Ehsan_animator

ناوچه های کلاس "Sword / F-22P" متعلق به نیروی دریایی پاکستان

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

ناوچه کلاس [b]Sword[/b] یا [b]F-22P[/b] ، یک شناور نظامی [b]چند منظوره ی 2500 تنی[/b] می باشد که طراحی و ساخت آن طی یک قرارداد 750 میلیون دلاری در سال 2005 بین صنایع وزارت دفاع پاکستان و کمپانی کشتی سازی چین آغاز شده است
اولین ناوچه در سال 2009 تحویل پاکستان شد و دومین و سومین ناوچه هم در شانگهای چین در دست ساخت است
نام اولین ناوچه [b]Zulifqar[/b] ، دومین ناوچه [b]Shamsheer[/b] و سومین ناوچه [b]Saif[/b] گذاشته شد.

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/2e4d5d68fe9241af8dd8.jpg[/img]

ناوچه های F-22P در حقیقت مدل ارتقا یافته ی ناوچه های کلاس [b]Jiangwei[/b] چین می باشد
بدنه Sword سطح مقطع راداری کمی دارد و به همین دلیل می توان آن را رادار گریز دانست
در این شناور سنسورهای برد بلند ، رادارهای ناوبری ، سامانه های جنگ الکترونیک و ..... تعبیه شده است

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/6f5d5a54189d48788fc6.jpg[/img]

[size=24]تسلیحات[/size]

[b]توپ مرکزی[/b] : 76.2 میلیمتری
ساخت چین
ساخته شده از روی توپ AK-176M روسیه
دارای سطح مقطع رادار پایین
جهت درگیری با سایر شناورها و همچنین منحدم کردن جنگنده ها و موشک های ضد کشتی

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/51075ff480554d39b843.jpg[/img]

[b]موشک ضد کشتی[/b] : موشک C-802/CSS-N-8 چینی (( نام صادراتی C-802/CSS-N-8 و نام چینی آن Yingji-82 ))
تعداد : هشت عدد
در دو محفظه که هر یک از محفظه ها ، دارای 4 لانچر است
لانچر ها غیر از شلیک موشک ، توانایی شلیک راکت های ضد زیردریایی [b]RDC-32[/b] را هم دارند
برد : 180 کیلومتر در یک کلاس و 120 کیلومتر در کلاس دیگر
وزن : 715 کیلوگرم
وزن سر جنگی : 165 کیلوگرم
سرعت : 0.9 ماخ
ابعاد : طول (( 6.4 متر )) ، قطر (( 36 سانتی متر ))

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/0bdcb52ccac54860851b.jpg[/img]

[b]موشک سطح به هوا :[/b] موشک برد کوتاه [b]HQ-7) FM-80)[/b]
تعداد : 8 عدد
برد : 18 کیلومتر

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/4efd2e8319ea43349a8b.jpg[/img]

[b]Type 730 CIWS[/b]

همچنین ناوچه پاکستانی مجهز به سامانه [b]Type 730 CIWS[/b] چینی می باشد

دو عدد گاتلینگ 7 لول کالیبر 30 میلیمتری
مجهز به رادار type 347G و هدایت کننده الکترواپتیک

تصویری از یک CIWS مخفف close-in weapon system

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/fded0006f95e45f9affe.jpg[/img]

هر کدام از ناوچه های پاکستانی توانایی حمل یک بالگرد ضد زیر دریایی Z9EC را دارند که این بالگرد ها هم به پاکستان تحویل شده است
در این بالگردها رادارهای جستجوگر سطح ، سیستم های ناوبری Doppler و همچنین ریسیورهای هشداردهنده نصب شده است .

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/143fc992643447efb63e.jpg[/img]

.....................................
[color=blue]فقط برای میلیتاری
استفاده از مطالب با ذکر نام سایت بلامانع می باشد[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ببخشید، جماران 1400 تنی میشه [b]ناوشکن و رزمناو [/b]بعد این شناور F22p با تناژ 2500 تنی شد [b]ناوچه[/b]؟!!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جماران و این شناور پاکستانی در کلاس Frigate هستند

Frigate هم یعنی ناوچه

ولی هر کس می تونه تقسیم بندی خودش رو داشته باشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من که به شخصه ترجیح میدم از نامهای انگلیسی برای دسته بندی شناورهای جنگی استفاده کنم، آنقدر دلبخواهی و بی پشتوانه از معادل های ایرانی استفاده شده که دیگه این نامها تداعی معانی درستی نمیکنه.

