Recommended Posts

در ضمن فکر می کنم جهت یادآوری به این گروه "اقلیت" که واقعا در کشور 80 میلیونی در اقلیت هستند، لینک های زیر را و مثبت و منفی های مردم را مشاهده بفرمایند تا نظر "مردم" را در مورد رفراندوم برای مسائل مهم کشور متوجه شوند و نظر اکثریت را بدانند!

.http://www.tabnak.ir/fa/news/464871

/زیباکلام-روحانی-می‌خواهد-بگوید-موضوع-هسته‌ای-مقدس-نیست

http://www.tabnak.ir/fa/news/464870/کوشکی-حقِ-داشتن-سانتریفیوژ-خط-قرمز-است-همه-پرسی-نمی‌خواهد

نظرات و مثبت و منفی های یک سایت خبری نمیتونه چیزی رو اثبات کنه! سایتهای خبری معمولا خودشون به جناحی خاص تعلق دارن و طبق نظرات اونها عمل میکنن! حتی شاید روی تعداد امتیازات هم نشه حساب باز کرد چراکه ممکنه خود گرداننده ها بتونن در تعداد تغییر ایجاد کنن! اما برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد این سایتها بهتره به لینک زیر مراجعه کنید: 

http://www.military.ir/forums/statuses/user/5721-skyhawk/?status_id=75410 

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برادر برای شما ملاک سنجشتون مثبت و منفی کاربرلن تابناکه؟! خوشا به سعادتتون، حالا اگر سایت فوق عکس سلفی فلان خانم هنرپیشه رو با بهمان پوشش در کنار تصویر دکتر زیباکلام یا روحانی نمایش بده و مثبت و منفی هم باز باشه بنظرتون چند چند میشن؟! پس با منطق شما سکان هدایت مملکت رو باید دست اوشون داد، نه؟!

بیاد دارم که اخبار انتخابات و مناظرات دور اخیر ریاست جمهوری آمریکا رو از سایت وال استریت ژورنال دنبال میکردم، که اعتبار جهانی داره، بر اساس مثبت و منفی کاربران اون سایت رامنی میبایست 70 به 30 برنده میشد ولی خوب هر سایتی مراجعین خودش رو داره که لزوما بازتاب نظر یک ملت نیست ...

بله! در این مورد دقیقا ملاک بنده تعداد مثبت و منفی هاست. چرا؟!
ببینید، اگر راجب یک سایت کم مخاطب، جهت دار و بی اعتبار صحبت می کردیم که مخاطبینش از یک طیف خاص بودند، حرف شما صحیح بود.
اگر نسبت آراء مثلا 60 به 40 یا چیزی شبیه این بود باز هم حرف شما قابل تامل بود.
ولی اولا تابناک در محیط مجازی تا جایی که بنده می دونم معتبرترین و مشهورترین سایت خبری هست و از نظر سیاسی هم معتدل هست و وابسته به آقای محسن رضایی است که اتفاقا ایشون اصول گرا هستند، نه اصلاح طلب!
بعلاوه دوست من، هر مثبت یا منفی نماینده یک آدم هست! از قضا اختلاف این مثبت و منفی ها بقدری چشم گیر هست (در مواردی چند ده برابر) که عملا نشون میده در هر جامعه آماری غیر دستچین شده در ایران اگر حتی این نسبت چند ده برابری هم حفظ نشه، باز هم نتیجه به طور مطلق به نفع طرفداران رفراندوم (نه لزوما در زمینه هسته ای) خواهد بود.
جامعه آمریکا بسیار بسیار ناهمگن است دوست من. اینجا اکثریت مردم هم دین و هم مذهب و هم نژاد هستند با فرهنگ های مشابه. ایران رو از این لحاظ نمیشه با آمریکا مقایسه کرد که هزار جور مرام و فرهنگ داره.

• Upvote 2
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست عزیز، ظاهرا خیلی عصبانی هستید. من به مصداق های خاص که آیا بودجه فلان ارگان دوزار کم شده یا زیاد کاری ندارم. بنده راجب کلیت امر صحبت می کنم که همین حالا هم بودجه سپاه کم نیست. جمله ای که در همین سایت بارها و بارها و بارها از اعضای با سابقه سایت دیدم این بوده که : چیزی که سپاه زیاد داره پوله! که البته بنده شخصا مخالف این نیستم. چون فکر می کنم از این ارتش که بخاری بلند نمیشه، لااقل سپاه چهارتا سلاح پیشرفته بسازه.
در رابطه با عقیدتون راجب زور زدن دولت مبنی بر انجام نشدن رزمایش واقعا حرفی بری گفتن ندارم. استدلالتون واقعا حرفی برای گفتن نمی ذاره. بنده هم با نظر رییس جمهور مبنی بر اینکه اقتدار "فقط" به موشک نیست، موافقم. نمونه بارزش هم کره شمالی که اسباب خنده کل مردم کره زمین هست.
و بهتون پیشنهاد می کنم که از پای کامپیوتر بلند شید و کمی به داخل جامعه و بازار و کارخانه و شرکت و دانشگاه و ... بروید تا با واقعیات مملکت و عقاید مردم از همه جهات بیشتر آشنا بشین. مردم الان خوشبختانه از نظر درک سیاسی و اجتماعی از زمان چه گوارا و لنین پخته تر شدن بزرگوار.

شما مصداقی صحبت کردید بنده هم روی مصداق های شما صحبت کردم ، اصلا هم لازم به مصداق دیدن نیست. روند کلی دولت رو ببینید (مثالش همین سازمان فضایی که در 1 سال و نیم اخیر عملا یک سازمان بلااستفاده بوده بدلیل سیاست آقایان) همه چیز رو مشخص میکنه 

خوشبختانه سپاه انقدر منبع اقتصادی داره که لنگ این دولت و اون دولت نباشه اما موضوع بنده روندی هست که دولت در تضعیف اقتدار ملی کشور در پیش گرفته. در مورد حرف روحانی ، اولا بنده هم موافقم که اقتدار فقط به موشک نیست اما اینکه ایشون همزمان با رزمایش ارتش همچین حرفی میاد میزنه چه معنی میده ؟ درسته که رییس جمهور ممکلت بیاد وسط رزمایش اینطور پشت نیروهای نظامی کشور رو خالی کنه ؟ یه نگاه به رییس جمهورهای دنیا بندازید ببینید وقتی از رزمایش ها بازدید میکنند درباره نیروهای مسلحشون چطور صحبت میکنند.

