nozheh

تاپیک جامع شهید رئیسعلی دلواری

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

از اریوبرزن تا رییس علی و از رییس علی تا بروجردی و بهنام دوازده ساله همه جان در راه خاک پاک ایران نهادند همه از سرزمین جانبازان ایران بودند که ای کاش مانند جنوب غرب ایران فراموش نشوند..

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

چرا بناي مقبره اين سردار اينقدر ناجوره؟خدا رو شكر كه ايران پر است از اين دلاورها..

از بی عرضگی ما بوشهری هاست! پارسال که من رفتم اصفهانی ها داشتن مقبره یکی از علماشون رو تو دو متری قبر شهید می ساختن!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

چرا بناي مقبره اين سردار اينقدر ناجوره؟خدا رو شكر كه ايران پر است از اين دلاورها..

چون مزار این شهید تو ایران نیست و در کشور عراق (قبرستان وادی السلام شهر نجف)هست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جوانمردی بود که در زمان خفقان کامل جرات مقابله با عامل اصلی خفقان را به خود داد و به ثابت کرد که با این غول ساختگی میتوان مبارزه کرد.

مبارزات رئیس علی دلواری برگ زرین دیگری در تاریخ مقاومت دلیر مردان ایران در مبارزه با استعمار است رییسعلی دلواری این آزاده دلاور، سرانجام در حین مبارزه با دشمنان اسلام و ایران در دوازدهم شهریور 1294 ش برابر با 23 شوال 1333 ق در 33 سالگی، از پشت مورد هدف گلوله فرد خائنی قرار گرفت و به شهادت رسید.

ما اکثر شکستهای تاریخیمون رو بخاطر خائنین داخلی خوردیم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جوانمردی بود که در زمان خفقان کامل جرات مقابله با عامل اصلی خفقان را به خود داد و ثابت کرد که با این غول ساختگی میتوان مبارزه کرد.

ما اکثر شکستهای تاریخیمون رو بخاطر خائنین داخلی خوردیم.
مبارزات رئیس علی دلواری برگ زرین دیگری در تاریخ مقاومت دلیر مردان ایران در مبارزه با استعمار است رییسعلی دلواری این آزاده دلاور، سرانجام در حین مبارزه با دشمنان اسلام و ایران در دوازدهم شهریور 1294 ش برابر با 23 شوال 1333 ق در 33 سالگی، از پشت مورد هدف گلوله فرد خائنی قرار گرفت و به شهادت رسید.

آقا سعید خائن هر وقت تو ایران قد برافراشته و کسی شده ، این مملکت رو به فنا داده. خدا رو شکر که کشور الان تو وضعیت خوبی هست و می شه گفت که تقریبا خائن ها دستشون رو شده و برای همه شناخته شده اند.

خدا این دین و این کشور و مردمانش رو حفظ بکنه. ان شا الله.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستان سلام

این آقایونی که اسم خودشون رو گذاشتند دکتر و این شهید بزرگوار رو یاغی می نامند واقعا احمق هستند!

دبیرستان که بودم کلاس دوم یا سوم بود(یادم نمیاد) توی درس تاریخ این معلم تاریخ یه روز یه حرفی زد آتیش گرفتم
می خواستم بلند شم همون جا زنده زنده دفنش کنم
داشت سر کوچک خان و رئیس علی حرف میزد
بعد یهو گفت رئیس علی یه دزد بوده و کارش هم دزدی از مردم بوده و می خواسته از انگلیس دزدی کنه ، انگلیس لت و پارش کرده
بعدش هم گفت رئیس علی اصلا با میراز قابل مقایسه نیست و حتی می خواست به میرزا هم توهین بکنه که خودش فهمید دیگه بیتش حرف بزنه کسی زندش نمیزاره

خدا خیرش نده که من و خیلی های دیگه رو نسبت به تاریخ دلزده کرد

از بی عرضگی ما بوشهری هاست! پارسال که من رفتم اصفهانی ها داشتن مقبره یکی از علماشون رو تو دو متری قبر شهید می ساختن!

آره راست میگی
ما اگه عرضه داشتیم ، امامزاده عبدالمهیمن رو درست میکردیم که نسبش مستقیم به هفت واسطه به امام علی میرسه

سعید خان به خدا من الان امیدم به هموطن های ترک زبانمون هست که عده زیادیشون که توی بوشهر هستن اطراف امامزاده خونه گرفتن
شاید اونا یه غیرتی بزارن و یه دستی به سر و روش بکشن
مردم که هیچ
ولی هر شهرداری که میاد و این پایگاه فرهنگی عظیم رو توی بوشهر سر و سامون نمیده فردای قیامت مسئوله

علی علی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بعد یهو گفت رئیس علی یه دزد بوده و کارش هم دزدی از مردم بوده و می خواسته از انگلیس دزدی کنه ، انگلیس لت و پارش کرده

خوب بهش ميگفتي انگليسي ها داشتن چكار ميكردن !؟! لابد خيرات و كمك به مردم ! ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستان سلام

دبیرستان که بودم کلاس دوم یا سوم بود(یادم نمیاد) توی درس تاریخ این معلم تاریخ یه روز یه حرفی زد آتیش گرفتم
می خواستم بلند شم همون جا زنده زنده دفنش کنم
داشت سر کوچک خان و رئیس علی حرف میزد
بعدش هم گفت رئیس علی اصلا با میراز قابل مقایسه نیست و حتی می خواست به میرزا هم توهین بکنه که خودش فهمید دیگه بیتش حرف بزنه کسی زندش نمیزاره

خدا خیرش نده که من و خیلی های دیگه رو نسبت به تاریخ دلزده کرد

آره راست میگی
ما اگه عرضه داشتیم ، امامزاده عبدالمهیمن رو درست میکردیم که نسبش مستقیم به هفت واسطه به امام علی میرسه

سعید خان به خدا من الان امیدم به هموطن های ترک زبانمون هست که عده زیادیشون که توی بوشهر هستن اطراف امامزاده خونه گرفتن
شاید اونا یه غیرتی بزارن و یه دستی به سر و روش بکشن
مردم که هیچ
ولی هر شهرداری که میاد و این پایگاه فرهنگی عظیم رو توی بوشهر سر و سامون نمیده فردای قیامت مسئوله

علی علی
این آقایونی که اسم خودشون رو گذاشتند دکتر و این شهید بزرگوار رو یاغی می نامند واقعا احمق هستند!

سلام سیدی جان

چه عرض کنم درباره اون معلم نما. فقط این رو میتونم بگم که ما هر چی در تاریخ ضربه خوردیم از داخلی خائن بوده.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
* رییسعلی فرزند رییس محمد در سال 1261 ش در دلوار از توابع بوشهر به دنیا آمد. او در عصر مشروطیت، جوانی 24 ساله، بلند همت، شجاع، در صدق و صفا کم مانند و در حب وطن و توکل به خدا، ضرب المثل بود.

اگرچه سواد و معلومات کافی نداشت، اما پاکی و سرشت و صفات حمیده او زبانزد اطرافیان بود. رییسعلی بعد از این که قوای اشغالگر انگلیس بوشهر را به تصرف خود درآوردند، با شجاعتی وصف‏ ناپذیر به مقابله با تجاوزگران پرداخت و شکست‏های سنگینی بر آنان وارد کرد. پس از اشغال بوشهر در رمضان سال 1333 ق، نیروهای انگلیسی قصد تصرف دلوار را می‏کنند.

دومین هجوم قوای انگلستان به بوشهر

در آغاز جنگ جهانی اول(1914) قوای روس از شمال و نیروهای انگلستان از جنوب، كشور ما را در معرض هجوم قرار دادند و كشتی های جنگی انگلستان در مقابل بوشهر لنگر انداختند و نیروهای اشغالگر در 8 اوت 1915، برابر با 17 مرداد 1294(26 رمضان1333)، شهر بوشهر را به اشغال خود درآورند. یك روز پس از اشغال بوشهر، چهارده نفر از ساكنین آن علیه اشغالگران اعتراض كردند، ولی چون اهل جدال و اسلحه نبودند دستگیر و به هندوستان تبعید شدند.

"رئیس علی خان دلواری" و "شیخ حسین خان چاه كوتاهی" و "زایر خضرخان اهرمی" سه نفر خوانین دلیر تنگستان از این وقایع آگاه شدند و تصمیم گرفتند كه علیه دشمن قیام و در مقام دفاع از وطن برآیند.

حدود دو ماه قبل از این كه قوای انگلستان بوشهر را اشغال كنند، ژنرال كاكس كنسول انگلستان در خلیج فارس، نامه ای به مرحوم "شیخ محمد حسین برازجانی" روحانی متنفذ و مجتهد معروف دشتستان نوشت كه جواب آن نامه انگیزه قیام رئیس علی دلواری آن قهرمان نامی ایران و اسلام شد.

كنسول انگلستان در این نامه از شیخ محمدحسین برازجانی خواسته بود كه از نفوذ خود استفاده كند و از هر گونه آشوب و قیام علیه اشغالگران جلوگیری نماید. در این نامه تأكید شده بود كه از دشمنی با دولت انگلستان هیچ سودی عاید ملت ایران نخواهد شد، بلكه در صورتی كه ایرانیان وارد جنگ شوند، انگلستان یك سوم خاك ایران را به تصرف خود در خواهد آورد.

شیخ، در پاسخ به این نامه تمام مصیبت ها را از طرف دولت انگلستان برشمرده و اعلام كرده بود كه چنانچه عملیات انتقام جویانه علیه اشغالگران صورت پذیرد، مسؤولیت آن بر عهده انگلیسی ها خواهد بود.

رئیس علی، در نامه های متعدد به شیخ محمدحسین برازجانی برای جهاد و قیام علیه قوای انگلستان كسب تكلیف می كند كه سرانجام مرحوم شیخ صورتی از حكم جهادی كه مراجع شیعه از نجف اشرف ارسال داشته بودند به ضمیمه حكم خود مبنی بر وجوب جهاد با كفار انگلیسی و جلوگیری از رخنه آن ها به بنادر جنوب و دشتستان و تنگستان و لزوم همكاری خوانین این مناطق و بسیج مردم مسلمان برای رفتن به میدان جنگ صادر می كند و برای همه خوانین می فرستد.

رئیس علی دلواری همین كه از حكم جهاد مرحوم شیخ محمد حسین برازجانی و دیگر مراجع دینی آگاهی می یابد، آماده نبرد با امپراطوری انگلستان می شود و مقدمات كار را در خانه حاج سید محمد رضای كازرونی فراهم می سازد.

رئیس علی همراه دوستش خالو حسین دشتی در اوایل ماه رمضان 1333 ه.ق، در عمارت حاج سید محمدرضا كازرونی، پس از مذاكراتی با وی آمادگی خود را برای دفاع از بوشهر و جلوگیری از پیشروی نیروهای انگلیسی اعلام می دارد.

رئیس علی پس از اظهار تشكر، قرآن مجید را می طلبد و همین كه خادم قرآن می آورد برمی خیزد و تعظیم می كند و با احترام تمام آن را روی میز جلو خود می گذارد، آن گاه رو به حاضرین كرده و می گوید:
[size=18]
" ای كلام الله گفتار مرا شاهد باش. من به تو سوگند یاد می كنم كه اگر انگلیسی ها بخواهند بوشهر را تصرف كنند و به خاك وطن من تجاوز نمایند، در مقام مدافعه برآیم و تا آخرین قطره خون من بر زمین نریخته است، دست از جنگ و ستیز با آنان نكشم و اگر غیر از این رفتار كنم، در شمار منكرین و كافرین به تو باشم و خدا و رسول از من بیزار شوند."
[/size]
بعد از اشغال شهر بوشهر در 26 رمضان1333ه.ق، نیروهای انگلیسی قصد تصرف ناحیه دلوار را می كنند. دلوار محلی بود كه پیش از آن چندبار سربازان انگلیسی به آن جا تجاوز كرده، اما طعم تلخ شكست را در این ناحیه چشیده بودند.

رئیس علی خان دلواری و شیخ حسین خان چاه كوتاهی و زایرخضرخان اهرمی از این وقایع آگاه و در مقام دفاع از وطن برمی آیند.
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/9534319510518821438150217103168232786915.jpg[/img]
قیام دلیران تنگلستان علیه اشغالگران آغاز می شود و نیروهای متجاوز انگلیسی كه قریب به پنج هزار نفر بودند در دام دلیر مردان تنگستانی گرفتار می آیند و عده زیادی از متجاوزان انگلیسی در این حمله از بین می روند. قیام مردم تنگستان بر روی هم هفت سال طول می كشد و در این مدت دلیران تنگستانی دو هدف عمده را دنبال می كنند:

1. پاسداری از بوشهر و دشستان و تنگستان به عنوان منطقه سكونت خود.

2. جلوگیری از حركت قوای بیگانه به درون مرزهای ایران و دفاع از استقلال وطن.

