امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با سلام
يك بحث اين است چرا ما به گفته دست اندركاران در ارتش اطمينان نداريم . نمي خواهم بگوييم من خيال مي كنم صاعقه در حد اف35 است . اما اين نكته را بدانيم وقتي مسئولي مي گويد اين قدرت را دارد پس دارد . نمي خواهم خارج از موضوع بحث كنم ولي در بحث فرونشاندن [color=red]IQ[/color] امريكايي ايا ما مي توانستيم اين قدرت را پيش بيني كنيم . بعد از سريال شوق پرواز وقتي با فرماندهان نيروي هوايي گفتگو مي شود ايا اين هم نواوري در ان سال ها بوسيله شهيد بابايي كم بوده است . اگر بدليل مسئل خواص بايد قدرت و پيشرفت در ساخت صاعقه نمايان نشود پس ما نگوييم صاعقه ضعيف است يا توليد نمي شود كه بايد صبر كنيم كه در زمان همه سوالاتمان جواب داده مي شود .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]

اولش فکر کردم حرف شما را فهمیدم اما با این کامنت جدید فهمیدم منظور شما را درک نکردم
این کامنت جدید را هم اصلا نفهمیدم چند بار هم خوندم باز منظور اصلی را در نیافتم. یه دفعه زدین تو کربلا
کاش منظورتون را بیشتر باز می کردین و با کنایه نمی گفتین
_______
ولی منظور من در ابتدا بیان کلمه عوام بود که معنی های متفاوتی در مکان های متفاوتی می دهد و حالت توهین ندارد و منظور عموم افراد است

در قسمت بعد منظورم این بود که پیشرفت ما اگرچه مثل آمریکا نیست ولی در برای این 30 سال خیلی می باشد
ما نه باید خود را با آمریکایی که تجربه جنگ سرد و .... را دارد مقایسه کنیم ما برای این 30 سال با کمک خدا غیر ممکن را ممکن کردیم اما قرار نیست از پله اول بپریم پله صدم
تهش خیلی بهتر از آمریکایی ها باشیم دو الی پنج برابر آنها پله رد کنیم

و در گام سوم بحثم بر این بود که استراتژی دفاعی ایران در ابتدا پیروزِی در نبرد احتمالی است و طبق این استراتژی ایران به دنبال سلاح ارزان و کاربردی با کمیت بالا است
نه سلاحی مثل ناو یا هواپیما که زدنش راحت است
یک پهباد مثل هواپیما ارزشمند است و پدافند دشمن را به چالش می کشد مانند هواپیما ولی اگر هدف قرار گرفت میلیون ها دلار به باد نمی رود
یا یک قایق می تواند برای دشمن نصف یک ناو دردسر ساز باشد اما زدنش نه راحت است و نه هزینه ای در صورت غرق شدنش برای ما دارد[/quote]

سلام دوستان :

جناب arminheidari عزیز :

ببینین من نمیدونم چجوری بگم تا منظورم رو برسونم این دفعه این شکلی حرف میزنم تا شاید بتونم توضیح بدم که چرا فرماندهان ما دوست دارن این مسائل از ملت دور باشه یا بقول شما ملت در حالت عوام گری باشند در زمینه نظامی ببینین :

ما ملتی هستیم که از انقلاب تا حالا بعد از 8 سال جنگ هم همیشه در تهدید زندگی کردیم پس اگر مسئولان نظام مدام ملت رو در حالتی مثل جنگ قرار بدن و مدام از مسائل نظامی حرف بزنن نه تنها این مملکت جایی واسه زندگی نخواهد بود بلکه ملت به یه نوعی دچار حالات استرس شده و بجایی میرسیم که نه تنها کل جامعه از هم می پاشه بلکه هیچ سرمایه خارجی هم به ایران وارد نمیشه و این یعنی این که به آمریکا در پیروزی در جنگ روانی کمک کردیم پس باید مسائل مملکت تا حد زیادی عاری از این مسائل نظامی باشه و به نظر من هم مسئولان ما در این کار درست هم دارن کار میکنند چرا ؟

شما ببینین در حدود 5 ماه پیش بود که در آمریکا یه زلزله اومد ملت بجای آنکه بگن زلزله اومده اولین چیزی که به ذهنشون رسید این بود که به آمریکا حمله شده یعنی ببینین افکار عمومی اونها در مورد مسائل خارجی در چه سطح و استرسیه در حالیکه در ایران مسئولان ما با دور نگه داشتن مسائل نظامی از مسائل مملکت هم آرامش روانی برای ملت ایجاد کردن و هم با حفاظت اطلاعات مانع از برنامه ریزی دقیق دشمن میشن ، در حالیکه شما ببینین درسته هر بار که آمریکا تهدید میکنه مملکت در خفا دچار وضعیت قرمز میشه بدون آنکه کسی بفهمه الا نظامی ها ولی اگر هر کشوری بجای ما بود حکومتش بارها دچار تزلزل و یا حتی ساقط میشد !

شما یه نیگا به تاریخ بکینین رسم بر این بود که ناو هواپیمابر آمریکا اگر نزدیک آب های یه کشور دیگه میشد حکومت آن کشور تا حد سقوط دچار تزلزل میشد ولی شما نیگا کنید نه تنها حضور ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس خدشه در اهداف نظام ما وارد نکرد بلکه نیروهای مسلح عزیز ما یه بار اگر اشتباه نکنم بر روی آیزن هاور اﷲ اکبر نوشتن و یه بار هم بر روی یکی دیگه آرم سپاه رو حک کردن و یه بار هم با زیر دریایی از زنجیر لنگرش فیلم گرفتن و این یعنی این که حکومت بدون استرس و با پشتوانه ملت انهم بدون استرس داره هیمنه کشوری چون آمریکا رو بازی میده .

خوب منظور من اینه که حکومت بدلیل امنیت ملی ، سلامت روحی جامعه و عدم به نتیجه رسیدن جنگ روانی دشمن ( چون دشمن میبینه که من هر چه زور میزنم این ملت ترسی نداره )
ملت رو از این مسائل دور نگه میداره هرزگاهی هم میگن مثلاً به فلان تکنولوژِی دست پیدا کردیم که هم جنبه باز دارنده داره و هم روحیه داره واسه ملت شما ببینین در همین قضیه rq170 ملت چه شارژی شد بعد از هجوم سه جانبه آمریکا هم قضیه ترور و هم قضیه انرژِی هسته ای و هم قضیه حقوق بشر .

در آخر هم خدمت اون دوستانی که صاعقه رو با f16 و f35 مقایسه می کنن بگم که کلاً مقایسه شون اشتباهه چون صاعقه یه هواپیمای سبکه پشتیبانی نزدیکه و طبق سخنان فرمانده نیروی هوایی در رزمایش اخیر موقع عملیاتی شدنش که ایشون گفت یه هواپیمای سبکه که قابلیتهاش بیشتر از یه هواپیمای سبک 10 تنی هستش .

به امید درخشش ایران و ایرانی در همه زمینه ها ... یا علی
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]سلام دوستان :

جناب arminheidari عزیز :

ببینین من نمیدونم چجوری بگم تا منظورم رو برسونم این دفعه این شکلی حرف میزنم تا شاید بتونم توضیح بدم که چرا فرماندهان ما دوست دارن این مسائل از ملت دور باشه یا بقول شما ملت در حالت عوام گری باشند در زمینه نظامی ببینین :

ما ملتی هستیم که از انقلاب تا حالا بعد از 8 سال جنگ هم همیشه در تهدید زندگی کردیم پس اگر مسئولان نظام مدام ملت رو در حالتی مثل جنگ قرار بدن و مدام از مسائل نظامی حرف بزنن نه تنها این مملکت جایی واسه زندگی نخواهد بود بلکه ملت به یه نوعی دچار حالات استرس شده و بجایی میرسیم که نه تنها کل جامعه از هم می پاشه بلکه هیچ سرمایه خارجی هم به ایران وارد نمیشه و این یعنی این که به آمریکا در پیروزی در جنگ روانی کمک کردیم پس باید مسائل مملکت تا حد زیادی عاری از این مسائل نظامی باشه و به نظر من هم مسئولان ما در این کار درست هم دارن کار میکنند چرا ؟

شما ببینین در حدود 5 ماه پیش بود که در آمریکا یه زلزله اومد ملت بجای آنکه بگن زلزله اومده اولین چیزی که به ذهنشون رسید این بود که به آمریکا حمله شده یعنی ببینین افکار عمومی اونها در مورد مسائل خارجی در چه سطح و استرسیه در حالیکه در ایران مسئولان ما با دور نگه داشتن مسائل نظامی از مسائل مملکت هم آرامش روانی برای ملت ایجاد کردن و هم با حفاظت اطلاعات مانع از برنامه ریزی دقیق دشمن میشن ، در حالیکه شما ببینین درسته هر بار که آمریکا تهدید میکنه مملکت در خفا دچار وضعیت قرمز میشه بدون آنکه کسی بفهمه الا نظامی ها ولی اگر هر کشوری بجای ما بود حکومتش بارها دچار تزلزل و یا حتی ساقط میشد !

شما یه نیگا به تاریخ بکینین رسم بر این بود که ناو هواپیمابر آمریکا اگر نزدیک آب های یه کشور دیگه میشد حکومت آن کشور تا حد سقوط دچار تزلزل میشد ولی شما نیگا کنید نه تنها حضور ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس خدشه در اهداف نظام ما وارد نکرد بلکه نیروهای مسلح عزیز ما یه بار اگر اشتباه نکنم بر روی آیزن هاور اﷲ اکبر نوشتن و یه بار هم بر روی یکی دیگه آرم سپاه رو حک کردن و یه بار هم با زیر دریایی از زنجیر لنگرش فیلم گرفتن و این یعنی این که حکومت بدون استرس و با پشتوانه ملت انهم بدون استرس داره هیمنه کشوری چون آمریکا رو بازی میده .

خوب منظور من اینه که حکومت بدلیل امنیت ملی ، سلامت روحی جامعه و عدم به نتیجه رسیدن جنگ روانی دشمن ( چون دشمن میبینه که من هر چه زور میزنم این ملت ترسی نداره )
ملت رو از این مسائل دور نگه میداره هرزگاهی هم میگن مثلاً به فلان تکنولوژِی دست پیدا کردیم که هم جنبه باز دارنده داره و هم روحیه داره واسه ملت شما ببینین در همین قضیه rq170 ملت چه شارژی شد بعد از هجوم سه جانبه آمریکا هم قضیه ترور و هم قضیه انرژِی هسته ای و هم قضیه حقوق بشر .

در آخر هم خدمت اون دوستانی که صاعقه رو با f16 و f35 مقایسه می کنن بگم که کلاً مقایسه شون اشتباهه چون صاعقه یه هواپیمای سبکه پشتیبانی نزدیکه و طبق سخنان فرمانده نیروی هوایی در رزمایش اخیر موقع عملیاتی شدنش که ایشون گفت یه هواپیمای سبکه که قابلیتهاش بیشتر از یه هواپیمای سبک 10 تنی هستش .
[/quote]

من همه حرف هایی که زدید را قبول دارم و از این نظر به نیروی دفاعی خودمان افتخار می کنم و می گویم نیروی نظامی ما خود اتکا ترین نیروی نظامی ایران در طول حداقل 2 قرن اخیر است
و در دنیا جزء 10 ارتش خوداتکا و مستقل باشد
حتی از صفویه هم قویتر است بویژه اگر در دوره های زمانی خودشان مقایسه شوند

من هنوز دقیقا متوجه منظور شما نشدم اما از طرز تفکرتان فکر کنم من هم موافقم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من نمیدونم برادرا arminheidari و aaa84 چی همدیگه رو متوجه نمیشن. دقیقا سخنانشون در راستای هم هست و کاملا واضح و مفهموم هست.کلا من با نظر هر دو در اکثر مسائل مثل دو نگهداشتن مسائل نظامی از عوام و هم اینکه سرمایه گذاری ایران رو طرح های کم خرج تر و اثر گذار تر. ولی کلا به داشتن چنین افرادی با دیدی باز و ذهنی فعال در این سایت و در کشورمون به خودم میبالم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]یک پهباد مثل هواپیما ارزشمند است و پدافند دشمن را به چالش می کشد مانند هواپیما ولی اگر هدف قرار گرفت میلیون ها دلار به باد نمی رود
یا یک قایق می تواند برای دشمن نصف یک ناو دردسر ساز باشد اما زدنش نه راحت است و نه هزینه ای در صورت غرق شدنش برای ما دارد[/quote]
پهپاد هیچ وقت ارزش هواپیمای جنگی سرنشین دار رو نداره و نمیتونه مثل هواپیمای جنگی سرنشین دار ایفای نقش کنه دلیلش هم نبود سرنشین هست چون کسی که پهپاد رو کنترل میکنه از اون فاصله زیادی داره و در محیط جنگی نیست و نمیتونه مثل یه خلبان عمل کنه !
و البته به ابن نکته توجه کنید که چطوری یکی از پیشرفته ترین پهپاد های آمریکا ( آر کیو 170 ) به صورت بسیار سالم به دست ایران افتاد .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]پهپاد هیچ وقت ارزش هواپیمای جنگی سرنشین دار رو نداره و نمیتونه مثل هواپیمای جنگی سرنشین دار ایفای نقش کنه دلیلش هم نبود سرنشین هست چون کسی که پهپاد رو کنترل میکنه از اون فاصله زیادی داره و در محیط جنگی نیست و نمیتونه مثل یه خلبان عمل کنه !
و البته به ابن نکته توجه کنید که چطوری یکی از پیشرفته ترین پهپاد های آمریکا ( آر کیو 170 ) به صورت بسیار سالم به دست ایران افتاد .[/quote]

درست است و حق با شما می باشد
پهباد ها تا رسیدن و برابری با هواپیماهای با سرنشین فاصله دارند اما می شود گفت که 50 درصد کارایی هواپیما را دارند و بعضی کارهایی که هواپیما نمی کند را می تواند انجام دهند
بویژه در این بی هواپیمایی و عدم فروش و عدم سرمایه کافی برای ساخت هواپیما در کشور ما
قایق تندرو هم مثل پهباد است

در مجموع اگر چه پهباد هنوز با جایگزینی کامل هواپیما فاصله دارد اما می تواند جایگزینی خوب برای کشور ما باشد
آنطور که من در مقلات علمی و کنترلی مشاهد کرده ام و با نگاه به هواپیما های نسل جدید این اختلاف بشدت کم شده است
ولی تفاوت بارز هنوز روی حمل بار وجود دارد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام
اطلاعاتی در مورد صاعقه
موتور : خانواده موتور های RD33 و موتور J86
بدنه F-5 با تغییراتی از قبیل دم و بال و ورودی هوا
رادار ساخت داخل
اویونیک طراحی داخل نمایشگر های چند حالته هود هوتاس و... دوربین دید عقب و رادار دید به عقب و چند ابتکار منحصر به فرد کاکبیت کاملا دیجیتال و متفاوت نسبت به کاکبیت جنگنده های دیگر موجود در داخل و نه شرقی و نه غربی است
در نمونه های اولیه صاعقه هم مانند آذرخش از NO-19 فازاترون که در داخل به رادار درگیری زمینی تغییرش دادن استفاده میکرد ولی در نسل جدید اون هنوز اطلاعی از رادار اون ندادند به احتمال زیاد از رادار های AESA بهره میبره
کاربرد چند منظوره دارای اسکادرانهای دفاع هوایی و حمله به اهداف زمینی و واکنش سریع و ضد پهباد (شناسایی و ...) است با جثه ای که داره احتمالا بتونه با تیربارش پهباد ها رو به راحتی هدف قرار بده قدر مسلم برای حمله به اهداف دریایی و دوربرد طراحی نشده و این وظیفه همچنان به عهده F-14 هوایی و F-4 , SU-24 , F-1 دریایی هستش

البته تمام این موارد ساخت داخل بوده و تولید انبوه این جنگنده کارامد به طور روز افزون انجام می شود در اختیار دو نیروی هوایی ارتش و سپاه می باشد

درباره موتور J86 که سالهاست تولید میکنیم البته تا قطعاتشو خبر دارم
RD33 هم به تعداد زیاد از روسها خریداری کردیم

به طور کل جنگنده چند منظوره خوبی است و توانایی درگیری با جنگنده ها ی نسل سوم و چهارم را تا حدودی دارد به طور مثال توانایی درگیری با F-16 رو دارد ولی برای برخی نسل های F-15 مانند SE شک هست
با کمک رادار زمینی توانایی درگیری با F-35 هم دارد زیرا ما با کشف RQ170 توانایی خود را برای کشف نسل پنجم و ششم جنگنده های با سرنشین و بی سرنشین به اثبات رساندیم

دوستان کم اطلاع اگر نظر ندید بهتر از نظر بی پایه است بازم عرض میکنم خدمت دوستان اینجا سایت ضیافت و FACE -BOOK و ..... نیست که هر نظر بی پایه ای رو همینطوری بدین درجه بگیرید
در ضمن تولیدات داخل رو دست کم نگیرید با همین تولیدات RQ170 در اختیار ما قرار گرفت

alipar
با نظر شما موافقم

با تشکر سعید

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=blue]بنده در مورد هیچ یک از فرمایشات جناب seginem نظری نمیدم به جز :applause:

[quote]چند ابتکار منحصر به فرد کاکبیت کاملا دیجیتال و متفاوت نسبت به کاکبیت جنگنده های دیگر موجود در داخل و نه شرقی و نه غربی است [/quote]

عکسی برای دوستان قرار میدم که تا حدودی میتوانند با این کاکپیت تمام دیجیتال!! آشنا بشن . فقط کمی دقت در عکس کافی است! :rose:

