Recommended Posts

من نگفتم موتوری مثل جی 85 مناسب برای هواپیمایی در اندازه قاهر نیست. ظاهرا متوجه حرف من نشدین. اگر قاهر مشکل طراحی نداشت این موتور کاملا مناسب بود. ولی در مورد نمونه کوچکتر چون نسبت تراست به وزن از حد نرمال بالاتر بوده مشکل طراحی خودشو نشون نداده این حرفی است که من از منابع معتبری شنیدم. موتور ملی که در کشور ما مهندسی معکوس ده همین موتور است و موتور دیگری را روی یک هواپیمای داخلی تست نمیکنن. چرا دوست داریم خودمون رو گول بزنیم. چهار ساله از رونمایی این هواپیما گذشته اگر مشکلی نداشت تا حالا پریده بود و رسانه ای شده بود. اگر یادتون باشه چند سال پیش هم عکس هایی از حملش روی باند منتشر شد. اون سال ها تلاش هایی برای پروازش به عمل اومد ولی موفق نبود.

شما به این مسئله توجه نمیکنید که پیش از ساخت هر نمونه ای ، تست ها و محاسبات با نرم افزارهای مربوطه انجام میشه و بعدش مدل کوچکی از طرح در تونل باد قرار داده میشه تا عملکرد مدل و طرح جدید بررسی میشه و برای ارزیابی در شرایط واقعی تر ، مدل رادیو کنترل ساخته و تست میشه! حتی در مرحله تونل باد کانارد های قاهر رو تغییر دادند!

این چیزی که شما میفرمایید ارتباطی با نسبت رانش به وزن نداره! اگر مشکل آیرودینامیکی وجود داشته باشه ، در نمونه رادیو کنترل هم مشکل مشاهده میشه و ممکنه حتی سانحه به وجود بیاد!مگر اینکه شما ادعای هماهنگ نبودن نیروهای وارده بر هواگرد (جاذبه(وزن)-لیفت-درگ-تراست) رو داشته باشید که بنا بر دلایل ذکر شده (و همچنین جثه و وزن هواپیما) منطقی نیست!

حالا  انشاءالله چند وقت دیگه هواپیما تاکسی میکنه و می بینیمش.

---

در خصوص تاخیر چهار ساله ، بد نیست به وضعیت بخش فضایی نگاه کنید تا خودتون علت احتمالی رو متوجه بشید!

• Upvote 10
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من نگفتم موتوری مثل جی 85 مناسب برای هواپیمایی در اندازه قاهر نیست. ظاهرا متوجه حرف من نشدین. اگر قاهر مشکل طراحی نداشت این موتور کاملا مناسب بود. ولی در مورد نمونه کوچکتر چون نسبت تراست به وزن از حد نرمال بالاتر بوده مشکل طراحی خودشو نشون نداده این حرفی است که من از منابع معتبری شنیدم. موتور ملی که در کشور ما مهندسی معکوس ده همین موتور است و موتور دیگری را روی یک هواپیمای داخلی تست نمیکنن. چرا دوست داریم خودمون رو گول بزنیم. چهار ساله از رونمایی این هواپیما گذشته اگر مشکلی نداشت تا حالا پریده بود و رسانه ای شده بود. اگر یادتون باشه چند سال پیش هم عکس هایی از حملش روی باند منتشر شد. اون سال ها تلاش هایی برای پروازش به عمل اومد ولی موفق نبود.

اون که شما میگین فقط ماکت بود.همون ماکت که در دولت قبل رونمایی شد.انتظار پرواز نداشتیم از اون !؟شاید امسال بهمن ما تکلیف زرهی (کرار)و نیروی دریایی و البته همین قاهر مشخص بشه.البته امیدوارم بشه و گرنه خیلی دیره
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگر مشکل آیرودینامیکی وجود داشته باشه ، در نمونه رادیو کنترل هم مشکل مشاهده میشه 

کاری به بحث قاهر ندارم

فقط در این مورد و به صورت کلی عرض می کنم ، نه ! مطلقا این طور نیست

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ولی تصور اینکه با وجود این همه نرم افزار موجودو محاسبات موجود و تست تونل باد و غیره یه چیزی بسازن بعد موتور بزارن روش ببینن عه نشد که،این چرا نمیپره واقعا خنده داره.بعضی دوستان تحلیل هایی میکنن که ادم شاخ درمیاره.الان مثلا اگر همونطورکه نسبت تراست بالا باعث شده نمونه ارسی با اون همه مشکل ایرودینامیکی بپره پس یه موتور قوی تر از جی ۸۵یا اوج هم میتونه قاهرو بپرونه پس..

درکل رفع ایرادات طراحی قادر غیر ممکن نبوده و نیست و کسی هم ادعا نکرده دقیقا همون ماک اپ که دیدیم قراره پروازکنه.ممکنه تغییراتی صورت بگیره.
  • Upvote 7
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

شما به این مسئله توجه نمیکنید که پیش از ساخت هر نمونه ای ، تست ها و محاسبات با نرم افزارهای مربوطه انجام میشه و بعدش مدل کوچکی از طرح در تونل باد قرار داده میشه تا عملکرد مدل و طرح جدید بررسی میشه و برای ارزیابی در شرایط واقعی تر ، مدل رادیو کنترل ساخته و تست میشه! حتی در مرحله تونل باد کانارد های قاهر رو تغییر دادند!

این چیزی که شما میفرمایید ارتباطی با نسبت رانش به وزن نداره! اگر مشکل آیرودینامیکی وجود داشته باشه ، در نمونه رادیو کنترل هم مشکل مشاهده میشه و ممکنه حتی سانحه به وجود بیاد!مگر اینکه شما ادعای هماهنگ نبودن نیروهای وارده بر هواگرد (جاذبه(وزن)-لیفت-درگ-تراست) رو داشته باشید که بنا بر دلایل ذکر شده (و همچنین جثه و وزن هواپیما) منطقی نیست!

حالا  انشاءالله چند وقت دیگه هواپیما تاکسی میکنه و می بینیمش.

---
در خصوص تاخیر چهار ساله ، بد نیست به وضعیت بخش فضایی نگاه کنید تا خودتون علت احتمالی رو متوجه بشید!

اون که شما میگین فقط ماکت بود.همون ماکت که در دولت قبل رونمایی شد.انتظار پرواز نداشتیم از اون !؟شاید امسال بهمن ما تکلیف زرهی (کرار)و نیروی دریایی و البته همین قاهر مشخص بشه.البته امیدوارم بشه و گرنه خیلی دیره

اون که رو نمایی شد ماکت نبود. همینه که الان بردنش رو باند فقط اون موقع موتور روش نبود. البنه تغییراتی هم روش داشتن. در موردنسبت تراست به وزن من اطلاعات فنی ندارم چیزهایی است که شنیدم نقل میکنم یکی دیگه از مشکلات جدی طرح ورودی های هوای موتور بوده که بالای بال قرار گرفته. این کار برای کاهش بازتاب راداری طرح بوده ولی مشکلات زیادی ایجاد کرده. کلا حتی در دنیا بیشتر طرح های که ورودی هوا بالای بال قرار میگیرند شکست خوردند. ویرایش شده در توسط sasasasa
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

کاری به بحث قاهر ندارم

فقط در این مورد و به صورت کلی عرض می کنم ، نه ! مطلقا این طور نیست

این فرمایش شما تا حدودی درسته! و برای همین هم ممکنه نمونه اثباتگر سرنشین دار ساخته بشه! چنین مشکلاتی هم شاید در جزئیات (مثل عدم پایداری و‌ امثالهم) که ممکنه در نمونه رادیو کنترل زیاد محسوس نباشه ، نمود پیدا کنن! اما دیگه عدم توانایی برخاست در مقیاس بزرگتر با وجود محاسبات انجام شده ، خیلی اغراق آمیزه!

حتی اگر نسبت نیروهای وارده به هواپیما نابرابر باشه و بگیم که رانش به وزن زیاد آرسی موجب ندیدن این اشکال شده (اگر تراست بالای میکروجت رو بپذیریم) ، در مقابل میشه گفت که امکان کاهش دادن عمدی تراست موتور میکروجت  هم بعید نیست! چون با هواپیمای تفریحی که مواجه نیستیم! باید تا حد ممکن بتونه شرایط واقعی رو شبیه سازی کنه!

• Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

والا عکسهاشو که نگاه میکنی ورودی هواش از مال تایگر هم کوچیکتر به نظر میاد و با توجه به محل قرار گیریشون فکر میکنم که صرفا فقط میخواستن یه چیزی ساخته باشن حالا شاید در نمونه اصلی اصلاح شده باشه ولی دوستان اکه نظر منو میخواین من میگم این وسیله ساخته شده تا یه جورمکمل  قایق پرنده باشه یعنی ارتفاع پرواز بسیار کم و سرعت پایین که البته با توجه به ظاهرش میتونه این توانایی رو داشته باشه با توجه به وضیعت رادارهای هواپایه امون بعید میدونم که رادار داشته باشه که کار درستی هم هست اگه بجاش از سیستمهای اپتیکی و مادون قرمز استفاده بشه 

پاینده باد ایران

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اون که رو نمایی شد ماکت نبود. همینه که الان بردنش رو باند فقط اون موقع موتور روش نبود. البنه تغییراتی هم روش داشتن

چی رو الان بردند روی باند ؟ دو تصویری که گذاشتم مال همون رونمایی چهار سال پیشه !

در موردنسبت تراست به وزن من اطلاعات فنی ندارم چیزهایی است که شنیدم نقل میکنم یکی دیگه از مشکلات جدی طرح ورودی های هوای موتور بوده که بالای بال قرار گرفته. این کار برای کاهش بازتاب راداری طرح بوده ولی مشکلات زیادی ایجاد کرده. کلا حتی در دنیا بیشتر طرح های که ورودی هوا بالای بال قرار میگیرند شکست خوردند.

خب خوبه ! از تراست به وزن شیفت کردید روی ورودی هوا !
ورودی هوایی که بالای بال باشه هیچ مشکلی رو ایجاد نمیکنه ، حتی در دنیا بیشتر طرح های که ورودی هوا بالای بال قرار میگیرند شکست خوردند ؟؟؟؟؟ پس میشه بفرمایید اف 4 و اف 5 و چند ده جنگنده و هواپیمای دیگه که ورودی هوای بالای بال دارند چرا شکست خورده نیستند !
اون چیزی که مدنظر هست ورودی هوای بالای بدنست نه بالای بال ، که این هم مشکل ایجاد نمیکنه فقط محدودیت ایجاد میکنه
اگر ورودی هوا بالای بدنه باشه ، اگر زاویه حمله هواپیما از یک زاویه مشخصی بیشتر بشه پدیده جدایش flow separation اتفاق میوفته
Wing-stall.jpg

که بخاطر اون هوای آشفته پشت بال و بدنه وارد ورودی هوا بشه و موتور دچار استال بشه
14jqn4w.jpg

بخاطر همینه که تمام این هواپیماها که ورودی هوای بالای بدنه دارند ، از جمله اکثر بال پرنده ها محدودیت در مانور دارند !

علی ای حال قاهر اصلا به این مورد هم ربطی نداره چون ورودی هواش اصلا بالای بدنه نیست و جلوی بدنست ! ویرایش شده در توسط iliasd
  • Upvote 12
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به احتمال زیاد دهه فجر موشکی ماهواره ای بالگرد صبایی چیزی رونمایی می کنن چون انتحابات نزدیکه مثل اولین ماهواره یعنی امید که 4-5 ماه قبل انتخابات 88 پرتاب شد. ولی من کلا نسبت به قاهر مشکوکم از بسکه حرف و حدیث دربارشه.دوستان خیلی دلشونو صابون نزنن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

که بخاطر اون هوای آشفته پشت بال و بدنه وارد ورودی هوا بشه و موتور دچار استال بشه

بخاطر همینه که تمام این هواپیماها که ورودی هوای بالای بدنه دارند ، از جمله اکثر بال پرنده ها محدودیت در مانور دارند !

علی ای حال قاهر اصلا به این مورد هم ربطی نداره چون ورودی هواش اصلا بالای بدنه نیست و جلوی بدنست !

درود به دوست گرامی

بسی آموزنده بود برای من.

در مورد موضوع مورد بحث هم باید بگویم که در تمام دنیا برای موتورهای موجود پرنده ساخته می شود. یعنی ابتدا موتور انتخاب نهایی می شود و سپس برای آن پرنده می سازند نه برعکس.

البته اینجا یک کشوری هست که هیچ چیزی عجیب نیست. ولی حتی در مقیاس ندانم کاری های داخلی هم بعید هست که اینها موتور را قبلا انتخاب نکرده باشند.

حالا یک مسائلی هم ممکن هست در وسط کار حین تست های پروازی پیش بیاید نه اینکه پرنده اصلا نتواند به پرواز در بیاید.

اصولا مشکل همه پروژه های ایرانی به ویژه دولتی مشکلات فنی نیست. یک مشکلات دیگری هست که همه دنیا می داند و مطابق تئوری اطلاعات ارزش خبری ندارد.

• Upvote 13
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من متاسفانه در مورد اشکالات فنی که بر روی قاهر است و مانع پروازش شده نه اطلاعات فنی دارم که دفاع کنم نه ریز این اشکالات رو دارم. اینها مطالبی هست که به صورت پراکنده از منابع موثق شنیدم . ولی اینکه نتونسته پرواز کنه تقریبا مطمءن هستم. همانطور که گفتم چند سال پیش هم عکس هایی از تستش تو باند منتشر شد. ولی موفق نبود

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با ابلاغ معاونت نیروی انسانی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، رنگ لباس استتار کویری که در حال حاضر کلیه یگان‌های تابعه نزاجا از آن استفاده می‌کنند، از اوایل سال 96 به رنگ استتار جنگلی(لجنی سبز) و کلاه بره مشکی تغییر خواهد یافت.
گفتنی است لباس یگان‌های تیپ 65، تیپ 55، تیپ 25، تیپ 35، تیپ 45 و تیپ 223 همانند لباس تیپ 65 و با کلاه بره سبز رنگ خواهد بود.

http://defapress.ir/fa/news/221691/لباس-کارکنان-پایور-نیروی-زمینی-ارتش-تغییر-می‌کند

هر چیزی بگی در این مقال نمیگنجد !
  • Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با ابلاغ معاونت نیروی انسانی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، رنگ لباس استتار کویری که در حال حاضر کلیه یگان‌های تابعه نزاجا از آن استفاده می‌کنند، از اوایل سال 96 به رنگ استتار جنگلی(لجنی سبز) و کلاه بره مشکی تغییر خواهد یافت.
گفتنی است لباس یگان‌های تیپ 65، تیپ 55، تیپ 25، تیپ 35، تیپ 45 و تیپ 223 همانند لباس تیپ 65 و با کلاه بره سبز رنگ خواهد بود.

پس این چیه؟! :waitung:

photo_2016_12_29_23_13_21.jpg

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

http://defapress.ir/fa/news/221691/لباس-کارکنان-پایور-نیروی-زمینی-ارتش-تغییر-می‌کند

هر چیزی بگی در این مقال نمیگنجد !

دقیقا چه فکری پشت این حرکت بوده؟ اگه پول تعویض سرتاسری یونیفرم دارن چرا سبز لجنی؟ اگر هم نه چه کاریه که کلا عوض کنن یونیفرم رو؟

• Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم