Recommended Posts

هم نیاز به مقاله و تولید محتوای تحلیلی هست که قابل دفاع و به روز باشه و هم بحثای چالشی . چون در خیلی از بحثا، نظرات و دیدگاه ها تبادل میشه، فرد یاد میگیره و اطلاعاتشو به اشتراک می زاره. اگه ر هرکدوم افراط بشه یا اون سایت دچار کسالت میشه و یا رقیق بودن محتوای ارائه شده و پرش از روی مطالب و گیج کننده بودن اونها میشه. پس تعادل بین این دو و حضور هردو عنصر ضروریه.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بر 26 مرداد 1398 در 15:09 , sasasasa گفت:

اخباری منتشر شده در رابطه با اینکه یک هواپیمای جنگنده سنگین رو نمایی خواهد شد. همینطور  اخباری در رابطه با موتور هوایی جدید

https://www.mashreghnews.ir/news/984618/در-آستانه-ساخت-موتورهای-هواپیما-و-بالگردهای-روز-دنیا-قرار-داریم

https://www.mashreghnews.ir/news/984445/اس-۳۰۰ایرانی-در-راه-است

به نظر من این جنگنده یکی از 2 گزینه زیر است

1- شاید با توجه به اینکه تحریم های نظامی ایران ذیل برجام در حال اتمام است روسیه میخواهد به قول خود مبنی بر انتقال تکنولوژی سوخو 30 عمل کند

2- احتمال 2 اینکه شاید روسیه موتور یا تکنولوژی موتور al31 را که موتور سوخو 30 است میخواهد به ما بدهد. این موتور قابل تطبیق با اف 14 است. شاید اف 14 با موتور و اویونیک و رادار جدید رو نمایی شده و بتدریج بومی سازی شود

اگر گزینه دوم هم باشد خبر خوبی است. پلتفرم اف 14 زمینه توسعه دارد. موتور al31 از tf30  قویتر است و منجر به چالاکی بیشتر اف 14 میشود.  کافی است در مراحل بعد بر کاهش سطح مقطع رادارای ان کار کنند

شایعاتی که به نسبت احتمال دارد واقعی باشند و من از چند منبع تا حدی موثق شنیدم این است که شرکت مپنا میخواهد وارد کار تولید موتور جت شود. اگر این خبر درست باشد از نظر نظامی خبر خوبی است چون این شرکت سال ها توربین گازهای زیمنس را ساخته و تکنولوژی موتور جت به توربین گاز بسیار نزدیک است و احتمالا از عهده ساخت موتور بر می ایند. و در اینده نه خیلی دور شاهد ساخت یک موتور توربو فن سنگین در کشور خواهیم بود. ولی از نظر نیروگاهی خبر بدی است. چون اگر این خبر درست باشد شرکت زیمنس دیگر حتی با رفع تحریم ها با مپنا کار نمی کند در حالیکه مپنا برای ادامه بقا به شدت نیازمند دریافت تکنولوژی توربین گازهای جدید کلاس F است. احتمالا حدس من این است که موتور فوق هم یا RD33  یا AL31 باشد. که امیدوارم دومی باشد. شاید هم فکری به حال دور زدن قضیه کرده اند. مثلا یک شرکت دیگر تاسیس کنند و عده ای کارشناس توگا را به ان شرکت فرستاده اند. یعنی مپنا رسما واردئ قضیه نشود. 

• Like 2
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

طرف ( مسول نظامی ما ) می گه ما یرای یاسین می خواستیم موتور بخریم ، بهمون نفروختن ....

بعد دوستان گمانه زنی در مورد تولید تحت لیسانس یا انتقال فناوری موتور توربوفن میگ ۲۹ و سوخو ۳۵ می کنند ؟!

فازتون چیه ؟!

• Like 1
  • Upvote 6
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
48 minutes قبل , Ghalam گفت:

طرف ( مسول نظامی ما ) می گه ما یرای یاسین می خواستیم موتور بخریم ، بهمون نفروختن ....

بعد دوستان گمانه زنی در مورد تولید تحت لیسانس یا انتقال فناوری موتور توربوفن میگ ۲۹ و سوخو ۳۵ می کنند ؟!

فازتون چیه ؟!

اگر منظورتون من هستم من نگفتم تولید تحت لیسانس. من منظورم این بود که این موتورها را مهندسی معکوس کنند. شرکت توگا مپنا سازنده توربین گاز است. و تکنولوژی تولید را به بهترین وجهی دارد. تکنولوژی موتور هواپیما نیز به توربین گاز خیلی نزدیک است. من زمانی در دوره دانشجویی تو صنعت  موتورهای توربینی وزارت دفاع کار میکردم. اونحا موتور طلوع و موتور هواپیمای اف 5 را میسازند. از توگا مپنا هم بازدید کردم. واقعا فاصله زمین تا اسمان است. منظورم امکانات توگا و دانش توگا بسیار بالاتر است. به نظر من اگر توگا مپنا کمک کند امکان ساخت یک موتور توربو فن در کشور است ولی خود شرکت مپنا بعدا دچار مشکل میشود. چون دچار تحریم میشود. کافی است برید یک نیروگاه سیکل ترکیبی مثل پرند کنار توربین گازهای ساخت توگا بایستید. بالاای صد مگاوات توان دارد ولی کاملا بی صدا کار میکند. اصلا انگار خاموش است. به نظر من توگا توان این کار را دارد

• Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
19 minutes قبل , sasasasa گفت:

اگر منظورتون من هستم من نگفتم تولید تحت لیسانس. من منظورم این بود که این موتورها را مهندسی معکوس کنند. شرکت توگا مپنا سازنده توربین گاز است. و تکنولوژی تولید را به بهترین وجهی دارد. تکنولوژی موتور هواپیما نیز به توربین گاز خیلی نزدیک است. من زمانی در دوره دانشجویی تو صنعت  موتورهای توربینی وزارت دفاع کار میکردم. اونحا موتور طلوع و موتور هواپیمای اف 5 را میسازند. از توگا مپنا هم بازدید کردم. واقعا فاصله زمین تا اسمان است. منظورم امکانات توگا و دانش توگا بسیار بالاتر است. به نظر من اگر توگا مپنا کمک کند امکان ساخت یک موتور توربو فن در کشور است ولی خود شرکت مپنا بعدا دچار مشکل میشود. چون دچار تحریم میشود. کافی است برید یک نیروگاه سیکل ترکیبی مثل پرند کنار توربین گازهای ساخت توگا بایستید. بالاای صد مگاوات توان دارد ولی کاملا بی صدا کار میکند. اصلا انگار خاموش است. به نظر من توگا توان این کار را دارد

شما می خوای ما موتورهایی رو مهندسی معکوس کنیم که خودمون نداریمیشون .....

مپنا هم اگه اینکاره بچد ، نا حالا کاری می کرد

• Upvote 2
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 hour قبل , Ghalam گفت:

داداش شکر میون کلام جفتتون ولی نه کاری به فروش تسلیحات به ایران دارم و نه اینکه توجه داشته باشیم هممون ما خیلی از مواد اولیه رو چه به صورت خام و یا محصول نداریم ولی یکم امیدوار تر به قضیه ها نگاه کنید دوست عزیز اولین تانک شووروی اگه اشتباه نکنم با استفاده از خربد طرح های میلیون دلاری از طراح های اوروپایی بود ....

انسان به امید زنده است ....

یا علی 

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 hours قبل , Ghalam گفت:

اولا ما موتور RD33 رو داریم. موتور AL31 رو رسما نداریم ولی من فکر نکنم تهیه یک موتور AL31 البته تو مدل های قدیمی تر کار سختی باشه چون خیلی از کشورها سوخو 30 یا 27 دارند. 

در مورد مپنا این شرکت احتمالا به علت ترس از تحریم تا الان وارد این کار نشده ولی الان که تا بیخ تحریم هستند شاید میخواهند کاری کنند. البته مدیر عاملش دکتر علی ابادی خودش سپاهی است. 

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام 

بعد از مدت ها بحث سر احتمالات ساخت و ساز تسلیحات داره شروع میشه و بنده هم بسیار علاقمند هستم این بحث ادامه پیدا کنه .

دوست عزیزمون در مورد ساخت یک جنگنده سنگین بر اساس تامکت صحبت کردند که بنده حدود  دو سال پیش بهش اشاره کردم .

باید قبول کنیم با توجه به قدرت موشکی ما و متحدانمون و پراکندگی شبه نظامیان ما در سرتا سر خاورمیانه، ما میتوانیم نیاز های خود در جهت بمباران اهداف را براورده کنیم پس در این جهت فشاری بر ما وارد نیست اما در بحث تصاحب آسمان ما حرفی برای گفتن نداریم ، لذا داشتن یک رهگیر از واجبات است بنابر این اصلاح و تقویت کامل تامکت ها میتواند جان تازه ای به نیروی هوایی بدهد.

سبک طراحی جنگنده در جهان در حال حاضر تقریبا ۳ گانه هست ، دسته اول سبک شرقی مانند روسیه دسته دوم سبک غربی مانند آمریکا و دسته اخر جنگنده های اروپایی مانند رافائل و یورو تایفون و ساب.

پلتفرم جنگنده های شرقی متاسفانه چندان مناسب برای ارتقا به یک جنگنده رادار گریز نیستند و اگر به نوع دماغه و انحلال بدنه توجه کنید متوجه این امر می شوید ، با علم بر همین موضوع روس ها و چینی ها در پلتفرم جنگنده های نسل پنج  خود از سبک طراحی آمریکایی استفاده کرده اند.

بنابر این با توجه به اینکه ما مدت طولانیی بر روی تامکت ها تعمیرات سنگین انجام داده ایم و به تمام نقص ها و نقات قوت آن آشنا هستیم می توانیم با بهبود طراحی آن و بهبود پیشران ها و سطح مقطع آن و همچنین رادار آن به یک رهگیر فوق العاده دست پیدا کنیم ، هرچند اگر سن بالای تامکت ها و نبود تجهیزات را چشم پوشی کنیم تامکت در حال حاضر بر بسیاری از جنگنده ها برتری دارد .

نسل تامکت نباید منقرض شود و بهترین کار، اصلاح آن و بهبود شرایطش و ساخت یک رهگیر همه فن حریف هست.

• Like 2
  • Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
17 hours قبل , MA5 گفت:

با سلام 

بعد از مدت ها بحث سر احتمالات ساخت و ساز تسلیحات داره شروع میشه و بنده هم بسیار علاقمند هستم این بحث ادامه پیدا کنه .

دوست عزیزمون در مورد ساخت یک جنگنده سنگین بر اساس تامکت صحبت کردند که بنده حدود  دو سال پیش بهش اشاره کردم .

باید قبول کنیم با توجه به قدرت موشکی ما و متحدانمون و پراکندگی شبه نظامیان ما در سرتا سر خاورمیانه، ما میتوانیم نیاز های خود در جهت بمباران اهداف را براورده کنیم پس در این جهت فشاری بر ما وارد نیست اما در بحث تصاحب آسمان ما حرفی برای گفتن نداریم ، لذا داشتن یک رهگیر از واجبات است بنابر این اصلاح و تقویت کامل تامکت ها میتواند جان تازه ای به نیروی هوایی بدهد.

سبک طراحی جنگنده در جهان در حال حاضر تقریبا ۳ گانه هست ، دسته اول سبک شرقی مانند روسیه دسته دوم سبک غربی مانند آمریکا و دسته اخر جنگنده های اروپایی مانند رافائل و یورو تایفون و ساب.

پلتفرم جنگنده های شرقی متاسفانه چندان مناسب برای ارتقا به یک جنگنده رادار گریز نیستند و اگر به نوع دماغه و انحلال بدنه توجه کنید متوجه این امر می شوید ، با علم بر همین موضوع روس ها و چینی ها در پلتفرم جنگنده های نسل پنج  خود از سبک طراحی آمریکایی استفاده کرده اند.

بنابر این با توجه به اینکه ما مدت طولانیی بر روی تامکت ها تعمیرات سنگین انجام داده ایم و به تمام نقص ها و نقات قوت آن آشنا هستیم می توانیم با بهبود طراحی آن و بهبود پیشران ها و سطح مقطع آن و همچنین رادار آن به یک رهگیر فوق العاده دست پیدا کنیم ، هرچند اگر سن بالای تامکت ها و نبود تجهیزات را چشم پوشی کنیم تامکت در حال حاضر بر بسیاری از جنگنده ها برتری دارد .

نسل تامکت نباید منقرض شود و بهترین کار، اصلاح آن و بهبود شرایطش و ساخت یک رهگیر همه فن حریف هست.

من قبلا برای ساخت جنگنده پیشنهاد داده بودم که برای ساخت جنگنده باید از ظرفیت صنعتی کل کشور استفاده بشه یعنی با قطعه قطعه کردن و سپردن بخش های مختلف یک جنگنده به صنایع کشور کار تولید را از خطوط صنایع مختلف آغاز کنیم و دانشگاههای تراز اول کشور و شرکت های دانش بنیان را برای پشتیبانی و ارتقای محصول با این صنایع پیوند بزنیم با این کار هزینه گزاف تولید جنگنده و خط تولید جداگانه  آن را کاهش می دهیم به عنوان مثال صنایع خوروساز می توانند بدنه و شاسی ، صنایع الکتریکی زیرسیستم های الکتریکی و آیونیک ، صنعت نمایشگر های تصویری برای ساخت نمایشگرهای کابین و صنایع شیشه سازی و لاستیک برای شیشه کابین و لاستیک جنگنده  و برای ساخت موتور جنگنده استفاده از تمام ظرفیت موتور سازی صنایع مختلف اعم از خودرو سبک و سنگین و صنعت لکوموتیو و نیروگاهی با یک کارگروه مشترک ، در آخر هم یک خط ویژه زیر نظر متخصصین وزارت دفاع برای مونتاژ قطعات مختلف جنگنده که صنایع تولید کردند با این کار ما می توانیم انواع محصولات نظامی از جمله جنگنده ، بالگرد ، تانک و خودرو زرهی و ناو جنگی با سهولت و سرعت بیشتری تولید کنیم و از آن طرف بودجه هنگفت نظامی را که در وزارت دفاع به هدر می رود را وارد چرخه اقتصادی کشور  میکنیم و در نتیجه امنیت و شکوفایی اقتصادی را در کنار هم خواهیم داشت

• Like 2
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
6 hours قبل , ahmad212 گفت:

من قبلا برای ساخت جنگنده پیشنهاد داده بودم که برای ساخت جنگنده باید از ظرفیت صنعتی کل کشور استفاده بشه

با سلام ' نظز بنده عکس نظر شماست چرا؟

1 _ در شرایطی دقیقا مثل الان با سبک کار شما به بهانه ارتباط باصنایع نظامی کل صنعت ما تحریم میشه 

2_ وقتی گستردگی کار بالا میره هرج و مرج زیاد میشه و هرج و مرج بهترین بستر برای نفوذ و یا خراب کاری هست

3_ در صنایعی مثل خودرو سازی و کیفیت پلتفرم مابسیار ضعیف هستیم وگرنه این وضعیت تعرفه های گمرکی برای واردات خودرو خارجی نبود.

4_ هزینه ساخت طرح چند برابرمیشه ، سایپا رایگان برای شما کارنمیکنه.

اما راه حل چیست؟

ایجاد یک سری شرکت که بر قسمت خاصی از تکنولوژی نظامی تسلط داشته باشند 

و به هر شرکت که زیر مجموعه دولت هست اهدافی را مشخص کنند 

مثلا مپنا باید یک موتور پیشران جنگنده بسازد 

صا ایران وظیفه نمایشگر ها را برعهده بگیرد ، صنایع بنی هاشم لاستیک 

ایکس رادار ایگرگ بخش  صندلی وغیره

دقت کنید همه باید شرکت تخصصی باشند . 

• Like 1
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
15 hours قبل , MA5 گفت:

1 _ در شرایطی دقیقا مثل الان با سبک کار شما به بهانه ارتباط باصنایع نظامی کل صنعت ما تحریم میشه 

2_ وقتی گستردگی کار بالا میره هرج و مرج زیاد میشه و هرج و مرج بهترین بستر برای نفوذ و یا خراب کاری هست

3_ در صنایعی مثل خودرو سازی و کیفیت پلتفرم مابسیار ضعیف هستیم وگرنه این وضعیت تعرفه های گمرکی برای واردات خودرو خارجی نبود.

اما راه حل چیست؟

اگر به خاطر تحریم باشه همه جور حالا تحریم هستیم و در اینده هم به

هر بهانه ای تحریم میشیم  و اگر شرکت های وابسته به وزارت دفاع            

عهده دار تولید شوند باز در قبال امکانات کل صنایع کشور کوچکتر خواهند بود و این پروز ها برای انها فراتر از توان انها خواهد بوپ

د و البته وجود مدیران نخبه و شایسته در چنین پروزهایی و در

صنایع کشور از ساده ترین نیازهاست 

صصص

صنایاا ب

جخ 

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
19 hours قبل , MA5 گفت:

اما راه حل چیست؟

جالبه که هنوز ملت از تحریم می ترسند ... عملا کل ایران و ایرانی ها تحریم هستند ... پس ترس برای چیه !؟

• Like 2
  • Upvote 6
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 hours قبل , Ghalam گفت:

جالبه که هنوز ملت از تحریم می ترسند ... عملا کل ایران و ایرانی ها تحریم هستند ... پس ترس برای چیه !؟

مشکل اینه که هنوز یه عده در کشور دنبال تسلیم ایران به غرب هستند مگرنه همون اروپا هم در عمل همگام با امریکا و حتی بیشتر ایران تحریم کرده و دیگه چیزی نمونده واسه تحریم 

این روزا همون حرفای قبل برجام دولت در باره اف ای تی اف داره میزنه ظریف میگه بهانه ازشون بگیریم . حسن میگه زبان دنیا نمیفهمید و اسحاق جهل حدیث میکنه و مجلس نادان هم همراهی چشم بسته

• Like 1
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
9 hours قبل , ahmad212 گفت:

اگر به خاطر تحریم باشه همه جور حالا تحریم هستیم و در اینده هم به

هر بهانه ای تحریم میشیم  و اگر شرکت های وابسته به وزارت دفاع            

بزرگوار تحریم هست بله اما چرا باید ما تمام ارکان اقتصادی خودمون رو یکپارچه در معرض خطر قرار بدیم؟ شما جوری حرف میزنید انگارتا هزارسال دیگه تحریم هستیم .

ما باید صنعت دفاعی اینجاد کنیم که بر  پاهای خودش استوار باشه نه عصا .

ما زمانی میتونیم امیدوار باشیم که صنعت نظامی ما دارای یک زیرساخت یکپارچه باشه

5 hours قبل , Ghalam گفت:

ترس برای آینده ...

تحریم همیشگی نیست ، اگر گذشتگان عین شما فقط حال حاضر رونمیدیدند ما الان با خیلی از مشکلات دست و پنجه نرم نمیکردیم .

ما همیشه در تحریم نمیمونیم پس باید صنعت فنی و تولیدی و صنعت نظامیمون تفکیک باشن

• Upvote 4
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
4 hours قبل , MA5 گفت:

بزرگوار تحریم هست بله اما چرا باید ما تمام ارکان اقتصادی خودمون رو یکپارچه در معرض خطر قرار بدیم؟ شما جوری حرف میزنید انگارتا هزارسال دیگه تحریم هستیم .

ما باید صنعت دفاعی اینجاد کنیم که بر  پاهای خودش استوار باشه نه عصا .

ما زمانی میتونیم امیدوار باشیم که صنعت نظامی ما دارای یک زیرساخت یکپارچه باشه

ترس برای آینده ...

تحریم همیشگی نیست ، اگر گذشتگان عین شما فقط حال حاضر رونمیدیدند ما الان با خیلی از مشکلات دست و پنجه نرم نمیکردیم .

ما همیشه در تحریم نمیمونیم پس باید صنعت فنی و تولیدی و صنعت نظامیمون تفکیک باشن

عزیز دلم ،

شما داری بین نیروهای نظامی و ملت فاصله می اندازی ....

نیروی نظامی یک کشور بخشی از مردم و نهادهای اون کشور هستند که به نمایندگی از کل ملت وظیفه دفاع از کشور و ملت رو بر عهده گرفتن ....

وظیفه ملت ( شامل تمامی صنایع و صنعتگران نیز می شود ) اینه که به نیروهای نظامی خودش کمک مالی ، معنوی ، فکری و علمی کنه ....

شما با این نظرت ابتدا رابطه ملت و نیروهای نظامی رو نفی کردی که یعنی مشروعیت نیروهای نظامی ما رو انکار کردی  ، سپس حق دفاع از خود رو ملت ایران ، انکار کردی .... سپس به بیگانگان ای حق رو دادی که برای سرنوشت ملت ایران تصمیم بگیرند

صنعت و صنعت گری که حاضر نشه در دفاع از کشور شریک باشه ، فقط انگلی هست که از کشور ارتزاق می کنه

• Like 1
  • Upvote 6
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم