Gorbenareh

فرمانده نیروی دریایی ایران که توسط انگلیسی ها کشته شد + عکس

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

اگر درست خاطرم مونده باشه اتفاقا در سریال " در چشم باد " از دریادر بایندر و سربازانش و نقش شجاعانه ای که در برابر حمله نابرابر و ناجوانمردانه و ناگهانی متجاوزان به آب های ایران داشتند به نیکی یاد شد. نقشی که بدون حمایت دولت مرکزی و تنها گذاشته شدنشون در معرکه درگیری با کمترین امید ولی بیشترین شجاعت ابراز داشتند.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خب برخی بعضی شبهه ها رو مطرح میکنن مثلا ذکر میشه ارتش بریتانیا با مشکل نیرو مواجه شده و به هر زحمتی 50 هزار هندی مزدور رو اجیر کرده و میگن اگر ارتش رضا خان مقاومت میکرد میتونست به پیروزی برسه و تا وقتی نیروهای المان میرسن مقاومت کنه. خب نظرتون چیه؟ کمی در مورد شرایط توضیح بدین

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[font=tahoma,geneva,sans-serif]جناب مصطفی، فنلاند از ایران کوچک تر بود و شوروی زمانی بهش حمله کرد که از شوروی زمان حمله به ایران، ضعیف تر بود و هنوز با آلمان درگیر نشده بود. یا یونان که از ایران کوچکتر بود. چطور اونها تونستن مقاومت کنن و الان حتی با اینکه شکست خوردن، با سربلندی ازش یاد کنن، فقط ایران نمیتونست؟[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]با این استدلال شما، هر کشوری از ما قویتر بود، نباید باهاش بجنگیم و زود باید تسلیم بشیم تا کشورمون خراب نشه! فکر کنید اگه همه همینطوری فکر کنیم، زمان حمله صدام هم میگفتیم اون از ما قویتره و دو تا ابرقدرت کمکش میکنن، چی میشد ...[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]PS: بعید میدونم که شما هم به این اعتقاد داشته باشید. عذرخواهی میکنم اگه نتونستم ملایم تر و محترمانه تر بنویسم :-( [/font] ویرایش شده در توسط heliaa
  • Upvote 10

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='heliaa' timestamp='1357497879' post='292626']
[font=tahoma,geneva,sans-serif]جناب مصطفی، فنلاند از ایران کوچک تر بود و شوروی زمانی بهش حمله کرد که از شوروی زمان حمله به ایران، ضعیف تر بود و هنوز با آلمان درگیر نشده بود. یا یونان که از ایران کوچکتر بود. چطور اونها تونستن مقاومت کنن و الان حتی با اینکه شکست خوردن، با سربلندی ازش یاد کنن، فقط ایران نمیتونست؟[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]با این استدلال شما، هر کشوری از ما قویتر بود، نباید باهاش بجنگیم و زود باید تسلیم بشیم تا کشورمون خراب نشه! فکر کنید اگه همه همینطوری فکر کنیم، زمان حمله صدام هم میگفتیم اون از ما قویتره و دو تا ابرقدرت کمکش میکنن، چی میشد ...[/font]
[/quote]
و همین الان هم آمریکا چندین برابر ما قدرت نظامی داره!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اوضاع فرق میکنه .شرایط رو مقایسه نکنید.

در زمان جنگ باعراق ما ارتباطات بسیاری از جمله تی وی و تلفن و ماهواره و..... داشتیم و با یک اهنگ اهنگران صدها هزار نفر راهی جنگ میشدن ولی در زمان رضا خان چطورباید مردمی که 90 درصد روستایی بودن و بی ارتباطات درست وحسابی رو بسیج کرد؟

یادتون باشه جمعیت ایران چقدر بوده هاااا. در ضمن مردم هم مقاومت های زیادی کردن اما سطح دسترسی مردم به اسلحه+ سطح اختلاف اسلحه ها و.... رو هم محاسبه کنید. ارتش هیتلر با اون صنایع هم در مقابل امکانتات متفقین کمر خم کردن حالا کشور تازه به دوران صنعتی پاگذاشته و ارتشی که تازه مدرن شده چطور انتظار دارید به مانند ارتش فعلی ایران با 80 سال پشتوانه تجربی برابری کنه؟

پس مقایسه نکنید واگر هم کردید فضا را در نظر بگیرید. ایا تبلیغات ایران در اون زمان با بریتانیا در اوج قدرت وشروی و .... با اون همه دستگاه تبلیغاتی برابر بود؟ اصلا از کجا معلوم مردم مردم میتونستن مقاومت کنن؟

