saiedtomcat

بررسی تخصصی زیر دریایی غدیر

امتیاز دادن به این موضوع:

26 ارسال ها در این موضوع

غدیر برای آبهای خلیج فارس و دریای عمان طراحی شده است و داری قابلیت بالا در غوص و صعود و مانور است؛ تنها در مدت 30 ثانیه از اسکله جدا شده و از این نظر توانایی بالایی در ورود به حالت عملیاتی دارد.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، متخصصان نیروی دریایی ارتش و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با توجه به حریم دریایی کشورمان در شمال و جنوب توانایی طراحی و ساخت انواع شناورهای نظامی و غیرنظامی را متناسب با محیط و شرایط دریا (عمق دریایی و عوارض دریایی) کسب کرده اند.
قدرت ناشی از توان صنعت دریایی جمهوری اسلامی به عنوان یک بازوی بازدارنده دفاعی مؤثر توانسته است هر گونه تحرک و اقدام احتمالی نیروهای بیگانه در حریم خلیج فارس و دریای خزر را خنثی سازد و در نتیجه حوزه ای امن و مطمئن برای رشد، توسعه و اعتلای ایران اسلامی را فراهم ساخته است.
نقش تعیین کننده زیردریایی ها در نبردهای دریایی گذشته و قابلیت های بالای آن در مخفی ماندن از دید دشمن، آن را تبدیل به یک سلاح استراتژیک نموده است که حتی در اختیار داشتن تعداد اندکی از آن می تواند در زمان صلح، نقش بازدارندگی مؤثر و در زمان جنگ، برتری های رزمی مؤثری به دنبال داشته باشند.
امروزه فقط پنج کشور در دنیا فناوری ساخت زیردریایی های اتمی را در دست دارند ولی کشورهای بیشتری توان تولید زیردریایی های متعارف(غیر اتمی) را دارند. از مزیت های عمده زیردریایی های غیر اتمی نسبت به اتمی، سر و صدای کمتر و مخفی بودن آنها می باشد. این زیردریایی ها در چند رده(کلاس) طبقه بندی شده اند که متخصصان دریایی کشورمان در رده های مختلف، اقدام به طراحی و ساخت نمونه های متناسب با شرایط اقلیمی و تهدیدات پیشرو نموده اند.
نوع خاصی از زیردریایی های متعارف یا دیزلی با تناژ کمتر از 500 تن، زیردریایی میدجت نام دارد که به دلیل ابعاد کوچک، قابلیت حرکت در آب های کم عمق را بخوبی داشته و بسیار کم سر و صدا نیز هستند. ردیابی این زیردریایی ها از عمده ترین مشکلات ردیابی شناورهای زیرسطحی و مبارزه با آنها از عمده ترین معضلات آینده نبرد زیرسطحی است چرا که بسیاری از کشورها حتی برخی از کشورهای در حال توسعه نیز توانایی تولید این زیردریایی ها را بدست آورده اند که از جمله آنها ایران است.
با تعریف دقیق تر، امروزه زیردریایی میدجت به زیردریایی های کمتر از 150 تن گفته می شود. این وسائل معمولاً با خدمه ای کمتر از 10 نفر بکارگیری شده و دارای فضای داخلی محدودی هستند. این زیردریایی ها برای ردیابی و انهدام زیردریایی ها و کشتی های دشمن طراحی شده اند. آنها آرام، سریع، دارای تسلیحات مناسب و حسگرهای پیشرفته بوده و با شلیک موشک و اژدر از نیروهای دیگر پشتیبانی می کنند.
مرور تاریخ زیرسطحی ها نشان می دهد زیردریایی های میدجت، ارزان قیمت و ساخت آنها نیز آسان بوده، در ابتدا 2 یا 3 خدمه بیشتر نداشتند و در جنگ جهانی دوم به طور گسترده از طرف آلمان و ژاپن مورد استفاده قرار گرفتند. ایتالیایی ها هم در دسامبر 1941 از زیردریایی های میدجت برای حمله به نبردناوهای انگلیسی استفاده کردند. آلمانی ها نیز اگرچه در سال های 1944-1945 صدها فروند از این نوع زیردریایی را برای مقابله با نیروهای متفقین در اروپا ساختند ولی موفقیت چندانی نداشتند.
[img]http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1390/8/11/106834_977.jpg[/img]
ده ها فروند زیردریایی میدجت ژاپنی
ژاپنی ها در برخی مواقع از این زیردریایی ها به عنوان یک اژدر دارای سرنشین استفاده می کردند و آن را به اهداف خود می کوبیدند و از آنها در پایان جنگ برای محافظت از جزایر خود استفاده های بسیاری کردند. تلاش دیگر نیز استفاده انگلیسی ها از زیردریایی های کوچک میدجت برای مقابله با زیردریایی ها و کشتی ها دشمن بود. این زیردریایی ها 2 نفره بودند و قابلیت های تهاجمی خوبی داشتند. همچنین این زیردریایی های کوچک برای فلج کردن خطوط تجاری شمالی به سمت شوروی به کار رفتند.