[/color][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/Saeqeh-Cockpit.jpg[/img]
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
:applause: :rose: :mrgreen: i_dont't_know :lol: icon_wink
با سلام
جناب Goebbels این عکسی که شما قرار دادین در سال اول تولید این جنگنده گرفته شده و جدید نیست در مطالب بالا عرض کردم نمونه اولیه و تولیدات اولیه از رادار قدیمی no-19 استفاده میکرده و اصولا توقع نداشته باشید اونی که هست نشان بدهند
ولی خیلی جالب و خنده دار اشاره فرمودین
متشکرم
در مورد مطالبی که نوشتم همچنان به مطالبم مطمئن هستم و درست نوشتم
با تشکر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ولی خیلی جالب و خنده دار اشاره فرمودین [/quote]

به دلیل جلوگیری از انحراف احتمالی تاپیک ویرایش شد :applause:

شاید از نظر شما اشاره بنده خنده دار بوده! ولی فرمایشات خودتون که ..................!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]با سلام
اطلاعاتی در مورد صاعقه
بدنه F-5 با تغییراتی از قبیل دم و بال و ورودی هوا[/quote]
سلام
جناب seginem با توجه به جثه صاعقه موتورهاش باید در حد و اندازه موتورهای اف 5 ( احتمالا جی 85) باشن و 2 دستگاه موتور آر دی 33 فکر نمیکنم پشت صاعقه جا بشه و اگه بخوایم اینکارو بکنیم باید صاعقه رو(مجددا) در اندازه اف 18 طراحی کنیم.

[quote]رادار ساخت داخل
اویونیک طراحی داخل نمایشگر های چند حالته هود هوتاس و... دوربین دید عقب و رادار دید به عقب و چند ابتکار منحصر به فرد کاکبیت کاملا دیجیتال و متفاوت نسبت به کاکبیت جنگنده های دیگر موجود در داخل و نه شرقی و نه غربی است
[/quote]
رادارشو نمی دونم ولی ما همین چند ماه پیش توانایی ساخت نمایشگرهای چند منظوره دیجیتال رو بدست آوردیم و احتمالا کاکپیت صاعقه باید چیزی شبیه به کاکپیت اف 5 باشه ولی ممکنه که سیستم های جدیدی هم بهش اضافه شده باشه!

[quote]
با کمک رادار زمینی توانایی درگیری با F-35 هم دارد زیرا ما با کشف RQ170 توانایی خود را برای کشف نسل پنجم و ششم جنگنده های با سرنشین و بی سرنشین به اثبات رساندیم[/quote]
بله اگه رادار زمینی اف 35 رو شناسایی کنه ( که احتمالا رادارهای ما این توانایی رو دارن ) حتی اف 5 هم میتونه به موقعیت تقریبی اف 35 پرواز کنه و خلبانش به وسیله چشم هاش اونو شناسایی کنه و سعی کنه که بهش نزدیک بشه تا از توپ و احتمالا موشک سایدوایندرش برای نابودی اف 35 استفاده کنه ولی همه چیز که به این سادگی نیست !و الان موشک های حرارتی توانایی پرواز در جهت عکس هواپیما رو دارن و اف 35 میتونه در این حالت از خودش دفاع کنه !
در کل این روش جالب نیست و باید روش جدیدی برای شکار پنهانکارها کشف کرد.

[quote]
دوستان کم اطلاع اگر نظر ندید بهتر از نظر بی پایه است بازم عرض میکنم خدمت دوستان اینجا سایت ضیافت و FACE BOOK و ..... نیست که هر نظر بی پایه ای رو همینطوری بدین درجه بگیرید
در ضمن تولیدات داخل رو دست کم نگیرید با همین تولیدات RQ170 در اختیار ما قرار گرفت

[/quote]

دست کم گرفتن و بزرگنمایی تسلیحاتمون هردو مردود هستن .عده ای شاید هواپیمای شفق رو در حد نسل پنجم بدونن در حالی که چنین نیست و شفق یه هواپیمای آموزشی هست و برای آموزش نیروها هم از نسل پنجم استفاده نمیکنن ولی احتمالا همین شفق دو مدل رزمی هم داره( یعنی شاید طراحی کرده باشن و یا در آینده طراحی میکنن) که یکیش احتمالا تک موتوره هست و برای جایگزینی اف 5 طراحی شده و اون یکی دو موتوره ( مثل اف 18 ) و برای جایگزینی اف 4 و اف 14 البته من اینو به عنوان یه احتمال و از روی عکسی که از مشخصات شفق وجود داشت مطرح میکنم!
http://gallery.military.ir/albums/userpics/Copy_of_IMG_0617~0.JPG
البته ماکتی که تو عکس بالا می بینیم یه موتور داره ولی ممکنه که چنین طرحی وجود داشته باشه که احتمالا وجود داره!

صاعقه هم به نظر خودم دیگه تولید نمیشه و شاید اصلا قرار نبوده که تولید بشه و به نظرم فقط تا حالا یه دونه صاعقه ساخته شده( اون صاعقه ای که ورودیه هواش مستطیل شکله) و اون 5 تای دیگه اف 5 هایی هستن که در اونها تغییراتی داده شده ( مثلا سکان عمودی) و هدف از این کار هم تست های پروازی هست ( که اگه تعداد زیادتر باشه سریعتر میشه به نتیجه رسید) و احتمالا نتایج بدست اومده قراره رو شفق پیاده سازی بشه ! مثلا یه اف 5 به عنوان پایه داریم که از هواپیماهای قدیمی هست و خواسته های مارو برآورده نمیکنه ابتدا سکان عمودیشو تغییر میدیم و احتمالا با مشکلاتی مواجه میشیم و بعد یه مدت راه حلشو پیدا میکنیم و در این مدت سایر سیستم های این اف 5 رو هم تغییر میدیم مثلا کامپیوتر ها و سیستم های ناوبری و ارتباطی و هدایت هواپیما ( یعنی FBW ( سیستم پرواز با سیم) روش نصب میکنیم) و همچنین کاکپیتشو طراحی مجدد میکنیم و از نمایشگرهای چندمنظوره ( MFD) تو کاکپیت جدید استفاده میکنیم و بعد که تمام سیستم ها کامل شدن و رادار و موتور جت داخلی هم آماده شدن میاییم همه این سیستم هارو رو شفق نصب میکنیم و شفق بعد یه مدت تست های مخصوص پروازی آماده تولید انبوه میشه!
به نظرم این راهی هست که نیروی هوایی و وزارت دفاع رفتن و نشانه هاش هم مشهوده ! ( رونمایی از سیستم های الکترونیکی هوایی ( مثل بیسیم هواپیما و... که من جزئیاتش یادم نمیاد) و نمایشگرهای MFD و همچنین موتور ساخت ایران که تو یکی از نمایشگاه ها رونمایی شده بود)

به نظرم شفق و اف 17 تا حدودی به هم شباهت دارن !
شفق :applause:
[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/iriafshafagh20029gf.jpg][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/thumb_iriafshafagh20029gf.jpg[/img][/url]

YF-17 COBRA :rose:
[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/33_YF-17_72-1570_front_l.jpg][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/thumb_33_YF-17_72-1570_front_l.jpg[/img][/url]

[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/northrop_yf-17.gif][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/thumb_northrop_yf-17.gif[/img][/url]

[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/yf17f5e.jpg][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/thumb_yf17f5e.jpg[/img][/url]

[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/YF-17_72-1569_Hawthorne.JPG][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/thumb_YF-17_72-1569_Hawthorne.JPG[/img][/url]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]با سلام
اطلاعاتی در مورد صاعقه
بدنه F-5 با تغییراتی از قبیل دم و بال و ورودی هوا
رادار ساخت داخل
در نمونه های اولیه صاعقه هم مانند آذرخش از NO-19 فازاترون که در داخل به رادار درگیری زمینی تغییرش دادن استفاده میکرد ولی در نسل جدید اون هنوز اطلاعی از رادار اون ندادند به احتمال زیاد از رادار های AESA بهره میبره
کاربرد چند منظوره دارای اسکادرانهای دفاع هوایی و حمله به اهداف زمینی و واکنش سریع و ضد پهباد (شناسایی و ...) است با جثه ای که داره احتمالا بتونه با تیربارش پهباد ها رو به راحتی هدف قرار بده قدر مسلم برای حمله به اهداف دریایی و دوربرد طراحی نشده و این وظیفه همچنان به عهده F-14 هوایی و F-4 , SU-24 , F-1 دریایی هستش

البته تمام این موارد ساخت داخل بوده و تولید انبوه این جنگنده کارامد به طور روز افزون انجام می شود در اختیار دو نیروی هوایی ارتش و سپاه می باشد

درباره موتور J86 که سالهاست تولید میکنیم البته تا قطعاتشو خبر دارم
RD33 هم به تعداد زیاد از روسها خریداری کردیم

به طور کل جنگنده چند منظوره خوبی است و توانایی درگیری با جنگنده ها ی نسل سوم و چهارم را تا حدودی دارد به طور مثال توانایی درگیری با F-16 رو دارد ولی برای برخی نسل های F-15 مانند SE شک هست
با کمک رادار زمینی توانایی درگیری با F-35 هم دارد زیرا ما با کشف RQ170 توانایی خود را برای کشف نسل پنجم و ششم جنگنده های با سرنشین و بی سرنشین به اثبات رساندیم

دوستان کم اطلاع اگر نظر ندید بهتر از نظر بی پایه است بازم عرض میکنم خدمت دوستان اینجا سایت ضیافت و FACE BOOK و ..... نیست که هر نظر بی پایه ای رو همینطوری بدین درجه بگیرید

alipar
با نظر شما موافقم

با تشکر سعید[/quote][size=9][/size][color=black][/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام
عجب حمله همه جانبه ای به مقاله ما شد
اولا در مورد موتور نقل قول از فرمانده وقت بود
اصلا بزرگنمایی که نشده هیچ بلکه تا جایی که مجاز بودیم نوشتیم خیلی زوده شما بدونیمد که چی تولید شده
تاپیک های قبلی عرض کردم اینجا هم میگم بنده سعادت اینو داشتم که در خط تولید این جنگنده و آدرخش به کشورم خدمت کنم
reza2740
فکر کنم بنده یه کلام هم در مورد شفق چیزی ننوشتم
[quote]رادارشو نمی دونم ولی ما همین چند ماه پیش توانایی ساخت نمایشگرهای چند منظوره دیجیتال رو بدست آوردیم[/quote]
خیر بلکه چند ماهه رونمایی شده به اون فیلم معروف درباره شفق نگاه کنید سه نمونه از این نمایشگرها رو میبینید که مربوط به سال 79 - 80 هستند
فکر کنم دفاعیه خوبی بود حالا بازم سوال دارید و میخواهید حمله کنید بسم الله
Goebbels
بنده که قصد جسارت نداشتم اگر شما دارید میتونید پی ام بدیم و اونجا بحث کنیم
با تشکر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center][quote]سلام
جناب seginem با توجه به جثه صاعقه موتورهاش باید در حد و اندازه موتورهای اف 5 ( احتمالا جی 85) باشن و 2 دستگاه موتور آر دی 33 فکر نمیکنم پشت صاعقه جا بشه و اگه بخوایم اینکارو بکنیم باید صاعقه رو(مجددا) در اندازه اف 18 طراحی کنیم. [/quote]

[color=blue]بنده هم با جناب reza2740 موافقم

بد نیست مقایسه ای بین دو پیشرانه اشاره شده داشته باشیم[/color]

[color=blue]General Electric J85[/color]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/normal_J85-5_US_Airforce.JPG[/img]

[color=blue]پيشرانه J-85 ساخت جنرال الکتريک يک موتور کوچک تک شفتي توربوجت ميباشد،مدل هاي نظامي آن داراي قدرت رانشي برابر 13 کيلونيوتن در حالت خشک و 22 کيلونيوتن در حالت پس سوز است.اين پيشرانه بسته به مدل و تجهيزات اضافي بين 396 تا 421 پوند(181 تا 191 کیلوگرم) وزن دارد[/color]

[color=blue]نوع: توربوجت
طول: 130 سانتی متر (بسته به مدل)
قطر:45 سانتی متر [/color]

[color=blue]و حالا پیشرانه کلیموف RD33

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/Klimov_RD-33_turbofan_engine.jpg[/img]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/rd33_03.jpg[/img]

موتورهای توربوفن RD-33 در سال 1985 برای جنگنده میگ 29 طراحی شد.این موتور توربوفن دو محوره، رانش خشک حدود 50 کیلونیوتن دارد و توسط شرکت کلیموف روسیه عرضه شده و دارای مدلهای مختلفی میباشد.

نوع: موتور توربوفن
طول: 4.2 متر
قطر دهانه: 1 متر
وزن خشک: 1.05 تن

با توجه به اطلاعات فوق این پیشرانه ها در ابعاد و وزن با هم تفاوت بسیاری دارند[/color]

[color=blue]و با توجه با این عکس [/color]:applause:

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/i70909_qgbiyp9frbh9qialiu3j-0%7E0.jpg[/img]

[color=blue]حداکثر وزن برخاست صاعقه 20000 پوند عنوان شده این در حالی است که جنگنده اف 5 با پیشرانه j85 هم همین میزان وزن برخاست را دارد!

