ramtin_shahab7

شرح و تفصیل نبرد نهر خازر و قتل عبیدالله بن زیاد

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

بسیار عالی بود و متشکر

از کسانیکه اهل تاریخ و تحقیق در تاریخ باشند خیلی خوشم میاد

تشکر از مقاله زیباتون میشه گفت بی طرفانه بود و دقیق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
رامتین جان ، خیلی ممنون از این تحقیق ارزشمند و بزرگت ، گرچه دوستان احتمالا تا به حال منو ندیدند :cry: اما خب من معمولا پیگیری می کنم تاپیک های سایت رو و مخصوصا بخش تاریخی که البته کم بهش لطف میشه

اما دو نکته :
[quote]
گفتنی است که ابراهیم بن مالک یکی از بزرگترین شمشیر زنان تاریخ جهان بود و در جنگاوری اگر از پدرش برتر نبود،قطعا ضعیفتر نبود[/quote]

در مورد این بند بیشتر توضیح بده ، قطعا با شناختی که هست ، در مورد شمشیر زن های شهیر تاریخ اسلام اطلاع هایی وجود داره ، و مقایسه هایی صورت گرفته ، خیلی علاقه مندم که یه صحبت این چنینی اینجا رخ بده که در قدرت جنگاوری ، هر کدوم از بزرگان تاریخ در چه قیاسی نسبت به هم قرار می گرفتند

خب ما مثلا می دونیم که امیرالمومنین که بی رقیب صحنه های نبرد بوده ، و بعد از جنگ خندق هیچ یل عربی با اینکه گاها قرار می گرفته روبرو امیر المومنین ، اما علاقه ای به اینکار نداشته.

مالک ، ابراهیم و خود جناب مختار هم همچین صحبت هایی در بارشون هست ، خیلی علاقه مندم اگر تحلیلی در این باره هست و یا میشه جمع آوری کرد رو ببینم

کاش در مورد شخص ابن نمیر و کشته شدنش هم بیشتر توضیح میدادی ، چون حصین بن نمیر یکی از پست ترین اشقیا بود ، که هم در کربلا ، هم در کوباندن خانه کعبه و هم در جنگ با توابین هم فرمانده سپاه بود و با سلیمان جنگید و شخصا وی را به شهادت رساند .

جالب است که پذر وی همان کسی بود که زمانی که امیرالمومنین اواخر عمر خود ندای سلونی قبل ان تفقدونی سر دادند ، از ایشان پرسید اگر راست میگویی تعداد مو های سر من چقدر است !! و از اون پدر چنین پسری بعید نبود

یه مقدار فکر می کنم در مورد به درک واصل شدن این شقی بیشتر توضیح میدادی ، مقاله جامع تر و کامل ترین میشد

گرچه مثل همیشه ، تحقیق هات فوق العلاده هستند ، اگر روی یه موضوع خاص کار کنی با این قلم قشنگ و اطلاعاتت می تونی یه کتاب بی نظیر بنویسی !!

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]بسیار عالی بود و متشکر

از کسانیکه اهل تاریخ و تحقیق در تاریخ باشند خیلی خوشم میاد

تشکر از مقاله زیباتون میشه گفت بی طرفانه بود و دقیق
[/quote]

ممنون از لطف و توجهتون جاب ارنستو،خوشحالم که مورد توجه شما قرار گرفته

[quote]

در مورد این بند بیشتر توضیح بده ، قطعا با شناختی که هست ، در مورد شمشیر زن های شهیر تاریخ اسلام اطلاع هایی وجود داره ، و مقایسه هایی صورت گرفته ، خیلی علاقه مندم که یه صحبت این چنینی اینجا رخ بده که در قدرت جنگاوری ، هر کدوم از بزرگان تاریخ در چه قیاسی نسبت به هم قرار می گرفتند

[/quote]

راستش از نظرم نمیشه قیاس درستی کرد، در این که حضرت علی امیرالمؤمنین بزرگترین شمشیر زن بوده شکی نیست،اما از نظرم نمیشه بیایم رده بندی کنیم بگیم کی از اون یکی بهتر بوده چون هیج معیار مشخصی برای این مقایسه وجود نداره،فقط میتونیم بگیم اشخاصی مثل مالک اشتر،ابراهیم بن مالک اشتر،یا همین لطف علی خان زند،جزو شمشیرزنان بزرگ تاریخ جنگهای قدیم بودند

[quote]
خب ما مثلا می دونیم که امیرالمومنین که بی رقیب صحنه های نبرد بوده ، و بعد از جنگ خندق هیچ یل عربی با اینکه گاها قرار می گرفته روبرو امیر المومنین ، اما علاقه ای به اینکار نداشته
[/quote]

البته یه دیوونه در صفین علاقه به این کار داشت و جوابشو هم گرفت،یعنی جناب عبیدالله بن عمر بن خطاب!!

[quote]
در مورد این بند بیشتر توضیح بده
[/quote]

اما در مورد قدرت شمشیر زنی خود ابراهیم بن مالک،در برخی منابع داریم که در دوره نوجوانی در صفین حضور داشته و در مورد حضورش در جمل و نهروان منبع خاصی نداریم،اما بعیده حضور داشته باشه
اما در دوره بزرگسالی در جنگهای زیادی شرکت نداشته،تا جایی که میدونم در 4 جنگ حضور داشته،دو جنگ شهری و دو جنگ خارج شهر که در این دو جنگ خارج شهر همه رو متحیر کرد،یکی همین نصیبین یا نهر خازر،که واقعا اگه تدبیر و شمشیرش نبود، این پیروزی امکان پذیر نبود،دیگه خودت میدونه قدرت شمشیرش رو که چه تأثیری در اصل نبرد داشت،با این که این نبرد مثل نبردهای صدر اسلام،کوچک نبود که یک نفر بتونه تأثیر زیادی در نتیجه کل نبرد داشته باشه،اما یکی از دلایلی که جناح چپ از هم نپاشید مشاهده دلیری ابراهیم بود
در دیگر نبرد خارج شهر هم که حضور داشت،دیگه واقعا کولاک کرد،یعنی نبرد دیر جاثلیق بین عبدالملک مروان و مصعب بن زبیر! که با تعداد بسیار کمتر از لشکر شام و با وجود خیانت اکثر فرماندهین سپاه مصعب ،آنچنان دلیری کرد که روایات تاریخی میگن مدتی اون سپاه عظیم شام عقب نشینی کرد،ابن اعثم نوشته که مشابه اون نبرد رو تا اون موقع کسی از یک نفر ندیده بود،البته قطعا اغراق کردند،ولی چیزی که مسلمه اینه که در شمشیر زنی جزو نوابغ تاریخ بوده

روز آخر عمرش هم که با خیانت عتّاب بن ورقاء مواجه شد و یک نفره در مواجه انبوه لشکر بنی امیه قرار گرفت،ولی با این حال یک تنه در برابر چند ده یا شاید هم چند صد نفر سخت مقاومت کرد.
(شاید یه مطلب مشروح راجع جنگ دیر الجاثلیق هم نوشتم)
کلا راجع قیام مختار چند ضرب المثل برای عراقی ها ساخته شده،یکی از این ضرب المثل ها اینه که میگن فلانی جزو سپاه ابراهیم بن مالک اشتره(کنایه از قدرتمندی)

[quote]
کاش در مورد شخص ابن نمیر و کشته شدنش هم بیشتر توضیح میدادی ، چون حصین بن نمیر یکی از پست ترین اشقیا بود ، که هم در کربلا ، هم در کوباندن خانه کعبه و هم در جنگ با توابین هم فرمانده سپاه بود و با سلیمان جنگید و شخصا وی را به شهادت رساند
[/quote]

راستش سید جان،این مقاله فقط مرتبط با جنگ نهر خازر بود و اگه ببینی راجع شخصیت و پیشینه هیچ شخصی توضیح خاصی ارائه نکردم،حتی ابن زیاد
اگه مطلبی مرتبط با شخص ابن نمیر یا وقایعی مثل کوباندن خانه کعبه و جنگ استشهادی ِ عین الورده نوشتم،قول میدم راجع شخصیت این دشمن اهل بیت بیشتر توضیح بدم

[quote]
یه مقدار فکر می کنم در مورد به درک واصل شدن این شقی بیشتر توضیح میدادی ، مقاله جامع تر و کامل ترین میشد
[/quote]

اما کشته شدنش مرتبط با همین مطلبه
راستش در مورد نحوه کشته شدن این مرد چند روایت وجود داره،یکی همون روایت شریک بن جدیر،یک روایت این که شخص ابراهیم ،حصین رو هم کشت، و یکی هم این که معلوم نیست به دست چه کسی کشته شده،ابن اعثم روایت عجیبی داره و میگه که بر اثر بیماری مُرد! ابومخنف هم معتقده که در جنگ اسیر شده و مختار او را به قتل رسانده!(البته این دو روایت آخر خیلی منحصر به فرد هستند)

برا همین مختصر ازش رد شدم

البته ادعا ندارم مطلبم صد در صد کامله و هیچی رو از قلم ننداختم،و شاید حق با تو باشه و بهتر بود این روایات رو میاوردم،بعدا که برای یه کتاب خواستم در مورد این نبرد بنویسم،حتما روایتی که از نظر تاریخی متواتر تر و معتبر تر باشه رو خواهم آورد

[quote]اگر روی یه موضوع خاص کار کنی با این قلم قشنگ و اطلاعاتت می تونی یه کتاب بی نظیر بنویسی !! [/quote]

بدجور به فکرشم سید،مخصوصا این روزها که از نظر مسائل شخصی به ثبات نسبی رسیدم،شاید چند روز دیگه کار رو استارت بزنم،البته موضوعی که تو ذهنمه خیلی عظیمه و شاید چند دهه طول بکشه!!!!
حالا بعدا بیشتر بهت توضیح میدم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون از بابت مقاله‌ي خوبتون.

البته اي كاش به سبك جناب رضا كياني موحد، كمي گرافيك نيز بكار مي‌بردين و آرايش دو سپاه، نحوه‌ي نبرد و همچنين موقعيت مكاني‌شون رو به تصوير درمي‌آوردين تا مقاله‌تون كامل‌تر بشه.

ولي تا همين‌جاشم حسابي خسته نباشيد بايد خدمتتون عرض كرد.

-------------------------------------------

درخصوص حصين بن نمير، غالب روايات و نقل قول‌ها حكايت از كشته شدن وي به دست شريك بن جدير (كه برخلاف منختارنامه كه وي رو نابينا به تصوير كشيده شده بود، وي تنها يك چشم خود را در صفين از دست داده بود)، داره.

البته برخي هم عنوان مي‌كنن كه شريك، پسر زياد رو كشت و ابراهيم، حصين بن نمير رو به قتل رسوند. ولي فكر كنم ترتيب عنوان شده در فوق صحيح‌تر باشه.

-------------------------------------------

و اما درخصوص فرمايش دوستمون؛ جناب [b]Seyedaha[/b] :

[quote]جالب است که پذر وی همان کسی بود که زمانی که امیرالمومنین اواخر عمر خود ندای سلونی قبل ان تفقدونی سر دادند ، از ایشان پرسید اگر راست میگویی تعداد مو های سر من چقدر است !! و از اون پدر چنین پسری بعید نبود [/quote]
دوست گرامي.
شخصي كه شما فرمودين، پدر حصين بن نمير نبود. بلكه طبق مستندات موجود (مانند بحار الانوار - جلد دهم - روايت از اصبغ بن نباته و نظير آن)، اين شخص سعد بن ابي وقاص، سردار فاتح ايران و پدر عمر بن سعد بن ابي وقاص، فرمانده اشقياء دشت نينوا بود.

البته شايد شما هم در اين زمينه مستنداتي داشته باشين كه در اينصورت خوشحال مي‌شم از اون‌ها مطلع بشم.

--------------------------------------------

[quote]منبع :
...
الکامل فی التاریخ،جلد 4،ابن اثیر [/quote]
مي‌گم اين تاريخ كامل شما يكم قديميه‌ها :oops: !

آخه اين روايت در جلد ششم - صفحه 2459 به بعد عنوان شده! :coffee:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
البته اي كاش به سبك جناب رضا كياني موحد، كمي گرافيك نيز بكار مي‌بردين و آرايش دو سپاه، نحوه‌ي نبرد و همچنين موقعيت مكاني‌شون رو به تصوير درمي‌آوردين تا مقاله‌تون كامل‌تر بشه.
[/quote]

آخه استعدادشو ندارم:coffee:

[quote]مي‌گم اين تاريخ كامل شما يكم قديميه‌ها :oops: !

آخه اين روايت در جلد ششم - صفحه 2459 به بعد عنوان شده! :whew:
[/quote]

راستش مستقیما از متن کتاب فوق استفاده نکردم،بلکه از یک مقاله عراقی راجع ابراهیم مالک اشتر استفاده کردم که اون مقاله از الکامل فی التاریخ ِ چاپ بیروت(انتشارات دارالکتب العلمیه،چاپ سال 1995)استفاده کرده بود و نوشته بود جلد 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بابا فیلمشو دیدیم واقعا خیلی خوب وجذاب بود

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دوست گرامي.
شخصي كه شما فرمودين، پدر حصين بن نمير نبود. بلكه طبق مستندات موجود (مانند بحار الانوار - جلد دهم - روايت از اصبغ بن نباته و نظير آن)، اين شخص سعد بن ابي وقاص، سردار فاتح ايران و پدر عمر بن سعد بن ابي وقاص، فرمانده اشقياء دشت نينوا بود.

البته شايد شما هم در اين زمينه مستنداتي داشته باشين كه در اينصورت خوشحال مي‌شم از اون‌ها مطلع بشم.
[/quote]

سلام جناب مصطفی خان

عرضم به حضورتون که مستدرک های تاریخی همونطور که قطعا خودتون بیش از من اطلاع دارید و اینطور که مشخص هست به تاریخ اشراف خوبی دارید ، به یک شکل روایت نمیشه ، و روایت های مختلفی از یک واقعه ذکر میشه

بنده هم هم در بحار و هم در نقلی از مرحوم شوشتری (ره) به این نقلی که شما ذکر کردید رسیدم و قطعا بدون دلیل از کنار اون نمی گذرم و الانم که بر مبنای خودم اعتقاد دارم ، این نقل رو هم به عنوان یک نقل از منابع معتبر رد نمی کنم .

اما یک نقل هم در طیری ( متاسفانه به دلیل اینکه الان این منبع در اختیارم نیست ، امکان درج آدرس دقیق رو ندارم و اون منابع اینترنتی هم که این نقل رو ذکر کردند ، بخاطر اینکه این داستان رو به صورت احساسی و بدون نقل از تاریخ و بر مبنای شنیده ها ذکر کردند ، آدرس تاریخی پیدا نکردم که در صورتی که توضیحات قانع کننده نبود و یا لازم به پیدا کردنش بود حتما سعی می کنم که سریعا پیدا کنم )

اما بعد ، در نقل کلی آمده ( به مضمون و نه به متن ) که امام فرمودند که از من بپرسید قبل از اینکه مرا نیابید ، مردی در بین جمعیت گفت ، که تعداد مو های من چه میزان است که امام می فرمایند به خدا که می دانم ، ولی حجتی پیش تو هست تا صحت حرف مرا تایید کند ؟ و صحبت مرا اثبات کند ؟ مرد ساکت شد و امام ادامه داد که اما تورا از رازی دیگر آگاه کنم و ادامه دادند : در خانه تو فرزندی هست که پسر دختر پیامبر صلوات الله علیه واله را خواهد کشت.

بر اساس این نقل بسیاری از نویسندگان ، آن فرد را عمر بن سعد می خوانند زیرا وی فرمانده سپاه مقابل امام در عاشورا بود ، و البته در این میان تاریخ هایی هم این نقل را تایید و اون فرد را سعد می نامند .

اما نقل های دیگری از تاریخ هم وجود داره که اون فرد رو نمیر کندی ، پدر حصین بن نمیر ، (حصین) یکی از سرداران سپاه در عاشورا ذکر می کنند که هم خودش و هم پدرش دشمنی دیرینه ای با آل علی داشتند و آن روایت را نقض نمی کند

از طرفی سوالی مطرح میشه که زمان طرح این ندا کی بود ؟ بیشتر نقل های تاریخی و البته استنباط عقلی اینطوری برداشت می کنه که این صحبت زمانی پیش میاد که امام در اواخر حکومت و عمر شریفشون بوده باشند و بر همه ما مشخص است که امام بعد از واقعه و جنگ جمل به کوفه نقل مکان کردند و در آنجا حکومتشون رو ادامه دادند . و خیلی از نقل ها هم بیان می کنه که این ندا بعد از جنگ دوم یا سوم حضرت و در کوفه و یا در خلال یکی از جنگ ها بیان شده (این یا ها برای این است که نقل است که در خلال فاصله میان صفین و نهروان و نقل دیگری نیز وجود دارد که در کوفه و بعد از نهروان بیان شده است و در مسجد و یکی از خطبه ها )

ضمنا در نقل ها اومده که سعد ابی وقاص بعد از شورای 6 نفره و بعد از مدتی که از ولایت بر کوفه توسط عثمان عزل شد ، به مدینه باز گشت و تا آخر عمرش در مدینه ماند تا مرد . و مسافرتی آن هم به صورتی که به کوفه و مقر حکومت امیرالمومنین بیاد و در خطبه اون حضرت شرکت و با اون سبقه که حتی در شورای شش نفره قرار داشته ، خودش رو اینقدر خار و کوچک جلوه بده ، بسیار دور از موقعیت های فکری و عقلیست .
و فقط زمانی میشه که این نقل رو پذیرفت که ما بپذیریم که اکثر نقل های قولی و حتی نقل فکری باطل و این جمله قبل از حکومت آن حضرت رخ داده باشه که این هم بعید هست.

اما در مورد نمیر بنی تیمیمی ، باید عرض کنم که این فرد همونطور که از نام قبیله اش پیداست ، از قبایل ساکن در کوفه بوده و دور از ذهن نیست که این نقل ها صحبح و این ملعون این مسئله رو ذکر کرده باشه

به هر حال من از نظر عقلی و دلیل انتخاب این نقل رو شرح دادم ، متاسفانه اونطور که شما خواستید مستدرک رو نتونستم ذکر کنم و اگر عمری باشه و نیازی ، قطعا دسترسی به مستدرک ها رو هم امکان پذیر می کنم .

در کل اون صحبت برای این بود که رذالت این خانواده پست و دشمن اهل بیت ذکر بشه ، اگر از نظر تاریخی هم صحیح نباشه به قول معروف چیزی از ارزش های این ام الخبائث کم نمی کنه .

موفق باشید

یا حق
[/quote]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از مقاله خوبتون
واقعا اگر ابراهیم در کمک به مختار دچارشک و تردید نشده بود .قطعاً تاریخ اسلام کاملا متفاوت تر وبهتر از این می بود . وبسیاری از بدعتها در همون اوایل اسلام محو می شد واسلام ناب محمدی بر سرزمین مسلمانان طلوع می کرد ولی افسوس که ابراهیم با این شک هم به خود وهم به جهان اسلام ضرر زد .....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر رامتين عزيز.
شكسته نفسي نفرمايين.

توصيه مي‌كنم نگاهي به مقالات جناب كياني بياندازين. فقط كافيه با احاطه‌ي خوبي كه نسبت به مطلب دارين، كمي تصور از جنگشون هم داشته باشين يا از ساير دوستان كمك بگيرين تا بتونين جلوه‌اي گرافيكي رو هم ضميمه‌ي كار زيباتون بفرمايين.

ممنون بابت توضيحتون درخصوص تاريخ كامل.

--------------------------------------

دوست گرامي؛ Seyedaha.

هرچند كه براي فرمايشاتتون مستنداتي ارائه نفرمودين، لكن فرمايش شما آنقدر متين و مستدل بود كه به اين سادگي‌ها نشه ردش كرد.

اين فرمايش به همراه ساير مستندات (مثل بحث تقدم و تأخر زماني درخصوص سعد بن ابي وقاص و ساير موارد مربوطه) هم به قدر كفايت منطقي به نظر مي‌رسيد.

علي اي حال بنده به اين فرضيه‌ي شما هم احترام مي‌ذارم و به خودم نمي‌تونم اجازه‌ي رد كردنش رو بدم.

البته يه بحثي هم در كتب هست كه بر اون اساس، بحث سن و سال اندك كودك مورد اشاره‌ي حضرت (ع) رو مطرح كرده‌ان. اگر اين فرض رو در نظر بگيريم و فرض بر صحتش داشته باشيم و همچنين اين فرض رو داشته باشيم كه حضرت (ع) اين فرمايش رو در روزهاي پاياني عمر شريفشون فرمودن، در نتيجه هم حصين بن نمير و هم عمر بن سعد از ليست خارج مي‌شن. چرا كه فاصله‌ي بين شهادت حضرت در 21 رمضان سال 40 هجري قمري و واقعه‌ي كربلا در 10 محرم الحرام سال 61 هجري قمري، چيزي در حدود بيست سال و چهار، پنج ماه مي‌شه و طبيعتاً دو نفر از بزرگترين سرداران سپاه اشقياء نمي‌تونستن چنين سن و سال اندكي داشته باشن. كما اينكه فقط شخص عمر بن سعد، سني درحدود مختار ثقفي داشت (مختار متولد سال اول هجري بود).

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مقاله خيلي جالبي بود
ضمن اينكه دوستان و اساتيد محترم با دليل و مدرك و حفظ شان و منزلت همديگر به مباحثه باهم پرداختند و فضاي زيبايي رو ايجاد كردند كه حداقل من خيلي استفاده كرد اميدوارم براي ديگران الگوي خوبي باشد اين تاپيك

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نمی دونستم چنین مقاله ای در سایت داریم اگر نه خودم به زحمت نمی انداختم و دنبال چنین چنین مقاله ای در نت نمی گشتم.دوستمون که نیست از همین جا و غیبابی دوباره بابت مقاله ی زیباشون تشکر می کنم :rose:
هر جا باشه با ایشالله موفق باشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right]بسیار عالی.سوالی که برای من پیش اومده این است که به چه دلیل مردم کوفه بر علیه مختار شورش کردند تا جایی که مختار مجبور شد اونها رو با زور سرکوب کنه.؟ ظاهرا سوال بی ربطی هست ولی با توجه به بقیه موارد تاریخی که از پی آمد شاید چندان هم سوال نابجایی نباشه[/right]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='RezaKiani' timestamp='1356503404' post='290421']

[right]بسیار عالی.سوالی که برای من پیش اومده این است که به چه دلیل مردم کوفه بر علیه مختار شورش کردند تا جایی که مختار مجبور شد اونها رو با زور سرکوب کنه.؟ ظاهرا سوال بی ربطی هست ولی با توجه به بقیه موارد تاریخی که از پی آمد شاید چندان هم سوال نابجایی نباشه[/right]
[/quote]
متاسفانه در اون مقطع شیعیان در کوفه اقلیت بودند، در ابتدای قیام مختار هم 17 هزار نفر باهاش بیعت کردن در حالیکه 40 هزار نفر در بیعت ابن مطیع زبیری بودند.
قصاص امثال شمر و عمرسعد که مردم کوفه اونها رو بزرگ و سرور خودشون می دونستن هم حس کینه و انتقام جویی اونها رو که کلا خوراک عرب جماعته تشدید کرد و در نهایت کار مختار رو ساخت.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.