رئیس علی دلواری كه در حقیقت روح قیام شورانگیز مردم جنوب ایران به شمار می رفت و از حیث خصایص اخلاقی و نظامی بر سایرین تفوق داشت، قبل از این كه زندگی را بدرود گوید، بارها مرگ خود را پیش بینی كرده بود تا این كه سرانجام، در شب هجوم دشمن در ناحیه " تنگك صفر" هنگام شبیخون به دشمن از پشت سر توسط غلامحسین تنگكی در روز بیست و سوم شوال1333 ه.ق، به فیض شهادت نایل می آید. درباره علل قتل رئیس علی به صراحت نمی توان چیزی گفت. چه وقایع نگاران و مورخان آن عصر به این موضوع اشاره نكرده اند. ولی غلامحسین تنگكی قبل از به شهادت رساندن رئیس علی خطاب به صاحب منصب انگلیس گفته است:" من تشنه خون رئیس علی هستم، چون جد او قاتل پسرعموی من است و مدت هاست كه منتظر هستم با یك گلوله او را سوراخ كنم."

در باره قیام این بزرگ مرد حرف زیاده اما واقعیت اینه که ایشون تنها نبودند و تمام منطقه جنوب ایشون رو یاری می کردند! البته گروهی جاهل و ناآگاه هم بوده اند!
خیلی از حمایت کنندگان و جنگاوران متاسفانه گمنام و مهجور مانده اند!

گروهی از مغرضان ایشون رو به یاغی گری و راهزنی متهم کرده اند!! ولی واقعیت اینه که ایشون از چهار مجتهد مسلم زمان خودشون حکم جهاد داشته اند! و به شدت به علی علیه السلام ، اولادش و مرجعیت بزرگوار شیعه عشق می ورزیده اند!نمونه اش این بیت شعر است که در سر در خانه این بزرگوار نوشته شده است!
زتیغ شیرخدا چون رواج شرع نبی شد از این سبب به همه مسلمین رئیس علی شد

منبع:
کتاب تحلیلی بر زندگی رئیس علی دلواری نوشته غلامرضا حاجی نژاد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دستت درد نكنه ..
اخ كه چقدر رفتم تو فاز دشتي...

دشتستان و تنگستان...سرزمين قهرمانان ...

خبر دادند كه دشتستون بهار است

زمين از خون فايز لاله زار است

خبر بر دلبر زارش رسونيد

كه فايز يك تن و دشمن هزار است

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام خدا بر شهیدان راه خدا

درود بر شهیدان وطن

وننگ ونفرین بر خائنین به دین خدا و کشورمان ایران

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دستت درد نکنه خدا رحمت کن این دلاور رو که ایستادن در برابر ظلم و ستم و استعمار را به ملت ایران آموخت

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دستت درد نكنه ..

اخ كه چقدر رفتم تو فاز دشتي...

دشتستان و تنگستان...سرزمين قهرمانان ...

خبر دادند كه دشتستون بهار است

زمين از خون فايز لاله زار است

خبر بر دلبر زارش رسونيد

كه فايز يك تن و دشمن هزار است

ممنون از لطفتون!
البته دشتی هم کم قهرمان نداره! نمونه اش خالو حسین دشتی و میرزاجعفرخان حقایق نگار خورموجی و ...

نکته دوم فایز شاعر مشهور دشتی می باشد!

متن زیر هم قابل توجه هست اگه دوستان وقت کردن بخونن!!سند این نامه در خانه شهید که اکنون تبدیل به موزه شده است به همراه بقیه نامه ها موجود است!

در کتاب "بوشهر، 2 قرن مقاومت علیه استعمار" نامه ی شهید رئیسعلی دلواری. طبق آنچه در اثر "سید قاسم یاحسینی" آمده، این نامه را رئیسعلی در مورخه 11 جمادی الاول سال 1333 هجری قمری به آیت الله شیخ محمد حسین مجتهد برازجانی از مراجع مشهور برازجان نوشته است که در ادامه می آید:
قربان حضور باهر النورت گردم. ای به فدای همت و غیرت و شجاعتت گردم. می دانم که مردم در این کار چندان مساعدت و همراهی نمی کنند و بنده هم پابست کرده اند که نظرم به سوی ایشان است. هر آینه پای حضرت مستطاب عالی و امید از آن وجود مبارک، که در حقیقت مجسمه ی شرف و وطن و اسلام خواهی است، نداشتم هر آينه تا به حال پروانه وار خود را فداي ملت و وطن و اسلاميت كرده بودم. همين قدر اطمينان از حضرت مستطاب عالي دارم كه روز مضايق از خط بيرون نمي رويد و جان را ناقابل مي دانيد؛ نه مانند اشخاص راحت طلب تنبل، راحت اين دنياي فاني را به هيچ نمي شماريد.
قربانت گردم؛ درجه بهشت پيدا كردن و شربت شهادت را داوطلبانه خواستن، بايد همتي عالي و عزمي راسخ داشت و بهاي درجه عالي و نعيم اخروي و نام نيك ابدي به غير از جان شيرين نيست، نه آنکه مرعوبانه هر وقت طرف مقابل مثل گربه خود را ساخت و مومو کرد، مثل موش بروند. اینگونه احساسات قابل همدردی با اسلام و وطن نیست و در تاریخ دنیا چنین اشخاص را ننگ عالم انسانیت دانسته اند. امروز روزی است که هرکس ادعای شرف و اسلامیت و وطن پرستی دارد باید امتحان داده از بوته ی امتحان بی غل و غش به در آید، چنانچه عقلا فرموده‏اند:

خوش بود گر محك تجربه آيد به ميان تا سيه روي شود هركه در او غش باشدانگلیس ها انتشار می دهند که: « فلانی حمایت به قنسول جرمن دارد.» به حول و قوه ی خداوندی از هیچکس اندیشه و باک ندارم. می خواهند به تشر، بنده را بترسانند کما اینکه تلگراف تهدیدآمیز به حضرت مستطاب عالی کرده بودند. در حقیقت، جوابی که حضرت ذی شرف در جواب تلگراف ایشان صادر شده بود، به قدری مشعوف شدم که خداوند عالم حد آن را می داند. همین جواب بود که فرموده اید. آفرین، آفرین، آفرین خدای بر شما باد. شایسته است که عموم اهالی فارس و خلیج ]فارس[ به داشتن وجود مبارکی مثل حضرت عالی که در این مواقع اینگونه جواب قانونی دندان شکن به اجانب داده اید، فخر ]و[ مباهات نمایند. خدایتدر همه حال از بلا نگه دراد. استدعا دارم یک ذره فروگذاری نفرمایید. اگر از مردم مأیوس شده‏ اید، که همراهی ندارند، اجازه بفرمایید تا خودم هنگامه بلند کنم و دست به کار شوم.قربانت شوم! هر آینه خودمان دست به کار شده بودیم، الان بصره خالی ]از انگلیسی ها[ شده بود و در شمار مجاهدین محسوب بودیم. به بوشهر هم نمی توانند اردو پیاده کنند رد صورتی که خودمان نزدیک و مواظب آن‏ها باشیم؛ چرا که بنده به خوبی این‏ها را می‏ شناسم. هر آینه فی الجمله حمله ای به عساکر ایشان در قلعه بهمنی شده بود، الان بصره خالی بود. قوه و مخارج از بوشهر جهت آن ها حمل می شود. اگر خودمان به همین حالت باقی بمانیم، مسلم است که هیچ کاری نمی کنیم و هیچ حمایتی به علمای عراق هخم نکرده ایم و در آینده نام خودمان را به بی حسّی و بی دیانتی ثبت تاریخ دنیا خواهیم دید. کسی که هم سخت از علماء دیده باشد و حکم امام باشد و جنگ نکند، بهانه آن چیست؟ الان در کربلا و نجف، در جنگ تمام علاء و پیشوایان دین ما در جهاد، آب چشمان خود می خورند و امیدهای کلی از ماها داشتند که خیال می کردند به ورود حکم، تمام اهل دشتستان و تنگستان بیهشانه دست به کار می شوند. الحمدلله از این طرف هم مأیوس شدند.تا به حال خدمت آقای حاج سید غلامحسین ]دشتی[ ده عریضه عرض کرده ام، جانب خدا به کلی جواب نکرده اند. همین قدر با خود خیال کردم که بنی هاشم در مدینه بسیار باقی ماند، جز حضرت سید الشهداء که به تنها در صحرای کربلا با لب تشنه شهیدش کردند و در کوفه حبیب بن مظاهر به تنهایی به یاری آن امام مظلوم حرکت کرد. قربانتم، آخر کار همین طور می بینم.هفتصد نفر تفنگچی سوای دستگاه سرکار زائر خضر خان حاضر و آماده است که این ها از بنده دور نیستند، هر وقت بخواهم تمام، حاضر و مستعد می باشند. خوب ملاحظه فرمایید، روزی بهتر از امروز برای اهالی ایران فراهم نمی آید. یک طرف دولت المان، یک طرف دولت اتریش ]و[ عثمانی چه کارها بر سر انگلیس و روس و فرانس آورده اند. دیگر انگلیس چه عضوی دارد که ما باید از آن ها بترسیم و از این طرف هم حکم محکم علمای اعلام بر وجوب جهاد، البته خدا با ماست و فتح و نصرت نسیب جیش اسلام خواهد بود. در خانه نشستن خودمان و راحت طلبیدن، تمام وسوسه ی شیطان می باشد. مستحق آن نيستيم كه خدا و رسول را از خود خشنود سازيم. روس و انگليس حق دارند اگر خودمان هيچ كاري نكنيم و آسوده بنشينيم چرا كه همه نوع احترام! به بقعه مقدس امام ثامن در شمال و احترام به منبر سيدالشهداء در جنوب كرده اند. در بمباران-دلبار-كارهاي-خوب-كردند!-تف-به-ما!-تف-به-ما!
قربانت بروم، هوش ندارم كه شرح حالات به درستي عرض نمايم و مصدعت زياده از اين نمي شوم خيلي ميل به دست بوسي و زيارتت دارم. نمي دانم به چه قسم به اين آرزو نائل شوم. ]سجل-مهر-چنين-است[
«از خداوند جلي، توفيق مي خواهد علي»