سوال : چگونه ممکن است جنگنده ای که از پیشرانه ای به مراتب قویتر RD33 استفاده میکند از وزن برخاست برابری با اف 5 برخوردار باشه!!!؟؟

نکته بعدی اینه که پیشرانه ار دی 33 همانطور که گفته شد 1 تن وزن دارد و بر روی میگ 29 نصب میشود که 11 تن وزن دارد

سوال : چگونه دو پیشرانه که مجموع وزنی در حدود 2 تن دارند بر روی یک جنگنده 4.3 تنی صاعقه ( البته در منابعی وزن صاعقه تا 8 تن!!!! هم عنوان شده که به نظر نمیاد درست باشه) با ابعاد نامناسب بدنه نصب میشود!!!؟؟[/color][/align]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من برای اینکه بتونم به جزئیات اف 5 ئی دست پیدا کنم یه نقشه اف 5 ئی رو تو فوتو شاپ باز کردم و از بخش Navigator اونقدر زومشو تغییر دادم تا با مشخصات اف 5 ئی مطابقت پیدا کنه و سرانجام با زوم 84 درصد تونستم به چیزی که میخواستم( تقریبا) برسم ولی با این روش نمیشه به صورت دقیق همه اندازه های هواپیما رو بدست آورد چونکه این نقشه ها دقیق نیستن !

نقشه ای که در زیر می بینید نقشه اف 5 ئی هست که تو اون تغییراتی داده شده تا اندازه های حدودی اف 5 ئی برای ما کشف بشه !
F-5e.JPG

دوستان میتونن با یه خط کش اندازه های هر قسمتو بدست بیارن ! البته اگه به هر دلیلی اندازه های مشخص شده برای شما درست نبود میتونید به روش بالا خودتون اندازه هارو بدست بیارین!

مشخصات اف 5 ئی بر طبق ویکیپدیا:
طول /14.45 متر
عرض/ 8.13 متر
ارتفاع/4.08 متر

مشخصاتی که من بدست آوردم:
طول/14.45 متر
عرض/8 متر
ارتفاع/4.08 متر

اینم نقشه تغییر یافته تایفون با زوم 96 درصد
TYPHOON2.JPG
عکس کامل:
thumb_TYPHOON.JPG
مشخصات تایفون بر طبق ویکیپدیا:
طول/15.96 متر
عرض/10.95 متر
قطر موتور:737 میلیمتر ( احتمالا قطر دهانه هست و با احتساب متعلقات این عدد به حدود 90 سانتی متر افزایش پیدا میکنه)
http://en.wikipedia.org/wiki/Eurojet_EJ200

اینم نقشه های اصلی :
thumb_FF5E_vl.jpg

thumb_EF-2000.JPG

حالا اگه ادعای سایت ها رو که میگن صاعقه کمی از اف 5 بزرگتره درست در نظر بگیریم تقریبا به نتایج زیر می رسیم icon_arrowd
اندازه( عرض) قسمتی که دو موتور اف5 تو اون قرار گرفتن باتوجه به نتایجی که من به دست آوردم حدود 1.1 متر هست که ما 1.2 متر میگیریم و حالا اگه 20 درصد(24=20*120/100) اون قسمتو بزرگتر کنیم اندازش میشه 144 سانتی متر که با این حساب 2 تا آردی 33 تو اونجا جا نمیشه ( قطر دهانه ورودی آردی 33 احتمالا در حدود 80 سانتی متره و دوتاش میشه 1.6 متر ) !

ولی نکته ای که هست اینه که حقیر به صاعقه به عنوان یه طرح نگاه میکنم که قراره نتایج بدست اومده از اون تو هواپیمای جدید ( احتمالا شفق)پیاده بشه و من امیدوارم انشاءالله به زودی شاهد پرواز شفق باشیم.
در ضمن مگه این موتور آر دی 33 خیلی تحفه هست که هی میخوان بچسبوننش به صاعقه ! همین جی 85 اگه بهینه سازی بشه و رانش خشک اون از 13 کیلونیوتن به 20 کیلونیوتن افزایش پیداکنه( که جمعا( دو موتور) میشه 40 کیلونیوتن) خیلی بهتر از آردی 33 هست با اون دودش!به نظرم موتور جی 85 یه موتور استثنائی هست این موتور فکر میکنم حدود 200 کیلو وزن داره که دوتاش میشه 400 کیلو در این صورت با نصف وزن یه آردی 33 میتونیم تقریبا همون قدرت رو داشته باشیم.

reza2740
فکر کنم بنده یه کلام هم در مورد شفق چیزی ننوشتم

بله درست میگید ولی من بحث شفق رو پیش کشیدم که بگم طرح اصلی صاعقه نیست!

البته ممکنه یه زمانی میخواستن ( شاید الانم طرحش وجود داشته باشه icon_rolleyes ) صاعقه رو با یه موتور آردی 33 بسازن( مشابه اف 20 تایگر شارک) ولی شاید به سرانجام نرسیده یا روس ها موتور ندادن! ( به تعداد زیاد)

• Like 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.