رضا خان به درستی از خیانت فرماندهانش اگاه بود البته نباید کارای غلطی که انجام داد رو نادیده گرفت. ویرایش شده در توسط mahdi42
  • Upvote 5
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[font=tahoma,geneva,sans-serif]حمله صدام یه مثال بود، شرایط همین الان هم یه مثال دیگه س. شما بحث رو کاری ندارید و فقط به مثال میپردازید؟ فنلاند و یونان که ماهواره نداشتن توی اون زمان!! اون ها چی؟ اشتباه کردن؟ کاش این سوال رو از یه یونانی بپرسید، ببینید چه جوابی بهتون میده. آدرس irc شون رو هم اگه خواستید بگید پی ام کنم براتون، خودتون ازشون بپرسید[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][size=5][b]یعنی هر وقت دشمن ما خیلی از ما قویتر بود، باید تسلیم بشیم؟ [/b][/size]الان ترکیه و آمریکا و عربستان و اسرائیل به ایران حمله کنن، از شرایط اون زمان خیلی سخت تره، پس باید تسلیم بشیم تا نمیریم؟!؟! این استدلال رو بعید میدونم شما یا جناب مصطفی هم قبول داشته باشید.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]من اسم این رو توجیه هم نمیذارم، یه چیز دیگه میشه که به احترام شما، نمینویسمش[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]عذر خواهی میکنم از ادیت های زیاد این پست، ولی برای پست جدید ندادن، راحت تره این کارو کنم. جناب کامسومولتس، اون قسمتی که بولد کردم، در جواب فرمایش شما هم هست.[/font] ویرایش شده در توسط heliaa
  • Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='heliaa' timestamp='1357497879' post='292626']

[/quote]
مقایسه عهد تیر و کمون که خوب قیاس مع الفارغه
اما هیچ کشوری (البته در مقیاس خودمون نه آلمان) روی کره زمین وجود نداره که بدون هیچ گونه پشتیبانی خارجی، همزمان مورد حمله امریکا، شوروی و انگلیس قرار بگیره، اون هم کشوری که عمر ارتش مدرنش به 20 سال هم نرسیده بوده و تازه در حال یادگرفتن الفبا بوده.
کشوری که تازه داشته یاد میگرفته صنعت چیه و فن جنگ چیه.
همون فنلاند تا 1917 بخشی از روسیه بوده، قسمتی که اتفاقا بخش مهمی از ارتش و ناوگان نیروی دریایی روسیه رو در خودش داشته و هنگام جنگ با شوروی هم تنها نبوده. ویرایش شده در توسط komsomolets
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هیچ کس قادر به پیش گوئی نیست و نبوده که درک کنه شرایطی کشوری با تسلیمش به دشمن بدتر خواهد شد و یا مقاومت. تنها میتونه صلاح! کار را بسنجه و منفعتش را برای سرزمین و مردمانش. ( و البته نه بعد از گذشت چند دهه و آشکار شدن تاریخ اتفاق نایفتاده!) . بحث این تاپیک بر سر مصلحت سنجی دیکتاتوری است که نه مصلحت کشور که مصلحت قدرت خویش را انتخاب کرده و خب ان قلت در این باب هم میشه وارد کرد ولی از اونجا که رضا خان درگذشته و حاضر! به پاسخگویی نیست مجبوریم بر اساس همون تاریخ قضاوت کنیم که اجنبی گمارده بر این فرض استوارتر هست تا فرض صلاحدید مردمان و کشور. و اگر باز تردید را در اجنبی گماری و عدم استقلال جناب دیکتاتور وارد بدانیم باز باید به تاریخ رجوع کنیم و باز مناقشه خواهد بود که کدام تاریخ و چون مجبور به انتخاب خواهیم بود این حلقه! تا ابد ادامه خواهد داشت.

پ.ن : یعنی بحث بر سر " نیت " هست نه اتفاقات مثبت و منفی متعاقب یک تصمیم. والا که برای همه خیانت های تاریخی و بشری و با نگاه به سرانجام کارمیشه دلیل و توجیهی تراشید.
برای یک بحث دقیقتر و فارغ از خرده گیریهای مرسوم سیاسی و غیر سیاسی میشه بر سر این بحث کرد و دلیل و منطق و برهان کد اورد که آیا واقعا رضا خان به خاطر دلسوزی نسبت به سرنوشت کشور چنین تصمیمی گرفت. اگر تاریخ واقعا دلیلی بر این مدعا داره واقعا جای داره طور دیگه ای به قضیه و قضاوت هامون نگاه کنیم.

هرچند به هر حال نوع اتفاقات اون برهه نشون میده که تصمیمی در کار نبوده بلکه تسلیمی! واقع شده. تصمیم را عقل و درایت و شجاعتی سبب میشه و تسلیم را ترس و حماقت. ویرایش شده در توسط alala

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Goebbels' timestamp='1357499308' post='292630']
[quote]یک اهنگ اهنگران صدها هزار نفر راهی جنگ میشدن [/quote]

البته رفتن به جبهه توسط ایرانی ها به دلیلی فراتر از جو گیری ناشی از آهنگ های جناب آهنگران بوده جناب مهدی زمانی! دلایلی همچون دفاع از ناموس ، ارادت و عشق به اما خمینی و پیروی از دستورات ایشان و ...................!
[/quote]

رستمی هستم

برادر میخواستم نقش تبلیغات رو پر رنگ کنم وگرنه این چیزا واضحه.

[quote name='heliaa' timestamp='1357499441' post='292631']
[font=tahoma,geneva,sans-serif]حمله صدام یه مثال بود، شرایط همین الان هم یه مثال دیگه س. شما بحث رو کاری ندارید و فقط به مثال میپردازید؟ فنلاند و یونان که ماهواره نداشتن توی اون زمان!! اون ها چی؟ اشتباه کردن؟ کاش این سوال رو از یه یونانی بپرسید، ببینید چه جوابی بهتون میده. آدرس irc شون رو هم اگه خواستید بگید پی ام کنم براتون، خودتون ازشون بپرسید[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]یعنی هر وقت دشمن ما از خیلی ما قویتر بود، باید تسلیم بشیم؟ الان ترکیه و آمریکا و عربستان و اسرائیل به ایران حمله کنن، از شرایط اون زمان خیلی سخت تره، پس باید تسلیم بشیم تا نمیریم؟!؟! این استدلال رو بعید میدونم شما یا جناب مصطفی هم قبول داشته باشید.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]من اسم این رو توجیه هم نمیذارم، یه چیز دیگه میشه که به احترام شما، نمینویسمش[/font]
[/quote]

ببینید من نگفتم ایشون کاردستی کرده ومنم از مقاومت نکردن حمایت نکردم بلکه شرایط رو هم در نظر بگیرید.
به نظرم رضا خان خیانت نکر بلکه به صورت واضح ونظامی شکست خورد.

شرایط:

1- نبود دستگاه تبلیغاتی

2-نبود ارتباط سریع بین مردم و نبود وسایل ارتباط جمعی

3- ارتش نوپا و سربازان بی تجربه

4- نبود اسلحه در دست مردم (مقاومت های خرمشهر وکرد های غربرو در نظر بگیرید که مردم با سلااح شخصی عملا مقاومت میکردن)

5- نبود غرور ملی در سطح کل جامعه

6- جمعیت کم.

و....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یه سوال ! خداییش اگر بدونین در برابرتون مقاومت سنگینی صورت خواهد گرفت ، نیروهاتون رو وارد منطقه وسیع و ناشناخته درگیری میکنید ؟!

مسلما راهشون رو باز دیدند ، حکومت مرکزی رو ضعیف و مردم رو خنثی دیدند که یورش بردند ، سیاست های رضا خان در برابر عشایری که همیشه حامی مرزهای ایران بودند یادمون نره ، ...
  • Upvote 11
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='worior' timestamp='1357499871' post='292635']
یه سوال ! خداییش اگر بدونین در برابرتون مقاومت سنگینی صورت خواهد گرفت ، نیروهاتون رو وارد منطقه وسیع و ناشناخته درگیری میکنید ؟!

مسلما راهشون رو باز دیدند ، حکومت مرکزی رو ضعیف و مردم رو خنثی دیدند که یورش بردند ، سیاست های رضا خان در برابر عشایری که همیشه حامی مرزهای ایران بودند یادمون نره ، ...
[/quote]
بستگی به وضعیتتون داره. اگه در آستانه هزیمت و نابودی باشین، حتما این ریسک رو می کنید!
قدرت ایران هم در اون دوران امر ناشناخته ای نبود. کسی انتظار مقاومت سنگین رو نداشت.
شما وضعیت لهستان قبل از جنگ رو هم ببینید. آیا آلمان شوروی اونجا هم انتظار تسلیم فوری لهستان رو می کشیدن یا نه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]

رستمی هستم

[/quote]

نمیدانم یک لحظه چه شد که به جای نام خانوادگی شما به اشتباه از نام خانوادگی دوست مشترکمان جناب مهدی زمانی استفاده کردم!

امیدوارم منظورتون حقیقتا پررنگ کردن تبلیغات باشه! و البته اندکی فهم و شعور هم برای خواننده در نظر گرفته باشید! به هر جهت بگذریم!
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Goebbels' timestamp='1357500507' post='292637']
[quote]

رستمی هستم

[/quote]

نمیدانم یک لحظه چه شد که به جای نام خانوادگی شما به اشتباه از نام خانوادگی دوست مشترکمان جناب مهدی زمانی استفاده کردم!

امیدوارم منظورتون حقیقتا پررنگ کردن تبلیغات باشه! و البته اندکی فهم و شعور هم برای خواننده در نظر گرفته باشید! به هر جهت بگذریم!
[/quote]

خب دیگه منظورم همون بود. اگه ما خودمون وجد ابادمون و با پوست واستخون تو جنگ بودیم ویا اثارشو احساس کردیم میدونیم برای چی جنگیدیم و چه و چه وچه . لازم به یاد اوری نیست. بگذریم .....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم