hexman

اشنايي با جنگنده " Atlas Cheetah"

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[align=right]800px-SAAF-Cheetah_E-001.jpg

Atlas Cheetah هواپيماي جنگنده اي است كه از سال 1986 الي سال 2008 در نيروي هوايي افريقاي جنوبي(SAAF) مشغول به خدمت بوده است.

اين جنگنده بر اساس اعمال تغييرات و اپگريد هاي زيادي كه در جنگنده فرانسوي داسو میراژ ۳ و توسط شركت Atlas Aircraft Corporation در كشور افريقاي جنوبي صورت گرفت به وجود امده است.
تا به حال سه گونه از اين جنگنده ساخته شده است:

Cheetah D : مدل دو سرنشين

Cheetah E : مدل تك سرنشين

و Cheetah C كه پيشرفته ترين گونه انها ميباشد.

Cheetah هاي مدل E در سال 1992 همگي از خدمت بازنشسته شدند و SAAF تا سال 2008 از گونه هاي C ,D استفاده مينمود كه سرانجام با ورود جنگنده هاي جديد و پيشرفته JAS 39 Gripen به خدمت همگي گونه هاي Atlas Cheetah بازنشسته گرديدند.

پروژه ساخت جنگنده Atlas Cheetah بنا بر درخواست نيروي هوايي افريقاي جنوبي مبني در نياز به يك هواپيماي جنگنده تهاجمي مدرن در اوايل دهه هشتاد اغاز شد.

انها نياز به جنگنده اي داشتند كه از هر لحاظ نسبت به جنگنده هاي ساخت اتحاد جماهير شوروي از قبيل ميگ هاي 23 كه در نيروي هوايي انگولا و توسط خلبانان كوبايي به كار گرفته ميشدند برتري داشته باشد.زيرا دو كشور افريقاي جنوبي و انگولا در ان سالها درگيري هاي مرزي زيادي با يكديگر داشتند. بعلاوه در ان زمان اكثر جنگنده هاي نيروي هوايي افريقاي جنوبي فرسوده بوده و هزينه نگهداري زيادي را به ان كشور تحميل مينمودند و در ان سالها به دليل سياست هاي تبعيض نژادي كه دولت افريقاي جنوبي اجرا ميكرد براي خريد جنگنده هاي مدرن از سوي جامعه جهاني ان كشور با محدوديت هاي زيادي روبرو بود و اپگريد كردن جنگنده هاي موجود تنها راه حل نيروي هوايي افريقاي جنوبي بود.

در ان زمان صنايع هوايي افريقاي جنوبي به حدي از توانايي و تكنيك هاي فني براي ايجاد تغييرات اساسي در جنگنده هاي موجود خود رسيده بود.

در ان سالها نيروي هوايي افريقاي جنوبي از جت هاي جنگنده سريع Mirage III (EZ/CZ/BZ/DZ/D2Z/RZ/R2Z) و Mirage F1 (AZ/CZ) تشكيل شده بود.كه ميراژ اف 1 ها مدرن ترين جنگنده هاي انها بودند كه از سال 1977 به بعد وارد خدمت شده بودند و ستون اصلي نيروي هوايي افريقاي جنوبي را براي دفاع از اسمان افريقاي جنوبي تشكيل ميدادند و خارج كردن انها از سرويس براي اعمال اپگريد بر روي انها ميتوانست تا حدود زيادي قدرت تهاجمي و تدافعي نيروي هوايي افريقاي جنوبي را كاهش داده و انرا فلج نمايد.بنا براين جنگنده هاي میراژ ۳ نيروي هوايي براي اعمال تغييرات اساسي انتخاب شدند.

300px-Atlas_Cheetah_svg.png

اين پروژه توسط شركت Atlas Aviation و با كمك هاي فني متخصصين اسراييلي اغاز گرديد.

پروژه اپگريد نمودن ميراژ ها شامل بازسازي كلي بدنه هواپيما(بيش از 50 دصد از بدنه اصلي هواپيما مجددا ساخته و جايگزين كرديد)،نصب كاناردهاي ثابت بر روي ورودي هاي موتور(كمي متفاوت با جنگنده كفير)، نصب دو پايلون جديد در ريشه بالها، افزودن قابليت سوختگيري هوايي، صندلي هاي اجكت جديد، نصب موتور قدرتمند تر(SNECMA Atar 9K50C-11 اپگريد شده توسط افريقاي جنوبي) در گونه هاي C,D و ، طراحي لبه حمله جديد ،مجهز شدن به سيستم هاي نمایشگر سربالا، تجهيز به سيستم مدرن كامپيتوري كنترل ارتفاع ، بهبود عملكرد جنگنده در زاويه حمله بالا،كاهش حداقل سرعت جنگنده به ميزان 100kt و افزايش حداكثر وزن برخاست به ميزان 700kg را شامل ميشد.اما در عين حال به دليل افزايش وزن جنگنده در حدود %5 از ميزان شتاب و حداكثر سرعت جنگنده نيز كاسته شد.

به علاوه اويونيك جديد و پيشرفته،نصب رادار داپلر جديد و سنسور هاي هشدار دهنده شليك موشك و قفل راداري و سيستم جنگ الكترونيك پيشرفته از ديگر موارد قابل ذكر است كه باعث گرديده است طول دماغه جنگنده تا ميزاني افزايش يابد.
از ساير سيستم هاي حفاظتي اين جنگنده ميتوان به سيستم جمينگ رادار و قابليت پرتاب چف/فلير اشاره نمود.

Atlas_Cheetah_3_%2528DanieVDM%2529_%2529

تاريخچه عملياتي

هيچ يك از چيتا هاي افريقاي جنوبي در جنگ مرزي با انگولا شركت نكردند بنابريان توانايي هاي انها در يك نبرد واقعي در برابر ميگ 23 هيچگاه ازمايش نشد و فقط چيتاهاي گونه E تا پايان جنگ مرزي در نقش هواپيماهاي شناساييي ظاهر گرديدند و همواره در مناطق مرزي به گشت زني مشغول بودند بصورتيكه در هر زمان حداقل دو فروند از انها در حالت اماده باش (Alert) به سر ميبردند.

ويژگيهاي اصلي(Cheetah C):

خدمه : 1 نفر
طول : 15.55 متر
طول بال(عرض هوايما): 8.22 متر
ارتفاع : 4.50 متر
مساحت بال‌ : 35 متر مربع
وزن خالي : 6,600 كيلوگرم
حداكثر وزن برخاست : 13,700 كيلوگرم
پيشران : 1* موتور توربو جت با پس سوز مدل Snecma Atar 9K50C-11
مساحت كانارد : 1.66 متر مربع

كارايي:

حداكثر سرعت:
در ارتفاع بالا: 2.2 ماخ
در سطح دريا : 1.13 ماخ
شعاع عملياتي :1,300 كيلومتر(قابليت سوختگيري هوايي دارد)
حداكثر برد : 2,600 كيلومتر
نرخ صعود : 14 كيلومتر در دقيقه
كشش موتور با پس سوز : 70.1 كيلو نيوتن

تسليحات :

2 قبضه توپ 30 ميلي متري DEFA 552 با 125 گلوله در هر توپ
4 قبضه راكت انداز Matra rocket هر كدام با 18 راكت 68 ميلي متري SNEB و يا 2 راكت انداز Matra rocket بعلاوه 2 مخزن سوخت خارجي هر كدام با ظرفيت 250 ليتر سوخت.

Matra_Type155_w_68mm_SNEB_RP.jpg

موشكها:

2 فروند موشك Python، V4 R-Darter (BVR missile),، U-Darter, V3C Darter

بمب ها:

4,400 كيلوگرم در 5 جايگاه خارجي حمل مهمات ، شامل 250 كيلوگرم بمب هدايت ليزري(LGB) و بمبهاي هدايت با GPS و 250 كيلوگرم بمب Booster و مقدار زيادي بمب هاي غير هدايت شونده و تجهيزات شناسايي.

ترجمه از Hexman.military.ir[/align]

  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جالب بود و البته نا آشنا مرسی
اگر امکان هست بیشتر شرکت اطلس رو معرفی منید

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگر امکان هست بیشتر شرکت اطلس رو معرفی منیدشركت دولتي در زمينه ساخت و نگهداري هواپيما و تجهيزات مورد نياز افريقاي جنوبي است كه در زماني كه دولت افريقا به خاطر سياستهاي نژاد پرستانه اي كه دنبال ميكرد از لحاظ خريد تسليحات در تحريم بين المللي بود تاسيس شد تا وظيفه نگهداري و تامين قطعات جنگنده هاي نيروي هوايي شون را بر عهده بگيره..يه جورايي مثل هسا ي خودمون..

اطلاعات بيشتر :mrgreen:

http://en.wikipedia.org/wiki/Atlas_Aircraft_Corporation

راستي در مورد چيتا گونه سي كه اخرين ورژن و پيشرفته ترين گونه چيتا بوده و تا سال 2008 هم عملياتي بوده گفته شده كه مقامات افريقاي جنوبي علاقه اي نداشتن كه جزييات زيادي از توانايي هاي اين جنگنده را اعلام كنند ولي گفته شده كه اويونيك و سيستم ناوبري و رادار داپلر چند حالته(مولتي مد) و سيستم جنگ الكترونيك (EW)اين جنگنده نسبت به سيستم هاي مشابه اف شانزده بلاك 50 پيشرفته تر است.
همچنين اين جنگنده به سیستم دست روی استیک یا HOTAS و سيستم تبادل اطلاعات(ديتا لينك) اي مجهز است كه توانايي هاي اين سيستم نا مشخص است.

  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جالب بود
دستت درد نکنه، من اولش فکر کردم میراژ 2000 ورژن 5 هست ؟؟؟

حالا چرا این طوری فکر کردم شاید بخاطر یه ذره شباهتیه که به هم دارند.

در کل واسم خیلی تازگی داشت

یا علی

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام بر عزيزان
خسته نباشيد...
جالب بود!!! امروزه آفريقاي جنوبي بايد بيش از اينها توان ساخت داشته باشه نه؟ يا بعد از اون رژيم متخصصينش فرار كردند؟؟؟
موفق و شاد باشيد.
ياعلي

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

[align=justify]چرا كاناردها رو ثابت طراحى كرده اند؟! يعنى تنها نقش تثبيت كننده(Stabiliser) رو دارند؟
ولى خداييش اين ها نداهاى كوچكى از گوشه و كنار جهانه كه انحصار داره كم كم از دست چند كشور خارج مى شه... . انتظار نداشتم اين همه تغيير رو كشورى غير از خود سازنده بتواند موفقيت آميز روى يك هواپيما اعمال كند.

تاريخچه عملياتىهيچ يك از چيتا هاى آفريقاى جنوبى در جنگ مرزى با آنگولا شركت نكردند. بنابراين توانايى هاى آن ها در يك نبرد واقعى در برابر ميگ 23 هيچگاه آزمايش نشد و فقط چيتاهاى گونه E تا پايان جنگ مرزى در نقش هواپيماهاى شناسايى ظاهر گرديدند و همواره در مناطق مرزى به گشت زنى مشغول بودند بصورتى كه در هر زمان حداقل دو فروند از انها در حالت اماده باش (Alert) به سر مى بردند.


به نظرم نگرانى بى مورد داشته اند! اقلاً يك نبرد شركت مى كرد و اجازه انتشار خبرش رو نمى دادند!! اين طورى حداقل خودشون مى فهميدند كم مرده حلاجند.

دو سؤال هم داشتم:
الف) برد رادار افزايش يافته؟ تا چقدر؟ با آرايه فازى تعويض شده؟
ب) در اين تصوير اون قسمتى كه مى تواند جايگزين اگزوز استاندارد شود٬ دقيقاً چه امتيازى داره و چيست؟[/align][align=center]300px-Atlas_Cheetah_svg.png[/align]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جالب بودولی اولش وقتی صفحه باز شد فکر کردم تاپیک در مورد جنگنده کفیره
شباهتش به کفیر خیلی زیاده

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام

این جنگنده شباهت بسیاری به کفیر و نشر داره و از همون ها هم الهام گرفه

شرکت اطلس به جز تولید این جنگنده هلکوپتر جنگی و تجاری هم تولید میکند که هلکوپتر این شرکت هم با نام مستقیم خود شرکت شناخته میشه به نام هلکوپتر اطلس

با تشکر

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/atlas_cheetah_l1%7E0.jpg[/img]


در نوامبر سال 1977 سازمان ملل متحد صادرات تسلیحات به افریقای جنوبی را تحریم کرد .نیروی هوایی افریقای جنوبی (SAAF ) یک اولویت بالا در کار هایش قرار داد که شامل ارتقاء 74 فروند هواپیمای داسو میراژ 3 و انواع ان که در اواسط عمر خود به سر می بردند می شد که بین سال های 1963 تا 1970 به خدمت گرفته شدند.

تمام این ارتقاءها شامل استفاده از تکنولوژی اسرائیل بود (یک واقعیت است که رسما رد شد( و هواپیما از نظر قابلیت ها و فن استفاده از دستگاه های الکتریکی و خودکار کاملا شبیه هواپیمای کفیر اسرائیل بود.
از 16 میراژ IIIEZ که به هواپیمای استاندارد چیتا (یوز پلنگ ) نوع ئی تبدیل شدند تقریبا همگی شبیه به هواپیمای Kfir-C7 بودند ولی 11 فروند از هواپیما های دو نفره میراژ IIIDZ و D2Z به عنوان یوز پلنگ دیاس اصلاح شدند که شبیه هواپیمای Kfir-TC7 بودند .

5 یوزپلنگ دی هم ممکن است از بدنه کفیر یا سراب (لقب میراژ 3 ) که توسط IAI تولید و عرضه شدند استفاده کرده باشند .
یوز پلنگ نوع D در 1 جولای 1986 با شماره سریال 89 CFS وارد خدمت شد و و یوز پلنگ تک سرنشین نوع E هم در مارس 1988 وارد خدمت شد .

یوز پلنگ نوع D نیز می توانست در نقش حمل کننده بمب هسته ای در سال 1990 بکار رود ولی افریقای جنوبی 6 سلاح هسته ای خود را در سال 1992 نابود ساخت .
با بازنشسته شدن یوز پلنگ چند منظوره نوع E در اکتبر سال 1992 نیرو هوایی این کشور نوع جدیدی از این هواپیما که مدل C و محرمانه بود را معرفی


[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/atlas_cheetah.jpg[/img]


این مدل دارای رادار پیشرفته پالس –داپلر و شناسایی در حال جستجو EUM-2032 است .رادار این مدل دشواری های رادار های مدل های قبلی در دفاع هوایی را نداشت .در حالی که نوع E دارای رادار ساده برای حمله به اهداف زمینی بود .
نوع Cهمچنین داری دستگاه های پیشرفته ا لکتریکی و خودکار و نمایشگر سر بالا (HUD )و همچنین HOTAS ومجموعه ای از سلاح های پیچیده است.
نوع C از اواخر سال 1992 وارد خدمت گردید و اخرین تحویل ان در سال 1995 تکمیل شد .
همه 38 فروند مدل C تولید شد از قطعات و تکنولوژی اسرائیل بهره می برد .(شاید بعضی ها از مازاد کفیر ساخته شده باشند )و از موتور 09K50 عطار یا موتور های میراژ F 1 یا موتور 09C کفیر استفاده می کرد .
باقی مانده نوع Dاین هواپیما با موتور نیرومند تر و برخی از ویژگی نوع C ارتقا داده شد .
یوز پلنگ تا جایگزینی نهایی هواپیماهای هاوک 100 و ساب /گریپن در خدمت نیروی هوایی افریقای جنوبی SAAF باقی خواهد ماند.


[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/atlas_cheetah_l2.jpg[/img]


[color=red] مشخصات[/color]:

[color=darkred] سال ورود به خدمت[/color] :1986

[color=darkred] طول[/color]:15.62متر

[color=darkred] ارتفاع[/color] :4.5متر

[color=darkred] بیشترین وزن هنگام بر خاست[/color]:16.2

[color=darkred] موتور[/color]:یک دستگاه SNECMA Atar 09K50 turbojet

[color=darkred] ماکزیمم سرعت[/color]:2338 km/h[color=red] تسلیحات[/color]:

[color=darkred] توپ[/color]:دو قبضه DEFA 552 30-mm

[color=darkred] موشک هوا به هوا[/color]:موشک پیتون 3 وV3B وV3C

[color=darkred] بمب ها[/color]:بمب های ام کا 82 /83 و بمب های کلاستر و بمب های هدایت لیزری

[color=darkred] موشک هوا به دریا[/color]:موشک اگزوست


[size=24] مترجم : F 14 AA[/size]


[color=red] هرگونه برداشت از این مطلب منوط به ذکر نام مترجم و منبع می باشد [/color]


منبع :WWW.MILITARY - TODAY.COM

http://www.military-today.com/aircraft/atlas_cheetah.htm

[color=darkblue]موضوع تکراریه
در آینده ادغام خواهد شد.

LAST-WAR[/color][

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

من سرچ کردم ولی موضوع مشابه ای وجود نداشت !!!! :surprised:

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]یوز پلنگ نوع D نیز می توانست در نقش حمل کننده بمب هسته ای در سال 1990 بکار رود [color=red]ولی افریقای جنوبی 6 سلاح هسته ای خود را در سال 1992 نابود ساخت .[/color] [/quote]

نکته جالبی فرمودید ! مگه آفریقای جنوبی هم سلاح هسته ای داشته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اون از استرالیا که میگه میزنم زارتو زورت عراقو با بمب اتم در میارم چون نذاشت هواپیمای من از اسمونش رد بشه اینم از آفریقای جنوبی ! عجب ! فکر کنم تنها کشوری که باقیمونده سلاح هسته ایش رو بشه افغانستان خودمونه ! :surprised:

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر دستت درد نكنه ... :surprised:

[quote]موشک هوا به هوا:موشک پیتون 3 وV3B وV3C و [color=red]اگزوست[/color] [/quote]

اگزوست نمونه هوا به هوا هم داره ...؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]برادر دستت درد نكنه ... :surprised:

[quote]موشک هوا به هوا:موشک پیتون 3 وV3B وV3C و [color=red]اگزوست[/color] [/quote]

اگزوست نمونه هوا به هوا هم داره ...؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!![/quote]

سلام

اشتباه تایپیه . :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یوز پلنگ نوع D نیز می توانست در نقش حمل کننده بمب هسته ای در سال 1990 بکار رود ولی افریقای جنوبی 6 سلاح هسته ای خود را در سال 1992[color=red][size=18] نابود ساخت[[/size]/color] .

چه جالب !


جالب بود ما هم باید دست به این قبیل کار ها بزنیم (البته منظورم در مورد جنگنده هاست)

یه سوال البته ببخشید خیلی بی سوادیه ولی رفته رو مخم ! :surprised:

چرا در جنگنده های تک موتوره سکان عقب ایستاده هست اکثرا؟

چرا مثل اف 35 به صورت وی V نیستن؟

ببخشید اگه ب بحث ربطی نداره[/quote]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.