پرش به

- - - - -

متحرک سازی موشک هاگ (شاهین) Shahin SP SYSTEM MISSLE

• لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
18 پاسخ برای این موضوع

#1 OFFLINE   Haj_Rezvan

Haj_Rezvan

مدیر بخش جنگ سایبری

• Moderators
  • Others: Magazine, Members
  • 3585 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 20 July 2011 - 01:05 AM

به توکل نام اعظمت
                                                                                                                    بسم الله الرحمن الرحیم
خوب دوستان  بعد مدت ها وقت ازاد گیر اوردیم و اومدم با بچه ها به یه بحثی بپردازیم اونم در مورد اینکه
ایا به نظر شما می شود نمونه های متحرک شاهین را ساخت ؟
ایا ساخت این سیستم ضرورتی خواهد داشت؟
شروع مقاله:
تصویر

ایا می توان نمونه های متحرک هاگ را ساخت؟
برای پاسخ این مطلب باید به گذشته باز گردیم زمانی که در سال 1969 امریکا به علت ترس از شوروی وضعف سنگین سیستم هاگ در زمینه تحرک پذیری یا موبیلیتی این سیستم (نصب هر سیستم موشکی هاگ احتیاج به ماهها زمان دارد ) با نصب موشک های این بر روی کامیونهای زرهی M548 (که در ایران موجود است ) توانستند نمونه ای جدید از سیستم موشکی هاگ با نام M727 HAWK SP به وجود اورند این طرح در سال 1969 اغاز شد و در سال 1971 به پایان رسید البته این توضیح رو بدم در دکترین نظامی امریکا وبلوک غرب اصولا سیستم های پدافندی جایگاه خاصی ندارند در این دکترین موشک های ضد هوایی وظیفه حفاظت از  فرودگاه های نظامی رو برعهده دارند و هواپیما های شکاری اصولا برای دفاع از سایر نقاط بکار می روند .
لازم به ذکر است این نمونه از موشک هاگ در اختیار کشور المان و رژیم منهوس اشغالگر قدس قرار دارد
تصویر
یک نمونه از سیستم M727 رژیم اشغالگر قدس
ایران:
در واقع ایران یکی از پیش گامان این کار بوده دلیل اصلیشم این بوده که در واقع توی اون زمان دکترین ایران هنوز مبتنی بر غرب بوده و با توجه به تحریم وفرسوده شدن نیروی هوایی (تقریبا از سال 64 به این ور ما نیروی هوایی درستی نداشتیم ) و نبود هیچگونه سیستم موشکی ضد هوایی دستور داده میشه که سیستم های موشکی هاگ که برای دفاع از فرودگاه ها بکار می رفتند  برای دفاع از مناطق حساس وشهر ها بکار بره اما بازهم مشکل اصلی نبود تحرک در این سیستم بود سرانجام با ابتکاتر بی نظیر زنده یاد شهید منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی بطور محیر العقول تحرک این سیستم ها با حذف سیستم هایی که از نظر این بزرگوار لازم نبوده به بین 20 تا30 ساعت می رسد عراقی ها به هیچوجه باورشان نمی شود
زیرا به محض این که برای بمباران سایت ها می روند مشاهده می کنند که محل خالی می باشد .
تصویر
امیر سرلشگر شهید  منصور ستاری
این ابتکار بی نظیر نتیجه بی نظیری نیزدر پی داشت زیرا در عملیات کربلای 5 در شرق بصره در زمستان 66 بیش از 80 هواپیما عراقی ساقط می شوند .
پس از پایان جنگ بنظر می رسد با ورود سیستم های جدید این پروژه به کنار گذاشته شده باشد هر چند در رزمایش مدافعان اسمان ولایت 2 بار دیگر مسئولان ایرانی خبر از بکار گیری این سیستم دادند .
حال ایا با وجود  سیستم های جدید سام 6 و سام 17 (بنا بر گفته بعضی منابع) وتور ام1 وپانتسیر S1 دیگر ایران احتیاجی به سیستم Shahin SP با برد 40  کیلومتر دارد یا خیر ؟
منتظر نظرات تون هستم
با تشکر
گرداوری وترجمه :علی عاقلی  هر گونه استفاده از مطالب منوط به ذکر نام نویسنده مقاله وسایت میلیتاری به نام منبع است

#2 OFFLINE   Mehrdad-h

Mehrdad-h

Master Sergeant

• Members
  • 149 ارسال

ارسالی 20 July 2011 - 03:10 AM

اگر هزاران موشک تور و سام مدرن داشتیم شاید نه... اما در حال حاضر در کنار تمام این سیستم ها... مسلما به حضور این موشک ها نیاز خواهد بود تا تمامیت ارضی ایران را تحت پوشش پدافند هوایی قرار بدن

#3 OFFLINE   saiedtomcat

saiedtomcat

مدیر بازنشسته

• Members
  • 788 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 20 July 2011 - 08:46 AM

سلام
ممنن از مقالتون
به نظر من ما هنوز هم به سیستم قابل اعتمادی مثل هاوک احتیاج داریم
مخصوصا به نوع متحرکش

#4 OFFLINE   mjb

mjb

Master Sergeant

• Members
  • 743 ارسال
  • آشیانه قوهای سپیدخزری

ارسالی 20 July 2011 - 08:56 AM

باسلام

نقل قول

Shahin SP با برد 40 یا 80 کیلومتر

منظورتون چیه 40 یا 80 کیلومتر :rose: [/url]

#5 OFFLINE   Haj_Rezvan

Haj_Rezvan

مدیر بخش جنگ سایبری

• Moderators
  • 3585 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 20 July 2011 - 09:43 AM

سلام

نقل قول

منظورتون چیه 40 یا 80 کیلومتر
اشتباه شده برد ذکر شده مال سجیل هست که دیشب من اشتباها به همراه با شاهین نوشتم
.ساعت 2 شب بود دیگه چشام خوب کار نمی کرد  :rose:

#6 OFFLINE   0013

0013

2nd Sergeant

• Members
  • 57 ارسال

ارسالی 20 July 2011 - 11:05 AM

چه اشكالي داره در كنار سامانه هاي مثل سام 6 و 2 و اس 200 و تور از هاگ هم استفاده كنيم ما كه يك سامانه ي قوي مثل اس 300 يا 400 نداريم بنابراين مجبوريم با همه ي چيزي كه داريم بجنگ بريم يا آماده باشيم
در كل بودنش بهتر از نبودنشه

#7 OFFLINE   mjb

mjb

Master Sergeant

• Members
  • 743 ارسال
  • آشیانه قوهای سپیدخزری

ارسالی 20 July 2011 - 11:10 AM

ali75عزیز
معلومه که ضرورت داره بخش اعظم پدافند ما هاگ است وباید در جهت قوی تر کردن اون تلاش کرد تا به مرور موشک های بهتر جایگزین شود البته اون موشک هایی که گفتید(بجز سام-6 وبا کمی خوش بینی سام-)17 فکر نکنم ایران توانایی تولید موشک تورm-1رو داشته باشه :rose:

#8 OFFLINE   iron_man63

iron_man63

1st Sergeant

• Members
  • 83 ارسال

ارسالی 20 July 2011 - 12:16 PM

تا جايي كه يادمه ابتكار شهيد ستادي استفاده از رادار هاي سراسري به حاي جاي رادار ايلومنشين كه هدف مناسبي براي موشك هاي ضد رادار شده بود مي باشد رادار قدرتمند ایلومینیشن داپلر است و برای ردگیری اهداف و موشکهای هدایت شونده مورد استفاده قرار میگیردزماني كه به گروه هاگ حضور هوابيماي دشمن توسط رادار سراسري اعلام ميشد رادار فوق براي لحظه اي روشن وموشك به هدف شليك ميشد اين كار تا حايي بيش رفت كه يكي از هوابيما ها بعد از قفل موشك ايجكت كرد در حالي كه موشك مورد نظر به خاطر نقص فني شليك نشده بود
موشك هاگ يا نمونه بهينه سازي شده آن شاهين با توجه به نحوه شليك در فاصله بيشتري اوج گرفته و به حداكثر ار تفاع ميرسد اما سام 6از ابتداامكان افزايش ارتفاع را دارد
شايد اگرامكان توليد سام 6 يا 11بود  بهتر مي شذ
اما به هر حال بايد از تمام امكانات به شكل بهينه با كمترين تلفات استفاده كرد كه اين روش ودر عين حال شبكه شدن اين موشك با ساير رادار ها مي تواندبرخي مشكلات ما را مرتفع سارد

#9 OFFLINE   Mohammad_89

Mohammad_89

04- استوار

• Members
  • 234 ارسال

ارسالی 20 July 2011 - 01:09 PM

سلام

ممنون از مقاله خوبتون..

به نظرم وجود این موشکها برای ما لازمه ، این موشکها امتحان خودش رو پس داده ، البته قطعا باید از لحاظ توانایی مقابله با جنگ الکترونیک تقویت بشه ، وگرنه موشکهای آشیانه یاب که توسط یک illuminator به سمت هدف هدایت میشوند ، اخلال پذیری خوبی دارند ، هم از لحاظ جم کردن رادار illuminator و هم از لحاظ رادار گریزی اهداف مدرن هوایی که احتمال برگشت موج تابیده شده رو کاهش میدهند.

در هر حال ، با توجه به اینکه ایران اعلام کرده در تولید این سیستم به خودکفایی رسیده ، به نظرم باید تغییرات اساسی در طرح صورت بگیره ، مثل متحرک کردن رادارها ، افزایش تعداد موشکها و متحرک نمودن آنها.

خودروهای موشک نور به نظرم میتونه مناسب باشه برای اینکار.

نمیدونم چرا دست دست میکنند. حیف که افرادی مثل شهید ستاری انگشت شمارند ، وگرنه العان هم جنگنده داشتیم ، هم سیستمهای پدافندی مدرن.
میگفتند توی نیروی هوایی ، زمان شهید ستاری ، هیچ کدوم از فرمانده ها ، مسئولان قسمتهای مختلف ، جرئت نمیکردن و یا نمیتوانستند از زیر کار در بروند ، زیرا خود ایشان اول از همه دست به کار میشد و شدیدا پیگر پروژه ها بود. پروژهای نظامی ، رفاحی ، درمانی ، خدماتی و هر چیزی که یک نیرو به آن نیازمند است.

ایشون در دوران کودکی هم خیلی سختی کشیدند ، در کتاب میخوندم که شب ساعت 2 برای آبیاری زمین میرفتند و فانوسشان در آب فرو میرفت( بخاطر کمی سن)...ولی این سختی زمینه ساز ظهور چنین انسانهاییست ، کودکی از ولی آباد ورامین ، شد فرمانده نیروی هوایی.

به قول سرتیپ غلامی ، نیروی هوایی قبل از ستاری ، مرده بود ، به نظرم من بعدش هم مرد.

اگر فیلم زندگی نامه ایشون رو ببینید و کتاب پاکباز عرصه عشق رو بخونید ، تقریبا متوجه منظورم میشید.

#10 OFFLINE   Haj_Rezvan

Haj_Rezvan

مدیر بخش جنگ سایبری

• Moderators
  • 3585 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 20 July 2011 - 01:26 PM

سلام

نقل قول

تا جايي كه يادمه ابتكار شهيد ستادي استفاده از رادار هاي سراسري به حاي جاي رادار ايلومنشين كه هدف مناسبي براي موشك هاي ضد رادار شده بود مي باشد رادار قدرتمند ایلومینیشن داپلر است و برای ردگیری اهداف و موشکهای هدایت شونده مورد استفاده قرار میگیردزماني كه به گروه هاگ حضور هوابيماي دشمن توسط رادار سراسري اعلام ميشد رادار فوق براي لحظه اي روشن وموشك به هدف شليك ميشد اين كار تا حايي بيش رفت كه يكي از هوابيما ها بعد از قفل موشك ايجكت كرد در حالي كه موشك مورد نظر به خاطر نقص فني شليك نشده بود
دوست عزیز این هم جزئی از ابتکارات این مرد بزرگ بوده اما اگه مستندی که در مورد ایشون ساخته شده رو نگاه کنید می بینید که این ابتکار هم جدا از اون ابتکار توسط ایشون بکار رفته است

نقل قول

گزینه های بهتری هم هست مثثلا همون خودروی M548 یا نمونه AAC نفربر براق فکر کنم مناسب تر باشه
تصویر
نمونه AAC نفربر براق

#11 OFFLINE   safir-omid

safir-omid

02- استوار سوم

• Members
  • 612 ارسال
  • ایران

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 20 July 2011 - 02:28 PM

البته همانطور که دوستان میدونن موشک شاهین با برد 45 کیلومتر در سامانه مرصاد  استفاده میشه. طبق گفته  وزیر دفاع و یکی دیگر از مقامات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا برد و ارتفاع درگیری این سامانه دو برابر شده و رادارهای اون ارایه فازی شده  و این مستلزم این هست که موشک این سامانه تغییر کنه.عکس زیر رو یکی از کاربران سنترال کلوب قرار داده بود( به نام corporal) از نماز جماعت پایگاه پدافند هوایی بندرعباس که از شبکه یک پخش شده بود.با توجه به این که این موشک ناشناخته در کنار لانچر سه تایی موشک هاگ و لانچر موشک های  شاهین قرار داشت ، امکانش هست این  موشک نسل جدید موشک شاهین باشه برای استفاه در سامانه مرصاد جدید( با برد و ارتفاع درگیری 2 برابر ) ؟ :rose:

http://www.irupload....dcwrmzshnh2.jpg

#12 OFFLINE   iron_man63

iron_man63

1st Sergeant

• Members
  • 83 ارسال

ارسالی 20 July 2011 - 02:31 PM

بله از راهنمايي و توضيحات شما متشكرم به نظز من مهمترين اصل در به كار گيري رادار هاي آرايه فاري است تا مكان رادار ان مشخص نشه وسبس استفاده از سامانه متحرك هاگ در ارتباط با اين رادار در استفاده از اصل براكندگي وجهت جلوگيري از هدف قرار گرفتن آن ها مي باشد البته اين موضوع نيازمند تغيير اين موشك و تبديل آن به يك موشك رادار ي است

#13 OFFLINE   Aspahbod

Aspahbod

04- استوار

• Magazine
  • 1994 ارسال

ارسالی 20 July 2011 - 02:39 PM

نقل قول

چه اشكالي داره در كنار سامانه هاي مثل سام 6 و 2 و اس 200 و تور از هاگ هم استفاده كنيم ما كه يك سامانه ي قوي مثل اس 300 يا 400 نداريم بنابراين مجبوريم با همه ي چيزي كه داريم بجنگ بريم يا آماده باشيم
در كل بودنش بهتر از نبودنشه

کلا بعد از تور ام 1 بهترین پدافند ما همین مرصاده. اس 200 و سام 2 که کلا در جنگ های مدرن به درد زیادی نمیخورن. سام 6 هنوز خطرناکه ولی نه به اندازه ی مرصاد. مرصاد سامانه ی دیجیتاله و رادار های قدیمی هاوک توی اون با نمونه های مدرن مقاوم به جنگال تعویض شده. برد و ارتفاع عملیاتی موشک هم افزایش پیدا کرده (به دل من نشسته که بردش حدود 50 کیلومتر شده).

بعدشم ما ممکنه اس 300 نداشته باشیم. ولی به نظرم داریم روی یه سامانه ی بومی با قدرت مشابه کار می کنیم. به نظر من این سامانه ی جدید هیچ ربطی به اون اس 300 هایی که تو رژه ی پارسال نشون دادن نداره (حالا ماکت یا واقعی) و کاملا جدیده. البته اینا فقط نظر منه.

نقل قول

سلام

نقل قول

گزینه های بهتری هم هست مثثلا همون خودروی M548 یا نمونه AAC نفربر براق فکر کنم مناسب تر باشه
تصویر
نمونه AAC نفربر براق

خودرو های شنی دار مصرف سوخت بالایی دارن ولی تو مناطق ناهموار بهتر عمل می کنن.در عوض کامیون ها رو میشه به عنوان کامیون های غیر نظامی هم استتار کرد و ارزون تر هم هستن.

#14 OFFLINE   ALI

ALI

مدیر بازنشسته

• Members
  • 4336 ارسال
  • قم / زیر سایه حضرت معصومه (س)

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 20 July 2011 - 03:14 PM

با تشکر از علی جان

طرح بسیار خوبی است و به نظر من با توجه به اینکه کشور ما نیز بسیار وسیع و پهناور است ، ما نیز می بایست بر روی سیستم های پدافندی متحرک بیشتر کار کنیم. موشک های هاوک گزینه نسبتا مناسبی است. می توان از کامیون های سنگین کاماز اوکراینی (که در ایران نیز موجود است) به عنوان کشنده استفاده کرد.

البته من خودم به شخصه اعتقاد دارم که ما میبایست بیشتر بر روی توپهای متحرک متمرکز شویم ، همان توپ 35 میلیمتری اورلیکون (سماوات) که در ایران نیز در حال تولید است گزینه بسیار خوبی است ، اگر ما نیز بتوانیم مثل چین سیستم تغذیه این توپ را به جای جعبه ای ، نواری کنیم و آنرا بر روی کامیون های کاماز سوار کنیم ، یک گزینه بسیار عالی و ایده آل به منظور دفاع کوتاه برد هوایی در اختیار خواهیم داشت.

سیستم ضد هوایی CSSA-1 ساخت چین

تصویر

تصویر

#15 OFFLINE   Haj_Rezvan

Haj_Rezvan

مدیر بخش جنگ سایبری

• Moderators
  • 3585 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 20 July 2011 - 03:39 PM

سلام

نقل قول

البته من خودم به شخصه اعتقاد دارم که ما میبایست بیشتر بر روی توپهای متحرک متمرکز شویم ، همان توپ 35 میلیمتری اورلیکون (سماوات) که در ایران نیز در حال تولید است گزینه بسیار خوبی است ، اگر ما نیز بتوانیم مثل چین سیستم تغذیه این توپ را به جای جعبه ای ، نواری کنیم و آنرا بر روی کامیون های کاماز سوار کنیم ، یک گزینه بسیار عالی و ایده آل به منظور دفاع کوتاه برد هوایی در اختیار خواهیم داشت.
خوب علی جان  چرا به جای این که روی هر کدام جدا کار کنیم بهتره یک سیستم  از ترکیب توپ 35 میلیمتری سماوات و شاهین بسازیم یه چیزی تو مایه های پانتسیر اس 1 البته اگه شاهین تواناییش در رهگیری پهپاد وبالگرد ها اون چیزی که من فکر می کنم باشه
تصویر
تصویر
سیستم موشکی پانتسیر اس1

اندازه عکس تصحیح شد.
sina12152000

1 کاربر در حال خواندن این تاپیک است

0 عضو, 1 مهمان, 0 کاربر مخفی

آدرس پستی سایت:Admin@Military.ir

وب سایت میلیتاری در چارچوب قوانین کشور ایران فعالیت کرده و در ( ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آدرس www.samandehi.ir به ثبت رسیده است.

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت میلیتاری هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.