IR-Craft

فناوری جدید جایگزین شبکه جی‌پی‌اس / سيستم NAVSOP

Recommended Posts

[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]یک شرکت فناوری موفق به طراحی سیستم موقعیت یاب جهانی تازه ای شده که ممکن است در آینده جایگزین سیستم فعلی جی پی اس شود.[/size][/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]به گزارش فارس به نقل از پی سی ورلد، این فناوری که توسط BAE Systems ابداع شده، از فرکانس های شبکه های رادیویی متداول مانند وای – فای ، دکل های پخش تلویزیونی و رادیویی، سیگنال های تلفن همراه و ... برای محاسبه موقعیت مکانی کاربر با ضریب خطای چند متر استفاده می کند.[/size][/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]با توجه به اینکه فناوری جی پی اس برای موقعیت یابی متکی به سیگنال های ضعیف ماهواره ای است و در برابر اختلال و خرابکاری هم آسیب پذیرتر است، پیش بینی می شود فناوری جدید به جای آن به کار گرفته شود.[/size][/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]این فناوری که Navigation via Signals of Opportunity یا ( NAVSOP) نام گرفته در برابر انواع اختلال و خرابکاری اعم از ارسال پارازیت یا تلاش برای دستکاری اطلاعات مقاومت خوبی دارد.[/size][/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]مزیت دیگر این فناوری دقت بیشتر آن است که تشخیص دقیق تر موقعیت مکانی کاربران را ساده تر می کند. این سیستم حتی در مکان های دورافتاده ای که خدمات جی پی اس در دسترس نیست عمل می کند که از جمله آن می توان به داخل آسمانخراش ها و اتاق های تودرتوی آنها یا قطب شمال اشاره کرد.[/size][/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]به ادعای شرکت سازنده از این سیستم حتی می توان برای بهینه سازی خدمات جی پی اس بهره گرفت.[/size][/font][/color]

[url="http://tabnak.ir/fa/news/255066/%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D8%AC%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%DB%8C%E2%80%8C%D8%A7%D8%B3"][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]http://tabnak.ir/fa/news/255066/%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%A8%DA[/size][/font][/color][/url]

[url="http://tabnak.ir/fa/news/255066/%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D8%AC%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%DB%8C%E2%80%8C%D8%A7%D8%B3"][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]%A9%D9%87-%D8%AC%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%DB%8C%E2%80%8C%D8%A7%D8%B3[/size][/font][/color][/url]

[size=3][color=#ffa500][font=Tahoma, Arial]منتقل شد .[/font][/color][/size]

[size=3][color=#ffa500][font=Tahoma, Arial]00Amin[/font][/color][/size]
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فکر کنم قبلا ایده ی این سیستم رو شنیده بودم . سیگنال پایه ی این سیستم یکم زیادی عمومی نیست ؟ قطعی برق یا اختلال در شبکه (مشکلات معمول در سرویس های مخابراتی و ...) که البته در شرایط جنگی و اضطراری هم معمول هست ! میتونه باعث مشکل در عملکرد این سیستم بشه ، البته دقت این نوع Triangulation به دلیل نزدیکی 3 فرستنده ی امواج به یکدیگه (نسبت به 3 ماهواره ی GPS به هم) مسلما بالاتره اما بهترین و مطمئن ترین استفاده ی این سیستم به عنوان مکمل GPS در شرایط معمولی هست نه یه سیستم موقعیت یابی مستقل .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]فکر کنم قبلا ایده ی این سیستم رو شنیده بودم . سیگنال پایه ی این سیستم یکم زیادی عمومی نیست ؟ قطعی برق یا اختلال در شبکه (مشکلات معمول در سرویس های مخابراتی و ...) که البته در شرایط جنگی و اضطراری هم معمول هست ! میتونه باعث مشکل در عملکرد این سیستم بشه ، البته دقت این نوع Triangulation به دلیل نزدیکی 3 فرستنده ی امواج به یکدیگه (نسبت به 3 ماهواره ی GPS به هم) مسلما بالاتره اما بهترین و مطمئن ترین استفاده ی این سیستم به عنوان مکمل GPS در شرایط معمولی هست نه یه سیستم موقعیت یابی مستقل . [/quote]
درسته همینطوره.
اما در شرایط غیر جنگی و مناطق شهری میتونه مستقل هم عمل کنه و البته دقیق.
مورد مشابه هم نرم افزار گوگل مپ هست :
روی گوشی موبایلم نرم افزار گوگل مپ هست میزنی محل دقیق آدمو نشون میده حالا از چه سیستمی استفاده میکنه معلوم نیست گوشی من هم جی پی اس نداره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='IR-Craft' timestamp='1341263023' post='258390']
[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]یک شرکت فناوری موفق به طراحی سیستم موقعیت یاب جهانی تازه ای شده که ممکن است در آینده جایگزین سیستم فعلی جی پی اس شود.[/size][/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]به گزارش فارس به نقل از پی سی ورلد، این فناوری که توسط BAE Systems ابداع شده، از فرکانس های شبکه های رادیویی متداول مانند وای – فای ، دکل های پخش تلویزیونی و رادیویی، سیگنال های تلفن همراه و ... برای محاسبه موقعیت مکانی کاربر با ضریب خطای چند متر استفاده می کند.[/size][/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]با توجه به اینکه فناوری جی پی اس برای موقعیت یابی متکی به سیگنال های ضعیف ماهواره ای است و در برابر اختلال و خرابکاری هم آسیب پذیرتر است، پیش بینی می شود فناوری جدید به جای آن به کار گرفته شود.[/size][/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]این فناوری که Navigation via Signals of Opportunity یا ( NAVSOP) نام گرفته در برابر انواع اختلال و خرابکاری اعم از ارسال پارازیت یا تلاش برای دستکاری اطلاعات مقاومت خوبی دارد.[/size][/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]مزیت دیگر این فناوری دقت بیشتر آن است که تشخیص دقیق تر موقعیت مکانی کاربران را ساده تر می کند. این سیستم حتی در مکان های دورافتاده ای که خدمات جی پی اس در دسترس نیست عمل می کند که از جمله آن می توان به داخل آسمانخراش ها و اتاق های تودرتوی آنها یا قطب شمال اشاره کرد.[/size][/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]به ادعای شرکت سازنده از این سیستم حتی می توان برای بهینه سازی خدمات جی پی اس بهره گرفت.[/size][/font][/color]

[url="http://tabnak.ir/fa/news/255066/%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D8%AC%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%DB%8C%E2%80%8C%D8%A7%D8%B3"][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]http://tabnak.ir/fa/news/255066/%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D8%AC%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%DB%8C%E2%80%8C%D8%A7%D8%B3[/size][/font][/color][/url]
[/quote]
سلام دوست عزیز
تا جایی که من میدونم این سیستم چیز جدیدی نیست و مدتهاست که قابلیت استفاده داره ولی به خاطر [color=#ff0000]دقت پایین تر و اطمینان پذیری کمتر[/color] از GPS کاربرد زیادی پیدا نکرده است.
[quote name='IR-Craft' timestamp='1341273866' post='258401']
[quote]فکر کنم قبلا ایده ی این سیستم رو شنیده بودم . سیگنال پایه ی این سیستم یکم زیادی عمومی نیست ؟ قطعی برق یا اختلال در شبکه (مشکلات معمول در سرویس های مخابراتی و ...) که البته در شرایط جنگی و اضطراری هم معمول هست ! میتونه باعث مشکل در عملکرد این سیستم بشه ، البته دقت این نوع Triangulation به دلیل نزدیکی 3 فرستنده ی امواج به یکدیگه (نسبت به 3 ماهواره ی GPS به هم) مسلما بالاتره اما بهترین و مطمئن ترین استفاده ی این سیستم به عنوان مکمل GPS در شرایط معمولی هست نه یه سیستم موقعیت یابی مستقل . [/quote]
درسته همینطوره.
اما در شرایط غیر جنگی و مناطق شهری میتونه مستقل هم عمل کنه و البته دقیق.
مورد مشابه هم نرم افزار گوگل مپ هست :
روی گوشی موبایلم نرم افزار گوگل مپ هست میزنی محل دقیق آدمو نشون میده حالا از چه سیستمی استفاده میکنه معلوم نیست گوشی من هم جی پی اس نداره.
[/quote]
نرم افزار گوگل مپ روی گوشی شما در صورت عدم دسترسی به GPS ( مثل گوشی شما ) از یک روش جایگزین و با دقت پایین که همون پیدا کردن محل گوشی با توجه به شبکه آنتنهای موبایل است استفاده می کند.
:blink:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
الان که سیستم گلوناس اروپا راه اندازی شده. جی پی اسم هست.
جالبه که گوشی سامسونگ گلکسی اس 3 هر دو تا گیرنده رو هم داره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فکر میکنم ضریب خطای مورد اشاره چند متر که ادعا شده از GPS فعلی هم بهتره - باید با سیستم GPS نظامی مقایسه بشه که خطای بسیار کمتری داره - اما موضوع عدم هک هم خودش یک مقوله دیگه است و ممکنه تو این روش هم تازه بهتر بشه هک کرد یعنی عمدا تو محدوده اون پهپاد امواج حتی مورد استفاده خود رو اخلال و امواج مشابه رو جایگزین کرد- فکر کنم تو محیط سکوت رادیوئی در داخل یک سرزمین تحت حمله کار برای این پهپاد ها هرچه لوتر میرویم سخت تر میشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]نرم افزار گوگل مپ روی گوشی شما در صورت عدم دسترسی به GPS ( مثل گوشی شما ) از یک روش جایگزین و با دقت پایین که همون پیدا کردن محل گوشی با توجه به شبکه آنتنهای موبایل است استفاده می کند.[/right][/font][/color]
:blink:[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right] [/right][/font][/color][/quote]
همونطور که گفتم این نرم افزار به gps دسترسی نداره چون گوشی من کلا جی پی اس نداره (w890 - SonyEricsson)
نکته مهم دقتش هست که من تا حالا خطای بیشتر از چند متر ازش ندیدم.وقتی تو همون نقط زوم میکنی دقیقا محلی که قرار داری را نشون میده.
بنابراین این سیستم وجود داره و BAE System هم یا ارتقاش داده یا این که چیز متفاوتیه.
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
توي ايران الان[b] سامانه ملي هدي [/b]داره اين كارو با دقت سانتي متري انجام ميده
در شهرهاي تهران مشهد اصفهان تبريز بندرعباس و اهواز نصب هست و شعاع خوبي را از مراكز اين شهرها ساپورت ميكنه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='joker' timestamp='1341423069' post='258733']
توي ايران الان[b] سامانه ملي هدي [/b]داره اين كارو با دقت سانتي متري انجام ميده
در شهرهاي تهران مشهد اصفهان تبريز بندرعباس و اهواز نصب هست و شعاع خوبي را از مراكز اين شهرها ساپورت ميكنه
[/quote][size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]بسترش چيست؟ دسترسي عمومي داره؟[/font][/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.