DeathStalker

هنگام برخورد موشک ضد زره به خودروی زرهی، چه اتفاقی می افتد؟

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

این خیلی برداشت ساده انگارانه ای naive هست که چون طول رنگ قرمز بیشتره از run or rise، پس مقاومت رو هم افزایش میده. بلکه چون مدول برشی شما به خاطر اون زاویه، تغییر میکنه، ممکنه با توجه به میزان شیب، مقاومت شما کم یا زیاد بشه.

البته فکر کنم بشه طوری طراحی کرد که دقیقا افزایش پیدا کند به شرط این که سرامیک یا زره هر بخش تانک مخصوص همون قسمت و با توجه به شیبش ساخته بشه. البته هزینه را این کار بالا می بره و ژنریک بودن لوازم را هم کاهش میده.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

البته فکر کنم بشه طوری طراحی کرد که دقیقا افزایش پیدا کند به شرط این که سرامیک یا زره هر بخش تانک مخصوص همون قسمت و با توجه به شیبش ساخته بشه. البته هزینه را این کار بالا می بره و ژنریک بودن لوازم را هم کاهش میده.
این خیلی برداشت ساده انگارانه ای naive هست که چون طول رنگ قرمز بیشتره از run or rise، پس مقاومت رو هم افزایش میده. بلکه چون مدول برشی شما به خاطر اون زاویه، تغییر میکنه، ممکنه با توجه به میزان شیب، مقاومت شما کم یا زیاد بشه.

دقیقا همینطوره. منظور من هم این بود که صرفا شیبدار بودن، دلیل بر بیشتر شدن مقاوت نمیشه. بلکه جهت قرار گرفتن لایه های اون کامپوزیت (لمینیت ها) هم باید دقیقا با توجه به اندازه شیب تغییر کنه تا بیشترین میزان مقاومت رو ایجاد کنه. به این تصویر دقت کنید

http://ars.els-cdn.com/content/image/1-s2.0-S1751616111000695-gr5.jpg

http://i48.tinypic.com/34gouh4.png

این نحوه قرار گرفتن لایه ها، باید منطبق با اون شیب باشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بسیار زیبا بود
تشکر!
=====
یک سوال:
آیا شما از نرم افزار lsdyna 2 برای کارهاتون و این عکس ها استفاده کردین؟و اینکه شما هم طرز کار با این نرم افزار بلدین؟ icon_eek

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسیار زیبا بود
تشکر!
=====
یک سوال:
آیا شما از نرم افزار lsdyna 2 برای کارهاتون و این عکس ها استفاده کردین؟و اینکه شما هم طرز کار با این نرم افزار بلدین؟ icon_eek

سلام! ممنون از لطفتون

راستش فقط بعضی از عکسها به من مربوطه، بیشترش رو از سایتهای دیگه قرار دادم و کار من نیستن. ولی بله، محصول همین نرم افزار هستن.

با LS-DYNA کار نکردم، با اینکه نرم افزار خیلی توانایی هستش، ولی یه مقدار کار باهاش اذیت میکنه و توی مباحث انفجار خیلی خوب کمک میکنه. ولی من بیشتر از CCDS (composite cylinder design software) که محصول دانشگاه delaware هست کمک میگیرم که کارایی بیشتری داره توی زمینه ای که من لازم دارم، راحت تر هم هست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام! ممنون از لطفتون

راستش فقط بعضی از عکسها به من مربوطه، بیشترش رو از سایتهای دیگه قرار دادم و کار من نیستن. ولی بله، محصول همین نرم افزار هستن.

با LS-DYNA کار نکردم، با اینکه نرم افزار خیلی توانایی هستش، ولی یه مقدار کار باهاش اذیت میکنه و توی مباحث انفجار خیلی خوب کمک میکنه. ولی من بیشتر از CCDS (composite cylinder design software) که محصول دانشگاه delaware هست کمک میگیرم که کارایی بیشتری داره توی زمینه ای که من لازم دارم، راحت تر هم هست

بسیار زیبا بود
تشکر!
=====
یک سوال:

هممممممم...
1- این نرم افزار چطور میشه پیداش کرد؟
2- آموزش این نرم افزارهم وجود داره؟
3- اموزش درست و حسابی LS-DYNA هست خدمتتون؟
4- موارد 1-2-3 میشه برای من بفرستین؟ icon_cheesygrin البته اگه مشکلی برای شما پیش نمیاد و وقتتون نمیگیره :rose:
تشکر فراوان :applause:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
راستی...
مطالب به این نابی چرا بدون واترمارک و حق انتشار گذاشتین؟
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسیار ممنون از تاپیک خوبتون.

البته امیدوارم دوستان شرکت کنند و این تاپیک با اقبال مواجه بشه. . .

ولی مشکل وقتی پیش میاد که موشک به اون برخورد میکنه (از ار پی جی 7 تا کورنت و جاولین)

منظورتون به خاطر اثر خاص خرج گود بر زره هست دیگه، درسته؟

خب با توجه به اینکه خرج گود از جریان پر سرعت مس در حالت پلاستیک بهره می بره( البته برخی میگن مذاب، ولی به عقیده من همون پلاستیک بیشتر محتمل هست) نمیشه اونو یه پرتابه مسیو( پر جرم) در نظر گرفت؟ با توجه به چگالی نسبتا بالای مس؟

در این صورت چرا رفتار زره اولیه تفاوت دارد؟

بدلیل حرارت است یا چیز دیگر؟

نکته جالب این هست که مهمترین عامل برای نفوذ جسم شما توی زره، سطح مقطع محل برخورد هست، نه شکل ظاهری اون.

دقیقا به همین دلیل در پرتابه های انرژی جنبشی جدید، تاکید بر کاهش قطر و افزایش طول شده تا ضمن حفظ فاکتور M در فرمول انرژی جنبشی، سطح مقطع کاهش یابد، ( نوک پرتابه را هم همیشه برای کاهش درگ، تیز می گیرند) البته این مساله سطح علمی و فناوری بالایی را می طلبد و الا همه کشورهای تولید کننده این نوع مهمات عقلشون به این کار میرسه ولی پول و علمشون ممکنه نرسه! icon_cheesygrin

البته در ادامه مسیر پرتابه به داخل، قطعا شکل نوک پرتابه در میزان نفوذ تاثیر گذار هست، چرا؟ چون در لایه هایی مانند سرامیک، تمرکز تنش بسیار مهم هست( نوک تیز بهتر از نوک پهن است) ولی مثلا در لایه پلاستیکی شکل نوک اهمیت چندانی ندارد، بلکه احتمالا جنس بدنه و کاهش میزان اصطکاک مهم هست.

و صد البته شما هم به درستی اشاره فرمودید: مهمترین عامل، نه تنها عامل ( خواستم بگم مثلا دقیق خوندم! icon_cheesygrin )

ولی نباید تصور کنیم که چون شیبدار هست، گلوله باید از سطح بیشتری بگذره!!

از سطح بیشتر نه، ولی از میزان بیشتری از زره باید عبور کنه.

مقاومت شما کم یا زیاد بشه.

یه نکته ای که خیلی در طراحی زره مهمه، توجه به آرایشهیا ملکولی و لایه بندی زره هست، اگه به این مساله توجه کافی نشه، علی رغم اینکه مثلا شما زره تون رو شیبدار قرار میدید، ولی ممکنه به راحتی امکان نفوذ در اون رو فراهم کنید.

کاربرد شیب، توی شانس اصابت و انحراف بیشتر هست تا توی میزان نفوذ.

بله، هر دوتاش هست، اول اولی و دومی، اگه نشد سومی.

توضیحات دقیقا مانند 4 شکل بالا هست.

جسارتا نمیشه این شکلها رو یه کم ساده تر توضیح بدید؟ هر کار می کنم خوب نمی افته برام! کلا همه شکلهای شبیه سازی شده رو میگم!

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
منظورتون به خاطر اثر خاص خرج گود بر زره هست دیگه، درسته؟

خب با توجه به اینکه خرج گود از جریان پر سرعت مس در حالت پلاستیک بهره می بره( البته برخی میگن مذاب، ولی به عقیده من همون پلاستیک بیشتر محتمل هست) نمیشه اونو یه پرتابه مسیو( پر جرم) در نظر گرفت؟ با توجه به چگالی نسبتا بالای مس؟

در این صورت چرا رفتار زره اولیه تفاوت دارد؟

بدلیل حرارت است یا چیز دیگر؟
[/quote]

درسته. گلوله صرفا یک جسم ساده هست که از معادلات ساده میشه رفتارش رو بررسی کرد. ورایبل ما هم سطح مقطع و مدول و جرم و سرعت و زاویه برخورد و اینهاست.

ولی موشک – همونطوری که شما هم فرمودید – عوامل بسیار مختلفی داره که ما رو مجبور میکنه از چند معادله همزمان استفاده کنیم.

اگه موافق هستید، از کلمه حالت پلاستیک برای مس استفاده نکنیم، چون نیازمند مدول ویسکو-الاستیک هست که مس خیلی اون رو نداره. ولی مفهوم حرفتون درسته. چون اون جسم کاملا مذاب نیست که بشه کلمه مذاب رو برای حالتش به کار برد.

سرامیکهای نظامی، بالاترین مدول ها رو دارن، برای همین خیلی تفاوت نداره شما تنگستن استفاده کنید یا مس. رفتارش شبیه خواهد بود. البته فقط رفتارشون شبیه هست، مقدار تغییر و دیفورمیشنی که توی سرامیک میدن، ممکنه خیلی تفاوت کنه.

یکی از این عاملها هم همونطوری که شما به درستی فرمودید، اثر انفجاری خرج گود هست. چون نیروی ناشی از انفجار، برخلاف نیروی ضربه که توی یه راستا هست، توی چندین جهت پخش میشه و یکنواخت هم عمل نمیکنه توی همه مسیر. همچنین یک بار و برای چند لحظه به وجود میاد و مصرف میشه انرژی انفجار. برای همین محاسباتش رو کاملا متفاوت باید انجام داد.

حرارت توی هر دو مورد گلوله و موشک هست. ولی دومی، چون خود انفجار هم گرمای زیادی ایجاد میکنه، کمک میکنه به زیاد شدن این اثر. این دیگه ربط داره به نوع اون سرامیک (یا حتی فلز محافظ) که تا چه دمایی رو مقاومت میکنه.

[quote]
دقیقا به همین دلیل در پرتابه های انرژی جنبشی جدید، تاکید بر کاهش قطر و افزایش طول شده تا ضمن حفظ فاکتور M در فرمول انرژی جنبشی، سطح مقطع کاهش یابد، ( نوک پرتابه را هم همیشه برای کاهش درگ، تیز می گیرند) البته این مساله سطح علمی و فناوری بالایی را می طلبد و الا همه کشورهای تولید کننده این نوع مهمات عقلشون به این کار میرسه ولی پول و علمشون ممکنه نرسه!

البته در ادامه مسیر پرتابه به داخل، قطعا شکل نوک پرتابه در میزان نفوذ تاثیر گذار هست، چرا؟ چون در لایه هایی مانند سرامیک، تمرکز تنش بسیار مهم هست( نوک تیز بهتر از نوک پهن است) ولی مثلا در لایه پلاستیکی شکل نوک اهمیت چندانی ندارد، بلکه احتمالا جنس بدنه و کاهش میزان اصطکاک مهم هست.

و صد البته شما هم به درستی اشاره فرمودید: مهمترین عامل، نه تنها عامل ( خواستم بگم مثلا دقیق خوندم! )
[/quote]

تحلیلتون واقعا خوب هستش، بعید میدونم بتونم چیزی به صحبتتون اضافه کنم.

[quote]از سطح بیشتر نه، ولی از میزان بیشتری از زره باید عبور کنه.[/quote]

درسته، من منظورم رو بد رسوندم. با اجازه تون توی متن اصلی هم ادیت میکنم.

[quote]یه نکته ای که خیلی در طراحی زره مهمه، توجه به آرایشهیا ملکولی و لایه بندی زره هست، اگه به این مساله توجه کافی نشه، علی رغم اینکه مثلا شما زره تون رو شیبدار قرار میدید، ولی ممکنه به راحتی امکان نفوذ در اون رو فراهم کنید.[/quote]

این هم درسته! با توجه به نوع اون کامپوزیت (fibre woven laminates, clay-polymer composite ,fibre reinforced composite …) این آرایش مولکولی یا آرایش لمینیتها یا روش تهیه کامپوزیت (لی آپ یا اتوکلاو یا پرشر بگ و ...) هست که تعیین میکنه بهترین نحوه قرار گرفتن اون کامپوزیت، توی چه زاویه ای هستش.

[quote]
بله، هر دوتاش هست، اول اولی و دومی، اگه نشد سومی.

[/quote]

بله، ترجیح این هست که هر سه رو داشته باشه، ولی ممکنه این اتفاق بیفته ممکنه هم نه. خیلی به جنس ماتریس اون کامپوزیت ارتباط داره که اصلا میشه ازش به صورت شیبدار استفاده بهتر کرد یا نه.

[quote]
جسارتا نمیشه این شکلها رو یه کم ساده تر توضیح بدید؟ هر کار می کنم خوب نمی افته برام! کلا همه شکلهای شبیه سازی شده رو میگم!

[/quote]

این رو هم اگه اجازه بدید، توی خود متن ویرایش کنم، که بقیه دوستانی که میخونن هم راحت تر باشن.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='rpg7' timestamp='1353520622' post='284132']
راستی...
مطالب به این نابی چرا بدون واترمارک و حق انتشار گذاشتین؟
[/quote]

راستش خیلی فرق نمیکنه به اسم من چاپ بشه یا به اسم یه نفر دیگه. مهم اینه که تا حد خیلی کم تونسته باشم کمکی کرده باشم. ممنون از تذکرتون
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

نکته جالب این هست که مهمترین عامل برای نفوذ جسم شما توی زره، سطح مقطع محل برخورد هست، نه شکل ظاهری اون.

با توجه به اینکه در شکل a سطح مقطع برخورد مربوط به یک کره هست و در شکل b سطح مقطع برخورد مربوط به یک استوانه است انتظار من اینه که سطح مقطع محل برخورد دارای تفاوت باشه و نیروی متفاوتی هم وارد بشه ، اما اینطور نیست ! چرا ؟

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='warjo' timestamp='1353561786' post='284194']
با سلام

[quote]نکته جالب این هست که مهمترین عامل برای نفوذ جسم شما توی زره، سطح مقطع محل برخورد هست، نه شکل ظاهری اون.[/quote]

با توجه به اینکه در شکل a سطح مقطع برخورد مربوط به یک کره هست و در شکل b سطح مقطع برخورد مربوط به یک استوانه است انتظار من اینه که سطح مقطع محل برخورد دارای تفاوت باشه و نیروی متفاوتی هم وارد بشه ، اما اینطور نیست ! چرا ؟
[/quote]

سلام!

ظاهرا اینطور به نظر میرسه که یک گلوله کروی، سطح کمتری داره در زمان برخورد، ولی این فقط در یک لحظه اولیه هست. چون به محض شروع نفوذ که ما نیاز داریم سطح مقطع ما کم بشه، اتفاق برعکسی میفته! یعنی شما سطح مقطعتون هر لحظه زیاد میشه، برابر با نیمی از سطح کل کره.

ببینید در لحظه ورود، استوانه سطح مقطعی اندازه یک دایره داره، و تا انتها هم سطح درگیر اون، همین دایره باقی میمونه. ولی کره ، ابتدا یک نقطه هست و سپس تمام نیمه جلویی کره با زره در تماس خواهد بود و باید نفوذ رو انجام بده، یعنی سطح مقطعش میشه نیمه جلویی کره. برای همین میانگین این نفوذ با استوانه پهن، در لحظات اولیه برابر میشه!! (گلوله کروی، بدترین جسم برای نفوذ به یک زره هست.) همچنین نوع خاص سرامیکها هم کمک میکنه که این میزان نیرو، تقریبا یکسان باشه. (البته دقیقا یکسان نیست، ولی خیلی نزدیک به هم میشه)

http://dr282zn36sxxg.cloudfront.net/datastreams/f-d%3Ae8e831771893961ae1e76f94c46db5cb4c08a8d5804f710dea4ddf93%2BIMAGE%2BIMAGE.1

توی همین شکل، تصور کنید که ابتدا نقطه بالایی در تماس هست، بعد هرچه کره به داخل جسم میرود، این سطح تماس هم افزایش پیدا میکنه تا به اندازه کل قسمت آبی رنگ برسه.

استوانه سطح تماس 2 بعدی داره، کره سطح تماس 3 بعدی.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اگر اجازه بدهید بنده یک سوال فرعی بپرسم:

این عکسهایی که گرفته شده، چطور گرفته شده؟ با اشعه اکس؟ چطور 7.7 میکرو ثانیه بعد از برخورد را عکس گرفته اند؟ باید کار جالبی باشد....
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='misalu2001' timestamp='1353590981' post='284269'] اگر اجازه بدهید بنده یک سوال فرعی بپرسم: این عکسهایی که گرفته شده، چطور گرفته شده؟ با اشعه اکس؟ چطور 7.7 میکرو ثانیه بعد از برخورد را عکس گرفته اند؟ باید کار جالبی باشد.... [/quote]

سلام. درسته، کار جالبی هست واقعا، مخصوصا برای اتفاقی که طول عمرش کمتر از یک ثانیه هست، وقتی فریم ها رو کنار هم میذاریم، خیلی چیزهایی جدیدی ازشون برداشت میکنیم (و البته خیلی قشنگ هم هست!)

معمولا از shadowgraph استفاده میکنن برای جسمهای transparent و از X-ray shadowgraph برای بقیه اجسام (مثل همین نمونه که شما بهش اشاره داشتید)

چون هزینه عکس برداری مستقیم از خود اون اتفاق بسیار بسیار بالاست و دوربینی که شاترش توی 1میکروثانیه باز و بسته بشه، واقعا قیمت بالایی داره، از روش راحت تری استفاده میشه. به این صورت که از سایه اون اتفاق عکس گرفته میشه! برای همین همه عکسهای واقعی ما هم، سیاه و سفید هستن. عکسبرداری از سایه یا shadowgraphy یعنی شما نور (اشعه اکس یا گاما یا بقیه) رو به جسمتون میتابونید، تصویری ازش در پشت جسم شکل میگیره، روی فریم های شما. این تصویر ثابت هست، تا وقتی که اتفاقی توی جسم شما میفته، مثل همین اصابت گلوله. اینجاست که اون تصویر پشت، شروع به تغییر میکنه و ثبت میشه به صورت یکی از تصاویر ما.

الان 7.7 میکروثانیه دیگه خیلی سریع نیست، توی کارهای جدیدتر (و با امکانات بهتر) تا حتی یک بیستم این مقدار هم رسیدن، ولی هزینه ش بیشتر از اونی هست که همه ما بتونیم ازش راحت استفاده کنیم.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.