swat_m2

مقایسه ای کامل بین دو رقیب بی همتا: MiG-31 Foxhound و F-14 Tomcat

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

اخوی از همون اولش من گفتم که در نقش اصلی این جنگنده ها میگ 31 سرتر هست !

ولی چیزی که شما میگید اینه که این جنگنده ها قادر به ایفای یک نقش هستند .

بحث کلی من این بود که درسته فاکس هاوند در[size=5] نقش اصلی [/size]که همون رهگیر دوربرد هست از تامکت قوی تره که فکر نکنم بحثی در موردش باشه .

[quote name='cheka' timestamp='1345131862' post='265222']
[!

اسم F-14 یا Mig-31 جنگنده (Fighter) نیست ، رهگیر دوربرد هست که در وظیفه اش درگیری در دور هست اما در دفاع نزدیک کاری از پیش نخواهد برد ، همونطور که اول این بحث هم خدمتتون عرض کردم پیش زمینه ی اصلی و لازم بین جنگنده ، در نظر گرفتن نقش این دو هست !
[/quote]

قربون ادم چیز فهم .من قبول دارم که اینها Fighter نیستند ولی ایا در مانور پذیری یکی هستند .( اصلا بی خیال مانور پذیری بشیم )

نمی دونم چطور منظورم رو برسونم ولی حرف من اینه که اگه یک موقع مجبور به درگیری مثلا با اف 5 بشن به نظرت کدوم موفق ترن ؟؟؟

شاید بقول شما بحث ما مشکل داره و این که در اصل قضییه من با شما موافقم ولی در بحث های دیگه که شامل نقش های دیگه این دو هواپیما میشه نظراتمون کاملا متفاوته .
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='F14AA' timestamp='1345133201' post='265232']
اخوی از همون اولش من گفتم که در نقش اصلی این جنگنده ها میگ 31 سرتر هست !

ولی چیزی که شما میگید اینه که این جنگنده ها قادر به ایفای یک نقش هستند .

بحث کلی من این بود که درسته فاکس هاوند در[size=5] نقش اصلی [/size]که همون رهگیر دوربرد هست از تامکت قوی تره که فکر نکنم بحثی در موردش باشه .

[quote name='cheka' timestamp='1345131862' post='265222']
[!

[/quote]

قربون ادم چیز فهم .من قبول دارم که اینها Fighter نیستند ولی ایا در مانور پذیری یکی هستند .( اصلا بی خیال مانور پذیری بشیم )

نمی دونم چطور منظورم رو برسونم ولی حرف من اینه که اگه یک موقع مجبور به درگیری مثلا با اف 5 بشن به نظرت کدوم موفق ترن ؟؟؟

شاید بقول شما بحث ما مشکل داره و این که در اصل قضییه من با شما موافقم ولی در بحث های دیگه که شامل نقش های دیگه این دو هواپیما میشه نظراتمون کاملا متفاوته .
[/quote]

اینکه بخوایم ببینیم در در صورت مجبور شدن به درگیری نزدیک کدوم برترن با اینکه برای هواپیما نقش ثانویه (برتری هوایی) قایل بشیم خیلی فرق داره ولی در این مورد F-14 مانورپذیری بالاتری داره ، هرچند برای یک رهگیر چندان هم مهم نیست ، رهگیری که تو دوربرد هدف (چه بمب افکن و چه جنگنده) رو منهدم نکنه شانس چندانی در Dogfight نخواهد داشت ، اما این تفاوت در مانورپذیری تنها در حد چند درصد شاید در بقای رهگیرها در جنگ نزدیک با هواپیماهای Air Superiority تاثیر داشته باشه .

به هر حال اگر تمام مشکل مقایسه کردن بین این دو مانورپذیری هست ! بله در این زمینه F-14 برتری داره .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

فکر کنم هر دو شما این متن زیر رو که توسط یکی از تک خال های ایران در زمان جنگ که خود ایشون خلبان اف 14 بودن رو بخونید بد نباشه به بحث شما زیاد مربوط نیست ولی در مورد مانور پذیری اف 14 که به نظر من داره بهش توهین میشه راهگشا خواهد بود

دستان نوشته شده توسط:

سلام خدمت جانب مازندرانی

تتیمسار دو تا موضوع هست که میخوام با شما در میان بگذارم ونظر شما رو بدونم.

الف.حتما تا حالا فیلمهای مانور دادن جنگنده های جدید روسی (نمونه های پیشرفته تر میگ29 و سوخوی 27)رو تو نمایشگاه های هوایی دیدید.تمامی این مانورها در محدوده واماندگی کامل برای یک جنگنده عادی و حتی فراتر از اون انجام میشه.در کنار ایرودینامیک قوی این جنگنده ها سیستم تغییر بردار رانش TVC در انجام این مانورها خیلی کمکشون میکنه.اکنون پرسشی که دارم اینه که در یک داگفایت واقعی ودر شرایط رزمی این مانور ها تا چه حد کارایی داره؟

شما خلبان اف14 بودید و اف14 مانورپذیرترین جنگنده ایه که تا حالا تو غرب ساخته شده.با توجه به خاطراتی هم که عنوان کردید به SUPER DOGFIGHTER بودید.ودر کل منظورم اینه که با مانورهای با جی شدید و در مرز واماندگی خیلی خوب اشنایید(اون چند تا عملی که کردید دقیقا موید همین موضوعند!).اف 14 مانور ها ی جنگ هوایی رو بصورت نرمال ودر شرایط معمولی جنگ هوایی بکار میبره نه در شرایط خاصی که روسها با جنگنده هاشون نشون میدند.مثلا مانور کبرا یا کولبیت که کبرای 360 درجه است.در این مانورهاسرعت و انرژی جنبشی جنگنده به شدت کاهش پیدا میکنه.ایا این یک نقطه ضعف بزرگ در یک جنگ واقعی نیست؟اصلا با ظهور نسل جدید موشکهای گرمایاب با محدوده کاربرد بسیار گسترده اصلا این مانورها میتونه کارایی داشته باشه؟در کل نظرتون درباره این مانورهای جدید روسی وکاربردشون در جنگ واقعی چیه؟

ب.در طول جنگ قطعات یدکی سیستمهای پیشرفته امریکایی که داشتیم بویژه اف14 چگونه تامین میشد؟مثلما ما همین حالا هم خیلیاشو نمیتونیم بسازیم چه برسه به اون زمان! انبارهای نیروی هوایی هم که نمیتونستند برای 8 سال و تا حالا جوابگو باشند.

با سپاس فراوان.ضمنا تیمسار منم عاشق اون اواتار دوست عزیزمون هستم و دلم برای مظلومیتش خیلی خیلی میسوزه.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب آرش خان میشه منبع این مصاحبه رو قرار بدید ؟ چون هم مطالب این مصاحبه (از Super Dogfighter بودن F-14 تا ...) برای بنده غیر قابل هضم تر از اون هست که بدون یک منبع معتبر بپذیرم و هم گذاشتن مطلب در فروم بدون لینک منبع طبق قوانین مشکل داره ، ممنون :)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اگه منبع میذاشتید باور این گفته و مطلب راحت تر میشد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

شرمنده خیال کردم گذاشتم این متن مربوط به صفحه 46 از فورمی هست در سایت گنج جنگ که در اون بچه های سایت سوالاتشون رو در مورد این هواپیما از این عزیز بزرگوار میپرسن

فقط بگم اگه در این سایت عضو نیستید در جاهایی که به چند سوال پشت سر هم جواب داده شده فقط سوال و جواب آخر نشان

داده میشود

بازم شرمنده به این خاطر که یادم رفته بود منبع رو بذارم

فقط خواهشی که از شما دارم اگه سوالی دارید اول صفحه های قبل رو بخونید اگه به سوال شما پاسخ داده نشده بود بعد سوالتون رو بپرسید تا با سوالات تکراری نه ایشون رو خسته کنید و نه ...

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب آرش خان جدا تصور میکنید یک فروم یک منبع مستندی برای این ادعاها محسوب میشه ؟! حتی متن سوالات هم کاملا جهت دار هست و باید برای دونه دونه اش (از اینکه F-14 مانورپذیر ترین جنگنده آمریکاست الی آخر) منبع آورده شه ! بنظر بنده بهتر هست برای بحث (حداقل در میلیتاری) از منابع معتبری نسبت به یک فروم که هویت هیچ کدوم از کاربرانش هم (مثل هر فرومی) قابل تشخیص نیست . استفاده کنید ^_^ :)
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right][size=5][font=arial, helvetica, sans-serif][quote name='cheka' timestamp='1345235999' post='265508']
جناب آرش خان جدا تصور میکنید یک فروم یک منبع مستندی برای این ادعاها محسوب میشه ؟! حتی متن سوالات هم کاملا جهت دار هست و باید برای دونه دونه اش (از اینکه F-14 مانورپذیر ترین جنگنده آمریکاست الی آخر) منبع آورده شه ! بنظر بنده بهتر هست برای بحث (حداقل در میلیتاری) از منابع معتبری نسبت به یک فروم که هویت هیچ کدوم از کاربرانش هم (مثل هر فرومی) قابل تشخیص نیست . استفاده کنید ^_^ :)
[/quote][/font][/size][/right]

[right][size=5][font=arial, helvetica, sans-serif]من فقط خواستم کمکی کرده باشم حال اگه شما با یک سوال هرچند جهت دار باشه یا نه کل فورم رو و همینطور این خلبان عزیز رو زیر سوال میبرین ... مسئله اینه بود که من در مرد برتری میگ 31 در رهگیری دوربورد بر اف 14 با شما موافقم فقط به نظر من در ادامه بحث شما دو نفر داشت به اف 14 که 8 سال در جنگ و حتی بعد از اون از این مرز و بوم دفاع میکنه ظلم میشد و به نظر من هیچ منبعی کامل تر و معتبر تر از یک خلبان که خودش با اون هواپیما پریده نیست و خواستم شما رو با این عزیز آشنا کنمتا خیلی از سوالاتی که به طور فرضی به فکرتون میرسه در مورد این جنگنده رو بتونین از این عزیز بپرسید ولی حتی اگه یک سایت معتبر رو هم به عنوان منبع میزاشتم شما به دنبال 1 کلمه میگشتین تا کل مطالب سایت رو زیر سوال ببرید و به کل مطلب یا بهتر بگویم لب مطلب رو بیخیال میشوید[/font][/size][/right]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='arash666' timestamp='1345247420' post='265528']

[size=5] [color=#FF0000]فقط به نظر من در ادامه بحث شما دو نفر داشت به اف 14 که 8 سال در جنگ و حتی بعد از اون از این مرز و بوم دفاع میکنه ظلم میشد[/color][/size]

[/quote]

سلام اخوی

شما پست های بنده رو خوندید و به این نتیجه رسیدید ؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خوبه حالا F-14 رو خودمون نساختیم و دوستان از بیان ضعف هاش برآشفته میشن ! دوست عزیز اینکه F-14 در جنگ استفاده شده توسط ما و الان هم در نیروی هوایی هست دلیل بر پوشوندن ضعف هاش نیست ، البته همونطور که قبلا عرض کردم این موارد برای یک رهگیر چون F-14 ضعف به حساب نخواهد اومد و بحث کردن راجع به این مساله در درجه ی دوم اهمییت قرار داره

در مورد منبع هم حرف بنده کاملا مشخص هست ، شما شاید با ایشون ارتباط نزدیک داشته باشید و اطمینان داشته باشید ایشون خلبان F-14 هستند اما برای بنده ی نوعی چنین اطمینانی از هویت یک کاربر در فروم قابل تشخیص نیست لذا حرفهای هر شخص هم نمیشه بنابه کسی که اون حرف رو میزنه اعتبار داد . بنده از هر منبع دیگه ای که ارایه بدین که این حرفها رو تصدیق کنه استقبال میکنم
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]سلام

مگه ایران میگ 31 داره ؟؟؟ [/quote]
تو مجله جنگ افزار که این جوری گفته

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

فقط شایعه ی اینترنتی تائید نشده هست .... البته یادم یک زمانی آقا سعید - مدیر سایت - می گفت ایران حدود 7-8 تا میگ 31 رو گرفته تا به همراه تامکت ها ، وظیفه ی اسکورت هواپیمای رهبری رو داشته باشند .... البته حرف از3-4 سال پیشه .... احتمال اینکه من اشتباهی متوجه شده باشم یا کلا مطلب رو اشتباهی گرفته باشم هم زیاد هست ... حافظه ی بنده چندان خوب نیست ....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اسکورت هواپیمای رهبری رو داشته باشند[/quote]
احتمالا منظورتون هواپیمای ریاست جمهوری هست ؟ چون رهبری که سفر خارجی نمیرند و در سفر های داخلی هم تا جایی که میدونم با خطوط هواپیمایی معمولی سفر میکنند ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.