saiedtomcat

سیستم موشكی پوليفم

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

موشك پوليفم
موشكي است كوتاه برد زمين وزيردريايي پايه پيشران از نوع سوخت جامد و مخصوص دفاع از صحنه عمليات.
توسعه پوليفم ابتدا به وسيله شركت آلماني «MBB» در سال 1982 شروع و پس از چندين آزمايش تا سال 1987 فرانسه نيز به اين پروژه پيوست و در سال 1989 كار مشترك بر روي پروژه توسط دو كشور آلمان و فرانسه شروع شد كه تا سال 1993 ادامه داشته است.
هدف برنامه دسترسي به موشكهاي كوتاه برد زمين به هوا هوا به زمين بر اساس ساختمان موشك SS-12 فرانسه با جوينده تلويزيوني و ارتباط مكوشك با كنترل كننده از طريق فيبر نوري بوده است.
[img]http://www.aerocenter.ir/upload/images/26315075368792422971.jpg[/img]
در مقابل هليكوپتر هاي مجهر به اژدر، برنامه ريزي شده كه اين سلاح از زير نيز قابل پرتاب باشد. حد اكثر برد مدل هوا پايه پوليفم 100 كيلو متر گزارش شده است. موشك داراي 4 باله مستطيلي كوچكي است كه در بخش جلويي قسمت مياني بدنه آن قرار دارد در قسمت عقب نيز 4 بال ثابت بزرگتر مستطيلي جهت تثبت پرواز موشك در هوا مستقر مي باشد. هر دو بال و بالك ها به صورت بسته هستند و بعد از پرتاب باز مي شوند.
سيستم داراي يك لانچر 4 سكويي قابل استقرار بر رور خودرو هاي چهار چراخ با 6 موشك آماده پرتاب بوده و در صورت بهره گيري از خوردرو هاي 6 چرخ ميزان موشكهاي آماده پرتاب قابل حمل به 36 فروند افزايش مي يابد. مدل ضد تانك كه گاه پوليفم 60 ناميده مي شود. اين مدل كه قابل تطبيق با مجموعه سكوي پرتاب چند فروندي MIRSL است 20 كيلومتر برد دارد.
[img]http://www.aerocenter.ir/upload/images/57386123255640853453.jpg[/img]
هدايت موشك با استفاده از صفحه نشان دهنده تلويزيوني و نگهداشتن هدف بر روي تلويزيون و فرمان به موشك از طريق فيبر نوري جهت انتخاب مسير و اصابت به سوي هدف مورد نظر خدمه انجام مي شود.
نوع امريكايي سيستم با نام « فوگم» ناميده شد و تحقيقات آن در اوايل دهه نود شروع شد. در آزمايشات اوليه هدايت موشك با كابل نوري تا فاصله 6500 متر با موفقيت انجام شد.ارتفاع آن 15 متر و شرعت حدودا 150 متر برثانيه بود.در سال 1997 در شليك آزمايش توانست در ارتفاع 600 متري تشخيص هدف داده به ارتفاع 150 متري نزول كند سپس هدف را با دقت 1متر در فاصله 16 كلومتري منهدم كند.
نوع ديگر پوليفم زيردريايي پايه بوده براي هدف قرار دادن هليكوپترهاي ضد زيردريايي به كار مي رود. جزئيات زيادي از ترتيون گزارش نشده ولي برد آن 15 كيلومتر و سوخت جامد مي باشد.
[img]http://www.aerocenter.ir/upload/images/12604172027328286020.jpg[/img]
اسرائيل نيز از قافله عقب نمانده در پي سا خت اين موشك با نام «گيل» است از خانواده اسپايك در كارخانه رافائل توليد شده. اين موشك ضد تانك با هدايت كاملا خودكار با برد 2 مايل است.
[img]http://www.aerocenter.ir/upload/images/84394032879149184122.jpg[/img]
موشك پوليفم حتي در مقاصد زمين به زمين و به شكل خمپاره هوشمند در دست ساخت و توسعه است است.
گزارش شده مدل زمين به زمين آن نيز توسعه داده شده است و موشك پوليفم برابر برنامه ريزي در سال1996 به خدمت گرفته شده است.

منبع :کتاب راکت و موشکهای استراتژیک جهان جلد ششم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تشکر دستت درد نکنه.
میتونه شروعی بر ساخت موشکهای چند منظوره باشه که در آینده دیگر نیاز نیست یک جنگنده همزمان موشک هوا به هوا و هوا به زمین حمل کند بلکه در عملیاتهای متداول یک موشک هر دو کار را میتواند انجام دهد و تنها در عملیاتهای خاص سلاح متفاوت بکار گرفته میشود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من كلا موشكهايي كه از زير سطح شليك ميشن رو دوست دارم .

قسمت جالبش باله هاش بودن كه بعد از پرتاب باز ميشدن . البته از ديد من تازه كار .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تشکر از زحمات شما.

موشک خوبی هست و کارآمد در صحنه نبرد خصوصا علیه اهداف زرهی و بالگردها.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این کتاب در چه تاریخی نوشته شده؟آخه تو ویکی یک سری اطلاعات دیگه هست.میدونم خیلی قابل اعتماد نیست،اما بعضی وقتها اطلاعاتش مفید و درسته.من یک مطلب به تاریخ اکتبر 2009 توش پیدا کردم،خواستم ببینم کدوم اینها جدیدتر،درست تر و کاملتره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]این کتاب در چه تاریخی نوشته شده؟آخه تو ویکی یک سری اطلاعات دیگه هست.میدونم خیلی قابل اعتماد نیست،اما بعضی وقتها اطلاعاتش مفید و درسته.من یک مطلب به تاریخ اکتبر 2009 توش پیدا کردم،خواستم ببینم کدوم اینها جدیدتر،درست تر و کاملتره.[/quote]

این سری کتاب (7 جلد) از سال 77 تا 81 (اگه اشتباه نکنم) به ترتیب چاپ شدن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

از کجا این کتاب رو میشه تهیه کرد.

ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]از کجا این کتاب رو میشه تهیه کرد.

ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.[/quote]

شما کدوم شهری اخوی؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این کتابها دیگه جایی نمیفروشند!
ولی چند تا دارم بعد امتحان همش اسکن میکنم میزارم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این کتابها رو میتونید از انتشارات عقیدتی سیاسی ارتش تهیه کنید البته من از مجله پرواز خریدم با پست برام فرستادن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سعید جان متشکر از مقاله خوبت ولی در مورد این موشک حرف و حدیث خیلی وجود داره.

پیمانکاران اصلی این موشک شرکت های Aerospatiale Matra از فرانسه ، DaimlerChrysler Aerospace/LFK از آلمان و Italmissile از ایتالیا بودند که در برخی منابع امده که شرکت ایتالیایی بعد ها از این پروژه کنار کشیده!
همینطور در مورد ورود به خدمت و حتی ساخته شدن این موشک هم خیلی نمیشه مطمئن بود چون بعضی ها از کنسل شدن این پروژه در سال 2003 خبر میدن و بعضی ها میگن نه ، هنوز این پروژه در حال سیر مراحل تکامل هستش و قطعا وارد خط تولید خواهد شد.
اما چیزی که معلومه اینه که این موشک رو برای شلیک از روی corvette های المانی K-130 به عنوان سلاح ضد کشتی و حمله به ساحل طراحی کرده بودند.

خلاصه من که نفهمیدم بالاخره قضیه چی شد؟!!

وضعیت مشخصات فنی اش هم به همینطوره !

گفته شده که بردی تا 60 کیلومتر داره و وزنی معادل 130 کیلوگرم به همراه سرجنگی 20 کیلویی!! و سرعتی بین 430 تا 690 کیلومتر بر ساعت!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون بليز جان البته مشخصات تو عكسها بوده كه بايددوباره آپلود كنم
[img]http://www.aerocenter.ir/upload/images/71330029728156050239.jpg[/img]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر یک عکس هم می زاشتی تا مسیله ملموس تر می بود.
به هر حال ممنون

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.