Stuka

جنگ افزارهاي باستان, از سنگ تا شمشير

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[color=darkblue]بسیار بسیار عالی بود.

فلاخن هنوز هم در مکان هایی که فرهنگ های شهری به آنجا کمتر نفوذ کرده اند ، کاربرد فراوانی دارد. در افغانستان و در روستاهای بلخاب از فلاخن خیلی زیاد استفاده می شد. مردم اون روستاها به قدری در پرتاب سنگ با فلاخن مهارت داشتند که یک قلوه سنگ 300 گرمی را تا مسافت 300 الی 400 متر با CEP کمتر از دو متر پرتاب می کردند.

در روستای خودمان در حوالی استان قزوین نیز از این فلاخن ها خیلی زیاد استفاده می شود. در روستای ما به این فلاخن ها به زبان ترکی (( زوبان داشی )) گفته می شود. مرحوم پدربزرگ بنده چندین بار با همین فلاخن ها حمله گرگ ها به روستاها و گله ها را دفع می کرد و حتی یک بار با همین فلاخن ها یک گرگ را به شدت زخمی کرد که همان گرگ چند روز بعد کشته شد.[/color]
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خیلی ممنون جناب اشتوکا .
ولی پلخمون یک چیز دیگه ای است ! باهاش حال میده چغک بزنی ! icon_frown :evil:
جدا از شوخی چند سالی است که از این تیرکمان ( پلخمون ) های چینی آمده که بردش خیلی زیاده و ارگونومی خوبی هم داره !
فکر کنم یک سنگ 50 گرمی را 300 متر پرتاب می کند و تازه این برد مفیدش است !
خدایی چین چه کارها که نمیکنه ! :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ولی پلخمون یک چیز دیگه ای است ! باهاش حال میده [b]چغک [/b]بزنی ! Laughing Laughing [/quote]
برادر aminmessi ، جان من در مورد اون کلمه ی پر رنگ یه توضیح بدین تا افکار عمومی منحرف نشه :mrgreen:
....................................
این فلاخن تو روستا های شمال خیلی کاربرد داره
آخرای برداشت شالی که دیگه داره میرسه ، بازار گنجشک ها گرمه، مردم برای فراری دادن اونا از یه نوع بوق دست ساز و فلاخن استفاده میکنن
از این هم استفاده ی فراروان میشه
[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/%D8%B1%D8%B2%DB%8C%D9%86.JPG][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/thumb_%D8%B1%D8%B2%DB%8C%D9%86.JPG[/img][/url]
تیراژ تولید این سلاح در روستا ها بسیار بالاست که به رزین معروف است
بدنه ی اون معمولا از چوب دو سر انار که نوعی چوب ضد زنگ هست ساخته میشه و مقاومت بالایی در برابر فشار های پیچشی داره
کش اون از نوعی تیوب ( معمولا تیوب دوچرخه ) ساخته میشه !!
و در آخر هم محل قرار گیری سنگ از چرم پوتین نظامی ساخته میشه
[b]مشخصات[/b]
نام: رزین
وزن : حدودا 500 گرم
کالیبر: دلخواه
برد: حداقل0 ، حداکثر 150 تا کمی بیشتر
نرخ شلیک: 20 عدد در دقیقه ( در صورت حرفه ای بودن شاید بیشتر )
منطقه ی سازنده : مازندران
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خب سالم جان کدوم کلمه ؟ حالا من هر دوش را توضیح میدم !
------------------------------------------------
[color=blue]چغک ( Choghok ) که به زبان شیرین مشهدی همان گنجشک زبان بسته است ‏‏!‏[/color]

[color=blue]پلخمون ‏‏( Pelakhmoon ) هم همان وسیله ایست که شما معرفی کردی و در مازندران و گیلان به نام رزین یا رازین چوب معروف است ‏‏!‏[/color]
------------------------------------------------

:mrgreen: icon_frown :evil: icon_eek icon_eek icon_eek
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از دوستان

[quote]فلاخن هنوز هم در مکان هایی که فرهنگ های شهری به آنجا کمتر نفوذ کرده اند ، کاربرد فراوانی دارد. در افغانستان و در روستاهای بلخاب از فلاخن خیلی زیاد استفاده می شد. مردم اون روستاها به قدری در پرتاب سنگ با فلاخن مهارت داشتند که یک قلوه سنگ 300 گرمی را تا مسافت 300 الی 400 متر با CEP کمتر از دو متر پرتاب می کردند.
[/quote]

دقيقا, افغان هاي که در ايران هستند هم در اين کار حرفه اي اند !همون قسمتي که از تاريخ بلعمي گذاشتم همين رو تاييد ميکنه. (مردم غوری ... به فلاخن سنگ می انداختند)

[quote]جدا از شوخی چند سالی است که از این تیرکمان ( پلخمون ) های چینی آمده که بردش خیلی زیاده و ارگونومی خوبی هم داره !
فکر کنم یک سنگ 50 گرمی را 300 متر پرتاب می کند و تازه این برد مفیدش است ! [/quote]

متاسفانه چين در اينجا هم باعث نابودي صنايع بومي و داخلي ما شده .من هم يه زماني در ساخت سازش بودم !البته رسته بنده بيشتر تير وکمون سيمي بود !

:mrgreen:
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]متاسفانه چين در اينجا هم باعث نابودي صنايع بومي و داخلي ما شده .من هم يه زماني در ساخت سازش بودم ![b]البته رسته بنده بيشتر تير وکمون سيمي بود ![/b] [/quote]
برادر دمت گرم
منم بچگی هام خیلی از اینا درست میکردم
دونه ای 25 تومان ( 250 ریال ) میفروختم بعدش با پولی که به جیب میزدم یخمک میخریدم و نوش جان میکردم :mrgreen:
اون موقع فهمیده بودم بازار سلاح چه قدر سود داره! اما با پیشرفت تکلونوژی و اومدن اسلحه های ساچمه ای .... ما هم به تاریخ پیوستیم :evil:
اگه بدونی چند بار معلم هامو باهاش زدم
بیچاره ها بخاطرش کل کلاسو میگشتن، اما من چون شاگرد زرنگ بودم، نمیگشتنم! icon_frown
الان حصرت اون روز ها رو میخورم و با خودم میگم ای کاش با سنگ میزدم سرشونو میترکوندم icon_eek
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تا من یکم تیریپ مدیری بگیریم :mrgreen:
اقایون لطفا تاپیک رو منحرف نکنید icon_eek
حالا از این تیریپ دربیام
شما کجایید من کراس بو میساختم بردش خوب بود ولی اگه از نزدیک میخورد به کسی واویلا icon_frown
یادش بخیر با اقوام میرفتیم ولایت پشت تیربند ها یا همون خاکریز تیر و کمون بازی میکردیم :evil:
یک مدل دیگه هم اومده مخفی هست خیلی هم اسون میشه درستش کرد با دوتا کش دوتا کش ها رو بزارید لای انگشت وسطش سیم اهنی قرار بدید بعدش هم بسم الله icon_eek

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
طرز صحيح گرفتن قلاب سنگ در دست :

[img]http://azkojatakoja.persiangig.com/ancient/sling/12.jpg[/img]

سرعت سنگ پرتابي براحتي ميتونه به بالاي چهارصد کيلومتر در ساعت برسه !
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام آقاي stuka خيلي تاپيك جالبيه موضوعش هم تازه هست و جاش خالي بود.
منجنيق يكي از سلاح هاي دوران باستانه كه ابداعش رو به خيلي از فرهنگ ها نسبت دادند.از جمله سومريها در جنوب ميان دورود و هيتي ها ولي قديميترين سنگ نگاره هاي موجود از اين سلاح از آثار اكدي ها در ميانه عراق امروزي بر جاي مونده و همين طور آجر نوشته هاي به جاي مونده از زيگورات مردوك(MARDUK) كه به 2100 پيش از ميلاد تعلق داره طرحهاي اوليه اون رو نشون ميده.

البته در متون مذهبيه اديان ابراهيمي از جمله تورات و انجيل ذكر شده كه منجنيق اولين بار به دست ابليس ساخته شد تا با آن حضرت ابراهيم رو به درون آتش پرتاب كنند و اين مطابق با سلسله اكد است كه در اواخر هزاره سوم پ.م نمرود پادشاه آن بود.

چون‌ نمروديان‌ از جواب‌ عاجزشدند،همگى‌ گفتند اگر كمك‌ كار خدايان‌ خود هستيد،ابراهيم‌ (ع‌) رابسوزانيد.نمرود دستور داد ديواره‌اى‌ در دامنه‌ كوه‌ درست‌ كردند وبمدت‌ يكماه‌هيزم‌ آورده‌ ودر آن‌ قرار دادند تا پرشد.بعد گفتند چگونه‌ ابراهيم‌ (ع‌) رادر آتش‌بياندازيم‌؟شيطان‌ بصورت‌ آدمى‌ ظاهر شد وگفت‌ منجنيق‌ بسازيد!تا آن‌ زمان‌منجنيق‌ نساخته‌ بودند وشيطان‌ هنگاميكه‌ به‌ آسمانها راه‌ داشت‌ از جهنم‌ ديدار كرده‌وديده‌ بود جهنميان‌ را با منجنيق‌ درون‌ آتش‌ مى‌ اندازند،ياد گرفته‌ بود.لذا به‌ آنها يادداد كه‌ چگونه‌ اين‌ وسيله‌ را بسازند.چهارصد نفر آمدند وهردونفر يك‌ طنبا را گرفتندو ابراهيم‌ (ع‌) را بالا بردند.
http://quran.al-shia.org/fa/id/12/view.php?input=item/ebrahim.htm

مورد دیگر زمانی بود که وقتی خواستند ابراهیم را بر منجنیق بگذارندو او را در آتش نمرود ،بندازندآنچنان حضرت ابراهیم علیه السلام سنگین شد که چهل نفر هم نتوانستند او را پرتاب کنندخواستند از این عمل منصرف شوند ؛
ابلیس بصورت مردی ظاهر گشت وگفت من میدانم علت سنگینی ابراهیم چیست ؟ ثقل و سنگینی ابراهیم ، ملکوتی است چون گناه نکرده است و اگر زنی را بیاورید که به نگاه ریبه و گناه باو ؛نظر کند ؛ثقلش میرود و پرتاب می شود . اما هر چه کردند و زنی زیبا آوردند ،نتوانستند او را وادار به این نگاه آلوده کنند .
پس خواستند از پرتابش به آتش منصرف شوند ، باز ابلیس گفت که راه دیگری هم هست و آن اینکه مقداری از موی ابراهیم را گرفته و به طناب منجنیق ببندید ، و این چنین کردند واو را در آتش پرتاب نمودند.
http://www.razavihayeri.parsiblog.com/Archive/حضرت+ابراهيم+عليه+السلام+و+ابليس/

- اولین کسى که دستور ساختن منجنیق را داد تا حضرت ابراهیم علیه السلام را با آن در آتش اندازند.
http://www.rajeem.ir/html/index.php?module=%D8%B5%D9%81%D8%AD%D8%A7%D8%AA&func=display&pageid=34

[align=center][img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/07/Mangonneau.png/250px-Mangonneau.png[/img][/align]
[align=center][img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b2/Trebuchet_Castelnaud.jpg/610px-Trebuchet_Castelnaud.jpg[/img][/align]
[align=center][img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2e/Trebuchet.jpg[/img][/align]]
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
همینجوری اشتوکا جان سلاح رو از ما قبل تاریخ معرفی کنه ما هم بسازیم تا آخرش فکر کنم به f-22 برسیم
:mrgreen: icon_frown

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ياد بچه گي هام افتادم ! :evil: ما هم از اين تير و كمان هاي پرتاب سنگ زياد درست ميكردم منتهي به خاطر اينكه خيلي تخس بودم توش طرقه سنگي ميزاشتم (همون نارنجك) و پرتاب ميكردم . يه بار يكي زدم تو بقالي سر كوچه مون icon_frown چنان دودي برپا شد كه انگار بمب زدن تو بقالي . كلا من از كوچيكي هام بيشتر تو كار انفجارات بودم :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.