hosseinvahdat

مقایسه ناوچه های جماران و ساعر5

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

حسین عزیز سلام

[quote]built by Northrop Grumman [/quote]

در ادامه ویکی نوشته :

based on Israeli designs (برپایه طراحی اسرائیل)

[quote]در ضمن من ندیدم رادارگریزی ساعر رو تو ویکی[/quote]

یعنی این نکته از روی طراحی شناور برای شما مشخص نیست؟!!

[quote]در ضمن با اینهمه فالانکس و باراک هم نتونست موشک کوثرو بگیره.ادعای اینکه رادار خاموش بوده یه ادعای الکیه مگه میشه یه ناوچه تو شرایط عملیاتی رادارش خاموش باشه؟ [/quote]

سیستم های پدافندی ممکنه در شرایطی در برخورد با تهدیدات ناتوان باشند ولی این دلیل نمیشه که کلیت داشته باشه و کلا اونها رو ناتوان بدانیم. در ضمن ناوچه ساعر اسرائیلی بیش از اندازه به ساحل نزدیک بود که این موضوع امکان واکنش به موقع رو بسیار کاهش میده icon_eek

[quote]نکته:64موشک باراک رو همزمان رو عرشه نداره[/quote]

کسی هم نگفت همزمان. همین که این تعداد رو حمل کنه و تعداد مشخصی (مثلا 4 تا 6 موشک) رو بتونه در یک زمان پرتاب کنه کافیه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حذف پد بالگرد به گفته اقا سعيد بهترين راهه ! به جاش موشكهاس استاندارد بگذارن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ُسلام

این ناو جماران اولین ناو بوده ... فکر کنم دومین نمونه از این ناو که ساخته بشه اونوقت شرایط برای مقایسه بهتر باشه ( موج 1 یا 2 یا ولایت )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]حذف پد بالگرد به گفته اقا سعيد بهترين راهه ! به جاش موشكهاس استاندارد بگذارن[/quote]

البته بالگرد خیلی مهمه. به نظرم باید دو تا از استاندارد ها رو بردارن و جاش شهاب ثاقب بزارن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
واقعاخیلی خوب بود من طرفداره جماران هستم چون فقط یه کشور ساخته

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جماران اونقدر پهن نيست كه بشه موشك ها رو پهلوي ناو جاسازي كرد
الان كه فكر مي كنم حذف پد هلي كوپتر اصلا به جالب نيست به خصوص اين كه ميشه از اون براي پهپادهاي جنگي(مثل كرار)استفاده كرد.ضمنا از مدل هاي بهينه شده مخصوص درياي كبرا (مجهز به بالشتك هوا و...) ميشه استفاده كرد...
در مورد پدافند به احتمال زياد بايد موشك اضافي داشته باشه(كه به نظرم از زير لانچر لود ميشه) يادتون نره برد موشك هاي جماران 4برابر ساعر هست...به نظرم ضعف اصلي نبود پدافند نزديك هست...در مجموع از نظر برد و قدرت تسليحات برتري با جماران است و از نظر بدنه و پد هلي كوپتر و دفاع نزديك برتربا ساعر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]1 - دوست عزیز محراب فقط 4 تا لانچر روی جماران داره . این درسته که خیلی بهتر از نداشتن پدافند هوایی موثر ( اوضاع قبلی نیروی دریایی ما) است ولی هنوز خیلی جای کار داره که البته با تلاش عزیزان اوضاع به زودی بهتزر هم خواهد شد.
2 - متاسفانه ما اگر هم می خواستیم سیستمهای ضد هوایی کوتاه برد! دریاپایه مناسب در دسترس نداریم و نمی توانیم 100 تایی از اونو روی جماران نصب کنیم .!
3 - نمی دانم شما با چه استدلالی معتقد هستید که توانایی در صنعت رادار می تواند مشکلات موجود در زمینه رادار گریزی را رفع کند؟
4 - این را هم لازم است یادآوری کنم که ناوشکن ولایت ( موج 2 سابق ) از نظرذ بدنه مشابه جماران است و رادار گریز نیست.[/quote]

برادر عزيز اگر ما از سيستم پرتاب عمودي استفاده كنيم تا سه چهار برابر اين تعداد قابليت بارگذاري داريم و مطمئنا داشتن موشکی با برد 70-80 کیلومتر بسیار بهتر از داشتن 64 تا موشک دفاع کوتاهبرد هست که اون موشک های برد متوسط ، پیشگیری قبل از درمان هستند ولی اون موشک های برد کوتاه باراک درمان کار هستند که به نظر این حقیر و دکترهای محترم پیشگیری بهتر از درمان هست ! icon_eek

2. سیستم نداریم ؟! ببخشید ، شهاب ثاقب هویجه ؟؟؟ تازه تور ام یک داخلی هم در صورت وجود ...!!!! اگر اونا روی ناوی که کوچکتر از جماران هست 64 تا موشک کوتاهبرد گذاشتند ما با توجه به ابعاد و اندازه جماران توانایی نصب حدود 100 موشک کوتاهبرد رو داریم !

البته همه ی این 100 یا 64 موشک که آماده پرتاب نیستند !!! و نهایت 7-8 تا از اونها بتونند آماده شلیک باشند و بقیه در نوبت بارگذاری به سر میبرند !

3. استدلال بنده هم این هست که وقتی ما راداری قوی داشته باشیم حالا رادارگریز کردن این ناو با این عظمت مشکل زیادی در کشفش به وجود نمیاره البته با توجه به داشتن رادار قدرتمند و مدرن !

4. برادر عزیز مشکل شما این هست که رادارگریزی رو فقط سمباده زدن بدنه میبینید ( همون صافکاری و طراحی بدنه ! ) که صد البته بسیار موثره ولی در صورتی که رادارگریزی مجموعه ای از اقدامات هست که سطح مقطع و تشعشعات حاصل از ناو یا هواپیما .... رو کم میکنه و درصد و احتمال کشف رو پایین میاره ! مثل همون رنگ جاذب رادار یا کم کردن تشعشعات حرارتی و .... ! در مجموع رادارگریزی تنها از یک فاکتور که طراحی باشه بهره نمیبره و عوامل دیگری هم دخیل هستند که هر کدام اثر خودشون رو دارند ! icon_arrowd

کوچیک شما
مهدی ! icon_eek
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
توی یکی از مصاحبه هایی که مسئولین در مورد ناوشکن جماران انجام میدادند یادم هست که این موضوع مطرح شد که در ابتدا قرار بود برخی از اجزای ناوشکن مثل موتورش از خارج (فکر کنم فرانسه) خریداری بشه ولی بعد که دبه در آوردند مجبور شدیم خودمون بسازیم. لذا اگر طراحی ناوشکن به 30 سال پیش بر می گرده احتمالاً مشکل اینجا بوده که از اول فکر نمی کردیم خودمون مجبور شیم همش رو طراحی کنیم و بسازیم.
همانطور که دوستان گفتند ساخت این ناوشکن یک فتح باب بود. در موارد بعدی مثلماً اگر نقصی باشه مرتفع میشه ان شاء الله

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]توی یکی از مصاحبه هایی که مسئولین در مورد ناوشکن جماران انجام میدادند یادم هست که این موضوع مطرح شد که در ابتدا قرار بود برخی از اجزای ناوشکن مثل موتورش از خارج (فکر کنم فرانسه) خریداری بشه ولی بعد که دبه در آوردند مجبور شدیم خودمون بسازیم. لذا اگر طراحی ناوشکن به 30 سال پیش بر می گرده احتمالاً مشکل اینجا بوده که از اول فکر نمی کردیم خودمون مجبور شیم همش رو طراحی کنیم و بسازیم.
همانطور که دوستان گفتند ساخت این ناوشکن یک فتح باب بود. در موارد بعدی مثلماً اگر نقصی باشه مرتفع میشه ان شاء الله[/quote]

دوست عزیز
تا جایی که من میدونم
موتور جماران ابتدا قرار بود از کمپانی آلمانی MTU تهیه شود که محقق نشد و در انتها با چندین واسطه از فرانسه خریداری شد. اما شافت و گیربکس آن در ایران طراحی و ساخته شد.
اون صحبتی که شما نقل کردید در مورد ساخت داخل، مربوط به شافت و گیربکس است و مربوط به موتور شناور نمیشود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
و البته جدیدا اعلام شده که موتور ناو ولایت قراره عوض بشه. حالا با نمونه ی داخلی یا چینی یا اوکراینی من نمیدونم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان فراموش کردن دو تا توپ ۲۵ میلی متری هم به تجهیزات دفاعی جماران اضافه کنن.
در کل جماران رو میشه با چند تغییر ساده خیلی بهتر و قویتر از اینی که هست کرد.

در بعد رادار گریزی رنگ بدنه رو میشه عوض کرد و در ساخته های بعدی با سطوح رو شیب دار ساخت و متمایل که اصلا سخت نیست در قسمت های داخلی هم باید از لایه های مخصوص جاذب حرارت صدا و امواج استفاده بشه.

اما قسمت جلوی مقر فرماندهی در طرفین ناو دو توپ قرار داره میشه به جای اونها سیستم شهاب یا حتی تور های دریا پایه نصب کرد ولی شهاب بهتر هست چون استاندارد موشکی راداری هست و سیستمی حرارتی وجودش در ناو لازم هست.
البته میشه اونجا موشکهاش رو نصب کرد و رادارها و سنسورهای اون رو به بالای مقر فرماندهی منتقل کرد در این صورت فضای موجود هم جواب میده.
با داشتن شهاب شناور بسیار قویتر میشه در بعد دفاع موشکی.

به جای توپ ۴۰ م م پاشنه هم اگر تنها یه سماوات نصب بشه خیلی از نیازها رو جوابگو هست.

از نظر تعداد اژدر ظاهرا جماران تعداد بیشتری رو آماده پرتاب داره.

ولی برتری جماران نسبت به خیلی از ناوهای کشورهای منطقه و دشمن و... برد بیشتر موشک های دریایش هست و در این حوزه از ساعر همین الان هم یه سر و گردن بالاتر هست هر چند من معتقدم تعداد موشک ها رو باید با قرار دادن لانچرهای دیگه روی همین فعلی ها زیاد کنن یعنی به جای دو موشک به هر طرف چهار موشکش کنن.

ولی خوب ساعر ناوی بسیار قوی هست.

اینم فراموش نکنیم ساعر شناوری نسل ۵ هست و جماران نهایتا نسل ۴ و مقایسه اونها کمی خنده دار به نظر میرسه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
چون با توجه به کوچک بودن نیروی دریایی اسرائیل به نسبت و فاصله دریایی دو کشور که نهایتش اسرائیل از دولفین استفاده خواهد کرد نه ناو
بهتره با معضل مهمتر ما در بحث دریا غیر از آمریکا یعنی با نیروی دریایی عربستان یه مقایسه داشته باشیم
مثلا جماران با ناو فوق خفن الریاض مقایسه کنیم ببینیم در چه سطحی هستن این مقایسه بهتر چون امکان درگیری این 2 تا هم بیشتر
دوستان همت کنن اونایی که اطلاعات نیروی دریایی داران جماران با الریاض مقایسه کنن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
همین که میبینم اساتید خیلی محکم برسر این دو ناو بحث میکنن من لذت میببرم
جماران در نوع خودش اولین ناوچه ماست و خودمون ساختیمش درحالی که از گذشته تا کنون اسرائیل ساعرهای مختلفی رو در خدمت گرفته و کشورهای دیگه هم در ساختش نقش داشتن
همین که اولین ناوچه ما با ناوچه نسل چندم اسرائیل برابری میکنه باعث افتخاره

برای اینکه فضا عوض بشه یه شوخی میکنم جدی نگیرید icon_eek
چقدر خوب میشد اگه به جای پد هلیکوپتر دو تا یا سه تا خلیج فارس نصب کنن
خلیج فارسو که همه میشناسن با اون سرعت خفنش چجوری شیرجه میزنه رو سر هدف و با اون کلاهک قدرتمندش چه بلایی به سر هدف میاره
با اون بردی که خلیج فارس داره ساعر که هیچی بابای ساعرم نمیتونه کاری بکنه
اگه بشه چی میشه
ناوهای هواپیمابر هم از دستش فرار میکنن

ولی خودمونیما اگه تغییراتی روی خلیج فارس بدن که روی جماران نصب بشه چی میشه
از این خیال بافی های الکی خودم خندم گرفته icon_arrowd icon_eek :mrgreen:

[size=18]گذشته از شوخی به نظرم یکی از برگای برنده جماران موشک حوت میتونه باشه که ازش هیچ خبری نیست[/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]همین که میبینم اساتید خیلی محکم برسر این دو ناو بحث میکنن من لذت میببرم
جماران در نوع خودش اولین ناوچه ماست و خودمون ساختیمش درحالی که از گذشته تا کنون اسرائیل ساعرهای مختلفی رو در خدمت گرفته و کشورهای دیگه هم در ساختش نقش داشتن
همین که اولین ناوچه ما با ناوچه نسل چندم اسرائیل برابری میکنه باعث افتخاره

برای اینکه فضا عوض یه شوخی میکنم جدی نگیرید icon_eek
چقدر خوب میشد اگه به جای پد هلیکوپتر دو تا یا سه تا خلیج فارس نصب کنن
خلیج فارسو که همه میشناسن با اون سرعت خفنش چجوری شیرجه میزنه رو سر هدف و با اون کلاهک قدرتمندش چه بلایی به سر هدف میاره
با اون بردی که خلیج فارس داره ساعر که هیچی بابای ساعرم نمیتونه کاری بکنه
اگه بشه چی میشه
ناوهای هواپیمابر هم از دستش فرار میکنن

ولی خودمونیما اگه تغییراتی روی خلیج فارس بدن که روی جماران نصب بشه چی میشه
از این خیال بافی های الکی خودم خندم گرفته icon_arrowd icon_eek :mrgreen:

گذشته از شوخی به نظرم یکی از برگای برنده جماران موشک حوت میتونه باشه که ازش هیچ خبری نیست[/quote]

اگه پد هلیکوپتر رو حذف کنیم جا برای لانچر خلیج فارس باز میشه. ولی باید اینو در نظر داشت که خود هلیکوپتر توان جماران رو خیلی افزایش میده و خلیج فارس هم معلوم نیست تراستش چقدره. حتی میتونه باعث یه وری شدن ناو بشه. ولی به نظرم گذاشتن خلیج فارس روی ناو 3000 تنی که قولشو دادن فکر بدی نیست. نظر اساتید چیه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تا الان زوی ناوی موشک بالستیک نصب شده؟؟ اگه شده کسی میتونه مثالی بزنه؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.