hosseingmn

موشک کروز ضد کشتی رعد (Ra'ad anti-ship Cruise missile )

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

جالب بدونید که خود کرم ابریشم به نوعی مهندسی معکوس شده موشک P-15 termit روسها هست. یک موشک از دهه 50 با سرعتی برابر 0.9 ماخ اینم عکسه ترمیت:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Wyladunek_P-15_433.jpg

سرعتش كمه!

بیشتر موشکهای ضد کشتی غربی و شرقی(منهای روسی) سرعتی فرو صوت و در همین حدود دارن تنها این روسان که اکثر موشکهای ضد کشتیشون بخصوص جدیدا فراصوتن.

چند وقت پیش اخبار خبر تولید سریعترین موشک ضد کشتی جهان با برد 300 کیلومتر رو داد فکر می کنم همون مهندسی معکوس سانبرنه نه

چند وقت پیش ایران یک موشک ضد کشتی رو از زیر دریایی شلیک کرد بنام میثاق که به احتمال زیاد 3M-54E1 و یا مهندسی معکوس آن بوده که قابلیت پرتاب از سطح رو هم داره.
یک موشک فراصوت با بردی معادل 300 کیلومتر چه بسا آن خبر به این موشک اشاره داشته.(تنها یک حدس) در اینجا دوست عزیزمون فلانکر اطلاعات مفیدی در این باره ارائه دادن:
http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4454

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سرعتش بیشتر بشه بهتره! فعلا ما به سرعت بیشتر نیاز داریم تا برد! کلاهکش هم که خیلی عالیه! :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سرعتش مهم نیست به نظر من باید سیستم رهگیری اون عوض بشه چون قدیمیه و جنگ الکترونیک روش جواب میده البته همیشه اگر دشمن غافلگیر بشه هیچی کاری نمیتونه علیه این موشک یا بدتر از اون انجام بده . درکل فکر کنم بردش برای زدن بنادر و پایانه های نفتی کشور های حاشیه خلیج فارس خیلی مناسب باشه توی جنگ هم بندر کویتی رو با این زدیم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

درکل فکر کنم بردش برای زدن بنادر و پایانه های نفتی کشور های حاشیه خلیج فارس خیلی مناسب باشه توی جنگ هم بندر کویتی رو با این زدیم

انصافا در اون زمان کرم ابریشم خیلی بدرد خورد و فکر کنم یک اسکله نفتی رو باهاش زدن.
البته زیاد نباید به تبلیغات منفی که غربیها در مورد سلاحهای ایرانی میکنن توجه کرد.
اینا بعضیاشون فکر میکنن که اگر گلوله کلاشینکف بهشون بخوره آسیب نمیبینن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست خوبم دستت درد نکنه
کوتاه و مختصر موشک رو معرفی کردی هرچند تکراری و قدیمی بوداما چند نکته هم من بهش اضافه کنم:

1- ایلیات اسراییلیها ناوشکن نبود ما میتونیم بهش ناوچه بگیم اما در واقع و برمبنا ی استاندارد بین المللی " قایق جنگی و گشت دریایی" بود
2- در باره پیکان و عملیات مرارید حرف دارم که چون بلند و طولانیه اینجا جاش نیست اما در هدف قرار گرفتنش با استایکس نت یا همون ترمیت حرفها دارم
3- عمر کاربری اینگونه موشکهای تنبل،سنگین، کند و بزرگ تقریبا به سر اومده (تقریبا که چه عرض کنم)
4- این موشک قراره توی اون محدوده ای که فرمودین و براستی هم محدوده اش درست بود چی رو پوشش بده؟
5-نبرد دریایی لاذقیه رویادمون نره همین مشک ناتوان براهتی منحرف شد و نیروی دریایی اسراییل ناوچه های سوری(بخونید قایقها) رو درو کردن تاریخش کی بود؟ حالا با اینهمه جنگ الکترونیک وسیستمهاس پدافندی و ضد کروز.......
6- در این رنج فقط به درد نفتکشهای بخت برگشته بدون محافظ میخوره و یا تاسیسات ساحلی بی دفاع (تاکید میکنم بی دفاع والا یه سامانه فلانکس میتونه شونصدتاشو ناکار کنه) ویرایش شده در توسط elo
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='elo' timestamp='1358184890' post='293908']
3- عمر کاربری اینگونه موشکهای تنبل و کند و بزرگ تقریبا به سر اومده (تقریبا که چه عرض کنم)
[/quote]
فکر نمی کنم برای نفت کش هایی که مجبورن از جایی مثل تنگه هرمز عبور کنن تموم شده باشه الو جان :winking:
این طوری موشک های جدیدتر و تبعا گرونترمون هم برای اهداف مهم تری ذخیره می شن. ویرایش شده در توسط bigdelimohamad9
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='bigdelimohamad9' timestamp='1358185223' post='293909']
[quote name='elo' timestamp='1358184890' post='293908']
3- عمر کاربری اینگونه موشکهای تنبل و کند و بزرگ تقریبا به سر اومده (تقریبا که چه عرض کنم)
[/quote]
فکر نمی کنم برای نفت کش هایی که مجبورن از جایی مثل تنگه هرمز عبور کنن تموم شده باشه الو جان :winking:
این طوری موشک های جدیدتر و تبعا گرونترمون هم برای اهداف مهم تری ذخیره می شن.
[/quote]
دوست خوبم درود بر تو
من هم این نکته رو قبول دارم و در بند 5 توضیح دادم و گفتم که" بد دفاع"
منتها جون اول ناقص سند شد و دوباره ویرایشش کردم اونم با این نت لاک پشتیم ناقص دیده بودین
من توی یه سایت دیگه همین ظر رو دقیقا دادم و اونجا هم گفتم برای زدن نفتکشهای بی دفاع یا تاسیسات ساحلی و بندری و چاه های نفت بدون محافظ والا هرجا که دارای پدافند ضد کروز موشکی،توپخانه و یا جنگ الکترونیک باشه
عملا بلا استفاده و بدرد نخوره
نیروهای دریایی ما هم تقریبا با همین استراتژی کمتر بر روی این سامانه مانور میدن و بیشتر بر موشکهای کوچکتر اما چابکتر و دقیقتر و پایدارتر متمرکز شده اند که خود همسن هم هنوز جای بحث های زیادی داره
هرچند این گونه موشکها تنها حربه های ما نیستند اما جزو مهمترینشون هستند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست خوبم دستت درد نکنه
کوتاه و مختصر موشک رو معرفی کردی هرچند تکراری و قدیمی بوداما چند نکته هم من بهش اضافه کنم:

1- ایلیات اسراییلیها ناوشکن نبود ما میتونیم بهش ناوچه بگیم اما در واقع و برمبنا ی استاندارد بین المللی " قایق جنگی و گشت دریایی" بود
2- در باره پیکان و عملیات مرارید حرف دارم که چون بلند و طولانیه اینجا جاش نیست اما در هدف قرار گرفتنش با استایکس نت یا همون ترمیت حرفها دارم
3- عمر کاربری اینگونه موشکهای تنبل،سنگین، کند و بزرگ تقریبا به سر اومده (تقریبا که چه عرض کنم)
4- این موشک قراره توی اون محدوده ای که فرمودین و براستی هم محدوده اش درست بود چی رو پوشش بده؟
5-نبرد دریایی لاذقیه رویادمون نره همین مشک ناتوان براهتی منحرف شد و نیروی دریایی اسراییل ناوچه های سوری(بخونید قایقها) رو درو کردن تاریخش کی بود؟ حالا با اینهمه جنگ الکترونیک وسیستمهاس پدافندی و ضد کروز.......
6- در این رنج فقط به درد نفتکشهای بخت برگشته بدون محافظ میخوره و یا تاسیسات ساحلی بی دفاع (تاکید میکنم بی دفاع والا یه سامانه فلانکس میتونه شونصدتاشو ناکار کنه)

دوست عزیز من با شما مخافم ، چون اولا که موشک رعد به شدت بهسازی شده ، دوما که سرعت بسیار بالایی پیدا کرده و سوما که الکترونیک موشک کاملا جدید و مقام است ، چهارم اینکه مگه یادتون رفته با دوتا از همین موشک ها تازه مدل 30 سال پیش چینی تونستیم دو تا نفتکش رو بزنیم در حالی که وسط ناوچه های محافظ ایستاده بودن ، تو مستند رودر با شیطان هم بود ، اصلا اینجوری نیست که فکر کنین میتونن اینا رو بزنن ،
  • Upvote 4
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در نبرد33روزه دو ناو صهیونیست که مورد اصابت قرار گرفتن هم کلی سیستم دفاعی داشتن کسی هم باور نمیکنه سیستمهاشون خاموش بوده
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوست عزیز من با شما مخافم ، چون اولا که موشک رعد به شدت بهسازی شده ، دوما که سرعت بسیار بالایی پیدا کرده و سوما که الکترونیک موشک کاملا جدید و مقام است ، چهارم اینکه مگه یادتون رفته با دوتا از همین موشک ها تازه مدل 30 سال پیش چینی تونستیم دو تا نفتکش رو بزنیم در حالی که وسط ناوچه های محافظ ایستاده بودن ، تو مستند رودر با شیطان هم بود ، اصلا اینجوری نیست که فکر کنین میتونن اینا رو بزنن ،

با سلام

دوست عزیز نمیدون بالا آوردن یه پست 2 سال قبل درسته یا نه منتها کمی احساسی قضاوت کردین

درباره زدن نفتکش باهاش که براتون نوشته بودم و هنوز میتونید برگردید و بخونید که نوشتم توانایی زدن نفتکش بدون دفاع رو دارن

اما درباره هدف قراردادن  نفتکش بین ناوشکنها اگر منظورتون بریجستونه اون با مین برحورد کرد نه موشک استایکس(اون روزها اصلا خبری از رعد نبود)

دوست عزیز با یه نیگاه به لانچزهای موجود میبینید که عملا خود نیروهای نظامیمون ه به این موضوع رسیدن که این موشک نیازهای امروز رو برآورده نمیکنه

سرعش هم خیر کمی بهبودداشته اما ارتقای زیاد  حتی شایعه هم نیست

کمی هم بهبود راداری و الکترونیکی داشت

منتها با دسترسی ایران به موشکهای بروزتر و کارآمدتر و مطمین تر  عملا کار بر روی این موشک هم متوقف شد

دوست عزیز نبرد دریایی لاذقیه برای چه تاریخی بود؟

الان اوضاع چطوره؟

در ضمن امروزه تقریبا همه موشکهای کروز زیر صوت در برابر سامانه های دفاع نزدیکی همچون گل کیپر، فالانکس ، کاشتان و...با مشکلات بسیار عدیده ای روبرو هستن

درنمونه های بروزتر روسی خانواده کلاب سعی شده با تغییر تاکتیک تهاجم حمله این معظل رو برطرف کنن اما همون هم روسها رو به سمت براهاموس سوق داد و چینی ها هم به همچنین ماهم که وارد فازهای بالستیکی علاوه بر نمونه های نور و قادر و نصر و کوثر و.. شدیم

در نبرد33روزه دو ناو صهیونیست که مورد اصابت قرار گرفتن هم کلی سیستم دفاعی داشتن کسی هم باور نمیکنه سیستمهاشون خاموش بوده

اون ناوچه اسراییل هم که حزب الله هدف قرار داد با موشک رعد نبود

• Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تو نبرد دریایی فوقش همزمان دو تا موشک رو بزنن بالاخره میخوره حالا هر موشکی
  • Upvote 1
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

نه عزیز منظورم اون ماجرای مین نبود بلکه ایران دو روز پشت سر هم  به محل تجمع نفتکش های تحت حفاظت شناورهای جنگی غربی موشک شلیک کرد که هم اولی و هم دومی به هدف اصابت کرد و موضوعش از مین و غیره جداست ، موشک های رعد جدید کاملا متفاوت هستن ، رادارهای جدید دیگه مشکل کرم ابریشم های قدیم رو نداره که فکرکنین قدرت تفکیک هدف رو همچنان ندارن و هرچی میومد جلوشن میزدن ، نه موشک های جدید هم سرعت بسیار بالایی دارن و هم الکترونیک جدید دارن ، موشک رعد یه موشک کارآمد هست و اگر هم به فرض مثال که برعلیه شناورهای نظامی نشه ازش استفاده کرد قطعا میشه باهاش شناورهای تجاری رو تا مدار 10درجه هدف قرار داد ،همچنین که به شدت روی افزایش برد این موشک تا نمونه های 300 کیلومتری داره تلاش میشه ،همچنین این موشک از لحاظ ایرودینامیکی طراحی متفاوتی داره و  اللخصوص میتونه پرواز سینه مال قدرتمند و کوری رو در مقابل سامانه های پدافندی دشمن انجام بده ، موشک رعد به شدت غربی ها رو ترسونده به خاطر سرعت بالایی که داره و غربی ها به شدت روش حساس هستن ، لانچرهای اونم مشکلی نداره من دیدن کامیون هستن یا زرهی که بغیر از این دونوع که لانچری وجود نداره ، سیتم های دفاع بسته نزدیک مثل فالانکس قادر نیست با اهداف مانور دهنده درگیر بشه و همچنین با چند هدف همزمان هم نمیتونه هرگز درگیر بشه ، بقیه سیستم ها هم برعلیه موشک کاربرد چندانی نداره ، تازه اینو یادت باشه که قطعا نمونه های هدایت اپتیک و فروسرخ این موشک هم وجود داره که این موشک رو فاتح مطلق نبردهایی دریایی خواهد کرد

ویرایش شده در توسط amirsepah
  • Upvote 1
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سیتم های دفاع بسته نزدیک مثل فالانکس قادر نیست با اهداف مانور دهنده درگیر بشه و همچنین با چند هدف همزمان هم نمیتونه هرگز درگیر بشه ، بقیه سیستم ها هم برعلیه موشک کاربرد چندانی نداره ، تازه اینو یادت باشه که قطعا نمونه های هدایت اپتیک و فروسرخ این موشک هم وجود داره که این موشک رو فاتح مطلق نبردهایی دریایی خواهد کرد

برادر امیرسپاه جسارتا باید خدمت شما عرض کنم که فلسفه وجودی سیستم های دفاع بسته مثل فالانکس و میلنیوم و گولکیپر و.... دقیقا برای درگیری با اهداف مانور دهنده هست و برای این منظور طراحی شده اند. نرخ آتش بالا که به بیش از 100 گلوله در ثانیه میرسه ، قطعا برای نابودی هدفی که در مسیر مستقیم حرکت میکنه نمیتونه باشه . 

حالا به تازگی کمپانی ایتالیایی اوتوملارا هم اومده برای توپ دریایی معروف 76 میلیمتری ساخت خودش به نام استرالس ، یک نوع گلوله جدید هدایت شونده به نام DART طراحی کرده که با نرخ آتش فقط 2 گلوله در ثانیه ، میتونه با اهداف با توانایی مانور بسیار بالا ، درگیر بشه و حتی به صورت برخورد مستقیم اونها رو نابود کنه. 

http://www.otomelara.it/products-services/guided-ammunition/dart-1

http://www.otomelara.it/-/dart-strales-76mm

بقیه سیستم ها هم شدیدا بر علیه موشک کرم ابریشم کاربرد دارند. پیشنهاد میکنم در مورد سامانه دفاعی ناوگان ایجس بیشتر مطالعه بفرمایید تا به توانایی اونا پی ببرید. 

موشک SM-6 میتونه اهداف اصلی خودش مثل کلاب و اونیکس و براهموس رو در فواصلی معادل نصف برد موشک های هدف نابود کنه. البته این کار در اولویت قرار نداره و یه موشک 4 - 5 میلیون دلاری رو برای نابودی اینا خرج نمیکنند.

در فاصله کوتاه برد هم موشک ESSM هست که از اساس و بنیان برای درگیری با موشک های کروز با مانور جانبی سنگین طراحی شده اند و تا سال 2020 مدل جدیدش با هدایت راداری فعال عملیاتی میشه و سرعت و قدرت مانور بیشتری هم خواهد داشت. با قیمت 1 تا 1.5 میلیون دلار هم برای استفاده بر علیه موشک های ضدکشتی ذکر شده در بالا ، کاملا مناسب هست.

ناوهای هواپیمابر هم که با موشک های RAM بلاک 2 ، توانایی دفاعی مناسبی دارند.

از همه اینا گذشته ، تا حدود 7 سال دیگه ، سلاح های لیزری با قدرت 100 تا 500 کیلووات بر روی ناوگان دریایی آمریکا عملیاتی خواهد شد و در اون صورت باید موشک های کروز ضدکشتی امروزی رو رسما فراموش کرد و به فکر جایگزین بهتری برای مقابله با کشتی های جنگی آمریکا باشیم.

راستی در آخر اضافه کنم که ، تا به حال جایی ندیدم که حتی چینی ها در مورد موشک DF-21 خودشون از عبارت " فاتح مطلق نبردهای دریایی " استفاده کنند. اگر یه کمی هم فروتنی داشته باشیم ( حداقل در مورد کرم ابریشم ) فکر نمیکنم به جایی بر بخوره یا از توان واقعی کشورمون کم بشه.

• Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.