aminmessi

شکارجانور قندهار/ به دام افتادن پهپاد جاسوسی پیشرفته آمریکا RQ170

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote name='mahdavi3d' timestamp='1360328874' post='298781']
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif][quote name='rpg7' timestamp='1360188895' post='298487']
عجبا !!!
یادش بخیر ..زمانی بعضی از دوستان این قضیه اتفاقی میدونستن!
یا میگفتن یک چوپان این کشف کرده! و این نقص فنی داشته .....
هی روزگار.... :straight:
خدا عاقبت ما بخیر کنه که حرفی نزنیم .... چند روز بعدش با یک فیلم ضایع بشیم!
راستی ...یاد یکی از تحصیل کرده های سایت افتادم که با دلیل و منطق میخواست ثابت کنه
همیچین چیزی واقعیت نداره ....!!
کلی فرمول و عدد و....
[/quote]علي اصغر عزيز، هرچند احتمالا خطاب شما به يكي ديگر از دوستان است. اما بنده به نوبه خودم لازم مي دانم مطالبي عرض كنم.[/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]دوست عزيز، منتظر بودم كسي اين حرف‌ها را بزند اما فكر نمي‌كردم آن فرد شما باشيد، زيرا انتظار دقت‌نظر و باريك بيني و ديدگاه مهندسي از شما دارم.[/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]بنده مستندي كه در قالب برنامه ثريا پخش شدا را مجددا نگاه كردم. متاسفانه اين مستند تقريبا اكثر سوالاتي كه قبلا در همين تاپيك مطرح كرده بودم را پاسخ نمي دهد و در واقع، آن سوالات كماكان بي پاسخ و مسكوت هستند.[/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]اگر دوستان دقت كنند، در مستند مذكور، به جز [url="http://gallery.military.ir/albums/userpics/10248/03~3.JPG"]اين تصوير[/url]، هيچ مدرك ديگري مربوط به قبل از اينكه آركيو-170 به چنگ ما بيافتد، وجود ندارد. و كل روايت مذكور مربوط به بعد از به چنگ آمدن پرنده است. و متاسفانه آن تصوير هم مشكوك است، زيرا تصاوير زيادي از پرنده ايكس-47 به جاي آركيو-170 نشان داده شد و بعيد نيست آن تصوير حرارتي نيز مربوط به ايكس-47 باشد![/font][/size]

[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]بنابراين سوالات مطرح شده مربوط به اينكه اين پرنده چگونه به چنگ ما افتاده، و مكانيزمش چه بوده، كماكان پابرجا و بدون پاسخ هستند. (به هر حال ممكنه دوستان بگويند مكانيزم مربوطه، جزو اسرار مملكتي هست. اما بايد عرض كنم: بنده جزو آن دسته از بچه‌ها نيستم كه با يك قاقاليلي ساده و پفك نمكي، صدايشان بيافتد! big_grin :winking: )[/font][/size]
[/quote]

سلام خدمت برادر بزرگ خودم مهدوی عزیز و دوست داشتنی!
اولندش ..... بنده خطابم با شما نبوده، بنده هم با شما موافق هستم که از چگونگی فرود این پرتده جیزی منتشر نشده
که احتمالاجز اسرار فوق سری کشور میتونه باشه!!
به همین دلیل انتظار نداریم که چیزی در مورد روش گرفتنش بگن!
التبه منظور حقیر این بود که وقتی تونستن اطلاعات تاین جانور بیرون بکشن، پس به طور قرینه میشه گفت که
به زیرسیستمهای این جانور اشراف کلی داشتن ....من فکر نمیکردم که بتونن اطلاعات این جانور بتونن استخراج کنن
و احتمالا فقط موتور و دوربین و به طور کلی از سخت افزار های این جانور استفاده فنی صورت بگیره....
بهرحال میبینیم که تونستن وارد سیستمش بشن ومابقی ماجرا .....
این که گفتم تونستن کنترل پهپاد به عهده بگیرن هم مبنی بر این بوده که تونستن اطلاعاتش بیرون بکشن همین....
والا چیزی درمورد مکانیزم گرفتنش هیچ وقت بیرون ندادن!
========
[quote][size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]علي اصغر عزيز، هرچند احتمالا خطاب شما به يكي ديگر از دوستان است. اما بنده به نوبه خودم لازم مي دانم مطالبي عرض كنم.[/font][/size][/quote]
بسیار ممنون از اینکه شفاق سازی فرمودین
[quote][size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]اگر دوستان دقت كنند، در مستند مذكور، به جز [url="http://gallery.military.ir/albums/userpics/10248/03%7E3.JPG"]اين تصوير[/url]، هيچ مدرك ديگري مربوط به قبل از اينكه آركيو-170 به چنگ ما بيافتد، وجود ندارد. و كل روايت مذكور مربوط به بعد از به چنگ آمدن پرنده است. و متاسفانه آن تصوير هم مشكوك است، زيرا تصاوير زيادي از پرنده ايكس-47 به جاي آركيو-170 نشان داده شد و بعيد نيست آن تصوير حرارتي نيز مربوط به ايكس-47 باشد![/font][/size][/quote]

باشما موافقم در این مورد از حرفتون...متاسفانه تو بهره برداری ما خیلی ضعیف هستیم وشاید هم بنابه فرمایش شما اون عکس ها مال x-47 باشه!
ولی ....حرف من اینه که این عکسهای مهم و محرمانه (به نظر حقیر) هیچ وقت خود اونها نشون نمیدادن! واین عکسها استخراح شده از دوربینها
احتمالا باید باشه..بهرحال از آشیانه ها و پرنده های دیگر عکسهایی وجود داره!
کلا با گفت گو با شما لذت میبرم!
راستی....جناب سهیل، از طرفداری شما ممنون ولی بنده برای جناب مهدوی خیلی احترام قائل هستم و نمیتونم تحمل کنم کسی به ایشون
حرف نامربوطی بزنه و از کسانی هم که به ایشون منفی دادن شاکی هستم
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right][color=#000000][font=tahoma, geneva, sans-serif][size=3][background=rgb(247, 247, 247)]علي اصغر عزيز :rose:[/background][/size][/font][/color][/right]
از شما و
[right][color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][background=rgb(248, 248, 255)]جناب مهدوی [/background][/font][/color][/right]
عذر خواهی می کنم ... من یکم به مسائل فنی حساس هستم و واکنش هام هم کمی تند هست ... به هر حال حلال کنید :winking:

خوب حالا بحث فنی !!! icon_cheesygrin

[img]http://upload.tehran98.com/img1/uworld2wx6jfiso67507.jpg[/img] ویرایش شده در توسط SoheilEsy
  • Upvote 13

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
واقعآ چرا دوستان خیال می کنند که اطلاعات ذخیره شده در سخت افزارهای این پرنده باید رمزگذاری شده باشه؟!!!

این اطلاعات تنها در زمان ارسال به ماهواره کد میشه وگرنه با توجه به دوربین 80 مگاپیکسلی این پرنده و اطلاعاتی که از رادار سار بدست میاد و همینطور ده ها سنسور دیگه در هر ثانیه صدها مگابایت داده خام پردازش نشده ایجاد میشه که بایستی در اختیار کامپیوتر مرکزی پرنده قرار بگیره و بعد از پردازش ، اطلاعات مفید و گزینش شده از طریق لینک ماهواره ای در اختیار اپراتور قرار بگیره به صورت منطقی کد کردن و دیکد کردن بلادرنگ این حجم بزرگ اطلاعات بار پردازشی بسیار زیادی رو میطلبه و اصلآ غیرمنطقی به نظر میرسه چون نیازی نیست چون حتی در ذهن طراحانش خیال اینکه این پرنده سالم در اختیار کشوری قرار بگیره وجود نداشته وگرنه علاوه بر قابلیت خودانهدامی قابلیت انهدام اطلاعاتی رو هم در این پهپاد قرار میدادن.

به نظر من منظور ما از رمزگشایی اطلاعات درک مکانیزم دستیابی به اطلاعات این پرنده است به هر حال تمامی سخت افزارهای این پرنده به صورت اختصاصی طراحی و ساخته شدند و به جز سازندش هیچکس به نقشه ها و دیتاشیت های قطعات دسترسی نداره. به هر حال باز هم کار بزرگ و تحسین برانگیزیه.
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]ممنون جناب[b] pckho0r[/b] . موضوعی که اشاره کردید برای بنده هم جای سوال بوده.[/font][/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='pckho0r' timestamp='1360342176' post='298820']
واقعآ چرا دوستان خیال می کنند که اطلاعات ذخیره شده در سخت افزارهای این پرنده باید رمزگذاری شده باشه؟!!!

این اطلاعات تنها در زمان ارسال به ماهواره کد میشه وگرنه با توجه به دوربین 80 مگاپیکسلی این پرنده و اطلاعاتی که از رادار سار بدست میاد و همینطور ده ها سنسور دیگه در هر ثانیه صدها مگابایت داده خام پردازش نشده ایجاد میشه که بایستی در اختیار کامپیوتر مرکزی پرنده قرار بگیره و بعد از پردازش ، اطلاعات مفید و گزینش شده از طریق لینک ماهواره ای در اختیار اپراتور قرار بگیره به صورت منطقی کد کردن و دیکد کردن بلادرنگ این حجم بزرگ اطلاعات بار پردازشی بسیار زیادی رو میطلبه و اصلآ غیرمنطقی به نظر میرسه چون نیازی نیست چون حتی در ذهن طراحانش خیال اینکه این پرنده سالم در اختیار کشوری قرار بگیره وجود نداشته وگرنه علاوه بر قابلیت خودانهدامی قابلیت انهدام اطلاعاتی رو هم در این پهپاد قرار میدادن.

به نظر من منظور ما از رمزگشایی اطلاعات درک مکانیزم دستیابی به اطلاعات این پرنده است به هر حال تمامی سخت افزارهای این پرنده به صورت اختصاصی طراحی و ساخته شدند و به جز سازندش هیچکس به نقشه ها و دیتاشیت های قطعات دسترسی نداره. به هر حال باز هم کار بزرگ و تحسین برانگیزیه.
[/quote], اگر قرار بود من یک برنامه برای همچین چیزی بنویسم حتما وقت ارسال اطلاعات به مرکز اونها رو باهم ترکیب میکردم (با الگوریتم خودم بسته به تعداد سنور و اطلاعات موجود) تا حجمش کم بشه بعد کد گذاری میکردم و بعد ارسال میکردم که هر کسی نیاد توی راه شنود کنه. حالا اگر بهم گفتن که این اطلعات باید توی خود پرنده هم ذخیره بشه اون وقت بعد از کد گذاری و قبل ارسال اونها رو کد میکردم که حجم دوربینش با اون کیفیت بالا بیاد پائین و گرنه مجبور بودم یک رک هارد بزارم توش

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right]آقایون من اطلاعاتم خیلی کمه[/right]

[right]بعضی از دوستان در پست های قبلی در مورد تصویر حرارتی صحبت میکردن[/right]

[right]خب اگه اون تصویر حرارتیه پس چرا تمام سطح بدنه به وضوح مشخصه اما چیزی از حرارت خروجی موتور دیده نمیشه؟؟؟؟[/right]

[right]کسی میتونه بگه که دقیقا از چه نوع دوربین هایی استفاده شده؟[/right] ویرایش شده در توسط m_h8807

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

[/quote]

اگه اطلاعات قبل از ارسال به کامپیوتر مرکزی کد بشن چی ؟
تا جایی که من میدونم حجم قابل توجهی از اطلاعات یا به طور کلی حجم اصلی اطلاعات تصاویریه که از دوربین ارسال میشه همه میدونن تصاویر ارسالی از هردوربینی یه فرمت خاص داره.مسلما چنین پرنده ای از فرمت های رایجی که منو شما بتونیم با نصب یه کدک اجرا کنیم استفاده نمیکنن یقینن فرمت مخصوص خودش رو داره که دیکد کردنش کار هر کسی نیست.<p>[quote name='pckho0r' timestamp='1360342176' post='298820']
به نظر من منظور ما از رمزگشایی اطلاعات درک مکانیزم دستیابی به اطلاعات این پرنده است به هر حال تمامی سخت افزارهای این پرنده به صورت اختصاصی طراحی و ساخته شدند و به جز سازندش هیچکس به نقشه ها و دیتاشیت های قطعات دسترسی نداره. به هر حال باز هم کار بزرگ و تحسین برانگیزیه.[/quote]
کاملا درسته... ویرایش شده در توسط mohsenazadi

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='mohsenazadi' timestamp='1360349964' post='298839']

[/quote]

اگه اطلاعات قبل از ارسال به کامپیوتر مرکزی کد بشن چی ؟تا جایی که من میدونم حجم قابل توجهی از اطلاعات یا به طور کلی حجم اصلی اطلاعات تصاویریه که از دوربین ارسال میشههمه میدونن تصاویر ارسالی از هردوربینی یه فرمت خاص داره.مسلما چنین پرنده ای از فرمت های رایجی که منو شما بتونیم با نصب یه کدک اجرا کنیم استفاده نمیکنن یقینن فرمت مخصوص خودش رو داره که دیکد کردنش کار هر کسی نیست.
[/quote]
گیر فقط در بحث نرم افزاری نیست ...بحث سخت افزار را مد نظر داشته باشید ..توقع ندارید که یک سیستم نظامی از سخت افزار و استاندارد تجاری استفاده بکنه ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

[/quote]

اتفاقا قضیه برعکسه برادر.
الآنه حتی سیستمهای غیر نظامی هم به طرف رمز کردن در سطح سخت افزار میرند. شاید براتون جالب باشه که هزینه رمزنگاری در لایه سخت افزار بسیار پایینه و با یک DSP ساده قابل انجامه.
نمونه های تجاری اونقدر زیادند که حتی تو ویکی هم دسته شون هست
http://en.wikipedia.org/wiki/Hardware-based_full_disk_encryption
در مورد سخت افزارهای نظامی، حتما افزونگی (Redundancy) و رمزنگاری رعایت میشه. اگر فرصت شد توی استانداردهای لازم به رعایتشون باید نگاهی بکنیم.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

[/quote]
[quote name='mahdavi3d' timestamp='1360343317' post='298823']
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]ممنون جناب[b] pckho0r[/b] . موضوعی که اشاره کردید برای بنده هم جای سوال بوده.[/font][/size]
[/quote]
برای آشنائی اولیه:
http://en.wikipedia.org/wiki/On-the-fly_encryption
امروزه حتی تو تلویزیون های معمولی هم از دیکودر های سخت افزاری برای باز کردن کدینگهای فایل هائی مثل MKV یا حتی h264 یا حتی xvid و غیره استفاده میشه که به صورت Real-Time عمل دیکودینگ و حتی کودیگ برای ذخیره شبکه تلویزیونی مورد نظرتون به فرمت h264 وجود داره و وقتی که Texas instrument (TI) پروسسورهای ARM رو تولید میکنه و یا IBM پروسسورهای بسیار قدرتمند Power7 رو خیلی کار سختی نیست که عمل کدینگ روی داده ها صورت بگیره!
با توجه به اینکه حجم پردازشی که داره انجام میشه (انواع دوربین ها و فرامین کنترلی و راداری و غیره) در نتیجه باید از پروسسورهای قدرتمندی توی این سیستم استفاده شده باشه و در نتیجه این که کدینگ صورت بگیره کار شاقی نیست!
برای انتقال این داده ها هم معمولا باید از روشهای فشرده سازی اطلاعات استفاده کرد (مثلا برای تصویر فرمت h264 الان بالاترین فشرده سازی استاندارد شده رو داره)
در ثانی حتی فرض رو بر این بزاریم که باز پروسسورش نتونه کدینگ بکنه آیا عمل Hashing که بسیار سادهتر و خیلی کمتر پروسسور استفاده میکنه استفاده نخواهد شد؟
برای مطالعه:
http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Encryption_Standard
http://en.wikipedia.org/wiki/RSA_%28algorithm%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Cryptographic_hash_function
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان اصلآ مطلب رو درست نخوندند!

