Electro_officer

سامانه‌های پیشران مستقل از هوا AIP

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

برادر الكترو آفيسر عزيز. راه گم كردي؟ نيستي اخوي؟!

بعد از اين مدت طولاني غيبت، اومدي يه تاپيك زدي كه همه رو تو شوك و بهت فرو برديا!

من كه سوادم نمي‌كشه كه بفهمم قضيه چيه و بتونم نظري درخصوص متنت بدم. همين كه مي‌دونم به زبان فارسي نوشته شده خودش خيليه.

ولي حداقل كاري كه مي‌تونم بكنم، تشكره از بابت اين مطلب و تاپيك مفيدي كه قرار دادي.
مثل همييشه تاپيك‌هات حرف ندارن و دنيايي از اطلاعاتن.

ان شاءالله كه اين پستت، آغاز فعاليت مجددت تو سايت باشه و بيش از پيش از دانش و معلوماتت بهره‌مند شيم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]

برادر الكترو آفيسر عزيز. راه گم كردي؟ نيستي اخوي؟!
بعد از اين مدت طولاني غيبت، اومدي يه تاپيك زدي كه همه رو تو شوك و بهت فرو برديا!
من كه سوادم نمي‌كشه كه بفهمم قضيه چيه و بتونم نظري درخصوص متنت بدم. همين كه مي‌دونم به زبان فارسي نوشته شده خودش خيليه.
ولي حداقل كاري كه مي‌تونم بكنم، تشكره از بابت اين مطلب و تاپيك مفيدي كه قرار دادي.
مثل همييشه تاپيك‌هات حرف ندارن و دنيايي از اطلاعاتن.
ان شاءالله كه اين پستت، آغاز فعاليت مجددت تو سايت باشه و بيش از پيش از دانش و معلوماتت بهره‌مند شيم.
[/quote]

سلام. قالب نو مبارک! سايت رنگ و روي ديگه‌اي گرفته.
فداتيم. نظر لطف شماست. والا چه عرض کنم مشکلات زندگي و گرفتاريهاي زماني که درش هستم فرصت ها رو ازم ميگيرند.
ولی نمیدونم چرا اصولا تو میلیتاری از تاپیک‌هایی که علمی هستند و اطلاعات فنی رو افزایش میدن استقبال نمیشه!!!! آدم دلسرد میشه این همه زحمت میکشی بعد هیچکی تو بحث وارد نمیشه درسته متنش طولانی هست ولی خیلی ساده و روان بیان شده!

[quote]

خيلي تو اين مبحث سوال داشتم ، خدا عمرت بده
[/quote]

سلامت باشی. فداتم.

اینم یه فایل گرافیکی از نحوه‌ی کارکرد موتور حلقه استرلینگ برای درک بهتر!
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/Alpha_Stirling.gif[/img]
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از جناب Electro_officer به خاطر مقاله ی زیبا و پر مغزتون
راستش بر خلاف دیدگاه شما استقبال خیلی زیادی از مقاله ی شما شده است فقط کافیست به تعداد لایک ها دقت کنید،مشگل مقاله ی شما اینجاست که انقدر کامل و تخصصی است که کمتر کسی جرات می کند وارد بحث شود مگر کسانی که در رشته های مکانیک یا برق و الکترونیک دریایی سر رشته دارند.
امیدوارم دلزده نشده باشید و ما را از دانش خود بی بهره نگذارید.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
چیزی در مورد استاندارد تولید صدا و Wake ایجاد شده توسط این نوع موتور ها و سامانه ها برای زیر دریایی ارائه نشده؟؟ :rose:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]با تشکر از جناب Electro_officer به خاطر مقاله ی زیبا و پر مغزتون
راستش بر خلاف دیدگاه شما استقبال خیلی زیادی از مقاله ی شما شده است فقط کافیست به تعداد لایک ها دقت کنید،مشگل مقاله ی شما اینجاست که انقدر کامل و تخصصی است که کمتر کسی جرات می کند وارد بحث شود مگر کسانی که در رشته های مکانیک یا برق و الکترونیک دریایی سر رشته دارند.
امیدوارم دلزده نشده باشید و ما را از دانش خود بی بهره نگذارید.[/quote]
خواهش میکنم. انجام وظیفه میکنم. نه اتفاقا من خودم برق خوندم اما مبحث تا حد زیادی مربوط به علوم مکانیک و شیمی هست و بقدری روان مطرح شده که در حد اطلاعات عمومی هست ولی خوب شاید هم از یه دیدگاه حق با شما باشه. من خودم وقتی میبینم یه تاپیک اینقد طولانیه فقط گزینشی و گذرا مطالعش میکنم.

[quote]
چیزی در مورد استاندارد تولید صدا و Wake ایجاد شده توسط این نوع موتور ها و سامانه ها برای زیر دریایی ارائه نشده؟؟ :rose:

[/quote]
در میان ساختارهای معرفی شده سلول سوختی به سبب بهرمند بودن از موتور الکتریکی و قطعات مکانیکی محدود و همچنین موتور حلق استرلینگ به سبب امکان ایزولاسیون بهتر سامانه دارای تشعشعات صوتی بسیار بسیار پایینی هستند به نحوی که زیردریایی‌های مجهز به این سامانه‌ها برای سامانه‌های سوناری غیرفعال تقریبا غیرقابل اکتشاف هستند! از جمله گاتلند و تایپ 212.
همونطور که عرض کردم بنده برق خوندم با اصطلاحات مکانیکی آشنایی چندنی ندارم خوشحال میشم در مورد کلمه wake بنده رو آگاه کنید. یاعلی.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بسیار متشکرم ! با این وجود دیگه کشف زیردریایی ناممکن میشه :rose:

[quote]همونطور که عرض کردم بنده برق خوندم با اصطلاحات مکانیکی آشنایی چندنی ندارم خوشحال میشم در مورد کلمه wake بنده رو آگاه کنید.[/quote]

خواهش میکنم برادر ... ما تعریف شما رو میون بچه ها زیاد شنیدیم مخصوصا از کلنل لیاخوف icon_cheesygrin
خوب . .WAKE OR VERTEX یا گردابه یک اثر مکانیک سیالات که با حرکت جسم در سیال ایجاد میشه و باعث کشف شدن زیردریایی در آب و باعث اصحکاک هواپیما در هوا مو همچنین باعث ایجاد نیروی درگ و مخالف و کاهش برد گلوله ها پس از شلیک میشه .. .کلا بالافطره منفی !! icon_cheesygrin
البته برا خودش عالمی داره و کلی تعریف تخصصی داره این لینک برای مفهوم گردابه خیلی مفید! با تشکر از جناب مهندس مهدوی

[size=6][url="http://dl.4downloads.ir/user/maryam/General/Mafhume%20gerdabe%20(www.4DOWNLOADS.ir).zip"][color=#FF0000]لینک دانلود مفهوم گردابه[/color][/url][/size] ویرایش شده در توسط rpg7
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
خواهش میکنم برادر ... ما تعریف شما رو میون بچه ها زیاد شنیدیم مخصوصا از کلنل لیاخوف icon_cheesygrin
خوب . .WAKE OR VERTEX یا گردابه یک اثر مکانیک سیالات که با حرکت جسم در سیال ایجاد میشه و باعث کشف شدن زیردریایی در آب و باعث اصحکاک هواپیما در هوا مو همچنین باعث ایجاد نیروی درگ و مخالف و کاهش برد گلوله ها پس از شلیک میشه .. .کلا بالافطره منفی !! icon_cheesygrin
البته برا خودش عالمی داره و کلی تعریف تخصصی داره این لینک برای مفهوم گردابه خیلی مفید! با تشکر از جناب مهندس مهدوی
[/quote]
بله در جریان هستم!!! icon_cheesygrin
حالا متوجه منظورتون شدم خوب اون دیگه بستگی طرح بدنه و پروانه‌ی زیردریایی داره نه پیشران مورد استفاده. بسیار ممنون بابت اطلاعاتی که دادید. :rose:
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
حالا متوجه منظورتون شدم خوب اون دیگه بستگی طرح بدنه و پروانه‌ی زیردریایی داره نه پیشران مورد استفاده
[/quote]

بله ...نقش اصلی پروانه و سطوح کنترلی داره ولی خود امواج تولیدی موتور هم نقش در تشدید این پدیده دارن
از مقاله خوبتون بسیار ممنونم !! AIP میتونه یک نحول بزرگی در زیردریاییها که هیچ حتی در پهپادها ایجاد کنه
[quote]بسیار ممنون بابت اطلاعاتی که دادید.[/quote]
خواهش میکنم .. چیزی که نگفتم ، فکر کنم همشو میدونستین icon_cheesygrin
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عجب نکته ای! در پهپادها ها!
بسیار کیفور شدیم!

منظورتون در ارتفاعات بالا و کمبود اکسیژن هست؟

یک نکته ای برای من سوال هست: سرعت زیردریایی چقدر اهمیت دارد؟
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
باتشکراز برادرالكترو افيسرعزيز برا مقاله خوبشون ...

با توجه به اینکه سیستم Aip به طورمحسوس توانایی زیردریایی های دیزل الکتریک روافزایش میده ،اما با وجود پتانسیل بالای انرژی هسته ی این سیستم ها از گذشته توسعه چندانی پیدا نکرده و کمتر مورد توجه بوده .

نکته دیگراینکه زیردریایی های دیزل الکتریک ایران با استفاده از سیستم رانش مستقل از هوا با استفاده از اکسیژن موجود در شناور در یک سیکل بسته بهره میبرند.
و به همین دلیل امریکا از زیردریای های ایران به خصوص در ابهای کم عمق هراس داره .
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
عجب نکته ای! در پهپادها ها!
بسیار کیفور شدیم!

منظورتون در ارتفاعات بالا و کمبود اکسیژن هست؟

یک نکته ای برای من سوال هست: سرعت زیردریایی چقدر اهمیت دارد؟
[/quote]

قکر میکنم ناسا از طرح aip تو فضا استفاده کرده باشه. یه مقاله هم در موردش دیدم. البته با مواردی که مطرح کردیم فرقها داره! این سیستم رو پیشران پلاسما نامگذاری کردند. [b]اینم مقالش به زبان اصلی[/b]:
[url="http://www.aip.org/tip/INPHFA/vol-6/iss-5/p16.pdf"]http://www.aip.org/t...6/iss-5/p16.pdf[/url]
متوجه منظورتون از سوالی که پرسیدید نشدم.

[quote]با توجه به اینکه سیستم Aip به طورمحسوس توانایی زیردریایی های دیزل الکتریک روافزایش میده ،اما با وجود پتانسیل بالای انرژی هسته ی این سیستم ها از گذشته توسعه چندانی پیدا نکرده و کمتر مورد توجه بوده .

نکته دیگراینکه زیردریایی های دیزل الکتریک ایران با استفاده از سیستم رانش مستقل از هوا با استفاده از اکسیژن موجود در شناور در یک سیکل بسته بهره میبرند.
و به همین دلیل امریکا از زیردریای های ایران به خصوص در ابهای کم عمق هراس داره .[/quote]
ویزگی مثبت این ساختارها در مقایسه با زیردریاییهای هسته‌ای امنیت بیشتر و هزینه‌ی ساخت و نگهداری کمتر هست. فکر میکنم زیردریاییهای ساحلی و کوچک ایران همگی یزلی هستند تنها زیردریاییهای دیزل الکتریک ما سه فروند زیردریایی کیلو هست.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله .... با این روش پهپاد میتونه به ارتفاع بالاتری دست پیدا کنه و با توجه به جثه کوچکش غیر قابل شکار بشه! (البته اگه برادران سپاه بذارن icon_cheesygrin )

