hamed_713

رادار تاکتیکی دفاع موشکی AN/TPS-59(V)3

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/TSP-59-275.jpg[/img]

[b]AN/TPS-59(V)3 ، یک رادار با تحرک بسیار بالا، سیستم هدایت نیمه فعال و سه بعدی(3D) برای شناسایی و ردیابی هواپیماهای دوربرد و موشک های بالستیک تاکتیکی است.
رادار AN/TPS-59 با 740 کیلومتر (400 مایل دریایی) ، محدوده ای بالاتر از محدوده 90 درصد از موشکهای بالستیک تاکتیکی در جهان امروز را پوشش داده و با تحرک بالای خود اجازه می دهد تا دامنیه برد سیستم بیشتر توسعه یابد.
AN/TPS-59 را می توان به سنسورهای دیگر برای اجرای حمله بهبود یافته و محاسبه یکپارچه نقطه ای ، قابلیت گشترش دامنه،تعامل و همکاری مشترک توزیع اطلاعات تاکتیکی، مجهز نمود.این ارتقاها به رادار قابلیت نوعی نظارت و ردیابی را خواهد داد که سیستم های دفاع موشک بالستیک به آن احتیاج دارند.
رادارهای نیمه فعال خانواده TPS-59با بیش از 126 رادار در 17 کشور در سراسر جهان کسترده شده تا به رکورد بی نظیری برای عملکرد با قابلیت اطمینان بالا دست یابد.

مشخصات فنی :

- نقش اصلی : رادار جستجوی هوایی
- وزن : 20 تن
- کاربر اصلی : نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحده
- تعداد هر واحد : 12 (در ورژن 3)
- قیمت : 50 میلیون دلار
- حداکثر برد : 740 کیلومتر (400 مایل)
- حداکثر ارتفاع کشف : 27 کیلومتر (90000 پا)[/b]

[color=red][b]ساير تصاوير :[/b][/color]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/normal_427px-Phased_array_radar_AN_TPS-59.jpg[/img][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/normal_427px-Phased_array_radar_AN_TPS-59.jpg[/img]

[b]تهیه و تنظیم : hamed_713
استفاده از این مطلب با ذکر نام نویسنده و سایت میلیتاری بلامانع است.[/b]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشكر از برادر عزيز جناب hamed_713
از اين رادار در كدوم يك از سيستم هاي پدافندي استفاده ميشه ؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون حامد جان .

من متوجه نشدم براي حالت نيمه فعال از چه تكنيكي استفاده ميكنه . يعني آنتنهاي فرستنده ديگري هم وجود داره ؟!

[quote]از اين رادار در كدوم يك از سيستم هاي پدافندي استفاده ميشه ؟؟؟
[/quote] اين رادار پيش اخطار هست و فكر كنم در هر سيستمي بشه ازش استفاده كرد اما در عمل واسه همون سامانه هاي احتمالي ضد موشكي مثل تاد طراحي شده .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تشکر حامد جان.

رادار قدرتمندی هست طبق توضیحات اما در عمل با مشکل انحنای زمین روبروست بطوریکه در حداکر ارتفاع کشف که 27 کیلومتر ذکر شده هم بیشتر از 675 کیلومتر برد نداره و این برای شناسایی موشکهای بالستیک کوتاه برد جدید هم به نظر کافی نمیاد چون در ارتفاع بالاتری پرواز میکنند و تنها شانس این رادار برای کشف موشک هنگامی است که وارد فاز ری اینتری شده و یا کلاهک را رها میسازد یا خود همراه با کلاهک به هدف برخورد میکند.

[quote]من متوجه نشدم براي حالت نيمه فعال از چه تكنيكي استفاده ميكنه . يعني آنتنهاي فرستنده ديگري هم وجود داره ؟![/quote]

فکر کنم منظور این باشه که یک رادار میتواند امواج بازتابش یافته از برخورد با هدف توسط رادار دیگر را دریافت کند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ظاهرا به عنوان هشدار زود هنگام هست و با سیستم های پدافندی یکپارچه میشه .
ان شا الله سرهنگ حامد توضیح کاملتر و بیشتری بدن.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اين رادار از قدرت عملياتي خوبي برخوردار است و سريع هم هستت ولي مشكل در رهگيري كامل است كه در آن كمبود دارد

آيا راداري هست كه بتواند همه نوع موشك را شناسايي كند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب حامد گرامی بابت مطلب مفید شما سپاسگزارم.
مطالبی تخصصی در بخش هوایی که روز به روز بر غنای سایت می افزاید.
متاسفانه باز هم شاهد کمتر مشاهده شدن این تاپیکها و به روز ماندن تاپیکهایی کم ارزش تر می باشیم. تاپیکهایی که متاسفانه بعضا سیاسی نیز می باشند. گویی دوباره عده ای جدید و بی خبر می باشند و یا هنوز سال گذشته را به خاطر نیاورده که وضعیت سایت به چه روزی در امد.شاید هم از ضربه به سایت چندان هم ... البته منظور از سیاست جناحی می باشد.تاپیکهایی بعضا به واقع زرد متاسفانه. به شخصه بارها پیش امده که قصد ایجاد تاپیک داشته ام اما زمانی که این گونه تاپیکها را مشاهده می کنم کاملا منصرف می شوم. بنده یک عضو ناچیز. اما عده ای دیگر از دوستان با اطلاع سایت را می شناسم که انها نیز به همین منوال می باشند. و کاری می شود که دیگر از محضر انها استفاده نبریم.زمانی که این گونه مطالب تخصصی را در سایت مشاهده می کنم به واقع انرژی بیشتری کسب می کنم. باز هم از شما سپاسگزارم به خاطر مطالب خوبتان. چند روز پیش یکی از مقالات قدیمی شما با نام دستگاههای دقیق ناوبری در هواپیما که زحمت ان را کشیده بودید را مطالعه کردم و بسیار مفید بود. در این تاپیک فرصت را مناسب دیده تا از شما بابت زحماتتان تشکر نمایم.

از دوستان کسی مطلع است این رادار تا چه سطح مقطع راداری را شناسایی می کند؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام

هانس عزيز متاسفانه سايت ميليتاري در مواقعي بسيار ضعيف عمل كرده و اسكرول سايت بدون هيچ بار علمي از تاپيك هاي بيهوده و بدرد نخور پر مي شود.و اگر مطلب فني و تخصصي هم ارسال مي شود حداكثر با 4يا 5 كامنت از اسكرول حذف مي شود در حالي كه در آن موضوع مي توان مباحث تخصصي تري را مطرح نمود و در كل نتيجه گيري هاي مفيدي از آن بدست آورد.

حذف مباحث علمي و درعوض پرداختن به مباحث غير فني و اكثرا سياسي و جهت دار كه به هيچ وجه نه به سود اعضاي خوب سايت ميليتاري ست و نه به سود كشور باعث مي شود كه افراد با تجربه و متخصص به مرور بي انگيزه شده و كمتر به ايجاد و يا ادامه بحث هاي علمي و كاربردي بپردازند.

اما در اكثر مواقع و با ايجاد تاپيكهاي مفيد سايت شرايط خوبي دارد.اما انتظار مي رود از اعضاي تازه وارد و اعضاي جوان تر كه براي حفظ اين محيط و افزايش جايگاه آن تلاش مضاعف در ايجاد مباحث علمي داشته باشند.

موفق وپيروز باشيد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

حامد عزيز ، تشكر فراوان :confused:

هانس و حامد عزيز، در مورد ميليتاري صد البته من هم با شما موافق هستم . اما زياد مدير هاي سايت رو مقصر نمي دونم . علي ظاهر به دليل افزايش كاربرها اين مشكل پيش آمده ( تازه وارد هايي مثل من مرتب مي خوان خودي نشون بدن . :( ) راه حل هم اينه كه طراحي سايت تغيير بكنه و بطور مثال اسكرول تاپيك ها بخشي بشه !  يا كلي تغيير ديگه و ...

اما بريم سراغ AN/TPS-59(V)3
يكجايي ديدم نوشته بود كه تا ارتفاع 500،000 فوت ( تقريبا 152 كيلومتر) رو تحت مراقبت داره ، برداشت من درست بوده يا نه ؟
سؤال دوم ، all solid-state يعني يكپارچه يا يعني هدايت نيمه فعال ؟

ببين قصدم جسارت نيست بابت اين سوال دوم . ولي ما تازه كاريم ديگه مثل بچه مدرسه اي ها كه از معلم سؤال مي پرسن ، هي گير ميديم . اميدوارم ناراحت نشيد .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]سؤال دوم ، all solid-state يعني يكپارچه يا يعني هدايت نيمه فعال ؟[/quote]

برداشت من از ترجمه و با توجه به مشخصات رادار هدايت نيمه فعال است .

يكپارجه معمولا با Integrated يا Monolith تعريف مي شود.اگر اشتباه مي كنم دوستان راهنمايي كنند.

با تشكر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]سؤال دوم ، all solid-state يعني يكپارچه يا يعني هدايت نيمه فعال ؟[/quote]

برداشت من از ترجمه و با توجه به مشخصات رادار هدايت نيمه فعال است .

يكپارجه معمولا با Integrated يا Monolith تعريف مي شود.اگر اشتباه مي كنم دوستان راهنمايي كنند.

با تشكر[/quote]

سلام حامد جان

به نظرم all solid-state به معنی یکپارچه هست !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر ویژه از حامد خان که در این فضای ... این ریسک رو انجام میدن و وقت خودشون رو صرف ایجاد مقالات تخصصی میکنند.

یکی از مهمترین دلایل این که این جور تاپیک ها به قول معروف مشتری ندارند اینه که کاملا تخصصی هستند و حرف زدن در اونها به سواد نیازمنده و این سواد فقط از راه مطالعه و تحقیق به دست میاد نه از طریق نشستن در تاکسی و وایستادن تو صف نونوایی!
تو هر بقالی و سبزی فروشی چند تا کارشناس مسایل سیاسی نشسته و هزار تا راه حل کارشناسی میتونه اریه بده اما اینجا و تو اینجور تاپیک ها نمیشه همینطوری کشکی نظر داد چون اگر حرف نا مربوطی زده بشه سریع میشه طرف رو با دلیل و مدرک متوجه اشتباهش کرد و خوب ... !

بگذریم.

با اجازه حامد خان چند نکته رو هم من اضافه میکنم.

[quote] رادار AN/TPS-59 با 740 کیلومتر (400 مایل دریایی) [/quote]
300 ناتیکان مایل برای هواپیما ها و 400 ناتیکان مایل برای موشک های بالستیک.

این رادار در باند D (محدوده بین 1215 تا 1400 مگاهرتز ) کار میکنه و شامل یک آنتن و دو جانپناه(شلتر) برای خدمه میشه و برای حمل اون به سه تریلی نیاز هستش.

این رادار و سلفش TPS-59/FPS-117 همانطوری که اشاره شد در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار میگیرد که این کشور ها از این قرارند:

کشور***************تعداد*************نوع

آمریکا(تفنگداران دریایی)****52*****************TPS 59

مصر****************5********************TPS 59

آمریکا(نیروی هوایی در هاوایی) **1***************FPS 117

آمریکا(نیروی هوایی در آلاسکا) **16**************FPS 117

بلژیک*****************1*****************GE592

بریتانیا***************2******************Type 92

مصر****************9*******************TPS 59/M34

عربستان*************17******************FPS 117

کانادا**************15*******************FPS 117

کویت***************1********************FPS 117

تایوان**************2********************FPS 117

بلژیک**************1********************FPS 117

برزیل**************6********************FPS 117

ایسلند*************5********************FPS 117

آلمان**************9********************FPS 117

ایتالیا*************4*********************FPS 117

ترکیه***********3*********************FPS 117

رومانی************5*********************FPS 117

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام

با تشكر از دوست قديمي آقا حامد

آقا حامد گل گفتي ما كه ديگه از ايجاد تاپيك قدرتمند علمي و بحث هاي داغ و جذاب علمي پاك نااميد شديم و به بحث هاي نه چندان مفيد سياسي و عقيدتي و مقايسه اي و تحليلي با دوستان در تاپيكهايي با همين مضامين مشغول شديم به ياد دوران قديم و سالهاي گذشته كه با دوستان خوبي مثل آقا مصطفي و همين آقا سعيد و فلانكر (سيد محمد) و رد آرمي (آقا احسان)وشفق 23 و .....دوستان خوب ديگه بحث هاي داغ علمي ميكرديم

اي بابا ....آآآآه ه ه ه icon_idea icon_wink

Blaze
با عرض پوزش كشور بحرين رو جا انداختين خواستم يادآوري كنم
اين كشور هم سامانه تاد رو همراه با اين رادار فوقالعاده جالب كه آقا حامد نصف قابليت اونم نگفتن خريداري كرده

علت خريد رو هم همانطور كه همه ميدونيد از ترس شهاب 3 ايران خريداري كردن (مثلا) البته موضوع خريد برميگرده به سالها قبل كه تا الان عملياتي هم شده

اين رادار فوقالعاده در تكنيك هاي به كار رفته در اون مكمل يك شبكه گسترده پدافندي هست كه براي همين منظور طراحي شده

همانطور كه آقا سعيد گفتن اين رادار به خاطر عوارض زمين و همچنين ضعف در جنگ الكترونيك به تنهايي نميتواند كارايي چنداني داشته باشد و در يك شبكه متوسط پدافندي 4 الي 5 رادار در يك شبكه به كار ميرود

به عنوان مثال در سامانه تاد 8 دستگاه از اين رادار هادر يك شبكه چند هزار متر مربعي به كار ميرود كه عوارض زمين رو هم پوشش ميدهد اين رادار يك رادار( اي ايي اس آ ) ميباشد يعني آرايه فازي فعال

براي مقابله با جنگ الكترونيك يك سامانه مكمل براي هر پدافندي بعلاوه تاكتيكهاي خاصي كه كاربران به كار ميبرند تعبيه شده كه نامشو فراموش كردم

از قابليت هاي اين سامانه (تاد) كه با اين رادار ها شبكه ميباشند ميتوان به رهگيري همزمان 16 موشك بالستيك تاكتيكي و يا 10 موشك كروز در برد هاي مختلف و سمت شليك اونها و هدف و محل اصابت موشك ها اشاره كرد كه با سامانه هاي ضد موشكي پاتريوت و ... هم شبكه و اونها رو براي مقابله مناسب با تهديدها آماده ميكند

همچنين كاربر اين سمانه كم كار ترين كار بر سامانه موشكي در بين سامانه هاي پدافندي مختلف ميباشند زيرا رادار ها در اين سامانه بيشتر كارهاي متداول رو به طور خودكار به همراه هلپ انجام ميدهند و كاربر فقط دستور شليك و خاموش و روشن شدن رو انجام ميدن

با تشكر

نميدونم چرا انگليسي نميتونم تايپ كنم ؛؟؟؟!!!!؟!؟!؟ icon_razz icon_question

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] Blaze
با عرض پوزش كشور بحرين رو جا انداختين خواستم يادآوري كنم [/quote]
ممنون از یادآوریتون
توی متنی که من خوندم بهش اشاره نشده بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از آقا حامد

نقطه ضعف این رادار در برابر هواپیماهاییست که در ارتفاع پایین به اون نزدیک میشن، یا پهپادهای جمر که می تونن اون رو تا حدودی مختل کنن،

ضمن اینکه حداکثر سقف شناسایی 27000 متر چیزی نیست که بتونه به اون برتری خاصی در شناسایی موشکهایی مانند سجیل و قدر و حتی شهاب 3 بده، چون در ارتفاع 27 کیلومتری سرعت سجیل حدود 20 ماخ و شهاب 3 حدود 10 ماخ خواهد بود و دیگر زمان لازم برای مقابله از دست خواهد رفت، ضمن اینکه در صورت استفاده از سرجنگی خوشه ای ارتقاع بالا یا سرهای جنگی فریبنده کار این رادار و سیستم های مقابله کننده، به مراتب سختتر خواهد شد.

در کل این رادار برای مقابله با موشکهای اسکاد (شهاب 1 و 2 ) مناسب اما برای مقابله با موشکهای شهاب 3 و بالاتر از اون نامناسب است

دوستانی که آمار کاربران این رادار رو ذکر کردند لینک منبعش رو فراموش نکنند. کلا دوستانی که با سرچ توی اینترنت مطلب می ذارن لطفا لینکش رو هم بذارن تا تفاوت کسی که از روی علم خودش صحبت می کنه تا کسی که با سرچ توی نت مطلب می ذاره مشخص بشه.

از دوستمون کاربر seginem هم تشکر می کنم اطلاعات خوبی دادند.

[quote]علت خريد رو هم همانطور كه همه ميدونيد از ترس شهاب 3 ايران خريداري كردن (مثلا) البته موضوع خريد برميگرده به سالها قبل كه تا الان عملياتي هم شده[/quote]

ولی به طور کاملا علمی ثابت میشه که این رادار در زمان بسیار دیر می تونه شهاب 3 رو شناسایی کنه و در صورت کاربرد روشهای ذکر شده، دیگه مقابله موثری نمی تونن باهاش بکنن.

[quote] ب300ناتیکان مایل برای هواپیما ها و 400 ناتیکان مایل برای موشک های بالستیک.[/quote]

فکر کنم اشتباه کردید اقا رضا چون باید فاصله کشف هواپیماها بیشتر باشه.

در کل خوبه که بیشتر روی نقاط قوت و ضعفش بحث بشه تا به قابلیتهاش بیشتر پی ببریم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.