siavash75

تاپیک جامع سلاح انفرادی ماوزر جی-68 برنو ( vz. 24)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

بسیار ممنون از زحمتتون.اگه اشتباه نکنم این تفنگ هنوز هم در بین عشایر ما استفاده میشه.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظرت غیر برنومیشه اسلحه شکاری دیگری با لقب "سلطان" نام برد؟ برای من غیرقابل تصوره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='mahdi42' timestamp='1364300216' post='305219']
به نظرت غیر برنومیشه اسلحه شکاری دیگری با لقب "سلطان" نام برد؟ برای من غیرقابل تصوره
[/quote]
مهدی جان اسلحه ی برنو واقعا شاهکاره. به نظره من سلطان لایقشه برنو، ما داریم یکی واقعا تکه توی دقت. امتحان کردی دیگه icon_cheesygrin
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='siavash75' timestamp='1364300484' post='305221']
[quote name='mahdi42' timestamp='1364300216' post='305219']
[/quote]
مهدی جان اسلحه ی برنو واقعا شاهکاره. به نظره من سلطان لایقشه برنو، ما داریم یکی واقعا تکه توی دقت. امتحان کردی دیگه icon_cheesygrin
[/quote]

البته در لگد هم یکه یکه icon_cheesygrin

خدایی عالیه. دقتش بیسته .البته مدل لوله کوتا محبوبتره گرچه دقتش کمتره.

شما لوله کوتاه دارین؟ قیمتش چند؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
mahdi42 گفت:

البته در لگد هم یکه یکه icon_cheesygrin

خدایی عالیه. دقتش بیسته .البته مدل لوله کوتا محبوبتره گرچه دقتش کمتره.

شما لوله کوتاه دارین؟ قیمتش چند؟

.....

ویرایش شده در توسط siavash75

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اقا حالا که بحث شد.یک سوال فنی بپرسم
چطور تشخیص بدیم لوله برنو کوتاه نشده؟
مثلا برنوبلند را به متوسط یا متوسط را به کوتاه تبدیل نکردند؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اقا حالا که بحث شد.یک سوال فنی بپرسم
چطور تشخیص بدیم لوله برنو کوتاه نشده؟
مثلا برنوبلند را به متوسط یا متوسط را به کوتاه تبدیل نکردند؟

سلام

زیاد انرژی و وارد بودن نمیخواد .خودش داد میزنه . تابلوه. سر تفنک اکبند با دست ساز رو همه میتونن تشخیص بدن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برنو دو مدل داره! تزئینی گرون قیمت لول کوتاه که به درد عکس گرفتن میخوره! :).....
برنو لول بلند که قیامته دقتش! :)...
کلا اسلحه‌ی خفنیه! :)....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این تفنگ یک شاهکار به تمام معنا در سلاح های حال حاضر در کشور هست که با گذشت 114 سال از ساخت اون هنوز هم کارایی خودش رو حفظ کرده.
یک شاخصه و تفاوت بین مدل های چکسلواکی و ایرانی و آلمانی هست و اون اینکه در مدل های ساخت چک محافظ مگسک به صورت یک محافظ گرد فولادی هست چیزی مثل ژ3 با کمی طول بیشتر به شکلی که روی کل مگسک رو می پوشونه و مورد دوم هم قنداق هست که به شکلی داخل کفه قنداق آهنی قرار داره.
اما مدل های ایرانی و آلمانی کفه قنداق به صورت کفی هست و لبه های قنداق رو در بر نمی گیره و همچنین در مورد محافظ مگسک هم در مدل های کوتاه و بلند محافظ همون محافظ معمول برنو هست که شبیه کلاشینکف بالای اون باز هست و از دو طرف مگسک رو در بر می گیره اما مدل وسط که خیلی هم گران و نایاب هست کلا مگسک محافظ نداره و کاملا لخت هست.
مدل وسط اگر استباه نکنم توسط لشگرهای اس اس استفاده میشده و به شدت خوش دست و بزن هست.

ارگونومی و خوش دستی این اسلحه خیلی در زمان خودش عالی بوده.
کالیبر اون بسیار قوی هست و عملکرد بالستیکی اون هم شبیه ژ3 هست و پس از برخورد تیکه بزرگی از بدن رو از محل خروج می کنه به همین دلیل از قدیم و الایام برخورد گلوله این اسلحه به هر انسانی یک کابوس بوده.
این اسلحه به شدت دقیق هست و پس از قلق گیری می تونه حتی بدون دوربین هم به عنوان یک اسلحه خطرناک برای تک تیراندازی استفاده بشه.

استفاده مدل های مختلف اون هم بستگی به سازمان رزم داشته مدل های بلند بیشتر در پیاده نظام استفاده میشده و مدل های کوتاه در توپخانه و مدل وسط هم با اینکه کمتر بوده ولی بیشتر در واحدهای خاص استفاده داشته .البته این نوع ستفاده اون در سازمان رزم ارتش ایران در زمان خودش بوده.

راه تشخیص اینکه آیا لوله کوتاه شده یا نه هم بیشتر از روی خود بدنه اسلحه مشخص هست چون مدل اون در کنار گانگدن اون نوشته شده مثلا کارابین نمونه وسط سال ..... و یا نوشته ای به این مضمون که نشان از تاریخو مدل اسلحه داره.
مدل های کوتاه این اسلحه دسته گلنگدنی خمیده دارن ولی در مدل های متوسط و بلند این شاخصه وجود نداره.

به شخصه از هر سه مدل استفاده کردم اون هم به کرات مدل بلند اون کابوسی در دقت هست مدل متوسط دقت بالایی داره و برای حمل راحتتره ولی مدل کوتاه نسبت به این دو مدل کمی دقت کمتری داره.
در لگد به دلیل کوتاهی لوله مدل کوتاه لگد وحشتناک هست و صدای اون به اندازه ای بلند هست که پس از چند شلیک گوش خود شلیک کننده هم زنگ می زنه(پیشنهاد می دوم در حال شلیک این اسلحه در اطراف اسلحه از دهانه لوله جلوتر نباشید که گوشتون بدجوری داغون میشه) صدای گلوله مثل توپ و ناگهانی هست و حرکت گلوله در هوا سریع و با برخورد به هدف صدای مجددی میده
مدل بلند لگدی بسیار نرم و صدایی خفیفتر داره و در هنگام حرکت گلوله در هوا گلوله سفیر می کشه به شکلی که میشه از صدای حرکت گلوله فهمید از نمونه بلند شلیک شده..
نمونه وسط لگدی متوسط و صدایی کمتر از نمونه کوتاه داره و دقت قابل قبولی داره.

با هر سه نمونه شلیک داشتم شاخصه مدل بلند دقت و صدا و لگد کم اون هست.شاخصه مدل کوتاه حمل راحتتر و رعب صدای اون هست و شاخصه مدل متوسط خوش دستی و دقت بالای اون هست.
گرانترین مدل مدل متوسط هست که فکر می کنم الان اطراف 10 میلیون تومان باشه و ارزانترین مدل اون بلند هست و مدل کوتاه کمی از مدل متوسط ارزانتر هست و بین این دوتا قرار می گیره.
عشایر بختیاری و قشقایی و کلا عشایر مرکزی ایران علاقه خاصی به استفاده از مدل های بلند دارن و عشایر غرب کشور بیشتر علاقه به استفاده از مدل های کوتاه و متوسط.
البته سه مدل عنوان شده مربوط به مدلهای ایرانی و آلمانی هستن ولی مدل چک همگی متوسط هستن و البته مدل های اسرائیلی و مصری هم موجود هست که من به شخصه ندیدم.
من با استفاده از مدل متوسط از فاصله 200 متری در حالت ایستاده هدفی به ابعاد 20*20 س م را زدم و هدفی به بزرگی کبوتر رو از 100 متری به حالت نشسته هدف قرار دادم.

در مدل هایی که دستی کوتاه میشن به دلیل به هم خوردن چرخش خان لوله لوله بعد از مدتی دچار استهلاک میشه و خان اون گشاد میشه و یا اصطلاحا خان می زنه. و دهانه اون به شدت گشاد میشه و راه امتحان اون بدون ابزار هم استفاده از مرمی جدا شده هست .مرمی رو درون لوله قرار بدین اگر به راحتی حرکت کرد و یا از لوله عبور کرد لوله دیگه کاملا مستهلک هست ولی اگر در ابتدا و یا انتهای لوله به سختی جا گرفت و حرکت نکرد لوله سالم هست.

مدل های دستی کوتاه شده چرخش خان اونها به هم می خوره و دقت اونها به شدت کاهش پیدا می کنه و بقل لوله محل خزانه مدل اون رو با سوهان پاک می کنن تا تغییر مشخص نباشه و با نگاه به درون لوله با به طرف نور گرفتن میش از روی چرخش خان تشخیص داد لوله اصلی هست یا کوتاه شده.
پیشنهاد من اینه دست نخورن این لوله ها.
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برنو دو مدل داره! تزئینی گرون قیمت لول کوتاه که به درد عکس گرفتن میخوره! :).....
برنو لول بلند که قیامته دقتش! :)...
کلا اسلحه‌ی خفنیه! :)....

کاکا ، په عزیز دل ، برنو وسط یادت رفت big_hug

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

والا من چیزی که دیدم رو گفتم! :)..... تا حالا به چشم برنوی وسط ندیدم...

کاکا ، په عزیز دل ، برنو وسط یادت رفت big%20hug.gif

ولی حالا که اینا رو گفتم، از جناب فتح به خاطر مطلب کاملشون تشکر میکنم...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ببخشید انگار دوستان همه این اسلحه رو دارند
میشه این سلاح رو خرید و قیمتش چنده الان؟
مجوزش چطوری میشه گرفت؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مجوزش چطوری میشه گرفت؟

این اسلحه جنگیه داداش. گلوله ی جنگی میخوره و اگه مجوز نداشتی باشی با اسلحه کلاشینکف هیچ فرقی نداره. دو مدل داره، لوله کوتاه که رایج تره ارزانه ولی دقت نداره. لوله بلند که خیلی گران نزدیک 14،15 میلیون تومان و دقت فوق العاده بالایی داره. اگه دوست داری بخری لوله بلند بخر که خیلی عالی هست. البته اگه مجوز بهت بدن که نمیدن. با بدبختی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

این اسلحه جنگیه داداش. گلوله ی جنگی میخوره و اگه مجوز نداشتی باشی با اسلحه کلاشینکف هیچ فرقی نداره. دو مدل داره، لوله کوتاه که رایج تره ارزانه ولی دقت نداره. لوله بلند که خیلی گران نزدیک 14،15 میلیون تومان و دقت فوق العاده بالایی داره. اگه دوست داری بخری لوله بلند بخر که خیلی عالی هست. البته اگه مجوز بهت بدن که نمیدن. با بدبختی

مجوزش چطوری میشه گرفت؟

دوست عزیز حداقل پست بالای ما رو می خوندیکی گفته برنو دو مدل داره؟؟ علاوه بر اینکه سه مدل داره تعداد خیلی زیادی کشور از جمله مصر و ...هم انواع مختلف خودشون رو تولید کردن.
برعکس حرف شما برنو لوله کوتاه از برنو لوله بلند گرانتر هست و مجددا برعکس ادعای شما حتی برنو کوتاه نسبت به کلاش و ژ3 دقیقتر هست ولی نسبت به برنو لوله بلند خیر.
لوله بلند ارزانترین نوع این اسلحه هست و قیمتش هم نهاتیا 4 5 میلیون تومان بیشتر نیست.
لوله بلند هم توصیه نمیشه برای خرید چون به شدت جاگیر و بد حمل هست.

در مورد خرید هم میشه از طریق فروشگاه های اسلحه اقدام کرد و یا از کسی که نوع مجوز دار در اختیار داره و با مراجعه فروشنده و خریدار به حفاظت اطلاعات ارتش یا سپاه اقدام به خرید و فروش و انتقال سند کرد.
سال پیش در غرب کشور و همچنین مناطق مرکزی کشور هر کسی که برنو غیر مجاز داشت جمع آوری و رایگان مجوز دادن و به کسانی هم که اسلحه کلاش، ژ3 و یا هر اسلحه گلوله زنی دیگه ای داشتن و تحویل دادن برنو دادن این اواخر برنو تمام شد ام1 دادن.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.