Moltke

نبرد زاما

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

سلام

البته فکر کنم این نبرد رو توی یک بازی انجام دادم .... به صورت وحشتناکی جا برای جولان سواره نظام باز بود !!

........................

با توجه به یکسان بودن نیروی قوای پیاده - که در متن هم بهش اشاره شد - جنگ اصلی و عامل برنده ی هر دو طرف به ترتیب :

کارتاژ : فیل ها
روم : سواره نظام

...........................................................................

دقیقا هانیبال هم با یک مورد مشابه مثل جنگ دارا و اسکندر روبه رو شد ، نقطه ی قوت ارتشش شد ، نقطه ی ضعفش و علیه خودش عمل کرد ....

البته اینجا جای یک سوال وجود داره .... توی لشکر ساسانی که گاهی اوقات از فیل ها استفاده می کردن ، پیلدار مسئول بود به محض رم کردن فیل و برگشتش به سوی صفوف خودی با یک دشنه به پشت گردن فیل بزنه و فیل رو بکشه !! ولی چرا پیلداران کارتاژی این کار را انجام ندادن !

....................................

بگذریم ،
اگر بنده جای هانیبال بودم و مجبور بودم توی اون زمین بجنگم ، و از قدرت سواره نظام دشمن هم آگاه بودم ، دسته فیل ها را در دو طرف سپاه قرار می دادم و یک دسته سواره نظامم را به عنوان قوای احتیاط در پشت سپاه نگاه می داشتم ...

هدف از این تاکتیک :
1- محکم کردن جناحین و کاهش امکان حمله ی سواره نظام دشمن از جناحین
2- جلوگیری از اقدام حمله ی دشمن از پشت
3- دم دست نگاه داشتن فیل ها برای حمله به جناحین ارتش دشمن ....
4- سواره نظام خودی در صورت لزوم امکان دور زدن ارتش و حمله به هر یک از جناحین و یا پشتیبانی را داشته باشد .

البته در این آرایش فیل ها بیشتر نقش تدفاعی خواهند داشت تا نقش تهاجمی ولی بهتر از هیچ هست .... به قول فوتبالی ها هدف این ترکیب در وهله ی اول گل نخوردن بود تا گل زدن ...

در انتها و با شروع جنگ در وقت مناسب دستور حمله ای همه جانبه به نیروهای دشمن و استفاده از فیلها برای قیچی کردن جناحین را می دادم ...

البته در صورت رم کردن فیل ها هم ، آنها به صورت غریزی جناحین فرار می کردن نه به سوی جمعیت و خطر کمتری برای نیروهای خودی داشتند ....

البته بنده نه از تعداد فیل ها و نه از میزان نفرات و تجهیزات اطلاعی دارم ...

این هم آرایش پیشنهادی بنده برای ارتش هانیبال .....

[center][img]http://ibt.hostesr.com/img/7211688a0869.jpg[/img][/center]

البته حالا که به تصاویر اصلی نگاه کردم متوجه شدم که هانیبال دو دسته سوار نظام داشته که بنده به اشتباه تنها یک دسته فرض کردم ......... ویرایش شده در توسط 100
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تحلیل دوستان خیلی جالبه، واقعا جالبه. کاش یه شبیه ساز داشتیم این نقشه ها رو توش منظم تر قرار میدادیم.

[quote name='RezaKiani' timestamp='1355075283' post='287462']
[right]خانم هلیا از شما بعیده که این نظر رو بدید. حدس می زنم که کل داستان جنگهای دوم فنیقی رو نخوندید و فقط به همین نبرد اکتفا کردید. از نظر تاکتیکی رومی ها بارها و بارها در قلب خاک خودشون از هانیبال شکست خوردن و چیزی نبود که رومی ها کلا جنگ رو واگذار کنند ولی به هرحال رهبر اون زمان روم با توجه به نقطه ضعف اصلی کارتاژها (توانایی ضعیف در عملیات محاصره ای) استفاده کرد و با ارائه استراتژی که امروزه به اسم جنگ فرسایشی نام داره توانست شر کارتاژها رو کم کنه. بعد از اون بود که تازه روم از لاک دفاعی دراومد و حمله به قلب کارتاژ رو به عنوان تنها راه کار و بهترین راه کار ادامه داد. برای مطالعه بهتر بد نیست که سرنوشت نبرد کانائه رو هم بخونید[/right]
[right][url="http://wars-and-history.com/post/313"]http://wars-and-history.com/post/313[/url][/right]
[/quote]

ممنون جناب کیانی. راستش در مورد کارتاژها فقط یه مقدار توی مدرسه خوندیم، برای همین با اینکه میدونم قدرتشون تقریبا چقدر بوده، ولی تسلط شما رو به هیچ عنوان ندارم. ممنونم از لینکتون.

ولی اگه به سوال دقت کنید، میگه توی این جنگ به جای هانیبال بودیم چیکار میکردیم؟ این جنگ بعد از چند جنگ قبلی هست و کارتاژ هم دیگه قدرت قبل رو نداره و از حمله به دفاع برگشته. اگه امکان شکست روم وجود داشت با این سپاه، هانیبال حتما پیداش میکرد! ولی وقتی اون نتونسته، من هم حتما نمیتونم! در عوض، بهش یشنهاد صلح میدادم، تا وقتی که میتونستم. بعد استفاده میکردم از درگیریهایی که روم با بقیه داشت و شرایط خودم رو بهش تحمیل میکردم تا هم توان نظامی و ثروتم بیشتر از این هدر نره، هم دنیای خودم رو بهتر بسازم! پیشرویم رو هم به سمت غرب افریقا ادامه میدادم که مزاحمت روم رو نداشته باشم. دیپلماسی رو به سمت ایجاد متحد از روم میبردم، نه دنبال شکست دادنش. حداقل تا وقتی که دوباره قدرتم به اندازه ای برسه که بتونم روم رو شکست بدم.

[quote name='warjo' timestamp='1355035779' post='287328']
اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

[/quote]

جناب وارجو یادمون باشه که کارتاژ و روم، هر دو کافر بودن، من هم خودم رو به جای اون کافری میذارم که میخواد توی دنیا به همه چیز برسه. پس دلیلی نداره جون و پولم رو به خطر بندازم! این کافر، ترجیح میده همین دنیا آرامش و سعادت داشته باشه.

البته همونطور که گفتم، تسلط شما رو به این بحث ندارم و کاملا ممکنه که اشتباه کرده باشم ویرایش شده در توسط heliaa

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right]خانم هلیا استراتژی خوبی داشتید ولی حیف که جواب نمی ده. کلا روم از اون قدرتهایی بوده که همه رو زیردست خودش می خواسته و به ندرت می شده که با کسی از موضع برابر حرف بزنه. مخصوصا توی این سری جنگها که دیگه کارد هم به استخونشون رسیده بوده و تصمیم گرفته بودن این دندون لق رو بکنن و بندازند دور. مطمئنا سیاستمداران کشوری به وسعت و بزرگی روم عقلشون می رسیده که اگر به رقیب مهلت تازه نفس کردن بدن چقدر به ضرر خودشون هست. همین صلحی رو که دست آخر به کارتاژها تحمیل می کنند انقدر شرایطش سخت هست که با مردن فرقی نداره. به همین دلیل اینجور پیمانها رو توی تاریخ بهش می گن صلح کارتاژی(نمونه ش عهدنامه ورسای پس از جنگ جهانی اول و تسلیم آلمان) می مونده یه راه و اون هم جنگ[/right]
[right]و برای جنگ در اون شرایط دفع وقت و سرکارگذاشتن دشمن بهترین راه حل هست با توجه به شرایط ژئوپولوتیک منطقه[/right]
[right]پی نوشت:[/right]
[right]میبینم که از بچه های سایت حلالیت خواستید. خیره انشالله . سفر مکه درپیشه؟[/right]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این مطلب رو که خوندم یاد یک چیزی افتادم حالم گرفت ببینید ما ها چقدر بد بختیم به قرآن همیشه تو تاریخ میگیم هخامنشیان خیلی قوی بودند ولی خشایار شاه 11000نفر رو تو درگیری با 300 نفر از دست داد ببینید چقدر اون یعنی رومی ها قوی بودند که 300 نفری 11000 نفرو کشتند
ولی هیچ کس نگفت و من فکر میکنم نصف بیشتر مردم اصلا نمیدونند که مهرداد اول ملقب به اشک ششم با 5000 نیرو ارتش 80000 نفری روم رو شکست داد
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='aZ0zA9' timestamp='1355301548' post='287960']
این مطلب رو که خوندم یاد یک چیزی افتادم حالم گرفت ببینید ما ها چقدر بد بختیم به قرآن همیشه تو تاریخ میگیم هخامنشیان خیلی قوی بودند ولی خشایار شاه 11000نفر رو تو درگیری با 300 نفر از دست داد ببینید چقدر اون یعنی رومی ها قوی بودند که 300 نفری 11000 نفرو کشتند
ولی هیچ کس نگفت و من فکر میکنم نصف بیشتر مردم اصلا نمیدونند که مهرداد اول ملقب به اشک ششم با 5000 نیرو ارتش 80000 نفری روم رو شکست داد
[/quote]
با سلام خدمت همه دوستان گرامي
آنهايي که 300 نفري در ترموپيل جلو سپاه خشايار شاه را گرفتند رومي نبودند و اهالي اسپارت از يونان بودند و آن هنگام هنوز خبري از روم نبود که البته همين هم محل بحث است . وقتي يونانيان تاريخ نبرد يونان و ايران را بنويسند خوب مسلم است که به نفع خودشان مي نويسند . آيا آن 300 نفر واقعا 300 نفر بودند يا آن 11000 نفر واقعا 11000 نفر ؟! ضمنا تا آنجا که من مي دانم اولين نبرد بين ايران و روم با لشکر کشي کراسوس در زمان ارد يا اشک سيزدهم شاهنشاه اشکاني انجام شد که سپاهش توسط سردار ايراني سورنا در هم شکسته شد و فکر مي کنم مهرداد اول قبل از ارد پادشاه بود و احتمالا منظور شما درگيري با سلوکيان بوده که آنها هم جانشينان سلوکوس سردار اسکندر مقدوني بودند و يوناني محسوب مي شدند ویرایش شده در توسط zed
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='zed' timestamp='1355305172' post='287968']
[quote name='aZ0zA9' timestamp='1355301548' post='287960']
[/quote]
با سلام خدمت همه دوستان گرامي
آنهايي که 300 نفري در ترموپيل جلو سپاه خشايار شاه را گرفتند رومي نبودند و اهالي اسپارت از يونان بودند و آن هنگام هنوز خبري از روم نبود که البته همين هم محل بحث است . وقتي يونانيان تاريخ نبرد يونان و ايران را بنويسند خوب مسلم است که به نفع خودشان مي نويسند . آيا آن 300 نفر واقعا 300 نفر بودند يا آن 11000 نفر واقعا 11000 نفر ؟! ضمنا تا آنجا که من مي دانم اولين نبرد بين ايران و روم با لشکر کشي کراسوس در زمان ارد يا اشک سيزدهم شاهنشاه اشکاني انجام شد که سپاهش توسط سردار ايراني سورنا در هم شکسته شد و فکر مي کنم مهرداد اول قبل از ارد پادشاه بود و احتمالا منظور شما درگيري با سلوکيان بوده که آنها هم جانشينان سلوکوس سردار اسکندر مقدوني بودند و يوناني محسوب مي شدند
[/quote]
سلام به داداش گلم با قسمت اول حرفت کاملا موافقم
ولی قسمت دومت باید بگم که سورنا ار اسپهبدان اشک ششم یا مهرداد اول بوده درگیری روم هم با فرماندهی دمتریوس بود
آره منظورم این بود که سلوکیان رو وقتی اندختن بیرون با رومیان آسیای صغیر درگیر شدند که ارتش 100000نفری مهرداد در طی جنگ هایی که برای بیرون رندن بیگانگان درست کرده بود به 5000 نفر تقلیل پیدا کرده بود
از فرماندهان مهرداد اول میتونم اشخاصی چون سورنا.قارن.رسام.دامون و .... بگم اگر هم خواستید کتاب سرگذشت مهرداد اول رو بخونید به نویسندگی ابراهیم داهیم ویرایش شده در توسط aZ0zA9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10228/800px-Battle_of_Zama.gif[/img]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10228/index~0.jpg[/img]
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.