marshal1987

واژگان نظامی

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[b]یگان[/b]:

یگان ارتشی سازمانی است در درون نیروهای مسلح. هر یگان می‌تواند چندین سرباز، ناو، نفربر یا هواگرد را در بر بگیرد. هر سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی بطور پایگانی به گروه‌های گوناگون بزرگ و کوچکی بخش شده اند. این یگان‌بندی‌ها به مدیریت بهتر کارکردی، تاکتیکی و اداری نیروهای مسلح یاری می‌رساند. به شیوه تقسیم این یگان‌ها در نبردگاه یا محل رزمایش، آرایش نظامی می‌گویند.

[b]گروهان:[/b]

گروهان یکی از یگان‌های ارتشی است که معمولاً از ۷۰ تا ۲۰۰ سرباز تشکیل شده است. فرمانده یک گروهان، سروان نامیده می‌شود. هر گروهان خود معمولاً به سه تا شش دسته بخش می‌گردد. چند گروهان با هم تشکیل یک گردان می‌دهند.

[b]گردان:[/b]
گردان یکی از یگان‌های ارتشی است. معمولاَ ۳ تا ۵ گروهان با هم یک گردان و ۳ تا ۵ گردان با هم یک هنگ می‌سازند.[۱] عنوان نظامی برای فرماندهٔ یک گردان سرگرد است. هر گردان معمولاً از ۳۰۰-۱۳۰۰ سرباز تشکیل شده‌است.

[b]هنگ:[/b]
هنگ یکی از یگان‌های ارتشی است. هر هنگ معمولاً از ۲٬۰۰۰ تا ۴٬۰۰۰ سرباز تشکیل شده‌است. معمولاَ ۲ تا ۴ گردان با هم یک هنگ و ۲ تا ۴ هنگ با هم یک تیپ تشکیل می‌دهند. فرماندهٔ یک هنگ معمولاَ درجهٔ سرهنگی دارد.

[b]تیپ:[/b]
تیپ یکی از یگان‌های ارتشی است. هر تیپ معمولاً از ۳٬۰۰۰ تا ۶٬۰۰۰ سرباز تشکیل شده‌است. معمولاَ ۲ هنگ با هم یک تیپ و ۴ تیپ با هم یک لشکر تشکیل می‌دهند. فرماندهٔ یک تیپ معمولاَ درجهٔ سرتیپی دارد.

[b]لشکر:[/b]
لشکر یکی از یگان‌های بزرگ ارتش است که معمولاً شامل ۱۰.۰۰۰ سرباز می‌شود. در بیشتر ارتش‌ها یک لشکر از چند تیپ تشکیل می‌شود و از سوی دیگر چند لشکر با هم یک سپاه را تشکیل می‌دهند. لشکرها معمولاً به‌وسیله اعداد ترتیبی نامگذاری می‌شوند (برای نمونه لشکر ۱۶ قزوین). همچنین رده‌های گوناگون به نام آنها افزوده می‌شود مانند «پیاده»، «زرهی»، «موتوریزه» و جز اینها. فرماندهی یک لشکر بدست سرلشکر است. در ارتش آمریکا معمولاً دو لشکر با هم تشکیل یک سپاه را می‌دهند و هر لشکر از ۳ تیپ تشکیل شده است. لشکر ارتش را در فارسی دری افغانستان، قول اردو می‌نامند.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
احسنت ممنون یه حالتی جا افتاد icon_twisted من تو سربازی گروهان جهاد گردان عاشورا بودم :? ولی سر گردانیمون سروان بود :x

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b]پاسدار کیست؟[/b]

سربازی است مسلح به اسلحه گرم یا سرد که به مدت 24 ساعت از یگان مربوطه جدا و در اختیار افسر پاسدارخانه قرار میگیرد.

[b]پاسدار به چه منظوری گمارده می شود؟[/b]

1- حفاظت از اموال و تاسیسات ارتش
2-نگهبانی و مراقبت از زندانیان و بازداشتی ها
3-حفظ انتظامات بربر مقررات
4- ادای احترامات نظامی

[b]پاسدار به چه منظور به تفنگ احضار میشود؟[/b]

1-در مواردی که در نزدیکی پاسدارخانه بی نظمی رخ دهد
2-برای اجرای مراسم صبحگاه و شامگاه
3-برای تعویض پاسدار
4-در موارد بازدید و تقدیم احترامات

[b]انواع پاسدار: [/b] 1- پاسدار دائمی 2- پاسدار موقتی

وظایف عمومی یک پاسدار:

1- نگهداری از پاسگاه خود
2-گزارش هر وضع غیر عادی دیده و یا شنیده شده در محوطه نگهبانی
3-عدم ترک پست قبل از تعویض به هر دلیلی
4- صحبت نکردن با افراد به جز پاسبخش
5-اعلام خطر در هنگام حوادث و احضار پاسبخش

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]احتمالاً شما سپاه بودید....... در اونجا خیلی قواعد بعضی اوقات رعایت نمیشه.[/quote]
من نیروی انتظامی بودم که در اون قواعد اصلا رعایت نمیشود icon_twisted

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
وضایف عمومی پاسدار
6-شمردن هر لحظه بعنوان خطرناکترین لحظه و هر پست خطرناکترین پست.

[size=9]امین جون تو خودت هم انگار همچین سرباز منظمی نبودیا[/size] icon_twisted

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دستت درد نکنه من این سئوال در بخش سئوالات پرسیدم ولی جز اینکه درباره ی نحوه ی دسته بندی ناتو اطلاعاتی به من بدن چیزی گیرم نیومد.

حالا میشه بگی لشکر زرهی .پیاده . مکانیزه چیه ؟ نسبت پخش نیرو و تجهیزات مثلا چند تا تانک داخل یک لشکر پیاده و مکانیزه چه شکلیه ؟ و دست بندی ارتش های دیگر دنیا مثلا روسیه چه جوریه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دستت درد نکنه من این سئوال در بخش سئوالات پرسیدم ولی جز اینکه درباره ی نحوه ی دسته بندی ناتو اطلاعاتی به من بدن چیزی گیرم نیومد.

حالا میشه بگی لشکر زرهی .پیاده . مکانیزه چیه ؟ نسبت پخش نیرو و تجهیزات مثلا چند تا تانک داخل یک لشکر پیاده و مکانیزه چه شکلیه ؟ و دست بندی ارتش های دیگر دنیا مثلا روسیه چه جوریه؟[/quote]

از اینکه با تاخیر جواب میدم عذر میخوام. این روزا دیگه من دست خودم نیستم.... icon_rolleyes

زرهی ، پیاده، توپخانه و .... رسته های نیروی زمینی هستند که در واقع به نوع فعالیتهای پرسنل اونا مربوط میشه . مثل رسته مخابرات... رسته بهداری و ...

مکانیزه بودن یک گردان، تیپ و یا .... به استعدادهای اون مربوطه. اینکه از هوانیروز استفاده میشه تانکها و پشتیبانی توپخانه و ....

در مورد آمار نظامی من چیزی نمیدونم. در مورد روسیه هم اونم اطلاعی ندارم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue]با تشکر از مارشال عزیز
ادامه بدهید لطفا
به بخش مربوطه منتقل شد.
[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام به همه گی من تازه عضو شدم من دروران خدمت سربازی رو در تی 72 پیاده میکانیزه خدمت کردم ولی اون جور که شما نوشتین نبود فرماندهشونم همه سرهنگ بودن بعد یه مدت امیر می شدن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b]یک سرباز در صورت اسارت تنها مجاز به دادن اطلاعات زیر است:[/b]

نام و نام خوانوادگی ،درجه یا رتبه، شماره پرسنلی و تاریخ تولد

[b]وظایف دژبان چیست؟[/b]
در هر پادگان نظارت بر اجرای مقررات نظامی از طرف نظامیان در خارج از سربازخانه ها مانند کنترل عبور و مرور خودروهای نظامی اجرای احکام دادگاههای نظامی و بازجویی از زندانیان جنگی به عهده یگان دژبان است و به فرمانده پادگان گزارش میدهد.

[b]پناهگاه چیست؟[/b]

به مکانی اطلاق میگردد که در مقابل اثرات حمله هوایی و موشکی نسبت به ساختمانهای معمولی یا فضای باز از امنیت بیشتری برخوردار باشد

[b]اختفا چیست؟[/b]
کلیه اقداماتی که از قرار گرفتن تاسیسات و تجهیزات در دید مستقیم دشمن جلوگیری کرده یا تشخیص تاسیسات و تجهیزات و همچنین آگاهی از انجام فعالیتهای خاص را برای او غیر ممکن یا مشکل می سازد.

[b]استتار چیست؟[/b]
هم رنگ و هم شکل کردن تاسیسات و تجهیزات با محیط اطراف

[b]عوامل موثر در انتخاب پناهگاه:[/b]
1-در دسترس بودن آب و غذا
2-محفوظ بودن از باد و طوفان
3- مخفی بودن از دید دشمن
4-نزدیک بودن به محلی که بتوان در آن آتش تهیه کرد

[b]اصول دید در شب:[/b]
1-چشم خود را به تاریکی عادت دهید
2-+از دید کناری (خارج مرکز)استفاده کنید
3-به طور نا منظم به اطراف هدف نگاه کنید
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b]انواع سنگر انفرادی:[/b]

1-سنگر یکنفره
2-سنگر دونفره
3- سنگر درازکش

در صورتی که زمان کافی برای ایجاد سنگر وجود نداشته باشد میتوان از قیفهای انفجاری که در اثر تیراندازی دشمت یا خودی ایجاد شده یا سنگرهای درازکش که به طور تعجیلی تهیه گردیدهاند را تکمیل و استفاده کرد.

[b]مشخصات یک سنگر انفرادی:[/b]

1-عرض سنگر:به اندازه عرض شانه سرباز (تقریباً دو پا)

2- طول سنگر: دست کم به اندازه سه پا و نیم (به اندازه ای که وسایل حفر سنگر بتواند سنگر را تکمیل کند)

3-عمق سنگر :به اندازه قد سرباز

4- سکوی آتش یک پا و نیم از کف سنگر بالاتر و 4 پا از سطح زمین پایین تر است (سکوی اتش محلی است که سرباز در موقع تیراندازی به طور ایستاده از آن استفاده کرده و در مواقع استراحت روی ان مینشیند)

5- چاله نارنجک: یک پا و نیم و شیب آن 30 درجه است

6- عرض آرنجگاه : یک پا

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b]انضباط و احترامات نظامی[/b]

نکاتی در نیروهای مسلح در حهت حفظ نظم و آراستگی اونها رعایت میشه که باید همیشه به خاطر داشت ... از انضباط ظاهری گرفته تا احترامات فردی و جمعی...

انضباط ظاهری:
1- موی سر و خصوصاً اطراف سر که از کلاه نظامی بیرون میمونه باید کوتاه باشه.
2- لبه کلاه باید تا روی ابروها پایین کشیده بشه
3- سر یک نظامی همیشه باید بالا باشه (به قول نظامی ها " تو شرمنده هیچ کس نیستی...سرتو بالا بگیر ")
4- محسنات دارای وضع مناسب و کوتاه باشه (این برای ارتشه و دیگه الان همه جا رعایت نمیشه)
5- فرنچ (پیراهن نظامی) و شلوار رو همیشه در وضعیت تمیز و مرتب نگاه دارید
6- گت شلوار به اندازه 4 انگشت بالای پوتین باید باشه.
7-بندهای پوتین همیشه محکم باید بسته شه و اضافه بند بعد از گره شدن نباید بیرون پوتین باشه.

انظباط اجتماعی:
1-جای خودتون رو در صف و گروه بدونید
2- چه در هنگام ایستادن و چه در هنگام حرکت همیشه از راست نظام داشته باشید
3-هیچ وقت در گروه تک نزنید

احترامات:
1-سلسله مراتب خودتون رو بشناسید
2- هنگامی که قسمتی از گروهان یا کل اون با هم هستید برای سلسله مراتب ایست بکشید
3-هیچ وقت بدون کلاه با دست احترام نزارید
4-موقع دست دادن با مقام ارشد تا زمانی که ایشون دستشون رو دراز نکردن شما دستتون رو جلو نبرید
5-در هنگام دست دادن با مقام ارشد به اندازهای دست ایشون رو فشار بدید که ایشون دست شما رو فشار میده
6- هیچ وقت در هنگام صحبت با مقام ارشد از دستتاتون برای رسوندن منظور استفادن نکنید
7- هنگام صحبت همیشه به چشمان طرف مقابل نگاه کنید
8-در صورتی که مقام ارشدتون باهاتونه هر مقام ارشدتری که اومد شما فقط با فرمان همون مقام ارشد خودتون احترامات رو به جا میارید
9-وقتی سلسله مراتبتون شما رو پیش کرد(فرا خوند) باید کوبیدن پای چپ به حالت بدو رو تا نزدیکی ایشون رفته و بعد از ادای احترام خبردار بایستید (هیچ وقت قدم زنان نرید)
10-وقتی از شما سوالی میشه با صدای بلند جواب بدید. (چیزی توی مایه های فریاد زدن...)
11-موقعی که با تعداد زیاد میخواید از نزدیکی سلسله مراتب رد بشید باید به احترام ایشون رژه برید...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من كه سربازي معاف كفالت گرفتم....حتي درجات نظامي رو ببينم نميشناسم icon_cool

بعضي وقت ها ميگفتم كاش ميرفتم سربازي icon_wink

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بخش های درجات نظامی => [color=red]عنوان[/color]

[b]
رده ی سربازی
[/b]
سرباز تا سرجوخه => [color=red]سرباز[/color]

[b]رده ی درجه داری
[/b]
گروهبان سوم - دوم =>[color=red] گروهبان[/color]
گروهبان یکم => [color=red]سر گروهبان[/color]
استوار 1و2 => [color=red]سرکار استوار[/color]

[b]رده ی افسر جزء (به درجات بین ستوان سوم تا سروان افسر جزء گفته میشه)
[/b]
عنوان همگی فارغ از درجه=> [color=red]جناب سروان[/color]

[b]افسر ارشد (به درجات سرگرد تا سرهنگ تمامی افسر ارشد گفته میشه)
[/b]
از عنوان جناب استفاده میشه

سرگرد = [color=red]جناب سرگرد[/color]
سرهنگ 2 و تمام = [color=red]جناب سرهنگ[/color]

[b]رده ی ژنرالی (در ایران تیمسار- سردار - امیر) اعم از ژنرال و ژنرال های عالی رتبه(به درجات بالاتر از سرلشگری ژنرال عالی رتبه گفته میشه)
[/b]
عنوان همگی فارغ از درجه=> [color=red]سردار[/color] (سپاه پاسداران) و [color=red]امیر [/color](ارتش جمهوری اسلامی)

اینم یکی دو مورد انضباطی:

وقت حرکت کردن یک قدم عقب تر ، سمت چپ مقام مافوق حرکت کنید

احترام با سلاح در فضای باز بدون سلاح با دست و با سلاح پیش فنگ اجرا میشود و برای درجات افسری (ستوان سوم به بعد ، یعنی درجات سردوشی) باید پیش فنگ اجرا شود(تنبیه یگان های نظامی برای فرد خاطی این بود که صبح موقع ورود نیرو ها بعنوان نیروی مسلح جلوی در قرار بگیره)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.