cheka

رادار پسیو Kolchuga ، کابوس نیروی هوایی

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote]ممنون از توضیحات اپرا عزیز و آقا هادی
در حقیقت وقتی دو سیگنال رو شما با فاصله زمانی و در یک طیف فرکانسی ارسال میکنید. رادارها در اون فرکانس دو موج رو دریافت نمیکنند!! بلکه موج حاصل از جمع شدن این دو موج به دست میاد که در نهایت یک موج هست و فرقی در شناسایی هدف ایجاد نمیکنه![/quote]

سلام بر عزيزان
برادر كاوه درسته وقتي دو موج در يك راستا تداخل كنند برآيند اونها به آنتن رادار ميرسه ولي بايد توجه داشته باشيد رادار اون موج رو پردازش كرده و سيگنال ها رو از هم آشكار مي كنه و دقيقا دو سيگنال متفاوت رو براي هدف منظور مي كنه بدين معني كه اگر اون موج دريافتي رو به تنهايي مورد پردازش قرار بده هيچي آيدش نخواهد شد چون كه سيگنالي براي منظور مرجع نداره و در نتيجه نمي تونه هدف رو رهگيري كنه حتي گاها دهها موج مختلف با هم تداخل مي شوند و اونوقت هست كه سيستم پردازش بايد دقيقا سيگنال هدف را از بقيه فيلتر كند.

برادر اپرا زود جمعش كردي سوتي رو.... :evil: اگر كسي چنين پالس هايي بده مثل اينه كه از دور داد بزنه بيا منو بزن...مردي بيا منو بزن...دبزن اگه عرضه داري... :mrgreen: :mrgreen:

در ضمن يك نكته اي رو بگم منظور از زاويه اون چيزي نيست كه در نت رواج داره و موجبات برخي اختراعات هم شده :evil: در بحث رادار زاويه رو با استفاده از توان و فركانس امواج دريافتي بصورست محاسباتي تعيين مي كنند. براي روشن شدن قضيه شما به اين فكر كنيد كه يك آنتن ثابت كه محدوده اي از 90 تا 180 درجه رو پوشش ميده وقتي موجي رو دريافت مي كنه جداي از مساپل تجزيه اي اين موج بصورت يك جريان الكتريكي در آنتن در وهله ي اول القا ميشه و اصلا مسپله ي زوايه كاملا منتفي هست(بر خلاف نقاشي هاي صورت گرفته). در معادلات برد رادار از جمله پسيو عنصر زاويه اي وجود ندارد و ميشه از عناصري مثل توان فرستنده كه محاسبه ميشه توان دريافتي و كمترين توان دريافتي و بهره ي آنتن و تلفات فضاي آزاد و تمام تلفات موجود نام برد البته برخي طراحان بجاي استفاده از اين سيستم از محاسبه بر حسب دسي بل استفاده مي كنندكه برابر لگاريتم نسبت توان خروجي به توان ورودي هست.

موفق و شاد باشيد.
ياعلي

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]برادر كاوه درسته وقتي دو موج در يك راستا تداخل كنند برآيند اونها به آنتن رادار ميرسه ولي بايد توجه داشته باشيد رادار اون موج رو پردازش كرده و سيگنال ها رو از هم آشكار مي كنه و دقيقا دو سيگنال متفاوت رو براي هدف منظور مي كنه بدين معني كه اگر اون موج دريافتي رو به تنهايي مورد پردازش قرار بده هيچي آيدش نخواهد شد چون كه سيگنالي براي منظور مرجع نداره و در نتيجه نمي تونه هدف رو رهگيري كنه حتي گاها دهها موج مختلف با هم تداخل مي شوند و اونوقت هست كه سيستم پردازش بايد دقيقا سيگنال هدف را از بقيه فيلتر كند. [/quote]
MKE عزیز اگر هر دو موج در یک طیف فرکانسی باشند از طریق فیلترهای فرکانسی قابل تفکیک نیستند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
قبل از ایجاد این تایپیک متنی رو راجع به این رادارها و ادعای دستیابی ایران به اون خوانده بودم
به نظرم محدودیت قرارگرفتن هدف بین سه رادار پسیو برای شناسائی اهداف نزدیک شونده به مرز وجود داره و تو این سیستم نهایتا ما پس از نفوذ به داخل میتونیم اون رو شناسائی کنیم که این خودش خطرناکه اما بهرحال مغتنمه
درباره عدم امکان رهگیری هم الان موضوع تو تکنیکهای جدید فرق کرده و دوراهکار هست
1-ارسال یک رهگیر به منطقه
2-ارسال یک موشک با رادار فعال یا اشیانه یاب حرارتی (بویژه از نوع تلوزیونی) به محدوده هدف

آیا تو نمایشهای تجهیزات دوستان نمونه ای مشابه این سامانه تو ایران دیده اند؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام م به همه دوستان.

من يه دو سه تا سوال داشتم.

1. عمل كرد رادار چگونه است؟ منظورم اينه كه چگونه موج الكترومقناطيس ميفرسته و بازتاب اونه چگونه دوباره دريافت ميكنه و امواج دريافتي رو چگونه پروسس ميكنه؟ البته اينجا اتصالات يا وايرينگ رادار رو از منبع برق الي انتن ميخوام بدانم.

2. ايا انتن هاي فرستنده و گيرنده باهم فرق دارن يا براي هردو ميشه از يك انتن استفاده كرد. در ضمن فرق بين انتن هاي ديش مانند و غير ديش مانند چيست؟

3. رادار موشك رو چگونه هدايت ميكنه؟

خيلي ممنون از همه دوستان.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب طاها این بند رو من اصلا متوجه نشدم یعنی چی: :mrgreen:
به نظرم محدودیت قرارگرفتن هدف بین سه رادار پسیو برای شناسائی اهداف نزدیک شونده به مرز وجود داره و تو این سیستم نهایتا ما پس از نفوذ به داخل میتونیم اون رو شناسائی کنیم که این خودش خطرناکه اما بهرحال مغتنمه

اگر منظورتون عدم توان تا قبل از ورود به کشور هست باید عرض کنم اشتباه می کنید.

مورد بعدی رو هم من در پست قبلی توضیح داده بودم

کاربر محترم abdulbasit شما اصلا تاپیک رو از اول خوندید؟؟؟ :mrgreen:
:evil:
از اول بخونید می فهمید قضیه چیه .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name="opera"]جناب طاها این بند رو من اصلا متوجه نشدم یعنی چی: icon_arrowd

.[/quote]
جناب اپرا دوست عزیز
ببین منظورم این نیست که خارج از محدوده داخلی اصلا کاربرد نداره بلکه منظورم اینه که خارج از این محدوده گارانتی برای کشف نیست و این احتمال پائین میاد یک مقدار اطلاعاتی که دارم رو اینجا مرور میکنم- میخواستم اون رو تو تایپیکی مطرح کنم و نظر دوستان رو بگیرم- حالا اینجا هم خوبه

وضعیت یک هدف پنهانکار که توسط سه ایلومینیتور روشن شده و گیرنده پسیو ما و هدف هردو درداخل این محدوده باشند شکل زیر میشه
http://www.uploadtak.com/images/ompkhh1j59gi5pqkv516.jpg

حالا اگه بجای اینکه هدف داخل محدوده ما باشه از خارج از محدوده ما وارد بشه شکل ما مثل حالت زیر میشه

http://www.uploadtak.com/images/sx9rke16jlxf8nthskw.png
تو این حالت باز هم مراکز امواج محیطی باید ایجاد بشه و دریافت کننده های ما هم که بایک فاصله از هم هستند دریافتهای جداگانه ای دارند
اما اولا این موضوع برای هواپیمای پنهانکار اینطور نیست که امواج منحرف شده حتما درمحدوده رادارهای ما پخش بشه و اگه زاویه قرارگیری رادارهای ما کم باشه و اصطلاحا امواج همه جانبه به هدف نخوره و منابع روشن کننده هدف محدود باشند اونوقت شانس ما برای دریافت این امواج کم میشه
http://www.uploadtak.com/images/bsoqlnrv5w20oob0lmm2.jpg

بنابراین ما باید تو حالتی که هدف خارج از محدوده ماست امواج روشن کننده دیگه ای مثل شکل اول رو داشته باشیم و اگه این منابع روشن کننده هدف حذف بشوند اونوقت ما هم احتمال دیدن هدفمون کم میشه
این موضوع برای کشوری مثل آمریکا و متحدینش موقع حمله عجیب نیست که یک سکوت کامل رادیوئی و راداری رو تو منطقه ایجاد کنند تا امواج ناخواسته خارجی حذف یا کم بشه (لااقل این وضعیت رو تقلیل میدهند)
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]برادر كاوه درسته وقتي دو موج در يك راستا تداخل كنند برآيند اونها به آنتن رادار ميرسه ولي بايد توجه داشته باشيد رادار اون موج رو پردازش كرده و سيگنال ها رو از هم آشكار مي كنه و دقيقا دو سيگنال متفاوت رو براي هدف منظور مي كنه بدين معني كه اگر اون موج دريافتي رو به تنهايي مورد پردازش قرار بده هيچي آيدش نخواهد شد چون كه سيگنالي براي منظور مرجع نداره و در نتيجه نمي تونه هدف رو رهگيري كنه حتي گاها دهها موج مختلف با هم تداخل مي شوند و اونوقت هست كه سيستم پردازش بايد دقيقا سيگنال هدف را از بقيه فيلتر كند. [/quote]
MKE عزیز اگر هر دو موج در یک طیف فرکانسی باشند از طریق فیلترهای فرکانسی قابل تفکیک نیستند.[/quote]

بله برادر
در اين حالت بله تفكيك نميشن اما شرايط داره اولا اينكه اين حالت فقط براي يك هدف بوجود نمياد و حداقل دو هدق مشابه نيازه ثانيا اين حالت تقريبا احتمال بوجود اومدنش در حد 0 هست(دو موج همسان در تي 0 تداخل كنند.) مگر در آزمايشگاه ثالثا كافيه ما حداقل يك موج ديگه رو داشته باشيم تا اين مشكل رديابي حل بشه(كه بي نهايت در اختيار داريم و البته فيلتر) و بر فرض كه اين اتفاق هم بيوفته كار ما راحت تر هم ميشه چون اساسا همون موج مورد نظر رو بدون موج خارجي دريافت كرديم منتها پهناي باند موج دوبرابر شده كه با مقايسه با موج قبلي يا بعدي مشكل پردازش حل ميشه....