غدیر ایران
به گزارش مشرق، ایران برای محافظت از سواحل گسترده خود نیازمندی بسیاری به زیردریایی دارد بخصوص سواحل ایران در خلیج فارس که از پرتنش ترین دریاهای دنیا در چند دهه گذشته بوده است. از طرفی سرمایه گذاری چند ده میلیارد دلاری ایران در زمینه نفت و گاز در این دریا در جریان بوده و مهمترین منبع تأمین انرژی جهان در این منطقه است از اینرو باید امنیت در این دریا به نحو شایسته و مطمئنی از سوی ایران تضمین گردد.
خلیج فارس از جمله دریاهای کم عمق دنیا است که زیردریایی های بزرگ امکان حضور در آن را ندارند. با توجه به محدودیت ابعاد زیردریایی در این دریا، به نظر می رسد زیرسطحی رده میدجت به عنوان بهترین گزینه برای عملیات در آن مطرح باشد.
زیردریایی های کوچک کلاس غدیر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز به دلیل طراحی خاص خود به شکل بسیار مطلوبی برای منطقه خلیج فارس مناسب هستند و توانایی عملیاتی بالایی را در اختیار نیروی دریایی ارتش می گذارند. البته در طراحی این زیردریایی و برنامه های ارتقاء آن شرایط اقلیمی دریای عمان نیز در نظر گرفته شده است.
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/106838_440.jpg[/img]
یک زیردریایی غدیر در حال به آب انداخته شدن

خط تولید این زیردریایی در شهریور ماه 1385 افتتاح شده و هزینه تولید هر یک از آنها در آن زمان 17 تا 18 میلیون دلار بوده است. رشته های دانشگاهی مورد استفاده در طراحی و ساخت زیردریایی غدیر شامل مکانیک، الکترونیک، فیزیک، ناوبری، مخابرات، رایانه، تسلیحات، شیمی، اقیانوس شناسی، هیدرولیک و نیوماتیک بوده که حاصل فعالیت آنها سامانه های گوناگونی مانند سامانه هیدرولیک، سامانه هوای پرفشار، سامانه تقسیم آب، کنترل هیدرواستاتیک، تصفیه و تهویه هوا(جذب دی اکسیدکربن و تأمین اکسیژن)، سامانه خاموش کردن آتش، نجات خدمه و سامانه های تولید تولید توان شامل موتور دیزل برای سطح آب و موتور الکتریکی یا سامانه های مختلف مستقل از هوا(AIP) در زیر آب است.
غدیر برای آبهای خلیج فارس و دریای عمان طراحی شده است و داری قابلیت بالا در غوص و صعود و مانور است؛ تنها در مدت 30 ثانیه از اسکله جدا شده و از این نظر توانایی بالایی در ورود به حالت عملیاتی دارد. این زیردریایی 29 متری که جابجایی آن 115 تن است قابلیت قرارگیری در بستر دریا را دارد و در این وضعیت سامانه های راداری توانایی ردگیری آن را ندارند.
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/106836_494.jpg[/img]
شرایط خاص آب خلیج فارس و پدیده های فیزیکی بخصوص آن در طراحی این زیردریایی لحاظ شده از جمله چگالی بالای آب آن که در ابتدای ورود زیردریایی های روسی به ایران مشکلاتی را در فصول گرم سال برای آنها ایجاد می نمود. همچنین جزر و مد آب در خلیج فارس که دو بار در روز اتفاق افتاده و تفاوت ارتفاعی معادل 3 تا 4 متر ایجاد می کند. این تغییرات ارتفاع آب، چگالی لایه های آب دریا را تغییر داده و در نتیجه آن هم وضعیت لایه های صوتی و هم وضعیت تعادل زیردریایی تحت تأثیر قرار می گیرد. با آگاهی از این شرایط، زیردریایی غدیر نشان داده که از کارایی بسیار بالایی برای اجرای عملیات در آب های جنوبی کشورمان برخوردار است.
این زیرسطحی کاملاً بومی که عرض بدنه آن حدود 2متر و 75 سانتیمتر است قابلیت شلیک اژدر از دو مقر جلویی، رهاسازی انواع مین دریایی، حمل نیروهای تکاور و موشک های دوش پرتاب را داشته و امکانات لازم برای خروج نیروهای غواص در زیر آب برای اجرای عملیات در آن قرار داده شده است.
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/106835_764.jpg[/img]
قدرت جابجايي سريع نيرو، رهگيري شناورهاي سطحي و زير سطحي دشمن، قابليت شناسايي اهداف نظامي و حمل نيروهاي تکاور و مدت زمان ماندگاری مناسب در زیر آب که با ابتکارات خاص ایرانی، فراتر از حد و اندازه های این رده از زیرسطحی ها شده از جمله توانمندی هاي اين زيرسطحی است.
به گزارش مشرق، از دیگر ويژگي هاي غدیر باید چابكي لازم براي انجام سريع مأموريت‌ها، بازه ناوبري زير سطحي طولاني، سونار اندازه كوچك، دستگاه كنترل عمق خودکار، سامانه هدايت دستي، هيدروليك و خودكار، قابليت ناوبري در آبهاي كم‌عمق، طراحی بدنه برای به حداقل رساندن صدای خروجی از آن و بکارگیری از موتورهای دیزل الکتریک کارآمد برای همین منظور را بر شمرد که امکان ردگیری شدن و شناسایی آن را توسط دشمن به حداقل رسانده است.
سامانه نوين پرتاب اژدر نیز از قابلیتهای بسيار مهم اين زيرسطحي بوده و این سامانه از دقت بالايي براي هدف‌گيري برخوردار است به طوریکه اين زير دريايي علاوه بر قدرت جابجايي سريع نيروهای ویژه، رهگيري شناورهاي سطحي و زير سطحي دشمن و قابليت شناسايي اهداف نظامي داراي قدرت غوص سريع و پنهان شدن از رادار نيز هست. در واقع غدیر قادر است از میدان شناسایی دستگاه های سونار (sonar-evading technology) و رادارها به نوعی بگریزد.
زیردریایی غدیر در طی این سالها تحت بازبینی و بهسازی سامانه ها هم قرار گرفته و از سامانه های تمام دیجیتال در آن استفاده شده است. این کار ضمن افزایش اطمینان پذیری، کاهش احتمال خرابی و افزایش زمان بین تعمیرات باعث کاهش وزن و حجم سامانه ها نیز شده است. البته در مورد سامانه های پردازشگر و نمایشگرها باید گفت عمر این تجهیزات از عمر خود زیردریایی نیز بیشتر است.
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/106837_569.jpg[/img]
نمایی از برخی سامانه های زیردریایی غدیر

زیردریایی کلاس غدیر توانسته است در آبهای خلیج فارس و دریای عمان ناو هواپیمابر آمریکایی را شناسایی کرده و در نزدیکی آن به روی آب بیاید که این اقدام توانمندی بالای آن را در اختفا و شناسایی نشدن توسط دشمن(با توجه به حساسیت بسیار بالای آمریکایی ها به عبور واحدهای شناوری از نزدیک خود) اثبات می کند، ویژگی ای که از طرف بدبینان به توان داخلی همواره زیر سؤال رفته است. بعلاوه حضور زیردریایی کلاس غدیر در آبهای آزاد نشان از توان نیروی دریایی در توانمندسازی و بهینه سازی شناورهای زیر سطحی دارد.
در طی 5 سال گذشته و با شرکت در رزمایش های گوناگون و عملیات های جسورانه، زیردریایی رده غدیر نشان داده است که توانمندی ضربه زدن به هر دشمنی با هر نوع تجهیزاتی را دارد.
حسگرهای مختلف بکاررفته در غدیر، کمیت مهم آگاهی از موقعیت صحنه نبرد را برای خدمه به میزان بالایی رسانده و سامانه کنترل آتش این زیردریایی که داده های ورودی خود را از این حسگرهای پیشرفته و متنوع دریافت می کند، اطلاعات پردازش شده را بر روی نمایشگرهای چندمنظوره رنگی برای خدمه نمایش داده، کار تصمیم گیری در شرایط نبرد توأم با برتری عددی دشمن را آسانتر نموده و غدیر را در درگیری با واحدهای سطحی و زیرسطحی دشمن توانمند می سازد.
سامانه های مخابراتی بسیار پیشرفته غدیر که همگی ساخت صنایع داخلی هستند، برقراری ارتباط با سایر واحدهای شناور، واحدهای هوادریا و مراکز فرماندهی و تبادل اطلاعات را به صورت امن و در یک شبکه هماهنگ و یکپارچه فراهم نموده اند که موجب ارتقاء کارایی و هم افزایی توان عملیاتی نیروهای عمل کننده در فضای نبرد نامتقارن شده است.
در بحث آموزش خدمه نیز با توجه به تجارب بسیار خوب نداجا در کاربری زیرسطحی ها، نیروهای جوان مورد آموزش های کامل قرار گرفته و به زودی با آماده شدن شبیه ساز متحرک زیردریایی غدیر کار آموزش خدمه این نوع زیرسطحی با کیفیت بسیار بیشتری به انجام خواهد رسید.
تعداد زیردریایی های رده غدیر که تاکنون به صورت عملیاتی در آمده اند با جمع بندی اخبار رسمی اعلام شده از رسانه ها بیش از 15 فروند تخمین زده می شود که ضمن افزایش چشمگیر سیادت و تکمیل راهبرد دفاع همه جانبه دریایی کشورمان امکان حضور زیردریایی های رده سنگین طارق ایران را نیز در آبهای دوردست فراهم نموده. از این رو درستی راهبرد طراحی و ساخت این زیردریایی های سبک به تعداد زیاد و تجهیز آنها به آخرین فناوری ها و تسلیحات موجود در کشور اثبات می شود.
مدتهاست با بکارگیری این تجهیزات بومی، هيچ يگاني وارد خليج فارس نمي‌شود مگر آنكه اشراف اطلاعاتی کاملی در مورد آن باشد و هيچ واحد نظامي از کشورهای سلطه گر در منطقه نيست مگر اينكه از محل آنها به طور دائم آگاهی وجود دارد. يگانهاي زير سطحي کشور عزیزمان كاملاً نيروهاي بيگانه را تحت كنترل داشته و از فواصل بسيار نزديك و حتی كمتر از يك يا دو كيلومتر آنها را رهگيري مي‌كنند، فاصله ای که حتی در صورت اقدام به شلیک اژدرهای معمولی قطعاً فرصتی برای واکنش به دشمن نخواهد داد.
به عنوان يك مثال مهم در اين زمینه باید اشاره کنیم يگانهاي نیروی دریایی ارتش اقدام به عبور از زير ناوهواپيمابر آمريكايي نمودند و آنها متوجه نشدند و در مرتبه ديگر از زنجير لنگر يك ناو توسط يگانهاي زير سطحي فيلمبرداري شد كه نشاندهنده فاصله بسيار كم با آنها داشت.
با استفاده از تجربیات طراحی، ساخت و مأموریت های عملیاتی زیردریایی غدیر، متخصصان کشورمان گام در راه ساخت زیردریایی های بزرگتر، دوربردتر و کارآمدتر نمودند که یکی از آنها زیردریایی فاتح با رده وزنی حدود 500 تا 600 تن و توانایی اجرای مأموریت در زیر آب تا 5 هفته است که بنابر اعلام مسئولان به زودی بیشتر معرفی خواهد شد.
[url=http://www.mashreghnews.ir/fa/news/76715]منبع[/url]
8

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=cyan]سعید جان مرسی
به بخش شناورهای زیرسطحی منتقل شد
احسان[/color]
-1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
واقعا عالی بود عالی الخصوص این آخریه واسم چسبید زمان دقیقه رونمایی زیردریایی سنگین ایران کیه؟
0

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به اميد روزي كه زير دريايي هاي بزرگتر و بهتر بسازيم
0

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در خاطرات یک فرمانده زیر دریایی آلمانی مربوط به جنگ جهانی دوم بیان شد که
از یک لوله عمودی شبیه پریسکوپ برای تنفس تهویه و هوای مورد نظر موتور های دیزلی استفاده کردند
و حدود دو ماه بدون پریسکوپ و زیر آب از دریای شمال تا استوا را با کمک نقشه و این دستگاه پیمودند

فکر کنم این سیستم در زیر دریایی غدیر تعبیه شده باشد
0

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/13910908152824981_PhotoL.jpg[/IMG]

به نظر میاد زیردریایی های جدید کلاس غدیر دچار تغییر و تحولاتی شدن ، با مقایسه ی غدیر قدیمی (سبز رنگ) با جدید (آبی رنگ) به نظر میاد که زیردریایی جدید یک مقدار بزرگ تر شده ، توی عکس بخش عقبی 2 زیر دریایی رو کاملا میشه با هم مقایسه کرد
5

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
Commandant جان ، هر چند این عکس به دلیل پرسپکتیوی که داره مبنای خوبی برای مقایسه نیست ولی به نظر من که هر دو یکی اند و تغییری در اندازه وجود نداره.
0

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برای من هم اول همین طور به نظر می رسید ، فکر کردم خطای دید هست ، ولی با دیدن تصاویر دیگه :

[IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/13910908152829403_PhotoL.jpg[/IMG]

به نظر میاد بخش عقبی غدیر تغییر کرده ، بعید هم نیست ، چون تا جایی که اطلاع دارم پیشران و باطری های غدیر خیلی مشکل ساز هست ، سال 90 یا 89 بود که 3 نفر از خدمه ی یکی از غدیرها به خاطر لیک اسید از باطری به شدت مجروح شدن ، گفته می شد دارن یک فکر اساسی براشون میکنن ، ولی به نظرم توی غدیرهای جدید که نمیدونم چرا رنگ آبی بهشون میزنن ! به نظرم یه تغییراتی رخ داده .
0

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
گفته می شد دارن یک فکر اساسی براشون میکنن ، ولی به نظرم توی غدیرهای جدید که نمیدونم چرا رنگ آبی بهشون میزنن !
[/quote]
احتمالا جهت استتار در محیطهای با عمق کمتر این کار رو کردند.
0

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام
[quote name='Commandant' timestamp='1385110225' post='349815']
برای من هم اول همین طور به نظر می رسید ، فکر کردم خطای دید هست ، ولی با دیدن تصاویر دیگه :

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/13910908152829403_PhotoL.jpg[/img]

به نظر میاد بخش عقبی غدیر تغییر کرده ، بعید هم نیست ، چون تا جایی که اطلاع دارم پیشران و باطری های غدیر خیلی مشکل ساز هست ، سال 90 یا 89 بود که 3 نفر از خدمه ی یکی از غدیرها به خاطر لیک اسید از باطری به شدت مجروح شدن ، گفته می شد دارن یک فکر اساسی براشون میکنن ، ولی به نظرم توی غدیرهای جدید که نمیدونم چرا رنگ آبی بهشون میزنن ! به نظرم یه تغییراتی رخ داده .
[/quote]
مثل اینکه سیستم کنترل بروانه تغییر کرده در عکس رد که مانده باهم تفاوت دارد .
2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='mihandost' timestamp='1385113815' post='349828']
با سلام

مثل اینکه سیستم کنترل بروانه تغییر کرده در عکس رد که مانده باهم تفاوت دارد .
[/quote]

درسته ، به نکته ی خوبی اشاره کردین ، به نظر میاد اغتشاش جریان آب کمتر و ایجاد امواج آکوستیک کمتری داره این غدیر جدید .
در هر صورت به نظر میاد بهینه سازی هایی روی غدیر انجام شده .
1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]مشخصه که ٔپل فرماندهی آبی رنگ کشیده تره[/b][/size][/font][/color]
0

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[url="http://www.janes.com/article/30845/iran-launches-new-submarine-class"]http://www.janes.com/article/30845/iran-launches-new-submarine-class[/url]
0

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]بنا‌ به دستور دهقان فرصت تاریخی رونمایی از زیردریایی فاتح به انگلیسیها داده شد.[/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
مجلهٔ انگلیسیه جنس دیفنس عکس فتاح را به دنیا نشان داد.[/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
سپاه هنوز در کار ارتش دخالت می‌کند، اینبار سردار سپاه از رونمایی نیروی دریایی جلوگیری کرد[/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
کسی‌ نیست بگه مگر امریکییها ماهواره ندارند که انگلیسیها اومدن و رونمایی کردن.[/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
این تاخیر به دستور کدوم سازمان مخفی خارجی‌ بوده ؟[/b][/size][/font][/color][color=#383838][size=5][background=transparent]سردار دهقان خبر داد[/background][/size][/color]
[b] خطای موشک‌های بالستیک را به ۲ متر رساندیم/ بکارگیری لیزر در هدایت موشک‌ها[/b]

[color=#095CC0][size=5][background=transparent]خبرگزاری تسنیم: وزیر دفاع از کاهش خطای موشک‌های بالستیک به ۲ متر و بکارگیری لیزر در هدایت موشک‌ها خبر داد.[/background][/size][/color][color=#000000][font=RNAFont, Tahoma][size=5][background=transparent][background=transparent]به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح شامگاه روز یکشنبه در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری، در ابتدا با گرامیداشت 16 آذر و با بیان اینکه من خود در دانشکده فنی دانشگاه تهران تحصیل کردم، به شهادت حسان القیس اشاره کرد و گفت: او رزمنده مجاهد کم صدایی بود که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز حرکت جهادی لبنان به طور خستگی‌ناپذیر و شبانه‌روزی در جهت ارتقای توان علمی، فنی و تسلیحاتی حزب‌الله تلاش کرد و مزدش را با شهادت به دست خبیث‌ترین انسان‌ها که همان صهیونیست‌ها هستند، دریافت کرد.[/background]
[background=transparent]وی درخصوص عملکرد صد روزه وزارت دفاع گفت: آنچه در این 100 روز اتفاق افتاده گام نخستی از برنامه‌های چهارساله وزرا در دستگاه اجرایی است و هنگامی که وزرا برنامه‌های خود را برای رای اعتماد به مجلس ارائه کردند، برای یک مقطع صد روزه نیز برنامه‌ریزی کرده بودند.[/background]
[background=transparent]وزیر دفاع با اشاره به تمرکز بر روی 4 حوزه تحقیقات دفاعی، تولیدات دفاعی، خدمات و دیپلماسی دفاعی، به حوزه تحقیقاتی اشاره کرد و اظهار داشت: حجم زیادی از پروژه‌ها از قبل در دست اجرا بود که باید 180 و اندی از آن در سال جاری به نتیجه می‌رسید. ما برای تمرکز حرکت در پروژه‌ها، اولویت‌بندی انجام دادیم و 17 پروژه را در دستور کار قرار دادیم که منجر به محصولاتی می‌شد که توان و اقتدار دفاعی ما را بالاتر می‌برد و در عرصه دفاع از منافع ملی، ما را در جایگاه بالاتر قرار می‌داد.[/background]
[background=transparent]سردار دهقان با اشاره به اینکه به غیر از 2 مورد، تمام این پروژه‌ها به نتیجه رسید، به حوزه تولیدات دفاعی اشاره کرد و گفت: در این زمینه با این نگاه که چگونه می‌توانیم توان بازدارندگی را در مقابل دشمنان به فعلیت برسانیم و نمود عینی‌تری پیدا کنیم تمرکزمان بر نوعی از سیستم‌های سلاحی شد. بر این اساس در هوا و فضا، صنایع دفاعی و هوایی و دریایی محصولات با همین کیفیت به نتیجه رسید و تحویل نیروهای مسلح شد.[/background]
[background=transparent]وزیر دفاع با بیان اینکه ما برای اینکه بتوانیم یک واقعیت متفاوتی را پیش ببریم تعهدات خود را پیش‌انداز کردیم، به حوزه خدمات اشاره کرد افزود: در وزارت دفاع تمامی بازنشستگان نیروهای مسلح تحت پوشش قرار می‌گیرند؛ ضمن اینکه بخش درمان، خدمات و ارتقای معیشت نیروهای مسلح بر عهده وزارت دفاع است. در این حوزه آنچه برای ما مهم بود، اولویت قراردادن برای خدماتی بود که بنابر دلایلی کمتر مورد توجه قرار گرفته بود.[/background]
[background=transparent]سردار دهقان ادامه داد: وزارت دفاع مطالبات بازنشستگان را از طریق سهام دولت به صورت نقد و سهام واگذار کرد. در حوزه معیشت نیز 2 سبد کالایی تعریف شد.[/background]
[background=transparent]وی به حوزه دیپلماسی دفاعی اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از محورهای اساسی برنامه بنده در هنگام اخذ رای از مجلس این بود که دفاع را مجموعه‌ای می‌بینم که هم در بعد سخت و هم نرم باید "تولید قدرت" کند و قدرت کشور را ارتقا دهد لذا دیپلماسی دفاعی در تداوم دیپلماسی کشور و سیاست خارجی مورد اهتمام قرار گرفت.[/background]
[background=transparent]وزیر دفاع با اشاره به دیدارش با مقاماتی از کشورهای عراق و عمان در ایران گفت: ما در این 100 روز علاوه بر نخست‌وزیر عراق و سلطان عمان، میزبان معاون نخست‌وزیر روسیه و همچنین یکی از مقامات چینی که به دعوت دبیر شورای عالی امنیت ملی به ایران سفر کرده بود، بودیم؛ این دیدارها یک نقطه آغازین برای فضای تحولی بود.[/background]
[background=transparent]سردار دهقان در خصوص طرح‌های کلان وزارت دفاع در این 100 روز گفت: در حوزه دفاع آنچه دشمن به عنوان محدودیت با محروم‌سازی و بازداشتن ما از دانش تحمیل می‌کرد، برای ما یک نعمت و فرصت بود که به خودمان برگردیم و داشته‌هایمان را بپرورانیم و به بار بنشانیم. این داشته‌ها باید متکی به ساختارها، سازوکارها و برآیندی بشود که بتوانند آنها را به محصول نهایی تبدیل کند.[/background]
[background=transparent]وی ادامه داد: امروز در وزارت دفاع با همه جرأت و حسی که از صحنه و عمل دارم، می‌گویم که فرزندان دانشمند مجاهد با فرهنگ و روحیه بسیجی و مدیریت جهادی تمامی گلوگاه‌های فناوری زیرساختی و آنچه که ما را می‌تواند به محصولی برساند، حل کردند و حتی در همین بازه زمانی اخیر که تحریم‌ها خیلی شدیدتر شد یک تمرکز روی تامین مواد اولیه در کشور صورت گرفت.[/background]
[background=transparent]وزیر دفاع با اشاره به کاهش اقلام مورد نیاز وزارت دفاع از 5 هزار قلم به هزار قلم اظهار داشت: بر این باور هستیم که ما هم توان، هم دانش و هم زیرساخت‌ها را داریم و می‌توانیم نیاز کشور را در صحنه نبرد احتمالی تامین کنیم که در صحنه عمل ما را نیروی برتر کند.[/background]
[background=transparent]سردار دهقان با بیان اینکه برای این اتفاق در 3 حوزه به شدت تمرکز داریم به تشریح این حوزه‌ها پرداخت و گفت:‌ یکی در حوزه دریا و در بحث زیرسطحی‌، سطحی و همچنین موشک‌ها و پرتابه‌هاست که در این زمینه می‌تواند به کار گرفته شود.[/background]
[background=transparent]وی ادامه داد: در این زمینه برد، دسترسی به دشمن، دقت نشانه روی و قدرت تخریب برای ما مهم است. برای اولین بار باید بگویم که امروز بدین نقطه رسیده‌ایم که از صفر تا 100 زیردریایی‌ها را خودمان طراحی و تولید می‌کنیم.[/background]
[background=transparent]وزیر دفاع با بیان اینکه زیرسیستم‌های زیردریایی‌ها اعم از رادارها، سیستم‌های مخابراتی و سیستم‌های تسلیحاتی را خودمان ایجاد می‌کنیم و آماده بکارگیری آن هستیم به زیرسطحی فاتح اشاره کرد و گفت: من رونمایی از این زیرسطحی را به تاخیر انداختم زیرا اعتقادم بر این است که باید محصولاتمان را هنگامی که الحاق صورت می‌گیرد و تحویل یگان بکارگیرنده می‌شود، رونمایی کنیم لذا این زیردریایی را رونمایی نکردیم.[/background]
[background=transparent]سردار دهقان با اشاره به هواپایه کردن موشک‌های دریایی نصب شده بر روی شناورها از جمله موشک‌های قادر و بصیر، تصریح کرد: خوراندن یک سیستم سلاح که زمین‌پایه یا دریا پایه است و هواپایه کردن آن و تطبیق آن با شرایطی که می‌خواهد کاملا متفاوت عمل کند، کاری جدی است ولی بحمدالله این پروژه نیز به نتیجه رسید.[/background]
[background=transparent]وی با تاکید بر اینکه در بحث ارتباطی باید قادر باشیم که در زمینه راداری تمام اهدافی که به سمت ما می‌تواند روانه شود کشف، ردگیری و در مورد مقتضی هدف قرار دهیم، گفت: ما بایستی رادارهایی با بردهای متفاوت و با قدرت اکتشاف متفاوت داشته باشیم که طی این مدت 3 نوع رادار را به محصول رسانیدم که به تولید انبوه برسد و تحویل نیروهای مسلح شود.[/background]
[background=transparent]وزیر دفاع ادامه داد: در حوزه ارتباطات توانسته‌ایم رنج‌های مختلف فرکانس با لحاظ جنبه‌های امنیتی که بتواند در مقابل دشمن در امان باشد و ارتباط پایدار و مطمئنی ایجاد کند آماده کنیم و مجموعه‌های فرماندهی متناسب با آن را سامان دهیم.[/background]
[background=transparent]سردار دهقان در ادامه به دستاوردهای در حوزه موشک‌های زمین به زمین اشاره کرد و اظهار داشت: به این نقطه رسیده‌ایم که دقت ثابت موشک‌های با برد بلندمان به حدی بالا رفته که می‌توانیم نقطه‌زنی کنیم. این موضوع در بحث موشک‌های بالستیک، تکنولوژی خیلی بالایی را می‌طلبد زیرا در موشک‌های بالستیک نسبت به برد، موشک‌ها درصدی از خطا را می‌پذیرند.[/background]
[background=transparent]وی ادامه داد: ما در یک مرحله خطای این موشک‌ها را 20 متر و امروز آن را با 2 متر به نتیجه رسانده‌ایم و انشاءالله خطای آن را به صفر هم خواهیم رساند.[/background]
[background=transparent]وزیر دفاع با اشاره به موضوع هدایت لیزری موشک‌ها تصریح کرد: امروز هدایت موشک‌ها را با لیزری و برد آنها افزایش پیدا کرده‌ است؛ همچنین قابلیت شلیک از روی بالگرد را نیز به آن اضافه کردیم؛ در حال حاضر گلوله‌های توپ هم هدایت‌پذیر است.[/background]
[background=transparent]سردار دهقان با اشاره به فعالیت‌های منحصر‌به‌فرد پهپاد فطرس گفت: فطرس امروز در کلاس هواپیماهای بدون خلبان بی‌نظیر است و مشابه کمتری دارد به خصوص در بحث قدرت حمل سلاح، مداومت پرواز، محیط‌بانی، عکس‌برداری و همچنین جنگ هوایی قابلیت‌های قابل توجهی دارد.[/background]
[background=transparent]وی با بیان اینکه نسل جدید پهپادهای بدون سرنشین در اختیار کشورهای محدودی است، اظهار داشت: بحث تکنولوژی نقطه پایان ندارد. مهم این است که این تکنولوژی‌ها را چگونه بر روی سلاح‌ها سوار کرده و از آنها بهره‌برداری عملیاتی کنیم.[/background]