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ممنون از یاداوری این روز. مگر اینکه تو این انجمن بفهمیم که 12 شهریور سالروز شهادت این اسطوره ملی است. من که امیروز تو هیچ کدام از بخش های خبر سراسری چیزی در مورد آن نشنیدم. شما شنیدید؟ تقویه هم که دیگه ...

همچنین یاد مجاهد دلاور خالو حسین بردخانی یار و یاور رییس علی دلواری که پس از مرگ او همچنان با استعمار انکلیس جنگید نیز گرامی باید.
همیشه جاوید نامتان

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

شهادت رئيس علي دلواري

رئيس علي دلواري كه در حقيقت روح قيام شورانگيز مردم جنوب ايران به شمار مي رفت و از حيث خصايص اخلاقي و نظامي بر سايرين تفوق داشت، قبل از اين كه زندگي را بدرود گويد، بارها مرگ خود را پيش بيني كرده بود تا اين كه سرانجام، در شب هجوم دشمن در ناحيه " تنگك صفر" هنگام شبيخون به دشمن از پشت سر توسط غلامحسين تنگكي از سربازان خودي در روز بيست و سوم شوال1333 ه.ق، به فيض شهادت نايل مي آيد.

....................................................

بوشهر و تاريخچه هجوم انگليسي ها به آن

بوشهر از بنادر بزرگ و مهم ايران است كه قريب به يك صد سال است، به عنوان مركز بنادر جنوب كشور شناخته مي شود. قبل از ورود دين اسلام به ايران، بندري به نام بوشهر اساساً وجود نداشته است و آبادي در دو فرسنگي سمت جنوب بوشهر در ساحل دريا بوده كه آن جا را " ريشهر" مي ناميده اند.

به قول مؤلفين" فارسنامه ناصري" و" گنج دانش"، بوشهر از زمان كريم خان زند رو به آبادي گذاشت و در زمان ناصرالدين شاه رو به عمران بيشتر گذاشت و از بنادر تجاري مهم محسوب شد. تا در سال 1273 ه. ق، كه شهر هرات از طرف دولت ايران محاصره شد، انگليسي ها كه ترسيده بودند و براي انصراف ايران از تصرف هرات كه كليد هندوستان شمرده مي شد، سي فروند كشتي جنگي به خليج فارس فرستادند و پس از جنگ با دلاورمردان تنگستان اين بندر را تصرف كردند.

( اين درگيري بين باقرخان ضابط تنگستاني و پسر رشيدش احمدخان تنگستاني با چهارصد تفنگچي در قلعه ريشهر روي داد و احمدخان تنگستاني به همراه 72 نفر شهيد شدند)

...............................

برگرفته از ..
http://news.police.ir/NCMS/FullStory/?Id=213397

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.