MOHAMMAD

بررسی و مقایسه سه راکت قدرتمند زمین به زمین: فجر 5، T-300 و WS-2

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با توجه به مشخصات و اینکه برد نهایی فجر5 میتواند تا 120 کیلومتر افزایش یابد

جسارتا استنادی، منبعی، چیزی دارید؟ البته نیاز به ارائه نیست، همین که بنویسید دارید، کافی هست.

البته جای راکت انداز آمریکایی M270 (و نمونه جدیدتر آن HIMARS) در مقایسه خالی بود چرا که از نظر برد در محدوده فجر5 قرار میگیره با برد 39 الی 70 کیلومتر در راکتهای مختلف و در اختیار ترکیه و بحرین نیز هست. ضمن اینکه نیروهای آمریکایی در منطقه از نمونه هیمارس با موشکهای MGM-140 برخوردارند که بردی در حدود 160 کیلومتر دارد و از این موشک در جنگ سال 2003 علیه عراق بصورت گسترده استفاده و 450 موشک شلیک شد.

سعید جان هیمارس هدایت داره، و دیگه نمیشه به اون راکت گفت، همین چینیه رو هم شک داشتم بذارم یا نه! ولی خب خواستم یه عنصر قدر هم در مقایسه باشه.

به هر حال در صورت بروز درگیری بین ما و دشمن طرف مقابل از موشکهای فوق استفاده میکنه و ما نیز در مقابل چون در خاک خود و در حال دفاع از خود هستیم حداقل چند برابر بیشتر راکت فجر5 شلیک کنیم به همراه موشک فاتح110 برای زدن هدفهای با ارزش بالا.

بله و اضافه می کنم که هزینه واحد فجر 5 خیلی پایینتر از هیمارس و امثالهم هست.

تعداد کم راکت در هر لانچر است

نجف جان اتفاقا این از نقاط قوت فجر 5 هست!!

چون همونطور که اشاره کردم شما می تونی یه چادر برزنتی با مثلا عکس حسین رضازاده در حال خوردن آب معدنی(!) بکشی روش و راحت بیاریش داخل شهر و اختفاش کنی، اما اون کامیونهای نظامی رو کسی نمی تونه این کار رو باهاشون بکنه. و برای ما همونطور که اشاره کردم، بدلیل قوت دشمن در بحث شناسایی هوایی، استتار و اختفاء خیلی مهم هست.

سلام به محمد عزيز

سلام دوست گرامی.

داخل عكس 4 تاست

بله بله، اشتباه شد ببخشید.

به نظرت در اين برد ، كسي به فكر استفاده از سيستم اپتيكي براي شناسايي محل شليك موشك هست ؟

بله عزیزم، پهپادها و خصوصا انواع میکرو و مینی اونها می تونن بدون ترس از شناسایی و هدف قرار گرفتن، ساعتها در عمق خاک طرف مقابل گشت بزنن و تصاویر آنلاین ارسال کنن! و ایضا شناسایی کامیونهای کند مثل این ( با حداکثر سرعت 60 کیلومتر) خیلی سخت نیست، مگر اینکه اصول پدافند غیر عامل به درستی رعایت بشن.

ضمنا یادت نره که سیستم های اپتیکی در آب و هوای خوب به راحتی می تونن تا 60 کیلومتر رو نشون بدن!

اما اگر از شناسايي راداري استفاده بشه ( يا هرچي كه شما اسمش رو مي گذاريد ) به راحتي مكانش كشف مي شه !

برای اون هم فکرهایی شده، راهکارهای ارزونی که فکرش رو هم نمی کنید.

البته توجيه خوبي براي لانچر چهارتايي هست !

همیشه کمتر ضعیفتر نیست، شما قضیه اختفاء رو که گفتم چطور ارزیابی می کنی؟ ارزش نظامیش رو چقدر می دونی؟

در مورد اين آنتن !

اگه به من نخندي ! من از اين دست آنتن ها توي شهر زياد مي بينم ! بالاي سر اكثر دوربين هاي حفاظتي و انتظامي روي تير همچين آنتني هست !

اونهایی که میبینی آنتهای تجهیزات وایرلس هستند. . . و خیلی شبیه به این آنتن( و شاید هم یکی!)

<
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]جسارتا استنادی، منبعی، چیزی دارید؟ البته نیاز به ارائه نیست، همین که بنویسید دارید، کافی هست.[/quote]

منبع پوستر نمایشگاه چند سال قبل دفاع مقدس هست که نوشته بود برد معمولی 75 کیلومتر و حداکثر برد با بوستر 100 تا 110 کیلومتر.

ولی با توجه به راکتهای جدیدی که در دیگر کشورها ساخته شدن دور از تصور نیست که برد نهایی فجر5 را بتوان به 120 کیلومتر یا بیشتر افزایش داد. راکت 333 میلیمتری هست و استعداد زیادی برای افزایش برد دارد.

[quote]سعید جان هیمارس هدایت داره، و دیگه نمیشه به اون راکت گفت، همین چینیه رو هم شک داشتم بذارم یا نه! ولی خب خواستم یه عنصر قدر هم در مقایسه باشه.[/quote]

درست هست اما باید همین فجر5 به مقابله با هیمارس بره پس نیاز داریم یا یک راکت جدید طراحی کنیم یا فجر5 رو ارتقا بدیم. با یک کیت ساده هدایت لیزری یا تلویزیونی هم میتوان دقت راکت را افزایش داد و کافی هست راکت حداکثر 100 متر خطا داشته باشه تا در شلیک انبوه باعث انهدام هدف گردد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا 100 متر خطا همچین کم هم نیست هااا
نمیشه دقیق تر زد ؟
شلیک انبوه رو هم اگر معنی کنید ممنون میشم . چقدر انبوه ؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برای یک راکت با کلاهک 90 کیلوگرم انفجاری 100 متر خطای خوبی هست.

شلیک انبوه یعنی انبوه از این واضحتر نمیشه گفت. مثلا بالای 20 راکت همزمان.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]گنبد آهنین میتونه جلوی فجر۵ رو بگیره؟؟؟[/quote]

بستگی داره،

اگه تکی شلیک بشه، به احتمال زیاد بله،

اگه چند تایی شلیک بشه، اولی ها رو احتمالا بله، بقیه رو خیر،

اگه اول یه دونه شون با سر فریبنده ( دیکوی) شلیک بشه و سیستم جستجوگر گنبد آهنین رو به اشتباه بندازه، احتمالا هیچ کدومشون رو نتونن بزنن.

----------------------

راستی یه جاهایی دیدم که بعضی دوستان گفته بودن که حزب الله با این موشک در جنگ 33 روزه بعضی شهرهای اسراییل رو زده،

من نمی خوام بگم صد در صد غلطه، اما باورش برای من خیلی سخته چون فیلم های و تصاویر نشون داده شده از محل های اصابت به هیچ وجه با تخریب یک کلاهک 90 کیلویی برابری نمی کرد که هیچ، حتی نزدیک هم نبود،

احتمالا حزب الله شهرهای دورتر اسراییل رو با نوعی از موشک گراد (122 میلی متری ) با کلاهک کاهش یافته و برد افزایش یافته می زده و تخریبهای نمایش داده شده با این مسأله سازگارتر هستند. ضمن اینکه وزن بالای موشک فجر 5 مانع از حمل اون بوسیله نفر می شه در حالی که موشک گراد رو با نفر حمل می کردند.

البته من منکر اینکه حزب الله دارای این موشک هست، نیستم. احتمالا در جنگ جدید ( که شاید خیلی هم دور نباشد) شاهد استفاده از اون خواهیم بود
icon_cheesygrin

------------------------------

سعید جان داشتم بطور اتفاقی توی نت جستجو می کردم که خبر آزمایش راکتهای با برد تا 120 کیلومتر رو دیدم که به نوعی تأیید صحبت شما هست و نشون میده که برد واقعی فجر 5 احتمالا همون 120 کیلومتر باشه:

[quote]آتش پر حجم و متمرکز توپخانه ها و راکت اندازها از مهمترین برنامه های پنجمین روز رزمایش پیامبر اعظم (ص) و سومین مرحله از رزمایش نیروی زمینی سپاه بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار سرتیپ پاسدارعلی فضلی سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم (ص) با بیان مطلب فوق افزود: برد توپخانه ها و راکت اندازها که امروز مورد آزمایش قرار گرفت [color=red][b]از 75 تا 120 کیلومتر [/b][/color]است[/quote]

نکته جالب دیگه هم اذعان به وجود توپ با برد فوق العاده 75 کیلومتر و تست اون هست(حدس خودم توپهای 175 با گلوله راکتی هست):

[quote]و برای نخستین بار نسل جدیدی از توپ های اتوماتیک با برد 75 کیلومتر علمیات آتشباری خود را با موفقیت انجام دادند.[/quote]

و

[quote]وی تاکید کرد: در تمرین امروز واحدهای توپخانه نیروی زمینی سپاه با بکارگیری بیش از 100 قبضه توپ با برد 75 کیلومتر آتش متمرکزی را در منطقه ای محدود از مواضع دشمن فرضی به اجرا گذاشتند.[/quote]

که توان یک آتشباری فوق العاده را نشان می دهد.

[url=http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?pr=s&query=%D8%B1%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%8A%D8%B4%20%D9%BE%D9%8A%D8%A7%D9%85%D8%A8%D8%B1%20%D8%A7%D8%B9%D8%B8%D9%85(%D8%B5)&NewsID=402927]لینک این خبر[/url]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اگه اول یه دونه شون با سر فریبنده ( دیکوی) شلیک بشه و سیستم جستجوگر گنبد آهنین رو به اشتباه بندازه، احتمالا هیچ کدومشون رو نتونن بزنن.
[/quote] كلاهك چف ! ..

براي موشك هاي شهاب هم ديده شده ! ...

وقتي يك موشك شليك بشه و دشمن اون رو هدف قرار داده ! تمام تصوير رادار در اون منطقه پر از نويز و نقاط ريز متحرك ميشه كه اخلال شديدي در رهگيري ايجاد خواهد كرد ! ..بعد موشك ها يكي پس از ديگري به زمين ميرسند در حالي كه صفحه رادار پر از نقاط سفيد هست ...
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
MOHAMMAD: نکته جالب دیگه هم اذعان به وجود توپ با برد فوق العاده 75 کیلومتر و تست اون هست(حدس خودم توپهای 175 با گلوله راکتی هست)[/quote]

[quote]و برای نخستین بار نسل جدیدی از توپ های اتوماتیک با برد 75 کیلومتر علمیات آتشباری خود را با موفقیت انجام دادند.[/quote]

و

[quote]وی تاکید کرد: در تمرین امروز واحدهای توپخانه نیروی زمینی سپاه با بکارگیری بیش از 100 قبضه توپ با برد 75 کیلومتر آتش متمرکزی را در منطقه ای محدود از مواضع دشمن فرضی به اجرا گذاشتند.[/quote]

[quote]که توان یک آتشباری فوق العاده را نشان می دهد..[/quote]

بسمه تعالي

با سلام

محمدجان .منظور از اتوماتيك رو من متوجه نميشم. منظورش چيه؟ اگه منظورش اينه كه اين توپ ها خودكششي اند كه چيز تازه اي نيست. زمان جنگ هم اين توپ ها بودن و خود من هم اونا رو ديده بودم. گلوله شون هم حدود فكر كنم 90 كيلو بود. بردشون هم چيز تازه اي نيست. همون موقع جنگ برد اين توپ ها با خرج اسراييلي (كه در داخل كشور هم توليد ميشه) بردشون 75 كيلومتر بود... و با خرج معولي 48كيلومتر و با خرج گود قويتر 60كيلومتر اگه اشتباه نكنم.
در كل اين توپها در جنگ هاي امروزي شرايط استفاده اش مشكل شده چون اونها بر روي تانك نصبند و قابليت تحرك چنداني ندارن و ميتونن براي جنگنده ها و بالگردهاي دشمن لقمه باشند اونم به تعداد انبوه 100 فبضه!
تازه رهگيري شون و گرفتن گرا شون با توجه به پيشرفتهاي تكنولوژيكي رادارها زميني نبايد كار چندان سختي باشه با توجه به تحرك كمشون زياد استفاده گسترده ازشون منطقي بنظر نمياد مگه كه قضيه وراي اين چيزهايي كه من گفتم باشه اين توپها نوعي جديد باشن كه با اونايي كه من ميشناسم تفاوت داشته باشن! چه ميدونم!خدا عالمه.

يا علي مدد.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

محمدجان .منظور از اتوماتيك رو من متوجه نميشم. منظورش چيه؟ اگه منظورش اينه كه اين توپ ها خودكششي اند كه چيز تازه اي نيست

توپ هاي 175 ايران با خرج معمولي 48 كيلومتر برد دارند ! با خرج راكتيش رو نميدونم ! البته قويترين نوع توپ 175 در جهان محسوب ميشن ! منظورش از اوتومات هم گلوله گذاري بوده ديگه ! .. 175 خودكششي هم هست ولي فكر نميكنم تعدادشون زياد باشه ..سرعت كشنده اون هم در حد يك نفربر هست حدود هفتاد هشتاد كيلومتر ...

http://en.wikipedia.org/wiki/File:US_Army_M107_Howitzer.JPEG

البته براي زدن 75 كيلومتر فكر نكنم ! اما در شليك دست جمعمي توپ ها يك تكنيك هست كه ميان در برد امكانپذير با تغيير سريع خرج و زاويه شليك در ارتفاع : بطور همزمان چند شليك يك توپ با هم به يك محدوده هدف اصابت ميكند ... يعني يك توپ فرضا 4 شليك خودش رو در 4 ارتفاع انجام ميده تا بر اثر كمان حركت و ايجاد فواصل زماني لحظه برخورد همه با هم يكي بشه ..

پس اگر 10 توپ به اين صورت 4 شليك انجام بدن همزمان 40 گلوله به يك هدف برخورد ميكنه و اين ميشه همون حجم آتش سنگين ! خصوصا گلوله هاي خوفناك 175 ...
به همين خاطر با فرض گراگيري توسط رادار زميني و مخابره محل توپخانه به يگان پاسخ هوايي (آ 10 يا آپادچي )‌ توپ ها در همون شليك هاي اوليه كار خودشون رو به انجام رسوندن و احتمالا بطور كامل مستتر و يا جابجا شدن ... ! تا چند تا برادر عزيز ميثاق بدست با فاصله 2 تا 5 كيلومتري از اطراف توپ ها منتظر هليكوپتر ها و هواپيماهايي نشسته باشند كه اجبارا بايد تا 8 كيلومتري هدف نزديك بشن ... !

البته جديدا روش مقابله اشون تغيير كرده !و پاسخ حمله مقابل رو با گلوله ها و راكتهاي هدايت جي پي اس درون هاشون ميدن .. كه در هر صورت با استتار مناسب و تغيير سريع مسير كه ذات توپ هاي خود كششي هست صورت مسپله يعني يافتن و انهدام هدف هنوز پاربرجا خواهد ماند ...

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

محمدجان .منظور از اتوماتيك رو من متوجه نميشم. منظورش چيه؟ اگه منظورش اينه كه اين توپ ها خودكششي اند كه چيز تازه اي نيست

توپ هاي 175 ايران با خرج معمولي 48 كيلومتر برد دارند ! با خرج راكتيش رو نميدونم ! البته قويترين نوع توپ 175 در جهان محسوب ميشن ! منظورش از اوتومات هم گلوله گذاري بوده ديگه ! .. 175 خودكششي هم هست ولي فكر نميكنم تعدادشون زياد باشه ..سرعت كشنده اون هم در حد يك نفربر هست حدود هفتاد هشتاد كيلومتر ...

بسمه تعالي

با سلام

ابراهيم جان ميدونم خودكششي اينه. ولي يادم رفته بود بنويسم منظورش از اتومات يعني سيستم گلوله گذاري و بارگذاريش مكانيكيه ديگه؟ اگه اينه كه همونطور كه گفتم زمان جنگ هم همينطوري بود. به تصوير زير نگاه كن تقريبا تووي اين مايعاست منتها تا اونجا كه يادمه اين شعله پوش سر لوله اش رو نداشت icon_cheesygrin

normal_800px-203mm_Self-Propelled_Howitz

آخ ببخشيد يدونه توو آرشيوم گير آوردم كه از سايت خودمونه و اگه اشباه نكنم خود خودشه icon_wink

10%7E4%7E0.jpg

اين همونيه كه زمان جنگ هم بود. خب هم خودكششيه هم سيستم بارگذاريش مكانيكي. كه چيز جديدي نيست .مگه سيستم هدايت آتيشش (زاويه ياب و كنترل«گردونه هاي» در ارتفاع و در سمتش و.. )كه قبلا دستي بوده رو هوشمند كرده باشن.ظاهرش كه همونه.

يا علي مدد.

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با تشكر :

اول يك سند رسمي در مورد برد ها :

24phpwl.jpg

-----------
در مورد M107 (توپ مذکور) از عبارت SELF PROPLED GUN به معنی تفنگ با تغذیه خودکار گفته شده ! و منظورش از اوتومات احتمالا این بوده ..

این هم تصویری که در رژه از این توپ گرفتم ...
که با توجه به تصویر تغییر خاصی مشاهده نمیشه ...

IMG_0435%7E0.jpg

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ممنون از دوستان واریور و نجف.

كلاهك چف ! ..

براي موشك هاي شهاب هم ديده شده ! ...

واریور جان به عرضتون برسونم که مزیت سیستم هایی مثل گنبد آهنین در اینه که فریب چیزایی مثل کلاهک چف رو نمی خورن، چون سرعت فرود اونها از سرعت بقیه کلاهکها کمتره و اگه اشتباه نکنم با توجه به پدیده داپلر خود رادار به طور اتومات اونها رو فی*لتر می کنه و اصلا نمایش نمیده که بخواد صفحه رادار سفید بشه.

تنها راهش اینه که خود اون کلاهک های دیکوی هم همراه بقیه کلاهکها بیان پایین و البته بازتاب راداری شون هم تقویت شده باشه و بازتاب راداری کلاهک های اصلی نزدیک صفر یا خیلی کم باشه، اینطوری قطعا دشمن فریب می خوره.

<
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

همونطور که ابراهیم گفت حتما گلوله گذاریش اتومات شده.

و احتمالا بشه اونها رو بدون اپراتور و حتی در قالب تاکتیک زمین مسلح هم بکار گرفت.
منظور از اتوماتيك رو من متوجه نميشم. منظورش چيه؟

بسمه تعالي

با سلام

محمد جان به اين دليل پرسيدم منظور از اتومات چيه ؟ چون دقيقا ميدونم كه اين توپ سيستم بارگذاري و گلوله گذاريش مكانيكيه و اين چيز تازه اي نيستكه از اول هم همين مختصات رو داشته. چون وزن گلوله اش خيلي سنگينه براي نفر ممكن نيست كه تغذيه اش كنه لذا مكانيكي بوده و اين رو خود حقير هم از نزديك در زمان جنگ ديدم . چون همونطور كه قبلا هم توو يكي دو تاپيك ديگه هم اشاره كردم مدتي در تابستان سال 1364 علي الخصوص عمليات عاشوراي 4 كه توو منظقه عملیاتی هورالعظيم از مجمع الجزایر مجنون یا همون جزایر مجنونکه همون منطقه عملیاتی بدر هم بود و در ادامه اون عملیات، توسط نيروهاي مجاهد عراقي" تيپ 9 بدر" اون زمان كه الآن سپاه 9 بدر عراقه و تحت نظر مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق هست ،با کمک نیروهای رزمنده خودمون انجام شد حقیر اون موقع توو توپخانه 63 خاتم الانبیا(ص) بودم و دیده بان هم بودم و بخاطر شرایط کاری با توپخانه و آتشبارهای مختلف ارتش همکاری و هماهنگی تنگاتنگی داشتیم. لذا این غول زلزله آسا رو از نزدیک دیدم که چه زلزله وحشتناکی چه موقع شلیک کردن و چه موقع خوردن گلوله اش به زمین به دفعات متناوب دیدم(البته وحشتناکیش خدایی به اندازه توپ 203 نیست که اونو عراقیا خیلی ازش میترسیدن و بهش میگفتن بشکه انداز!!!! icon_cheesygrin ). (،عکس هم از اون موقع دارم که خود حقیر بودم و البته اگه تمایل داشته باشین بذارم تا دوستان رویت کنن) و خب این مختصات از ابتدا هم این توپ داشته فقط گفتم سیتم تنظیم گرا ،که اصطلاحا میگن بستن گرا، توسط پرسنل و نفر با ارتباط بیسیم با دیدبانی انجام میشد که مگه توو این مقوله کار جدیدی شده باشه و نمیدونم ممکنه که با دیجیتال کردن زاویه یاب و برقی کردن گردونه های در سمت و ارتفاع اون و ارتباط راداری زمینی با دیده بانی ،اینطوری هوشمند شده باشه؟! برا همین این مختصاتی که برای توپخانه آتشباری اتوماتیک سپاه با برد 75 کیلومتر(که در مقیاس توپخانه در برد بیش از 40 کیلومتر اصطلاحا" دوربرد اطلاق میشه) گفتی قاعدتا" یا همرده توپ 175 هست یا خودشه. خب این مطلب منتشر شده با توجه به مختصات اصلی ابتدایی این توپها چیز تازه ای نیست و منظور از اتوماتیک مگه معنای دیگهای داشته باشه و همونطور که گفتم مگه هوشمند شده باشه! خدا میدونه.....

موفق باشی.

یا علی مدد. نجف 47
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مگه توو این مقوله کار جدیدی شده باشه و نمیدونم ممکنه که با دیجیتال کردن زاویه یاب و برقی کردن گردونه های در سمت و ارتفاع اون و ارتباط راداری زمینی با دیده بانی ،اینطوری هوشمند شده باشه؟! برا همین این مختصاتی که برای توپخانه آتشباری اتوماتیک سپاه با برد 75 کیلومتر(که در مقیاس توپخانه در برد بیش از 40 کیلومتر اصطلاحا" دوربرد اطلاق میشه) گفتی قاعدتا" یا همرده توپ 175 هست یا خودشه. خب این مطلب منتشر شده با توجه به مختصات اصلی ابتدایی این توپها چیز تازه ای نیست و منظور از اتوماتیک مگه معنای دیگهای داشته باشه و همونطور که گفتم مگه هوشمند شده باشه! خدا میدونه.....

بله، من هم احتمال همین موارد رو میدم، ان شاالله.

---------------------------------------

راستی در مورد اون توپ 203 اگه میشه یه تاپیک بزنید بد نیست، بچه ها با این غول (گلوله شو میگم!) آشنا بشن! شنیدم گلوله اش 95 کیلو وزن داشته و موج انفجارش تا 200 متر نابود کننده بوده! تازه بعضی وقتها بچه های ارتش باهاش خمسه خمسه هم میزدن!!

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نقل قول

واریور جان به عرضتون برسونم که مزیت سیستم هایی مثل گنبد آهنین در اینه که فریب چیزایی مثل کلاهک چف رو نمی خورن، چون سرعت فرود اونها از سرعت بقیه کلاهکها کمتره و اگه اشتباه نکنم با توجه به پدیده داپلر خود رادار به طور اتومات اونها رو فی*لتر می کنه و اصلا نمایش نمیده که بخواد صفحه رادار سفید بشه.

بايد ديد كه طول موج راداري هاي مورد استفاده چي هست و چگونه چفي مورد نياز ...

همين چف در زمان قرار گيري در آسمان مثل يك توري سفيد مقابل ديد رادار قرار ميگيره, پديده داپلر وابسته به مقابل اين توري هست, و پشت اون .. يعني امواج بايد از گردهاي چف عبور كنند و بازگشت كنند تا بشه تشخيص داد كه موشكي پشت اون هست ! قطعا ميشه خورشيد رو ديد ولي وقتي پشت ابر هست نميشه دقيق گفت كجاي اون و در چه فاصله اي,البته به غلظت ابر و زاويه ديد هم بستگي داره ...

<

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.