرده ، نميدونستم چيكار كنم !‌
با خوشحالي رو كردم به بقيه كه با شادي بقيه قاطي شم ... كه يك لخظه تعجب كردم كه چرا هيچ كس خوشحال نيست ؟
بعد با خودم گفتم احتمالا كسي نميدونه اين چيه ! يا اصلا براشون مهم نيست ! ‌بعد با خودم گفتم حالا چرا همه دارن منو نيگا ميكنن و همه روشون به منه ! كه چشمم افتاد به استاد ! و تازه دوزاريم افتاد كه چيكار كردم !
جاتون خالي ! استاد هم با چشمان نازك كرده و خوشحال از تيكه اي كه براي انداختن آماده كرده بود و سرشو كمي عقب برده بود داشت منو نيگا ميكرد .... !
و با لحن فاجعه اي گفت : بهتر نبود شما بجاي اينكه ميومدين تو كلاس ، ميرفتين بالا پشتبوم ؟
در كلاس رو باز كرد و منو دعوت به بيرون رفتن از كلاس !

سرتونو درد نيارم ... در بين قهقه ي بچه ها ، با هر منمني كه بود پوزش طلبيده سر را به زير انداخته و منتظر پايان خنده ها شدم ! و آخرشم نفهميدم چند تا هواپيما رد شد !‌ 140 تا شد يا نشد ![/quote]
خیلی باحال بود icon_cheesygrin
دانشگاه امام خمینی می رفتی؟

جات خالی از این رژ ه به ما هم رسیده یکی دو سال پیش داشتم می رفتم دانشگاه اتوبوس بیچاره بیین تانک بر ها و کامیون های ارتش گیر افتاده بود حق تقدم هم که معلوم با کی هست icon_rolleyes

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام !
اول از همه از جناب worior عزيز بخاطر اين عكس هاي خوبشون تشكر مي كنم ! خسته نباشي برادر icon_cheesygrin !
راستي صحبت هاي دوستانو در رابطه با رژه خوندم كه اكثر اين صحبت ها راجع به اس-300 بومي بود كسي رو نديدم راجع به هواپيماي بدون سرنشين سفره ماهي حرفي بزنه ! دوستان راجع به اون هيچ نظري ندارن ؟
من عكس هاي ماكت اين هواپيما رو كه روز رژه به نمايش در اومد ديدم چند نكته جالب به نظر رسيد :
1- سفره ماهي يك هواپيماي بدون سرنشينه اما در تصاويري كه از ماكتش منتشر شده جايگاه خلبان و اون سقف شيشه اي محافظ كاكپيت در روي ماكت كاملا مشخصه ! شايد سفره ماهي داراي گونه سرنشين دار هم باشه !
2- چيزي كه از ماكت ميشه فهميد كه اين هواپيما طرحي كاملا شبيه به جنگنده هاي سرنشين دار داره و بر خلاف تمام uav هاي معمولي كه از موتورهاي ملخي استفاده ميكنند از 2 موتور توربوجت استفاده ميكند ! حتي گلوبال هاواك كه فعلا پيشرفته ترين هواپيماي رزمي بدون سرنشين جهانه از يه موتور توربوفن(موتور هاي هواپيماهاي مسافربري) استفاده ميكنه و حداكثر سرعت 640 كيلومتر بر ساعت رو داره ! استفاده از موتورهاي توربوجت احتمالا به اين هواپيما امكان سرعت مافوق صوت رو ميده و اين يك توانايي بالا براي اين پرنده است ! استفاده از اين نوع موتور ابعاد هواپيما رو بزرگ ميكنه و حداقل اين هواپيما ابعادي شبيه به اف-5 رو داره ! احتمالا طراحي خاص و رادارگريز اين هواپيما به خاطر ابعاد بزرگترش نسبت به ساير uav هاست ! دليل اصلي اينكه اكثر uav ها از سرعت هاي پايين صوت استفاده ميكنند اينكه كنترل يك هواپيماي بدون سرنشين در سرعت هاي بالا بسيار سخت خواهد بود همينطور دوربين فيلم برداري و عكس برداري هواپيما در سرعت ها مافوق صوت به شدت دچار مشكل ميشن !
3- در عكس هاي ماكت اين هواپيما چيزي شبيه به يك دوربين روي بدنه ديده نميشه (شايد دوربين در بدنه قرار گرفته و از روي ماكت نميشه اظهار نظر قطعي كرد) ! به احتمال زياد اگر اين هواپيماي با سرعت مافوق صوت حركت كنه بايد از دوربين هاي فوق العاده پيشرفته و ديناميكي براي عكس برداري و فيلم برداري در اون سرعت استفاده كنه !
4- جالب ترين چيزي كه در طراحي سفره ماهي به چشم ميخوره قرار دادن ورودي هاي هواي موتور جت بر روي بدنه هواپيماست ! تقريبا تمام جنگنده هاي جهان ورودي هاي هوايشان زير بدنه قرار گرفته !
اين مواردي كه گفتم فقط نظرات منه بي سواد بود و احتمال داره همش غلط باشه ! خوشحال ميشم از نظرات دوستان هم بهره ببريم !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.