دوما "اقتدار" از نظر دولت فخیمه به چیه ؟ اگر به نهادهای نظامیه که این دولت داره تضعیفشون میکنه ، اگر به تجهیزات و صنایع Hi tech هست که دولت داره تعطیلشون میکنه ، اگر به خودکفایی در اقتصاد هست که این دولت حتی کالاهای استراتژیکشم داره وارد میکنه ، گندم و بنزینی که در تولیدش خودکفا شده بودیم رو سر یک سری ادعای بی اساس دارن وارد میکنند. خیلی خوشحال میشم بدونم معیار "اقتدار" از نظر دوستان چیه ؟

///

دوستان بحث رو خواهشا پراکنده نکنید ، بحث سر انحلال سازمان فضایی هست نه پایگاه آرای دولت یا مساله هسته ای ، در صورت ادامه پست های نامربوط رو پاک میکنم

• Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

من بحث سیاسی اصلا بهش وارد نمیشم و دوستان هم وارد نشن ، چون جناح فکری ما مشخص هست :

انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم یا اباعبدالله

الان هم سیدعلی حسینی خامنه ای تنها کسی هست که علمدار پرچم خیمه سدیالشهدا علیه السلام هست و از هیچ بنی بشر دیگری نبااااااااااید حرف شنوی داشته باشیم

پس به این عزیزانی که میخوان چیزی رو که خودم سال 88 تجربه کردم و به انحطاط رفتم یاد بدهند دوباره میگم : رای مردم و هرچیزی که شما فکر میکنید دارید برای خودتون

این مملکت به قول فیلم قلاده های طلا ، امام جماعت و پیش نماز و قاضی داشته اعدام شده ... این مملکت نخست وزیر داشته خیانت کرده ...رئیس جمهور داشته خیانت کرده 

پس گور پدر هرکسی که میخواد یزید زمان باشه .... من فقط با ولی فقیه و امام زمان هستم و بس ( از سال 90 به بعد عهد کردم ، کل دنیا بگن شب ، رهبر کشور بگه روز ، میگم روز ، افتاد ؟؟)

پس بحث سیاسی ندارم !

ضمن اینکه ، بنده نخواستم بگم در ایران حاکمیت دوگانه هست چون اگر دقت کنید :

مفهوم حکومت با دولت متفاوت هست !

ما حکومت انقلاب اسلامی ایران هستیم

دولت جمهوری اسلامی ایران

فرق هست بین شون کمی

یکی ولی فقیه داره ، یکیش ولی فقیه داره و رئیس جمهور

دولت زیرمجموعه حاکمیت هست با یک سری توانایی هایی که ولی فقیه بهش داده براساس مردم سالاری دینی و حکومت داری دینی پیامر(ص) و اهل بیت ایشان در باب حکومت داری

به عبارت بهتر : ولی فقیه  در حکومت اسلامی برخی از اختیارات خودش رو بر دیگری تفویض میکنه تا به اون کارها برسه همونطور که رهبری قدرت نظامی خودش رو بین ارتش و سپاه و پلیس و...پخش کرده برای دفاع از کشور ، در زمینه سیاسی و اقتصادی هم قدرت ش رو میده به دولت ...و نظارت رو میده به مجلس

فکر کنم باید یک جلد کتاب ولایت فقیه امام خمینی رحمت الله مطالعه بشه

یا حق

• Upvote 4
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بحثی که تو این سایت انجام میشه از هر جهتی بیشتر تحت تاثیر پیش زمینه تعصبات جناهی هست تا واقع بینی در پست قبلی هم اشاره کردم.موضوع اینکه دوستان با پیش کشیدن رهبری  و قرار دادن ریس جمهور در مقابل هم وبدون تفکیک مسولیت های قانونیشون (تاکید میکنم قانونی نه احساسی) بیشتر میخوان حق بودن خودشون رو نشون بدن. من از لفظ دوستان استفاده میکنم از ته قلب هست نمیخوام موضوع بحث منحرف کنم  و نرمشی تو نظرات قبلیم نشون بدم. خیلی از دوستانی که چه در مورد این موضوع و حتی رزمایش سعی کردن نظرات سیاسی خودشون تحمیل کنن حق بزرگی به گردن من دارن به خاطر معلومات نظامی وعلمی که تو این سایت زحمت کشیدن و به اشتراک گذاشتن ومن واقعا مدیونشون هستم. ولی خواهشن این تعصبات جناهی رو کنار بزارن.

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

شما مصداقی صحبت کردید بنده هم روی مصداق های شما صحبت کردم ، اصلا هم لازم به مصداق دیدن نیست. روند کلی دولت رو ببینید (مثالش همین سازمان فضایی که در 1 سال و نیم اخیر عملا یک سازمان بلااستفاده بوده بدلیل سیاست آقایان) همه چیز رو مشخص میکنه 

خوشبختانه سپاه انقدر منبع اقتصادی داره که لنگ این دولت و اون دولت نباشه اما موضوع بنده روندی هست که دولت در تضعیف اقتدار ملی کشور در پیش گرفته. در مورد حرف روحانی ، اولا بنده هم موافقم که اقتدار فقط به موشک نیست اما اینکه ایشون همزمان با رزمایش ارتش همچین حرفی میاد میزنه چه معنی میده ؟ درسته که رییس جمهور ممکلت بیاد وسط رزمایش اینطور پشت نیروهای نظامی کشور رو خالی کنه ؟ یه نگاه به رییس جمهورهای دنیا بندازید ببینید وقتی از رزمایش ها بازدید میکنند درباره نیروهای مسلحشون چطور صحبت میکنند.

دوما "اقتدار" از نظر دولت فخیمه به چیه ؟ اگر به نهادهای نظامیه که این دولت داره تضعیفشون میکنه ، اگر به تجهیزات و صنایع Hi tech هست که دولت داره تعطیلشون میکنه ، اگر به خودکفایی در اقتصاد هست که این دولت حتی کالاهای استراتژیکشم داره وارد میکنه ، گندم و بنزینی که در تولیدش خودکفا شده بودیم رو سر یک سری ادعای بی اساس دارن وارد میکنند. خیلی خوشحال میشم بدونم معیار "اقتدار" از نظر دوستان چیه ؟

///

دوستان بحث رو خواهشا پراکنده نکنید ، بحث سر انحلال سازمان فضایی هست نه پایگاه آرای دولت یا مساله هسته ای ، در صورت ادامه پست های نامربوط رو پاک میکنم

اقتدار یعنی چین که سه دهه پیش فهمید با عقاید خشک کمونیستی راهی از پیش نمیبره، درهاشون به روی دنیا باز کرد. الان بازار کل دنیا و آمریکا به طور خاص رو قبضه کرده، حجم اقتصادش به زعم بعضی از شاخص ها از آمریکا پیشی گرفت و مثل یه پدر که به بچش پول توجیبی میده به آمریکا پول غرض میده. (لازم به ذکر هست که این مساله چقدر برای آمریکا که از لحاظ سنتی دشمن ایدئولوژیک چین هست خفت آوره؟)
حالا ممکنه بگید ما رو چه به چین با اون جمعیت عظیمش.. خب اگر بگید حق دارید. ولی توجه بفرمایید که منظور بنده حجم اقتصاد چین نیست. بلکه رویکرد چین هست که اگر نبود هنوز چند صد میلیون چینی در قحطی و فلاکت مطلق بودند.
اقتدار یعنی اینکه به ژاپنی ها گفتند شما که آمریکا روی شهراتون بمب اتم ریخت چرا نمیگین مرگ بر آمریکا؟ گفتن تلفن ژاپنی که روی میز رییس جمهور آمریکاست یعنی مرگ بر آمریکا.
مثالهاش زیاده. آلمان بعد جنگ، کره جنوبی و...
شما خیلی کلی گویی میکنی دوست من. مثلا یه کلام میگی "دولت داره صنایع هایتک رو تعطیل میکنه" و میری جمله بعد. حالا یکی بیاد این وسط حرف شما رو حلاجی کنه که اصلا یعنی چی؟ مثلا فلان صنعت هایتک  ما دو سال پیش از نظر شاخص های بین المللی در کجا بوده و امروز در کجا قرار داره و چقدر افت و خیز داشته؟! یا مثلا معیار شما از افت واقعی صنایع و تکنولوژی چیه؟ در دولت قبل چه دیدین چه اون رو معیار قرار میدین؟ و...

