Aspahbod

تاپیک جامع هویتزرهای کششی HM 40 و HM 41

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

دوستان این اولین مقاله ی من است. بعد از کمی جست و جو متوجه شدم کلا این دو هویتزر در میلیتاری ناشناخته اند. تصمیم گرفتم با ایجاد مقاله ای سعی کنم برای این انجمن قدری مفید باشم. همچنین آماده ی شنیدن انتقادات و پیشنهاد ها هستم.

احتمالا همه ی ما نام رعد 1 و رعد 2 را شنیده ایم. دو هویتزر خودکششی ساخت ایران. اما این دو هویتزر که نام می برم به طرز عجیبی گمنامند. بنابر این مجبور شدم اطلاعات پراکنده را از چند منبع مختلف گرد هم بیاورم.

هویتزر 122 میلیمتری خودکششیHM 40
به نظر می آید در ایران فقط "هویتزر 122 میلیمتری ساخت صنایع حدید" نامیده می شود. سایت جین ادعا می کند که نام این هویتزر ابتدا D30I شفیع بوده و مدلی از هویتزر روسی D30 میباشد. البته همین سایت این را نیز مشخص می کند که این هویتز تا حدی با D30 تفاوت دارد. مثلا کمی سنگین تر است. همچنین به علت تولید نسل جدید گلوله های توپ، برد این هویتزر بیشتر نیز شود. این هویتزر مانند D30 میتواند به طور مستقیم نیز به اهداف شلیک کند.

مشخصات برگرفته از سایت صادرات محصولات نظامی ایران:
نام: HM 40
طول لوله: 1270 سانتی متر (35.5 کالیبر)
حداکثر برد(با گلوله معمولی):15.3 کیلومتر
نرخ پرتاب گلوله: 6 تا 8 گلوله در دقیقه
چرخش در زمان شلیک مستقیم:360 درجه
چرخش در حال شلیک غیر مستقیم:58 تا 66 درجه (بسته به حالت دستگاه)
زاویه پرتاب: از -7 تا 70 درجه
تعداد خان: 36
وزن: 3440 کیلوگرم
فشار روی زمین: 2500 کیلوگرم بر سانتی متر مربع

تصاویر:
MXF03-000340.jpg

هویتزر کششی 155 میلیمتری HM 41
کمی از دیگری معروف تر و حتی امیدوتر کننده تر است. این هویتزر همان طور که در تصویر مشاهده می کنید در ایران تنها به نام هویتزر کششی 155 میلیمتری معروف است.سایت جین میگوید که بسیار به هویتزر KH179 ساخت کره ی جنوبی شبیه است. اما همانند نمونه ی کره ای در ساخت آن از هویتزر آمریکایی M114 الگوبرداری شده است. می توان گفت یک هویتزر M114 است که طول لوله ی آن افزایش یافته و چند قطعه جانبی به آن اضافه شده است. این سری بروز رسانی ها به این توپ این قدرت را داده که برد پرتابه ی خود را تا 30 کیلومتر افزایش دهد. با استفاده از مهمات جدید تولید شده در ایران به نظر می رسد برد این توپ به 34 کیلومتر نیز برسد.

مشخصات:
نام HM 41
کالیبر : 155 میلی متر
طول لوله: 39 کالیبر
حد اکثر برد (با پرتابه ی معمولی): 30 کیلومتر
نرخ آتش: 4 گلوله در دقیقه
چرخش به چپ: 23.5 درجه
چرخش به راست: 25 درجه
چرخش عمودی: از 0 تا 66 درجه
تعداد خان: 48
وزن: 6890 کیلوگرم
فشار بر روی زمین: 3500 کیلوگرم بر سانتی متر مربع

(راستش من فکر کنم برای این این یک رو ساخته ان که یه هویتزر کششی با برد پرتابه ی M109 داشته باشن. طول لوله یکسانه و به نظر میاد کره ای ها هم این کارو کرده ان)
(و همین طور به نظر میرسه که این HM که اولش اومده برای تمام تولیدات حدید هست. برای این که بقیه ی تولیدات حدید رو ببینین برید این صفحه: صفحه صادرات )

تصاویر:
Hm_41_howitzer.jpg

howitzer155.jpg

MXF03-000350.jpg

hm41.jpg

هویتزر کره ای KH179 برای مقایسه

namacha_687.jpg

منابع:

سایت جین در مورد توپ 40

صفحه جین در مورد توپ 41

صفحه ی مربوط به صادرات توپ 40

صفحه ی صادرات توپ 41

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دستت طلا اقای گرامی icon_arrowd راستی این توپ هم مثل توپهای امروزی از تجهیزات مدرن برای هدفیابی استفاده میکنه مثل امریکایها و انگیلیسیها یا نه هنوز هم با ریسمان اتش میکنه :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام ..

اين D30 رو براي رعد 1 هم بكار گرفتن ؟!

با تشكر مطلب جالبي بود ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به نظر می آید در ایران فقط "هویتزر 122 میلیمتری ساخت صنایع حدید" نامیده می شود. سایت جین ادعا می کند که نام این هویتزر ابتدا D30I شفیع بوده و مدلی از هویتزر روسی D30 میباشد. البته همین سایت این را نیز مشخص می کند که این هویتز تا حدی با D30 تفاوت دارد. مثلا کمی سنگین تر است.

و

این هویتزر همان طور که در تصویر مشاهده می کنید در ایران تنها به نام هویتزر کششی 155 میلیمتری معروف است.سایت جین میگوید که بسیار به هویتزر KH179 ساخت کره ی جنوبی شبیه است. اما همانند نمونه ی کره ای در ساخت آن از هویتزر آمریکایی M114 الگوبرداری شده است. می توان گفت یک هویتزر M114 است که طول لوله ی آن افزایش یافته و چند قطعه جانبی به آن اضافه شده است.

يعني انها كپي برداريند يا اصالتا ساخت وطنند؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به نظر می آید در ایران فقط "هویتزر 122 میلیمتری ساخت صنایع حدید" نامیده می شود. سایت جین ادعا می کند که نام این هویتزر ابتدا D30I شفیع بوده و مدلی از هویتزر روسی D30 میباشد. البته همین سایت این را نیز مشخص می کند که این هویتز تا حدی با D30 تفاوت دارد. مثلا کمی سنگین تر است.

و

يعني انها كپي برداريند يا اصالتا ساخت وطنند؟
این هویتزر همان طور که در تصویر مشاهده می کنید در ایران تنها به نام هویتزر کششی 155 میلیمتری معروف است.سایت جین میگوید که بسیار به هویتزر KH179 ساخت کره ی جنوبی شبیه است. اما همانند نمونه ی کره ای در ساخت آن از هویتزر آمریکایی M114 الگوبرداری شده است. می توان گفت یک هویتزر M114 است که طول لوله ی آن افزایش یافته و چند قطعه جانبی به آن اضافه شده است.

از اونجایی كه نیاز نیست چرخ و دوباره اختراع كنند به احتمال زیاد كپی كمی بهتر از اصل هستند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون .
منظورتون از مهمات جديد مهمات بيس بليد بود؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اين كه گفتي 1- توپ هويتزر 122 م م نه هويتزر خالي icon_arrowd بايد بدوني كه كاراي توپ با توپ هويتزر فرق ميكنه2 - 122 م م كششي نه خودكششي بهرحال دستت طلا :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دستت طلا اقای گرامی :lol: راستی این توپ هم مثل توپهای امروزی از تجهیزات مدرن برای هدفیابی استفاده میکنه مثل امریکایها و انگیلیسیها یا نه هنوز هم با ریسمان اتش میکنه icon_arrowd[/quote]

توی سایت مخصوص صادرات که چیزی نگفته و به نظر من اگه اینقدر پیشرفته بود حتما ذکر میشد. احتمالا با ریسمان آتش میکنه.

[quote]سلام ..

اين D30 رو براي رعد 1 هم بكار گرفتن ؟!

با تشكر مطلب جالبي بود ...
[/quote]

در حالت عادی D30 روی هویتزر خودکششی 2S1 Gvozdika که پایه ی رعد 1 هست نصب شده. رعد 1 از توپ HM51 استفاده می کنه که به نظرم مدل مخصوص توپ HM40 برای نصب رو خودرو هاست (لگدش رو کم کرده ان). بنابر این میشه گفت آره. D30 یا حداقل نسخه ی ایرانیش روی رعد 1 نصبه.
برای توپ های رعد 1 و رعد 2 (فقط توپ نه کل دستگاه) من این صفحه رو توی مدلکس پیدا کردم.
[url=http://www.modlex.ir/cgi-bin/store.pl/page=product.html/pid=MXF03-000370]مدلکس[/url]

[quote]
يعني انها كپي برداريند يا اصالتا ساخت وطنند؟[/quote]

توپ 40 که شاید حتی تولید تحت لیسانس باشه. اما توپ 41 کپی برداریه از M114 آمریکایی با تغییرات عمده. کاریه که کره ای ها هم کرده ان و حتی کانادایی ها هم میخواستن بکنن که از مدل آزمایشی فراتر نرفته. بنابر این نمیشه گفت توپ بدی هست یا فقط کپیه. این که شبیه مال کره ای ها هم هست میتونه دلیلش این باشه که هر دو برای تولید توپ سعی میکرده ان M114 رو به پای توپ M109 برسونن.

[quote]اقا عالي بود. مخصوصا سايت صادرات
[/quote]

خواهش می کنم. البته برای دوستانی که توجه نکرده ان تو سایت صادرات یا همون مدلکس (مخففه. فارسیش باید جهاد صادرات صنایع دفاع باشه) قسمت های دیگه ای مثل مهمات، خودرو های نظامی، موشک ها و ... هم وجود داره حتما سری به اونها هم بزنید.

[quote]منظورتون از مهمات جديد مهمات بيس بليد بود؟[/quote]

من چون معادل فارسیشه نمیدونستم نگفتم بیس بلید اما اگه معادل نداره بله همون بیس بلید.

[quote]اين كه گفتي 1- توپ هويتزر 122 م م نه هويتزر خالي Mr. Green بايد بدوني كه كاراي توپ با توپ هويتزر فرق ميكنه2 - 122 م م كششي نه خودكششي بهرحال دستت طلا :mrgreen:[/quote]

دست شما هم بابت تصحیح اشتباه من درد نکنه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ببخشید از این که دو تا پست پشت سر هم میدم. نمیشه ادیت کرد.
دو تا تصویر از توپ HM-41 پیدا کردم که نشون میده واقعا تو نیرو های مسلح استفاده میشه.

اون پشتو دقت کنین.
232769_orig.jpg

دو تا سمت چپی ها HM-41 نیستن. توپای چینین.
232770_orig.jpg

اینم تصویر یه HM-40 تو نمایشگاه (سمت چپ، پشت).

20_8508260142_L600.jpg

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دستت درد نكنه.
عكس هايي كه گذاشتي خيلي جالب بود.
(امضات هم جالبه)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دست درس
ولي ( اگر اشتباه ميكنم بهم بگيد ) برد خيلي خيلي كمي دارن نه؟ با توجه به توليدات جديد ميگم
ايا شرش بيشتر از نفعش نيست جداي از اينكه كاچي بهتر از هيچي

در كل از مقالتون بسيار ممنون

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.