TAHA-SH

طراحی مفهومی یک موشک هوا به هوای جدید +قسمت سوم وآخر - طرحی استثنائی از غرب JDRADM

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote name='warjo' timestamp='1343538729' post='262393']
آخه داریم در مورد موتور و سرعت اون صحبت می کنیم
حالا بیاییم وزن سر جنگی را حذف کنیم :
Missile Weight=335-50=285
Delta V=10*245*(285/(285-132))=4564 ft=1391 m/s
حالا اگر سرعت صوت را 340 در نظر بگیریم سرعت خود موشک از چهار ماخ خواهد گذشت

به همین خاطر بود که پرسیدم امکان داره مبنای محاسبه ، سرعت موشک بدون در نظر گرفتن وزن سر جنگی باشه ؟ممنون که برای بیسوادهایی مثل من وقت می گذاری .
[/quote]

این یک فرمول نسبتا ساده است که فاکتورهای اون بصورت تقریبی جاگذاری شده - طبیعتا وقتی وزن موشک کم بشه با حفظ قدرت موتور و ثابت موندن بقیه داده های فرمول- سرعت بیشتر خواهد شد ولی درنظر داشته باشید که درسرعت بیشتر مقاومت هوا هم به نسبت بیشتر میشود

[quote name='iran_zamen58' timestamp='1360595449' post='299571']
خيلي جالب بود دستت درد نكنه.
ما در زمينه اين موشكها به كجا رسيديم؟
مثلا فونيكس تونستيم بسازيم؟
[/quote]
بله دوست عزیز نمونه وطنی فونیکس بنام فکور دارای برد بیشتر و سیستم اسکن الکترونیکی پالس داپلر هست که آزمایش هم شده است

[quote name='mohammaddanger' timestamp='1377536652' post='332970']
طاهای گرامی ، مقاله زیبایی بود ؛ این طرح رو به جایی رسوندید ؟
به نظرم طرح خوبی هستش و با توجه به پیوسته بودن علوم ، احتمالا در این حوزه هم تا کنون پیشرفت هایی داشتیم ، به امید قاهر دو موتوره با موشک طاها :دی
[/quote]

ممنونم دوست عزیز - من شخصا امید زیادی دارم که بشه موشک چابک دوربردی با سیستم نسبتا هوشمند ساخت که با متئور رقابت کنه

[quote name='mrb' timestamp='1377555222' post='333115']
با سلام خدمت دوستان عزیز و تشکر از طاهای عزیز بابت مقاله خیلی خوبش
بنظر بنده اولویت اول کشور در شرایط فعلی سیستمهای موشکی اعم از بالستیک نقطه زن و دقیق، سیستمهای پدافند هوایی و هشدار زودهنگام و در نهایت موشکهای کروز هست. البته این مطلب رو براساس نوع تهدیداتی که متوجه ما هست عرض کردم. البته منظورم این نیست که روی بقیه موارد کارهای تحقیقاتی و عملیاتی صورت نگیره اما اگر به این قضیه دقت کنیم که هدف ما دفاع از مملکت با استفاده از هر ابزاری که شده هست (خواه موشکی یا هرچیز دیگه) و همچنین توجه به این نکته که قدرت موشکی فعلی ما هم برای دشمن رعب انگیزه و همچنین وجود دشمن اصلی فرا منطقه ای بنابراین به نظر من چنانچه ما بتونیم این قدرت بازدارنده رو بیش از پیش افزایش بدیم زمان کافی برای رشد سایر علوم و فنون رو فراهم خواهیم کرد. برای روشن تر شدن موضوع مثالی میزنم. مثلا در بازی شطرنج وقتی که کیش میشیم اول باید رفع کیش کنیم تا بعد بتونیم دشمن رو کیش و مات کنیم. الان هم با توجه به انواع و اقسام تحریمها و تهدیدات موجود ما باید بتونیم از توانایی تقریبا بالفعل خودمون (منظورم توان موشکی موجود) دشمن رو در فاصله معقول نگه داریم و زمان کافی برای توسعه سایر تکنولوژیهای پیشرفته رو فراهم کنیم.
بنظر من اگر ما این توان موشکی رو نداشتیم مطمئنا تا الان به سرنوشت عراق دچار میشدیم آنچه که تا الان جلوی حمله آمریکا و اسرائیل رو گرفته توان موشکی بازدارنده ما هست(البته منهای مردمانی دلاور و دشمن ستیز)
در پایان هم یک مطلب رو مطرح میکنم تا دوستان در موردش نظر بدن
بنظر شما ساخت و توسعه یک موشک بالستیک یا کروز که بجای داشتن سر جنگی بتونه یک سیستم جنگ الکترونیک حمل کنه تا چه اندازه میتونه سیستمهای پدافند هوایی دشمن رو تحت تاثیر قرار بده و آیا با توجه به امکانات موجود این کار شدنی هست یا خیر(لطفا بر اساس مدرک و مستندات نظر بدین)
[/quote]

البته اینجا بحث موشکهای هوا به هواست و اگر فرض رو براساس روش شما بگذاریم موشک مورد نظر شما باید حمل کننده یک جمر باشه
موضوع یک مقداری پیچیده است چون به محض شناسائی هدف کاذب از سوی دشمن -سیستمهای شناسائی با تغییر فرکانس و تمهیدات لازم به سمت هدف واقعی میره - این تو حالتیه که موشک با سرعت بالائی حرکت کنه - اما من طرح آزمایشی آمریکا رو در جنگ اول عراق بیشتر پسندیدم
تو اطلاعاتی که به نوعی درز کرد یک ازمایش موفق از یک هدف کاذب پیش رونده که توسط هواپیمای اف -18 و اف 15 حمل شد باعث شد محدودیت شناسائی و تعقیب هدف میگ 29 و خطا درتشخیص این هدف کاذب - موجب شکار خود میگ 29 بشه
حالا اگر ما این نوع اهداف کاذب رو توسعه بدهیم و جمر هم در اون نصب کنیم و هواپیمای ما با فاصله کمی از اون حرکت کنه - این اهداف کاذب به نوعی سپر و طعمه موشکی خواهند شد و میشه درحفاظ اونها به هواپیمای دشمن حمله کرد
طرح دیگه هم موشک دوربرد با کلاهک مرکب حاوی چندین موشک حرارت یاب و راداری در ابعاد آرچر و آدر است که درمجموع میتونه در یک کلاهک 500 کیلوگرمی مثلا چهار موشک از این نوع را جایگزین کرد و از طریق یک موشک بالستیک اون رو به محدوده اهداف رساند و موشکها رو از طریق فرمان رادیوئی به سمت اهداف فرستاد
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='mrb' timestamp='1377555222' post='333115']

در پایان هم یک مطلب رو مطرح میکنم تا دوستان در موردش نظر بدن
بنظر شما ساخت و توسعه یک موشک بالستیک یا کروز که بجای داشتن سر جنگی بتونه یک سیستم جنگ الکترونیک حمل کنه تا چه اندازه میتونه سیستمهای پدافند هوایی دشمن رو تحت تاثیر قرار بده و آیا با توجه به امکانات موجود این کار شدنی هست یا خیر(لطفا بر اساس مدرک و مستندات نظر بدین)
[/quote]
با سلام

- راجع به MALD يا Miniature Air Launched Decoy تحقيق كنيد .
- اگر اشتباه نكنم بوئينگ يك آزمايش چند وقت پيش انجام داده بود يك پهباد بود كه پالس الكترومغناطيس توليد مي كرد و عليه يك ساختمان بكار رفته بود تمام تجهيزات الكتريكي از كار افتاده بودند .
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='warjo' timestamp='1377590523' post='333182']
با سلام

- راجع به MALD يا Miniature Air Launched Decoy تحقيق كنيد .
- اگر اشتباه نكنم بوئينگ يك آزمايش چند وقت پيش انجام داده بود يك پهباد بود كه پالس الكترومغناطيس توليد مي كرد و عليه يك ساختمان بكار رفته بود تمام تجهيزات الكتريكي از كار افتاده بودند .
[/quote]

سیستم mald/tald و نوع حامل جمر آنها برای لورفتن دفاع هوائی و ایجاد اخلال در اونها و همچنین اهداف کاذب استفاده شده است - درباره این که این دو طرح بعنوان هدف پیشرونده هوائی استفاده بشوند من هنوز اطلاعاتی بدست نیاوردم ولی فکر میکنم با توجه به سرعت زیر ماخ اونها استفاده خیلی محدود داشته باشند
اما بیشتر متن مقاله ما مرتبط با اهداف هوائی است که من سعی کردم تو اون محدوده مطلبی عرض کنم - اگه اطلاعاتی دراین باره دارید استفاده میکنیم (مورد نظر جمرهای کششی نیست- جمرهای پیشرونده و یا حتی حامل emp)
حالا فرض خیلی خوبمون اینه که همون پهپاد مورد نظر شما درحدی باشه که بتونه زیر بال یک جنگنده حمل بشه - همین نتیجه ای که بتونه در یک محدوده با انفجارش موج الکترومغناطیسی ایجاد کنه یک نتیجه جالبه و میتونه هواپیما و موشک های رهگیر رو دچار اخلال جدی کنه
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
طاهای گرامی
بابت انحراف تاپیک شما پوزش می خواهم ، قصد آن بود که جوابی کوتاه به پرسش جناب MRB بدهم .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.