این از اون بحثاست که به شدت پتانسیل فرسایشی شدن رو داره و هیچ وقت به نتیجه نمی رسه.

• Upvote 7
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

چیزی رو میگم از من به یاد داشته باشید 

گاهی اوقات چیزی رو میدی به ظاهر قیمتی ... اما قیمتی ها جایی هستند که کسی نمیدونه ، هرچند همون چیز به ظاهر قیمتی رو هم اگر یک مرد شجاع پشت کار باشه نمیده ( هرچند از نظر منطقی اگر بدی به سود تو نهایتا تموم میشه هر چند در کوتاه مدت به ضرر تموم میشه ولی درست ش همونه که ندی !) ، بعدا اونیکه اون چیز به ظاهر قیمتی رو داده حساب کتاب ش میکشه با خدا ولی در کل به سود همه کسانی تموم شده که چیزهای قیمتی رو پنهون کردند !

دولت خاتمی ، لکه ننگ عقب نشینی های مداوم رو خواسته یا ناخواسته ( عدو شود سبب خیر؟ ) به جان خرید، حالا تفکرات دولتی تسامح با غرب بود یا هرچیزی به کنار، به هرحال حاضر شد لکه ننگ آبروریزی رو به جان بخره ، همراهش زمان و فرصت خرید و با درایت رهبری و حسن تهرانی مقدم ، ایران به سطح بسیار بالای بازدارندگی موشکی رسید ....کی؟ وقتیکه دیگه گند کارهای دولت خاتمی در عقب نشینی تاکتیکی دراومد !

تازه قضیه آمیکونوس و حمله سراسری ناتو به ایران و توافق بین المللی علیه ایران هم بود که در اوج دوران هاشمی رخ داد ! و عملا ایران در ورطه بدی قرار داشت ... که با اومدن گفتگوی ! تمدن های خاتمی حل شد

و حالا نوبت شهاب های ایرانی بود که بر فرق سر دشمن فرود بیاد !

و از شانس خوش ...دولت احمدی نژاد تندرو هم اومد پای کار

الان خاطرات دوران خاتمی خاطرات تسامح و مذاکره و عقب نشینی تاکتیکی و عقب نشینی آبروریزی و ... هست ! اسم شون هم ایضا !

ولی در عین حال چیزهایی رو دادند که امروز صدبرابرشو به دست آوردیم !

قصد فلسفی بازی ندارم ، بحث ش خیلی طولانی هست فقط میخوام اینو بگم :

گاهی خدا ، حکمت هاش رو میزاره طوری اجرا بشن که آدم بدها یا خاکستری ها هم ...درگیر نقش بشن .... به سود خیر و خوبی ! چشمک

حکمت خدا رو کسی نمیدونه ولی پیش بینی شده توسط رهبری : مذاکرات به سرانجام نمیرسه ولی به ایران هم به اذن الله ( تاکید میکنم روی این کلمه رهبری ، به اذن الله) ضرر آنچنانی هم نمیرسه !

یا حق

• Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بله! در این مورد دقیقا ملاک بنده تعداد مثبت و منفی هاست. چرا؟!
ببینید، اگر راجب یک سایت کم مخاطب، جهت دار و بی اعتبار صحبت می کردیم که مخاطبینش از یک طیف خاص بودند، حرف شما صحیح بود.
اگر نسبت آراء مثلا 60 به 40 یا چیزی شبیه این بود باز هم حرف شما قابل تامل بود.
ولی اولا تابناک در محیط مجازی تا جایی که بنده می دونم معتبرترین و مشهورترین سایت خبری هست و از نظر سیاسی هم معتدل هست و وابسته به آقای محسن رضایی است که اتفاقا ایشون اصول گرا هستند، نه اصلاح طلب!
بعلاوه دوست من، هر مثبت یا منفی نماینده یک آدم هست! از قضا اختلاف این مثبت و منفی ها بقدری چشم گیر هست (در مواردی چند ده برابر) که عملا نشون میده در هر جامعه آماری غیر دستچین شده در ایران اگر حتی این نسبت چند ده برابری هم حفظ نشه، باز هم نتیجه به طور مطلق به نفع طرفداران رفراندوم (نه لزوما در زمینه هسته ای) خواهد بود.
جامعه آمریکا بسیار بسیار ناهمگن است دوست من. اینجا اکثریت مردم هم دین و هم مذهب و هم نژاد هستند با فرهنگ های مشابه. ایران رو از این لحاظ نمیشه با آمریکا مقایسه کرد که هزار جور مرام و فرهنگ داره.

ببینید دوست عزیز اول اینکه من قاطعانه اعتقاد دارم که مثبت و منفی تابناک یا هر سایت پر مخاطب یا کم مخاطب دیگه ای ملاک سنجش معتبر نیست، خوب در این زمینه میتونیم این توافق رو داشته باشیم که با هم توافق نداریم و اشکالی هم نداره.

اما در موضوع سنجش آراء مردم بطور جدی و سوای یک سایت خبری اگر بخوام دریافت خودم رو عرض کرده باشم، ببینید من از صبح تا شب و بلکه تا پاسی از شب رو در کف همین جامعه میگذرونم و با اقشار مختلف این ملت سر و کار دارم اونهم برای سالیان، کم و بیش درکی از جامعه و مردم دارم که بدونم در این زمینه مطلق وجود نداره، در مورد سنجش نظر مردم ایران (چه بسا مردم سایر کشورهای جهان) غیر از نفس موضوع مورد سنجش، نحوه ارایه و دعوت هم هست که بسیار مهمه، شما مطلبی رو با دو ارایه و دعوت مختلف میتوتی در معرض سنجش بذاری و دو نتیجه متفاوت حاصل بشه.

نمونش فراوان هست در این لحظه شما ارایه دکتر روحانی و زیباکلام رو داری و فکر میکنی بازی تمومه، ولی نه دوست عزیز، توپ بالا میره تا بیاد پایین هزار چرخ میخوره، صبر کن ارایه و دعوت طرف مقابل رو هم ببین.

چه بسا در مدت زمانی نه چندان طولانی در همون محیط خبر مشابه دیگری منتشر بشه ولی آراء تفاوت داشته باشه.

در مورد جامعه ایران و آمریکا با نظر شما موافق نیستم، نه جامعه ما اونقدرها همگنه و نه جامعه آمریکا اونقدرها ناهمگن، ولی جای بحث اینجا نیست.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اقتدار یعنی چین که سه دهه پیش فهمید با عقاید خشک کمونیستی راهی از پیش نمیبره، درهاشون به روی دنیا باز کرد. الان بازار کل دنیا و آمریکا به طور خاص رو قبضه کرده، حجم اقتصادش به زعم بعضی از شاخص ها از آمریکا پیشی گرفت و مثل یه پدر که به بچش پول توجیبی میده به آمریکا پول غرض میده. (لازم به ذکر هست که این مساله چقدر برای آمریکا که از لحاظ سنتی دشمن ایدئولوژیک چین هست خفت آوره؟)
حالا ممکنه بگید ما رو چه به چین با اون جمعیت عظیمش.. خب اگر بگید حق دارید. ولی توجه بفرمایید که منظور بنده حجم اقتصاد چین نیست. بلکه رویکرد چین هست که اگر نبود هنوز چند صد میلیون چینی در قحطی و فلاکت مطلق بودند.
اقتدار یعنی اینکه به ژاپنی ها گفتند شما که آمریکا روی شهراتون بمب اتم ریخت چرا نمیگین مرگ بر آمریکا؟ گفتن تلفن ژاپنی که روی میز رییس جمهور آمریکاست یعنی مرگ بر آمریکا.
مثالهاش زیاده. آلمان بعد جنگ، کره جنوبی و...

متوجه اقتدار از نقطه نظر شما شدم ! حل شدن در سیستم اقتصادی غرب ، پایگاه های آمریکا در خاک ایران ، کنار گذاشتن ایدئولوژی حکومت اسلامی در مقابل لیبرالیسم غرب

اگر آلمان و ژاپن الان مدینه فاضله شما هستند فقط میتونم بگم موفق باشید !

• Upvote 11
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خودکفایی فقط هسته ای و موشک نیست مثلا ما در همین صنعت تجهیزات نفت فناوریهایی داریم که اگر بالاتر نباشن پایین تر هم نیسن......شما برو ببین رشته های تکمیلی درون چاهی 15000 پام چیه که الان تو کشور بتازگی ساخته میشه ( شرکت بسط انرژی پرشیا ) یا پمپ درون چاهی چقدر تکنولوژی بالایی داره که صنایع شهید فصیحی هوافضای وزارت دفاع هم از عهده مهندسی معکوس برنیومد یا همین توربوکمپرسورهای خطوط لوله.....یا همین 10 قلم کالای راهبردی صنعت نفت که بهمن ماه مناقصه ساختش رسانه ای میشه...برو ببین توپک خط لوله چیه.....بنده چون رشته تحصیلیم با اینا مرتبطه اطلاعات کافی ازشون دارم......دوست عزیز ما باید همه اینا در قالب هم ببینیم  ......حیف اون کشوری که موشک قاره پیما میسازه ولی 4 ساله همون صنعت موشکیش بنا به تقاضای فوری وزارت نفت  از عهده مهندسی معکوس یه پمپ نفتی برنمیاد و بواسطه همون پمپ جزیره ای بنام قطر 7 برابر ما از اون مخزن برداشت داره یعنی صدها میلیون دلار.......

خوب لازم شد من این یه تیکه صحبت بکنم.

اینکه می فرماید از عهده مهندسی معکوس برنیومد دلیل دیگه ای داشت ،مشکل هزینه بود که خیلی گرونتر از نمونه خارجیش در میومد (R&D , طراحی و ساخت)

ولی نوع دیگری از این قبیل پمپ ها در ایران مهندسی معکوس شد

http://www.shana.ir/fa/newsagency/201222

درباره توربوکمپرسورهای خطوط لوله، کدوم خطوط منظورتونه؟ اگر اتیلن غرب هست که در نهایت وارد شد و بخشیش (ادامه خط) ایرانی استفاده کردند.

اگر شما از عیوب میگید بنده از اتفاقات افتاده در این کشور می گم، تو فاز 15و16 فاز جنوبی، کسی کمپرسور لازم برای فشرده سازی و خنک شدن رو به قرارگاه خاتم نمیداد و اونها با تغییر فرایند تونستند با تکنولوژی داخلی به فشار و دمای مناسب برسند. در مورد سیستم های حفاری داخل چاههای نفت باید بهتون بگم که ایران صاحب حق اختراع هست.

لازم نمیبینم بیشتر از این مثال بزنم ولی اگر شما نیمه خالی لیوان رو میبینید من از نیمه پر لیوان هم خبر دارم.

ویرایش شده در توسط AliMH
  • Upvote 9
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مگه آقای زیبا کلام نبودن که فرمودن من نمیدونم توی توافق ژنو چی نوشته ولی مثل سگ ازش دفاع میکنم یعنی به خودشون زحمت ندادن که حتی توافق رو بخونن فقط به خاطر سیاسی کاری دارن ازش دفاع میکنن.
در مورد نرخ دلار که یه دوستمون اشاره کردن ببینیم توافق شد پایین میاد یا نه(زیر 3000) نخواهد آمد اواخر دولت قبل یادتون باشه دلار دورو بر 3500 بود که یکم آروم گرفت با روی کار اومدن این دولت داشت پایین میومد به حدود 3000 تومن که رئیس بانک مرکزی اظهار نظر کرد که پایین اومدنش منطق داره همینجوری نیست که. توی لایحه بودجه فک کنم 200 تومن به قیمت دلار دولت اضافه کرده(فک میکنم افتاده باشه احمدی نژاد چرا گذاشت دلار اونقد بالا بره) .  خلاصش اینه تمام دولت ها در حال کلاهبرداری از مردم هستن انشالله بعد امتحانات توی تاپیک هسته ای در مورد اقتصاد مقاومتی توضیح میدم این بحث ارز ها رو هم باز میکنم
البته اون پایین اومدن دلار توی این دولت روانی بود نه خواست دولت جلوشو هم گرفتن
ویرایش شده در توسط kid
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

متوجه اقتدار از نقطه نظر شما شدم ! حل شدن در سیستم اقتصادی غرب ، پایگاه های آمریکا در خاک ایران ، کنار گذاشتن ایدئولوژی حکومت اسلامی در مقابل لیبرالیسم غرب

اگر آلمان و ژاپن الان مدینه فاضله شما هستند فقط میتونم بگم موفق باشید !

بنده از نظر جهان بینی صحبت نکردم. که جهان بینی چین و ژاپن از یک طرف و غرب کجا شبیه هم بوده؟ چین و ژاپن که نماد شرق هستن کی از نظر عقیدتی و جهان بینی غربی بودن؟
پس لطفا با الفاظ تحریک کننده و دهان پرکنی مثل "پایگاه آمریکا در خاک ایران" و "کنار گذاشتن ایدئولوژی حکومت اسلامی در مقابل لیبرالیسم غرب" عوام فریبی نکنید. دوران این عوام فریبی ها هم گذشته.

از نظر بنده در جهان امروز فاکتور اول در اقتدار، اقتصاد است. بنده تفکرات سرمایه داری ندارم ولی تفکرات مارکسیستی هم ندارم. اگر اقتصاد قوی وشکوفا داشته باشی بعدش میتونی فکر کنی که حالا به صنایع هایتک هم پول بدی که رشد کنن. به دانشجوهای دکترات هم گرنت و امکانات و فرصت بدی که شکوفا بشن. این میشه که در دنیا همون کشورهایی که بزرگترین اقتصادها رو دارن تقریبا به همون ترتیب تولیدات علمی و قدرت صنعت و تکنولوژی دارن. (از نظر حجم)
از این جهت (یعنی قدرت اقتصادی که منتج به اقتدار ملی میشه) چین، آلمان و ژاپن در جهان فعلی مثال های خوبی هستند.

شما هم موفق باشید.

• Upvote 8
  • Downvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بنده از نظر جهان بینی صحبت نکردم. که جهان بینی چین و ژاپن از یک طرف و غرب کجا شبیه هم بوده؟ چین و ژاپن که نماد شرق هستن کی از نظر عقیدتی و جهان بینی غربی بودن؟
پس لطفا با الفاظ تحریک کننده و دهان پرکنی مثل "پایگاه آمریکا در خاک ایران" و "کنار گذاشتن ایدئولوژی حکومت اسلامی در مقابل لیبرالیسم غرب" عوام فریبی نکنید. دوران این عوام فریبی ها هم گذشته.

اون جهان بینی شرقی که شما میفرمایید الان فقط راهب های کوه های تبت دارند ! چشماتون رو باز کنید، کجای ژاپن و حتی چین الان از نظر سیستم اقتصادی و حکومتی با آمریکا تفاوت داره ؟ خودتون دارید میگید چین وقتی دید عقاید خشک کمونیستی جواب نمیده کنارشون گذاشت ، ژاپن و آلمان هم که بعد 1945 دیگه اصلا زورش نرسید کاری بکنه و چنان افساری به گرده ی اقتصاد و ساختارهای حکومتیشون زدند که تا سال های سال همینطور باید سواری بدن .

ژاپن و آلمان و بقیه مستعمرات اروپایی غرب بقول شما اقتصاد قوی دارند اما آیا عنان این اقتصاد دست خودشونه ؟ آیا ژاپن خودش خواست که نفت ایران رو نخره یا با فشار و تهدید آمریکا بود؟ آیا شرکت های آلمانی مثل زیمنس و کروهنه خودشون همکاری با ایران رو قطع کردند یا در اثر تهدید آمریکا به تحریم و تحت فشار بود ؟ اون اقتصادی که بخواد در خدمت و ابزار سردمداران آمریکایی و نه در خدمت خود مردم اون کشور باشه چه فایده ای داره ؟ اقتدار ملی هست که یکی دیگر از اون سر دنیا سیاست خارجی شما رو دیکته کنه (ولو با اینکه اقتصاد قوی هم داشته باشید) ؟

مشکل همین دیدگاه مادی گرایانه است که اقتصاد رو به همه چی ترجیح میده ، حتی به عرق ملی و استقلال و ایدئولوژی و ... 

اقتصاد همیشه ابزار آمریکا برای مقابله و به سلطه در آوردن کشورهای مخالفش بوده است و خواهد بود

• Upvote 11
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

داروی مقالبه با هوچی‌گری و مغالظه، بحث آرام و منطقیه. همه ما هم برادر هستیم و همه به فکر پیشرفت مملکت و عزت آن.

پس خیلی ساده از اول مرور کنیم:

فرض کنیم، رفراندوم قانونی است (که نیست) ولی به فرض بودن، چه مساله ای را باید در رفراندوم از مردم سوال کنیم؟

قاعدتا باید بپرسیم که ای مردم، از نظر شما مشکل اساسی مملکت چیست که باید با هر ضرب و زور و هزینه‌ای حلش کنیم.

الف - تحریم دول خارجی - که معلوم نیست با کلی هزینه هم برداشته شود

ب - مدیریت فله‌ای و هیاتی (دولت قبل) و قبیله‌ای و جناحی (دولت محترم فعلی) و فساد اقتصادی

هر کدام را مردم رای دادند، هزینه‌ها را صرف آن کنیم. اگر مردم گفتند مدیریت خوب است مشکل عدم رابطه با آمریکاست که موشکها را مثل قذافی بار کشتی کنیم به عنوان حسن نیت بدیم به پر روهای آمریکایی و آدمهای دغدغه مند و مذهبی داخل را هم بکشیم (البته خونی ریخته نمی‌شود، خودشان دق مرگ می‌شوند). 

ولی... اگر مردم گزینه ۲ را انتخاب کنند... تکلیف حضراتی که سالهاست در مملکت وزیر و وکیل هستند و خودشون به مملکت فحش می‌دهند یا رئیس جمهوری که به جای سمند ، BMW سوار می‌شودباید مشخص شود.

اتفاقا من خیلی دوست دارم راهی قانونی برای برگزاری این رفراندم پیدا بشه تا قبایل سیاسی بی کفایت داخل کشور (راست و چپ) خودشون رو در ترازوی ملت بسنجند و فکر نکنند مردم هویج هستند و از مسایل خبری ندارند.

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط parsneet
      بسم الله الرحمن الرحیم

تاپیک حاضر با محوریت پوشش خبر ها و اطلاعات مسابقات نظامی برگزار شده در ایران و همچنین شرکت تیم های ایرانی در سایر مسابقات بین المللی نظامی می باشد .

مقدمه :
      مسابقات نظامی هر ساله در سراسر جهان با شرکت پرسنل نظامی ( به صورت داخلی و یا بین المللی ) برگزار می گردد . این گونه مسابقات علی رقم اینکه از قواعد و استاندارد متحدی برخوردار نیستند ( منظور نبودن کمیته جامع و قوانین واحده بین المللی در رشته های تخصصی می باشد ) اما تا حدودی پیرو قواعد و ضوابط برگزاری رزمایش های نظامی هستند . ( البته تیم های ورزشی و مسابقات ارتش های جهان (CISM) تا حدودی متفاوت از سایر مسابقات تخصصی هستند که در ذیل به آن اشاره خواهد گردید )
      اساساً هدف از برگزاری این گونه مسابقات تخصصی بالا بردن آمادگی پرسنل و ایجاد حس رقابت و افزایش انگیزش پرسنل نظامی جهت فراگیری مهارت های تخصصی است . و همچنین سنجش توانمندی پرسنل در مقایسه با واحد های مشابه در ارگان های نظامی داخلی و یا ارتش های خارجی دیگر است . پس تا حدودی می توان بیان کرد که تیم های شرکت کننده ( در مسابقات بین المللی ) عموماً از بین کشور های دوست و یا هم پیمان ( و یا حداقل غیر متخاصم ) انتخاب می شوند و برای سنجش توانایی های تخصصی شان گرد هم می آیند . و همچنین حتی گاهی می تواند بیان گر همسویی کشور های شرکت کنند و حامل پیام های خاص برای ارتش های رقیب شان نیز باشند .

