امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

اگه من جای مشتریها بودم از غربیها جنگنده میخریدم چون پشتیبانی و قطعات یدکیشو میدن. اما روسها خیلی بد قول هستن نمونش چین و هند که روسها در پشتیبان از جنگنده هاشون پشت سر هم کارشکنی میکنه ایران هم از این گزند روسها در امان نموند میگ-۲۹ و اس ۳۰۰ ها

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تا جایی هم که بنده اطلاع دارم روسها برای صنایع خودشون پردازنده دارند و و در شهر زلنوگراد روسیه که در زمان شوروی ساخته شد هنوز توانایی ساخت میکروپروسسورهای کاربرد نظامی رو داره ، طبق مقاله ی زیر ، همین الان پردازنده های نظامی کلاس Argon برای جنگنده ها توسط شرکت NII روسیه تولید میشوند و دفتر طراحیRamenskoye هم در طراحی این پردازنده ها همکاری میکنه ، همچنین شرکت Phazatron هم سیستمهای کنترلی و راداری برای 80% هواپیماهای روسی و 30% بازار جهانی رو تولید میکنه ، مگر اینکه در ورژن های صادراتی از پروسسورهای غربی استفاده بشه که برای جذب مشتری هست...

http://www.aviationt...ters_12840.html

کامپیوتر SB 3580 بر پایه ی پردازنده های argon

اگر به سایت rusarm.ru که متعلق به شرکت روس آبارون اکسپورت هست مراجعه کنیم در کاتالوگ محصولات از پردازنده های AMD نام برده شده به عنوان مثال برای کامپیوتر هوابرد دیجیتال BTsVM-486 پردازنده های قابل استفاده AMD 486DX4-100, AMD Elan SC520-100 ذکر شده و نامی از پردازنده روسی نبرده یعنی در مدل صادراتی برای افزایش کارایی محصول از قطعات خارجی استفاده میکنند تا سلاح روسی بتونه از نظر کیفی در مقابل سلاحهای غربی رقابت کنه.

تنها مشکل این کار امکان هک شدن یا از کار انداختن سخت افزار غربی توسط خود غربی ها می باشد و به همین دلیل روسها هنوز از پردازنده های ضعیف داخلی استفاده میکنند.
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگر به سایت rusarm.ru که متعلق به شرکت روس آبارون اکسپورت هست مراجعه کنیم در کاتالوگ محصولات از پردازنده های AMD نام برده شده

خب شما که خودتون بهتر از بنده جواب خودتون را دادید برادر سعید

روس آبارون اکسپورت در روسی معادل سازمان "صادرات تسلیحات روسیه" هست که کاتالوگش هم تجهیزات صادراتیه ، اما مسلما در سیستمهای خود روسیه پردازنده های اینتل یا AMD استفاده نمیشه .
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام
این خبر رو در کنار اون خبری که جناب پوتین گفتن که هزار تا سوخوس 35 میخوایم تولید کنیم بزاریم کنار هم شاید به نتایج جالبی بشه رسید!
احتمال اول همون به درک واصل شدن رادار گریزی هستش
احتمال دوم دو دو تا چارتا و جیبشون رو نگاه کردنه
سوخو 35 به کشورهای دیگه فروحته میشه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خب شما که خودتون بهتر از بنده جواب خودتون را دادید برادر سعید

روس آبارون اکسپورت در روسی معادل سازمان "صادرات تسلیحات روسیه" هست که کاتالوگش هم تجهیزات صادراتیه ، اما مسلما در سیستمهای خود روسیه پردازنده های اینتل یا AMD استفاده نمیشه .

اگر به سایت rusarm.ru که متعلق به شرکت روس آبارون اکسپورت هست مراجعه کنیم در کاتالوگ محصولات از پردازنده های AMD نام برده شده

خوب حرف من هم همین هست برادر من که تسلیحات روسی در مدل صادراتی از پردازنده های ساخت AMD استفاده میکنن تا بتونن در رقابت با تسلیحات غربی ضعیف نشون ندن و روسها برای تسلیحات مورد استفاده ارتششون از این پردازنده ها استفاده نمی کنند به دلیل امکان از کار انداخته شدن اونها توسط کشور سازنده. تا اینجا مشکلی نیست اما مشکلی که میخواستم بگم این که روسیه توان ساخت پردازنده ای در حد و اندازه محصولات AMD رو نداره و به عنوان مثال اگر در پدافند اس300 کامپیوتر مرکزی بجای یک پردازنده با توان پردازش 50 میلیارد بر ثانیه رو با یک نمونه که حداکثر 50 میلیون بر ثانیه توان محاسباتی داره عوض کنیم فکر میکنید نتیجه چنین کاری چی خواهد بود؟ یکی از تاثیرات در افزایش بقاپذیری در مقابل جنگ الکترونیک هست. یکی دیگر از دلایل که مهمتر میباشد در کاهش عملکرد است. مثلا اعلام شده رادار S-300PMU2 که 30D6N2 باید باشه توان رهگیری همزمان 36 هدف ایرودینامیک (مثلا هواپیما) رو داره ولی با چه پردازنده ای؟ قطعا با یک پردازنده مثل آرگون15 نمیشه.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

البته اطلاعات مربوط به پردازنده های نظامی معمولا در دسترس قرار نمیگیره و توان پردازنده ها اعلام نمیشه ، ضمن اینکه بسیار بعید هست که الکترونیک روسیه روی پردازنده های Argon 15 مانده باشه . شما همین کامپیوترهای سری Elbrus سامانه های فضایی شوروی رو نگاه کنید ، از نظر تکنولوژی پردازنده در مواردی بوده که چندین سال از رقبای غربیشون جلوتر بوده اند مثل پردازنده ی 32 بیتی EI-90 که در سال 1978 ساخته شد.

ببینید من این حرف رو قبول دارم که روسها نمیتونند یک پردازنده ی با قدرت مشابه AMD رو بصورت اقتصادی و با قیمت تمام شده ی پایین بسازند ، اما این رو قبول ندارم که توان تکنولوژیک ساخت پردازنده ی مشابه رو ندارند . همین الانش ما که ماییم و میگیم کلی تو صنایع الکترونیک عقبیم خودمون داریم پردازنده های رادارهامون رو طراحی میکنیم ، بعد مقایسه کنید با سازمانهای الکترونیکی شوروی که با بودجه ی کلان دولتی چه چیزهایی

یک مثال میزنم ، میدونید که مرحله ی اصلی ساخت یک پردازنده در حقیقت طراحی آن است ، یادمه نشریه ی The register در نسخه ی 7 ژوئن 1997 اعلام کرد شرکت اینتل در حال استفاده از تکنولوژی و طرح متخصصان شرکت Elbrus روسی برای توسعه ی پردازنده های پنتیوم III با توان بالاتر از 1 گیگاهرتز بود (توجه کنید سال 1997! زمانی که هنوز بحث سرعت کلاک 1 گیگاهرتز اصلا مطرح نبود) که از قابلیت هایی چون معماری Super Scalar استفاده میکرد . تازه این تکنولوژی یک شرکت از هم پاشیده ی شوروی بوده ....

http://www.theregist...y_technologies/
http://developer.int....htm#pentkovski

هنر شرکت هایی مانند اینتل و AMD اینه که انقدر خط تولید عظیم و سرعت تولید بالایی دارند که قیمت تمام شده ی قطعاتشون بسیار پایین میاد و نتیجتا در بصرفه بودن خرید قطعات هیچ کسی نمیتونه باهاشون رقابت کنه واسه همینه دنیا رو گرفتن. اما این اصلا به این معنی نیست که کسی نمیتونه تکنولوژی ساخت در سطح اونها یا پردازنده ی با سرعت قابل رقابت با آنها بسازد .

• Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
شايد در صورت تغذيه يك تيم تحقيقاتي دانشگاهي هم بتوان مشابه اسمي هر چيزي را توليد كرد ولي دو نكته است كه تفاوت ايجاد ميكند : يكي اطمينان پذيري و ديگري تجربه و دانش !
پردازنده هاي AMD هر دو را دارند چون تقريبا محصولاتشان فرا گير بوده و در شرايط مختلف امتحان خود را پس داده اند ، تجربه اين شركت ها و توان علمي آنها هم كه بر كسي پوشيده نيست ..
اما روسها و يا حتي ايران براي اينكه بتوانند ادعاي رقابت با اونها را داشته باشند ميبايست از مسير پر پيچ خمي بگذرند ( كه حداقل اون داشتن تجربه كافي ، داشتن تخصص در زمينه هاي مختلف و ... است )كه خب تا الان به نظر من اين مسئله اتفاق نيافتاده است ..
شايد روسها اكنون بتوانند مشابه پردازنده هاي اينتل و اي ام دي را طراحي بكنند ولي مطمئنا خود آنها هم امكان رقابت با اينتل و اي ام دي رو قبول نخواهند كرد ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

پردازنده هاي AMD هر دو را دارند چون تقريبا محصولاتشان فرا گير بوده و در شرايط مختلف امتحان خود را پس داده اند ، تجربه اين شركت ها و توان علمي آنها هم كه بر كسي پوشيده نيست ..
اما روسها و يا حتي ايران براي اينكه بتوانند ادعاي رقابت با اونها را داشته باشند ميبايست از مسير پر پيچ خمي بگذرند ( كه حداقل اون داشتن تجربه كافي ، داشتن تخصص در زمينه هاي مختلف و ... است )كه خب تا الان به نظر من اين مسئله اتفاق نيافتاده است ..
شايد روسها اكنون بتوانند مشابه پردازنده هاي اينتل و اي ام دي را طراحي بكنند ولي مطمئنا خود آنها هم امكان رقابت با اينتل و اي ام دي رو قبول نخواهند كرد ...

دوست عزیز بنده در مورد کشوری مثل روسیه و سابقه ی آن در طراحی پردازنده ها میتونم به جرات بگم تجربه و سابقه ی روسها چندان تفاوتی با آمریکا ندارد ! مطمئنا شما هم اگر در این مورد تحقیق کنید به حرف من خواهید رسید چراکه شرکت اینتل هم با همین دید به سراغ تکنولوژی روسی پردازنده ها رفت . اینکه فکر میکنید این اتفاق نیافتاده چون صنعت الکترونیک روسیه در انظار عموم چندان تو چشم نیست و خیلی ها فکر میکنند همین الان هم هنوز داره لامپ خلا میزنه !

بحث رقابت با AMD و شرکت های امریکایی رو هم خدمتتون عرض کردم ، اگر منظور بازار جهانی و بحث اقتصادی و بازاریابی برای محصولات هست مسلما هرکسی نمیتونه ادعای رقابت با آنها رو داشته باشه . اما از نظر توان تکنولوژیک بنظر من هم روسیه و هم ایران (برای رفع نیاز خودش) تکنولوژی ساخت لازم رو داره فقط هزینه ی تمام شده بالاتر هست که باعث میشه این تولیدات کانالیزه بشن و فقط در موارد مهم (مانند نظامی ، امنیتی و ...) مورد استفاده قرار بگیرند
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام
2 منبع خبري
http://www.business-...er-year/489248/
http://news.terra.co...cceb0aRCRD.html

كه در مورد يكسال تأخير تحويل ناو هواپيمابر روسي به هند نوشتن و در ضمن اون به تأخير توليد T-50 تا سال 2020 اشاره كردن .
من كمي گيج شدم بابت اين تأخير . چرا كه آگوست گذشته فرمانده نيروي هوايي روسيه اعلام كرده بود از 2015 توليد شروع مي شه و بزودي نمونه چهارم تي 50 هم به پرواز درخواهد آمد : ( برنامه تسليحاتي روسيه براي سالهاي 2011 تا 2020 شامل 250 عدد جنگنده سوخو 34 ، سوخو 35 و تي 50 )

http://www.ainonline...refueling-tests

علي الظاهر هندي ها بايد سال 2022 يا 2023 منتظر اين جنگنده براي خودشان باشند .

بعضي منابع مشكل تأخير را مربوط به نقص موتور PAK-faمي دونند .

نكته جالب ديگه اين خبر توليد برهموس با همكاري روسيه هست به شمارگان 1000 عدد و نمونه اي با سرعت 7 برابر سرعت صوت !

////////////////////////////
يك خط خبري ديگه هم اين چند وقته بود كه روسيه به پاكستان سلاح نمي فروشد .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
از همان ابتدا برای بنده محرض بود که نمونه های معرفی شده از پروژه پاکفا صرفا نمونه های آزمایشی هستند و قطعا در آینده شاهد رونمایی از ورژن های جدیدتری از T-50خواهیم بود.
بدیهی است که طراحان روس که برای محصول خود مخزن داخلی تسلیحات طراحی کرده اند تا RCS آن کاهش پیدا کند، هیچگاه موتور و آنتن ها و بخشهای دیگر را به امان خدا رها نخواهند کرد! درنمونه های ابتدایی رونمایی شده پاکفا که همه ما تا کنون دیده ایم، در واقع از همان موتور ها، آنتن ها و سنسور های سوخو35 استفاده شده بود و برای این که t-50 در مقابل رپتور یک جنگنده از پیش بازنده نباشد، باید جنبه های استیلث آن تقویت شود.
بنده پیش بینی میکنم در ورژن جدیدتر T-50 که درآینده رونمایی خواهد شد، پیشرفت های چشمگیری را در بخش پیشران، آنتن ها، سنسورها و برخی از بخش های دیگر مشاهده خواهیم کرد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عجب!!!!!!!!!!!!!
سابقه طراحی روسها در پردازنده ها رو میشه به اختصار توضیح بفرمایید که چگونه این مسیر رو رفتن؟
من فکر نمیکنم که حتی خود روسها جرات گفتن داشتن پردازنده همتراز و حتی در حد پنتیوم رو داشته باشن که بعضی از دوستان میفرماین.
ساخت خود پردازنده نیازمند فناوری هستش که به صورت انحصاری در دست آمریکاست.(دستگاه های مونتاژ و تولید)
تنها کشوری که بنده به یقین و سابقه اون اطمینا فناوری انحصاری تولید پردازنده کارآمد رو داره کشور آلمان و شرکت زیمنس است.
در حال حاضر کشورهای ژاپن-چین-تایوان-آلمان-فرانسه-روسیه-انگلیس میتونن پردازنده های قابل قبولی رو تولید کنن و از همه مهمتر کشور انگلیس هست که شرکتی مثل ای آر ام رو داره که پا به پای دو شرکت آمریکایی داره رقابت میکنه.
همین مسئله طراحی تراشه فقط نیست بلکه دستگاه های ساخت و مونتاژ اون مهم هستن که خود شرکت کوچیک ای آر ام چنین تجهیزاتی رو نداره.
ساخت پی سی بی که چندین میلیارد ترانزیستور رو تو خودش جا داده مثل اینکه خیلی سادست که همه دارن از مراحل ساخت تراشه میگن.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

دوستان یک سوالی دارم ... ( آف تاپیک ) .... فکر نمی کنید هزینه های طراحی و ساخت اف 22 و اف 35 زیادی بالا بوده !؟ چقدر احتمال خرج کردن این بودجه رو بر روری تسلیحات مخفی ولی با نام این دو پروژه می دهید !؟

..........................

البته بحث تجاری ساختن خودش بحث جداگانه ای هست ....

روس ها در حالی که جنگنده ها و بمب افکن های نسبتا خوبی می سازند ، ولی در زمینه ی هواپیماهای مسافربری حرفی برای گفتن در برابر هواپیماهای غربی ندارند !!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام.

عجب!!!!!!!!!!!!!

سابقه طراحی روسها در پردازنده ها رو میشه به اختصار توضیح بفرمایید که چگونه این مسیر رو رفتن؟
من فکر نمیکنم که حتی خود روسها جرات گفتن داشتن پردازنده همتراز و حتی در حد پنتیوم رو داشته باشن که بعضی از دوستان میفرماین.
ساخت خود پردازنده نیازمند فناوری هستش که به صورت انحصاری در دست آمریکاست.(دستگاه های مونتاژ و تولید)
تنها کشوری که بنده به یقین و سابقه اون اطمینا فناوری انحصاری تولید پردازنده کارآمد رو داره کشور آلمان و شرکت زیمنس است.
در حال حاضر کشورهای ژاپن-چین-تایوان-آلمان-فرانسه-روسیه-انگلیس میتونن پردازنده های قابل قبولی رو تولید کنن و از همه مهمتر کشور انگلیس هست که شرکتی مثل ای آر ام رو داره که پا به پای دو شرکت آمریکایی داره رقابت میکنه.
همین مسئله طراحی تراشه فقط نیست بلکه دستگاه های ساخت و مونتاژ اون مهم هستن که خود شرکت کوچیک ای آر ام چنین تجهیزاتی رو نداره.
ساخت پی سی بی که چندین میلیارد ترانزیستور رو تو خودش جا داده مثل اینکه خیلی سادست که همه دارن از مراحل ساخت تراشه میگن.

بنده با بخش اول فرمایشتون کاری ندارم و خود برادر چکا پاسخ خواهند داد.

اما درمورد بخش دوم:
بحث تولید یه چیزه و تولید انبوه یه مساله دیگه. امکان تولید تکی (یا تعداد محدود؛ به روش آزمایشگاهی و غیر تجاری. با هزینه خیلی بالاتر از تولید صنعتی) پردازنده ای در حد پنتیوم، نه تنها در روسیه، بلکه در ایران خودمون و حتی خیلی کشورهای عقب تر از ایران هم وجود داره و اگه مرحله طراحی انجام بشه، میشه با هزینه ای بالاتر از نمونه های تجاری، پردازنده هایی حتی قدرتمندتر از پنتیوم رو هم طراحی کرد.

الان نه فقط برای کارهای نظامی، بلکه برای کارهای تجاری هم در کشور ما آی سی هایی به صورت تکی و سفارشی تولید میشن که حتی شاید به فکرتون هم نرسه. مثلا سنسور زاویه با استفاده از آرایه ماتریسی کریستال مایع. با دقت تشخیص 0.1 درجه ساخته شده و عدم توافق در هزینه، اجازه ساخته شدن سنسور با دقت 0.01 درجه رو نداد. فکر می کنین کجا؟ دانشکده فیزیک دانشگاه تبریز.

درمورد پردازنده هم شما رو ارجاع میدم به تحقیقی درمورد فعالیت های دانشجویان الکترونیک در سالهای 81 تا 83 دانشگاه شریف. کارهای اونها نتایج بسیار خوب و شگفت آوری به همراه داشت. اما در همون زمان فعالیت ها تو اون دانشگاه متوقف شد. چرا که ادامه فعالیت ها به جای دیگه ای انتقال یافت!!!

بنده هم قبلا مثل شما فکر می کردم، اما فرمایشات جناب میسالو در تاپیکی دیگه مبنی بر عدم امکان ساخت سنسور آرایه ای مادون قرمز در ایران بنده رو به تحقیق بیشتر در این مورد واداشت که نتایج اون برای خود بنده شگفت انگیز بود و انگیزه ای بهم داد تا در آینده نه چندان دور به فعالیت در همین زمینه بپردازم ان شاء الله. یه نتیجه این تحقیق در یکی از مراکز تحقیقاتی این بود که: سنسور آرایه ای مادون قرمز که بچه بازیه! یه چیزی بگو که ارزش بحث داشته باشه! (البته درمورد همین سنسور هم بحث دقت، یکنواختی و ابعاد تراشه قابل بحثه و کسی ادعا نمی کنه که بهترین ها ساخته میشه. اما نیازهای نظامی ما رو کاملا جواب میده.)

یا حق
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

نپتون جان نمیدونم شما چقدر در جریان امور هستید اما تا جایی که اطلاع دارم و در پست قبلیم عرض کردم ، خود ایران هم برای سیستمهاش پردازنده طراحی میکنه و میسازه ، برای مثال پردازنده ی رادار تاکتیکی بصیر یکی از نمونه هایی هست که ایران خودش بصورت داخلی پردازنده رو طراحی و ساخته . تکنولوژی ساخت پردازنده چیز خیلی پیچیده ای نیست و همونطور که عرض کردم طراحیش حتی پیچیدگی و سختی بیشتری داره چون مدار ها مدار یکپارچه هستند و Couple کردن طبقات یک مدار الکترونیکی بصورت مستقیم هست که عملا هزینه ی سخت افزاری زیادی نداره ، اما طراحی رو بشدت پیچیده میکنه .

البته همونطور که عرض کردم ، آمریکا بعلت خط تولید وسیع و دستگاه های تولید گسترده که باعث تولید انبوه قطعات و نتیجتا کاهش قیمت و بصرفه شدن قطعات میشه از رقبای خود در بازار جهانی جلوتر هست

در مورد سابقه ی روسها در طراحی پردازنده شما رو به پردازنده ی ابرکامپیوترهای سری Elbrus و همچنین کامپیوترهای سری Argon ارجاع میدهم که سابقه ی طراحی و تولیدشون به اواسط دهه ی هفتاد برمیگرده ، اگر لینک دوم در اون پستمم مشاهده کنید میبینید که خود شرکت اینتل هم در وبسایتش متخصصان شرکت Elbrus روسیه رو بعنوان لیدر طراحی معماری پردازنده های سری پنتیوم III معرفی نموده است .
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم