saiedtomcat

آشنایی با بمب هوشمند gbu-15 / قاصد

Recommended Posts

مطلب جالبي بود ممنون
يه چيزي كه هميشه فكر منو مشغول مي كنه اين ارتباط وايرلس بين موشك و هواپيماست (ديتا لينك) اگه اين ارتباط قطع شه اونوقت موشك تو شناسايي هدف مشكل پيدا مي كنه گذشته از اين با دونستن فركانس تقريبي فرستنده موشك مي شه واسش يه هشدار دهنده ساخت icon_eek

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام مجدد.

[quote]البته اگر پیشرانش هم داشته باشه بهتر میشه..که دیگه نمیشه بهش گفت بمب ![/quote]
بله. بهش میگن قاصد 3!

[quote]يه چيزي كه هميشه فكر منو مشغول مي كنه اين ارتباط وايرلس بين موشك و هواپيماست (ديتا لينك) اگه اين ارتباط قطع شه اونوقت موشك تو شناسايي هدف مشكل پيدا مي كنه[/quote]
البته اولا این ارتباط به این سادگی قطع نمیشه. مثل ارتباط پهباد با خلبان که از فاصله صدها کیلومتر عمل کنترل انجام میشه. این بمبها که دیگه جای خود دارند!
ثانیا اگه ارتباط قطع بشه، اگه این قطع شدن تو مرحله ای باشه که هدف بطور تقریبی شناسایی شده، بمب به طرف اون حرکت می کنه و با دقتی پایینتر بهش اصابت می کنه. اما اگه قبل از این مرحله باشه، یه بمب از دست میره. (که کاملا طبیعیه و هیچ کس انتظار نداره همه بمبها به هدف بخورن.)

[quote]فركانس تقريبي فرستنده موشك مي شه واسش يه هشدار دهنده ساخت[/quote]
هم آره، هم نه. ارتباط این سیستمها بصورت دیجیتال و در فرکانسهای شناخته شده ایه. تو همین فرکانس، ممکنه تو اون لحظه، ده ها ارتباط برقرار باشه. بنابراین تشخیص اینکه این ارتباط مربوط به یه بمبه خیلی سخته مگه اینکه کدهای اون شکسته بشه.
اما اگه تو جایی استفاده بشه که از این فرکانسها تو اون منطقه استفاده نمیشه، میشه با دریافت این امواج، حضور دشمن رو فهمید. که این حضور می تونه یه پهباد، یه بمب هدایتی یا هر چیز کنترلی دیگه باشه.

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
GBU-15 بمب بسیار خوبی هست با استفاده از سامانه دیتالینک AXQ-14 تا سال 1995 بیشتر از 400 پرتاب انجام شده که بیش از 99 درصد ! موفقیت داشته این سامانه هم برای GBU-15 بکار میره و هم برای AGM-130 نسل بعدی اون .

این یارو AXQ-14 اصطلاح TWO WAY براش بکار برده میشه . یعنی از دو خط ارتباطی برای دو طرفه برای کنترل موشک استفاده میکنه یکی در باند L و دیگری باند نزدیک به اون که در صورت اخلال بکار میره ...

________

اگر بمبی مثل قاصد 2 و 3 رو زمان جنگ (30 سال پیش) داشتیم ! بنیان نظامی عراق رو پودر میکردیم !

________

الان باید دنبال بمب های سبکتر و دوربرد تر باشیم ! حمل تنها دو عدد زیاد جالب به نظر نمیرسه .
به نظرم اون دم های پهن باید حذف بشن و بجای اون سطوح کنترل کوچکتر و جدیدی نصب بشه - خصوصا با توجه به اینکه در انواع جدید تر پیشران هم داره و قابلیت گلاید اونقدرا مطرح نباید باشه که بمبی به این بزرگی رو بسازیم ! باید به فکر نسل پنجی های خودمون (در صورت فرض وجود یک برنامه ساخت) باشیم ! ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یه سوال دارم مگه بمبای هدایت لیزری فقط روی اف 4 جی نصب نمیشن پس ایران تغییرات زیادی روی اف چهاراش داده که تونسته اونارو نصب کنه اخه من تو یه مقاله خوندم توی زمان شاه ایران از امریکا دخواست اف4جی کرده بود که کنگره موافقت نکردش اگه اونهارو داشتیم توی زمان جنگ این همه هواپیمای اف چهار از دست نمیدادیم مهم تر از هواپیماها خلبلنهاشونو icon_eek
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جالب بود ممنون , بردش هم خوبه. برد مدلي که ما ساختيم چقدر هست ? اگه طبقه بندي نيست و اعلام شده ?

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]یه سوال دارم مگه بمبای هدایت لیزری فقط روی اف 4 جی نصب نمیشن پس ایران تغییرات زیادی روی اف چهاراش داده که تونسته اونارو نصب کنه اخه من تو یه مقاله خوندم توی زمان شاه ایران از امریکا دخواست اف4جی کرده بود که کنگره موافقت نکردش اگه اونهارو داشتیم توی زمان جنگ این همه هواپیمای اف چهار از دست نمیدادیم مهم تر از هواپیماها خلبلنهاشونو icon_eek[/quote]
اف چهار جی جنگنده جنگ الکترونیک هست و زمان جنگ هم بمب های لیزری روی اف چهار دی نصب میشدن ولی الان میبینیم که بمب قاصد از روی یک اف چهار ایی پرتاب میشه
زمان جنگ هم عملیات با استفاده از بمب لیزری انجام شد که به دلیل لزوم ثابت نگه داشتن هواپیمای حامل غلاف لیزر با موفقیت چندانی همراه نبود

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام مجدد.

[quote]اگر بمبی مثل قاصد 2 و 3 رو زمان جنگ (30 سال پیش) داشتیم ! بنیان نظامی عراق رو پودر میکردیم ! [/quote]
icon_question :cry: B)
حتی می تونستیم به امریکا هم صادر کنیم! icon_eek

[quote]
یه سوال دارم مگه بمبای هدایت لیزری فقط روی اف 4 جی نصب نمیشن پس ایران تغییرات زیادی روی اف چهاراش داده که تونسته اونارو نصب کنه
[/quote]
البته فقط که نه! اما درمورد تغییرات، بله. فانتومها برای استفاده از این بمبها، تغییراتی درشون ایجاد شده.

[quote]اخه من تو یه مقاله خوندم توی زمان شاه ایران از امریکا دخواست اف4جی کرده بود که کنگره موافقت نکردش[/quote]
F4G خواستیم 16 تا F4E دادن 16 تا هم RF4E ! البته خوب حق داشتن. اون موقع F4G یه سلاح خیلی حساس و پیشرفته محسوب می شد.

[quote]برد مدلي که ما ساختيم چقدر هست ?[/quote]
قاصد 1 همون 50 کیلومتر؛ قاصد 2 که در مرحله تولیده و هنوز عملیاتی نشده حدود 70 و قاصد 3 که هنوز در مرحله تولید نمونه است حدود 100 کیلومتر.

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b]از هرچی بگذریم از این عکسها نمیشه گذشت[/b]
تقدیم به همشهری خودم داداش مهدی جان فقط مواظب باش یکم خطر ناکه کاکو دور و بر دهنادی میشه آبش کرد

[img]http://www.filesara.com/files/67114821851835328038.jpg[/img]
[img]http://www.filesara.com/files/65824792426247335949.jpg[/img] icon_eek

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دست گلت درد نكنه كاكو....
همشهري خودومه كه اي مقالو رو دادها....
شديد به پولش نياز داشتم....تير تفنگ باديم تموم شده يود... icon_eek
اما در كل وقتي به اينها ميگن سلاح استراتژيك جدا راست ميگن...
كسي ميدونه چه كشورهايي تكنولوژي ساخت بمبهاي هدايت شونده رو دارن و موقعيت و وضعيت ايران بينشون چجوريه؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوربينش قابليت زوم هم داره icon_eek
فكر كنم محدوديت تو بردش واسه دوربينش باشه نه برد پروازيش آخه نميشه كه از فاصله دور هدف رو بهش دادو.....
اگر شناسايي هدف بعد از رها شدن باشه امكان داره نتونه يا هدف كم اهميتي رو شناسايي كنه
البته همش بر مي گرده به ارتفاعي كه هواپيما داره icon_question
راستي دوستا ن نميشه يه مدل زمين پايه واسش درست كرد . طوري كه اول اوج بگيره بعد با دوربينش هدايتش كنيم .....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من هم يك سوال دارم !

به نظرتون قاب شيشه اي ، بزرگتز از حد معمول نيست ! مي تونست خيلي كوچكتر باشه ! icon_eek ، اينقدر بزرگ يعني چي ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
منم این سوال برام پیش اومد!
ممکنه دوربین قابلیت چرخش داشته باشه که بتونه همواره تو هر زاویه که بمب هست هدف رو تو دید داشته باشه و قفل شکسته نشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]من هم يك سوال دارم !

به نظرتون قاب شيشه اي ، بزرگتز از حد معمول نيست ! مي تونست خيلي كوچكتر باشه ! icon_eek ، اينقدر بزرگ يعني چي ؟[/quote]
اره فكر كنم واسه قابليت چرخش دوربينش باشه
راستي سي سي دي دوربين ها به ليزر حساس نيست ؟؟؟؟؟؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یه سوال این قاصد 1 2 داره دیگه
هر دو نسخه از روی همین gbu-15 تولید کردن یا از مدله دیگه ایه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.