بنده صحبت از رمزنگاری داده ها کردم نه فشرده سازی تصاویر (گرچه این هم خودش یک نوع رمزنگاری محسوب میشه و کدک پخش فایل کلید اون)

برای یک پرنده جاسوسی اصلآ نباید هیچگونه فشرده سازی داده ها قبل از پردازش صورت بگیره چون باعث از دست رفتن جزئیات میشه فشرده سازی تنها در زمان ارسال به اپراتور صورت میگیره.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='pckho0r' timestamp='1360352605' post='298848']

بنده صحبت از رمزنگاری داده ها کردم نه فشرده سازی تصاویر (گرچه این هم خودش یک نوع رمزنگاری محسوب میشه و کدک پخش فایل کلید اون)

برای یک پرنده جاسوسی اصلآ نباید هیچگونه فشرده سازی داده ها قبل از پردازش صورت بگیره چون باعث از دست رفتن جزئیات میشه فشرده سازی تنها در زمان ارسال به اپراتور صورت میگیره.
[/quote]

بنده هم دقیقا encryption رو عرض کردم برادر
برای مثال بحش 3-1 از استاندارد NIST ذیل رو هم درباره Full Disk Encryption ببینید
http://csrc.nist.gov/publications/nistpubs/800-111/SP800-111.pdf
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

[/quote]

[/quote]

[/quote]
من مثال یک چیز تجاری رو زدم چرا که در فرمت h264 الان داره بالاترین فشرده سازی و بالاترین پردازش استفاده میشه در حالی که عمل کدینگ نیاز به پروسسز کمتری داره و قرار نیست توش فشرده سازی هم حتما صورت بگیره ولی میتونه قسمتی از الگوریتم هم باشه.
این سخن شما به نوع دیگه ای تفسیر میکنم اصلا این پرنده چرا میبایست این اطلاعات رو تو خودش نگه داری میکرد؟؟
بحث بر سر انتقال اطلاعات نیست که برای حفظ و کیفیت تصویر سعی بر انتقال به صورت داده خام و (با توجه به ماهیت جاسوسی بودن اطلاعات) رمزکردن اطلاعات انتقالی صورت بگیره من حتی بعید نمیدونم این قبیل پرنده ها از پروتکل های مثل kerbores برای برقراری ارتباط با مرکز استفاده نکنند.
ولی سخن من این هست که چرا باید این اطلاعات (اینطور که داره منتشر میشه از خیلی قدیم ذخیره شده) باید با این شکل ذخیره شده باشه؟
پس به نظر من محتملتر این هست که اصلا این پرنده اطلاعات اصلی رو رو خودش نگه داری میکرده و فقط یک دیتالینک با حجم ارتباط پائین برای لو نرفتن موقعیت فرستده (که در اینجا بسیار مهمه) برقرار میکرده که فرامین رو دریافت کنه! و وقتی برمیگشته پایگاه داده های اصلی رو از رو خود پرنده برمیداشتن ویرایش شده در توسط AliMH
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یک مثال از storage نظامی با استاندارد هوایی
http://www.innodisk.com/Product/ProductDetail.aspx?SUQwMT0wMDEmSUQwMj00NGQ3N2UyMS1kNDNiLTRkODQtYjIwYi0xZWVmNDJhOWEzNTEmSUQwMz0mSUQ9MTRjOGEwNWMtNzIzNi00OWJkLWI3MTctM2I2M2IyNzgwODM5JmRmbF9JRD0wMDE%3d
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.