king-kaveh

مقایسه قدرت مانور F-22 و SU-30MK و SU-35

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote]ویژگی رادار گریزی یک برتری نسبی و موقتی هست که با [b]ساختن راداری پیشرفته تر[/b] حل میشه!

پیشرفت تکنولوژی رادار سریعتر و کم خرج تر از تکنولوژی رادارگریزیه. همین ویژگی باعث شده تا کشور های پیشرو مثل روسیه و حتی آمریکا تمایل چندانی برای سرمایه گذاری انبوه تو ساخت جنگنده رادار گریز از خود نشون ندن .[/quote]

با سلام بر خلاف نظر شما من فکر میکنم در حال حاضر سرمایه گذاری کشورها روی تولید انبوه جنگنده های رادار گریز هست امریکا در تلاش تا هر چه سربع تر F-35 رو به تولید انبوه برسونه و یا روسیه که به همین شکل داره روی تولید انبوه پکفا کار میکنه حتی هند و چین هم به همین شکل دارن روی جنگنده های رادار گریز کار میکنن.همین جدیت در تولید جنگنده های رادارگریز باعث شده تا پروژه هایی مثل سایلنت ایگل در امریکا و سوخو ۳۴ در روسیه پیشرفت کندی داشته باشن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
icon_rolleyes

علی آقا پست ما رو پاک کردی ببین چطوری دارن ما رو میزنن

میدونم خلافه ولی بزار حداقل بتونم منظورمو درست برسونم.

پست قبلی رو دوباره ارسال میکنم icon_wink
[quote]ببینید شما ویژگی های رادارگریزی و رادار پیشرفته رو در یک طرف قضیه ( مثلآ در این مورد فقط در هواپیمای f-22 ) در نظر میگیرید در حالی که درگیری بین دو طرف مد نظر منه. یعنی جنگنده از یه طرف و سیستم راداری و پدافند در طرف دیگه. شما میگید رادار قادر به شناسایی جنگنده ای مثل f-22 نیست و درنتیجه سیستم های پدافندی نمیتونند جنگنده رو هدف قرار داده و منهدم کنند ، درسته؟

واسه اینکه منظور خودم رو بهتر برسونم گریزی به ماجرای بمب افکن b-2 میزنم. تا چند سال پس از رونمایی b-2 هیچ سیستم راداری قادر به تشخیصش نبود و این بمب افکن هر زمان ، هر کجا که میخواست میتونست بره و بمباران کنه و این واسه آمریکا یک برتری استراتژیک بی چون و چرایی رو ایجاد میکرد. تو همون سالهای ابتدایی قیمت هر فروند b-2 حدود 3.5 میلیارد دلار براورد میشد که اسم گرانترین هواپیمای جهان رو به دوش میکشید. اما چند سال بعد روسها با ساختن s -300 ( دقیق یادم نیست ساخت بود یا ارتقاء به مدل جدید) تونست این هواپیما رو شناسایی و مورد هدف هم قرار بده. بعد از انتشار این خبر قیمت b-2 شد 1.2 میلیارد دلار! چرا ؟ چون دیگه قابلیت هدف قرار دادن کشور روسیه و دیگر کشور هایی که کاربر s-300 بودند رو نداشت و اون برتری قبل رو از دست داده بود. خب آیا آمریکا اومد و یه بمب افکن جدیدتر و رادارگریز تر درست کرد؟ تا الان که جواب منفیه و بمب افکن استراتژیک آمریکا همون b-2 هست. اما روسها s-300 رو ارتقاء دادند و s-400 و s-500 هم ساختند که به مراتب از s-300 برتره. چه تو رادار و چه تو تسلیحات.

جنگنده هایی مثل f-22 یا f-35 ممکنه چند سالی برتری رادارگریزی نسبت به پدافند ها داشته باشند اما این برتری ها با ساختن تجهیزات راداری پیشرفته تر خیلی زود از دست میره. اون 2 - 3 هزارتا f-35 هم که آمریکا داره میسازه واسه 30 - 40 سال آینده جایگزین f-16 , f-18 , (؟)f-15 هاشه همونطور که این جنگنده ها جایگزین فانتوم ها شدند. شما مطمئن باشید چند سال بعد _ حالا 5 سال یا 10 سال _کشف f-35 به راحتی کشف فانتم تو سال 1980 خواهد بود.
[/quote]

--------------------------------------------------

در مورد قدرت مانور پذیری هم به نظر میرسه کلیپ مذکور توسط یکی از کاربرای آمریکایی ساخته شده. چون تو خود یوتیوپ واسه سوخوها مانورهایی بهتر از این کلیپ هم یافت میشه. گرچه به شخصه در حال حاضر تو یه نبرد هوایی برتری رو از آن f-22 میدونم به خاطر ویژگی رادار گریزیش و دید اولش. [b]فعلآ![/b]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name="cheka"][quote][quote]
داداش من از نظر علوم هوافضا و نیروهای وارده بر جنگنده امکان نداره یک جنگنده بتونه در راستای حرکتش به قول شما پشتک بزنه !!!!! احتمالا چیزی که دیدید کلیپ تخلیه بوده !

واماندگی(staill) حالتی است که میزان نیروی برآ به طور قابل توجه ای افت می کنه این افت نیروی برآ ممکن است به خاطر زیاد شدن زوایه حمله یا اینکه کم شدن سرعت باشه

اون مانور هم اسمش سوپر کبری هست که سوخو انجام میده جنگنده 108 درجه در راستای قائم منحرف میشه دوباره به حالت اول بر می گرده که به خاطر شکل بدنه هست

[b]چیزی که شما می گید یعنی جنگنده 360 درجهicon_rolleyes[/b] چندین بار در راستای قائم ! پشتک بزنه محاله !! چون با افزایش زاویه جنگنده دچار وامانگی میشه و سقوط می کنه

[/quote]

مانور چرخش 360 درجه وجود داره و به مانور Kulbit معروف هست ، در این مانور اتفاقا هواپیما Stall هم میکنه ! اما کنترل پذیری هواپیما در هنگام واماندگی باعث انجام یک لوپ میشه که به این مانورها ، مانورهای Post Stall میگن . (البته قطر این لوپ بسیار کم و تقریبا برابر طول خود هواپیماست)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a2/Su-37_Kulbit.png/400px-Su-37_Kulbit.png

اینطور که تو ویکی نوشته Mig-29OVT ، Su-35 ، Su-37 و F-22 این مانور رو انجام داده اند و قابلیت انجامشو دارند (هرچند من خودم فقط انجام این مانور توسط Su-37 رو دیده ام)[/quote]

تشکر دوست عزیز من اطلاعات هواپیمائی خودم قدیمی شده خیلی اسم ها یادم رفته ولی فیلمی داشتم این مانور رو su-35 اجرا کرد ولی نشنیده بودم F-22 هم اجراء بکنه ...
در ضمن من اشتباه کردم f-22 لحاظ برتری مانور بر f-23 انتخاب شد که من برعکس اعلام کردم عذرخواهی می کنم از دوستان ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center]بسمه رب الشهداء
[/align]

اينم يه چند تا فيلم ناب از جنگنده هاي روسي براي دوستان عزيز

[url=http://www.aparat.com/v/e4ae04cf1d714ae371f3e5ded9f2ab79140308]مانور هاي جنگنده T-50 روسي همراه با انجام لوپ[/url]

[url=http://www.aparat.com/v/b8629cd0148f51112fb53be9ae490c98135314]مانور هاي سنگين جنگنده SU-30MK با لوپ دوبل[/url]

[url=http://www.aparat.com/v/d56e76f355598ff51ed06811a4b4b247140253]مانور هاي سنگين جنگنده SU-37 با انجام مانور كبرا و لوپ هاي متعدد[/url]

والله ديگه نميدونم چي بگم ، اينا بيشتر شبيه بازيهاي كامپيوتري هستش !!

البته من چيز زيادي از F-22 نداشتم ، دوستان براي اونم يه چند تا فيلم بزارن !!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://hamedkarimi.persiangig.com/F-22%20Raptor.mp4

اینم یه فیلم از رپتور شاید به درد بخوره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
قصد ایجاد کننده تاپیک فقط مانور پذیری هست پس فقط در این مورد صحبت کنن دوستان.
اف۲۲ قابلیت خاصیش چشم من رو گرفت و اونم سریع بودن در اجرای دستورات و فرمان ها بود ولی سوخو ۳۵ چیز دیگه ای بود در مانورها به طوری که وقتی ملق می زنه انگار یه ژیمناسته.
البته اینم بگم من در بعد هوایی ضعیف هستم پس دوستان شاعبه طرفداری از روسیه و آمریکا و امثالهم رو پیش نکشن من از روی تصاویر و کلیپ های دوستان عرض کردم نظرم رو.

اما دقیقا مشخص هست کسی که کلیپ رو تهیه کرده علاقه خاصی به اف۲۲ داشته و اگر شما روانشناسی فیلم رو در نظر بگیرین زمان بیشتری به اون اختصاص داده که به طوری طبیعی در فرد تاثیر روانی می زاره در مورد برتری اف۲۲ و در عین حال تصاویر سوخو به چند ثانیه محدود و به اتمام می رسن.و نکته بعدی اینکه خیلی از تواناییها و مانورهای سخت سوخو رو پوشش نداده.
فکر می کنم مانور پذیری سوخو مقداری خیلی کمی بهتر از اف۲۲ هست هر چند اف۲۲ دستور پذیری و سرعت بالایی داشت ولی سوخوچیز خاصی به نظرم اومد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]یک مقاله ای توی همین سایت هست که در مجموع su-35 رو برتر دونسته بود و به نقل از منبع بی نام حق آتش اول رو به سوخو 35 داده بود که بسی خندیدیم!

اساسا تا سوخو بیاد اف 22 پنهان کار رو توی رادارش شناسایی و اماده هدف گیری قرار بده اف 22 اونو محو کرده

اما در مورد مانور پذیری اف 22 می تونست خیلی بهتر از این باشه ولی به دلیل پنهان کاری از بردار رانش 2 بعدی استفاده کرده و این اونو از حالت ایده آل پایین اورده
[b]
ولی باز هم در داگفایت این کمبود رو با رادار پیشرفته با قدرت محاسبه 10 میلیارد محاسبه در ثانیه(!) میوتونه به راحتی سوخو رو شکار کنه[/b]

ولی به صورت جداگانه بدون محاسبه وضعیت جنگی(مثلا مانور نمایشی غیر نظامی) سوخو با بردار رانش 3 بعدی شاید کمی بهتر باشه یا برابر باشن[/quote]

سلام

اگه اشتباه نکنم 10 میلیارد محاسبه در ثانیه می شه برابر 10 گیگاهرتز ... یحتمل سی پی یو خانگی و عادی شما اگر دو هسته ای باشه ( دو هسته ی واقعی ) هر هسته ش امکان انجام عملیات معادل 1-2 گیگاهرتز داره ( در کل کامپیوتر های شخصی معمولا توان محاسباتی بین 3 تا 4 گیگاهرتز دارند )

بنابراین توان محاسبات 10 میلیارد محسابه در ثانیه چیز عجیبی نیست چه اینکه شما با خرج کمتر از 200 دلار به توان محاسبات 3 الی 4 گیگاهرتز می رسید !!!
... نکته در نرم افزار رادار و کنترل این جنگنده هست که باید یک فرآیند مهندسی نرم افزار بسیار پیچیده و سخت در طی روند ساختش اعمال بشه !! ( در مورد فرایند مهندسی نرم افزار همین بس که بگویم فرق شرکت ها بزرگ با شرکت های کوچک در این موضوع - مهندسی نرم افزار - هست وگرنه کد نویسی را به هر زحمتی که شده می توان انجام داد !!! )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب 100 تا جایی که بنده اطلاع دارم پردازنده های مورد استفاده در جنگ افزارها با پردازنده های تجاری مثل قلب تپنده ی کامپیوتر من و شما بسیار متفاوت است فناوری متفاوتی نسبت به هم دارند و پردازنده ها و سوپر ترانزیستورهای نظامی بسیار گران قیمت و حتی طبقه بندی شده هستند.

در مورد مانورپذیری دو جنگنده ی سوخو 30 و اف 22 هم باید بگویم که رقیب شرقی در جایگاه بالاتری قرار می گیرد البته با تفاوتی اندک (گرچه در کل رپتور یک سر و گردن از سوخو بالاتر است)،چیز جالبی که ذهن من رو به خودش جلب کرده است اینه که در بازی Ace combat بالاترین مانور پذیری مطعلق به جنگنده ی اف 22 بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
از کاوه عزیز ممنون
من هم از طرفداران سوخوی هستم و با دانش اندکی که دارم به نظر میومد در بعضی از زمینه ها سوخوی بهتر عمل میکنه ( البته بعضا اف 22 هم برتری نسبی داشت ) اما اینکه تکنولوژی روسها 20 سال عقب تر از آمریکاییهاس رو قبول ندارم ( یاد فاکس هوندهای روسی در جنگ عراقی بیافتیم که چه دردسرهایی برای هواپیماهای مهاجمین درست کرده بودن ) ولی مسلما چینی ها کمی عقبتر از هر دو هستن

اما به هر صورت معتقد هستم در واقع خلبان متبحر در صورت وجود امکانات مساوی مسلما برنده درگیری خواهد بود یا شاید حتی در صورت امکانات کمتر ( البته نه با اختلاف زیاد ) یک خلبان برتره که صحنه نبرد رو عوض میکنه ( جبهه نگیرین منظورم درگیری اف 5 با رپتور نیست ) فقط وقتی تست مناسبی صورت میگیره که خلبانها یا یکی باشن یا از نظر فنی برتری نسبی به هم نداشته باشن . منظورم تست استاندارد هست . حتما همه دوستان میدونن که فقط در این شرایطه که میشه مقایسه نسبتا قطعی داشت . شمنا با نظر اون دوستمون هم موافقم که گفتن کمی هم به اف 22 لطف داشتن و تمامی مانورهای ممکن رو مخصوصا مواردی که برتری سوخوی مشخصه نگذاشتن
اما اینجا یک سوال مهم پیش می آد ؟!!!

آیا با توجه به تکنولوژی پیشرفته در تسلیحات و رادارهای امروزی دیگه نیاز به داگ فایت های واقعی یا برخورد در فاصله نزدیک مثل زمان جنگ تحمیلی خودمون پیش می آد ( مخصوصا در مورد این دو هیولا ) یادمه در مورد خاطررات دوران جنگ میخوندم که خلبان میراژ عراقی گفته بود که وقتی بر فراز خاک کشور عزیزمون در پرواز بوده ، مدتها در رادار خودش میدیده که توسط یک موشک که لاک کرده بوده در خطر قرار گرفته ، بدون اینکه هواپیمای شلیک کننده رو ببینه و نهایتا هم سرنگون شده و خلبان اف 14 ایرانی گفته بود من در آسمان استان اصفهان به سمت هدف ( میراژ عراقی ) شلیک کردم و فرود آمدم و وقتی از هواپیما خارج شدم خبر سقوط میراژ رو شنیدم

نخواستم سرتون رو با مطلبی تکراری درد بیارم اما با یاد آوری این نکته خواستم کمی به قدرت رادارگریزی و امکانات اف 22 بیشتر فکر کنیم . البته اگر اشتباه نکنم روی سوخوی هم رادار زاسلون نصب شده که فرار ازش سخته .

مسلما روسها هم به همین نتیجه رسیدن و تا به امروز تغییرات مناسبی روی رادارها و موشکهاشون ایجاد کردن که چه در بازار فروش این هواپیما به کشورهای درگیر با آمریکا و چه به هنگام درگیری احتمالی چیزی کم نیاورن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارسال شده در · مخفی شده توسط MR9، 17 آذر 1394 - دلیلی ارایه نشده است
مخفی شده توسط MR9، 17 آذر 1394 - دلیلی ارایه نشده است

این تایپیک چرا بالا اومده .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.