در مورد جماران شاید اگه واقع بینانه تر بر مبنای معیارهای جهانی بخوایم دسته بندی کنیم، شاید بهتره بگیم که یک Corvette هست تا Frigate . اون هم وقتی که آفریقای جنوبی از Frigate خودش (SAS Mendi) با 3700 تن Displacement با عنوان Corvette نام می بره.

حالا از این نامگذاری ها بگذریم، اگه بخوایم دفاع هوایی جماران خودمون رو با این Frigate مقایسه کنیم:

جماران یک توپ 76 میلیمتری OTO Melara یا همون فجر 27 رو داره و در مقابل این شناور پاکستانی توپ 76 میلیمتری چینی با اصلیت روسی داره که نمی دونم کدوم برتره؟ نظرتون چیه؟

جماران توپ 40 میلیمتری فتح و دو تا 20 میلیمتری غیرخودکار (که البته برای دفاع هوائی هم بعید می دونم استفاده بشه مگر در موقعیت خاص) داره و شناور پاکستانی مجهز به سیستم CIWS با دو تا گیتلینگ 30 میلیمتری 7 لول ==> گمان کنم از این نظر شناور پاکستانی برتر هست

جماران مجهز به لانچر 4 تا موشک SM-1 هست و شناور پاکستانی لانچر هشت تایی FM-80:
در این مورد به هیچ کدوم خوشبین نیستم ، در مورد SM-1 های ایرانی صحبت زیادی نشده هر چند یک خبر مربوط به فکر کنم اواخر دهه 90 یا اوائل قرن 21 هست که ذکر شده ایران به توانایی تولید انبوه نمونه ارتقا یافته، SM-1 دست پیدا کرده ولی با توجه به اینکه دیگه هیچ صحبتی ازش در رسانه ها بصورت رسمی نشد، اون هم با توجه به سبک و سیاق اطلاع رسانی در زمینه صنایع نظامی در کشور ( معمولا غلو آمیز و همراه با پیشوند پسوندهای فوق مدرن و فوق پیشرفته) و خصوصا اکنون که بحث خودکفایی در ساخت سامانه های پدافند هوایی بیش از پیش داغ هست، خیلی از تولید انبوه و ارتقای اون و توانایی های این سامانه اطمینان ندارم.

FM-80 رو هم باز از اونجا که منابع و مدارک بسیار هست که گفته میشه ایران این سامانه ( حتی نمونه ارتقا یافته این سامانه ) رو در داخل تولید می کنه ولی عملا در رزمایشها ، آزمایش های نظامی ، رژه ها صحبتی ازش نمیشه و دیگه اینکه جایی که به نظر میاد باید استفاده بشه ( در جماران که شاید بکارگیری اون بسیار موجه باشه)، استفاده نمیشه، نتیجه گیری شخصی من اینه که با توجه به تجربه ایران با Tor M1 شاید مقامات ایرانی به این نتیجه رسیدن که این سامانه در عمل چندان مفید نخواهد بود.

اگه SPecification این موشک رو با موشک 576E-E مورد استفاده در سامانه Pantsir S1 مقایسه کنیم:
[align=left]Pantsir S1:
Weight 90 kg
Length 3.2 m
Diameter 0.17 m
Warhead : frag-HE and multiple continuous rod
Warhead weight: 20 kg

Propellant: Solid-fuel rocket
Operational range : 20 kilometres (12 mi)
Flight altitude : [b]15,000[/b] metres (49,000 ft)
Boost time 2 sec
[b]Speed :[/b] 1,300 m/s
[b]Target Speed:[/b] 1000m/s[/align]

و موشک شهاب ثاقب:

[align=left]Weight 84kg
Length 2.9 m
Diameter 0.154m
Warhead: HE-FRAG with proximity fuse
Warhead weight 14kg

Propellant Solid-fuel rocket

Operational range : 18 kilometres
[b]Flight altitude :[/b] 5,500 metres

[b]Speed :[/b] 750 m/s
[b]Target Speed: [/b]440 m/s
[/align]

بیشترین تفاوت حداکثر سرعت خود موشک ، حداکثر سرعت هدف و حداکثر ارتفاع قابل رهگیری هست ، در مورد مانورپذیری این دو موشک هم من که شخصا اطلاعاتی ندارم.

به لحاظ راداری و سنسورها هم که به نظر میاد شناور پاکستانری وضعیت بهتری داره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]پیشرفته است ولی خب بومی نیست icon_cheesygrin[/quote]

حق با شماست، فکر می کنم این مسئله مهمترین مزیت جماران هست، هر چند به نظرم به لحاظ تسلیحات هم آنچنان برتری غیر قابل دسترسی ( برای صنایع نظامی کشور) بر جماران نداره. قیمت رو هم باید در نظر گرفت.

امیدوارم برنامه ای برای توسعه و ارتقای سامانه های پدافند هوایی میانبرد SM-1 برای رسیدن به چیزی مثلا در حد SM-2 یا چیزی مثلا نمونه دریایی KS-1A و سامانه کوتاه برد FM-80/90 برای رسیدن به چیزی در حد Tor یا Pantsir وجود داشته باشه و دستیابی به این توان فقط یک آرزو و تخیل نباشه.

اگه تاپیک منحرف نشه یک سوال دارم: می دونید مزایا و معایب طرح سازه موشک هاوک در مقایسه با طرح موکشهایی مثل Sm-1 یا Buk روسی چیه؟ خصوصا با توجه به اینکه هاوک و SM-1 هر دو پدافندی متعلق به یک نسل و البته هر دو میانبرد و به لحاظ ابعاد و مشخصات تقریبا مشابه هستند اما یکی برای ماموریت های دریائی و دیگری در خشکی .

چینی ها میشه گفت تقریبا هیبریدی از این دو ( بیشتر شبیه هاوک) رو برای موشک سامانه میانبرد خودشون KS-1A انتخاب کردند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]پیشرفته است ولی خب بومی نیست icon_cheesygrin[/quote]

حق با شماست، فکر می کنم این مسئله مهمترین مزیت جماران هست، هر چند به نظرم به لحاظ تسلیحات هم آنچنان برتری غیر قابل دسترسی ( برای صنایع نظامی کشور) بر جماران نداره. قیمت رو هم باید در نظر گرفت.

امیدوارم برنامه ای برای توسعه و ارتقای سامانه های پدافند هوایی میانبرد SM-1 برای رسیدن به چیزی مثلا در حد SM-2 یا چیزی مثلا نمونه دریایی KS-1A و سامانه کوتاه برد FM-80/90 برای رسیدن به چیزی در حد Tor یا Pantsir وجود داشته باشه و دستیابی به این توان فقط یک آرزو و تخیل نباشه.

اگه تاپیک منحرف نشه یک سوال دارم: می دونید مزایا و معایب طرح سازه موشک هاوک در مقایسه با طرح موکشهایی مثل Sm-1 یا Buk روسی چیه؟ خصوصا با توجه به اینکه هاوک و SM-1 هر دو پدافندی متعلق به یک نسل و البته هر دو میانبرد و به لحاظ ابعاد و مشخصات تقریبا مشابه هستند اما یکی برای ماموریت های دریائی و دیگری در خشکی .

