aminmessi

به دام افتادن پهپاد جاسوسی پیشرفته آمریکا RQ170 توسط ایران / تصاویر و مستند شکار و رمزگشایی حافظه داخلی آن

Recommended Posts

افاضات برخی دوستان مارو به وجد میاره icon_eek  حاتم بخشی های کدخدا و ...

افرادی که خیال میکنن امریکا برای وارد کردن کدهای مخرب نیازی به این سناریو سازی های تخیلی داره لازمه کمی در رابطه با علوم کامپیوتری تحقیق کنند واقعآ به این سادگی که فکر می کنید نیست،  شما با این روش ویروس سرماخوردگی رو هم نمیتونید انتشار بدید!!!

تاپیک مناسبی برای بررسی سطوح مختلف حملات سایبری نداریم ولی سعی میکنم فردا یه مطلب مفصل و نو در این رابطه پست کنم!

• Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مهندسی معکوس یه علمه که با تجربه بدست میاد و به نظر من ما تجربشو داریم. دیکامپایل کردن فایل های اجرایی موجود در آر کیو هم کار سختی نیست. همین الان ابزار های آماده ای وجود دارن که این کارو انجام بدن.

بزارین براتون از او اس اینت مثال بزنم. در یکی از تصاویر لیک شده در اسلاید های ارایه شده در مورد RQ170 اشاره به سیستم عامل VxWorks میشه. از اونجایی که سالی که ما آر کیو رو بدست آبردیم سال ۲۰۱۱ بوده در نتیجه احتمالا ما با تسخه 6.x سیستم عامل vxworks طرفیم و از اونجایی که سیستم مورد نظر سیستم هوایی هست سیستم عامل حتما چیزی با مدل 178B خواهد بود. نگاهی به پلتفرم های سخت افزاری مورد پشتیبانی این سیستم عامل (نسخه DO-178) نشون میده که تنها سخت افزار های آرم  اینتل و پاور پی سی رو پشتیبانی میکنه. پس یکی از این معماری های در کامپیوتر بدون سرنشین مورد اشاره وجود داشته.

در همین لحظه که ما داریم صحبت میکنیم ابزار های دیس اسمبلی و حتی Pseudo Code Generator برای تمامی این آرچیتکچر ها (آرم  اینتل و پاور پی سی) وجود دارن. از آیدا پرو و پک هگز ریز(که تا نسخه ۶.۸ اش در همین لحظه در اینترنت لیک شده تنها یک ساب نسخه از نسخه نهایی) بگیر تا هوپر و رادار۲ (radare2) و حتی نسخه های موتور های اپن سورسی مثل Capstone برای دیس اسمبلی. و در نهایت با صرف چند ماه به تنهایی هم میتونید یک دیس اسمبلر و حتی دیکامپایلر اولیه برای پردازنده های ناشناخته تر مثل Infineon بنویسید (که البته اون ابزار ها حداقل برای دیس اسمبلی از این معماری هم پشتیبانی میکنن!)

ضمن اینکه در مهندسی معکوس یک بدون سرنشین شما نیازی ندارید به کد دقیق برسید! شما صرفا نیاز دارید که بدونید کد چیکار میکنه و بعد میتونید خودتون کد مشابه بنویسید! که با همون دیس اسمبلی و نه دیکامپایل بهش میرسید!.

صرفا چون شما فکر میکنید کار سختی هست و نمیتونید نشون دهنده این که ما تکنولوژی اش رو نداریم نیست. ما مهندس های بسیار بسیار بسیار و باز هم بسیار باهوشی داریم که میتونن همه اینکار ها رو انجام بدن.

من یه برنامه بسیار ساده با 50 خط کد تحت C++ می نویسم و فایل اجرایی اون رو بدون هیچگونه محافظتی تقدیم شما می کنم. اگر فایل رو با موفقیت دیکامپایل کنید و کدها رو تحویل بدید من جلوی جمع به شما قول می دم اسمم رو عوض می کنم و شبنم می گذارم. قبوله؟ اصولا حرف زدن یه چیزه و عمل کردن یه چیز دیگه. این برنامه هایی که تحت عنوان دیکامپایلر و دیس اسمبلر و ... تو اینترنت ریخته به اون منظوری که شما فکرش رو می کنید ساخته نشده. اصلا امکان ساختن به اون معنی وجود هم نداره.

ما اگر تا حدی علم و تجربه داریم که یک درون نظامی رو مهندسی معکوس کنیم مطمئنا به اندازه ای هم علم داریم که مشابه اون رو به صورت مستقل تولید کنیم که اگر غیر از این باشه دروغ محضه. من که خودم این کاره هستم هرگز این حرف های عوام فریبانه رو قبول نمی کنم.

وقتی 15 کشور صاحب تکنولوژی به صورت مستقیم و حداقل 10 کشور صاحب تکنولوژی به صورت غیر مستقیم درگیر پروژه ای می شن و بعد از چندین سال کار و تحقیق و مطالعه و ... و ... و صرف هزینه ای نزدیک به 500 میلیارد دلار عین چهارپایی که تو گل گیر کرده باشه در به سرانجام رسوندن اون پروژه باز می مونن، قبول کردن این حرف که در کشور ما یه تیم 30 نفره با صرف هزینه 3 میلیارد تومانی بیاد پروژه ای مشابه رو به سرانجام برسونه به حدی مضحک و خنده دار و بی ارزش هست که از نظر شخص من اصلا ارزش صحبت کردن نداره. حرف ما اینه. نه اینکه تو کشور قدرت تولید آفتابه هست یا نه؟

وقتی یک مقام رسمی میاد در اخبار سراسری شبکه یک میگه جنگنده نسل پنجمی ساخته ایم که F22 آمریکایی رو قورت می ده دیگه شما هر بحثی دلت می خواد انجام بده. چون از نظر من پایان بحث مشخصه که چی هست. البته سوء تفاهم نشه منظور من از شما در اینجا کلی هست و شخص خاصی رو مخاطب قرار نمی دم.

بدون سرنشین های مورد ادعا هم به همین صورت. اونی که RQ آمریکایی رو دیده باشه و در موردش مطالعه کرده باشه خیلی خوب می تونه بفهمه که اونی که تو تلوزیون نشون می دن حتی شبیه RQ هم نیست و تولید همچین وسیله ای با مهندسی معکوس هم جکی بیش نیست. دوستانی که به این حرف ها دامن می زنن در مورد مهندسی معکوس کوچکترین اطلاعاتی ندارن با عرض معذرت.

ویرایش شده در توسط Wiesmann
  • Upvote 11
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من یه برنامه بسیار ساده با 50 خط کد تحت C++ می نویسم و فایل اجرایی اون رو بدون هیچگونه محافظتی تقدیم شما می کنم. اگر فایل رو با موفقیت دیکامپایل کنید و کدها رو تحویل بدید من جلوی جمع به شما قول می دم اسمم رو عوض می کنم و شبنم می گذارم. قبوله؟ اصولا حرف زدن یه چیزه و عمل کردن یه چیز دیگه. این برنامه هایی که تحت عنوان دیکامپایلر و دیس اسمبلر و ... تو اینترنت ریخته به اون منظوری که شما فکرش رو می کنید ساخته نشده. اصلا امکان ساختن به اون معنی وجود هم نداره.

ما اگر تا حدی علم و تجربه داریم که یک درون نظامی رو مهندسی معکوس کنیم مطمئنا به اندازه ای هم علم داریم که مشابه اون رو به صورت مستقل تولید کنیم که اگر غیر از این باشه دروغ محضه. من که خودم این کاره هستم هرگز این حرف های عوام فریبانه رو قبول نمی کنم.

وقتی 15 کشور صاحب تکنولوژی به صورت مستقیم و حداقل 10 کشور صاحب تکنولوژی به صورت غیر مستقیم درگیر پروژه ای می شن و بعد از چندین سال کار و تحقیق و مطالعه و ... و ... و صرف هزینه ای نزدیک به 500 میلیارد دلار عین چهارپایی که تو گل گیر کرده باشه در به سرانجام رسوندن اون پروژه باز می مونن، قبول کردن این حرف که در کشور ما یه تیم 30 نفره با صرف هزینه 3 میلیارد تومانی بیاد پروژه ای مشابه رو به سرانجام برسونه به حدی مضحک و خنده دار و بی ارزش هست که از نظر شخص من اصلا ارزش صحبت کردن نداره. حرف ما اینه. نه اینکه تو کشور قدرت تولید آفتابه هست یا نه؟

وقتی یک مقام رسمی میاد در اخبار سراسری شبکه یک میگه جنگنده نسل پنجمی ساخته ایم که F22 آمریکایی رو قورت می ده دیگه شما هر بحثی دلت می خواد انجام بده. چون از نظر من پایان بحث مشخصه که چی هست. البته سوء تفاهم نشه منظور من از شما در اینجا کلی هست و شخص خاصی رو مخاطب قرار نمی دم.

بدون سرنشین های مورد ادعا هم به همین صورت. اونی که RQ آمریکایی رو دیده باشه و در موردش مطالعه کرده باشه خیلی خوب می تونه بفهمه که اونی که تو تلوزیون نشون می دن حتی شبیه RQ هم نیست و تولید همچین وسیله ای با مهندسی معکوس هم جکی بیش نیست. دوستانی که به این حرف ها دامن می زنن در مورد مهندسی معکوس کوچکترین اطلاعاتی ندارن با عرض معذرت.

شما بعد این همه سال وجود rq170امریکایی در ایران رو تکذیب میکنی؟ یا نمونه ی ایرانیش رو میگین؟

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

شما بعد این همه سال وجود rq170امریکایی در ایران رو تکذیب میکنی؟ یا نمونه ی ایرانیش رو میگین؟

اون چیزی که تحت عنوان RQ170 نمایش داده شده هرچی که هست RQ170 نیست که اگر هم بود تولید کردن مشابهش اون هم با مهندسی معکوس به دست کشوری با این سطح از علم و تکنولوژی و صنعت مطلقا امکانپذیر نبوده و نیست. همونطور که قبلا هم گفتم چندین کشور صاحب تکنولوژی اون هم به صورت مشترک با گذشت چند سال و با صرف هزینه های گزاف هنوز نتونستن پروژه ای به مراتب ساده تر رو به سر انجام برسونن. دیگه ادامه این این بحث بیشتر از این لزومی نداره.

• Upvote 6
  • Downvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست عزیز کد رو تحویل بدید و من بهتون کامل میگم کد چیکار میکنه. میتونید کدتون رو با آرچیتکچر های مختلف اعم از میپس پاور پی سی آرم یا اینتل کامپایل کنید. از هیچ تولزی هم استفاده نمیکنم چون تقریبا تمامی اپ کد ها و کالینگ کانوشن های این آرچیتکچر ها رو هم حفظم.

منتظرم. همینجا قرار بدید منم همینجا میگم برنامه شما چیکار میکنه.

بسم الله

• Upvote 11
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست عزیز کد رو تحویل بدید و من بهتون کامل میگم کد چیکار میکنه. میتونید کدتون رو با آرچیتکچر های مختلف اعم از میپس پاور پی سی آرم یا اینتل کامپایل کنید. از هیچ تولزی هم استفاده نمیکنم چون تقریبا تمامی اپ کد ها و کالینگ کانوشن های این آرچیتکچر ها رو هم حفظم.

منتظرم. همینجا قرار بدید منم همینجا میگم برنامه شما چیکار میکنه.

بسم الله

من نگفتم بگید برنامه چکار می کنه. گفتم عین کد رو تحویل بدید و نه حتی مشابه اش رو. مهندسی معکوس یعنی همین. اگه قرار بود صرفا بفهمیم پهباد x چکار می کنه و چه قابلیت ها و مشخصاتی داره تا مشابه اش رو بسازیم که دیگه نیازی نبود بدستش بیاریم. خودشون قابلیت هاش رو اعلام کردن به صورت عمومی. دی

شما اصلا در این مورد که تولید بعضی آلیاژها صرفا در انحصار آلمان و آمریکاست اصلا اطلاعی دارید؟ اصلا می دونید کشورهایی مثل روسیه و چین و حتی ژاپن سالهاست دنبال تولید این آلیاژها هستن و در این راه به هر دری هم زدن و نتیجه نگرفتن؟ اصلا می دونید کشوری مثل ایتالیا که در زمینه صنعتی سرآمد هست اصلا به تولید این آلیاژها نزدیک هم نشده؟ اونها چیشون از ما کمتره که نمی تونن مهندسی معکوووووووووووووووووووس کنن؟ واقعا دیگه ارزش این کلمه رو دوستان اینقدر پائین آوردن که دیگه من بهش حساس شدم.

فرمول تولید یه داری شیمیایی رو هم به این راحتی نمی شه بدست آورد!!!!!!!!!!!!! حالا بگذریم که این کار هم به همین راحتی ها نیست.

یه لحظه فکر کنید. عجب چیزیه این مهندسی معکوس که هلو برو تو گلو هر چیزی رو به همین راحتی می شه از طریقش ساخت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! علم و تکنولوژی و قابلیت های تولید صنعتی هم که کشکه.

• Upvote 8
  • Downvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام بر همه بزرگواران

با اینکه خودم به شخصه احتمال عملیات فریب کم میدونم به دلیل اینکه لقمه بیش اندازه حجیم و کارکرد مفید جانبی دارد

یک موضوعی که ذهنم مشغول کرده به واسطه تحقیقاتم اینه عملیات جاسوسی ممکنه به صورت های مختلفی انجام بگیره

آیا مهندسان ما در سال اول فهمیدن که عملیات نهان نگاری در حافظه دستگاه شناسایی کنن؟

باعلم بر اینکه عقل حکم میکنه در اون محموله ویژه به طور مثال در حافظه تصویری علاوه برencryption

یا رمزنگاری از پنهانکاری با سنگین ترین الگوریتم های موجود استفاده کرد طوری دیکد کردن آن به بیش از یک سال منتهی شود آن هم در حالتی که در مرحله اول شناسایی شود در کدام بخش اصلا این کار صورت گرفته؟

یک چیزی که لازمه در تفاوت این 2 بگم اینه که تفاوت پنهان نگاري و رمزنگاري در میزان تحریک دشمن (ایران) است. در رمز نگاري هدف اختفاي محتویات پیام است و نه به طور کلی وجود پیام، اما در پنهان نگاري هدف مخفی کردن هر گونه نشانهاي از وجود پیام است.

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خوش باشید. شما حتی منظور کلی من رو بعد از ارسال چندین پست خواسته یا ناخواسته نمی گیرید. ادامه این بحث اصلا فایده ای نداره.

• Upvote 2
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ویکتور نیکلایویچ مهر ماه 92 با سردار حاجی زاده دیدار کرد ، هوانیروز سپاه فروردین امسال تشکیل شده !!! فرماندش هم سردار حاجی زاده نیست تا بخوان با ایشون همکاری کنن

یاک 110 !؟ همچین جنگنده ای وجود نداره !
اگه منظورتون یاک 130 هست که این رو فقط خبرگزاری معلوم الحال اسپوتنیک اعلام کرده و وزیر دفاع گفتند که فقط با سوخو مذاکره داشتند ، هیچ اسمی هم از سپاه نیاوردن

سلام ممنون که اشتباهات منو گفتی !

من تند تایپ کردم سوتی هم زیاد دادم چون همزمان داشتم چندتا کار دیگه میکردم ...

بله منظورم یاک 130 بود !(عوارض چندتاکار باهم انجام دادنه ) 

خوب چه ربطی داره؟ هوانیروزی که الان تشکیل شده تصمیم یه شبه بوده مگه؟ حالامثلا زودتر دیدار بکنند مشکل داره؟0

خبرگزار معلوم الحال اسپوتینک به کنار..شما خودت فکر کن سپاه بیشتر به یاک 130 نیاز داره یا ارتش؟ ( بر فرض کذب نبودن و...که کذب هم نیست..ایران سرمایه گذاری روی شفقی کرده که پلتفرمش همین جنگنده بوده..حالا اگه به سرانجام برسه به نفع همس مخصوصا سپاه که به همچین جنگنده ای نیاز داره ! ) یه جنگنده چند کاره (بهتره بگم نیمه مولتی رول ) برای عملیات های نزدیک شناسایی و حمله سبک ! ...ترجیحا زمینی...همین الان سپاه اگر یه سری توکانو داشت که به سدید هم مجهز بودن وضع خیلی بهتر بودی برای عملیات مرزی ! چه برسه یاک 130 

اینم مشکل از سوتی من بود نوشتم طی صدها سال..منظورم طی  صدساله... :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

خوب به سرقت برده باشن؟مشکلش چیه ! 

ما خودمون کم طرح به سرقت بردیم؟ برای پیشرفت طراحی موتور و جنگنده ؟ خبر که دارین! 

درمورد سفره ماهی رژه نیرویی هوایی چندسال پیش نمونه rc اون پرواز کرد و بعدها توی اخبار اعلام شد که نمونه 1 به 1 رو برای تست ساختن البته من یادمه توی همین اپارات چندین کلیپ ازش دیدم که متاسفانه پاک شدن !

(البته این قضیه تست و ساختش رو میزارم کنار عکس قاهر خودتون و نمونه اسلحه هایی مانند خیبر فاماس ایرانی...که؟؟؟؟؟؟ )

برای چی باید پروژه ای برای ساخت اف 14 داشته باشن ؟ هنوز توانایی ساخت و تولید جنگنده ای مثل اف 5 رو ندارن (اونم به صورت انبوه با این بودجه های خیلی خوشگل )

چه برسه جنگنده نسل 4 اونم چیزی مثل اف 14 که خیلی خرجش کمر شکنه 

برفرض هم تونستن...ایا توانایی ساخت موتوری مثل tf-30 رو داریم ؟

حتی خیلی از پهپادهای ساخته شده ما هنوز تو حالت تست هستن نه عملیاتی...هربار که رونمایی از شاهد میشه یه سری نکات جدید رو شاهد هستیم !

چه برسه جنگنده که عملا حتی کشوری مثل چین هم زیرش میزاد تو موتور ( چه برسه به ما )

در اخر توجهتونو جلب میکنم به طرح های اخیر کشور و اینکه ایا به نتیجه رسید یا نه؟ پیشبینی به عهده خودتون

5~2.jpg

File_5159_92870.jpg4712440_540.jpeg

برای به دام افتادن rq-170 سناریو های بسیار متفاوتی میشه ارائه داد 

این مهمه که ما بدونیم نتایج همه سناریو ها به کجا منتهی میشه

تا زمانی که شما به یک مدرک مستدل نرسیدی برای شرح یه اتفاق که اسنتاجش بکنی هیچ سناریو ای رو نمیشه کنار زد...

امریکا سال هاست در تمام دیپلماسی هاش نقش این رو بازی میکنه که امتیاز میده و امتیاز میگیره...ولی فقط جلوی  چشت با اعدادی بازی میکنه و کلماتی بازی میکنه که دوپهلو هستند...میشه برداشت های متفاوتی کرد...هروقت دلشون بخواد اون برداشتی که بخوان رو میکنند

مثل تحریم هایی که به زعم برداشتن برداشته نشد ( دو پهلو مذاکره کردن و سند نوشتن و قوانین تحریم وضع کردن ) الان شما کشوری حتی مثل نروژ رو ببینین (به قول یکی از دوستان ) این تحریم ها به صورت قانون شده براشون...حالا کی میخواد بیاد این قانونو لغو کنه ؟

تحریم هایی که به خاطر هسته ای باید لغو میشد نشد چون گفتن ربطی نداره و به دلیل موشکی هستش...: ))))

بگذریم که نیم نگاهی کردم به دیپلماسی و هوش سرشار مذاکره کننده های امریکایی !

اصولا امریکا همیشه توی خاورمیانه و تمام کشور ها نقش پلیس و همینطور موازنه کننده قدرت رو انجام داده

دلایل موازنه قدرت رو و نقش امریکا رو گفتم یک باره دیگه بخونین...

اگر هم به مستند zero days اشاره میکنم فقط میخوام ببینین نگاه واقعی کشور امریکا به نظام ما و کشور ما چیه؟ به چه چشمی مارو میبینن !

چه اهدافی دارند ؟

سیاست و دیپلماسیشون چیه؟ اتاق فکرشون کین؟

چه افرادی تصمیم میگرن؟

مستند شاید توش دروغ هم زیاد باشه..همینطور که تو خبرگزاری های خودمون هست و هرکی برای حزب خودش (حزب تو ایران ! ....واقعا ؟ ؟ ؟ مثل خانوم شیرزاد بخونین ) و جیب خودش مینویسه..ایناهم همینطور

ولی توش میشه خیلی صحبت ها دراورد...مخصوصا سخنرانی های رییس اتاق فکر اسراییل..وزیر امنیت امریکا و اسراییل و..

ویرایش شده در توسط MR9
  • Upvote 2
  • Downvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام دوستان

کسایی که میگن این کار آمریکا برای انتقال تکنولوژی و توازن قوا بوده به نظر من حرفشون غلط هست. چونکه سالها پیش ما اف 14 رو داشتیم وهنوز هم داریم  من که ندیدم بتونیم از روش بسازیم. الان مثلا ماشین های میلیاردی تو ایران میاد میتونیم لنگشونو بسازیم؟ خب یعنی ماشین بنز و لامبورگینی میاد ، انتقال تکنولوژی میشه؟ شما نگاه نکن تو یه کلیپ یه پهپاد مثل ارکیو بلند میشه و فرود میاد . مثل این میمونه یکی یه اتاق ماشین مثل بنز درست کنه بعد راه ببردش شما از رو ظاهرش فکر کنی عینا خود بنز هست.

من نمی گم ما تکنولوژی نداریم و زحمت دانشمندان رو هم نمیارم پایین ، اما واقع بینی هم خوبه.  

• Upvote 6
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام دوستان

کسایی که میگن این کار آمریکا برای انتقال تکنولوژی و توازن قوا بوده به نظر من حرفشون غلط هست. چونکه سالها پیش ما اف 14 رو داشتیم وهنوز هم داریم  من که ندیدم بتونیم از روش بسازیم. الان مثلا ماشین های میلیاردی تو ایران میاد میتونیم لنگشونو بسازیم؟ خب یعنی ماشین بنز و لامبورگینی میاد ، انتقال تکنولوژی میشه؟ شما نگاه نکن تو یه کلیپ یه پهپاد مثل ارکیو بلند میشه و فرود میاد . مثل این میمونه یکی یه اتاق ماشین مثل بنز درست کنه بعد راه ببردش شما از رو ظاهرش فکر کنی عینا خود بنز هست.

من نمی گم ما تکنولوژی نداریم و زحمت دانشمندان رو هم نمیارم پایین ، اما واقع بینی هم خوبه.  

شما قرار نیست عیننا همون محصول رو با همون تکنولوژی تولید بکنی..

بلکه اگه شما بتونی به واسطه اون توی علوم مختلف پیشرفتی حاصل بکنی که بدون اون شاید سال های بیشتر طول میکشید..این میشه انتقال فناوری !

اصولا ما نیاز به ساخت جنگنده ای مثل اف 14 نداریم ...همین الان به خاطر  اینکه ستون فقرات نیرو رو تشکیل داده بازنشست نمیکنن چون چیز دیگه ای نداریم..وگرنه هزینه هاش کمرشکن تر از این حرفاس...! 

شما صنایع خودروسازی رو با صنایع هوایی یکی میدونی؟ الان روسیه میاد جنگنده نسل 5 میسازه..ولی خودرو سازی شو ببین...درصورتی که تو کشورش از کشور ما بیشتر بنز و بی ام و هست...

دقیقا اخر حرفتون درسته از نظر من ولی جهت گیریش فرق داره...ما قرار نیست عیننا همون رو تولید بکنیم..ولی چیزی میتونیم از روش تولید بکنیم که به دردمون بخوره..یه پهپاد مثل ارکیو ساختش اولا اصلا برای ما از لحاض تکنولوژی مغدور نیست...حتی در دهه اینده و هم از جهت مالی...دقیقا با این پهپاد میخواییم کجارو رو رصد کنیم؟ عراق؟ پاکستان؟ افغانستان؟ با همین پهپاد های الانمونم میشه ! پس چرا باید همچین چیزی با همچین هزینه ای بسازیم..هر فروند ؟ ؟ ؟ ؟ به نظرم این پهپاد بیشتر در زمینه ساخت جنگنده میتونه به ما کمک کنه تا خود ساخت پهپاد..همین شاهد 129 کافیه..تا زمانی که نه ستکام مجهزه...نه سامانه موقعیت یاب برای استفاده فواصل دور

در کل بحث اینه که حتی اگر هم این تئوری غلط باشه ولی باید همه جوانب رو دید..چون دشمن بیداره ولی ما خیلی وقته خوابیم 

پس هیچ چیز غیرممکن نیست

ویرایش شده در توسط SHAHABE3
  • Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.