Blaze

تاپیک جامع موشک هوابه هوای دِربی (Derby)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

612.jpg

موشک دربی ، موشک برد متوسط به همراه هدایت راداری فعال می باشد که در اصل برای نقش هوا به هوا توسعه داده شده است اما در نقش موشک دفاع هوایی هم به کار گرفته میشود.

طراحی این موشک از اوایل دهه 1980 در دستور کار وزارت جنگ اسراییل قرار میگیرد و برای پیشرفت سریع تر پروژه و همینطور صرفه جویی در هزینه ها در بسیاری از موارد از قطعات موشک پیتون 4 استفاده میشود و تنها رادار و جستجوگر فرو سرخ آن نسبت به پیتون 4 تغییر میکند ولی پس طی مدتی نظر آفرقای جنوبی به این پروژه جلب میشود و سرمایه گذاری این کشور روند طراحی و تولید این موشک سرعت میگیرد.

این موشک دفاع هوایی قابلیت فعالیت در تمام آب و هوا و بردی معادل 1050 کیلومتر در نمونه هوا پرتاب دارد ولی از برد نمونه زمین پرتاب ان اطلاع دقیقی در دست نیست.

. این موشک سیستم ECCM قابل برنامه ریزی و پیشرفته ای را در خود جای داده است و برای اهداف کوتاهبرد از حالت LOBL و برای اهداف میانبرد از حالت LOAL استفاده می کند.

این موشک تا کنون به کشورهایی مثل هند و فیلیپین صادر شده و کشورهای کره جنوبی و چین از مشتریان بالقوه این موشک میباشند.

thumb_f-16_derby_3.jpg

از سایر قابلیتهای این موشک میتوان به قابلیت نگاه به پایین/ شلیک به پایین آن اشاره کرد که به انعطاف آن برای استفاده در طیف وسیعی از عملیات ها کمک قابل توجهی کرده است.

از آنجایی که این موشک نسبت به نمونه های مشابه یعنی آمرام و آمرامسکی وزن کمتری دارد میتوان آن را بر روی جت های سبکی مثل میراژ ، اف 16 و اف 5 نصب کرد که این امر کارایی جنگنده های مذکور را به حد چشم گیری افزایش میدهد البته لازمه این امر تطبیق دادن رادار پرنده های مذکور با این موشک است.

spyder_6.jpg

بر خلاف بسیاری از پروژه ها که بین آمریکا و اسراییل مشترک انجام میشد این موشک تنها در اسراییل تولید میشود.

اما شاید تنها دلیل اسراییلی ها برای تولید این موشک (با در نظر گرفتن این نکته که آنها به راحتی به آمرام دسترسی داشتند ) را بتوان از صحبتهای ژنرال Yiszhak ben Israel یکی از مقامات بلند پایه ارتش اسراییل درک کگرد که در حمایت از تولید این موشک در اسراییل گفته بود: در هر حال اسراییل مدتی کوتاه قبل از بعضی همسایگان خود به آمرام دسترسی پیدا میکند ولی با توجه به مخالفت آمریکایی ها با دسترسی اسراییل به کدهای ECCM این موشک اسراییل از استفاده از بسیاری از توانایی های این موشک محروم میماند.

اما از آنجا که این موشک مراحل اولیه تولید خود را پشت سر میگذارد و احتمال ورود به خدمت آن به نیروی هوایی اسراییل بسیار ضعیف است اطلاعات دقیقی از آن در دسترس نیست.

thumb_notderbyf5ns0.jpg

مشخصات فنی:

نوع: موشک هوا به هوا / زمین به هوا

سازنده: RAFAEL ، MBT اسراییل

طول: 362 cm

شعاع: 16 cm

وزن: 105 kg

وزن سر جنگی: 11 kg

سرعت : بیش از 4 ماخ

نویسندگان: Blaze و Phantom3

استفاده از این مطلب منوط به درج لینک سایت میلیتاری و ذکر نام نویسندگان میباشد.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون ..

[quote]این موشک دفاع هوایی قابلیت فعالیت در تمام آب و هوا و بردی معادل 10 کیلومتر در نمونه زمین پایه و 50 کیلومتر در نمونه هوا پرتاب دارد[/quote] چرا ؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ممنون ..

[quote]این موشک دفاع هوایی قابلیت فعالیت در تمام آب و هوا و بردی معادل 10 کیلومتر در نمونه زمین پایه و 50 کیلومتر در نمونه هوا پرتاب دارد[/quote] چرا ؟![/quote]

خواهش میکنم

والا این اطلاعات به صورت جسته گریخته به دستم رسیده.
مثلا در جایی که از نمونه هوا پرتابش صحبت شده بردش رو 50 ک م ذکر کرده(با توجه به قابلیت نبرد فامد که همه جا بهش اذعان شده درسته) و در جایی که صحبت از سیستم اسپایدر(که نمونه زمین پرتاب این موشک رو داره) شده برد این موشک رو بیش از 10 ک م اعلام کرده.
در حقیقت همونطوری که گفته شد اطلاعات دقیقی هنوز ازش در دسترس نیست.
ولی به نظر من در نمونه زمین پرتاب باید حد اقل 30 کیلومتری برد داشته باشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ولی به نظر من در نمونه زمین پرتاب باید حد اقل 30 کیلومتری برد داشته باشه.
[/quote]اگر ملاك كاهش برد غلبه بر جاذبه و نيروي رانش ابتدايي بيشتر تا رسيدن به ارتفاع مناسب بوده باشه ! بخواهيم بر اين اساس چنين چيزي رو قبول كنيم از 50 به 10 يعني يك پنجم ! كاهش شديدي ديده ميشه ! ... حالا اون موشكي كه روي زمين 40 كيلومتر برد داره مثل هاوك رو اگر روي اف 14 ببندي بايد بردش به بالاي 160 يا حتي 200 هم برسه ! كه چنين چيزي معقول به نظر نميرسه ! ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
قبول دارم وریور جان برای خود من هم عجیبه.
البته تا کنون که مقامات اسراییلی در مورد نمونه زمین پرتاب صحبت خاصی نکردن ولی من یک احتمال دیگه رو هم بعید نمیدونم: ممکنه که برای استفاده در لانچر های زمینی موشک رو دستخوش تغییراتی کرده باشند!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
پس اگر اين برد حقيقت داشته باشه احتمالا مسافت محاسبه شده براي شليك از روبرو تا رسيدن به هدف ثابت در يك نقطه بدون كاهش يا افزايش ارتفاع بوده (چون هر دو منجر به تغيير برد موشك ميشن)‌ بنابر اين برد اصلي موشك نسبت به هدفي كه در ارتفاع هست و 50 كيلومتر فاصله داره اصلا جوابگو نخواهد بود ! اين موشك و از اون بالاتر در برابر ميگ 25 31 هيچ حرفي براي گفتن نميتونند داشته باشند ! 24 فروند ميگ 31 در ارتفاع 60 هزار پايي ميتونند به نيروي هوايي اسراييل در هوا پايان بدن ! البته اگر تكيه شون بر اين موشك باشه ! يا حتي آمرام ...
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
الان داشتم دنبال همین قضیه میگشتم تو یک فروم خارجی دیدم طرف گفته که این برد 10 ک م برای حمله از پشت هستش حالا نمیدونم راست گفت یا دروغ ولی معقول به نظر میرسه.
حالا بازم میگردم ببینم چیزی گیرم میاد یا نه؟

------------------------------------------

خوب بالاخره یافتم! icon_cheesygrin
این چند جایی که سر زده بودم (همه از رو یکی کپی کرده بودند!!!) اشتباه کرده بودند.
اونها برد موشک پیتون 5 رو نوشته بودند.
برد این موشک دربی در بیشتر جاها همون 50 تا 65 ک م ذکر شده و قابل استناد هستش.

-----------------------------------------

اما در مورد آمرام باید بگم که در موردش زیادی اغراق شده.
بردش اصلا 60 ک م که هیچی 50 ا هم نیست!

به نظرم اگر کسی قبل از 30 کیلومتر شلیکش کنه اصلا به هدف هم نخواهد رسید!
جالبه که در مورد این موشک میگفتن که تجربه جنگ بالکان نشون داده که برد مفید آمرام فقط 18 کیلومتره!!
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
طراحی این موشک از اوایل دهه 1980 در دستور کار وزارت جنگ اسراییل قرار میگیرد و برای پیشرفت سریع تر پروژه و همینطور صرفه جویی در هزینه ها در بسیاری از موارد از قطعات موشک پیتون 4 استفاده میشود و تنها رادار و جستجوگر فرو سرخ آن نسبت به پیتون 4 تغییر میکند ولی پس طی مدتی نظر آفرقای جنوبی به این پروژه جلب میشود و سرمایه گذاری این کشور روند طراحی و تولید این موشک سرعت میگیرد.

بر خلاف بسیاری از پروژه ها که بین آمریکا و اسراییل مشترک انجام میشد این موشک تنها در اسراییل تولید میشود.

[/quote] اين رو هم نميشه كامل پذيرفت ! اسراييل بلوف زياد ميزنه ...

البته شايد به لحاظ الكترونيكي تفاوت هايي وجود داشته باشد اما اين پروژه كلا در نتيجه همكاري افريقاي جنوبي در همون دهه 80 بوده اسم اين موشك در آفريقاي جنوي R-Darter خوانده ميشود ... مشخصات بهتري براي اون ذكر كردن و جايي هم گفته نشده كه آفريقاي جنوبي اين رو كپي كرده به لحاظ ظاهري هم كاملا به هم شبيهند و در اصل يك كار مشترك بين ساف و رافايل بوده .../
كه نتيجه جالبي هم نداده ! ...
يعني با اين شمايل چيزي بالاتر از آمرام نخواهد شد ...

به نظرم دو موشك هيچ وقت تكرار نميشن ! اسپارو و فونيكس و تمام ... البته هر دوشون رادار خيلي قوي با برد بالا نياز دارند كه اين جنگنده هاي اف 18 16 گريپن و سبك وزن هاي اين رده از توان شليك اينها در بي وي آر بي بهره ميمونند ...

طول اين موشك با امرام يكي هست ولي وزن و قطرش كمتره ... (برد آمرام 48 كيلومتر ذكر شده)‌
حالا چطور برد اين ميتونه بيشتر باشه جاي چند تا علامت ؟؟!؟؟؟!؟؟؟؟ داره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] يعني با اين شمايل چيزي بالاتر از آمرام نخواهد شد ... [/quote]
تقریبا درسته ولی فکر نمیکنم آمرام قابلیت LOAL رو داشته باشه.

البته همونطوری که اون ژنرال اسراییلی گفته مشخصه که برای چی رفتن دنبال طراحی این موشک.
در واقع به نظر من 50% ارزش این موشک نا شناخته بودن کدهای ECCM اون هستش که مقابله با اون رو سخت تر میکنه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote] يعني با اين شمايل چيزي بالاتر از آمرام نخواهد شد ... [/quote]
تقریبا درسته ولی فکر نمیکنم آمرام قابلیت LOAL رو داشته باشه.

البته همونطوری که اون ژنرال اسراییلی گفته مشخصه که برای چی رفتن دنبال طراحی این موشک.
در واقع به نظر من 50% ارزش این موشک نا شناخته بودن کدهای ECCM اون هستش که مقابله با اون رو سخت تر میکنه.[/quote]

از آمرام که داره صادر می شه به جرات قوی تر هستش ، اگر این اطلاعاتی که درباره ECCM و ... ازش گفته شده درست باشه قابلیت بیشتری نسبت به آمرام داره

در ضمن وزنش خیلی کمتر از آمرامه ولی بردش مناسبه ، سر جنگی نسبتا خوبی هم داره .

از آمرام سرتره ؟؟؟ هست ؟؟؟ نیست ؟؟؟ دوستان نظرشون چیه ؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر من از اونجا که این موشک تا حالا کاملا عملیاتی نشده و در هیچ جنگی شرکت نداشته نمیشه به طور قطع در موردش صحبت کرد و فقط از روی مشخصات فنی اش میتوان به اظهار نظر پرداخت که خوب در بابا مقایسه از آنجا که هم آمریکا و هم اسراییل به قول جناب وریور بلوف میزنند شاید بشه مقایسشون کرد.

اما در مقابل آمرام رو داریم که کارنامه ضعیفی در جنگ های بالکان و خلیج فارس از خودش به جا گذاشته است.
به نظر من قطعا برای اسراییل و آفریقای جنوبی دربی و برای آمریکا آمرام بهترین گزینه هست چون خودشون ساختنش و از تمام نقاط ضعف و قدرتش آگاه هستند و علاوه بر اون به کدهاش هم دسترسی دارند در حالی که دیگران از این امر محرومند.

اما برای کشور ثالثی مثل هند که میتونه به هر دو تاشون دسترسی پیدا کنه به نظرم دربی با توجه به قابلیت LOAL و همینطور وزن کمتر و قابلیت آسان تر تطبیق با رادار بهتر باشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از برادران عزیز، رضا و مرتضی.

[quote] بردی معادل 1050 کیلومتر در نمونه هوا پرتاب دارد [/quote]

به نظرم یه اصلاح مجددی یابد بشه.

[quote] به . . . و فیلیپین صادر شده[/quote]

فیلیپین از این موشک بر روی کدام یک از هواپیماهاش استفاده می کنه؟

[quote] با توجه به مخالفت آمریکایی ها با دسترسی اسراییل به کدهای ECCM [/quote]

من فکر می کنم دلیل این مخالفت آمریکایی ها این هست که اونها از قضیه صادرات اف 14 و موشکهاش به ایران درسهایی گرفتن و اون اینکه بعضی از موارد رو حتی به متحدین خیلی نزدیک هم نباید داد. . .

[quote]وزن سر جنگی: 11 kg[/quote]

با اینکه وزن سر جنگی اون کم به نظر می رسه، اما به احتمال خیلی قوی از سر جنگی هوشمند استفاده می کنه که به اون این امکان رو میده که با سر جنگی اسپارو از نظر قدرت تخریب برابری کنه.

مزیت این گونه سرهای جنگی در این هست که نیروی انفجار رو تا حد زیادی بر روی هدف متمرکز کرده و از هدر رفت انرژی انفجار جلوگیری می کنند.

[quote]برد این موشک دربی در بیشتر جاها همون 50 تا 65 ک م ذکر شده و قابل استناد هستش.[/quote]

این برد نسبتا مناسب به همراه وزن کم موشک نشون میده که از تکنولوژی موتور بالایی در این موشک استفاده شده، همونطور که ما هم تونستیم با تغییر موتور موشک تور ام یک ارتفاع درگیری اون رو به 35000 پا برسونیم.

[quote]اما در مورد آمرام باید بگم که در موردش زیادی اغراق شده.
بردش اصلا 60 ک م که هیچی 50 ا هم نیست!

به نظرم اگر کسی قبل از 30 کیلومتر شلیکش کنه اصلا به هدف هم نخواهد رسید!
جالبه که در مورد این موشک میگفتن که تجربه جنگ بالکان نشون داده که برد مفید آمرام فقط 18 کیلومتره!![/quote]

بله همینطوره، حالا باید دید این موشک چکاره هست؟ :evil:

البته اسپارو وضع به مراتب بدتری داشت و مثلا خلبانان اف 4 نیروی هوایی عمدتا در فاصله 3 تا 10 کیلومتری از اون استفاده می کردن! تازه با الله و بسم الله!

خلبانهای اف 14 هم که بیشتر سعی می کردن از فونیکس و سایدویندر استفاده کنن که هر دو امتحان خوبی پس داده بودن.

[quote]فکر نمیکنم آمرام قابلیت LOAL رو داشته باشه.[/quote]

اختیار دارید آقا رضا. آمرام قابلیت لوآل داره.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] به نظرم یه اصلاح مجددی یابد بشه. [/quote]
درسته آمدم 10 رو حذف کنم گویا سوتی دادم.
البته همونطوری که گفتم بردش بین 50 تا 65 ک م ذکر شده.

[quote] فیلیپین از این موشک بر روی کدام یک از هواپیماهاش استفاده می کنه؟ [/quote]
گویا که اف 5. البته میخواهد اسپایدر رو هم از صهیونیست ها خریداری کنه و باهاشون در حال مذاکره ی.

[quote] من فکر می کنم دلیل این مخالفت آمریکایی ها این هست که اونها از قضیه صادرات اف 14 و موشکهاش به ایران درسهایی گرفتن و اون اینکه بعضی از موارد رو حتی به متحدین خیلی نزدیک هم نباید داد. . . [/quote]
بله یک دلیلش اینه و دلیل دیگه اش هم کساد شدن بازار آمرام هستش، چون هیچ آدم عاقلی در همسایگی و دور و اطراف این رژیم نمیاد این موشک رو بخره.

[quote] خلبانهای اف 14 هم که بیشتر سعی می کردن از فونیکس و سایدویندر استفاده کنن که هر دو امتحان خوبی پس داده بودن. [/quote]
بله ولی گزینه اولشون برای درگیری با اگزوسه اسپارو بود. (چون فینیکس یه صرفه نبود :evil: )

[quote] اختیار دارید آقا رضا. آمرام قابلیت لوآل داره. [/quote]
شما مطمئنی نمونه صادراتی آمرام این قابلیت رو داره؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]این برد نسبتا مناسب به همراه وزن کم موشک نشون میده که از تکنولوژی موتور بالایی در این موشک استفاده شده، همونطور که ما هم تونستیم با تغییر موتور موشک تور ام یک ارتفاع درگیری اون رو به 35000 پا برسونیم[/quote] اونطور كه من فهميدم افزايش برد تور بخاطر تغيير در موتور موشك نبوده ... اين برد افزوده ناشي از تغييرات عمده و بهينه سازي در سامانه كنترل اون [size=9](كه مهمتر هم هست)[/size] بوده ... !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]این برد نسبتا مناسب به همراه وزن کم موشک نشون میده که از تکنولوژی موتور بالایی در این موشک استفاده شده، همونطور که ما هم تونستیم با تغییر موتور موشک تور ام یک ارتفاع درگیری اون رو به 35000 پا برسونیم[/quote] اونطور كه من فهميدم افزايش برد تور بخاطر تغيير در موتور موشك نبوده ... اين برد افزوده ناشي از تغييرات عمده و بهينه سازي در سامانه كنترل اون [size=9](كه مهمتر هم هست)[/size] بوده ... ![/quote]

فعلا بذار سر بسته بمونه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.