saiedtomcat

کلیدی ترین دیالوگ سریال مختارنامه کدام بود؟

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

یادی از مختارنامه
کلیدی ترین دیالوگ سریال مختارنامه کدام بود؟
امروز می خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است. تزویر با لباس دیانت و تقوی به میدان می آید. تزویر سکه ای است دورو، که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است. عوام خدایش را می بینند و اهل معرفت ابلیسش. و چه خون دلها خورد علی از دست این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین...

بولتن نیوز: چند هفته ای از پخش آخرین قسمت سریال مختارنامه می گذرد. سریال زیبایی که 40 هفته مهمان خانه های ایرانی ها و حتی برخی کشورهای مسلمان دیگر بود. یقینا شما هم مثل ما هنوز برخی از سکانس ها و دیالوگ های آن را به یاد دارید. اما شاید یکی از اَبَر دیالوگ های این سریال مربوط به سخنان آخرین مختار قبل از شهادتش باشد. دیالوگی که در آن مختار از «تزویر» و «خط نفاق» می گوید. جایی که مختار، زندگی نکبت بار در زیر سایه حکومت زبیریان را هشدار می دهد و مانند مولای خود، مرگ با عزت را بهتر از زندگی با ذلت بیان می کند. اگر چه آنهایی که مختار را تنها گذاشتند حتی نتوانستند به همین زندگی ذلت بار برسند و زبیریان آنها را مانند گوسفندان کشتند.

شاید شنیدن دوباره این دیالوگ بی تناسب با این روزها نباشد. به خصوص که به ایام انتخابات هم نزدیک می شویم.

[img]http://www.bultannews.com/files/fa/news/1390/6/17/62194_754.jpg[/img]

مختار: لا حَولَ ولا قُوّةَ إلاّ باللّه ؛ دنیا با همه ی عظمت و زیباییش روزی خواهد مرد. و خورشید و ستارگان با همه فروغشان تاریک خواهند شد. کوه ها با تمام بلندا و غرورشان فرو خواهند ریخت و آبی دریاها کدر شده، آبشان به جوشش در خواهد آمد و سبزی جنگلها به سرخی خواهد گرایید. چونان آهن گداخته در کوره ، در چونان هنگامه ای، آدمی مورچه ای را ماند که آب در خانه اش افتاده و او آسیمه سر در پی مأمنی می دود، می دود، می دود... و کجاست جنت المأوی؟ پلی را بین خود و بهشت خدایش مانع می بیند و این پل گاه پهن است و گاه باریک. گاه صاف است و گاه پیچاپیچ. گاه تیز و گاه لغزان. اعمال ما در این دنیا، کم و کیف ما آن را معین می کند. برای حکام جور چونان تار مو باریک است و لغزان و لغزان و لغزان.

[img]http://www.bultannews.com/files/fa/news/1390/6/17/62199_667.jpg[/img]

آن روز تمام اعضاء و جوارح ما بر عدالت یا بی عدالتی ما شهادت خواهند داد و هیچ عملی ، هیچ عملی هولناک تر از بی عدالتی نیست. شما مدتی زمام امور خویش را به مختار ابوعبید ثقفی سپردید و خواستید در میانتان به عدالت حکومت کند تا آنجا که در توانم بود به طلب حقتان کوشیدم و با آفتهای عدالت خواهی جنگیدم ، من هرچه که بودم و هرچه که هستم خدایم بهتر می داند. بد خواهان کذابم می نامند و ستمکاران دنیا دوست و قدرت طلبم می خوانند. اویی که مبرّا از خطا و گناه است ولیّ و وصیّ خداست ، کتمان نمی کنم که در مسیر قیام گاه پایم لغزیده و گاه دست و زبانم خطا کرده است. گوشهایم گاه نشنیده اند ، چشمهایم گاه ندیده اند. از خدا می خواهم که مرا ببخشد و خدا ارحم الراحمین است ؛ امروز می خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است. تزویر با لباس دیانت و تقوی به میدان می آید. تزویر سکه ای است دورو، که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است. عوام خدایش را می بینند و اهل معرفت ابلیسش. و چه خون دلها خورد علی از دست این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.

«یا ایّها الّذین امَنوا امِنوا». به شما قول می دهم چنانچه با همان نیات روزهای نخستین قیام شمشیر بزنید پیروزید و بر دشمن مزور غلبه می کنید. در میان شما هستند کسانی که احیانا قصد تسلیم دارند. من بیعتم را از ایشان بر می دارم و اتمام حجت می کنم تزویر به شما امان می دهد تا مقاومتتان را بشکند. پس از غلبه شک نکنید گردنتان را خواهد شکست.

[img]http://www.bultannews.com/files/fa/news/1390/6/17/62200_907.jpg[/img]
lkfu[url=http://www.bultannews.com/fa/news/59273/%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%84%D9%88%DA%AF-%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%84-%D9%85%D8%AE%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%9F]منبع[/url]

[b]حالا بیایید شما بگید جملات بیاد ماندنی در سریال مختار نامه چی بود
خدم اولیش رو میگم
به نظر من یکی از بیاد ماندنی ترین جملاتش جمله ای بود که ابن حر زمانی که داشت سر یاران خائن مختار رو میز میگفت
بخدا اگر اینها گوسفندانی بودند که به مصعب ارث رسیده بودند هم روا نبود اینطور آنها را گردن بزند[/b]

[color=orange]
منتقل شد به بخش دلتنگ
00Amin[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بدون شک این قسمت مهمترینش بود:
امروز می خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است. تزویر با لباس دیانت و تقوی به میدان می آید. تزویر سکه ای است دورو، که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است. عوام خدایش را می بینند و اهل معرفت ابلیسش. و چه خون دلها خورد علی از دست این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]به نظر من یکی از بیاد ماندنی ترین جملاتش جمله ای بود که ابن حر زمانی که داشت سر یاران خائن مختار رو میز میگفت
بخدا اگر اینها گوسفندانی بودند که به مصعب ارث رسیده بودند هم روا نبود اینطور آنها را گردن بزند[/quote]

موافقم
البته عين متن رو ذكر نكرديد- منم اين جمله برام تاثير گذار بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]به نظر من یکی از بیاد ماندنی ترین جملاتش جمله ای بود که ابن حر زمانی که داشت سر یاران خائن مختار رو میز میگفت
بخدا اگر اینها گوسفندانی بودند که به مصعب ارث رسیده بودند هم روا نبود اینطور آنها را گردن بزند[/quote]

موافقم
البته عين متن رو ذكر نكرديد- منم اين جمله برام تاثير گذار بود.[/quote]
درسته عینا جمله رو ذکر نکردم شما اگه یادتون هست بفرمایید

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به خدا قسم اگر این جماعت گوسفند بودند ومیراث پدری مصعب باز هم کشتنشان اسراف بود!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]
master1986 نوشته:
نقل قول:
به نظر من یکی از بیاد ماندنی ترین جملاتش جمله ای بود که ابن حر زمانی که داشت سر یاران خائن مختار رو میز میگفت
بخدا اگر اینها گوسفندانی بودند که به مصعب ارث رسیده بودند هم روا نبود اینطور آنها را گردن بزند

موافقم
البته عين متن رو ذكر نكرديد- منم اين جمله برام تاثير گذار بود.
[/quote]
درسته عینا جمله رو ذکر نکردم شما اگه یادتون هست بفرمایید
[/quote]
[color=green]باسلام [/color]
[color=brown]-نخير ياري نمي كنه- مخ رو ميگم!!

ولي خوب يادمه كه آخرش ميگفت كه اگر اينها گوشفند بودن و ارث رسيده بودن به مصعب كشتنشون اصراف بود - نمي دونم - ولي مطمئنم كلمه اصراف رو گفته بود.

در هر صورت ديالوگ زيبا و تاثير گذاري بود. ممنونم[/color]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=red][size=18][size=24]قسم می خورم به تعداد خون هایی که در قصاص قتلین یحیی بن زکریا ریخته شد از قاتلین حسین بکشم [/size][/size][/color]
و همونی که درباره تزویر گفت

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من از اونجا خوشم اومد که به صائب گفت به خدا این 7000 سرباز سرشون میزنن خوشم اومد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من ديالوگ مادر وهب خيلي روم تاثير گذاشتمم:

[color=red]در مرام ما زیبنده نیست چیزی را که در راه خدا داده ایم باز پس ستانیم [/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
علاوه بر زیبایی دیالوگ ( تزویر ) یه نکته ی اساسی هم میگه که اگه بریم تو تاریخ می بینیم که اکثر قیام های مردمی و دینی که با خلوص نیت شروع شدن با تزویر دشمنان از هم پاشیدن

هنوزم که هنوزه همین داستان و داریم
کی که درس بگیره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اين تيكه مهم تر بود امروز می خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است. تزویر با لباس دیانت و تقوی به میدان می آید. تزویر سکه ای است دورو، که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است. عوام خدایش را می بینند و اهل معرفت ابلیسش. و چه خون دلها خورد علی از دست این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یه سریال زپرتی نشون داده ببین چه هیاهویی راه افتاده فکر کنم یه سال دیگه هم درموردش بحث خواهد شد.

بهترین قسمتش اون تیکه آخرش بود که تیتر بالا اومد و سریال تموم شد راحت شدیم.
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
IR-Craft
مختارنامه یکی از بهترین سریال های تلوزیونی بود ولی ایکاش سال 87 پخش میشد!
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.