موفق و شاد باشيد.
ياعلي

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]جناب طاها این بند رو من اصلا متوجه نشدم یعنی چی: :mrgreen:

.[/quote]
جناب اپرا دوست عزیز
ببین منظورم این نیست که خارج از محدوده داخلی اصلا کاربرد نداره بلکه منظورم اینه که خارج از این محدوده گارانتی برای کشف نیست و این احتمال پائین میاد یک مقدار اطلاعاتی که دارم رو اینجا مرور میکنم- میخواستم اون رو تو تایپیکی مطرح کنم و نظر دوستان رو بگیرم- حالا اینجا هم خوبه

وضعیت یک هدف پنهانکار که توسط سه ایلومینیتور روشن شده و گیرنده پسیو ما و هدف هردو درداخل این محدوده باشند شکل زیر میشه

حالا اگه بجای اینکه هدف داخل محدوده ما باشه از خارج از محدوده ما وارد بشه شکل ما مثل حالت زیر میشه

تو این حالت باز هم مراکز امواج محیطی باید ایجاد بشه و دریافت کننده های ما هم که بایک فاصله از هم هستند دریافتهای جداگانه ای دارند
اما اولا این موضوع برای هواپیمای پنهانکار اینطور نیست که امواج منحرف شده حتما درمحدوده رادارهای ما پخش بشه و اگه زاویه قرارگیری رادارهای ما کم باشه و اصطلاحا امواج همه جانبه به هدف نخوره و منابع روشن کننده هدف محدود باشند اونوقت شانس ما برای دریافت این امواج کم میشه

بنابراین ما باید تو حالتی که هدف خارج از محدوده ماست امواج روشن کننده دیگه ای مثل شکل اول رو داشته باشیم و اگه این منابع روشن کننده هدف حذف بشوند اونوقت ما هم احتمال دیدن هدفمون کم میشه
[color=red]این موضوع برای کشوری مثل آمریکا و متحدینش موقع حمله عجیب نیست که یک سکوت کامل رادیوئی و راداری رو تو منطقه ایجاد کنند تا امواج ناخواسته خارجی حذف یا کم بشه (لااقل این وضعیت رو تقلیل میدهند)[/color][/quote]

جسارتا برادر طاها الان رادار پسيو با رادارهاي جفت آنتن قاطي نشدند؟ :mrgreen:
اگر براي رادار پسيو هم روشن كننده به مانند رادار هاي جفت آنتن بزاريم كه ديگه زدن روشن كننده ها از رادار معمولي هم ساده تره. جداي از اين ساختار رادار پسيو با رادار هاي ديگه از جمله رادارهاي جفت آنتن كمي متفاوت و براساس اصول ديگه اي عمل مي كنه. ارجاع به نوشته قرمز رنگ.

رادار پسيو تا هر محدوده كه امواجي رو از هدف دريافت كنه(نه خاصه امواج برگشتي)برد داره و به ميزان حساسيتش بردش افزايش پيدا مي كنه.

موفق و شاد باشيد.
ياعلي

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name="MKE"][quote name="TAHA-SH"][quote name="opera"]جناب طاها این بند رو من اصلا متوجه نشدم یعنی چی: icon_arrowd

.[/quote]
جناب اپرا دوست عزیز

[color=red]این موضوع برای کشوری مثل آمریکا و متحدینش موقع حمله عجیب نیست که یک سکوت کامل رادیوئی و راداری رو تو منطقه ایجاد کنند تا امواج ناخواسته خارجی حذف یا کم بشه (لااقل این وضعیت رو تقلیل میدهند)[/color][/quote]

جسارتا برادر طاها الان رادار پسيو با رادارهاي جفت آنتن قاطي نشدند؟ icon_rolleyes
اگر براي رادار پسيو هم روشن كننده به مانند رادار هاي جفت آنتن بزاريم كه ديگه زدن روشن كننده ها از رادار معمولي هم ساده تره. جداي از اين ساختار رادار پسيو با رادار هاي ديگه از جمله رادارهاي جفت آنتن كمي متفاوت و براساس اصول ديگه اي عمل مي كنه. ارجاع به نوشته قرمز رنگ.

رادار پسيو تا هر محدوده كه امواجي رو از هدف دريافت كنه(نه خاصه امواج برگشتي)برد داره و به ميزان حساسيتش بردش افزايش پيدا مي كنه.