[background=transparent]وزیر دفاع در این ارتباط با تاکید بر اینکه باید بر روی چند مولفه در ساخت هواپیماهای بدون سرنشین توجه و دقت بیشتری داشته باشیم، تصریح کرد: پهپادها به لحاظ سرعت پرواز، مداومت پروازی و رادارگریزی ضعف‌هایی دارند که اگر در این 3 بخش موفق به زدودن ضعف‌ها را باشیم می‌توانیم در ساخت نسل جدید پهپادها نیز موفق باشیم.[/background]
[background=transparent]دهقان اضافه کرد: امروز فناوری ساخت پهپاد فطرس در اختیار کشورهای معدودی است و فقط 2 یا 3 نوع از این مدل هواپیماهای بدون سرنشین در سایر کشورها وجود دارد ولی با این حال ما قانع نیستیم و به دنبال ساخت پهپادهایی با کمترین ضعف و ایراد هستیم که اگر در 3 مولفه‌ای که گفته شد ضعف‌های کمتری دیده شود می‌توانیم در ساخت پیچیده‌ترین پهپادها نیز موفق باشیم.[/background]
[background=transparent]وی در خصوص کارکردهای غیرنظامی پهپادها نیز گفت:‌ پهپادها در مصارف غیرنظامی نیز قابلیت‌های زیادی دارند از جمله در کنترل ترافیک، نقشه‌برداری و حوادث غیرمترقبه کارایی فراوانی دارند.[/background]
[background=transparent]وزیر دفاع در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه کشور ما در هیچ دوره‌ای هیچگاه تهدیدی برای سایر کشورها نبوده و رویکرد دولت تدبیر و امید در این زمینه چیست، گفت: وقتی بحث توان و اقتدار دفاعی می‌کنیم با امنیت و منافع ملی گره می‌خورد بنابراین نه منافع ملی ما تغییر کرده و نه تهدیدها کاهش یافته است. هدف دولت یازدهم این است که با همه کشورها به جز رژیم صهیونیستی تعامل سازنده داشته باشد و ما نیز با منطق از منافع‌مان در عرصه بین‌المللی دفاع می‌کنیم.[/background]
[background=transparent]دهقان اضافه کرد: البته ممکن است منافع ملی ما در تضاد با منافع دیگران در مناطق مشترک باشد اما هدف ما حفظ توسعه و ارتقای دفاعی‌مان است که این هدف نیز از گذشته بوده و تغییری نکرده و تغییر نخواهد کرد. ما با تمام توان در جهت توسعه توان دفاعی خودمان تا مرز رسیدن به بازدارندگی موثر به این معنا که هیچ نیروی خارجی به خود اجازه حمله خارجی را ندهد حرکت می‌کنیم.[/background]
[background=transparent]وی با بیان اینکه پاسخ ما در مقابل هر حمله خارجی پشیمان کننده خواهد بود، خاطرنشان کرد: سیاست ما دفاعی است و نگاه تهاجمی نداریم اما به اقتدار نظامی‌مان به گونه‌ای نگاه می‌کنیم که بازدارندگی موثر ایجاد کند تا دشمن بداند که قادر نیست با مجموعه دفاع ما مقابله کند.[/background]
[background=transparent]وزیر دفاع با اشاره به تجربیات ارزشمند 8 سال دفاع مقدس افزود: دنیا ایران را در 8 سال دفاع مقدس شناخت و درس خود را گرفت و فهمید که ملت ایران حاضر به ایستادن پای آرمان‌هایش است و در این راه از هیچ نیروی خارجی نمی‌ترسد و تحقیر و شکست را نمی‌پذیرد. ما در 8 سال دفاع مقدس در تحریم کامل بودیم و علاوه بر آن نیز آن چیزهایی که از قبل داشتیم پشتوانه قابل توجهی نداشتند اما با این حال پیروز و سربلند شدیم.[/background]
[background=transparent]دهقان افزود: ایران امروز به جایی رسیده است که از یک طرف منابع دفاعی قابل توجهی و از طرف دیگر نیروی مسلح قوی و پرتوان دارد بنابراین در موقعیتی هستیم که دشمنان ما نمی‌توانند به خود اجازه تعرض را بدهند.[/background]
[background=transparent]وی با اشاره به ایران‌هراسی دشمنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین 8 سال دفاع مقدس تصریح کرد: بعد از پایان جنگ نوعی از ایجاد یک فضای رعب، وحشت و هراس از ایران و توان دفاعی ما در دنیا و به خصوص در همسایگانمان به وجود آوردند تا یک حضور خود را در منطقه توجیه کنند و دو زمینه فروش سلاح خود را فراهم کنند و سوم اینکه قدرت دیگری متولد نشود که در برابر آنها عرض اندام کند.[/background]
[background=transparent]وزیر دفاع بر همین اساس خاطرنشان کرد: تعجب ما این است که به رقم تجربه تاریخی، کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس هنوز در مسیر نادرستی حرکت می‌کنند. زمانی امام به این کشورهای عربی هشدار داد که اگر صدام در جنگ با ما موفق شود روزی به تک‌ تک شماها حمله خواهد کرد و دیدیم که همینگونه شد و صدام پس از ایران به سمت کویت رفت، بنابراین ما تهدید نیستیم اما هیچ تهدیدی را نیز نمی‌پذیریم و هر تهدیدی را قاطعانه پاسخ خواهیم داد.[/background]
[background=transparent]دهقان در واکنش به برخی اظهارنظرهای نظامی علیه ایران و تهدید به حمله نظامی از سوی برخی کشورها گفت: پاسخ یاوه‌گویی‌ها را که نباید داد. امروز چند اتفاق افتاده که باید به آنها توجه کنیم. اینها 8 سال گفتند که در ایران آزادی نیست. انتخابات صوری است اما امسال تحت شعار مقام معظم رهبری ملت ما حماسه‌ای را خلق کردند که نقطه پایانی شد به یاوه‌گویی‌های دشمنان، آنهایی که می‌گفتند حکومت ایران مشروعیت سیاسی ندارد اما در برابر وحدت کلمه و انسجام داخلی در انتخابات اخیر ساکت شدند و دیگر حرفی به زبان نیاوردند و حتی در برخی اوقات دیدیم که دشمنان ما دچار شکاف شدند.[/background]
[background=transparent]وی افزود: واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران در فضای مشروعیت سیاسی و اتحاد و انسجام و در پیوند مردم با مقام معظم رهبری در جایگاه رفیعی قرار گرفته است.[/background]
[background=transparent]وزیر دفاع با اشاره به شکست‌های رژیم صهیونیستی در برابر حزب‌الله‌ در جنگ‌های 22 روزه و 33 روزه خاطرنشان کرد: روزی که رژیم صهیونیستی انگشت روی کشورهای عربی می‌گذاشت و آنها را تهدید می‌کرد سران کشورهای عربی کاری از دستشان بر نمی‌آمد اما امروز دیدیم که مقاومت حزب‌الله در جنگ 22 روزه و 33 روزه چگونه درس عبرت به رژیم صهیونیستی داد.[/background]
[background=transparent]دهقان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به افول قدرت آمریکا در مناطقی که نیروهای نظامی‌اش حضور دارند، گفت: هیمنه آمریکا افول کرده است و در ذهن همه شکسته شده است. ما تجربه دخالت، تجاوز و تعدی نظام سلطه را داشته‌ایم از 16 آذر تا پایان جنگ تحمیلی بنابراین ما نمی‌توانیم به آنها اعتماد کنیم. به نظامی که خود را ماهیتاً در برابر ما قرار می‌دهد تا هرجا موقعیت پیدا کند بیاید تسویه حساب کند، این نظام قابل اعتماد نیست. ما روز پای خود ایستاده‌ایم و این یاوه‌گویی‌های بیشتر مصرف داخلی دارند. در آمریکا لابی صهیونیستی و افراد جنگ طلب زیادی حضور دارند اما اگر عقل و منطق داشته باشند نمی‌گویند که فلان چیز روی میز است بلکه با زبان تکریم با ملت ما حرف می‌زنند.[/background]
[background=transparent]وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص اولویت‌های وزارت دفاع در دولت یازدهم در روزهای آینده گفت: البته این بحث مفصلی را می‌طلبد اما ما در بحث تولید قدرت و بحث ورود به نسل چهارم فناوری برنامه‌هایی داریم لذا به لحاظ ساختار و تکنولوژی و محصولات باید تحول داشته باشیم و در این زمینه به دنبال وزارتی کوچک، چابک، منعطف و توانمند در توسعه تکنولوژی و توانمند بکارگیری ظرفیت‌ها هستیم تا بتوانیم دفاع عظیمی با کمترین هزینه را برای مردم داشته باشیم.[/background]
[background=transparent]انتهای پیام/[/background][/background][/size][/font][/color]
[color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]بنا‌ به دستور دهقان فرصت تاریخی رونمایی از زیردریایی فاتح به انگلیسیها داده شد.[/b][/size][/font][/color]
[color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]مجلهٔ انگلیسیه جنس دیفنس عکس فتاح را به دنیا نشان داد.[/b][/size][/font][/color]
[color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]سپاه هنوز در کار ارتش دخالت می‌کند، اینبار سردار سپاه از رونمایی نیروی دریایی جلوگیری کرد[/b][/size][/font][/color]
[color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]کسی‌ نیست بگه مگر امریکییها ماهواره ندارند که انگلیسیها اومدن و رونمایی کردن.[/b][/size][/font][/color]
[color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]این تاخیر به دستور کدوم سازمان مخفی خارجی‌ بوده ؟[/b][/size][/font][/color]

[color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
اگه نمی‌خواهی نشون بدی مسئله‌ای نیست ولی‌ باید عرضه مخفی‌ کردنش را هم داشته باشی‌[/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
درست این کار اعلام نکردن مصادف شد با سفر دیپلمتهای انگلیسی‌ به کشورهای خزر[/b][/size][/font][/color][color=#000000][font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]
حالا هی‌ این انگلیسا این مجلهٔ جنز رو دست میگرن می‌رن اینور آنور برای ایران سوسه میان[/b][/size][/font][/color] ویرایش شده در توسط PERSPOLIS
-8

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این کامنت بالایی منظورش چی بود من که نفهمیدم! ویرایش شده در توسط mohammad741741
0

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم