zed

ناگفته‌های کربلای 5 به روایت رحیم صفوی

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[align=justify]دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا و فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم یادواره شهدا و رزمندگان عملیات کربلای 5 به برخی از ناگفته‌های این عملیات پرداخت.
به گزارش مشرق به نقل از ایرنا، سردار سرلشگر 'سید یحیی رحیم صفوی' شامگاه پنجشنبه در حسینیه شهدای بسیج تهران گفت: این عملیات در شرایط بسیار پیچیده سیاسی نظامی داخلی و بین‌المللی، انجام شد.
دستیار ارشد مقام معظم رهبری افزود: در سال 1365 محور تبلیغاتی در کشور بر این بود که عملیات سرنوشت ‌سازی قرار است انجام شود، از همین رو کشور خود را برای یک عملیات بزرگ آماده می‌کرد. اما پس از چند ماه کار و برنامه‌ریزی، اجرای عملیاتی با نام کربلای 4 به دلیل لو رفتن توسط فرد خبیثی که بعدها پناهنده شد، با شکست مواجه شد.
دستیار ارشد رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه برای این عملیات 30 هزار پاسدار رسمی به جنوب اعزام شده بودند، یادآور شد که عملیات کربلای 4 در همان نیم روز مجبور به توقف شد زیرا بررسی ما در همان چند ساعت شروع عملیات نشان داد که نیروهای عراقی به تمام محورهای مورد نظر عملیاتی ما آگاهی کاملی داشتند.
سردار صفوی گفت: بعد از این مساله تصمیم به اجرای عملیات جدید در کنار شرق بصره گرفته شد. انجام این عملیات از نظر سیاسی و شرایط خاص آن زمان بسیار حیاتی و مهم بود و براین اساس تجهیزات زیادی برای آن فراهم شد.
فرمانده سابق سپاه پاسداران در ادامه افزود: با توجه به نتایج عملیات کربلای 4 و شرایط خاص آن زمان، طی 15 روز عملیات کربلای 5 طرح‌ریزی شد و در ساعت یک و 30 دقیقه بامداد 19 دیماه 1365 در حالی که فرماندهان عراقی در مرخصی بسر می‌بردند، در یک غافلگیری استرتژیکی از منطقه‌ای که به هیچ عنوان دشمن تصور حمله از آن نقطه را نداشت، این عملیات شروع شد.
وی تصریح کرد:‌ دشمن در آن زمان به هیچ عنوان تصور نمی‌کرد که بعد از شکست عملیات کربلای 4 در طی 15 روز عملیات دیگری با شرایط و ویژگی‌های خاص انجام شود.
صفوی به شرایط منطقه‌ای که عملیات کربلای 5 از آنجا آغاز شد، اشاره کرد و گفت: منطقه کانال پرورش ماهی، جایی بود که دشمن با کمک کارشناسان نظامی غربی مستحکمترین خطوط دفاعی را در شلمچه برای حفاظت از شهر بصره ایجاد و اعلام کرده بود که ایرانی‌ها به هیچ عنوان نمی‌توانند از این موانع عبور کنند.
دستیار ارشد رهبر معظم انقلاب یادآور شد: سرعت عملیات بنحوی بود که لشکر 27 محمد رسول‌الله فقط دو ساعت بعد از آغاز عملیات توانست از این کانال عبور کند. در واقع عملیات بگونه‌ای انجام شد که در دو روز نخست عراقی‌ها متوجه حمله نیروهای ایرانی نشدند.
سردار صفوی با بیان اینکه سه قرارگاه کربلا، قدس و نجف با حدود 27 یگان سپاه در این عملیات شرکت داشتند، افزود: شکستن خط شلمچه برای عراق غیرقابل تصور بود.
وی افزود: روز سوم عملیات، جانشین و وزیر دفاع صدام همراه با دو سوم ارتش عراق برای بازپس‌گیری مناطق تصرف شده توسط نیروهای ایرانی وارد منطقه شدند.
رحیم صفوی گفت: عملیات با شدت ادامه داشت بطوری که در طی 15 شبانه روز جنگی بسیار سخت در منطقه به وقوع پیوست، با این حال دشمن هرچه تلاش کرد نتوانست رزمندگان ایرانی را که با شجاعت و مقاومت، حماسه عاشورایی آفریدند، از مناطق تصرف شده، بیرون کند.
فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه به اقدامات اطلاعاتی ایران بعد از استقرار در منطقه اشاره کرد و گفت: با وجود کمک‌های کارشناسان نظامی غربی به عراق، ضمن آنکه خطوط تلفن باسیم بصره شنود می‌شد،سخنان فرماندهان عراقی با تلفن‌های بی‌سیم برد بلند بین بصره و بغداد هم که رمزگذاری شده بود، به راحتی رمزگشایی و شنود می‌شد.
سردار صفوی در ادامه سخنان خود به حضور متحد نیروهای ارتشی و سپاهی در این عملیات در بخش‌های مختلف اشاره کرد و گفت: در این عملیات، پشتیبانی نیروی هوای و سیستم پدافند هوایی و توپخانه ارتش نیز حضور بسیار فعالی داشتند بطوری که حجم عملیات و آتش توپخانه دو طرف به شدت سنگین بود.
وی گفت: در طی 15 شبانه‌روزی که عملیات اجرا می شد فقط توپخانه نیروی زمینی سپاه و ارتش، 385 هزار و 875 گلوله بر سر نیروهای عراقی ریختند. هرچند که حجم آتش دشمن نیز بیش از این میزان بود.
دستیار ارشد مقام معظم رهبری به نتایج این عملیات نیز اشاره کرد و گفت:‌ در این عملیات بیش از 2 هزار و 650 عراقی اسیر شدند که صدها نفر از آنان از افسران و فرماندهان نظامی عراقی بودند.
رحیم صفوی خاطرنشان کرد که به دلیل اهمیت عملیات کربلای 5، این افسران و فرماندهان اسیر شده در همان منطقه برای بررسی شرایط عملیاتی مورد بازجویی و تخلیه اطلاعاتی قرار گرفتند.
[b]سردار صفوی در باره تعداد شهدا و مجروحان رزمندگان ایران در عملیات کربلای 5 گفت: دراین عملیات هفت هزار و 651 رزمنده ایرانی به شهادت رسیدند که 400 نفر از آنها از فرماندهان بودند. همچنین 53 هزار و 299 نفر مجروح و 3 هزار و 522 نفر نیز مفقودالااثر شدند .[/b]رحیم صفوی یادآور شد که در این عملیات، لشکر بدر نیز با 16 هزار نیروی عراقی همراه با نیروهای ایرانی جنگیدند.
فرمانده سابق سپاه پاسداران همچنین به برخی دیگر از نتایج عملیات کربلای 5 نیز اشاره کرد و گفت: آمریکا و شوروی و برخی از کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و آلمان بعد از اجرای این عملیات مات و متحیر ماندند زیرا تصور نمی‌کردند یکسال بعد از فتح فاو در بهمن‌ماه سال 1364، عملیات بزرگ دیگری را نیروهای ایرانی انجام دهند.
به گفته وی، این عملیات سبب شد تا آمریکا که حامی اصلی عراق در جنگ هشت ساله علیه ایران بود، دچار شک و تردید شود که ادامه این روند سبب از هم پاشیده شدن عراق خواهد شد. ازاین رو برای پشتیبانی از این کشور در منطقه خلیج فارس وارد جنگ با ایران شد.
سردار صفوی ساقط کردن هواپیمای مسافربری، هدف قرار دادن سکوهای نفتی، بمباران جزیره خارک که 90 درصد صادرات نفت کشور از آن انجام می‌شود را از جمله اقدامات نظامی نیروهای آمریکایی علیه کشورمان در منطقه خلیج‌فارس ذکر کرد و افزود:‌ نیروی دریایی سپاه نیز در اقدام مقابله به مثل 41 عملیات در خلیج فارس انجام داد که از جمله آنها می‌توان به هدف قرار دادن بالگرد آپاچی آمریکا و ناو جنگی این کشور (سال 1367) اشاره کرد.
وی همچنین افزود: در آن سال شرایط جنگ بنحوی از سوی امریکا پیش رفت که به دریا کشیده شد ا ز این رو ناوگان پنجم آمریکا به منطقه آمد.
دستیار ارشد رهبر معظم انقلاب در توضیح دیگر اقدمات آمریکا در حمایت از عراق در اواخر جنگ هشت ساله علیه ایران و متحدانش به افزایش برد موشکی عراق از 300 به 700 کیلومتر و کشاندن جنگ به شهرها اشاره کرد و گفت: این مساله سبب شد درسال 1365 تعداد 12 هزار نفر از مردم ایران بر اثر بمباران شهرهای مختلف کشور، به شهادت برسند.
وی افزود: با این حال بعد از عملیات کربلای 5 ، آمریکا ، شوروی و حامیان عراق مجبور شدند به خواسته‌های سیاسی ایران در قطعنامه 598 تن دهند و این قطعنامه را چند ماه بعد تصویب کنند؛ اگرچه ایران قطعنامه را در سال 1368 پذیرفت.
** شهداء بنیانگذار مکتب مقاومت اسلامی هستند
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در ادامه با ادای احترام به شهدای هشت سال دفاع مقدس بویژه شهدای کربلای 5 گفت: شهدای هشت سال دفاع مقدس شجاع‌ترین مومن‌ترین افراد ملت ایران بودند و تا آخرین روزهای دفاع مقدس یک لحظه تردید به خود راه ندادند و بر سر عهد و پیمانی که با خدا بسته بودند، ماندند.
وی با بیان اینکه شهدا بنیانگذاران مکتب مقاومت اسلامی در جهان بودند، تصریح کرد:‌ اکنون این مقاومت درلبنان و فلسطین اشغالی تکرار شده است.
صفوی در ادامه با تشریح اوضاع لبنان، مقاومت این کشور را نشات گرفته از مقاومت رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس دانست و تصریح کرد: مقاومت حماس نیز تجلی مکتبی است که شهدای انقلاب، این مکتب را بنیانگذاری کردند.

لينك خبر : http://mashreghnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=24223[/align]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بالاخره بعد از 25 سال تعداد شهدا و زخمی ها اعلام شد.

انسان وقتی میشنوه از رزمندگانی که حضور داشتند، اوج ایثارگری بچه های خودمون رو متوجه میشه.

که از شدت آتش توپخانه به شوخی میگفتند که وزارت کشاورزی عراق اومده داره شخم میزنه.

زنده باد یاد بدن های روی هم افتاده. زنده باد یاد زمینی که از خون شهیدان جوی خون شد.

زنده باد ....

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب سردار حافظه ضعیفی دارند:

[quote]با این حال بعد از عملیات کربلای 5 ، آمریکا ، شوروی و حامیان عراق مجبور شدند به خواسته‌های سیاسی ایران در قطعنامه 598 تن دهند و این قطعنامه را چند ماه بعد تصویب کنند؛ اگرچه ایران قطعنامه را در سال 1368 پذیرفت. [/quote]
اگر واقعا این جوریه و قطعنامه توسط ایران تحمیل شده پس چرا برای قبول کردنش از طرف ایران یک سال دست دست کردند؟ دروغ به این واضحی؟؟! متن قطعنامه رو قبلا آقا سعید روی سایت قرار دادند. بخونید ببینید کجاش توسط ایران تحمیل شده و خواسته های سیاسی ایران در کدوم بندش گنجونده شده؟

[quote]در آن سال شرایط جنگ بنحوی از سوی امریکا پیش رفت که به دریا کشیده شد ا ز این رو ناوگان پنجم آمریکا به منطقه آمد. [/quote]
سردار صحیح می فرمایند آمریکا با موشک کرم ابریشم به تاسیسات نفتی و نفتکشهای کویت و عربستان حمله کرد!!! و از همون وقت جنگ به دریا کشیده شد ولی سردار چون دچار ضعف حافظه شده اند فراموش کردند بفرمایند کدوم جنگ به دریا کشیده شد . جنگ ایران-عراق یا رو کم کنی فرماندهان سپاه از آمریکایی ها و سعی در پوزه خاک مالی کردن ناوگان آمریکا؟

[quote]آمریکا که حامی اصلی عراق در جنگ هشت ساله علیه ایران بود[/quote]
و چون آمریکا حامی اصلی عراق بود خر کلشونو گاز گرفته بود که کلی موشک تاو و هاوک به ایران وسط جنگ فروختند(جریان مک فارلین) که ایران عملیات والفجر-8 رو انجام بده و دهن عراق رو پرچ کنه. عجب حمایتی کردند از متحدشون؟!! خوبه دشمن عراق نبود و گرنه به ایران حتما حتما 4 تا بمب هیدروژنی می دادند. سردار البته بازهم استدلال می فرمایند:

[quote]سردار صفوی ساقط کردن هواپیمای مسافربری، هدف قرار دادن سکوهای نفتی، بمباران جزیره خارک که 90 درصد صادرات نفت کشور از آن انجام می‌شود را از جمله اقدامات نظامی نیروهای آمریکایی علیه کشورمان در منطقه خلیج‌فارس ذکر کرد[/quote]

بععععله! بمباران خارک رو هم پس آمریکایی ها کرده بودند و ما خبر نداشتیم. خوب شد حافظه سردار سرجاش آمد و بالاخره ایشان مقر اومد. ما تا حالا فکر می کردیم که عراق خارک رو زده نگو که آمریکا با بمب افکنهای اف-117 حمله کرده بود و زده بود خارک رو داغون کرده. البته ایشان و استادشان جناب حاج محسن رضایی بیکار نمی نشیند و خودتون بخونید:

[quote]روی دریایی سپاه نیز در اقدام مقابله به مثل 41 عملیات در خلیج فارس انجام داد که از جمله آنها می‌توان به هدف قرار دادن بالگرد آپاچی آمریکا و ناو جنگی این کشور (سال 1367) اشاره کرد. [/quote]
البته چون بیشتر از اینها از ایشون انتظار نمی ره فرق بین هلیکوپتر کبرا و آپاچی رو نمی دونه و البته اشاره نمی کنه که برای زدن همون یه دونه آپاچی (منظورشون کبراس) چند تا از بچه های خالص سپاه رو به کشتن دادند و ذکر نکردند که روز قبل از اون واقعه قرار بوده با 200-300 تا قایق تندرو به بندر خفجی عربستان حمله کنند. البته احتمالا چون عربستان اون زمان جزو ایالات آمریکا محسوب می شده می خواستند بریزند سرش. ناو جنگی اون کشور(منظور آمریکاس و اسم ناو هو یو اس اس ساوئل رابرتز) است در نزدیکی بحرین هدف اصابت یه مین ایرانی قرار می گیره و آمریکا هم در عوض اون به دو تا سکوی نفتی ایرانی حمله می کنه ولی ظاهرا سردار ترجیح می دهند داستان رو از ته به سر تعریف کنند یعنی اول هدف قرار دادن سکوها رو تعریف کردند و بعدشم که حتما دفاع قانونی ایران یعنی مین ریزی آبهای بین المللی و داغون شدن ناوشکن آمریکایی.

[quote]آمریکا و شوروی و برخی از کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و آلمان بعد از اجرای این عملیات مات و متحیر ماندند زیرا تصور نمی‌کردند یکسال بعد از فتح فاو در بهمن‌ماه سال 1364، عملیات بزرگ دیگری را نیروهای ایرانی انجام دهند. [/quote]
این قسمتش رو خداوکیلی راست گفته. بندگان خدا متحیر شده بودند که یه کشور مگه چقدر رزمنده داره که به خاطر هیچی به کشتن بدتشون؟ یکی نیست از این سردارها بپرسه که خوب عملیات کربلای 5 رو کردید. به سلامتی! چقدر تلفات دادیم؟ 2560 تا اسیر رو با چند تا کشته عوض کردیم؟ بدن پاک چند تا دیگه از جوونای کشور هنوز در شلمچه است و باید توی میدون مین دنبال شون گشت؟ کجا رو گرفتیم؟از دید استراتژی چه مزیتهایی کسب کردیم؟ و هزاران سوال نپرسیده و بی جواب و .... البته هنوز کری خوندن بعضی ها بی پایانه تا خون های ناحقی که ریخته شد کی گریبان اون بعضی ها رو بگیره....

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]جناب سردار حافظه ضعیفی دارند:

[quote]با این حال بعد از عملیات کربلای 5 ، آمریکا ، شوروی و حامیان عراق مجبور شدند به خواسته‌های سیاسی ایران در قطعنامه 598 تن دهند و این قطعنامه را چند ماه بعد تصویب کنند؛ اگرچه ایران قطعنامه را در سال 1368 پذیرفت. [/quote]
اگر واقعا این جوریه و قطعنامه توسط ایران تحمیل شده پس چرا برای قبول کردنش از طرف ایران یک سال دست دست کردند؟ دروغ به این واضحی؟؟! متن قطعنامه رو قبلا آقا سعید روی سایت قرار دادند. بخونید ببینید کجاش توسط ایران تحمیل شده و خواسته های سیاسی ایران در کدوم بندش گنجونده شده؟

[quote]در آن سال شرایط جنگ بنحوی از سوی امریکا پیش رفت که به دریا کشیده شد ا ز این رو ناوگان پنجم آمریکا به منطقه آمد. [/quote]
سردار صحیح می فرمایند آمریکا با موشک کرم ابریشم به تاسیسات نفتی و نفتکشهای کویت و عربستان حمله کرد!!! و از همون وقت جنگ به دریا کشیده شد ولی سردار چون دچار ضعف حافظه شده اند فراموش کردند بفرمایند کدوم جنگ به دریا کشیده شد . جنگ ایران-عراق یا رو کم کنی فرماندهان سپاه از آمریکایی ها و سعی در پوزه خاک مالی کردن ناوگان آمریکا؟

[quote]آمریکا که حامی اصلی عراق در جنگ هشت ساله علیه ایران بود[/quote]
و چون آمریکا حامی اصلی عراق بود خر کلشونو گاز گرفته بود که کلی موشک تاو و هاوک به ایران وسط جنگ فروختند(جریان مک فارلین) که ایران عملیات والفجر-8 رو انجام بده و دهن عراق رو پرچ کنه. عجب حمایتی کردند از متحدشون؟!! خوبه دشمن عراق نبود و گرنه به ایران حتما حتما 4 تا بمب هیدروژنی می دادند. سردار البته بازهم استدلال می فرمایند:

[quote]سردار صفوی ساقط کردن هواپیمای مسافربری، هدف قرار دادن سکوهای نفتی، بمباران جزیره خارک که 90 درصد صادرات نفت کشور از آن انجام می‌شود را از جمله اقدامات نظامی نیروهای آمریکایی علیه کشورمان در منطقه خلیج‌فارس ذکر کرد[/quote]

بععععله! بمباران خارک رو هم پس آمریکایی ها کرده بودند و ما خبر نداشتیم. خوب شد حافظه سردار سرجاش آمد و بالاخره ایشان مقر اومد. ما تا حالا فکر می کردیم که عراق خارک رو زده نگو که آمریکا با بمب افکنهای اف-117 حمله کرده بود و زده بود خارک رو داغون کرده. البته ایشان و استادشان جناب حاج محسن رضایی بیکار نمی نشیند و خودتون بخونید:

[quote]روی دریایی سپاه نیز در اقدام مقابله به مثل 41 عملیات در خلیج فارس انجام داد که از جمله آنها می‌توان به هدف قرار دادن بالگرد آپاچی آمریکا و ناو جنگی این کشور (سال 1367) اشاره کرد. [/quote]
البته چون بیشتر از اینها از ایشون انتظار نمی ره فرق بین هلیکوپتر کبرا و آپاچی رو نمی دونه و البته اشاره نمی کنه که برای زدن همون یه دونه آپاچی (منظورشون کبراس) چند تا از بچه های خالص سپاه رو به کشتن دادند و ذکر نکردند که روز قبل از اون واقعه قرار بوده با 200-300 تا قایق تندرو به بندر خفجی عربستان حمله کنند. البته احتمالا چون عربستان اون زمان جزو ایالات آمریکا محسوب می شده می خواستند بریزند سرش. ناو جنگی اون کشور(منظور آمریکاس و اسم ناو هو یو اس اس ساوئل رابرتز) است در نزدیکی بحرین هدف اصابت یه مین ایرانی قرار می گیره و آمریکا هم در عوض اون به دو تا سکوی نفتی ایرانی حمله می کنه ولی ظاهرا سردار ترجیح می دهند داستان رو از ته به سر تعریف کنند یعنی اول هدف قرار دادن سکوها رو تعریف کردند و بعدشم که حتما دفاع قانونی ایران یعنی مین ریزی آبهای بین المللی و داغون شدن ناوشکن آمریکایی.

[quote]آمریکا و شوروی و برخی از کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و آلمان بعد از اجرای این عملیات مات و متحیر ماندند زیرا تصور نمی‌کردند یکسال بعد از فتح فاو در بهمن‌ماه سال 1364، عملیات بزرگ دیگری را نیروهای ایرانی انجام دهند. [/quote]
این قسمتش رو خداوکیلی راست گفته. بندگان خدا متحیر شده بودند که یه کشور مگه چقدر رزمنده داره که به خاطر هیچی به کشتن بدتشون؟ یکی نیست از این سردارها بپرسه که خوب عملیات کربلای 5 رو کردید. به سلامتی! چقدر تلفات دادیم؟ 2560 تا اسیر رو با چند تا کشته عوض کردیم؟ بدن پاک چند تا دیگه از جوونای کشور هنوز در شلمچه است و باید توی میدون مین دنبال شون گشت؟ کجا رو گرفتیم؟از دید استراتژی چه مزیتهایی کسب کردیم؟ و هزاران سوال نپرسیده و بی جواب و .... البته هنوز کری خوندن بعضی ها بی پایانه تا خون های ناحقی که ریخته شد کی گریبان اون بعضی ها رو بگیره....[/quote]

کیانی جان حرفهای شما بعضی اش درسته. اما فکر میکنم که یه مقدا زیاده روی کردی.

اینی که بعد از یک سال یه عملیات بزرگ انجام بدن. شما بیای بگی که چقدر میخوان جوون به کشتن بدن، اصلا درست نیست.

اگر اینکار رو نمیکردن، سرنوشت جنگ که برنمیگشت. اگر این کار رو نمیکردن که ابتکار عمل دست ما نمی افتاد.

ببین برای این مسائل ما باید هزینه میدادیم. که دادیم.

من هم خودم مسائلی در مورد درگیری های ما با امریکا در خلیج فارس، برام مبهمه. و معتقدم که امکان بهتر عمل کردن بود.

اما ظاهرا شما هم از اون ور بام افتادی. اینکه برای پاسخی یا عملیاتی ما کشته بدیم، هر چند ناگوار ،اما لازمه.


یادتون نره، تمام فرماندهان عملیاتی ما مثل همت، متوسلیان ، خرازی کاظمی همشون تک تک این بچه ها رو مثل بچه ی خودشون خرج میکردند. البته بگذریم از دعوای همیشگی اونها با فرماندهان ستاد، که دلیلش هم مشخصه.

به هر حال تلفاتی باید داده میشد، که این موفقیت ها در جنگ پیش بیاد. البته منکر اشتباهاتی هم که صورت گرفته گاها نیستیم.

در بحث تاریخی هم دعوی ندارم، اما فکر میکنم که اتفاقاتی که افتاد، همین هم بی تدبیری نبوده. و چه بسا تصمیمات دیگه، لطمات بیشتری برای امنیت و تمامیت ارضی ما میداشت.

===============

راستی الان از یکی از بچه رزمنده ها که زمان جنگ در حد فرمانده گردان بوده، پرسیدم، گفت که قطعا تعداد شهدا بیشتر از اینی هست که صفوی گفته.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حرفای رضا کیانی تایید میشه

[quote]
اینی که بعد از یک سال یه عملیات بزرگ انجام بدن. شما بیای بگی که چقدر میخوان جوون به کشتن بدن، اصلا درست نیست.

اگر اینکار رو نمیکردن، سرنوشت جنگ که برنمیگشت. اگر این کار رو نمیکردن که ابتکار عمل دست ما نمی افتاد.
[/quote]

اشتباه میکنی رضا جان ، عملیات کربلای 5 در ادامه کربلا 4 بود و کربلا 4 که قضیه مک فارلین که کیانی موحد (هر دوتون رضایین !) اشاره کرد بهش پیش اومد و امریکا طی یک سری اتفاقات (که اولا تا کنون توسط ایران بازگو نشده ولی کلا به ضرر خود ما تموم شد ! با خرابکاری از سوی افراد ایرانی) متاسفانه اقدام به جلب رضایت عراق با لو دادن عملیات کرد که صدالبته عراق انتظاری هم جز این نداشت

شما فکر کن ، یک دنیا میگه امریکا حامی عراق هست بعد یهو بفهمه تجهیزاتی به ایران داده شده که به قول رضا کیانی دهن عراق پرچ شد !

خلاصه کربلا 4 با فجیع ترین حالت تموم شد که حقیقتا میگم، بنده شرح این عملیات و وقایع رو خوندم تا یک هفته کسی اسم جنگ رو جلوم میاورد خفه ش میکردم

بی رودربایستی میگم ، بغضی منو گرفت که نگو ، یعنی تک تک لحظات کمین ها و شهادت کلی نیروی بدر و .... جلو چشام رژه میرفت


برای چی ؟ برای خرابکاری طرف ایرانی ....


بهتره کتاب دیپلماسی پنهان مطالعه بشه تا چند نظریه جالب مثل امید داشتن امریکا به ایران که از خر شیطان پیاده شود به خصوص با شعارهاش علیه شوروی که از نظر امریکا چون بی دین بودن ایران باهاشون همکاری نمیکنه !!!!

خلاصه امریکا از ایران ناامید شد و برای جلب رضایت عراق تصمیم به کمک اطلاعاتی گرفت که نتیجه ش مشخص بود و ایران در جواب کربلای 4 اقدام به عملیات کربلای 5 نمود که اگر این عملیات واقعا !!! اهداف عملیاتی داشت همون اول به جای کربلای 4 انجامش میدادن !

دقت کنید ایران به شدت تحت فشار بود که عملیات بکنه به خصوص سپاه و سپاه زمینی که عملیات نکرده باشند و یا جواب بده در اختیار نداشت .... کربلا 4 با بدبختی طراحی شد و اون شد نتیجه ش

حالا کربلا 5 با چه اهدافی سربلند کرد بماند ....

ولی در کربلای 5 ما فقط و فقط به قول کیانی موحد باعث بهت جهان شدیم که حاضر شدیم با دادن کلی تلفات یک برد بسیار نسبی کسب کنیم نه بیشتر


عملا ایران در کربلای 5 کار شاقی انجام داد اونم طراحی عملیات تو چند هفته و اجراش بود که اکثر اهداف عملیاتی به دست نیومد !!!!

این یعنی چی ؟

عراق هرچی نیرو از دست داده بود به دست اورد ولی ما چی ؟

شک نکنید ابتکار عمل در سه سال اخر جنگ دست ما نبود به جز مواردی معدود مثل والفجر 8 که اقای هاشمی رفسنجانی و فرماندهان سپاه بهتر میدونند چی شد اخرش !!!


رضا کیانی جان ممنون ، بسیار خوب بود

رضا جان قسمتی حق دارید، مثلا فقط اشتباهات نظامی تاثیر گزار نبود ...

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نمیدونم این رو شنیدی یا نه . تو یه برنامه تلوزیونی گفت که تعداد گلوله های توپی که در این عملیات از هر دو طرف استفاده شد برابر بوده با تمام تعداد گلوله های توپی که در جنگ جهانی دوم استفاده شده .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]حرفای رضا کیانی تایید میشه

[quote]
اینی که بعد از یک سال یه عملیات بزرگ انجام بدن. شما بیای بگی که چقدر میخوان جوون به کشتن بدن، اصلا درست نیست.

اگر اینکار رو نمیکردن، سرنوشت جنگ که برنمیگشت. اگر این کار رو نمیکردن که ابتکار عمل دست ما نمی افتاد.
[/quote]

اشتباه میکنی رضا جان ، عملیات کربلای 5 در ادامه کربلا 4 بود و کربلا 4 که قضیه مک فارلین که کیانی موحد (هر دوتون رضایین !) اشاره کرد بهش پیش اومد و امریکا طی یک سری اتفاقات (که اولا تا کنون توسط ایران بازگو نشده ولی کلا به ضرر خود ما تموم شد ! با خرابکاری از سوی افراد ایرانی) متاسفانه اقدام به جلب رضایت عراق با لو دادن عملیات کرد که صدالبته عراق انتظاری هم جز این نداشت

شما فکر کن ، یک دنیا میگه امریکا حامی عراق هست بعد یهو بفهمه تجهیزاتی به ایران داده شده که به قول رضا کیانی دهن عراق پرچ شد !

خلاصه کربلا 4 با فجیع ترین حالت تموم شد که حقیقتا میگم، بنده شرح این عملیات و وقایع رو خوندم تا یک هفته کسی اسم جنگ رو جلوم میاورد خفه ش میکردم

بی رودربایستی میگم ، بغضی منو گرفت که نگو ، یعنی تک تک لحظات کمین ها و شهادت کلی نیروی بدر و .... جلو چشام رژه میرفت


برای چی ؟ برای خرابکاری طرف ایرانی ....


بهتره کتاب دیپلماسی پنهان مطالعه بشه تا چند نظریه جالب مثل امید داشتن امریکا به ایران که از خر شیطان پیاده شود به خصوص با شعارهاش علیه شوروی که از نظر امریکا چون بی دین بودن ایران باهاشون همکاری نمیکنه !!!!

خلاصه امریکا از ایران ناامید شد و برای جلب رضایت عراق تصمیم به کمک اطلاعاتی گرفت که نتیجه ش مشخص بود و ایران در جواب کربلای 4 اقدام به عملیات کربلای 5 نمود که اگر این عملیات واقعا !!! اهداف عملیاتی داشت همون اول به جای کربلای 4 انجامش میدادن !

دقت کنید ایران به شدت تحت فشار بود که عملیات بکنه به خصوص سپاه و سپاه زمینی که عملیات نکرده باشند و یا جواب بده در اختیار نداشت .... کربلا 4 با بدبختی طراحی شد و اون شد نتیجه ش

حالا کربلا 5 با چه اهدافی سربلند کرد بماند ....

ولی در کربلای 5 ما فقط و فقط به قول کیانی موحد باعث بهت جهان شدیم که حاضر شدیم با دادن کلی تلفات یک برد بسیار نسبی کسب کنیم نه بیشتر


عملا ایران در کربلای 5 کار شاقی انجام داد اونم طراحی عملیات تو چند هفته و اجراش بود که اکثر اهداف عملیاتی به دست نیومد !!!!

این یعنی چی ؟

عراق هرچی نیرو از دست داده بود به دست اورد ولی ما چی ؟

شک نکنید ابتکار عمل در سه سال اخر جنگ دست ما نبود به جز مواردی معدود مثل والفجر 8 که اقای هاشمی رفسنجانی و فرماندهان سپاه بهتر میدونند چی شد اخرش !!!


رضا کیانی جان ممنون ، بسیار خوب بود

رضا جان قسمتی حق دارید، مثلا فقط اشتباهات نظامی تاثیر گزار نبود ...

یا حق[/quote]

والا مشکل من اینه که خیلی ذهنم پراکنده است.

شاید باورتون نشه، یکی از بستگان من که دافوس خونده، چند سال پیش یه جزوه ای تو متونش پیدا کردم، که حتی اسم طرفی که در کربلا4 خیانت کرده بود توش بود. بحث جزوه، بررسی مسائل روانی و محرک های روانی و اخلاقی بود که باعث خیانت میشه. البته جزو کتاب های درسی اش نبود، خود استاده که از فرمانده محور های جنگ بود، اون رو جمع آوری کرده بود و برای اطلاعات بیشتر به این داده بود.(طرف رو اعدام کردند)

تو پایان هر ترم دافوس، یه سری اطلس که چاپ خیلی وزینی هم داره، بهشون داده بودند که تمام زیر و بم و نکات عملیات های اصلی رو داره، متاسفانه همش رو که مطالعه کرده بودم، تو ذهنم پراکنده شده. الان خیلی بدردمون میخورد. برای همین میگم که دعوی برای بحث تاریخی ندارم.

اینا رو گفتم که عرض کرده باشم، از طراحی ها و انگیزه های داخلی طراحان جنگ بی خبر نیستم.

ببین ، این حرفی که داری الان نسبت میدی که صرفا کل ایده ی عملیات کربلا 5 رو حاصل یه هوس یا تفکر بچه گانه میدونی، همون چیزی هست که من میگم از اون ور بام افتادنه.


[quote]عراق هرچی نیرو از دست داده بود به دست اورد ولی ما چی ؟ [/quote]


واقعا این اظهار نظر برام عجیبه. این چه منطقیه؟ بر اساس چه آماری؟

قطعا تعداد کشته های عراق تو کربلا 5 بیشتر بود. اما تعداد زخمی های ما بیشتره. پس اینکه گفتید عراق هر چی نیرو از دست داده بود، به دست آورد از کجا آوردید؟

اهداف این عملیات اصلی ترینش گشودن راه و تهدید بصره بود.

شما اصرار دارید که بگید، این عملیات برای رو کم کنی بود. باشه اشکالی نداره.

اما کلمات بهتری رو اگر جایگزین کنید، نتیجه ی بهتری هم میگیرد. حتی اگر حرف شما رو قبول کنیم. میشه گفت که چندان غلط نبود . اینکه روحیه و انگیزه ی از دست رفته رو برگردونن، به نفع جنگ نیست؟ یادتون نره در مورد کره ی شمالی یا عراق صحبت نمیکنید.

اینجا قضیه هم فرق داشت. خوب یا بد. باید قبول کنید، روحیه ی مردم در اون زمان فوق العاده بود. این رو که نمیشه منکر شد. این مردم بودند که فشار میاوردند برای انجام یه عملیات دیگه. پس لطف با کلماتی مثل جوون ها رو به کام مرگ فرستادن و امثالهم سعی در برعکس جلوه دادن قضیا نداشته باشید.

از طرفی ، شما اصل غافلگیری رو هم ظاهرا از حربه های جنگی نمیدونید.

در مورد علت بهت غربی ها هم ظاهرا حرف تو دهنشون گذاشتی. اون چیزی که من از عمده ی اظهار نظراتشون برداشت کردم، این بود که معتقد بودند که از حالا به بعد کفه ی این جنگ داره به سمت پیروزی یک طرف درگیری میره که قطعا عراق نیست. و اونجا بود که بحث ها برای پایان دادن جنگ شروع شد. بحث از برد و باخت به میون اومد و ... .

===========================

[size=9]ببخشید خیلی پراکنده نوشتم، [/size]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دل ادم واقا به در مياد كساني كه جونشونو براي ما فدا كردم تا ما شب سر مونو به راحتي روي بالش بزاريم وبا جان خودشون ننگ شكست رو از ما دور كردند پس به فكر شهدا باشيم ومرگ بفرستيم بر امريكا وصدام

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم