Electro_officer

سامانه‌های هدایت‌کننده‌ی موشک‌های ضدکشتی + دفترچه پی‌دی‌اف

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

ITNOG
مهندس جان خسته نباشی . گفتم 1 لایک برای این مقاله خیلی کمه :rose: :rose: :rose:

مهدی جان یک موردی که من متوجه نشدم ای نکته بود که در رزمایش سپاه در سال 85 گفته شد . موشک نور بدون استفاده از رادار OTH می تونه به حداکثر برد (120km) برسه! آیا هدفگیری رو هواپیما یا بالگرد دیگه ای انجام میده ؟
کمی توضیح در مورد این روش می دید.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به این میگن یک کار اساسی
خداوند به شما خیر دهد ان شاء الله
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='ITNOG' timestamp='1360928296' post='300321']
ITNOG
مهندس جان خسته نباشی . گفتم 1 لایک برای این مقاله خیلی کمه :rose: :rose: :rose:

مهدی جان یک موردی که من متوجه نشدم ای نکته بود که در رزمایش سپاه در سال 85 گفته شد . موشک نور بدون استفاده از رادار OTH می تونه به حداکثر برد (120km) برسه! آیا هدفگیری رو هواپیما یا بالگرد دیگه ای انجام میده ؟
کمی توضیح در مورد این روش می دید.
[/quote]
ممنون. شما لطف دارید. مساله‌ای که برای افزایش برد مطرحه یکی ارتقا موتور و دیگری رسوندن موشک به فاصله‌ی در حدود زیر بیست کیلومتری هدف هست بعد از این برد جست‌وجوگر داخلی موشک خودکار موشک رو به سمت هدف هدایت می‌کنه. لازم نیست همون ابتدای کار رادار موشک روشن بشه فقط باید به هر روش ممکن، جی پی اس، گلوناس، کمک ایستگاه زمینی دریایی یا هوایی یا به هر روش ممکن دیگه باید موشک رو به نزدیکی هدف رسوند همین.که این کار با سامانه‌های ناوبری ماهواره‌ای اصلا سخت نیست اما اینکه کشور ما برای این کار چه سازوکاری رو در نظر گرفته اطلاع خاصی ندارم ولی احتمالا به کمک زیردریایی‌ها، شناورهای تندرو یا ایستگاه‌های زمینی انجام میشه. مثل اینه که یه تک‌تیرانداز رو تا نزدیکی هدف به هر شکل ممکن برسونید و بقیه کار رو بسپارید به خودش!
روی شناورهای تندرو سپاه هم گاها گیرنده جی‌پی‌اس نصب میشه و به کمک جی‌پی‌اس ناوبری میشن اما مطمئنا ناوبری موشک در زمان جنگ با تکنولوژی دشمن ممکن نخواهد بود! کشف هدف و زیر نظر گرفتنش هم خودش مساله‌ی دیگری است که اون دیگه به موشک مربوط نیست!

[quote name='hosm' timestamp='1360931685' post='300329']
به این میگن یک کار اساسی
خداوند به شما خیر دهد ان شاء الله
[/quote]
نظر لطفتون هست. قابل دوستان رو نداره. یاعلی.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] [b]حسگر ویدیویی[/b]
حسگر ویدیویی از طریق تصویربرداری از هدف اطلاعات مورد نیاز سامانه هدایت‌کننده را فراهم می‌کند، با پردازش تصاویر دریافتی می‌توان مسیر حرکت مناسب را تعیین کرد. حسگرهای ویدیویی در نبردهای شبانه کارایی ندارند و در اصل جهت هدف قرار دادن اهداف زرهی به کار می‌روند و در موشک‌های ضدکشتی کارایی چندانی ندارند. علاوه بر این در برابر اقدام متقابل مقاومت بالایی ندارند، هزینه بکارگیری این نوع حسگر پایین است. با همه این اوصاف شاید بتوان یکی از مهمترین کارکرد‌های این نوع سنسور را تصحیح مسیر موشک در فاز پایانی دانست.
[/quote]

برادر مهدی عزیز نهایت استفاده رو بردیم ........ واقعا خسته نباشی ........ اجرت با آقا ..... :mrgreen:

داداش من متوجه نشدم که چرا این حسگر ها در نبردهای شبانه کارایی ندارن ؟

بازم خسته نباشی ....... :winking:
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='komando59' timestamp='1360938698' post='300345']
[quote] [b]حسگر ویدیویی[/b]
حسگر ویدیویی از طریق تصویربرداری از هدف اطلاعات مورد نیاز سامانه هدایت‌کننده را فراهم می‌کند، با پردازش تصاویر دریافتی می‌توان مسیر حرکت مناسب را تعیین کرد. حسگرهای ویدیویی در نبردهای شبانه کارایی ندارند و در اصل جهت هدف قرار دادن اهداف زرهی به کار می‌روند و در موشک‌های ضدکشتی کارایی چندانی ندارند. علاوه بر این در برابر اقدام متقابل مقاومت بالایی ندارند، هزینه بکارگیری این نوع حسگر پایین است. با همه این اوصاف شاید بتوان یکی از مهمترین کارکرد‌های این نوع سنسور را تصحیح مسیر موشک در فاز پایانی دانست.
[/quote]

برادر مهدی عزیز نهایت استفاده رو بردیم ........ واقعا خسته نباشی ........ اجرت با آقا ..... :mrgreen:

داداش من متوجه نشدم که چرا این حسگر ها در نبردهای شبانه کارایی ندارن ؟

بازم خسته نباشی ....... :winking:
[/quote]
چاکریم! قابل شما رو نداره. خوب واسه اینکه تو شب حتی با دوربین‌های خاص تصویر خوبی ندارید و نمیتونید به راحتی روش پردازش انجام بدید و یک موشک چندمیلیون دلاری رو میکوبید تو بیابون! پس سنسورهای دیگه به صرفه‌تر خواهند بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا مهدی خسته نباشید. خیلی خوب بود فقط چند تا مورد بود که یه کم برام عجیب بود. یکیش این بود که IRST خودش ضد کشتی نیست. IDAS هست که [i]می تونه[/i] برای مقابله با کشتی ها هم استفاده بشه. مورد بعدی این که نصر 1 جستجوگر تلوزیونی داره نه مادون قرمز. یک نمونه از موشک کوثر هم از این روش استفاده می کنه. هدایت تلویزیونی به هیچ وجه "به درد نخور" نیست. فقط بردش کمه و توی شب همون طور که اشاره کردین قابل استفاده نیست. در کل خیلی خوب بود استفاده کردیم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Aspahbod' timestamp='1360993555' post='300400']
آقا مهدی خسته نباشید. خیلی خوب بود فقط چند تا مورد بود که یه کم برام عجیب بود. یکیش این بود که IRST خودش ضد کشتی نیست. IDAS هست که [i]می تونه[/i] برای مقابله با کشتی ها هم استفاده بشه. مورد بعدی این که نصر 1 جستجوگر تلوزیونی داره نه مادون قرمز. یک نمونه از موشک کوثر هم از این روش استفاده می کنه. هدایت تلویزیونی به هیچ وجه "به درد نخور" نیست. فقط بردش کمه و توی شب همون طور که اشاره کردین قابل استفاده نیست. در کل خیلی خوب بود استفاده کردیم.
[/quote]
سلامت باشید. متشکر که دقت کردید. در مورد IRST منظورم صرفا استفاده از جست‌وجو‌گر مادون‌قرمز هست نه ضد‌کشتی بودن تو نوشتن دقت نکردم و حق با شماست اصلاح کردم. در مورد نصر یک با توجه به منشا چینی موشک جست‌وجوگر میتونه راداری، مادون قرمز و یا تلوزیونی باشه و بر اساس اون‌چیزی که من تو این موشک دیدم و خوندم جست‌وجوگر مادون قرمز هست پوشش دماغه موشک حکایت از مادون قرمز یا راداری بودنش داره هرچند تو ویکی اشاره به تلوزیونی بودن شده ولی تو منابع دیگری اشاره به مادون قرمز بودن شده که هر دو مورد ممکن هست و در طراحی موشک استفاده از هر دو ماژول پیش‌بینی شده. در مورد هدایت تلوزیونی عرض کنم به نظر بنده نمیشه خیلی به عنوان هدایت‌گر اصلی روش حساب باز کرد بلکه به عنوان مکمل خصوصا برا تصحیح مسیر کارایی داره چون دربرابر سامانه‌های دودزا و غیرعامل برگ‌برنده‌ محسوب نمیشه خصوصا اگر پردازشگر نرم‌افزاری باشه.
c-704 هدایت تلوزیونی:
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/C-704KD.jpg[/img]

c-704 هدایت راداری یا مادون قرمز:
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/C-704.jpg[/img]
این کلیپ رو هم ببینید حتما! حدودا یک و نیم مگابایت بیشتر نیست.
[url="http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/60/Iris.ogg/Iris.ogg.360p.webm"]http://upload.wikime...s.ogg.360p.webm[/url]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Electro_officer' timestamp='1360995807' post='300403']
[quote name='Aspahbod' timestamp='1360993555' post='300400']
[/quote]
سلامت باشید. متشکر که دقت کردید. در مورد IRST منظورم صرفا استفاده از جست‌وجو‌گر مادون‌قرمز هست نه ضد‌کشتی بودن تو نوشتن دقت نکردم و حق با شماست اصلاح کردم. در مورد نصر یک با توجه به منشا چینی موشک جست‌وجوگر میتونه راداری، مادون قرمز و یا تلوزیونی باشه و بر اساس اون‌چیزی که من تو این موشک دیدم و خوندم جست‌وجوگر مادون قرمز هست پوشش دماغه موشک حکایت از مادون قرمز یا راداری بودنش داره هرچند تو ویکی اشاره به تلوزیونی بودن شده ولی تو منابع دیگری اشاره به مادون قرمز بودن شده که هر دو مورد ممکن هست و در طراحی موشک استفاده از هر دو ماژول پیش‌بینی شده. در مورد هدایت تلوزیونی عرض کنم به نظر بنده نمیشه خیلی به عنوان هدایت‌گر اصلی روش حساب باز کرد بلکه به عنوان مکمل خصوصا برا تصحیح مسیر کارایی داره چون دربرابر سامانه‌های دودزا و غیرعامل برگ‌برنده‌ محسوب نمیشه خصوصا اگر پردازشگر نرم‌افزاری باشه.
c-704 هدایت تلوزیونی:
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/C-704KD.jpg[/img]

c-704 هدایت راداری یا مادون قرمز:
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/C-704.jpg[/img]
این کلیپ رو هم ببینید حتما! حدودا یک و نیم مگابایت بیشتر نیست.
[url="http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/60/Iris.ogg/Iris.ogg.360p.webm"]http://upload.wikime...s.ogg.360p.webm[/url]
[/quote]

با وجود این که تو یه سری منابع چنین چیزی ذکر شده اما تا جایی که من میدونم این مورد توی ایران ساخته نمیشه (نصر 1) و یه آپشن صادراتی برای کشور های دیگست. این تصویری هم که گذاشتین برای نمونه ی راداریه به خاطر این که اگه جستجوگر مادون قرمز داشت نوک کلاهک انقدر یکدست نبود. نمونه ی مادون قرمز، کلاهکش دقیقا همون کلاهکیه که توی عکس اول کنار موشک اصلیه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Electro_officer' timestamp='1361010166' post='300450']
خوب پس همون مادون قرمز درسته چون در غیرراداری بودن نصر یک شکی نیست.
[/quote]

اتفاقا نصر راداریه:
http://modlex.ir/cgi-bin/store.pl/page=product.html/pid=MXF05-000460
Guidance System: Self control + homing radar seeker

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Aspahbod' timestamp='1361013341' post='300465']
[quote name='Electro_officer' timestamp='1361010166' post='300450']
خوب پس همون مادون قرمز درسته چون در غیرراداری بودن نصر یک شکی نیست.
[/quote]

اتفاقا نصر راداریه:
[url="http://modlex.ir/cgi-bin/store.pl/page=product.html/pid=MXF05-000460"]http://modlex.ir/cgi...id=MXF05-000460[/url]
Guidance System: Self control + homing radar seeker
[/quote]
در عدم راداری بودن شکی وجود نداره علتش هم تصویر سنسورش هست که تو شبکه یک نشون داده شد که یا تلوزیونی و یا مادون قرمز هست و با توجه به پوشش دماغه تلوزیونی بودن موشک رد میشه. میگم هرکسی حرفی میزنه ولی من بر اساس تصاویر منتشر شده رو میگم مادون قرمزه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من هم اینطور که تو سرچ هام دیدم هرکسی یه حرفی زده راداری، تلوزیونی و مادون قرمز... همونطور که خدمتتون عرض کردم در مورد نصر یک اگر به ریشه‌ی چینی اون رجوع کنیم متوجه میشیم که هیچ محدودیتی در نصب هیچ یک از ماژول‌ها وجود نداره. با توجه به سیاست اطلاعاتی که در مورد تسلیحات داخلی وجود داره نمیشه قطع به یقین اظهار نظر کرد نمونش تصاویر نمایش داده شده در تلوزیون تا اطلاعات اعلام شده در وزارت دفاع!!! من نظرم در مورد موشک رو بر اساس تصاویر خط تولید موشک تعیین کردم. فکر نمیکنم اون تصاویر آرشیوی یا نامربوط باشه. این دو تصویر رو ببینید.
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/Victoria_C704_Nasr_C.jpg[/img]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/Nasr-1_28929.jpg[/img]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Electro_officer' timestamp='1361021665' post='300506']
من هم اینطور که تو سرچ هام دیدم هرکسی یه حرفی زده راداری، تلوزیونی و مادون قرمز... همونطور که خدمتتون عرض کردم در مورد نصر یک اگر به ریشه‌ی چینی اون رجوع کنیم متوجه میشیم که هیچ محدودیتی در نصب هیچ یک از ماژول‌ها وجود نداره. با توجه به سیاست اطلاعاتی که در مورد تسلیحات داخلی وجود داره نمیشه قطع به یقین اظهار نظر کرد نمونش تصاویر نمایش داده شده در تلوزیون تا اطلاعات اعلام شده در وزارت دفاع!!! من نظرم در مورد موشک رو بر اساس تصاویر خط تولید موشک تعیین کردم. فکر نمیکنم اون تصاویر آرشیوی یا نامربوط باشه. این دو تصویر رو ببینید.
[/quote]

الکترو آفیسر جان، نمونه ی چینی اصولا برای صادرات طراحی شده و ممکنه هزار و یک آپشن هم روش باشه اما نصر-1 نمونه ایه که توی ایران تولید میشه و من هم دارم در مورد همین نصر 1 حرف می زنم نه در مورد C-704. با وجود این که حرفتون در مورد سیاست اطلاعاتی درسته، اما وزارت دفاع که نماید توی سایت مخصوص صادرات تجهیزات نظامی اطلاعات غلط بده به مشتریا! تصاویر خط تولید هیچ گونه مدرکی در این مورد نیست. اتفاقا ما توی خط تولید نمونه ای رو دیدیم که سر بر آمده داشت (تصویر راستی که من گذاشتم) و نمونه ای هم که آزمایش شد هم همین طور بود. این نمونه، نمونه ی راداریه. نمونه ی تلوزیونی از قرار معلوم فراتر از چند تا نمونه ی آزمایشی نرفته وگرنه توی رژه، توی رزمایشا یا جاهایی شبیه به اینا باید می دیدیمش.

در مورد تصاویری هم که گذاشتین، اولی نصر 1 هست که توسط اسرائیل تصرف شده و دومی جستجوگر مجهولی هست که توی یه فیلم نمایش داده شد و حتی اگه مربوط به نصر هم باشه، تلوزیونیه نه مادون قرمز. من یکی که ربطی بین این دو تا نمیبینم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Aspahbod' timestamp='1361025837' post='300513'] [quote name='Electro_officer' timestamp='1361021665' post='300506'] من هم اینطور که تو سرچ هام دیدم هرکسی یه حرفی زده راداری، تلوزیونی و مادون قرمز... همونطور که خدمتتون عرض کردم در مورد نصر یک اگر به ریشه‌ی چینی اون رجوع کنیم متوجه میشیم که هیچ محدودیتی در نصب هیچ یک از ماژول‌ها وجود نداره. با توجه به سیاست اطلاعاتی که در مورد تسلیحات داخلی وجود داره نمیشه قطع به یقین اظهار نظر کرد نمونش تصاویر نمایش داده شده در تلوزیون تا اطلاعات اعلام شده در وزارت دفاع!!! من نظرم در مورد موشک رو بر اساس تصاویر خط تولید موشک تعیین کردم. فکر نمیکنم اون تصاویر آرشیوی یا نامربوط باشه. این دو تصویر رو ببینید. [/quote] الکترو آفیسر جان، نمونه ی چینی اصولا برای صادرات طراحی شده و ممکنه هزار و یک آپشن هم روش باشه اما نصر-1 نمونه ایه که توی ایران تولید میشه و من هم دارم در مورد همین نصر 1 حرف می زنم نه در مورد C-704. با وجود این که حرفتون در مورد سیاست اطلاعاتی درسته، اما وزارت دفاع که نماید توی سایت مخصوص صادرات تجهیزات نظامی اطلاعات غلط بده به مشتریا! تصاویر خط تولید هیچ گونه مدرکی در این مورد نیست. اتفاقا ما توی خط تولید نمونه ای رو دیدیم که سر بر آمده داشت (تصویر راستی که من گذاشتم) و نمونه ای هم که آزمایش شد هم همین طور بود. این نمونه، نمونه ی راداریه. نمونه ی تلوزیونی از قرار معلوم فراتر از چند تا نمونه ی آزمایشی نرفته وگرنه توی رژه، توی رزمایشا یا جاهایی شبیه به اینا باید می دیدیمش. در مورد تصاویری هم که گذاشتین، اولی نصر 1 هست که توسط اسرائیل تصرف شده و دومی جستجوگر مجهولی هست که توی یه فیلم نمایش داده شد و حتی اگه مربوط به نصر هم باشه، تلوزیونیه نه مادون قرمز. من یکی که ربطی بین این دو تا نمیبینم. [/quote]
عرض کردم خدمتتون روی موشک نصر یک با توجه به ساختارش هر سه آپشن قابل بکارگیریست و عدم نمایش در رزمایش‌ها یا عدم وجود نمونه صادراتی دلیل بر عدم وجود چنین موشکی نمیتونه باشه. اصرار شما در تلوزیونی دانستن این سنسور برا من روشن نیست چون دو سنسور تا حد زیادی مشابه هستند هر دو دارای لنز مشابه هستند فقط از طریق پوشش میشه تشخیص داد نوع سنسور رو.استناد همه‌ی ما به اطلاعاتی هست که در وب یا جاهای دیگه منتشر میشه و نمیشه به قطعیت و صراحت نظر داد ما که تو خط تولید نیستیم. من هم بر اساس سرچ اینترنت نظرم رو اعلام کردم. اینم دو تا لینک که بهشون برخوردم و با توجه به سنسور نمایش داده شده حدث زدم مادون قرمز باشه اعتراف میکنم که مقداری شک و تردید داشتم و یقین صددرصد نداشتم! البته نظر شما رو هم رد نمیکنم.

http://globalmilitaryreview.blogspot.com/2011/12/iranian-short-range-nasr-1-anti-ship.html
[b]Both radar seeker and imaging infrared seeker are available to provide terminal guidance to the Nasr-1 anti-ship cruise missile.[/b]

http://eshraf.ir/index.php/geography/47-military-security/2565-1391-07-08-09-22-04
[b][font="Tahoma","sans-serif"][size=2]فیلم تلویزیون ایران از دیدار سرلشکر وحیدی در سال 1389، اجزای نسخه دیگری از موشک نصر را نشان داد که از هدایتگر تلویزیونی استفاده می‌کند. این نمونه، یک معادل ایرانی برای موشک [/size][/font][font="Tahoma","sans-serif"][size=2]C-704KD[/size][/font][font="Tahoma","sans-serif"][size=2] محسوب می‌شود که نسخه هوابرد [/size][/font][font="Tahoma","sans-serif"][size=2]C-704[/size][/font][font="Tahoma","sans-serif"][size=2] با دو گزینه برای جستجوگر است – استفاده از دوربین تلویزیونی/الکترونوری و یا حسگر مادون قرمز.[/size][/font][/b]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.