امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

باسلام
(قابل توجه آقا مصطفي ) باز هم چيني ها قصد كپي زدن دارند.اينبار از روي F-22(رپتور) آمريكا!(كم كم دارن از رو چيزهاي خطرناكي كپي ميزنند! :| )
هواپيماي J-14 در واقع نمونه مهندسي معكوس شده F-22 آمريكاست!(البته روس هاهم در نظر دارند از رو F-22 كپي بزنند.احتمالا سوخوي تي-50 هواپيماي كپي شده از روي F-22 خواهد بود)
http://cnair.top81.cn/fighter/XXJ3.jpg
به گفته مسولان چيني اين هواپيما تا سال 2015 وارد خدمت خواهد شد.(البته بعيده!)
منتظر مقاله كامل من راجع به اين هواپيما باشيد!(چون مقاله اصلي احتياج به ترجمه داره و ترجمه وقت ميبره!)
اگه كسي اطلاعاتي راجع به اين هواپيما داره بذاره تا مقاله من آماده بشه!

استفاده از عکس از هاستی خارج از هاست میلیتاری مجاز نیست.
عکس به لینک تبدیل شد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این یک پروژه تحقیقاتی پیشرفته است که برای اولین بار سه سال قبل با پروژه JX-12 آشنا شدم. این طرح هم شبیه F-22 بود ولی از فناوریهای روسی مانند Su-27 , MiG-31 ... در آن استفاده شده بود. چین در حال دستیابی به مراحلی از فناوری نظامی است که بعد از دیگر نیازی به کپی برداری نبوده و خود هر چه را که لازم باشد بصورت بومی خواهد ساخت. تا این مرحله شاید 10 یا 20 سال دیگر زمان لازم است. مدتی که سریع سپری شده و شاهد یک ابرقدرت نظامی مستقل خواهیم بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جل الخالق!!
در مورد همه چيز، چيني‌اش رو شنيده بوديم الا رپتور :lol: !!
يكي از مهمترين خصوصيات رپتور، پنهان‌كاري شديدش هست! ولي از اونجايي كه اجناس چيني، هميشه يه جاي كارشون مي‌لنگه و فقط اسم جنس اصل رو يدك مي‌كشن، احتمالاً اين يكي هم نبايد مستثناء باشه :| !!
جداي از شوخي، خيلي عجيب بود! واقعاً قدرت مهندسي معكوس چين رو هيچ كشوري نداره! حقيقتاً كاراي عجيب غريبي انجام مي‌دن! همونطور كه قبلاً هم عرض كردم، براي ابرقدرت شدن، نيازي به توليد بومي نيست!! يادمون نره كه شوروي، از طريق كش رفتن اطلاعات (مودبانه‌اش مي‌شه سرقت اطلاعات) اتمي امريكا، موفق به ساخت بمب هسته‌اي شد! ولي بعد از اون، شد قطب هسته‌اي و ديگه كسي هم كاري نداشت كه از كجا آورده!!
(البته در طول جنگ سرد، بارها امريكا و شوروي، از خجالت هم دراومدن و مسابقه‌ي سرقت اطلاعات نظامي و استراتژيك همديگه رو گذاشتن!! ما شاء الله يكي از يكي هم دزدتر :cry: :cry: !!!)

بي‌صبرانه منتظر خوندن مقاله‌تون هستم دوست خوبم.

(نمي‌دونم چرا! ولي دلم بدجور هوس مطالعه‌ي كتب جنگ سرد رو كرده! يه چيزي بهم مي‌گه كه پوتين، اگه تو قدرت بمونه، شوروي رو احياء مي‌كنه! اون وقت مجدداً بايد منتظر رژه‌ي ترسناك و پرهيبت ارتش سرخ باشيم (ولي چه ارتش سرخي بشه اين يكي!! بخصوص اگه چين و روسيه، اينبار متحد بشن و ارتش سرخ واحدي رو تشكيل بدن!)!! گذشت زمان، همه چيز رو مشخص مي‌كنه!)
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا مصطفي نظر شما راجع به اينكه بعد از معرفي اين هواپيما تمام هواپيماهاي نيروي هوايي چين و تعدادشون رو در تاپيكي با نام نيروي هوايي جمهوري خلق چين معرفي كنم چيه!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خيلي خوبه. متأسفانه در سايت، به كمترين ارتشي كه پرداخت شده، ارتش سرخ چين بوده! در حالي كه يكي از برترين قواي نظامي حال حاضر جهان، ارتش جمهوري خلق چين بوده؛ بخصوص اينكه پيشرفت‌هاي روزافزون اين ارتش در زمينه‌هاي مختلف، ترس ايالات متحده رو به همراه داشته؛ طوري كه به افزايش بودجه‌ي 17 درصدي نظامي چين اعتراض كرد (كه رقم اون رو تقريباً 10 ميليارد دلار افزايش مي‌داد)، اعتراض كرد؛ حال اينكه بودجه‌ي امريكا در مقايسه با سال گذشته، 40 ميليارد دلار افزايش داشت!!!! بررسي توان هوايي چين، بايد بحث جالبي از آب دربياد. البته اگه اين بحث، در زمينه‌هاي ديگه هم ادامه داشته باشه (بخصوص روي نيروي زميني و بالاخص نحوه‌ي آموزش نيروها)، جالب‌تر هم مي‌شه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
موافقم و خوبه که چند تاپیک برای بررسی نیروی هوایی و ... چین ایجاد کنیم. در بعد نیروی هوایی تا سال 2015 چین به شعاع عملیاتی 10000 کیلومتر خواهد رسید که موجب وحشت آمریکاست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جنگنده فوق پيشرفتهJ-14 قبل از هر چيز بايد بگم كه راجع به اين جنگنده اطلاعات زيادي در دسترس نيست و چيني ها راجع به مشخصات و ويژگي هاي اين جنگنده سياست پنهانكاري رو پيش گرفتن ! (حق دارند چون واقعا جنگنده J-14 براي چيني ها جنگنده مهم و استراتژيكي و نبايد ويژگي ها و مشخصات اون لو بره ! ) من سعي مي كنم از چند سايت مختلف مطالبي رو كنار هم بذارم تا روي هم رفته يه مقاله نسبتا خوبي بشه ! (البته اگه بشه !) البته يه چيزي رو بگم كهJ-14 از رو F-22 ساخته ميشه اما دقيقا خود اون نيست و خود چيني هاهم روش يه كارايي كردند ! (براي مهندسي معكوس و كپي كردن يك شئ به خود اون شئ نياز است و تا اون جايي كه من خبر دارم فكر نكنم آمريكايي ها اجازه داده باشند خود رپتور يا نقشه هاش به دست چيني ها بيافته ! پس چيني ها نمي تونند دقيقا خود رپتور رو بسازند ولي مي تونند شبيه اونو بسازند !) خبر ساخت اين هواپيما مثل اينكه اولين بار در سال 2002 مطرح شده و چيني ها در يك گزارش تصويري،تصاويري از شكل ها و ماكت ها اين هواپيما رو به نمايش گذاشتند. طبق گزارش سازمان آمريكايي(Office of Naval Intellegence) (ONI ) در سال 1997، اين جنگنده جز نسل چهارم جنگنده هاي چين است كه وارد خدمت خواهد شد. دو شركت CAC و SAC مشغول كار بر روي موتورهايي براي اين هواپيما هستند كه هماهنگ با پنهان كاري هواپيما بوده و همچنين مانورپذيري خوبي مانند مانورپذيري رپتور به J-14 بدهد. دو طرح اصلي برايJ-14 وجود دارد طرح اول كه شرکت CAC مسئول اصلی آن بوده و 601 شركت پیمانکار کوچک چيني روي آن كار ميكنند ساده بوده و تقريبا هيچ شباهتي به رپتور ندارد اما طرح دوم كه شرکت SAC مسئول اصلی آن بوده و 611 شركت پیمانکار کوچک مشغول كار بر روي آن هستند از لحاظ طراحي و آيروديناميكي كاملا شبيه رپتور است. ظاهرا مسئولان چيني ساخت و تكميل طرح دوم را مد نظر دارند .(اين همان روشي كه آمريكا و روسيه از اون استفاده مي كنند يعني براي ساخت هواپيماي استراتژيك جديدشون چند طرح از سوي چندين شركت مختلف به وزارت دفاع ارائه مي شه و يكي از اون طرح ها به عنوان طرح اصلي انتخاب شده و ساخته مي شود ! فكر كنم چيني ها در چند سال آينده قراره به يكي از قطب هاي ساخت هواپيماهاي جنگنده تبديل بشند ! چون روش حرفه اي هارو پيش گرفتند !) طبق اطلاعات موجود در هر دو طرح يك چيز مشترك است و آن اختفاي تسليحات در هواپيما است.(درست مثل رپتور) اگرJ-14 دو موتور توربوفن با کشش 8500 كيلوگرمي مدلWS-13 داشته باشد (موتورهايي نسبتا با قدرت متوسط) قدرت مانور نسبتا مناسبي خواهد داشت و وزن آن بين 10 الي 15 تن خواهد بود. با این موتورها J-14 در واقع يك جنگنده با وزن متوسط است. برخي بر اين عقيده اند كهJ-14 دو موتور توربوفن با کشش 13200 كيلوگرمي مدلWS-10A دارد (موتورهايي نسبتا قوي) با احتساب اين دو موتور وزن اين هواپيما بايد چيزي حدود 20 تن باشد و قدرت مانور آن نسبت به حالت قبلي كمي كاهش پيدا خواهد كرد. در اين حالتJ-14 يك جنگنده سنگين تلقي مي شود. چون مشخصات J-14 بسیار شبیه F-22 است و رپتور دو موتور توربوفن با کشش 15875 کیلوگرم دارد پس حالت دوم برای موتورهای J-14 مهتمل تر به نظر می رسد.(یعنی به احتمال زیاد J-14دو موتور توربوفن باکشش 13200 کیلوگرم خواهد داشت در این حالت نیز باز موتورهای آن نسبت به موتورهای رپتور ضعیف تر است.) در ساخت و عملياتي كردن اين هواپيما قرار است متخصصان روس نيز چيني ها را یاری دهند. طبق ادعاي كارشناسان هوايي اين هواپيما از لحاظ مانورپذيري و پنهان كاري بسيار برتر و بهتر از رافال و يورو فايتر عمل خواهد كرد اما از لحاظ تجهيزات الكترونيكي و قدرت پروازي نسبت به رپتور ضعيف تر است. در کل J-14 یک هواپیمای بسیار پیشرفته خواهد بود که باعث ایجاد تحولی در صنایع هواپیما سازی چین می شود. این هواپیما در صورت عملیاتی شدن بعد از هواپیماهای جدید آمریکایی و نسل پنجم هواپیماهای روسی جایگاه سوم رو به خود اختصاص خواهد داد یعنی جایگاهی بالاتر از هواپیماهای اروپایی ! طول هواپيما: حدود 18 متر ارتفاع: حدود 5 متر فاصله دو سر بالها: حدود 13 متر حداكثر سرعت: ؟ (به احتمال بسیار زیاد چیزی بین 1.5 تا 2 ماخ) خدمه: 1 نفر من سعي مي كنم مشخصات اين هواپيما رو به طور کامل بذارم اما همانطور كه در ابتدا گفتم اطلاعات زيادي از آن در دسترس نيست. چند تا عکس از این هواپیمای زیبا میذارم. به نظر من در این عکس ها از رپتور با ابهت تر به نظر میرسه و از لحاظ طراحی از رپتور قوی تره ! اگر به این عکس ها دقت کنید در میابید که این هواپیما بال های دلتا مانند داره(شبیه J-10 ) و از این لحاظ با رپتور متفاوت است ! http://community.travelchinaguide.com/photo/7031/70311195831076.jpg http://community.travelchinaguide.com/photo/7031/70311200021626.jpg http://community.travelchinaguide.com/photo/7031/70311200120253.jpg http://community.travelchinaguide.com/photo/7031/70311200202495.jpg http://community.travelchinaguide.com/photo/7031/70311200231385.jpg http://community.travelchinaguide.com/photo/7031/70311200336312.jpg

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

(نمي‌دونم چرا! ولي دلم بدجور هوس مطالعه‌ي كتب جنگ سرد رو كرده! يه چيزي بهم مي‌گه كه پوتين، اگه تو قدرت بمونه، شوروي رو احياء مي‌كنه! اون وقت مجدداً بايد منتظر رژه‌ي ترسناك و پرهيبت ارتش سرخ باشيم (ولي چه ارتش سرخي بشه اين يكي!! بخصوص اگه چين و روسيه، اينبار متحد بشن و ارتش سرخ واحدي رو تشكيل بدن!)!! گذشت زمان، همه چيز رو مشخص مي‌كنه!)

مصطفي عزيز منم دوست دارم راجع به جنگ سرد مطالب بيشتري بخونم ! اگه چيزي پيدا كردي به من هم بگو كه منم برم ببينم ! به نظر من جنگ سرد باعث پيشرفت هاي فوق العاده زيادي در ساخت تسليحات پيشرفته شد و اگر جنگ سرد ادامه پيدا مي كرد امروز جهان شاهد وجود تسليحات به مراتب پيشرفته تري نسبت به تسليحات فعلي بود. اگه خواستيد من يه سايت معرفي مي كنم راجع به جنگ سرد كه واقعا آدم با ديدنش شاخ در مياره ! :|
به نظر من دير يا زود روسيه قدرتش بدست مياره و با چين دوباره عليه آمريكا جنگ سردي را به راه خواهد انداخت !
اين كار با ماندن پوتين سريع تر رخ ميده ! البته فكر نكنم پوتين بمونه ! اگه شخص نظامي مثل سرگي ايوانوف هم بشه روسيه رو از لحاظ نظامي خيلي قوي خواهد كرد كه اين خوبه !

----------------------------
ياد باد آن روزگاران ياد باد ....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جنگنده بسیار جالبی است. راستی ، پس طرحهای J-X-12/13 چی شد؟ مگه قرار نبود J-12 از رو طرح رپتور ساخته شه تا بعد از کسب تجربه مدلهای بعدی بومی باشد؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون از ترجمه و جمع‌آوري اين مطالب. من برام يه سوال پيش اومده! مگه رپتور، از جنگنده‌هاي نسل پنجم به شمار نمياد؟ پس چطوريه كه J-14 رو جزو جنگنده‌هاي نسل چهارم حساب كردن؟؟!!! مطلب خوبي بود. عكس‌ها هم جالب بودن. ولي من هنوز نفهميدم خاصيت اون دو تا بال كوچيك تو اين هواپيماها (كه البته در J-10‌ قبلاً ديده بوديم) چيه؟! يه جورايي شبيه به جوجه اردك مي‌شه :| !! جداي از شوخي، اگه دوستان اطلاعاتي درمورد اين دو تا بال كوچك (كه در انتهاي كابين خلبان قرار داره) دارن، خواهشاً بنويسن. خوشحال مي‌شم كه با خوندنشون، اطلاعات نداشته‌ام رو افزايش بدم. راستي. درمورد پنهانكاري اين جنگنده، زياد توضيح ندادين. اطلاعات تكميلي در اين زمينه هست؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در عکس های سری دوم تا حدودی در فرم کلی سکان عمودی و خروجی های موتور ردپای YF-23 Black Widow II هم دیده می شود!! ولی این عکس ها با عکس اول تفاوت زیادی دارند. کسی می دونه چرا؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام و ممنون از نظر همگي ! آقا سعيد راجع به طرحهای J-X-12/13 من خيلي چيزي نمي دونم البته ميخوام راجع به نيروي هوايي چين به طور جامع بحث كنم و تك تك هواپيماهاي در اختيار چين رو معرفي كنم شايد اون موقع اطلاعاتي راجع به اون طرح ها پيدا كرد و نوشتم ! مصطفي عزيز (البته با كسب اجازه از سوي شما از لفظ آقا استفاده نكردم) نسل چهارم يا پنجم تقسيم بندي كه آمريكايي ها و اروپايي ها ميكنند و خيلي مهم نيست ! (منم نمي دونم چرا J-14 نسل چهارم محسوب ميشه :| ) مهم خوده هواپيما با تجهيزاتش ! چيني ها اصلا به اين چيزا اهميت نميدند ! تا آمريكايي ها بخواند معلوم كنند J-14 نسل چهارم يا پنجم چيني ها J-15 هم ساختند! راجع به پنهان كاري J-14 هم همانطور كه گفتم اطلاعت زيادي در دسترس نيست من فقط ميدونم كه بدنه اون از يك موادي ساخته ميشه كه امواج رو جذب مي كنه و اجازه انعكاس امواج رو نميده و همچنين تسليحاتش مثل رپتور مخفي ميشه ! ---------------- ياد باد آن روزگاران ياد باد ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ممنون از ترجمه و جمع‌آوري اين مطالب.
من هنوز نفهميدم خاصيت اون دو تا بال كوچيك تو اين هواپيماها (كه البته در J-10‌ قبلاً ديده بوديم) چيه؟! يه جورايي شبيه به جوجه اردك مي‌شه :| !!
جداي از شوخي، اگه دوستان اطلاعاتي درمورد اين دو تا بال كوچك (كه در انتهاي كابين خلبان قرار داره) دارن، خواهشاً بنويسن. خوشحال مي‌شم كه با خوندنشون، اطلاعات نداشته‌ام رو افزايش بدم.

راجع به دو تا بال كوچك كه در انتهاي كابين خلبان قرار داره و شما به اون اشاره کردید باید بگم اگه اشتباه نکنم منظور شما LEX !
من از خوده میلیتاری استفاده کرده و مطالبی رو راجع به LEX میذارم !

LEX چیست؟
زائده‏های توسعه یافته (LEX) در واقع سطوحی هستند که به قسمت جلوی بالهای هواپیماهای جنگی پیشرفته افزوده شده‏اند تا جریان متعادل هوا را به هنگام پرواز در زوایای بالای حمله ایجاد کنند. این سطوح، اغلب مثلثی شکل هستند، و از قسمت ریشهء بال تا قسمتی نزدیک به کابین در امتداد بدنه حرکت داده می‏شوند. این زائده ها اندازه ای در حدود یک وجب دارند و از یک متر کمتر هستند. در حقیقت، این زائده‏ها، بالهای دلتاشکل کوچکی هستند که به قسمت جلویی بالها، پیوند زده شده‏اند.

به هنگام پرواز با سرعت کروز (سرعت گشت‏زنی عادی هواپیما) سطوح LEX تاثیر اندکی دارند، در حالی که به هنگام افزایش زاویهء حمله، نظیر حالتی که در نبردهای نزدیک هوایی زیاد اتفاق می‏افتد، سطوح LEX اقدام به تولید جریانهای حلقوی (گردابی) سرعت بالا می‏کنند که این جریانها تا نوک بالها باقی می‏مانند. بر اساس قانون برنولی، در این حالت، حداقل فشار به نوک بالها وارد می‏شود و این امر افزایش نیروی برا در نقطهء عادی واماندگی (Stall) را به وجود آورده و بدین سان، هواپیما قادر می‏شود در زوایای بالاتر پرواز کرده و دچار واماندگی نشود.

مشخص‏ترین جنگنده‏ای که از این سطوح بهره می‏برد، F/A-18 Hornet می‏باشد. نمونهء اولیه سوخوی27 که Cy-27C نامیده می‏شد، به دلیل طراحی بسیار ضعیف سطوح LEX، دچار سانحه گردید که دلیل این امر نیز، یخ‏زدگی این سطوح در زوایای بالای 5 درجه بود. مشکل سوخوی27 در نهایت با اصلاح طراحی LEX ها و همچنین سیستم کامپیوتری FBW رفع گردید.

در حقیقت سطوح LEX باعث افزایش فوق‏العادهء قدرت مانورپذیری هواپیما می‏شوند و جنگنده به وسیله دارا بودن این سطوح است که قادر به انجام مانورهای سنگینی نظیر Pugachev's Cobra ، Cobra Turn و Frolov Chakra می‏گردد.

----------------
ياد باد آن روزگاران ياد باد ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جالب بود چینیها هم کم کم قدرتمند شدن در ضمن جنس چینی هم خوب و بد داره icon_cheesygrin :|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در ضمن جنس چینی هم خوب و بد داره

بله چینی ها با انواع استاندادها برای بازارهای متفاوت کالا تولید می کنند یعنی برای امریکا با بالاترین سطح استاندارد و برای کشورهای جهان سوم با استانداردهای پایین و بعضا بدون استاندارد.
به قول معروف هرچی پول بدی آش می خوری.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط nasirirani
      يك مقام اطلاعاتي آمريكا گفت كه چين در حال ساخت يك جت جنگي پيشرفته مي‌باشد كه ممكن است با جت RAPTOR و F-35 شركت لاكهيد مارتين آمريكا برابري كند.

يك مقام اطلاعاتي آمريكا گفت كه چين در حال ساخت يك جت جنگي پيشرفته مي‌باشد كه ممكن است با جت RAPTOR وF-35شركت لاكهيد مارتين آمريكا برابري كند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، وين اولمن از مركز اطلاعاتي هوافضاي آمريكا گفت: ‌ما پيش بيني مي‌كنيم كه چين پنجمين نسل از جنگنده‌هايش را در اختيار بگيرد و حدود سال 2018 آنها را وارد ناوگان هوايي خود كند.
      به گزارش خبرگزاري رويترز،‌ اين مقام اطلاعاتي آمريكا تصريح كرد كه ارتش چين همچنين بررسي گزينه احتمال استفاده از اهرم نظامي عليه تايوان را نيز در دستور كار دارد.

وي گفت:‌ ارتش آزادي بخش چين به عنوان بخشي از طرح ريزي‌هايش در قبال تايوان همچنين آماده است تا با هر نوع تقابل آمريكا در حمايت از تايوان برخورد كند.

اين مقام اطلاعاتي آمريكا تصريح كرد كه استراتژي ارتش چين شامل تضعيف قدرت هوايي آمريكا با حمله به پايگاه‌هاي هوايي آمريكا درصورت مداخله امريكا در جنگ با تايوان است.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1542391&Lang=P
  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.