چینی ها میشه گفت تقریبا هیبریدی از این دو ( بیشتر شبیه هاوک) رو برای موشک سامانه میانبرد خودشون KS-1A انتخاب کردند.[/quote]

این تحریم ها ضرر واسه ما داشته اما مهم ترین مزیتش همین همت برای بومی سازی بوده
حالا اگر خدایی نکرده جنگی بشه این مزیت بیشتر خودش رو نشون میده برای اینکه در جنگ بودجه های نظامی و تلاش برای ساختن تسلیحات چندین برابر میشه و کشوری که بتونه گلیم خودش رو از آب بکشه بیرون برنده ست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
البته ضمن تشکر از جناب [b]Ehsan-Animator[/b] که پیش از این باید انجام میشد. در مورد تصویر سامانه CIWS گذاشته شده در پست اول این تصویر سامانه Phalanx هست و تصویر زیر متعلق به سامانه Type 730 چینی هست:

[img]http://4.bp.blogspot.com/_En-sxfOkXP8/SsbxtMwPqvI/AAAAAAAADTI/RtRaBOOgBg0/s400/Type+730+2_SD.jpg[/img]

گویا آخرین شناور جنگی از این کلاس هم در کراچی در حال ساخت هست ( سه تای اول در چین ساخته شدند). انتقال تکنولوژی هم جزو قرارداد بوده

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر من اين ناوچه براي پاكستان از سرش هم زياده . اما اگه ايران هم يه قرار داد انتقال تكنولوژي با چين ببنده ميتونيم يه راه ميانبر واسه خودكفا شدن پيدا كنيم .

هرچي نباشه چين خداي مهندسي معكوسه (كپي برداري) و ميتوبه اين فناوريها رو وارد كشورمون بكنه .

من كه از طراحي ناوچه پاكستاني خوشم اومد . هر چند كه يه عكس كامل ازش نبود .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]

من كه از طراحي ناوچه پاكستاني خوشم اومد . هر چند كه يه عكس كامل ازش نبود .[/quote]

[img]http://delagah.persiangig.com/image/Pakistani%20Frigate-5-3-89/F22p1.jpg[/img]

[img]http://delagah.persiangig.com/image/Pakistani%20Frigate-5-3-89/f22p2.jpg[/img]

[quote]
به نظر من اين ناوچه براي پاكستان از سرش هم زياده . اما اگه ايران هم يه قرار داد انتقال تكنولوژي با چين ببنده ميتونيم يه راه ميانبر واسه خودكفا شدن پيدا كنيم .

هرچي نباشه چين خداي مهندسي معكوسه (كپي برداري) و ميتوبه اين فناوريها رو وارد كشورمون بكنه . [/quote]

فکر نمی کنم در این سطح چیزی بیش از اونچه که خودمون طی ساخت جماران بدست آوردیم بتونن به ما بدن.

مگه در ساخت موتور ( اگه موتور این شناور چینی باشه) بشه با اونها همکاری کرد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در پروژه ساخت جماران قرار بر اين بود كه موتور اون رو از آلمان خريداري كنيم و تمامي صحبتها و هم شده بود و قرارداد بسته شده بود اما زمان تحويل زير قولشون زدن و موتور رو بهمون ندادن .

بعد قرار شد از فرانسه خريداري بشه . فرانسويها به بدبختي موتور رو دادن اما گيربكس اون رو تحويل ندادن و اين يعني بلا استفاده بودن موتور .

مهندسين بر اين شدند كه خودشون گيربكس اون رو طراحي كنن (درود به غيرت مهندسين)

و در آخر هم اينكار بدست مهندسين داخلي انجام شد .

راستي اين نكته رو هم عرض كنم كه وقتي آلمانها زير قراردادشون زدن و موتور رو ندادن هزينه زيادي رو بهمون تحميل كردن . آخه اتاق موتور و محل قرار گرفتن اون دقيقا براي موتور آلماني درست شده بود اما مهندسين مجبور شدن جايگاه موتور رو كاملا عوض كنن تا بتونن موتور فرانسوي رو اونجا سوار كنن .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام خدمت همه دوستان گرامي
با تحريم جديد شوراي امنيت امكان چنين همكاري هايي به صورت رسمي از بين رفته و بايد براي رفع احتياجات نظامي ايران به توان داخلي متكي باشيم . به نظر من در صورت سرمايه گذاري مناسب بر روي توان داخلي ساخت موتور نيز دور از دسترس نمي باشد . به هرحال پيچيدگي هايي وجود دارد اما حل نشدني نيست .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.