وچندین مورد و مزیت دیگه ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ویزگی مثبت این ساختارها در مقایسه با زیردریاییهای هسته‌ای امنیت بیشتر و هزینه‌ی ساخت و نگهداری کمتر هست.[/quote]

سیستم های مستقل از هوا معایب و همین طور که فرمودین مزایایی هم دارند ..معایب این موتورها تنظیمات پیچیده ی و در برخی موقعیت ها قابل اطمینان نیستند ، به طورمثال از معایب موتورهای حرارتی استرلینگ میشه به قدرت کم در مقایسه با وزن و حجم بالا اشاره کرد.

در هر شکل ممکن به این نوع ساختار ها در چند ده اخیر توجه شده و در حال توسعه و پیشرفت هستند.
[quote]
فکر میکنم زیردریاییهای ساحلی و کوچک ایران همگی یزلی هستند تنها زیردریاییهای دیزل الکتریک ما سه فروند زیردریایی کیلو هست.
[/quote]

[b]به دنبال استفاده از "پیل سوختی" در زیردریایی‌های رادارگریز هستیم[/b]

با بیان اینکه علاوه بر اینکه ما باید تمام توان دشمن را رصد کرده و در کنار آن از پیشرفت های صورت گرفته در جهان نیز استفاده کنیم، به برخی از زیردریایی‌های مدرن در دنیا اشاره کرد و گفت: برای مثال زیردریایی دلفین ساخت آلمان که نوع پیشرفته‌ای از زیردریایی‌های دیزل الکتریک محسوب می‌شود، مجهز به سامانه پیل سوختی هستند.

معاون تحقیقات و جهاد خودکفایی ارتش افزود: زیردریایی ها دارای انواع مختلفی‌اند که برخی اتمی و برخی هم دیزل الکتریک هستند که زیردریایی‌های کلاس طارق ما از نوع دوم محسوب می‌شوند.

امیری ادامه داد: برخی زیردریایی‌های دیگر نیز مجهز به AIP Air Independent Propulsion)) هستند که از سامانه رانش بی‌نیاز به هوا بهره می‌گیرند که یکی از انواع این زیردریایی‌ها، همین زیردریایی‌های دارای پیل سوختی است.

وی گفت: وقتی یک واحد زیردریایی مدت زمانی در حدود 8 ساعت یا 10ساعت یا 12 ساعت را زیر آب بماند، طبیعتا از حجم باطری آن کم شده و مجبور است برای شارژ مجدد، بالا بیاید که این بالا آمدن، یک تهدید محسوب می‌شود اما زیردریایی‌های دارای پیل سوختی بواسطه حجم اکسیژنی که در خود ذخیره می‌کنند، می‌توانند مدت زمان زیادی (درحدود 20 تا 30 روز) را زیر آب بمانند.

معاون تحقیقات و جهاد خودکفایی ارتش درخصوص عملکرد این زیردریایی‌ها نیز اظهار داشت: وقتی انرژی الکتریکی را به آب بدهیم تبدیل به اکسیژن و ئیدروژن می‌شود. در این زیردریایی‌ها، عکس این عمل اتفاق می‌افتد. یعنی وقتی ئیدروژن و اکسیژن را با هم تلفیق می‌کنیم آب و انرژی الکتریکی بدست می‌اید که انرژی الکتریکی صرف رانش زیردریایی و نیز شارژ باطری‌ها خواهد شد.

امیری با بیان اینکه برنامه هایی برای بکارگیری این علوم در زیردریایی‌های بومی خودمان مانند فاتح و بعثت نیز در دست است، افزود: ما به دنبال ساخت زیردریایی‌های با پیل سوختی، قابلیت شلیک موشک و با نویز کم هستیم که قابل کشف نباشند.

لینک
[url="http://www.mashreghnews.ir/fa/news/92961/زیردریایی‌های-ایران-در-کمین-ناوهای-آمریکایی"]http://www.mashreghn...ناوهای-آمریکایی[/url]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.