ALI

تاپیک جامع مقایسه تانک M1A2 - ABRAMS آمریکایی با تانک T 90 روسی (به روز شده)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

من نظری فعلا نمیدم ولی از نظر شکل برجک به نظر شما تی-90 بهتر نیست؟
آبرام سطح برجکش کاملا یه سطح صاف و مکعبی شکل داره ولی تی-90 خبری از سطح صاف نیست یعنی موقعی گلوله یا راکت یا هر چیز دیگه ای به برجک آبرام بخوره کاملا روی اون سطح صاف میشینه ولی تی-90 اینطور نیست
آگه من اشتباه میکنم بزرگا بگن
فعلا من کاری به سیستم دفاعیشون ندارم فقط در مورد این جوای میخام
و آقا علی تشکر میکنم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام

تاپیک بسیار جالب شده. از تهیه کنندگان تشکر میکنم

من به T-90 رای دادم. بیشترین دلیلم هم نسبت قیمت به کارایی بوده.
درسته که M1-A2 از نظر ظاهری گیرایی بیشتری داره و جسور تر به نظر میرسه، نسبت قدرت به وزن بیشتری هم داره ولی برد عملیاتی کمتری داره و احتمالا تو آب و هوای بسیار سرد کارایی T-90 رو نداشته باشه.

ودر نهایت با توجه به اینکه با هزینه ای که برای خرید هر M1-A2 می پردازیم توان خرید دو تا T-90 رو خواهیم داشت. من به خرید تانک روسی رای دادم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
يه تاكتيكي كه به نظر من ميرسه و اونو[size=18] [b]برگ برنده [/b][/size]ي تي 90 ميدونم
شليك در هنگام حركت تي 90 با زاويه ي افقي نسبت به تانك آبرامز و شليك موشك هدايت شونده و گلوله ي توپ در حال حركت هستش
در حالت حركت افقي تانك ميتونه از تيررس گلوله هاي شليك شونده ي آبرامز به دور باشه و مهمات ضد تانك خودشو شليك كنه
در صورتي كه آبرامز هم حركت ميكنه با استفادده از موشك هدايت شونده اونو هدف قرار بده
چرا ميگم برگ برنده؟ چون آبرامز موشك هدايت شونده نداره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من باید بگم اصلا انتظار نداشتم که تی 90 اینقدر قوی باشه.
به چند دلیل اول اینکه وزن کمتری داره و میشه روی اون موتورهای 1000 و1200 اسب بخاری نصب کرد و با این کار چیزی از توان ابرامز کمتر نخواهد داشت مورد دوم خود این موتورها هستن چون دیزل هستن تعمیر و نگهداری راحتتری دارن و در عین حال در تمام شرایط جغرافیایی و اب و هوایی می تونه کار کنه ولی موتور ابرامز در برخی دما ها و اب و هواها دچار مشکل میشه .
مورد بعدی مصرف سوخت این دو تانک هست که تی 90 با استفاده از این نوع موتور می تونه سوخت کمتر و در عین حال برد بیشتری داشته باشه (و صد البته الودگی محیط زیستی کمتر :mrgreen: ) حال مثلا فرض کنید که این دوتا تانک قرار باشه همدیگر رو تعقیب کنن کی می بره rolling_on_the_floor

مصرف کمتر سوخت و برد بیشتر تی 90 پشتیبانی به اون رو راحتتر می کنه و در یک کورس عملیات می تونه مصافت بیشتری رو طی کنه.

مورد بعدی توپ اون هست که خیلی توپ قوی هست حتی از مال ابرامز فقط می مونه قضیه مهماتش که اگر در دسترس باشه چیزی از ابرامز کم نداره ولی خوب اگر کشوری بتونه از این بهتر هم براش تهیه کنه باید گفت یک سروگردن بالاتر از ابرامز هست مورد بعدی موشک اون هست که توان بسیار بالایی به این تانک برای درگیری از فاصله زیاد با تانکهای دیگه میده بالاخره 6 ک م کم بردی نیست و در عین حال این موشک می تونه بر علیه هلی کوپترها هم استفاده بشه که این خودش فاکتور خیلی مهمی هست در محیط جنگی.

مورد بعدی قیمت این تانک هست که چیزی در حدود 2.5 برابر کمتر از ابرامز هست و با احتساب تمام امکانات اضافی میشه گفت نصف در این صورت خیلی به صرفه هست مورد به=عدی اینکه چون موتورش از نوع عادی هست هزینه تعمیرات و قطعه اون هم پایین تر از موتور توربینی تانک ابرامز هست.

یه مورد رو اشاره کنم و اون اینکه این تانک به نظر من از نظر میدان نبرد تفاوت چندانی با ابرامز نداره می دونین چرا چون ابرامز در نبردهای کذایی شرکت کرده که تانکهای روسی هیچ مقاومت چندانی نکردن و اگر هم کردن مهمات موثری نداشتن و این تانکها جولان دادن برای خودشون ولی تی 90 در داغستانی جنگیده که توی یه عملیات به قول دوستان 7 تا راکت خورده این یعنی جنگ واقعی نه نمایش عراق.
به هر حال با اضافه کردن قفس حفاظتی میشه حفاظت اون رو بالاتر هم برد این تانک یک برتری دیگه هم داره و اون اندازه کوچکترش هست و مورد بعدی سیستمهای استتاری و ضد رادار اون هست که اون رو برای کمین زدن عالی میکنه.

مورد بعدی همین سیستمهای کامپیوتری هست که برخی اوقات می تونه مثل یه تیغ دولبه عمل کنه ولی خوبی تانکهای روسی نسبت به نوع غربی این هست که بدون این تجهیزات هم کارایی خوبی دارن.

این تانک سبکتر هست و انتقال اون از دریا و هوا رو راحتتر میکنه و این خودش یک برتری هست مثلا با توجه به اندازه کوچکترو وزن کمتر راحتتر در برخی از هواگردها جا میشه.

اما بچه ها یک مورد جدید که الان بهش توجه کردم نوع هدایت موشک اون هست و اون یک برتری داره و اون اینکه بدون جم شدن می تونه به هدف نزدیک بشه و در عین حال برتی دیگه اون اینکه این موشک چون از نوع هدایت لیزری بدون نشانه گذاری استفاده میکنه باعث میشه بدون اینکه هدف از حمله باخبر بشه اون رو هدف قرار بده و بالگرد رو هم همین طور می تونه غافلگیر کنه و ساید این بزرگترین نقطه قوت این تانک هست و اون استتار و گریز از رادار دشمن و در عین حال غافلگیر کردن تانک و هلی کوپترهای دشمن هست.
با این حال من تانک تی 90 رو با اینکه شاید از لحاظ حفاظتی قویتر از ابرامز نباشه ولی در بقیه موارد مخصوصا در توان اتش و درگیری قویتر از ابرامز می دونم.

در ضمن زمان لود گیری مجدد این تانک چند ثانیه بیشتر از ابرامز هست و یک خدمه هم کمتر داره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز جناب sami_is_nemesis (آخه خدا خیرت بده اینم شد اسم کاربری یه ساعت طول کشید تا تایپش کردم javascript:emoticon('icon_cheesygrin')) اینی که شما می فرمایین درس هست و در عین حال نیمرخ و در کل قد تی 90 کوتاهتر از ابرامز هم هست و مخصوصا برجک تانک که خلی ریز هست و این خودش باز یه برتری هست.

البته امریکاییها همیشه کمی تجهیزاتشون رو بلند می سازن مثل برادلی که خیلی بلند هست ولی بی ام پی خیلی کوتاه تر هست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام
[quote]ali75 جان شما با اینکه کوچیکتر از مایی ولی سرور مایی . Mr. Green
من گفتم جنگ بزرگ .
اگه جنگ داغستان جنگ بزرگی محسوب میشه پس حرفی نیست[/quote]
لطف دارید اسماعیل جان
عیسی جان خودت خوب میدونی که ابرامز تو اون جنگ جز لاشخوری وظیفه دیگری نداشت اکثر تانک ها توسط اپاچی و آ10 ها زده می شدند باقی مونده هم اکثرا از فاصله ی بالای 1 کیلومترمورد هدف قرار می گرفتند
اما می رسیم به تجربه شهری ابرامز که میبینیم90 در نبرد های شهری رفت نکته جالب اینه که این تلفات کار یه مشت گروه بود که زیاد تجربه هم نداشتند
اما در 1999 در داغستان تی 90 در جنگی شرکت کرد شورشیاش هر کدومشون واسه خودشون کسی بودن و واقعا نابغه جنگ های چریکی بودن این تانک (تی 90) حتی یک مورد تلفات نداد یا حداقل من چیزی ندیدم حالا این مقایسه کن با تلفات 90 عراده ای ابرامز با اون قیمت سرسام اورش !!!!!!!!!!!11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلم دوستان يكي از مهمترين نكاتي كه در مقايسه ادوات نظامي باد در نظر گرفت سابقه شركت در نبردهاست چون تو ميذان جنگ واقعي معلوم ميشه كارايي يه جنگ افزار چه قدره به خاطر اين كه امريكاييها داپم در حال جنگ هستن من در كل بين تسليحات همكهلاس روسي و امريكاي اكريكايي رو انتخاب مي كنم چون عيبهاش رو در آوردن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با توجه به مساپلي كه برادران اپرا و علي75 بيان كردند ميشه گفت تانك روسي با اين قيمتي كه داره از تانك آمريكايي برتره .
و اما : دوستان به برتريهاي تانك آمريكايي اصلا توجه نكردن جز يكي دو مورد .
[color=blue]1ـ[/color]
[quote]سیستم دید جلو از نوع مادون قرمز ( FLIR ) از نسل دوم می باشد و علاوه بر دید از پریسکوپ می توان از این سیستم مادون قرمز نیز برای دید جلو استفاده کرد . این سیستم دید مادون قرمز GEN 2 FLIR نام دارد که یکی از پیشرفته ترین نمونه های دید مادون قرمز است . این سیستم در مواقعی که در شب تاریک امکان دید از دریچه پریسکوپ وجود ندارد ، امکان دید بهتر را فراهم می آورد . این سیستم توانایی تانک در دیدن محیط با وضوح بالا را افزایش داده است . نصب این سیستم بر روی این تانک باعث افزایش توانایی های رزمی این تانک شده است . گانر و فرمانده تانک به راحتی می توانند با این سیستم محیط اطراف خود را ببینند و هدفگیری کنند . این تانک در مجموع مجهز به شش پریسکوپ مخصوص می باشد که قابلیت دید 360 درجه را به طور کامل برای خدمه فراهم می آورد . همه زوایای این تانک توسط این پریسکوپ ها قابل مشاهده است .[/quote]
مطمپنا اين مورد در تي90 هم وجود داره اما آيا با همين وضوح . دقت و كيفيت ؟؟؟ rolling_on_the_floor
[color=blue]2ـ[/color]
[quote]این پریسکوپ ها مجهز به سیستم گرمایشی و سیستم تنظیف خودکار هستند و به طور خودکار پریسکوپ را از گل و لای که بر روی این پریسکوپ ها می نشیند ، تمیز می کند .[/quote]
اين يكي چطور ؟؟؟ icon_cheesygrin
[color=blue]3ـ[/color]
[quote]سیستم دید مجزای توپ چی تانک مدل GPS – LOS می باشد و ساخت کارخانجات رایتئون آمریکا است . این سیستم دید دقت توپ را بسیار افزایش داده است و چون با سیستم دید فرمانده لینک شده است ، می تواند توسط فرمانده تانک نیز به توپچی علامت داده شود .[/quote]
و آيا اين ؟؟؟ :rose:
[color=blue]4ـ[/color]
[quote]همچنین این تانک مجهز به سنسورهای هوشمند شناسایی نفرات است . این سنسور می تواند کلیه افرادی که در فاصله 50 متری این تانک قرار دارند را شناسایی کند . به این ترتیب امکان کمین زدن به این تانک و چسباندن بمب و مین به بدنه این تانک و یا کامیکازه علیه این تانک منتفی است . [/quote]
:mrgreen:
[color=blue]5ـ[/color]
[quote]نیروهای پیاده نظام خودی در این نمایشگر با علامت مخصوص نشان داده می شوند و به این ترتیب احتمال شلیک خودی را کاهش می دهد .[/quote]
:laughing:
[color=blue]6ـ[/color]
[quote]برای فرمانده تانک یک سیستم دید مجزا با نام CITV طراحی شده است که سرعت واکنش تانک را افزایش می دهد .[/quote]
:mrgreen:
[color=blue]7ـ[/color]
[quote]سیستم دیگر این تانک ، سیستم کنترل حرارت تانک نام دارد . این سیستم با نام TMS که مخفف THERMAL MANAGEMENT SYSTEM می باشد ، شناخته می شود . این سیستم درجه حرارت تراشه های الکترونیکی ، کامپیوتر مرکزی تانک و همچنین دمای داخل تانک را در حد متعادل و نرمال حفظ می کند .[/quote]
البته اين سيستم در تانك تي90 هم وجود داره اما نسبت به آبرامز خيلي ضيفتر عمل ميكنه . big_grin
[color=blue]8ـ[/color]
[quote]سیستم کنترل آتش این تانک ( مدل FBCB 2 ، مدل سیستم کنترل آتش این تانک ) علاوه بر کامپیوتر مرکزی که به آن اشاره شد ، شامل یک فاصله یاب لیزری ، سنسور کانت ، سیستم و سنسور دهانه توپ ، سنسور تعیین جهت وزش باد ، سنسور گرمایی تعیین کننده دمای هوا و سنسور فشار سنج می باشد . سیستم کنترل آتش این تانک در دو حالت دستی و اتوماتیک ، کار شلیک اسلحه های تانک را انجام می دهد . در حالت درگیری اتوماتیک ، تنها هدف از سوی فرمانده مشخص می شود ، کامپیوتر مرکزی تانک به طور کامل و دقیق فاصله تا هدف ، عوامل جوی و مجیطی مثل جهت و سرعت وزش باد ( به وسیله سنسور مخصوص این کار که بر روی برجک نصب شده است ) دمای هوای محیط ( به وسیله سنسور مخصوص ) و سایر عوامل را سنجیده و با تعیین زاویه شلیک اقدام به شلیک گلوله مخصوص می کند . همچنین سیستم کنترل آتش به صورت هوشمند ، مهمات مورد استفاده را تعیین می کند . این تانک به مدد این سیستم کنترل آتش بسیار دقیق و هوشمند می تواند تا فاصله 3.5 کیلومتری به طور دقیق با تانک های دشمن رو در رو شود . [/quote]
rolling_on_the_floor
در تمامي نكاتي كه در بالا ذكر شده آبرامز از تي90 برتر است .
اين عوامل بالا به خدمه اين امكان رو ميده كه در محيطي بسيار بهتر نسبت به تي90 كار كنن و قدرت واكنش اونها رو باز هم بسيار بالا ميبره .
سيستم كنترل حرارت . سيستم كنترل آتش . ديد مجزا براي فرمانده. سيستم تشخيص نيروهاي خودي . سنسورهای هوشمند شناسایی نفرات . و ساير سيستمهايي كه در بالا ذكر شده جزء عواملي هستند كه در كارايي كيفي نفرات تاثير زيادي داره .
اما شايد براي دوستان اينها برتري محسوب نشه .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام به دوستان و تشکر از آقایون علی عاقلی و علی محمدی بابت ایجاد این تاپیک.

بهتره به دور از تعصبات و کمی موشکافانه تر به بررسی این 2 تانک بپردازیم:

1- از نظر وزن، برنده تی 90 هست، تانک سبکتر توان مانور بهتری داره، به جاهای بیشتری( مثلا روی پلهای ضعیفتر) می تونه بره، مصرف سوختش کمتره و . . .

2- از نظر طول، برنده تی 90 هست، داشتن تانک کوتاهتر باعث میشه تا تعداد بیشتری تانک در یک کشتی بتوان حمل و جابجا کرد و یا اینکه در انبارها جا داد و همچنین در فضای کمتری دور بزنه.

3- از نظر عرض، برنده تی 90 هست، تانکی با عرض کمتر، می تونه از معابر با عرض کمتری عبور کنه، و از روی پلهای باریکتری رد بشه، همچنین در انبارها میشه تعداد بیشتریش رو جا داد و یا در کشتی تعداد بیشتری از اون رو حمل کرد.

4- از نظر ارتقاع، برنده تی 90 هست، تانکی با ارتفاع کمتر می تونه از زیر موانع کوتاهتری رد بشه، دیرتر دیده بشه، و احتمال رد شدن موشک ضد تانک از روی اون بیشتره.

5- از نظر قدرت موتور و نسبت قدرت به وزن آبرامز برتر هست، اما با موتور 1200 اسب بخاری، تی 90 برتر می شود، نسبت برتر قدرت به وزن باعث چالاکی بیشتر آبرامز می شود. همچنین این تانک سریعتر می تواند از سکون به سرعت های بالا برسد.

6- از نظر سیستم تعلیق، هر دو مشابه هستند و این قسمت از مقایسه حذف می شود.

7- از نظر برد با تجهیزات کامل، برتری مطلق با تی 90 هست، این فاکتور فاکتور مهمی هست بخصوص جایی که لجستیک مسأله پیدا کنه.

8- از نظر حداکثر سرعت جاده ای برتری با آبرامز هست، آبرامز می تونه با اختلاف 8 کیلومتر در یک ساعت، خودشو سریعتر به مقصدش برسونه. ( البته سایت فاس سرعت تی 90 رو 65 زده) از نظر سرعت خارج جاده ای، هر دو برابر هستند.

9- از نظر کالیبر توپ اصلی، خیلی تفاوت مشاهده نمیشه، ولی خب برتری ظاهری با تی 90 هست.

10- از نظر میزان مهمات قابل حمل، با 4 عدد گلوله بیشتر، برتری به آبرامز می رسه.

11- از نظر تیربار هم محور، هر دو دارا هستند و در مقایسه شرکت داده نمی شوند.

12- از نظر تیربار 12.7 روی بدنه هم هر دو دارا هستند و هر دو هم قابلیت هدایت از داخل را دارند، لذا باز هم در مقایسه شرکت داده نمی شوند.

13- آبرامز داری یک تیربار اضافی 7.62 هست که باعث امتیاز بیشتر برای آن است.

14- از نظر میزان استحکام بدنه در برابر برخورد پرتابه های انرژی جنبشی و همچنین شیمیایی( انفجاری) این از جدول آبرامز:

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/Doc10000.jpg[/img]

و این هم از جدول تی 90:

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/t-90_protection.JPG[/img]

ملاحظه می فرمایید که در قسمت برجک، برتری با تی 90 هست، در قسمت بالای جلوی بدنه( بالای خط الراس افقی وسط) برتری با تی 90 ور در قسمت پایین جلوی بدنه ( زیر خط الراس افقی وسط) برتری با آبرامز هست. البته باید توجه داشت که این قسمت سوم جایی هست که کمترین تعداد موشکهای ضد تانک به اون برخورد می کنند، بیشترین تعداد موشکهای ضد تانک به برجک و بعد از اون به قسمت بالای جلوی تانک برخورد می کنند.

ان شا الله ادمه دارد . . .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز اقا اسی اول اینکه در این مقاله شاید اشاره ای به این موارد مورد نظر شما نشده به این معنا نیست که نداره ولی در مورد ضعیفتر بودن شاید درست بگین اما در مورد همین مواردد باید بگم اینها چیزی در حد تزئینات داخلی و خارجی یه تانک هست و فقط مثل این می مونه ماشین خودتون رو ببرین و اسپرت کنین و مثلا اگر قرار باشه ما این تانک رو بخریم می تونیم تمام این موارد رو به راحتی در اون خودمون نصب کنیم.

مورد دوم هم سیستم کنترل اتش هست که مطمئنان چندان فرقی ندارن و می مونه سیستم کنترل حرارت و اون همبه این دلیل هست که وقتی شما توی ابرامز می شینین انگار توی یه هواپیما نشستین چون موتورش توربینی هست و معلومه نیاز به همچین سیستمی داره و این خودش نشان از وجود یک ضعف در این تانک هست که این مورد رو اینقدر مهم می کنه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b]و اما [/b]

15ـ از نظر سنسورهای هوشمند شناسایی نفرات برتري با [color=blue]آبرامز[/color] است .

16ـ از نظر سيستم جداگانه ديد براي فرمانده و توپچي برتري با [color=blue]آبرامز[/color] است .

17ـ از نظر سیستم کنترل آتش این تانک برتري با [color=blue]آبرامز [/color]است .

18ـ از نظر سیستم کنترل حرارت تانک برتري با [color=blue]آبرامز [/color]است .

19ـ از نظر سيستم تشخيص دوست از دشمن برتري با [color=blue]آبرامز [/color]است .

20ـ از نظر سيستم ديد تمامي زواياي تانك با كيفيت و وضوح بالا و تشخيص كوچكترين گرماي انعكاس يافته از دشمن كاملا برتري با [color=blue]آبرامز [/color]است .

21ـ از نظر سیستم گرمایشی و سیستم تنظیف خودکار پريسكوپ برتري با [color=blue]آبرامز [/color]است .

از نظر سابقه و داشتن اطلاعات نظامي نسبت به بنده برتري با آقا [color=red]اپرا [/color]آقا [color=red]محمد[/color] و آقا [color=red]علي75 [/color]است . :mrgreen:
ما شاگرد كوچك اين اساتيد هستيم . اين حرف رو بدون هيچ تملق و تعارفات مرسوم زدم . حرفم كاملا جدي بود .
------------------------------------------------------------------------------------
بدلايلي مجبور شدم چندين بار اين پست رو ويرايش كنم .

[color=red][b]حق با دوستان است . تانك روسي بنظر بهتر از تانك آمريكاييست [/b].[/color]
اما بهتر ميدونم بحث رو ادامه بديم شايد بنده و ساير دوستان مطالب جديدتري ياد گرفتيم .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue]با تشکر از همه دوستانی که با شرکت در این تاپیک به تکمیل هر چه بیشتر آن کمک شایانی کردند .

بنده سعی می کنم از الان وارد این بحث نشوم ، چون در آن صورت بحث جهت دار می شود . انشاالله وقتی که این بحث

رو به اتمام رسید ، بنده هم نظرم را عرض می کنم .

اما اینجا یک نکته را اضافه می کنم و آن اینکه جناب محمد جدولی از میزان مقاومت زره تانک T90 ارائه داد که مربوط به مدل S این تانک

است . به روز رسانی تانک M1A2 در سال 2002 طی طرح SEP ، مقاومت زره تانک به میزان زیادی افزایش یافت که جدول آن ارائه می شود .

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/Doc100000.jpg[/img]

البته توجه داشته باشید که اگر زره جدید ساخت جنرال دینامیکز که در سال 2008 با نام XMPP - 2083 بر روی این تانک

نصب شود ، مقاومت آن باز هم افزایش خواهد یافت . [/color]

---------------------------------------------

[color=darkblue]
از همه دوستان تشکر می کنم . سعی کنید آیتم های دو تانک را به طور کامل با هم مقایسه کنید .

موفق باشید . [/color]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من به m1 رای دادم علی رقم شایستگی تی 90 بنظرم برجک تانک خیلی ضریف طراحی شده هست بنظر من مقاومتش چیزی کمتر از مقدار ادعایی سازنده هست و از این لحاظ از m1 خیلی عقب تر هست البته در طراحی نانک black eagle این مشکل بر طرف کردن و برجک بزرگتر و پهن تر و با زره بیشتر طراحی کردن مثل مرکاوا

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من قیمت ها رو از wiki چک کردم، T90 رو به نقل از منبع شماره 1 خودش در صفحه T90 در ویکی 1.3 میلیون دلار زده در تاریخ ژانویه 2011 و M1 به نقل از گلوبال سکیوریتی 6.21 میلیون دلار زده به عنوان قیمت متوسط. حالا این اعداد ارقام چقدر معتبرند و برای چه تجهیزات همراهی رو نمی دونم دقیقا.

با فرض صحت اعداد فوق ، این یعنی اینکه هر [color=red][b]4 تانک M1 آمریکائی[/b][/color] با [color=blue][b]19 تانک T90 روسی [/b][/color] به لحاظ قیمتی برابری می کنه.

یعنی اگه من قرار بود با بودجه ثابت برای تشکیل یک لشگر زرهی از بین این دو یکی رو انتخاب می کردم ، با توجه به اینکه تفاوت این دو به نظر میاد در حدی نیست که بتونه برتری تعدادی T90 ها رو بی اثر کنه (چه در سناریوی درگیری مستقیم این دو نوع تانک با هم چه در دیگر ماموریت های متفاوت) ، T90 رو انتخاب می کردم.

اما با این حال چون سوال این نظر سنجی این بود که کدوم برتر هستند و برداشت شخصی من از این سوال این هست که بحث قیمت انتخاب برای تشکیل لشکر زرهی و این ها نیست، به M1 رای دادم.

جدای بحث Specification ، شخصا نسبت به کیفیت ساخت و طول عمر و البته خدمات پس از فروش! تجهیزات روسی در مقابل تجهیزات آمریکائی نظر مساعدی ندارم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این موضوع من رو یاد بررسی انداخت که کارشناسان نیروی زمینی ارتش و سپاه در مورد نفربر های بی ام پی 2 برای خریدن یا نخریدنشون می دادن انداخت
در مورد این نفربر و همینطور نوع پیشرفته تر اون "از نظر روسها "مانند تانک های ارتقا یافته تی 72 تبلیغ های زیادی صورت گرفته بود همانطور که نوع تی 80 وبرای پاکستانی ها و نوع تی 84 و تی 90 برای هندمعرفی شد تا جاییکه این نیروها کاراییه ضعیف بی ام پی 1 رو در جنگ از یاد بردند و قبول کردند برای بررسی نوع 2 ،اون رو در یکی از شهر های جنوبی ازمایش کنند که این مدل جدید هم حرفی برای گفتن نداشتن و کشور مجبور شد خودش به سراغ ساخت نفربر بره و نتیجش شد براق و در مورد تانک نیز همینطور شاید تنها برتری این تانکه از لحاظ قیمت باشه وگرنه در مورد مهمترین گزینه یعنی حفظ سرنشین و قدرت برتری نمی توان نظری داد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.