mostafa_by

تاريخ به زبان ساده

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

جناب مصطفی
تاریخ دمش به دم سیاست وصله، موضوع تاپیک شما تاریخ چین باستان بود که طبیعتا کمتر چالش برانگیز بود، اما اگه بخواین به تاریخ معاصر یا حتی باستان ایران بپردازیم چی؟ یا تاریخ معاصر جهان؟ این جور مسائل البته خیلی جذابن اما به سرعت سیاسی میشن
درمورد تاریخ خوانی هم من تاپیک خوبتون رو دنبال میکردم و خیلی هم یاد گرفتم، اما به طور کلی نظرم اینه که تاریخ وجاهت و هیبتی داره واسه خودش که باید با سبک نوشتار خاص خودش حفظش کرد. ویرایش شده در توسط komsomolets
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام....
بنده هم به این مسئله علاقه‌مند هستم....(متاسفانه همیشه از حفظ کردن اسم و تاریخ و .... متنفر بودم و همیشه به اجداد این نویسنده‌های کتاب های تاریخ همون ارادتی رو داشتم که به نویسندگان کتاب های ادبیات، دینی، عربی و ریاضی و معلم ورزشمون داشتم!!)

البته اگر دوستان نمی‌یان بزنن تو سرمون که اقا انجمن نظامی میباشه..... و صد البته قراره تاریخ در مورد جنگ ها و اینا باشه اره حرکت خیلی خفن و جالبیه و میشه داستانش کرد و نوشتش.... خیلی هم باحاله!!! مثلا نادرشاه چطوری سر دشمنانش رو برید و چه میدونم از این حرکات!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام
[quote name='komsomolets' timestamp='1354122997' post='285342']
جناب مصطفی
تاریخ دمش به دم سیاست وصله، موضوع تاپیک شما تاریخ چین باستان بود که طبیعتا کمتر چالش برانگیز بود، اما اگه بخواین به تاریخ معاصر یا حتی باستان ایران بپردازیم چی؟ یا تاریخ معاصر جهان؟ این جور مسائل البته خیلی جذابن اما به سرعت سیاسی میشن
درمورد تاریخ خوانی هم من تاپیک خوبتون رو دنبال میکردم و خیلی هم یاد گرفتم، اما به طور کلی نظرم اینه که تاریخ وجاهت و هیبتی داره واسه خودش که باید با سبک نوشتار خاص خودش حفظش کرد.
[/quote]

سلام
البته این بیشتر به سیاست زده بودن ما بر می گرده !!!

در مورد تاریخ ، من همیشه بین 18 - 20 می گرفتمش .... ولی هیچ وقت به درستی این اعداد و ارقام را حفظ نکردم .....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون از نظرسنجیتون. خود من کلی از اون تاپیک شما درباره تاریخ چین یاد گرفتم. ولی همونطور که جناب komsomolets هم گفتن، این روش تا وقتی میشه ادامه داد که بچه ها از یکی از دو طرف جنگ توی اون تاریخ، طرفداری نکنن! یعنی مثلا کسی طرفدار امپراتوری هان پیدا نشه که تعصبش به منطقش غلبه پیدا کنه.

ولی اگه الان شما تاریخ بریتانیا رو بگید، از 10 پست اول، نصفش بحث میشه که اصلا بریتانیا کبیر نیست و همه شون بدن و اینها! (من هم نمیگم خوبن! مثال میزنم) برای همین نمیشه اونطوری که شما تاریخ اون قسمت چین رو توضیح میدید، برای بقیه زمانها و کشورها هم بحث کرد، چون همه ما یه جوری منافع یا عقایدمون پاش به وسط میاد!

البته شکی نیست که بسیار مفید خواهد بود برای سایت و اعتبار علمیش رو بسیار بالا خواهد برد. کاش خود شما یا یه نفر دیگه از بزرگان سایت استارت کنید پروژه رو که انحراف تاپیک از اولش به وجود نیاد و خوب جلو بره.

اگه کمکی توی تاریخ اروپا لازم بود، من در خدمتم و مقداری هم تاریخ ایران. بقیه دنیا رو بلد نیستم!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

تنها درسی که من ازش 20 گرفتم و دبیرم به خاطر مطالب و کنفرانس ها و نوشته هام و برگه امتحانم گفت حقت 21/5 هست همین درس بود !

جدی میگم ها ؟ هرچند جوک شاید به نظر برسه ! دبیره خودش فوق لیسانس بود و در حد المپیک های تاریخی جهان متخصص دوران شریعتی و... !

اصولا تاریخ رو کاملا معتقدم قراره عبرت آموز باشه و عبرت آموزی با حفظ سنگ قبر و ... نیست هرچند در مراحل بالاتر قطعا مجبوری برخی آمار و ارقام رو که کاملا طبیعی هست بلد باشی یا حفظ کنی وگرنه قاطی میکنی

در رابطه با ثقیل نوشته شدن تاریخ به خاطر این هست که ما تاریخی که میگیم تاریخ باستان هست و معاصر که نگارش این تواریخ بیشتر در همون زمان ها بوده و خوب طبعا کمتر کسی حال داره نگارشی امروزی ازشون بنویسه
قسمت دیگر سنگینی شم که مصطفی جان فرمودند و کاملا صحیح هست

بنده اصولا موافق نوشتن به سبک داستانی هستم .... اصلا تاریخ یک داستان هست ... البته میدونم عقاید بسیار بسیار متضاد یا موافقی در این زمینه موجود هست ولی بهتر هست به سبک قرآن روایات تاریخی بیان بشن ...

جذابیت ش برای همه هست ... یعنی به صورت حلقه عام عمل میکنه همه جذب میشن ....

مصطفی جان برو دارمت !

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اقا مصطفی سپاس بی کران صاف زدی تو موضوعی که من علاقه ی عجیبی بش دارم.
حرف دوستان تا حدی درسته. بهتره موضوعاتی که از تاریخ عنوان میشه زیاد تو بعد تاریخ معاصصر خودمون نره که حتما سیاسی می شه ( همه فولند و تمام اندوهشون دوباره زنده میشه )
تاریخ باستان( همخامنش و کورش شروع کنیم )تا قرن دوم هجری همچنین .
حال توضیح دادن باب این حرفی که زدم ندارم چون به حد کافی تو سنترال از تایپیک تولد کورش مبارک (یا همچین چیزی) انتقاد کردیم و اونجا دلایلش گفتیم. از تاریخ کشور های همسایه هم تا حدودی ازشون دور بشیم بهتره
مناسب تره تاریخ سایر کشورها به خصوص شرق دور که خیلی برای ما ناشناخته است بحث بشه. مثلا من علاقه مندم درباره ی شینگن جنگ سالار معروف ژاپنی ها بحث کنم و معرفی کاملی ازش بکنم(فعلا به دلایلی این کار انداختم برای بعد). یادلم می خواد تاریخ کره مورد صحبت و بحث گفتگو قرار بگیره تا ببینیم چقدر از فیلم های تاریخشون حقیقت داره. ویرایش شده در توسط ghermez

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا مصطفی پیشنهاد خوبیه من از بچگی تاریخ خوندم همیشه هم قصه وار خوندم ... فکر خوبیه البته تاریخ اگه بخواد بدردبخور باشه باید تحلیلی و تطبیقی باشه که البته اگه اینجور باشه همون وضعی میشه که خودت گفتی ... تو مملکت ما عرصه بی ربط به سیاست نداریم کم ربط و پر ربط داریم و تاریخ قطعا کم ربط نیست ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام
ما هم پایه بحث در مورد تاریخ هستیم.
تاریخ یکی از موضوعاتی بود که من همیشه در موردش علاقه داشتم فقط خواهشا یک وقتی این تایپیک باعث بدقولی در مورد عاشقانه های سه پادشاهی نشه چون ما همچنان منتظر قسمت بعدی هستیم و ببینیم این سائو سائو چه کلکی دوباره میخواد در قسمت بعد سوار کنه.

به عقیده من تاریخ تقریبا همیشه عرصه جولان مردان و زنانی بوده که از ریختن خون دشمنان و مخالفانشان ابایی نداشتند.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یادش به خیر دوره راهنمایی توی مدرسه ای که جو شدیدا ریاضی زده ای داشت و من به خاطر کودنی مفرط تو ریاضی دائما تحقیر و سرخورده می شدم اولین بار به خاطر تشریح مصور پیشروی نادر شاه افشار تو آسیای میانه با نقشه انصافا زیبایی که خودم رو تخته کشیده بودم کلی تشویق شدم و حس به درد بخور بودن کردم [img]http://www.military.ir/forums/public/style_emoticons/default/daydreaming - New!.gif[/img]
تاریخ بعد از فلسفه بزرگترین عشق و علاقه من بوده خصوصا تاریخ اسلام، کاملا موافقم و متشکر مصطفی جان
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]تاریخ باستان( همخامنش و کورش شروع کنیم )تا قرن دوم هجری همچنین . [/quote]

اوه اوه اوه !!

خود آقا مصطفی و ایضآ چند تا از دوستان چندباری به خاطر بحث در این مورد شدیدآ نقره داغ شدند! و به قول خودشون پشت دستشون رو داغ کردند که دیگه وارد این بحث ها نشند. حالا نمیدونم چه اتفاق غیر منتظره ای افتاده که آمپر آدرنالینشون زده بالا و شجاع شدند !!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right]پیشنهاد بنده کار کردن روی تاریخ جهان هست و نه ایران باستان و یا تاریخ معاصر ایران[/right]
[right]چون هم مباحث سیاسی می شود هم منبع زیاد است[/right]
[right]در حالی که تاریخ جهان در کشور ما تا حد زیادی مهجور مانده[/right]
[right]خصوصا تاریخ تحولات نظامی[/right]
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اولا صد در صد موافقم

ولی فقط
یک نکته:

اونم اینه که از بازه هایی صحبت کنید که قابل استفاده در صحبت های روز مره ما باشه و بشه از این مطالب در جهت کسب اطلاعات مفید برای بحث های ایران شناسی استفاده کرد. مثلا تاریخ زندگی زن برادر کمبوجیه چه خاصیتی برای من داره؟ بهتره از تواریخی صحبت کنیم که اتفاقا به علت همین سنگینی که میفرمایین مورد بحث واقع نشده اند و مهجور مانده اند.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کسی کتاب "پزشک مخصوص فرعون" رو خونده؟تو اون کتاب در مورد یه جنگی بحث میکنه که فرمانده مصریها چطور با استراتژی عجیب لشکر چند برابری لشکر مصر رو شکست میده.(دوره شمشیر مسی و دوره ای که تو عراق با پوست آدم مشک میساختن).البته بنده نخوندم و شنیدم.

در هر صورت جای چنین تایپکی خالیه.ما هم استقبال میکنیم. ویرایش شده در توسط nepton
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='nepton' timestamp='1354141072' post='285433']
کسی کتاب "پزشک مخصوص فرعون" رو خونده؟تو اون کتاب در مورد یه جنگی بحث میکنه که فرمانده مصریها چطور با استراتژی عجیب لشکر چند برابری لشکر مصر رو شکست میده.(دوره شمشیر مسی و دوره ای که تو عراق با پوست آدم مشک میساختن).البته بنده نخوندم و شنیدم.

در هر صورت جای چنین تایپکی خالیه.ما هم استقبال میکنیم.
[/quote]
کتاب کاملا جذابی بود
بحث تاریخ برای همه جذابه حتی اونایی که ازش نمره های پایینی میگرفتن .کافیه بدونن قرار نیست ازشون امتحان بگیرن اونوقت میشن یه عاشق تاریخ
مصطفی عزیز اون نوعه نوشتن شما در عاشقانه سه پادشاهی یه نقطه قوت بزرگ محسوب میشه .
قبل از شروع کار یه نظر سنجی بزارید که از تاریخ کجا و چه زمانی شروع کنیم که دیگه کسی نزنه توی بیراهه و بحث رو عوض کنه .
با تشکر از دوستان

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.