Recommended Posts

16 hours قبل , ayaran گفت:

صالحی این کارخانه را بسیار پیشرفته و برای ساخت روتور‌های مربوط به سانتریفیوژ و اندازه گیری‌های لازم دانست و گفت: «ظرفیت این کارخانه به حدی است که اگر بخواهیم سانتریفیوژ‌های آی آر 6 را تولید انبوه کنیم ظرفیت اسمی و نهایی اش، تولید حدود 60 سانتریفیوژ آی آر 6 در روز است». العربیه

پی نوشت: این یعنی روزانه 360 سو که در یک سال تقریبا میشه 130000 سو ... در عرض کمتر از دو سال میشه ب 190 تا رسید... البته اگه در حد خبر نباشه...قسمت خوبش اینکه آی آر 6 از بخش تحقیقاتی خارج شده که حرف از تولید انبوهه میمونه آی آر 8...

برادرم گفته روزانه 60 سانتریوفیوژ به ماه میشه 1800 در سال هم میشه 21900 سانتریفیوژ برای غنی سازی حداقل به 80 هزار سانتریفیوژ نیاز هست که برای رسیدن به این رقم چهار سال زمان نیاز هست به فرض بدون در نظر گرفتن اقتصاد رانتی و از هم گسیخته جمهوری اسلامی هم بعد از چهار سال شروع به غنی سازی کامل برای ساخت بمب اتم بکنیم حداقل یکسال دیگه برای تست و آزمایش نیاز هست که میشه 5 سال توی این 5 سال هم امریکا و اروپا و کشورهای منطقه برگ چغندر نخواهند بود که بزارن ما بمب تولید کنیم 

15 hours قبل , reza1982 گفت:

امروز یک تولید کننده اومده پیش ما گفت قطعه ای که با 130 میلیون تومان وارد کشور میشد را با مهندسی معکوس و 15 میلیون تومان و کیفیت بهتر ساختم.گفت وقتی جلوی یک مسئول گذاشتم به من چی گفت خوبه؟گفت غلط کردی ساختی.چرا؟چون پورسانت میگرفت.

ای کاش قبل از هر کاری به فکر اقتصاد کشور و مردم بودیم.اقتصاد پویا از هر بمب اتمی قویتر است.

این صحبت شما من یاد شیوه حکومت داری قاجار می اندازه و عجب شباهت تاریخی هست بین جمهوری اسلامی و دوران سراسر خیانت قاجار

• Upvote 6
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 hours قبل , ahmad212 گفت:

برادرم گفته روزانه 60 سانتریوفیوژ به ماه میشه 1800 در سال هم میشه 21900 سانتریفیوژ برای غنی سازی حداقل به 80 هزار سانتریفیوژ نیاز هست که برای رسیدن به این رقم چهار سال زمان نیاز هست به فرض بدون در نظر گرفتن اقتصاد رانتی و از هم گسیخته جمهوری اسلامی هم بعد از چهار سال شروع به غنی سازی کامل برای ساخت بمب اتم بکنیم حداقل یکسال دیگه برای تست و آزمایش نیاز هست که میشه 5 سال توی این 5 سال هم امریکا و اروپا و کشورهای منطقه برگ چغندر نخواهند بود که بزارن ما بمب تولید کنیم 

چرا 80 هزارتا؟ تازه من فک میکردم آی آر 6 ها هر کدوم توان 6 سو غنی سازی دارند.دیشب صالحی گفت ده سو هست. 

ویرایش شده در توسط ayaran
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
18 hours قبل , reza1982 گفت:

امروز یک تولید کننده اومده پیش ما گفت قطعه ای که با 130 میلیون تومان وارد کشور میشد را با مهندسی معکوس و 15 میلیون تومان و کیفیت بهتر ساختم.گفت وقتی جلوی یک مسئول گذاشتم به من چی گفت خوبه؟گفت غلط کردی ساختی.چرا؟چون پورسانت میگرفت.

ای کاش قبل از هر کاری به فکر اقتصاد کشور و مردم بودیم.اقتصاد پویا از هر بمب اتمی قویتر است.

اون تولید کننده صرفا یک تولید کننده است و چیزی از راه و رسم تجارت و خدمات در تجارت نمیدونه که قیمت 15 میلیونی روی قطعه 130 میلیونی گذاشته. با عرض معذرت من هم با وجود اینکه از مسئله دردسر های بسیاری کشیدم بهش میگم که؛ غلط کردی ساختی!

اما چرا؟

- مسئله تولید برای قطعات منفرد یک اشتباه هست. اگر کارخانه ای رو کشوری بسازه، خدمات پس از فروشی هم ارائه میده. که شامل گارانتی و ضمانت عملکرد خواهد بود و در صورت هرگونه دستکاری بهره بردار، اون گارانتی لغو خواهد شد. مثل ماشین، ممکنه شما یک قطعه بسازی و بگذاری روی ماشین نو، اما همین که خودروساز داخلی اون رو مشاهده کرد بسادگی گارانتی شما رو ملغی خواهد شد. در همه صنایع همین گونه است؛

- مگر اینکه عمر خدمات اون صنعت تمام شده باشه، مثل همین ماشین، که وقتی گارانتیش تمام میشه شما میتونی هرنوع دستکاری که بخوای روش انجام بدی.

- با فرض اینکه من قطعه ای ساختم، کجا میتونم گواهی های عملکرد و استاندارد های بهره برداری مورد قبول شرکت خریدار رو پاس کنم؟ همونجایی که شرکت تولید کننده قبلی که من قطعه اش رو مهندسی معکوس کردم، پاس کرده، و به محض ارسال قطعه اگر شما با مشکل حق لیسانس، مجوز های انحصاری، حق اختراع و ... روبرو نشوید، باید هزینه های بسیاری برای تست بپردازید. که این یعنی 15 میلیون رو ببر بالا.

- حالا چطور میتونم تضمین بدم که قطعه من مطابق استانداردهای مصرف کننده عمل خواهد کرد و خسارتی به خط تولیدشون نخواهد زد؟ با گرفتن و بردن مجوزهای گفته شده نزد بیمه و پرداخت هزینه گزاف قطعه رو گارانتی کنم.

- میتونم راه های فوق رو نروم، و یک آدم شجاع و فهمیده در بخش خصوصی پیدا کنم که قطعه من رو بپذیره، یا اینکه یک نفر در دل یک سیستم دولتی حاضر بشه ریسک خسارت رو شخصا قبول کنه و از قطعه من استفاده کنه(کسی این کار رو میکنه به نظرتون؟) در صنایع غیر حساس میشود، اما در بخش های حساس و کلیدی کارخانه ها که ممکن است به معضلاتی دامنه دار(کاتاستروفیک) در حوزه تولید یا hse منجر بشه، قطعا هیچ کس.

- فرض دیگر اینکه فرد تولید کننده خودش رو خادم نظام بدونه و بگه که من چنین چیزی رو ساختم حالا به شما مدیر دولتی میدم که روش کار کنی و در صنعتت استفاده کنی همینطوری رایگان! حتی لوح تشکر هم نمیخوام، جوابش این خواهد بود که کلیه صنایع بهره بردار هستند نه صاحب صنعت و بودجه ای برای این کار ندارند.

- از این مرحله هم بگذری مسیرت بجای صنایع میخوره به سازمان های تحقیقاتی و مجموعه ها که اتفاقا بودجه های کلانی برای اینکار ها دارند، که اونجا هم وقتی برود این جواب رو خواهد شنید که آنها اولویت های دیگری دارند، بسیار مهمتر و این تولید کوچک برایشان صرفه اقتصادی ندارد یا توجیحات دیگر.

احتمالا حالا معنی مفهوم کمپرداور و وابستگی رو بهتر میتونید درک کنید،...

ما فقط در صنایعی میتونیم رشد کنیم که کلیت کشور بتونه اون رو پشتیبانی کنه، و یا باید کل صنعت رو داشته باشیم، یا صرفا وقتی که داریم از دستش میدیم و بهمون کمکی نمیشه، رو بیاریم به این تولیدات خرده برای سرپا نگه داشتن صنعتی که بزودی نابود خواهد شد...

• Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 hour قبل , worior گفت:

اون تولید کننده صرفا یک تولید کننده است و چیزی از راه و رسم تجارت و خدمات در تجارت نمیدونه که قیمت 15 میلیونی روی قطعه 130 میلیونی گذاشته. با عرض معذرت من هم با وجود اینکه از مسئله دردسر های بسیاری کشیدم بهش میگم که؛ غلط کردی ساختی!

اما چرا؟

- مسئله تولید برای قطعات منفرد یک اشتباه هست. اگر کارخانه ای رو کشوری بسازه، خدمات پس از فروشی هم ارائه میده. که شامل گارانتی و ضمانت عملکرد خواهد بود و در صورت هرگونه دستکاری بهره بردار، اون گارانتی لغو خواهد شد. مثل ماشین، ممکنه شما یک قطعه بسازی و بگذاری روی ماشین نو، اما همین که خودروساز داخلی اون رو مشاهده کرد بسادگی گارانتی شما رو ملغی خواهد شد. در همه صنایع همین گونه است؛

- مگر اینکه عمر خدمات اون صنعت تمام شده باشه، مثل همین ماشین، که وقتی گارانتیش تمام میشه شما میتونی هرنوع دستکاری که بخوای روش انجام بدی.

- با فرض اینکه من قطعه ای ساختم، کجا میتونم گواهی های عملکرد و استاندارد های بهره برداری مورد قبول شرکت خریدار رو پاس کنم؟ همونجایی که شرکت تولید کننده قبلی که من قطعه اش رو مهندسی معکوس کردم، پاس کرده، و به محض ارسال قطعه اگر شما با مشکل حق لیسانس، مجوز های انحصاری، حق اختراع و ... روبرو نشوید، باید هزینه های بسیاری برای تست بپردازید. که این یعنی 15 میلیون رو ببر بالا.

- حالا چطور میتونم تضمین بدم که قطعه من مطابق استانداردهای مصرف کننده عمل خواهد کرد و خسارتی به خط تولیدشون نخواهد زد؟ با گرفتن و بردن مجوزهای گفته شده نزد بیمه و پرداخت هزینه گزاف قطعه رو گارانتی کنم.

- میتونم راه های فوق رو نروم، و یک آدم شجاع و فهمیده در بخش خصوصی پیدا کنم که قطعه من رو بپذیره، یا اینکه یک نفر در دل یک سیستم دولتی حاضر بشه ریسک خسارت رو شخصا قبول کنه و از قطعه من استفاده کنه(کسی این کار رو میکنه به نظرتون؟) در صنایع غیر حساس میشود، اما در بخش های حساس و کلیدی کارخانه ها که ممکن است به معضلاتی دامنه دار(کاتاستروفیک) در حوزه تولید یا hse منجر بشه، قطعا هیچ کس.

- فرض دیگر اینکه فرد تولید کننده خودش رو خادم نظام بدونه و بگه که من چنین چیزی رو ساختم حالا به شما مدیر دولتی میدم که روش کار کنی و در صنعتت استفاده کنی همینطوری رایگان! حتی لوح تشکر هم نمیخوام، جوابش این خواهد بود که کلیه صنایع بهره بردار هستند نه صاحب صنعت و بودجه ای برای این کار ندارند.

- از این مرحله هم بگذری مسیرت بجای صنایع میخوره به سازمان های تحقیقاتی و مجموعه ها که اتفاقا بودجه های کلانی برای اینکار ها دارند، که اونجا هم وقتی برود این جواب رو خواهد شنید که آنها اولویت های دیگری دارند، بسیار مهمتر و این تولید کوچک برایشان صرفه اقتصادی ندارد یا توجیحات دیگر.

احتمالا حالا معنی مفهوم کمپرداور و وابستگی رو بهتر میتونید درک کنید،...

ما فقط در صنایعی میتونیم رشد کنیم که کلیت کشور بتونه اون رو پشتیبانی کنه، و یا باید کل صنعت رو داشته باشیم، یا صرفا وقتی که داریم از دستش میدیم و بهمون کمکی نمیشه، رو بیاریم به این تولیدات خرده برای سرپا نگه داشتن صنعتی که بزودی نابود خواهد شد...

تو حفاری ما با قطعه تونستیم کارهایی رو بکنیم و زیر فشار تحریم و قیمت شرکت ملی حفاری پذیرفت و مجبور شد بپذیره و این اجبار باعث شد بخش زیادی از قطعات در داخل تولید بشه 

ولی وقتی به همین موضوع نگاه میکنی میبنی این اتفاق نتونست این شرکت ها و بهتر بگم کارگاه های تراش رو زیاد بالا ببره و صاحب سبک بکنه 

چون فقط یک کار مهندسی معکوس بود که بدلیل ضعف ساختاری بخش علمی نتونست پشتش دربیاد 

چند روز پیش داشتم سخنرانی دکتر مکری رو گوش میدادم که جمله جالبی گفت 

صحبتش موفقیت شبه علم و عدم موفقیت علم در دنیا بود 

جوابش ساده بود ، گفت اونی که شبه علم تولید میکنه بازاریاب خوبی است ولی دانشمند درجه یک اصلا بازاریابی نمی دونه چیه 

برای همین ، نیاز هست بخش علمی به بازاریاب های حرفه ای مجهز بشه تا بتونه تو بازار براش درآمد و ارتباط موثر ایجاد کرد 

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
6 hours قبل , ayaran گفت:

چرا 80 هزارتا؟ تازه من فک میکردم آی آر 6 ها هر کدوم توان 6 سو غنی سازی دارند.دیشب صالحی گفت ده سو هست. 

حرف شما درسته مبنای نظر من تعداد سانتریوفیوژ بود که در پستتون خبرش داده بودین حالا که خبر چک کردم IR6 ها ده برابر سانتریوفیوژ معمولی قدرت غنی سازی دارند به طبع با تعداد کمتری از این نوع می شود پروسه غنی سازی را کامل کرد البته خبری بود که ما سه سال پیش سانتریوفیوژ IR8 با ظرفیت 20 سو را هم تولید کردیم و اگر به جای IR6 روزانه 60 IR8 تولید کنیم در عرض دو سال بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و امنیتی می توانیم بمب تولید کینم

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
3 hours قبل , ahmad212 گفت:

حرف شما درسته مبنای نظر من تعداد سانتریوفیوژ بود که در پستتون خبرش داده بودین حالا که خبر چک کردم IR6 ها ده برابر سانتریوفیوژ معمولی قدرت غنی سازی دارند به طبع با تعداد کمتری از این نوع می شود پروسه غنی سازی را کامل کرد البته خبری بود که ما سه سال پیش سانتریوفیوژ IR8 با ظرفیت 20 سو را هم تولید کردیم و اگر به جای IR6 روزانه 60 IR8 تولید کنیم در عرض دو سال بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و امنیتی می توانیم بمب تولید کینم

ی مصاحبه از ی نماینده مجلس دیدم گفته بود آی آر 8 ها هم از مرحله تحقیقات خارج شدند میتونند تولید انبوه شند ک هرکذوم توان 20 سو غنی سازی دارند. اراده اش باشه بله چون ظاهرا 900 تن ذخیره پیش ماده برای رسیدن ب 190هزارسو وجود دارد...

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

فعلا مسئله روز، بازرسی بازرسان آژانس از دانشگاه هاست که میتونه هزینه و ریسک همکاری نخبگان با سازمان انرژی اتمی رو افزایش بده.

در واقع با اینکار حس امنیت و آرامش خاطر از بسیاری از نخبگان سلب شده.

ایکاش مجلس مستقلی وجود داشت که به این موضوع رسیدگی میکرد.

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
12 hours قبل , Skyhawk گفت:

فعلا مسئله روز، بازرسی بازرسان آژانس از دانشگاه هاست که میتونه هزینه و ریسک همکاری نخبگان با سازمان انرژی اتمی رو افزایش بده.

در واقع با اینکار حس امنیت و آرامش خاطر از بسیاری از نخبگان سلب شده.

ایکاش مجلس مستقلی وجود داشت که به این موضوع رسیدگی میکرد.

بخشی از امنیت و آرامش نخبگان رو خود ما سلب کردیم 

و یه اتفاقاتی مثل این برای کسانی که هدف رفتن دارن باعث نگرانی هست 

خب سوال درست اینه که چرا افرادی که فکر رفتن دارن داره زیاد میشه و این فکر قوی تر میشه؟

دلایلش رو همه ما میدونیم و گفتنش فقط دردآور است 

ولی اگر روزی بخواهیم تغییر ایجاد کنیم اون روز همین امروز است 

• Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

شهادت ۱۰ پاسدار در درگیری با تروریست‌ها در مریوان/ انفجار زاغه مهمات

به گزارش خبرگزاری فارس، در پی حمله شب گذشته اشرار و تروریست های ضد انقلاب به پاسگاه مرکزی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه در روستای دری واقع در منطقه مریوان استان کردستان، قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در حمله شب گذشته (جمعه 29/4/97) اشرار و تروریست های ضد انقلاب و وابسته به استکبار جهانی به پاسگاه مرزی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه واقع در روستای دری منطقه مریوان در استان کردستان و متعاقباً انفجار زاغه مهمات، تعداد 10 تن از رزمندگان اسلام به شهادت رسیدند.

این اطلاعیه افزوده است: در این درگیری تعدادی از تروریستها به هلاکت رسیدند و تعدادی نیز زخمی و متواری شدند.

در این اطلاعیه با اشاره به اشراف اطلاعاتی و آمادگی‌های رزمندگان قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) و سایر نیروهای امنیتی و دفاعی کشور برای مقابله با توطئه‌های دشمنان تاکید شده است: گروهک های تروریستی و ضد انقلاب و حامیان آنان که فاقد هرگونه پایگاهی نزد ملت ایران به ویژه مردم فهیم و انقلابی کردستان هستند، در انتظار انتقام سخت و مهلک رزمندگان شجاع و فداکار اسلام نسبت به این جنایت باشند.

https://www.farsnews.com/news/13970430000590/شهادت-۱۰-پاسدار-در-درگیری-با-تروریست‌ها-در-مریوان-انفجار-زاغه-مهمات

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
11 hours قبل , Dezchilds گفت:

شهادت ۱۰ پاسدار در درگیری با تروریست‌ها در مریوان/ انفجار زاغه مهمات

البته جاش شاید در تاپیک تهدیدات باشه ولی چند نکته که وجود داره:

به نظر اکثر شهدا بر اثر انفجار درون پایگاه به شهادت رسیدند که اون هم توسط شلیک آر پی جی از راه دور به پایگاه رخ داده. نکته ای که همچنان در عدم توجه به موارد پدافند غیرعامل در ساختمان های اینچنینی و یا اصلاحشون وجود داره و حتی در مورد کلانتری های درون شهری هم مصداق داره چه برسه به پایگاه نظامی.

گویا شهدا همه از هموطنان اهل سنتمون بودند که ده نفر پایور و بسیج و یک نفر کادر سپاه بوده که شاید این احتمالا کمتر بودن تجربه نیروهای بسیج تاثیر داشته در نحوه مواجهه با حمله و اصول کاربرد سلاح و انبار مهمات.

در همین روز گویا یک خودرو به مشابه عملیات داعش در عراق هم در یکی از جاده های مریوان در جاده با شلیک بی هدف گلوله به یک آمبولانس راننده را کشته و احتمال میره اون هم تروریستی بوده باشه.

مدارای بیش از حد ایران با بارزانی ها که احتمالا همراه شده با تحرکات وسیع عربستان در عراق و در نتیجه مرزهای غربی و شرقی ایران و حمایت های سعودی از برخی فرقه ها در عراق که حتی در اعتراضات مربوط به اب و برق به حمله مستقیم و البته جالب برخی افراد خاص در اعتراضات به حشد و پاره کردن تصاویر شهدا(!) احتمالا به این نتیجه رسوندنشون که همکاری با عربستان ضد ایران براشون هزینه ای نخواهد داشت!!

این نکته را در تغییر شیوه عملیات تروریستها در شرق کشور و حمله های انفرادی پرتکرار به مرزبانان ( شاید با سلاح تک تیرانداز ) هم میشه دید که باز فشار حداکثری سعودی ها ذیل امریکا به ایران میشه تفسیرش کرد.

و در انتها مثل موارد دیگه حضور جهالت بار برخی سلبریتی ها که به قول نویسنده روزنامه شرق با بی سوادی کامل در برخی امور خصوصا نظامی و امنیتی اظهار نظر کاملا غلط میکنند و مثلا در همراهی با جریان های خاص از محکوم های امنیتی وابسته به گروهکهای تروریستی حمایت میکنند میتونه تاثیر مستقیمی در تحریک افراد برای پیوستن به این گروهک ها و یا تشدید عملیاتهاشون داشته باشه چون در نهایت برای خودشون قهرمان پنداری و حمایت سلبریتی طور! پیش فرض دارند. به هر حال دستشون در خون این مرزبانان امنیت ایران الوده هست.

پ ن: همین امروز ترکیه طی حملات هوایی در مناطقی از خاک خودش و شمال عراق 8 نیروی پ ک ک را کشت. صهیونیستها هم میبینیم که حتی ارسال بادبادک آتش زا را در جمله عملیات تروریستی قلمداد میکنند. برخورد قاطع ( هر چند متاسفانه در ایران همونطور که گفتم با دستمالی شدن مقوله امنیت توسط سیاسیون و یک عده بیسواد سینما و تلویزیونی، هر کسی به خودش جرات میده هر اظهار نظری کنه که نتیجش میشه همین محافظه کاری از برخوردهای قاطع با هر کسی در هر مقامی که امنیت را به بازی میگیره که بهاش را نیروهای انتظامی و نظامی باید بدن )  قطعا در این امور مورد نیاز هست. شاید پژاک فکر میکنه به خاطر برنامه چند وجهی مثلث ترامپ و نتانیاهو و بن سلمان که در راسش تحریم های خارجی و آشوب های داخلی هست ( چیزی که ترامپ و مشاورش به صراحت اعلامش کردند ) الان ایران قدرت پاسخ و عملیات وسیع مثل سال 90 را نداره با توجه به اینکه در عراق هم تحریکات ضد ایرانی با بهانه های مختلف افزایش پیدا کرده ولی خب در این فشار همه جانبه ی سنگین علیه تمام نهادهای حکومتی و دولتی و نظامی و حتی مردمی ( که اینن بعدش را امریکا معمولا سعی میکنه کاملا برعکس نشون بده ) تردید به خصوص در این قضایای امنیتی بسیار زیان اور خواهد بود در اینده.

مشت اهنین در این امور نیاز هست. 11 شهید از جوانان این کشور خسارت کمی نیست در یک حادثه.

پ ن2: یک نقلی بود مبنی بر اینکه از موشک حرارتی برای این حمله استفاده شده که شاید توجیه کننده نوع حمله و میزان تلفات و ... باشه. خصوصا اینکه عملیات در نیمه های شب انجام شده و احتمالا تروریستها مجهز به ادوات مخصوص دیگه ای هم بودند و این یعنی تغییر قواعد بازی توسط دشمنان و تجهیز تروریستها به سلاح های جدید با دستور کار جدید. مثلا هدف قرار گرفتن خوابگاه نیروها با اطلاعاتی که قبلا جاسوسها در اختیارشون گذاشتند میتونه از دلایل بالا بودن تلفات و غافلگیری باشه. حمله هم که 2 صبح اتفاق افتاده.

ویرایش شده در توسط alala
  • Upvote 9
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عذرخواهی برای پست متوالی.

صحبت های امروز سردار باقری مبنی بر اینکه علی رغم اینکه در زبان امریکا ایران را تهدید به حمله نمیکنه ولی در 1.5 سال گذشته تصمیم قطعی به حمله داشتند که با درخواست فرماندهان ارتش کنار گذاشته شده و شاید بشه براش قرینه هایی هم پیدا کرد مثل سفرهای فشرده فرماندهان نظامی به فرودگاه های و پایگاه های نظامی جنوب و غرب کشور و همچنین گارد پایین کشور در خلیج فارس و سوریه خصوصا در برابر حملات و تحریکات مداوم در سوریه و عراق ضد نیروهای ایرانی و مقاومت برای بهانه ندادن هر چند به نظر نمیرسه برای حمله نیازی به بهانه وجود داشته باشه و اگر هم باشه مثل برجام به هر حال دستاویزی را ایجاد میکنند ( در مورد خروج از برجام هنوز هم در بخشیش به صراحت با تمام گزارش های آژانس و سازمانهای اطلاعاتی غرب و شرق و خودشون راست راست در چشم جهان ادعا میکنند ایران در حال ساخت سلاح هسته ای یا در مسیرش هست )

به نظرم اگر فرض را بنا بر بهانه هم بزاریم:

اولا مثلا برای جهانی که درش جاسوس روسی وسط انگلستان ترور میشه با گاز سمی و یا جهانی که نتانیاهو در اون ادعا میکنه در قلب ایران به یک مرکز سری نگه داری اسرار هسته ای نفوذ کرده و در 5 ساعت و 26 دقیقه ای که نگهبانان پستشون را ترک میکردند با هوابرش 3600 درجه ای گاوصندوق ها را برش داده و نیم تن سند کاغذی و 160 هفتاد هشتاد تا سی دی را از ایران کول کرده خارج کرده مثلا سخت هست مقداری آلودگی هسته ای را توسط عواملش به یکی از دانشگاه ها و آزمایشگاهش منتقل کنه و بعد بازرسان درخواست بازدید بدند و دستمالشون آلودگی 90 درصد نشون بده و بعد هم همه میدونیم چه اتفاقی رخ میده؟ ( فی المثل )

دوما برای آدم خودشیفته و منجی پنداری چون ترامپ خیلی خطرناک هست که پیش بینیهاش درست از اب دربیاد، او پیش بینی کرد بعد از خروج من از برجام ایران خارج نخواهد شد و دیدیم که نشدیم ( فارغ از درست و یا غلط بودنش که شاید یکی از عواملش به همون حمله و تهدیدش برگرده ) حالا اگر پیش بینی کرده باشه یا بهش القا شده باشه که یک حمله محدود اگر بکنیم به نطنز و فردو ایران پاسخی نمیده برای عدم گسترش جنگ و برخی هم این را براش واقعیت جلوه داده باشند امکان حملش مثلا به عنوان اینکه من غنی سازی را کاملا در ایران نابود کردم و ایران را سرجاش نشوندم بدون هیچ هزینه ای بسیار بالا میره.

حالا در نظر گبیرید در این موقعیت که ایران را قرار دادند یا خودمون را درش قرر دادیم اروپا هم با علم به این موضوعات هیچ اقدام عملی نکنه برای حفظ منافع برجامی ایران، ایران دو راه داره. همینطور بمونه و تحریم ها هم شدیدتر از قبل برگرده و یا مثلا از سر ناچاری غنی سازی را راه بیندازه که خب با توجه به تهدید مستقیم و قبلی ترامپ میشه بهترین بهانه برای اون حمله ای که در ذهنش کاشتند.

حالا این را بزارید در کنار گفته های امروز وزیر کشور که در غرب و شرق کشور گروه هایی فعال شدند که بیش از ده سال بود فعالیتهای مسلحانه را کنار گذاشته بودند، پژاک طی دو سال گذشته و امسال ده ها حمله خونبار داشته به نیروها حتی درون خانه ها و جلوی چشم فرزند خردسال و همسر نیروی بسیجی را شکنجه و بعد به قتل رسونده، به نیروهای عملیاتی شرکتهای خدماتی حمله کرده و 8 مرزبان را سال پیش به شهادت رسونده و ...  و یا در شرق کشور که روزانه مرزبان ها درگیری و شهید دارند.

هدف از تمام گفته های بالا این هست که برخی سیاسیون  وداخلیها که البته دغدغه خاک و کشور دارند باید متوجه باشند که شرایط ویژه است و با یک جنگ تمام عیار روبرو هستیم، وقت سیاسی کاری و تصفیه حساب و سلبریتی زدگی نیست. صحبت های دیروز ظریف، امروز روحانی و حتی امثال بهمن فرمان آرایی که دنیا دیده است لااقل در گفتگوی اخیرش تاکیدی است بر شناخت دشمن و شرایط حساس کشور که یک اشتباه یعنی قاطی بازی مریم رجوی و نتانیاهو بن سلمان و ترامپ شدن حالا به هر بهانه ای که میخواد باشه. ( بله، میشه دایی جان ناپلئون وار معکوس تمام این اسامی را کاملا بی گناه در دخالت در شرایط امروز و رخدادها دونست که هیچ برنامه و پلنی هم نداشته و ندارند در ایران ولی خب نشانه ها بیش از اونی هست که کتمان بشند و جلو انداختن فلان وزیر و دولت و مسئول و نهاد هم در مقصر دونستن و تشدید اوضاع دردی از حمله و سوء استفاده اینها دوا نمیکنه. اصولا وقتی دشمن با سواره نظام به قلب پیاده نظام لشگر زده نمیشه نشست از مدیریت فلان فرمانده و کیفیت فلان سرنیزه و و چشمان فلان دیده بان و سپر بهمان سرباز انتقاد کرد که اگر اینها درست بشند حمله دشمن چندان اثری نخواهد داشت. این برای قبل از حمله است نه حین حمله.  )

ویرایش شده در توسط alala
  • Upvote 7
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
3 hours قبل , alala گفت:

صحبت های امروز سردار باقری مبنی بر اینکه علی رغم اینکه در زبان امریکا ایران را تهدید به حمله نمیکنه ولی در 1.5 سال گذشته تصمیم قطعی به حمله داشتند که با درخواست فرماندهان ارتش کنار گذاشته شده و شاید بشه براش قرینه هایی هم پیدا کرد مثل سفرهای فشرده فرماندهان نظامی به فرودگاه های و پایگاه های نظامی جنوب و غرب کشور و همچنین گارد پایین کشور در خلیج فارس و سوریه خصوصا در برابر حملات و تحریکات مداوم در سوریه و عراق ضد نیروهای ایرانی و مقاومت برای بهانه ندادن هر چند به نظر نمیرسه برای حمله نیازی به بهانه وجود داشته باشه و اگر هم باشه مثل برجام به هر حال دستاویزی را ایجاد میکنند ( در مورد خروج از برجام هنوز هم در بخشیش به صراحت با تمام گزارش های آژانس و سازمانهای اطلاعاتی غرب و شرق و خودشون راست راست در چشم جهان ادعا میکنند ایران در حال ساخت سلاح هسته ای یا در مسیرش هست )

این ادعا خیلی عجیبه!

اصولا یک نظامی نباید تهدید دشمن رو(در عین آمادگی برای مواجهه)معتبر جلوه بده! 

باید دید چه دلیلی داره که رئیس ستاد کل نیروهای مسلح چنین ادعایی کرده؟ مسلما با شناختی که از ایشون وجود داره به دنبال هراساندن مردم از پسابرجام نیستند.

شاید با افشای این خواسته ترامپ و همچنین اعلام نفوذ ایران به سنتکام(طبق ادعای فرمانده هوافضای سپاه)یک نبرد اطلاعاتی در حال انجامه! با هدف تغییر در برآوردهای اطلاعاتی از توان نظامی،اطلاعاتی و سایبری ایران!

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
17 minutes قبل , Skyhawk گفت:

این ادعا خیلی عجیبه!

باید دید چه دلیلی داره که رئیس ستاد کل نیروهای مسلح چنین ادعایی کرده؟ مسلما با شناختی که از ایشون وجود داره به دنبال هراساندن مردم از پسابرجام نیستند.

شاید با افشای این خواسته ترامپ و همچنین اعلام نفوذ ایران به سنتکام(طبق ادعای فرمانده هوافضای سپاه)یک نبرد اطلاعاتی در حال انجامه! با هدف تغییر در برآوردهای اطلاعاتی از توان نظامی،اطلاعاتی و سایبری ایران!

این اتفاق در زمان سال 86 هم افتاد 

و ایران اعلام کرده بود که آمریکا قصد حمله به ایران دارد و تونست یک موج خبری ایجاد کنه که افکار عمومی نسبت به حمله به ایران موضع بگیرن 

البته خود من فکر می کنم این صحبت ها بیشتر کاربرد داخلی دارد ، برای توجه مسئولان داخلی برای اتحاد و پرهیزی از جناحی رفتار کردن 

و فکر می کنم وقتش هست که افراد و مسئولان نظام یکم بترسند که قضیه جدی هست و کشتی نظام با خطر حمله مواجه شده

این صحبت رو کنار صحبت های سردار علایی بذارید

مسلما رفتارهای انجام شده وبازدیدهایی که این چندوقت رخ داد و جابجایی ها این پیام رو به غرب مخابره کرد که ایران فرض رو بر حمله دشمن گذاشته ولی گفتن این صحبت بیشتر برای مخاطب غربی است تا خود سیستم نظامی آمریکا

اگر بتونیم موج خبری ایجاد کنیم و این بحث رو ایجاد کنیم که ترامپ برای خودخواهی میخواهد آمریکا رو وارد جنگ کنه، افکار عمومی در آمریکا و اروپا فشار بر روی ترامپ وارد میکنن و این فشار میتونه ترامپ رو عقب بزنه 

اگر به ماه پیش نگاه کنیم، می بینیم در اسرائیل اجازه اعلام جنگ از نخست وزیر گرفته شد، اونهم برای پرهیز از شروع جنگ ناخواسته توسط افراطی گری هایی مثل نتانیاهو

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
3 hours قبل , Skyhawk گفت:

این ادعا خیلی عجیبه!

بله، ولی از طرفی ممکنه خواسته باشند افکار عمومی را آماده کنند در صورتیکه مثلا آمریکا به یک بهانه خودساخته حمله ای را ترتیب داد و پیوست جنگ رسانه ای و روانی متعاقبش افکار عمومی ناگهان به سمت اینکه توسط این رسانه ها ایران را مقصر جلوه بدند نره و آمادگی ذهنی داشته باشه ( خصوصا و خصوصا در توئیتر برای بخشی از جامعه و تلگرام برای بخشی دیگه ( اصولا من اجازه به گسترش تلگرام در بین افکار عمومی گسترده متوسط ایران را که تقریبا هیچ کنترلی نهادهای امنیتی روش نمیتونند داشته باشند را یک گاف امنیتی بزرگ میدونم. حالا که این ابزار ریشه در نیازهای روزانه هر شخص انداخته بحثش جداست ولی اصولا نباید اجازه داده میشد ابزاری با ضریب نفوذ تلگرام بین بخش گسترده ای از افکار عمومی چنین وابستگی ای ایجاد کنه، چیزی که مثلا فقط در یکی از عملکردهاش چون تقریبا از هر طیفی یک نسخش را روی گوشی دارند در مورد مثلا کامیون داران که بسیاری از خواسته هاشون تحقق پیدا کرد تبدیل به ابزار تهدید و ارعاب شده که فلان روز اگر اعتصاب نکنید و ماشین را بیرون بیارید قطعا خودروتون آسیب میبینه و نابود میشه و با توجه به گستردگی ارعاب دسته جمعی مورد نظر را بین قشر وسیعی از صنوف ایجاد میکنه که تقاضای اسکورت پلیس را دارند که عملا غیرممکنه. البته در قانون امروز مجلس در مورد مصادیق تروریسم به نظرم بخشی مغفول موند از این مصادیق جدی تهدید امنیت کشور ))

اصولا وقتی صحبت از 1.5 سال گذشته هم میشه یعنی ربطی به برجام هم نداشته و تصمیم به حمله تصمیمی فارغ از بحث هسته ای بوده ( به این بهانه البته ) و شاید در پلن بی رفتند سراغ تحریم، آشوب داخلی و حملات به نایبان و تحریکات رسانه ای و جنگ روانی

2 hours قبل , arminheidari گفت:

این اتفاق در زمان سال 86 هم افتاد 

و ایران اعلام کرده بود که آمریکا قصد حمله به ایران دارد و تونست یک موج خبری ایجاد کنه که افکار عمومی نسبت به حمله به ایران موضع بگیرن

صحبت های امروز روحانی حاکی از یک چرخش 180 درجه ای در لفظ هست. این دومین بار هست که با زبان تهدید صحبت کردند و شاید این نشانه ای باشه از اینکه تهدیدات جدی هستند ضد ایران و در حقیقت این نه یک عمل که یک عکس العمل هست توسط مقامات ایرانی. ولی به هر حال شاید به این جمع بندی رسیدند که با تغییر شیوه برخورد لااقل در زبان جلوی انگیزه و تحریک روز افزون طرف آمریکایی را به جنگ گرفت. چون اگر فرض را بر این بزاریم تمام آشوب های بعضا تصنعی و بحران های درونی و همسایگی و حملات نظامی گاه و بیگاه و تحریکات لفظی در مورد خلیج فارس و فشار تحریم ها برای گرفتن یک بهانه برای ایجاد جنگ هست، در اینصورت آماده کردن افکار عمومی برای این بهانه ای که ممکنه سر هر اتفاق حتی طبیعی ای رخ بده ضروری است.

*پ ن: مدت ها بود قضیه زلزله ها ایجاد ابهام کرده بود، گزارشی اخیرا در مرکز پژوهش های زلزله منتشر شده در مورد زلزله کرمان که بررسی علمی کرده از لحاظ زمین شناختی و تاریخی و .. که خب تعداد زلزله ها قابل توجه بوده. حالا اگر یک طوفان فکری را تصور کنیم و مثلا هر فرضی حتی نامعقول را ثبت کنیم در این مدت دو فرض خیلی ازاد دهنده بوده هر چند مثلا عمق زلزله ها میتونه یکی را رد کنه و یا دیگری را مداومت زلزله ها ولی خب بحث طوفان فکری هست دیگه! شاید از تمام فرض های نامعقول حتی یکی شانسی موردی را بروز بده:

1.زلزله ها حاصل نفوذ سایبری و ایجاد انفجار در انبارهای زیرزمینی سوخت موشک ها هست ( آتش سوزی ها مداوم پتروشیمی ها در سالیان اخیر را فراموش نکنیم که مبهمه ) که البته عمق زلزله ها گاهی متوسط 4 کیلومتر هست.

2.با نمایش تصویر شهرهای زیرزمینی موشکی و نمایش عدم مسلح سازی سازه تونل ها، زلزله های مصنوعی حالا به هر طریقی در گستره وسیعی از سرزمین ایران خصوصا در غرب کشور با شدت های مختلف ایجاد شد برای ریزش و مسدود سازی تونل های موشکی. ( اخیرا در شمال سرزمین های اشغالی زلزله ای رخ داد که بعدش چند پس لرزه داشت، کابینه نتانیاهو جلسه ای ترتیب داده بود برای بررسی چرایی بالا بودن پس لرزه ها، حالا به این معنا نیست که از لحاظ امنیتی بوده که میتونه بوده باشه ولی خب خبرش منتشر شده بود )

*اصولا از وقتی نتانیاهو بحث انتقال نیم تن کاغذ و هوابرش و انبار سری وگاوصندوق و نگهبانان را مطرح کرده و اخیرا گزارش نیویورک تایمز اگر اشتباه نکنم، خب فرض کردن فرضیات هالیوودی دیگه اصلا عجیب نیست!

• Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 hours قبل , alala گفت:

بله، ولی از طرفی ممکنه خواسته باشند افکار عمومی را آماده کنند در صورتیکه مثلا آمریکا به یک بهانه خودساخته حمله ای را ترتیب داد و پیوست جنگ رسانه ای و روانی متعاقبش افکار عمومی ناگهان به سمت اینکه توسط این رسانه ها ایران را مقصر جلوه بدند نره و آمادگی ذهنی داشته باشه ( خصوصا و خصوصا در توئیتر برای بخشی از جامعه و تلگرام برای بخشی دیگه ( اصولا من اجازه به گسترش تلگرام در بین افکار عمومی گسترده متوسط ایران را که تقریبا هیچ کنترلی نهادهای امنیتی روش نمیتونند داشته باشند را یک گاف امنیتی بزرگ میدونم. حالا که این ابزار ریشه در نیازهای روزانه هر شخص انداخته بحثش جداست ولی اصولا نباید اجازه داده میشد ابزاری با ضریب نفوذ تلگرام بین بخش گسترده ای از افکار عمومی چنین وابستگی ای ایجاد کنه، چیزی که مثلا فقط در یکی از عملکردهاش چون تقریبا از هر طیفی یک نسخش را روی گوشی دارند در مورد مثلا کامیون داران که بسیاری از خواسته هاشون تحقق پیدا کرد تبدیل به ابزار تهدید و ارعاب شده که فلان روز اگر اعتصاب نکنید و ماشین را بیرون بیارید قطعا خودروتون آسیب میبینه و نابود میشه و با توجه به گستردگی ارعاب دسته جمعی مورد نظر را بین قشر وسیعی از صنوف ایجاد میکنه که تقاضای اسکورت پلیس را دارند که عملا غیرممکنه. البته در قانون امروز مجلس در مورد مصادیق تروریسم به نظرم بخشی مغفول موند از این مصادیق جدی تهدید امنیت کشور ))

من یه پیشنهاد برای جلوگیری از تهاجم خارجی به هر بهانه ای دارم یکی از روش های اقناع افکار عمومی مردم و سیاست مداران امریکا برای آغاز جنگ و سرنگونی دولت های مخالف امریکا این هست که دولت های ضد سیاست های امریکا را سرکوبگر و غیرمشروع معرفی می کنند و زمینه اخلاقی برای حمله نظامی را توجیه می کنند مانند سرنگونی دولت صدام و قذافی حالا اگر جمهوری اسلامی برای اتمام حجت با مخالفین داخلی و خارجی و نشان دادن میزان مقبولیتش نزد مردم ایران یک همه پرسی برای ادامه سیاست های فعلی نظام ( مانند حمایت از فلسطین و سیاست های منطقه ای و انرژی هسته ای )ترتیب بده موجب نمیشه که مشروعیت جمهوری اسلامی در نزد دولت های جهان تثبیت و حربه آمریکائیها را بی اثر  و باعث ایجاد وحدت داخلی و اطمینان به خاطر نظرخواهی از مردم می شود   

• Upvote 4
  • Downvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مطالب مشابه

• توسط parsneet
      بسم الله الرحمن الرحیم

تاپیک حاضر با محوریت پوشش خبر ها و اطلاعات مسابقات نظامی برگزار شده در ایران و همچنین شرکت تیم های ایرانی در سایر مسابقات بین المللی نظامی می باشد .

مقدمه :
      مسابقات نظامی هر ساله در سراسر جهان با شرکت پرسنل نظامی ( به صورت داخلی و یا بین المللی ) برگزار می گردد . این گونه مسابقات علی رقم اینکه از قواعد و استاندارد متحدی برخوردار نیستند ( منظور نبودن کمیته جامع و قوانین واحده بین المللی در رشته های تخصصی می باشد ) اما تا حدودی پیرو قواعد و ضوابط برگزاری رزمایش های نظامی هستند . ( البته تیم های ورزشی و مسابقات ارتش های جهان (CISM) تا حدودی متفاوت از سایر مسابقات تخصصی هستند که در ذیل به آن اشاره خواهد گردید )
      اساساً هدف از برگزاری این گونه مسابقات تخصصی بالا بردن آمادگی پرسنل و ایجاد حس رقابت و افزایش انگیزش پرسنل نظامی جهت فراگیری مهارت های تخصصی است . و همچنین سنجش توانمندی پرسنل در مقایسه با واحد های مشابه در ارگان های نظامی داخلی و یا ارتش های خارجی دیگر است . پس تا حدودی می توان بیان کرد که تیم های شرکت کننده ( در مسابقات بین المللی ) عموماً از بین کشور های دوست و یا هم پیمان ( و یا حداقل غیر متخاصم ) انتخاب می شوند و برای سنجش توانایی های تخصصی شان گرد هم می آیند . و همچنین حتی گاهی می تواند بیان گر همسویی کشور های شرکت کنند و حامل پیام های خاص برای ارتش های رقیب شان نیز باشند .

تاریخچه :
      می توان به نوعی اولین مسابقات نظامی ( با تاکید و اولویت دادن به پرسنل نظامی ) را به یونان باستان نسب داد . در رویدادی جشن گونه که عموما" ( و نه اختصاصاً ) پرسنل نظامی در آن شرکت می کردند تا آمادگی جسمانی و مهارت های کار با سلاح در رقابت با حریفان را بسنجند . در ادامه و ظهور امپراطوری روم باستان این نوع مسابقات چهره خشن تر و جدی تری به خود گرفت به گونه ای که مکان های اختصاصی مانند کلوزیوم (Colosseum) و همچنین شرکت کنندگان مخصوص بنام گلادیاتور (Gladiator) برای شرکت در آن تربیت می گردیدند .
      این مسابقات شرحی مفصل دارد ولی به اختصار : برگزاری آن در قرون مختلف تکامل یافته و عموماً شرکت کنندگان آن از بین سربازان قوای شکست خورده در جنگ با امپراطوری روم انتخاب می شدند و در بین خیل عظیم از این سربازان که در مسابقات محلی و ایالات های مستعمره روم برگذار می شد برگزیدگان ( که یقیناً تعداد کمی از آنان بودند) می توانستند آزادی خود را به دست آورند . ولی جنگجویانی نیز بودند که به خاطر بدست آوردن پول و یا شهرت نسبت به شرکت در این مسابقات خونین اقدام می کردند . این مسابقات که به خشونت بی پروا و ضد انسانی اش معروف گشته بود بدون فایده هم البته نبود . ( البته فواید آن از دید فرماندهان نظامی ) باید اشاره کرد که تمامی این مسابقات به نبرد های خونین تن به تن اختصاص نداشت بلکه اکثر این رویداد ها به باز سازی نبرد های روم در مقابل دشمنانش مختص می شد ( یقیناً آن نبردهای که در آن پیروز گردیده بودند تا خاطرات ، تکنیک های رزم و قهرمانان آن را مرور و زنده نگاه دارند ) عده ای از سربازان لباس های قوای دشمن را بر تن می کردند و سربازانی دیگر که نقش نیروهای رومی را داشتند با بکارگیری ارابه و اسب و سلاح های آن دوران در چندین پرده که گاهی تا چند روز نیز ادامه می یافت آن نبرد خاص را باز سازی می کردند . از نحوه یورش قوای مهاجم گرفته تا نبرد های تن به تن ، عبور از رودخانه ، یورش سواره نظام ، محاصره قلعه ها و یقیناً نمایش پیروز مندانه و دلاورانه ارتش رومی بر حریف خود !

در عصر جدید ایده مسابقات نظامی بعد از پایان جنگ جهانی اول شکل گرفت . در سال 1919 پس از جنگ جهانی اول ، بازی های بین متفقین توسط شورای ورزشی نیروهای متفقین ژنرال جان پرشینگ سازماندهی شد و 1500 ورزشکار از 18 کشور را گرد هم آورد تا در 24 رشته ورزشی به رقابت بپردازند. این رویداد در Joinville-le-Pont فرانسه برگزار شد . و طی سالهای بعد در ماه مه 1946 ، پس از جنگ جهانی دوم ، شورای ورزشی نیروهای متفقین توسط سرهنگ هانری دبروس و پنج‌گانه المپیک توسط سرگرد رائول مولت احیا شد و در  7 تا 8 سپتامبر همان سال دومین بازی‌های بین متفقین در برلین (در المپیاستادیون , محل برگزاری بازی های المپیک 1936) برگزار شد .

چند ماه بعد، با پایان دادن به شورای ورزش نیروهای متفقین ، سرهنگ دبروس و سرگرد مولت مسابقات ارتش های جهان (CISM) را در 18 فوریه 1948 تأسیس کردند . اعضای موسس آن بلژیک ، دانمارک ، فرانسه ، لوکزامبورگ و هلند بودند . در سال 1950، آرژانتین و مصر به عضویت آن درآمدند. در سال 1951 ایالات متحده به آن پیوست . در سال 1952 عراق ، لبنان ، پاکستان و سوریه و دو سال بعد برزیل به عضویت آن درآمدند . و همچنین کانادا در سال 1985 وارد آن شد . سپس در سال 1991 با پایان جنگ سرد سازمان رقیب پیمان ورشو کمیته ورزش ارتش متفقین (SKDA) با CISM ادغام شد و خبر از پیوستن 31 کشور و عضو جدید و سایر کشورهای مرتبط با بلوک شوروی را داد. این پیشرفت سریع منجر به رسمیت شناختن توسط نهادهای بین المللی از جمله IOC شد. قبل از سال 1995 CISM هر سال 15 تا 20 مسابقات جهانی را برگزار می کرد. از سال 1995  CISM هر چهار سال یک بار بازی های جهانی نظامی را که یک رویداد چند ورزشی است با شرکت نمایندگانی از ارتشهای 127 کشور دنیا سازماندهی می کند .

رویدادها
      برگزاری مسابقات مرتبط با ارتش های جهان طیف متنوعی را در بر می گیرد و بلوک های سیاسی و جغرافیایی متعدد سعی در برگزاری رویدادهای مشابه زیادی جهت بالا بردن مهارت پرسنل خود دارند . اما به نوعی اهداف برگزاری این چنین مسابقاتی تنها به بالا بردن مهارت ها محدود نمی گردد . بلکه برپایی نمایشگاه های تخصصی تجهیزات تیراندازی و حتی ماشین آلات زرهی و تسلیحات انفرادی و البسه نظامی و ... در حاشیه این مسابقات بیان گر این است که این رویدادها مکانی است تا برنامه ریزان و دست اندرکاران نظامی کشور های مختلف به عرضه و کسب اطلاعات و سنجش آمادگی قوای نظامی پیرامونی خود اقدام نمایند .

به برخی از این رویدادها می توان به اختصار اشاره کرد مانند :
      - مسابقات بین المللی پنج گانه ورزشی ( تیراندازی سرعت و دقت ، میدان موانع ، شنا ۵۰ متر با مانع ، دو صحرانوردی ۸ کیلومتر و پرتاب نارنجک )
      - مسابقات بین المللی نظامی پهپادی ارتش های جهان
      - مسابقات بین‌المللی نظامی غواصی در عمق
      - مسابقات بین‌المللی نظامی جهت یابی
      - مسابقات بین‌المللی نظامی بیاتلون زرهی روسیه
      - مسابقات سراسری امنیت سایبری در آمریکا
      و ...

بازتاب و آثار
      برای بیان تاثیر حضور بین المللی تیم های نظامی و ترتیب دادن این چنین مسابقاتی منعکس کردن دیدگاه بعضی از تحلیل گران غربی شاید مفید باشد به عنوان نمونه :
      «واشنگتن فری بیکن» «جوزف هومیر» تحلیلگر امنیت ملی : روسیه و چین در نمایش قدرت به آمریکا قصد شرکت در یک بازی‌های بین‌المللی در آمریکای لاتین ( ونزوئلا ) تحت عنوان « تک تیرانداز مرز » را دارند . این  بازی‌های نظامی یکی از واضح ترین نشانه‌ها  از شکل گیری یک ائتلاف ضد ایالات متحده در آمریکای لاتین است. روسیه و متحدانش ( ایران و چین ) با حضور در این مسابقات نظامی در ونزوئلا در حال نمایش قدرت هستند . با عادی سازی تحرکات نظامی دشمنان ایالات متحده در دریای کارائیب ، ما در معرض خطر در آمریکای لاتین هستیم .

در حال حاضر به نظر می رسد که برگزاری این گونه مسابقات در بین نیرو های نظامی منطقه ای و جهانی در حال افزایش هست . مسابقاتی که هم در رشته های عمومی ( آمادگی جسمانی و ورزشی ) و هم رشته های تخصصی ( تیر اندازی ، زرهی و توپخانه ، پهپادی و ... ) با حضور تیم های چندگانه به جدیت پیگیری می شود . قطعا انتخاب تیم های ورزیده در این گونه رقابت ها باعث افزایش اعتماد به نفس پرسنل و همچنین تبلیغات مثبت برای نیرو های نظامی ما نیز خواهد گردید  . همچنین برگزاری مسابقات کشوری و درون مرزی برای ما موجبات حس رقابت و افزایش انگیزش سازمانی را برای نیروهای مسلح ما در پی خواهد داشت . انشالله 

بن پایه :
      https://www.milsport.one/cism/members-nations
      https://www.ilsf.org/about/recognition/cism/
      https://armedforcessports.defense.gov/CISM/Military-World-Games/
      https://en.wikipedia.org/wiki/Colosseum
      https://freebeacon.com/national-security/iran-russia-china-to-run-war-drills-in-latin-america/

گرد آوری جهت انجمن میلیتاری

• توسط EBRAHIM
      IRIS و پدید آمدن برنامه فضایی ایران (قسمت اول )

مدتیست که از رسانه های جهانی،خبرهایی به گوش میرسد که ایران در حال تولید موشکی است که توانایی حمل ماهواره به فضا دارد.آيا چنين چيزي امكان دارد؟آيا اين ماجرا يك بلوف سياسيست يا حقيقت دارد؟
      دوستان از نظرات مفيد خودشون دريق نكنند امیدوارم مبحث جالبی شود.
      با تشكر

چند نکته قبال از خواندن مقاله :مطمئنا نظرات نویسنده با نظرات مترجم یکی نیست!!!
      در این مقاله موشک IRIS معادل موشک شهاب 3 دی فرض شده که آن هم به نوبه خود معادل موشک نو دونگ کره شمالی را در اختیار گرفته
      موشک IRIS ویا شهاب 3 دی اولین موشک ماهواره بر سبک ایران فرض شده اند (پراکنده بودن اطلاعات اجازه سخن قطعی را نمیدهد )
      موشک شهاب پنج معادل تائه دو پونگ دو کره شمالی فرض شده (البته از سوی نویسنده آن که آمریکایی هستند ) و عنوان اولین ماهواره بر سنگین ایران را بر دوش میکشد
      =============================================

نخستین ظهور موشک ماهواره بر IRIS/IRSL-X-1

با وجود ادعاهای ایران مبنی بر عدم بالابردن برد شهاب 3 دولت ایران در حال حاضر مشغول به ساخت و توسعه نخستین ماهواره بر خود موسوم به IRIS میباشد .
      پرتابگر ماهواره IRIS در ظاهر دارای ترکیب ساختمانی از موشک بالستیکShahab3 است که در مرحله اول از طراحی
      ان بهره میبرد و در مرحله دوم پرتابگر دارای دوقسمت موتور جامد و نیز محل حمل ماهواره (قسمت سوم) توسط پرتابگر است که قطر این مرحله از مرحله اول کمی بیشتر است و میتواند ماهواره های مخابراتی و علمی را در مدار زمین قرار دهد .
      .پرتابگر IRIS با پیکر بندی انجام شده بر روی آن پرتابگریست ایده آل به عنوان کاوشکر یا موشک اکتشافی که میتواند برای حمل کلاهک جنگی و یا توسعه کلاهک های فضایی قابل بازگشت و یا در نهایت برای ارسال محموله های علمی به فضا مورد استفاده قرار گیرد .البته این پرتابگر درحال حاضر نمیتواند ماهواره ها و یا محموله های با جرم بالا را به سمت مدار پرتاب کند . مگر اینکه مرحله سومی نیز به آن اضافه شود تا تبدیل به یک پرتابگر سنگین گردد .
      با توجه به آزمایش موشک چند مرحله ای شهاب 3 نویسنده بر این عقیده است که در صورتی که پرتاب آز مایشی موشک Shahab-3D نخستین پرواز آزمایشی پرتابگر IRIS باشد در آن صورت پرتابهای موشک های
      Shahab - 5 دومین و سومین مرحله از برنامه ساخت یک پرتابگر ماهواره ای است که ایران ادعا دارد در حال توسعه آن است .
      اولین تصویر از موشک IRIS در یکی از نمایشگاههای هوا و فضای ایرانیان در اندازه یک ماکت یک متری به نمایش گذاشته شد . نویسنده ادعا دارد که تستهای ناموفق پرتابی این موشک علت اصلی به تاخیر افتادن توسعه موشک حامل پرتابگر شهاب 5 تا کنون بوده است ولی با تردید بیان میکند که فقط زمان قادر به روشن ساختن این مطلب میباشد .

نویسنده مقاله ادعا دارد که اختمال توسعه نوع جدیدی از موشک های بالستیک از روی این نسخه پرتابی با نامهای جدیدتر از Shahab - 3d وجود دارد ، ونیز باتوجه به موتور سوخت جامد مورد استفاده در مرحله فوقانی و نیز تمام اطلاعاتی که از موشک شهاب 3 در اختیار است ، طراحی نمایش داده شده از IRIS یقینا طرحی مناسب با استفاده از طراحی موشک بالستیک شهاب 3 است . هرچند که پرتاب این سیستم آزمایشی پیشرفته که پیش از این در غرب و شرق مورد استفاده قرار گرفته و از متدهای غربی و شرقی نیز برای توسعه استفاده کرده برای ملل چیز چندان غیر عادی نخواهد بود ، ولی به سرعت بخشیدن برای توسعه اولین ماهواره بر سنگین ایران قبل از پرتاب کمک شایانی خواهد کرد .
      نویسنده در ادامه با بیان شباهت موجود بین شهاب 3d و نسخه های دوم و سوم موشک تائه دو پونگ کره شمالی این پرسشها
      را مطرح میکند که آیا شهاب 3D میتواند نسخه اصلاح شده از ماهواره بر ایرانی IRIS باشد که تست نخست خود را سپری کرده است ؟ آیا این موشک همان نسخه بالستیک فضایی از موشک تائه دو پونگ 2 کره شمالی وترکیب ماهواره بر شهاب 5 است و یا اینکه موشک بالستیکی ساخت ایران است ؟
      شاید تاحد زیادی بتوان گفت که ایران در حال همکاری با کره شمالی برای ساخت نسخه دوم و سوم ماهواره بر شهاب 5 است و هر دو در انجام این طرح مشارکت جدی دارند. کره شمالی که در سال های پایانی قرن 20 نسخه جدید و بهسازی شده ای از موشک تائه دو پونگ 1 را آزمایش کرده بود در بین 26 Juan و 2 Julay سال 2001 نخستسن نمونه پرتابی از موشک تائه دو پونگ دو را برای پرتاب بر روی سکوی تاسیسات پرتاب خود قرار داده بود .
      این کاملا واضح است که موشک شهاب 3 دی چند ثانیه پس از پرتاب و قبل از پایان مرحله اول در اولین تست خود در آسمان منفجر شد . با وجود طراحی متناسب موتور سوخت جامد آن و نیز پوشش آیرو دینامیک موشک متاسفانه انفجار باعث جلوگیری از آزمایش این قسمت ها گردید . در کل باید به این نتیجه رسید که در صورت تداوم برای ساخت و تکمیل شهاب 5 گلی به یاد ماندنی برای مردم ایران در بخش فضا به ثمر خواهد رسید .

========================================
      اما مشخصات موشک IRIS

حد اکثر بار قابل حمل توسط کلاهک موشک (کیلوگرم ): 760-987-1,158 بار فضایی و یا کلاهک جنگی .
      حداکثر برد ( کیلومتر ) : 1500
      تعداد مراحل : 2
      قطر موشک (متر ) : 1.32 - 1.35 – 1.85
      ارتفاع موشک : 17.1 متر
      وزن در حالت پرتابی سبک : 16000 کیلوگرم
      وظیفه : برای پرتاب محموله های فضایی علمی و تحقیقاتی و نیز ماهواره ها

اطلاعات مربوط به مرحله اول موشک
      ارتفاع : 14 متر
      قطر : 1.32 – 1.35 – 1.85 متر
      جرم :15092 کیلوگرم
      تراست : موثر 26051 کیلوگرم بر فوت مربع - واقعی 26,760-26,600 کیلوگرم بر فوت مربع
      زمان سوخت : 110 ثانیه
      نوع سوخت : TM-185 (20% Gasoline + 80% Kerosene)
      نوع اکسید کننده : AK-27I (27% N2O4 + 73% HNO3 + Iodium Inhibitor)
      جرم سوخت :12912 کیلو گرم

اطلاعات مربوط به مرحله دوم موشک
      ارتفاع : 3 الی 4 متر در کل
      قطر : 1.3 ای 2 متر
      وزن : نا معلوم
      تراست موتور : نامعلوم
      مدت زمان سوخت : 100 ثانیه
      نوع سوخت : جامد

لطفا اگر کسی تصویری از این پرتابگر داره در تاپک قرار بده

ادامه دارد ..........
      ======================
      منبع خبر:وبلاگ هوانوردی قرن 21
    • توسط hamed_713
      "آنسات" به هلی کوپتر آموزشی نیروی هوایی روسیه مبدل خواهد شد

ژنرال "ویکتور ایوانوف" رییس اداره نیروی هوایی نظامی ارتش روسیه روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که "آنسات" بعد از پایان آزمایشات دولتی مشترک و بهره برداری تجربی در نیروها تا سال 2010 به هلیکوپتر اصلی آموزشی نیروی هوایی کشور مبدل خواهد شد.

وی یادآوری نمود که این تصمیم در سال 2001 توسط مسئولین وقت وزارت دفاع اتخاذ شده بود.

ژنرال ایوانوف گفت: آزمایش "آنسات" برای آنکه به صورت نمونه آموزشی در آید، به مدت یک و نیم تا دو سال طول خواهد کشید. طی این مدت باید آن را تکمیل کرد.

وی توضیح داد که در حال حاضر خلبانان مدرسه عالی خلبانی "سیرزانسک" از هلی کوپترهای "می-2" بعنوان هلی کوپتر آموزشی استفاده می کنند.

وی گفت: نیروی هوایی برای آموزش خلبانی در ابتدا به 25-30 فروند "آنسات" نیاز دارد. بعد از آن این میزان افزایش داده خواهد شد.

هلی کوپتر سبک چند منظوره "آنسات" با توان حمل 1-1,3 تن، حداکثر وزن پروازی 3,3 تن و حمل تا 9 سرنشین در دفتر طراحی کمپانی "KVZ" با همراهی دیگر سازمان های و موسساتی که در امور تجهیزات هوایی مشغول هستند، ساخته شده است.

اولین پرواز "آنسات" در ماه اوت سال 1999 انجام شد. "آنسات" بر خلاف نمونه های مشابه غربی خود دارای دو موتور است که به مراتب ضریب اطمینان و امنیت آن را بالا می برد.

نووستی
  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.