تاریخچه :
      می توان به نوعی اولین مسابقات نظامی ( با تاکید و اولویت دادن به پرسنل نظامی ) را به یونان باستان نسب داد . در رویدادی جشن گونه که عموما" ( و نه اختصاصاً ) پرسنل نظامی در آن شرکت می کردند تا آمادگی جسمانی و مهارت های کار با سلاح در رقابت با حریفان را بسنجند . در ادامه و ظهور امپراطوری روم باستان این نوع مسابقات چهره خشن تر و جدی تری به خود گرفت به گونه ای که مکان های اختصاصی مانند کلوزیوم (Colosseum) و همچنین شرکت کنندگان مخصوص بنام گلادیاتور (Gladiator) برای شرکت در آن تربیت می گردیدند .
      این مسابقات شرحی مفصل دارد ولی به اختصار : برگزاری آن در قرون مختلف تکامل یافته و عموماً شرکت کنندگان آن از بین سربازان قوای شکست خورده در جنگ با امپراطوری روم انتخاب می شدند و در بین خیل عظیم از این سربازان که در مسابقات محلی و ایالات های مستعمره روم برگذار می شد برگزیدگان ( که یقیناً تعداد کمی از آنان بودند) می توانستند آزادی خود را به دست آورند . ولی جنگجویانی نیز بودند که به خاطر بدست آوردن پول و یا شهرت نسبت به شرکت در این مسابقات خونین اقدام می کردند . این مسابقات که به خشونت بی پروا و ضد انسانی اش معروف گشته بود بدون فایده هم البته نبود . ( البته فواید آن از دید فرماندهان نظامی ) باید اشاره کرد که تمامی این مسابقات به نبرد های خونین تن به تن اختصاص نداشت بلکه اکثر این رویداد ها به باز سازی نبرد های روم در مقابل دشمنانش مختص می شد ( یقیناً آن نبردهای که در آن پیروز گردیده بودند تا خاطرات ، تکنیک های رزم و قهرمانان آن را مرور و زنده نگاه دارند ) عده ای از سربازان لباس های قوای دشمن را بر تن می کردند و سربازانی دیگر که نقش نیروهای رومی را داشتند با بکارگیری ارابه و اسب و سلاح های آن دوران در چندین پرده که گاهی تا چند روز نیز ادامه می یافت آن نبرد خاص را باز سازی می کردند . از نحوه یورش قوای مهاجم گرفته تا نبرد های تن به تن ، عبور از رودخانه ، یورش سواره نظام ، محاصره قلعه ها و یقیناً نمایش پیروز مندانه و دلاورانه ارتش رومی بر حریف خود !

در عصر جدید ایده مسابقات نظامی بعد از پایان جنگ جهانی اول شکل گرفت . در سال 1919 پس از جنگ جهانی اول ، بازی های بین متفقین توسط شورای ورزشی نیروهای متفقین ژنرال جان پرشینگ سازماندهی شد و 1500 ورزشکار از 18 کشور را گرد هم آورد تا در 24 رشته ورزشی به رقابت بپردازند. این رویداد در Joinville-le-Pont فرانسه برگزار شد . و طی سالهای بعد در ماه مه 1946 ، پس از جنگ جهانی دوم ، شورای ورزشی نیروهای متفقین توسط سرهنگ هانری دبروس و پنج‌گانه المپیک توسط سرگرد رائول مولت احیا شد و در  7 تا 8 سپتامبر همان سال دومین بازی‌های بین متفقین در برلین (در المپیاستادیون , محل برگزاری بازی های المپیک 1936) برگزار شد .

چند ماه بعد، با پایان دادن به شورای ورزش نیروهای متفقین ، سرهنگ دبروس و سرگرد مولت مسابقات ارتش های جهان (CISM) را در 18 فوریه 1948 تأسیس کردند . اعضای موسس آن بلژیک ، دانمارک ، فرانسه ، لوکزامبورگ و هلند بودند . در سال 1950، آرژانتین و مصر به عضویت آن درآمدند. در سال 1951 ایالات متحده به آن پیوست . در سال 1952 عراق ، لبنان ، پاکستان و سوریه و دو سال بعد برزیل به عضویت آن درآمدند . و همچنین کانادا در سال 1985 وارد آن شد . سپس در سال 1991 با پایان جنگ سرد سازمان رقیب پیمان ورشو کمیته ورزش ارتش متفقین (SKDA) با CISM ادغام شد و خبر از پیوستن 31 کشور و عضو جدید و سایر کشورهای مرتبط با بلوک شوروی را داد. این پیشرفت سریع منجر به رسمیت شناختن توسط نهادهای بین المللی از جمله IOC شد. قبل از سال 1995 CISM هر سال 15 تا 20 مسابقات جهانی را برگزار می کرد. از سال 1995  CISM هر چهار سال یک بار بازی های جهانی نظامی را که یک رویداد چند ورزشی است با شرکت نمایندگانی از ارتشهای 127 کشور دنیا سازماندهی می کند .

رویدادها
      برگزاری مسابقات مرتبط با ارتش های جهان طیف متنوعی را در بر می گیرد و بلوک های سیاسی و جغرافیایی متعدد سعی در برگزاری رویدادهای مشابه زیادی جهت بالا بردن مهارت پرسنل خود دارند . اما به نوعی اهداف برگزاری این چنین مسابقاتی تنها به بالا بردن مهارت ها محدود نمی گردد . بلکه برپایی نمایشگاه های تخصصی تجهیزات تیراندازی و حتی ماشین آلات زرهی و تسلیحات انفرادی و البسه نظامی و ... در حاشیه این مسابقات بیان گر این است که این رویدادها مکانی است تا برنامه ریزان و دست اندرکاران نظامی کشور های مختلف به عرضه و کسب اطلاعات و سنجش آمادگی قوای نظامی پیرامونی خود اقدام نمایند .

به برخی از این رویدادها می توان به اختصار اشاره کرد مانند :
      - مسابقات بین المللی پنج گانه ورزشی ( تیراندازی سرعت و دقت ، میدان موانع ، شنا ۵۰ متر با مانع ، دو صحرانوردی ۸ کیلومتر و پرتاب نارنجک )
      - مسابقات بین المللی نظامی پهپادی ارتش های جهان
      - مسابقات بین‌المللی نظامی غواصی در عمق
      - مسابقات بین‌المللی نظامی جهت یابی
      - مسابقات بین‌المللی نظامی بیاتلون زرهی روسیه
      - مسابقات سراسری امنیت سایبری در آمریکا
      و ...

بازتاب و آثار
      برای بیان تاثیر حضور بین المللی تیم های نظامی و ترتیب دادن این چنین مسابقاتی منعکس کردن دیدگاه بعضی از تحلیل گران غربی شاید مفید باشد به عنوان نمونه :
      «واشنگتن فری بیکن» «جوزف هومیر» تحلیلگر امنیت ملی : روسیه و چین در نمایش قدرت به آمریکا قصد شرکت در یک بازی‌های بین‌المللی در آمریکای لاتین ( ونزوئلا ) تحت عنوان « تک تیرانداز مرز » را دارند . این  بازی‌های نظامی یکی از واضح ترین نشانه‌ها  از شکل گیری یک ائتلاف ضد ایالات متحده در آمریکای لاتین است. روسیه و متحدانش ( ایران و چین ) با حضور در این مسابقات نظامی در ونزوئلا در حال نمایش قدرت هستند . با عادی سازی تحرکات نظامی دشمنان ایالات متحده در دریای کارائیب ، ما در معرض خطر در آمریکای لاتین هستیم .

در حال حاضر به نظر می رسد که برگزاری این گونه مسابقات در بین نیرو های نظامی منطقه ای و جهانی در حال افزایش هست . مسابقاتی که هم در رشته های عمومی ( آمادگی جسمانی و ورزشی ) و هم رشته های تخصصی ( تیر اندازی ، زرهی و توپخانه ، پهپادی و ... ) با حضور تیم های چندگانه به جدیت پیگیری می شود . قطعا انتخاب تیم های ورزیده در این گونه رقابت ها باعث افزایش اعتماد به نفس پرسنل و همچنین تبلیغات مثبت برای نیرو های نظامی ما نیز خواهد گردید  . همچنین برگزاری مسابقات کشوری و درون مرزی برای ما موجبات حس رقابت و افزایش انگیزش سازمانی را برای نیروهای مسلح ما در پی خواهد داشت . انشالله 

بن پایه :
      https://www.milsport.one/cism/members-nations
      https://www.ilsf.org/about/recognition/cism/
      https://armedforcessports.defense.gov/CISM/Military-World-Games/
      https://en.wikipedia.org/wiki/Colosseum
      https://freebeacon.com/national-security/iran-russia-china-to-run-war-drills-in-latin-america/

گرد آوری جهت انجمن میلیتاری

• توسط SAEID
      کاربران میتوانند در این تاپیک اخبار مرتبط با مسائل نظامی ایران را پست کنند. توجه کنید که تنها اخبار مهم را بصورت تاپیک مستقل ارسال کنید و مابقی اخبار را بصورت پست در همین تاپیک قرار دهید. عنوان پست خبری را هم با رنگ قرمز بنویسید تا از سایر پستها متمایز باشد.
    • توسط Parviz
      تحلیلگران درباره دلایل نزديک شدن روسيه به ايران سه سناريو متحمل را ارایه می کنند.

نخستين سناريو احتمالی به اين گزينه متکی است که روسيه خواهان ايرانی قدرتمند به عنوان متحدی است که می خواهد دربرابر آنچه سياستمداران روسی رويکرد يکجانبه گرايانه آمريکا می خوانند، قرار گيرد.

سناريو دوم می گويد هيچ حکمرانی در تاريخ سياسی روسيه خواهان ايرانی قدرتمند در کنار مرزهايش نبوده و امروز نيز قادر نيست خود خطر را از ميان بردارد در نتيجه منتظر است تا يک قدرت احتمالی، یعنی آمریکا، اين کار را يرای آنها بدون دردسرانجام دهد.

سناريو سوم براین باور تاکید دارد که روسیه می کوشد تا ایران را از یک سو به عنوان یک خطر بالقوه نشان دهد و از این طریق در عرصه بین المللی و به ويژه در رويارويی با آمريکا، امکان چانه زنی خود را بالا ببرد و از سوی دیگر، ایران را در عمل، در موقعیت ضعف قرار داده، امکان گرفتن امیتاز از این کشور را برای خود میسر کند.

«آیا روسيه تمايل دارد ايران نابود شود؟»

مايکل لدين، يکی از چهره های نئومحافظه کار يا نئوکنسرواتيو و عضو موسسه آمريکن اينترپرايز اينسيتو از کسانی است که به سناریوی دوم معتقد است.

او در زمينه روابط روسيه و ايران قرضيه ای را مطرح می کند که براساس آن مسکو تمايل دارد تا تحريم ها عليه ايران به بن بست برسند.

مايکل لدين در گفت وگو با راديو فردا می گويد:«اين چيزی که من مطرح می کنم يک فرضيه و گمانه زنی من در اين باره است. من در درون سيستم دولتی روسيه نيستم تا از آن خبر بدهم، بلکه شواهدی را در کنار يکديگر قرار می دهم و از آنها به اين نتيجه ای که می گويم می رسم.»

آقای لدين می گويد:«اگر من به جای ولاديمير پوتين بودم، به دليل مشکلات ديرينه روسيه با مسلمانان، چه در افغانستان و چه در چچن و از سوی ديگر تلاش ايران برای گسترش قدرت خود در مناطق تحت تسلط مسکو، تمايل داشتم اين رژيم نابود شود.»

به گفته آقای لدين وجود يک ایران مسلمان، جزم اندیش، زیاده خواه، مسلح به موشک های هسته ای و با حکمرانی که خود را منجی بشریت می پندارند، در کنار مرزهای روسيه، آخرين چيزی است که آقای پوتين و يا هر حکمران روسی ممکن است آرزو کند.

مايکل لدين تصريح می کند:«اگر من پوتين بودم سعی می کردم که در تحريم ها اخلال ايجاد کنم تا نتيجه ندهند، اگر تحريم ها مثمرثمر شوند، آمريکايی ها به نتيجه دادن تلاش های ديپلماتيک اميدوار می شوند و ديگر به دنبال استفاده از گزينه نظامی نخواهند بود.»

آقای لدين می افزايد:«اگر من پوتين بودم، آرزو می کردم که آمريکا به ايران حمله کند.»

اين چهره سرشناس نئوکان ها( محافظه کاران جديد) با اشاره به سفر ولاديمير پوتين و سرگئی لاوروف، وزير امورخارجه روسيه به ايران، می گويد:«مقام های روسی به ايران گوشزد خواهند کرد که نگران آمريکا نباشيد، آمريکايی ها اکنون ضعيفند و دچار چند دستگی شده اند و به شما حمله نخواهند کرد.»

به باور آقای لدين روسيه خواهد کوشيد تا تنش ميان ايران و روسيه هرچه بيشتر تشديد شود تا آمريکايی به اين نتيجه برسند تنها چاره کار استفاده از گزينه نظامی است.

آقای لدين يکی از شواهد خود را در اين زمينه اين گونه بيان می کند:«سيستم موشکی که روسيه به ايران فروخته يکی از شواهدی است که نشان می دهد روسيه تمايل دارد ايران مورد حمله قرار بگيرد.»

او می افزايد:«اين سيستم های موشکی کارايی ندارند و در جريان حمله هواپيما های اسراييلی به هر انچه که در سوريه بود نشان داد قادر نيستند که درست عمل کنند و هواپيماهای اسراييلی توانستند با زدن هدف های خود بدون هيچ مشکلی عملياتشان را موفقيت اميز انجام دهند.»

به نظر می رسد که می تواند این چنین از اطهارات آقای لدین استنباط کرد که اگر روسیه خواهان صدمه ندیدن این کشورها می بود می بایست سلاح هایی در اختیارشان قرار می داد که بتوانند با آنها از خود دفاع کنند.

آقای لدين با اشاره به اين که روسيه خواهان قدرت گرفتن يک ايران جزم اندیش، زیاده خواه و مسلح به سلاح هسته ای نيست ، می گويد:«اگر من پوتين بودم، از آنجا که روسيه قادر نيست خود اين مانع را از ميان ببرد، می کوشيدم يک کشور ديگر که احتمالا امريکا خواهد بود با کمترين هزينه برايم اين مشکل را حل کند.»
    • توسط ALI
      با سلام خدمت همه دوستان عزیز
      در این تاپیک قصد داریم با موتورهای تانک و انواع آن آشنا شده و در باره موتور چند تانک مطرح جهان بررسی کنیم
      موتور هر وسیله را میگویند که صورتهای مختلف انرژی را به انرژی مکانیکی تبدیل کند.وسیله تبدیل انرژی شیمیایی به مکانیکی موتورهای درونسوز هستند. موتورهای درونسوز به انواع دیزلی بنزینی وانکل هیبریدی استرلینگ و .. تقسیم میشوند. در این نوشتار ما موتورهای دیزلی که در تانکها استفاده میشود را بررسی خواهیم کرد. موتورهای دیزلی به این علت در تانکها و نفربرها استفاده میشوند که اولا گازئیل دارای انرژی بیشتری نسبت به بنزین است (سوخت دیزل (گازوئیل ) چگالی انرژی بالاتری نسبت به بنزین دارد . به طور متوسط ، یک گالن (3.8 L) گازوئیل تقریباً 155x106 j (147,000 BTU), انرژی دارد ، در حالیکه یک گالن بنزین 132x106 j (125,000 BTU) انرژی دارد . این (انرژی بالای گازوئیل) با بازده بالای موتور دیزل تلفیق می شود و این دلیل برتری موتور های دیزل بر موتور های بنزینی است .)ثانیا موتورهای دیزلی دارای انعطاف پذیری و استحکام بالایی نسبت به موتورهای بنزینی دارند.موتورهای دیزلی در صورت نبود گازوییل با بنرین الکل نفت و حتی روغن نباتی هم کار میکند.(این آخریش را خودم امتحان کردم. موتورهای دیزلی با روغن نباتی هم کار میکنند)
      موتور تانک از اجزای مهم یک تانک به شمار میرود. یک تانک هر چقدر دارای زره قوی باشد و تسلیحات دوربرد و قدرتمند باشد بدون داشتن یک موتور مستحکم و قوی نمیتواند در برابر تانکهای دیگر مقاومت کند. طراحان و سازندگان تانک نیز هنگام طراحی موتور تانک به سه مولفه توجه دارند: 1- اندازه کوچک 2- قدرت متناسب با وزن تانک 3 - مصرف بهینه. با این پیش درآمد به سراغ طرز کار موتورهای تانک میرویم.
      موتورهای تانک یا در مجموع موتورهای دیزلی در مرحله مکش برخلاف موتورهای بنزینی که مخلوط هوا و بنزین را مکش میکنند ، تنها هوا را میمکند و در مرحله تراکم هوا را متراکم میکنند. وقتی که هوا متراکم شد دمای آن بالا میرود در این مرحله نازل انژکتور توسط بلانچر باز شده و سوخت را به داخل سیلندر میپاشد و تولید قدرت میکند. یکی از اجزای بسیار مهم موتور تانک توربو شارژ میباشد
      توربو شارژ هوای موجود را به شدت متراکم میکند و در مرحله مکش هوا را به شدت و قدرت تمام وارد سیلندر میکند . به جرات میتوان گفت که موتورهای دیزلی بدون توربو شارژ هیچند. اگر شما حتی به کامیونها و تریلر ها هم توجه کنید در پشت آن یک لوله سیاه رنگ وجود دارد که در واقع هواکش توربوشارژ است. سوپر شارژ هم همان کار توربو شارژ را انجام میدهد ولی با این تفاوت که سوپر شارژ قدرت چرخش خود را بوسیله تسمه از میللنگ دریافت میکند و با این کار اقلا 20 درصد توان موتور را میگیرد ولی توربو شارژ بوسیله توربینهای مخصوص از محل دود حاصل از احتراق مانیفولد میچرخد.
      انشاالله با این پیش درامد ذهنتان آماده شده باشد. حالا برویم سر اصل مطلب

به تصاویر زیر خوب دقت کنید

موتورهای دیزلی از نظر آرایش سیلندرها به انواع مختلفی تقسیم میشوند: خورجینی دومیللنگ / V شکل نیم میللنگ / V شکل تمام میللنگ / خطی / دوار / تخت / ...

موتور وی شکل تانک تی 72 ساخت ایران

این موتور دارای آرایش وی شکل است و توسط متخصصین داخل طراحی شده است. این موتور همانطوریکه در شکل میبینید دارای 8 سیلندر بوده و دارای 1000 اسب بخار قدرت و بدنه محکمی میباشد. به سوپاپها و فیلرهای سر سیلندر دقت کنید. این فیلر ها سالهای سال کار میکنند ولی عیبی پیدا نمیکنند.
      نمای دیگری از موتور تی 72

توربوشارژ موتور تی 72 ساخت ایران

موتور تی 72 دارای دو توربوشارژ کوچک است.اگر به عکس موتور تی 72 دقت کنید میبینید که برای افزایش کارایی موتور از زنجیر به جای تسمه استفاده شده است. چرا که احتمال پاره شدن تسمه وجود دارد ولی زنجیر نه.
      انواع آرایش سیلندر ها را در شکل زیر ببینید
      آرایش وی شکل تمام میللنگ

آرایش تخت

آرایش خطی

دو نوع دیگر از موتورهای وی شکل (عکس دومی متعلق به موتور هامر میباشد)

عکس از موتور تانک لئوپارد

تانک لئو پارد دارای موتور 12 سیلندر وی شکل نیم میللنگ است که دارای 1500 اسب بخار قدرت بوده و دارای 2 توربو شارژ متوسط میباشد.این موتور دارای 12 بلانچر و نازل انژکتور و سه پمپ انژکتور میباشد. یعنی به ازای هر 4 سیلندر یک پمپ انژکتور. موتور تانک لکلرک هم کاملا مشابه موتور لئوپارد میباشد با این تفاوت که تمام میللنگ است.
      نازلها و پلانچر های موتور تانک لئو پارد و لکلرک

تانکهای تی 90 ، چالنجر و آریت هم مشابه تانک لئوپارد بوده و فقط در حجم موتور با هم کمی فرق میکنند.

تانک مرکاوا (فکر کنم نسل سوم ) از موتور خورجینی استفاده میکند این موتور دارای دو میللنگ بوده و بوسیله دو گرانویل به فلایویل و شافت مرکزی متصل میشود. این موتور دارای مصرف سوخت کاملا بهینه ای میباشد بصورتی که مصرف آن از همه موتورهای بالا کمتر است.این موتور تمام فورجینگی بوده و قدرت و گشتاور فوق العاده ای است. سیستم تزریق سوخت این موتور الکترونیکی است و توربوشارژهای آن تماما دارای تراشه های الکترونیکی بوده و سرعت چرخش توربو شارژ را تنظیم کرده و از ریتارد کردن موتور جلوگیری به عمل می آورد. این موتور (البته به نظرمن) شاهکار طراحی موتور های دیزلی است. متاسفانه هیچ عکسی از موتور این تانک ندارم.

حالا میرسیم به موتور بحث برانگیز تانک آبرامز
      موتور این تانک از نوع پیستونی نیست و اگر به داخل این موتور توجه کنید متوجه این موضوع میشوید.

این نوع موتورها را موتورهای وانکل یا دوار (ROTARY) مینامند. تصویر چهارمی روتور موتور وانکل است. این موتور دارای سه روتور گریز از مرکز میباشد. در این نوع موتورها سیلندر و پیستون وجود ندارد بجای پیستون روتور وجود دارد. مزیت این موتور این است که با اندازه کوچکی که دارد قدرت فراوانی تولید میکند. شاید باورش برایتان سخت باشد که موتور تانک آبرامز اندازه ای معادل موتور پزو 405 دارد ولی دارای قدرت 1500 اسب بخار است. ولی عیب بزرگ این موتور هم این است که دارای مصرف سوخت بالایی است و برد تانک را کاهش میدهد. این موتور دارای سوپر شارژ است. نسل چهارم مرکاوا هم از این نوع موتور استفاده میکند.

سوپر شارژ موتور تانک آبرامز

شافت خروجی موتور آبرامز(حکم میل لنگ را در موتورهای پیستونی دارد)

موتور نفر بر برادلی

موتور این نفربر دارای 6 سیلندر بوده و آرایش خطی دارد (به انژکتورهای نصب شده در سر سیلندر دقت کنید_ قطعات آبی رنگ). قدرتی معادل 750 اسب بخار دارد. این موتور دارای یک توربوشارژ متوسط میباشد. از موتورهای تخت و خطی بیشتر در نفربرها استفاده میشود.

موفق باشید
  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.