موفق و شاد باشيد.
ياعلي[/quote]

سلام دوست عزیز منظورتون رو از قاطی شدن متوجه نشدم - رادار پسیو خودش روشن کننده (ایلومینیتور) نداره و از امواج محیطی که توسط هدف بازتابانده میشوند استفاده میکنه
تو داخل ما میتونیم مراکز متعددی رو به این منظور داشته باشیم که بعلت تعداد زیاد آنها امکان حذف همه اونها نیست اما درخارج از مرز ما کنترلی نداریم و اگه با یک سیاست حساب شده تمام آنتنهای مخابراتی و فرستنده ها برای زمان حمله خارج از مرزها خاموش بشوند(سخته و لی با سرسپردگی کشورهای اطراف عملیه) این محدودیت تو منابع روشن کننده خارجی ایجاد میشه
عکس اول منابع ایلومینیتور متعلق به خود ساملنه نیست اگرچه میشه عمدا اونها رو ایجاد کرد
تو عکس دوم هم قرارگرفتن دو آنتن با فاصله و وجود لینک آنها با هم میتونه بهتر هدف رو نشون بده -این با آنتن دوقلو فرق میکنه- این رادارهای تو عکس پسیو هستند- توضیحات عکس اول رو مطالعه کنید

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote][quote][quote]جناب طاها این بند رو من اصلا متوجه نشدم یعنی چی: :evil:

.[/quote]
جناب اپرا دوست عزیز

موفق و شاد باشيد.
ياعلي[/quote]

سلام دوست عزیز منظورتون رو از قاطی شدن متوجه نشدم - رادار پسیو خودش روشن کننده (ایلومینیتور) نداره و از امواج محیطی که توسط هدف بازتابانده میشوند استفاده میکنه
تو داخل ما میتونیم مراکز متعددی رو به این منظور داشته باشیم که بعلت تعداد زیاد آنها امکان حذف همه اونها نیست اما درخارج از مرز ما کنترلی نداریم و اگه با یک سیاست حساب شده تمام آنتنهای مخابراتی و فرستنده ها برای زمان حمله خارج از مرزها خاموش بشوند(سخته و لی با سرسپردگی کشورهای اطراف عملیه) این محدودیت تو منابع روشن کننده خارجی ایجاد میشه
عکس اول منابع ایلومینیتور متعلق به خود ساملنه نیست اگرچه میشه عمدا اونها رو ایجاد کرد
تو عکس دوم هم قرارگرفتن دو آنتن با فاصله و وجود لینک آنها با هم میتونه بهتر هدف رو نشون بده -این با آنتن دوقلو فرق میکنه- این رادارهای تو عکس پسیو هستند- توضیحات عکس اول رو مطالعه کنید[/quote]

همينه ديگه عزيز ميگم قاطي شده!منظور شما (و در اصل) از پسيو يك سيستم پسيو يا گيرنده ي صرف هستش اما در كالچوگا منظور از پسيو يك گيرنده امواج هست كه به جاي جستجو براي آر سي اس به دنبال امواج الكترومغناطيس ديتا يا راديويي مي گرده به متن خود تاپيك دقت كنيد:

[color=red]دستگاه رادیومکانیابی Kolchuga که یک سیستم حمایت الکترونیکی (ESM) به شمار میرود . در واقع همان رادار است ، با این تفاوت که فرستنده یا illuminator آن حذف شده . این یعنی سیستم با استفاده از تشعشعات رادیویی و الکترومغناطیسی ساطع شده از خود هدف (امواج رادیویی ارتباطی ، امواج رادار یا حتی تداخلهای الکترومغناطیسی ناشی از خروجی گازهای موتور جت) هدف را کشف میکند . [/color]

ما نيازي به روشن كننده خارجي نداريم مثل آنتن هاي ب تي اس يا رادارهاي دشمن يا استگاه هاي راديويي تلوزيوني يا... icon_eek

ما به سيستم هاي راداري و راديويي خود هدف نياز داريم كه با خاموش شدن اونها رادار پسيو از دور خارج ميشه...اما خود هدف هم ديگه نميتونه ماموريتش رو انجام بده عوضش ما با استفاده از گيرنده هاي پسيو كه اشاره فرموديد مي تونيم آر سي اس هدف رو رديابي كنيم اگر هدف قابليت پنهان كاري بالايي داشت ميشه از سنسور هاي فروسرخ هم استفاده كرد و اگر هدف روي اون هم خوب كار كرده باشه اونوقت مي مونه رادارهاي كيهاني و ماهواره ها اگر هم هدف از بالا هو روي قابليت پنهان كاريش كار كرده باشه مثل اف 22 و 35 ميريم سراغ الكتريسيته ساكن جو و سيستم هاي اپتيكي و ديدبان و رهگيرهاي نيروي هوايي اگر هيج كدوم از اينها جواب ندادند مي فهميم: اساسا سركاريم و چيزي تو هوا نبوده... :mrgreen: :evil:

البته يك نكته اي فراموش شد بگم: ما هميشه نياز نداريم سنسور هاي فروسرخ رو جداگانه وارد سيستم پدافندي كنيم بلكه همين رادارهاي پسيو رو (سيستم پردازش و فيلتر) ميشه طوي طراحي كرد كه محدوده ي امواج فروسرخ رو جداگانه فيلتر و سپس پردازش كنه و راسا به عنوان سيستم شناسايي فروسرخ اقدام كنه.

عزيزان خواندن اين مطلب خالي از لطف نيست:
http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10832

موفق و شاد باشيد.
ياعلي

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote][quote][quote][quote]جناب طاها این بند رو من اصلا متوجه نشدم یعنی چی: :evil:

.[/quote]
جناب اپرا دوست عزیز

موفق و شاد باشيد.
ياعلي[/quote]

تو عکس دوم هم قرارگرفتن دو آنتن با فاصله و وجود لینک آنها با هم میتونه بهتر هدف رو نشون بده -این با آنتن دوقلو فرق میکنه- این رادارهای تو عکس پسیو هستند- توضیحات عکس اول رو مطالعه کنید[/quote]

همينه ديگه عزيز ميگم قاطي شده!منظور شما (و در اصل) از پسيو يك سيستم پسيو يا گيرنده ي صرف هستش اما در كالچوگا منظور از پسيو يك گيرنده امواج هست كه به جاي جستجو براي آر سي اس به دنبال امواج الكترومغناطيس ديتا يا راديويي مي گرده به متن خود تاپيك دقت كنيد:

[color=red]دستگاه رادیومکانیابی Kolchuga که یک سیستم حمایت الکترونیکی (ESM) به شمار میرود . در واقع همان رادار است ، با این تفاوت که فرستنده یا illuminator آن حذف شده . این یعنی سیستم با استفاده از تشعشعات رادیویی و الکترومغناطیسی ساطع شده از خود هدف (امواج رادیویی ارتباطی ، امواج رادار یا حتی تداخلهای الکترومغناطیسی ناشی از خروجی گازهای موتور جت) هدف را کشف میکند . [/color]

ما نيازي به روشن كننده خارجي نداريم مثل آنتن هاي ب تي اس يا رادارهاي دشمن يا استگاه هاي راديويي تلوزيوني يا... icon_eek

ما به سيستم هاي راداري و راديويي خود هدف نياز داريم كه با خاموش شدن اونها رادار پسيو از دور خارج ميشه...اما خود هدف هم ديگه نميتونه ماموريتش رو انجام بده عوضش ما با استفاده از گيرنده هاي پسيو كه اشاره فرموديد مي تونيم آر سي اس هدف رو رديابي كنيم اگر هدف قابليت پنهان كاري بالايي داشت ميشه از سنسور هاي فروسرخ هم استفاده كرد و اگر هدف روي اون هم خوب كار كرده باشه اونوقت مي مونه رادارهاي كيهاني و ماهواره ها اگر هم هدف از بالا هو روي قابليت پنهان كاريش كار كرده باشه مثل اف 22 و 35 ميريم سراغ الكتريسيته ساكن جو و سيستم هاي اپتيكي و ديدبان و رهگيرهاي نيروي هوايي اگر هيج كدوم از اينها جواب ندادند مي فهميم: اساسا سركاريم و چيزي تو هوا نبوده... :mrgreen: :evil:

البته يك نكته اي فراموش شد بگم: ما هميشه نياز نداريم سنسور هاي فروسرخ رو جداگانه وارد سيستم پدافندي كنيم بلكه همين رادارهاي پسيو رو (سيستم پردازش و فيلتر) ميشه طوي طراحي كرد كه محدوده ي امواج فروسرخ رو جداگانه فيلتر و سپس پردازش كنه و راسا به عنوان سيستم شناسايي فروسرخ اقدام كنه.

عزيزان خواندن اين مطلب خالي از لطف نيست:
http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10832

موفق و شاد باشيد.
ياعلي[/quote]

ممنون از توضیحتون - یک موضوع رو تو تحلیلهای این سیستم دیده بودم که بیش از حد به انتشار امواج راداری و.. از خود هواپیما تاکید شده
درصورتی که ما صرفا تحلیل امواج خود هدف و نه انعکاس اون از منابع دیگه رو داشته باشیم - من با اینموضوع که هدف حتما نیاز به استفاده از رادار و .. داره قانع نمیشم- ببینید بهر حال امکان هدایت هواپیما و مشخص شدن دقیق وضعیتش با سیستمهای gps آمریکا (که خیلی دقیقتر از gps معمول هست) و نیز توسط آواکسها و نیز توسط سیستمهای قدیمیتر تصویری وجود داره و نمیشه این موضوع رو اصل قرار داد
برای عملیات هم کافیست در موقعیت مورد نظر موشک هدایت ماهواره ای یا تصویری یا.. توسط هواپیما شلیک بشه و دیگه هواپیما محل رو ترک میکنه - تا اون موقع هم سکوت رادیوئی و راداری رو حفظ میکنه
میمونه امواج دیگه مثل موتور که مطمئنا در این باره وضعیت یک هواپیمای پنهانکار قوی مثل b2- یا f35 - یا f22 کار شده -تا اونجائی که من فهمیدم تو سیستم کالچوتکا سیستم باید triangulate بشه یعنی شناسائی یک موج خاص توسط یک رادار به تنهائی کافی نیست و باید چند تا از اونها این موج رو بگیرند که این خودش محدودیته (البته به چند نوع موج مختلف اشاره شده ) - البته نمیگم عملی نیست اما فکر میکنم چون این سیستم هنوز تست واقعی مقابل اون هواپیماها نداده نباید زیاد رو این یکی حساب قوی بازکرد
-به نظر من این سیستم از نظر صرفا درنظر گرفتن امواج انتشار شده خود هدف مقداری محدوده و استفاده از اون کنار رادارهای پسیو و یا مجهز کردن اون به امکان دریافت و محاسبه انعکاسهای بازتابی هدف میتونه اون رو تقویت کنه (شاید هم اینطوره؟ اما من به چشمم نخورد)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب طاها اون سیستم پسیوی که شما می گین کلا موضوعش فرق می کنه .توی اون سیستم از چند فرستنده در نقاط مختلف و یک گیرنده و یا چند گیرنده در نقاط مختلف استفاده میشه.
در حالی که این سیستم اصلا [color=red]ایلیمینیتور نداره[/color] یعنی در کل فرستنده امواج نداره .پس قابل شناسایی هم نیست.

در مورد موردی آخری هم که فرمودید باید عرض کنم هیچ جنگنده ای نمی تونه بازتاب فرکانسی نداشته باشه می دونید چرا برای اینکه شما اگر تمام بازتاب های فرکانسی رو فیلتر کنید در جنگنده و رادار و بی سیم و...رو خاموش کنید آیا می تونید صدای حرکت رو که خودش فرکانس هست رو هم حذف کنید .حرارتش و بقیه فرکانس ها چی.
چیزی که شما در مورد استفاده از جی پی اس و... هم می فرمائید درسته اما خاصیت این سیستم همینه که کلا دشمن چون این سیستم بازتابش راداری نداره نمی دونه کجا مستقره و اصلا وجود داره یا نه و معلوم نیست کجای مرز و یا داخل مرز هست .شما باید بدونین اصولا تا فاصله ۲۰۰-۳۰۰ کیلومتری هدف اساسی وجود نداره از مرزها و باید توی این محدوده موشک ها رو شلیک کنه جنگنده دشمن اما نمی دونه کجا این سیستم منتظرش هست.

به طور کلی جنگنده به هر حال بازتاب داره فقط می مونهه اندازه اون که برخی اوقات خیلی ضعیف میشه که دستگاه های ریپیتری هستن که این فرکانس های ضعیف رو برای هزاران بار قویتر می کنن و باز قابل شناسایی هستن.
در مورد هدف قرار دادن هم این رادار خوبی که داره اینه که ما می تونیم بفهمیم در یه نقطه با مختصات خاص خبری هست بعد می تونیم بقیه سیستم ها رو برای کنترل اون ناحیه استفاده کنیم.

و اما موضوع تری انجلیت :دوست عزیز امواجی که از یک جنگنده ساطع میشه مثل صدا و .... خاصیت حرکت در یک جهت رو ندارن که شما فرض رو بر این بزاری که صدای مثلا موتور رو فقط یه گیرنده بگیره .نه چون این صدا در هوا و در همه جهات حرکت می کنه قابل شناسایی هست.در عین حال این هم قابل ذکر هست برای این سیستم دریافت دو رادار هم برای محاسبه کافی هست حالا اگر گیرنده بیشتر باشه دقت اون بالا میره.
بعد یه نکته دیگه که شدر نظر شما مغفول مونده اینه که صدای مثلا موتور یه فرکانس داره و تمام گیرنده ها هم همون فرکانس رو میگیرن و برای همه قابل شنود هست و به طور کلی هر فرکانسی در تمام گیرنده ها در همون فرکانس دریافت میشه و اگر فرکانس های دیگه ای هم باشه در رده ای دیگه پردازش میشن و کاری به فرکانس های دیگه ندارن و فقط در نهایت تطبیق داده میشن تا مشخص بشه از یک منبع هستن و یا نه از منبعی دیگه هستن.
به این معنا که قرار نیست صدای موتور در هر گیرنده یه فکانس داشته باشه.

دوست عزیز این سیستم و سیستم های مشابه دهه ها هست که داره استفاده میشه .اما در گذشته فناوری الکترونیک و ریز تراشه ها در دهه های پیش اینقدر پیشرفت نکرده بود و این مشکل ایجاد کرده بود ولی الان نه .نمونه این سیستم رو ما در زمان شاه ملعون از امریکا دریافت کردیم الان که بماند.
در مورد توان این سیستم ها هم همینقدر بدونین که وقتی یه فرمانده نظامی ما میگه ما استارت جنگنده دشمن رو می فهمیم یعنی چی.
در زمان جنگ هم یکی از مهمترین بخش های نیروی هوایی روی همین بخش کار می کرد و اصولا وقتی اونها در فرودگاه استارت میزدن آماده میشدن تا در یه نقطه کشور آژیر بزنن.(اینم نمونه عینی)اتفاقا باید روش حساب باز کرد اونم حسابی.
اینم باز اشاره کنم که ایران الان داره روی فرکانس های تا ۴۰ گیگاهرتز کار می کنه یعنی دوبرابر و خورده ای بیشتر از همین سیستم و این یعنی پایش بیشتر فکانسی و قدرت بیشتر کشف و رهگیری.

و اما مورد آخر اینکه این سیستم کاری نداره که امواجی که از هدف میگیره مال خود هدف هست و یا مال گیرنده و یا ایلیمینیتور ما -دشمن و یا هر منبع دیگه ای و در کل هر فرکانسی رو دریافت و پردازش می کنه و اصولا فقط هدفی رو بر اساس فرکانس های بازتابیش پیدا می کنه .این به این معنا هست که ممکنه رادار یه آواکس دشمن یا رادار خودی اونها یا ما یا هر منبعی که باعث بازتاب امواج از طرف این جنگنده میشه باعث شناساییش بشه.به همین دلیل این سیستم در کنار فرستنده ها خودش تبدیل به یک سیستم کامل راداری میشه.

من چند بار دیگه هم اشاره کردم این سیستم خاصیتش غافلگیری اون هست به این معنا که شما بدون روشن کردن حتی یه فرستنده مرزها رو کنترل می کنید و اگر در نظر بگیریم اینها رو توی فاصله ۵۰ ک م از مرز چیده باشین می تونن تا ۲۰۰ ک م خارج از مرز رو کنترل کنن.در این حالت به محض دیدن موردی مشکوک از دیگر سیستم ها برای اطمینان استفاده می شه مثلا دوربین های بسیار قوی اپتیکی روی اون محدوده زوم میشن.که خود این دوربین ها شامل پک دید در شب و حرارتی هم هستن با این تفسیر در محدوده مادون قرمز و بصری اون منطقه پایش میشه.
این فناوریها یعنی مادون قرمز و بصری و این رادار کنار هم این خاصیت رو دارن که هواپیما اصل متوجه نمیشه که تحت نظر هست و نمی دونه چه اتفاقی ممکنه براش بی افته و در یک آن با اعلام به سیستم های دیگه مثلا در یک آن یه سیستم ارتفاع کوتاه و یا متوسط روشن و موشکش رو می فرسته و این هواپیما هم از همه جا بیخبر یا باید فرار کنه یا وایسه تا شکار بشه .

خیلی موارد هم ممکنه این کشف تبدیل به یک کمین بشه و این دیگه خیلی برای اون جنگنده خطرناک هست چون ممکنه چندین سیستم موشکی و توپخانه ای روی اون منطقه زوم کرده باشن و منتظر باشن اون موقع هست که اگر یه اسکادران پرنده هم باشن بد از بدتر میشه چون یک آن اون منطقه کشتار گاه کمین میشه.

به همین دلیل اشاره کردم تنها راه شناسایی این سیستم قبل از حمله هست که این مورد هم با ماهواره و گشت هوایی قابل کارکرد نیست و تنها راه استفاده از همون سیستم جاسوس و نفوذی هست .چون سیستم اصولا ثابت نیست و ممکنه در ۲ دقیقه مونده به شروع عملیات جاش عوض بشه و در این حالت نه فرصت شناسایی مجدد هست و نه ماهواره و... در این حالت تنها یه عامل نفوذی باید باشه تا محل جدید رو گزارش بده که بشه در ادامه اون رو منهدم تا راه برای بقیه جنگنده ها باز بشه.
حالا خود زدن این سیستم هم مشکلی هست.

در کل سیستم کارا و جالبی هست.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]

:mrgreen:
از اول بخونید می فهمید قضیه چیه .[/quote]

دوست عزيز جناب اوپيرا.

تاپيك رو از اول تا اخر خوندم در تاپيك بيشتر به قابليت هاي اين رادار اشاره شده و از مهمترين قابليت هاي اين رادار هم اينست كه خودش فرستنده ندارد و اهداف را از امواج فرستنده راداري خودشون و از ديگر تششعات شون (حرارت انجن) كشف ميكنه و ديگر قابليتش هم اينكه چون خودش فرستنده نداره بناآ موشك هاي ضد رادار هم نمي تونه اونه پيدا كنه.

ولي سوالات من مربوط به ساختار دروني رادار ها ست٬ حالا اين ميتانه هر داري باشه٬ يعني اتصالات برق يا وايرينگ فرستنده و گيرنده از منبع برقي الي آنتن ها چگونه است؟ بطور مثال لينك زير مربوط ميشه به يك فرستنده راديوپي اف ام كه صدا رو به فاصله بيشتر از نيم مايل به هر گيرنده اف ام پخش مي كنه. در لينك زير ساختمان اون فرستنده بوضاحت تشريح شده و امكان ساختنش هم است. من ميخواستم بدانم كه ايا ساختمان دروني يا wiring فرستنده رادار هم همينطوري يه (بادر نظر داشت تفاوت هاي مانند بزرگي٬ ضخامت سيم ها و مقدار برق مورد ضرورت) يا فرق داره. به نظر من كه بايد همينطوري باشه چون اونم يه فرستنده است و اين هم.

http://www.cie-wc.edu/fmtransmitter.asp

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]

:evil:
از اول بخونید می فهمید قضیه چیه .[/quote]

دوست عزيز جناب اوپيرا.

تاپيك رو از اول تا اخر خوندم در تاپيك بيشتر به قابليت هاي اين رادار اشاره شده و از مهمترين قابليت هاي اين رادار هم اينست كه خودش فرستنده ندارد و اهداف را از امواج فرستنده راداري خودشون و از ديگر تششعات شون (حرارت انجن) كشف ميكنه و ديگر قابليتش هم اينكه چون خودش فرستنده نداره بناآ موشك هاي ضد رادار هم نمي تونه اونه پيدا كنه.

ولي سوالات من مربوط به ساختار دروني رادار ها ست٬ حالا اين ميتانه هر داري باشه٬ يعني اتصالات برق يا وايرينگ فرستنده و گيرنده از منبع برقي الي آنتن ها چگونه است؟ بطور مثال لينك زير مربوط ميشه به يك فرستنده راديوپي اف ام كه صدا رو به فاصله بيشتر از نيم مايل به هر گيرنده اف ام پخش مي كنه. در لينك زير ساختمان اون فرستنده بوضاحت تشريح شده و امكان ساختنش هم است. من ميخواستم بدانم كه ايا ساختمان دروني يا wiring فرستنده رادار هم همينطوري يه (بادر نظر داشت تفاوت هاي مانند بزرگي٬ ضخامت سيم ها و مقدار برق مورد ضرورت) يا فرق داره. به نظر من كه بايد همينطوري باشه چون اونم يه فرستنده است و اين هم.

http://www.cie-wc.edu/fmtransmitter.asp[/quote]

سلام بر عزيزان
دوست عزيز شما چطور يك رادار رو با اون راديوي ساده مقايشه مي كنيد كه روي يك برد بورد سيم كشي شده؟ :evil:

بهرحال براي راهنمايي حداقلي يك رادار از آنتن -سويچ(فرستنده-گيرنده) -كنترل پردازش اطلاعات ذخيره شده- منبه تغذيه- فرستنده- گيرنده - پردازشگر سيگنال و نمايشگر تشكيل شده! يا يك گيرنده از آنتن - تقويت كننده ي آر اف- مخلوط كننده(براي فرني :mrgreen: )- اسيلاتور كوهرنت- تقويت كننده ي آي اف- فيلتر تطبيقي- تقويت كننده تصوير- و نمايشگر تشكيل شده!و..... ميشه در پاسخ به سوال شما كلي مطلب نوشت بيش از يك كتاب(اگه سوادش باشه كه من ندارم :lol: ) اون هم براي ساده ترين حالت ممكن...!!! icon_eek حالا شما بفرما ما شماي فني كدوم قسمت رو اينجا بزاريم؟ :evil: البته من در نت جستجو نكردم ببينم چنين نقشه هايي وجود داره يا نه اما سوالي داشتيد مي تونيد از عزيزان بپرسيد اما اينگونه سوالات خيلي كلي هستند. البته همونطور كه برادر اپرا فرمودن اينجا مناسب نيست مي تونيد به تاپيك پرسش و پاسخ نظامي مراجعه كنيد. عزيزاني كه به اونجا رسيدگي مي كنند و سر ميزنن مي تونند شما رو راهنمايي كنند.
موفق و شاد باشيد.
ياعلي

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name="TAHA-SH"][quote name="MKE"][quote name="TAHA-SH"][quote name="MKE"][quote name="TAHA-SH"][quote]درصورتی که ما صرفا تحلیل امواج خود هدف و نه انعکاس اون از منابع دیگه رو داشته باشیم - من با اینموضوع که هدف حتما نیاز به استفاده از رادار و .. داره قانع نمیشم- ببینید بهر حال امکان هدایت هواپیما و مشخص شدن دقیق وضعیتش با [color=red]سیستمهای gps آمریکا [/color](که خیلی دقیقتر از gps معمول هست) و نیز ت[color=red]وسط آواکسها [/color]و نیز توسط سیستمهای قدیمیتر تصویری وجود داره و نمیشه این موضوع رو اصل قرار داد
[b]برای عملیات هم کافیست در موقعیت مورد نظر موشک هدایت ماهواره ای یا تصویری یا.. توسط هواپیما شلیک بشه و دیگه هواپیما محل رو ترک میکنه - تا اون موقع هم سکوت رادیوئی و راداری رو حفظ میکنه[/b]
میمونه امواج دیگه مثل موتور که مطمئنا در این باره وضعیت یک هواپیمای پنهانکار قوی مثل b2- یا f35 - یا f22 کار شده -تا اونجائی که من فهمیدم تو سیستم کالچوتکا سیستم باید triangulate بشه یعنی شناسائی یک موج خاص توسط یک رادار به تنهائی کافی نیست و باید چند تا از اونها این موج رو بگیرند که این خودش محدودیته (البته به چند نوع موج مختلف اشاره شده ) - البته نمیگم عملی نیست اما فکر میکنم چون این سیستم هنوز تست واقعی مقابل اون هواپیماها نداده نباید زیاد رو این یکی حساب قوی بازکرد
[/quote]

دوست عزیز اگر با نحوه ی کار سیستم هدایت ماهواره ای GPS آشنایی داشته باشید براحتی قابل درک هست که این سیستم هم از سیستم مشابه (triangulate) و از فرستادن و بازگشت امواج رادیویی در فرکانس های 1.57542 و 1.2276 گیگاهرتز از ماهواره ها به هدف و بازگشت از هدف به ماهواره ها برای تعیین موقعیت و ناوبری استفاده میکنه ، از اونجاییکه هر دو فرکانس سیگنالهای GPS در محدوده ی کشف سیستم کالچوگا قرار داره ، استفاده ی یک جنگنده از GPS هم باعث بازگشت امواج از اون هدف به اطراف میشه .

[img]http://www.centennialofflight.gov/essay/Dictionary/GPS/DI58G1.gif[/img]

در مورد هدایت آواکس هم که آواکس ها و هواپیماهای اخلالگر بعلت ساطع کردن امواج بسیار زیاد (راداری و رادیویی) خودشون خوراک سیستمهای پسیوی چون Kolchuga هستند و با توجه به برد 400 کیلومتری سامانه های راداری و ناوبری آواکس های E-3 آمریکا ، آواکس در فاصله ی دو برابری برد رادار خودش توسط سیستم کالچوگا کشف میشه !
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.