پرش به


تصویر
* * * * * 14 رای

زرهی سوریه در نبرد شهری : بررسی قابلیت ها و تحولات


 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
143 پاسخ برای این موضوع

#1 OFFLINE   Goebbels

Goebbels

  Master Sergeant

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Members
 • 4,658 ارسال
 • منظومه شمسی!

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 24 آوریل 2013 - 07:40

*
پست محبوب

به نام خداوند جان و خرد

با سلام و درود خدمت دوستان


قسمت اول : نظارت (بخش اول)

پس از تبدیل تظاهرات به درگیری های مسلحانه و جنگ شهری تمام عیار در سوریه ، ارتش این کشور به کارگیری گسترده ادوات و تجهیزات زرهی را در دستور کار خود قرار داد که این کار با توجه به عدم تجهیز مناسب ادوات زرهی و به کارگیری روش های مناسب جنگ شهری و ایضا تجهیز روز افزون مخالفین مسلح به تسلیحات ضد تانک متنوع ، برای زرهی سوریه نتایج فاجعه باری در برداشت. به طور کلی استفاده از زرهی سنگین همچون تانک ها مطلوب جنگ شهری نیست مگر با رعایت برخی نکات و تامین الزاماتی همچون حفاظت همه جانبه ، نظارت گسترده و موثر ، سیستم های تسلیحاتی کنترلی و از همه مهمتر به کارگیری تاکتیک مناسب و موثر . در ارتش سوریه ادوات زرهی متنوع و پر شماری موجود است که تانک های T-72 ، T-72M1 ، T-62 ، T-55 ، T-55AM و خودروی های رزمی پیاده نظام BMP-1 و BMP-2 و شمار دیگری از خودرهای زرهی با کاربری های مختلف را شامل میشوند.

T-72


تصویر


T-72M1


تصویر


T-62


تصویر


T-55


تصویر


T-55AM


تصویر


BMP-1


تصویر


BMP-2


تصویر


به جز ادوات مورد اشاره ، ارتش سوریه به تانک های T-72 TURMS-T ، T-72M1 TURMS-T ، T-72AV و T-55AMV نیز مجهز است. این تانک ها بهترین ادوات زرهی موجود در ارتش سوریه هستند که نسبت به سایر نمونه های موجود از قابلیت های بالاتری برخوردارند در عین حال در تعداد به مراتب محدودتری نیز موجود هستند و عمدتا توسط واحد های منتخب ارتش سوریه مورد استفاده قرار میگیرند. به عنوان مثال لشکر چهارم زرهی و تیپ های 104 ام و 106 از گارد ریاست جمهوری از کاربران تانک T-72AV هستند و تیپ 105 ام از گارد ریاست جمهوری نیز به تانک های T-72 TURMS-T مجهز است. همانطور که پیشتر اشاره شد یکی از نیاز های زرهی در نبرد شهری نظارت موثر و گسترده است که این مهم جز با به کارگیری سیستم های نظارتی پیشرفته محقق نمیشود. بیشتر تانک های عملیاتی ارتش سوریه از سیستم های نظارتی ضعیف و نامناسبی برخوردار هستند اما ارتش این کشور به تجهیزات زرهی ارتقا یافته ای همچون تانک های T-72 TURMS-T و T-72M1 TURMS-T نیز مجهز است که برترین سیستم های نظارتی را درمیان ادوات زرهی سوری دارند.

T-72AV


تصویر


T-72M1 TURMS-T


تصویر


T-55AMV


تصویر


عبارت TURMS-T در مقابل مدل تانک های تی 72 سوری نشان دهنده تجهیز این تانک ها به سیستم کنترل آتش پیشرفته ای تحت همین نام (TURMS-T یا Tank Universal Reconfiguration Modular System T-series) است. این سیستم بر طبق قراردادی 200 میلیون دلاری که سوریه در سال 1998 با صنایع ایتالیایی گالیله اویونیکا (Galileo Avionica) به امضا رساند بر روی 122 دستگاه از تانک های تی 72 سوری نصب گردیده است. سیستم TURMS-T از نسل سوم سیستم های کنترل آتش کامپیوتری مجهز به سایت های دارای تصویربرداری حرارتی است که به منظور به کارگیری در ارتقای تانک های سری تی از جمله تی 72 ، تی 80 ، تی 84 و تی 90 توسعه داده شده است علاوه بر این امکان به کارگیری در ارتقای تانک های غربی را نیز دارد. این سیستم بر روی تانک T-72CZ جمهوری چک مورد آزمایش قرار گرفته و در تانک ارتقا یافته T-72CZ M4 نصب گردیده است. سیستم کنترل آتش TURMS-T از دو سایت تثبیت شده مستقل برای فرمانده و توپچی برخوردار است که هر دو سایت دارای کانال تصویر برداری حرارتی نسل دوم هستند. کامپیوتر مدیریت برجک (turret-management) جدید ، سنسور های هواشناسی ، گردش و پیمایش برجک ، زاویه تانک و دمای خرج نیز از دیگر اجزای این سیستم هستند . سیستم TURMS-T ثبات و دقت آتش تانک های سوری را حتی در زمان شلیک در حرکت تا سطح تانک های نسل سوم بهبود می بخشد. با توجه به حذف سیستم های کنترل آتش پایه ای تانک های سوری که از قابلیت هدایت موشک ضد تانک 9M119 Svir برخوردار بودند ، چنین قابلیتی به سیستم کنترل آتش TURMS-T نیز افزوده شده است تا تانک های سوری همچنان از امکان به کارگیری موشک Svir برخوردار باشند.

T-72M1 TURMS-T


تصویر


سایت نظارتی توپچی سیستم کنترل آتش TURMS-T


تصویر


تصویر


تانک T-72CZ M4 مجهز به سیستم کنترل آتش TURMS-T


تصویر


چند نکته را در مورد به کارگیری تانک های T-72 TURMS-T و T-72M1 TURMS-T توسط ارتش سوریه باید مد نظر قرارداد. نکته اول این است که هر چند سیستم کنترل آتش TURMS-T از دو سیستم نظارتی مجزا برای توپچی و فرمانده برخوردار است اما در نصب بر روی تانک های سوری به دلایل نامشخص سیستم نظارتی فرمانده که از نوع دید وسیع یا پانورامیک است حذف گردیده که این موضوع قابلیت مهم قاتل – شکارچی (Hunter – Killer) را از تانک های سوری گرفته است. این قابلیت امکان جستجو و کشف اهداف ، مشخص کردن هدف های با اولویت بالاتر و هدفگیری مستقل فرمانده از توپچی تانک را فراهم میکند که این ویژگی امکان جستجو و مقابله با اهداف به صورت همزمان را برای خدمه میسر میکند که در جنگ شهری اهمیت بسیار زیادی دارد. با استفاده از این قابلیت در حالی که توپچی هدفی را مشخص کرده و با آن مقابله میکند ، فرمانده تانک نیز با استفاده از سیستم نظارتی دید وسیع خود به جستجوی تهدیدات و اهداف دیگر میپردازد که این اهداف در جنگ شهری ، نفرات دشمن در ساختمان ها و کلیه مواضع اطراف تانک هستند. فرمانده در صورت کشف نفرات دشمن میتواند با استفاده از تیربار کنترل از داخل خود که زوایای قابل توجهی را پوشش میدهد با آن ها مقابله کند و این در حالی است که توپچی نیز میتواند به صورت همزمان با فرمانده نسبت به کشف تهدیدات و مقابله با آن ها با استفاده از توپ 125 میلیمتری و تیربار هم محور با آن اقدام کند. متاسفانه چنین قابلیتی از تانک های سوری حذف شده است اما تی 72 های مجهز به سیستم TURMS-T همچنان از برتری نظارتی خود نسبت به سایر تانک های سوری برخوردار هستند. این برتری به جهت سایت پیشرفته توپچی و سیستم تصویربرداری حرارتی نسل دوم آن حفظ شده است که با افزایش قابل توجه توانایی نظارتی تانک در طول شب برای زرهی سوریه در نبرد های شبانه برتری ایجاد میکند.

سایت توپچی (در سمت چپ) و سایت پانورامیک فرمانده (در سمت راست) سیستم کنترل آتش TURMS-T


تصویر


تانک T-72 TURMS-T منهدم شده


تصویر


نکته دوم سطح حفاظتی پایین تانک های T-72 TURMS-T و T-72M1 TURMS-T است . این تانک ها با وجود تجهیز به سیستم کنترل آتش پیشرفته ، فاقد سطوح حفاظتی مناسب همچون زره های واکنشگر یا نمونه های به مراتب ساده ترهمچون زره قفسی هستند و در اثر اصابت تسلیحات ضد زره ابتدایی همچون آر پی جی 7 نیز منهدم میشوند. نکته سوم تعداد ناچیز (122 دستگاه) تانک های ارتقا یافته در برابر سایر نمونه ها است که از این جهت امکان به کارگیری آن ها را محدود میکند و البته لازم به ذکر است که هم اکنون تعداد تانک های ارتقا یافته به دلیل منهدم یا به غنیمت گرفته شدن توسط معارضین مسلح از تعداد گفته شده نیز کمتر شده است. نکته چهارم به یگان به کارگیرنده این تانک ها مربوط میشود. همانطور که پیشتر اشاره شد تانک های ارتقا یافته T-72 TURMS-T و T-72M1 TURMS-T در اختیار تیپ 105 ام از گارد ریاست جمهوری سوریه قرار دارند. فرمانده این تیپ ، مناف طلاس حیف نان بود که مدتی پیش فرار را بر قرار ترجیح داده و به ترکیه گریخت. او با این کار نه تنها نیروهای تحت امرش را بدون فرماندهی گذاشت بلکه ضربه قابل توجهی به اعتماد حکومت و سران ارتش سوریه نسبت به تیپ تحت امرش وارد کرد که این مسئله به کاهش حضور و به کارگیری تیپ 105 ام نسبت به سایر یگان های ارتش سوریه در جنگ منجر شده و به طبع آن به کارگیری تانک های T-72 TURMS-T و T-72M1 TURMS-T را هر چه بیشتر محدود کرد.
به امید خدا ادامه دارد


مترجم و گردآورنده : سینا نوریخانی


هرگونه برداشت از این مطلب صرفا با ذکر نام سایت میلیتاری و گرد آورنده مجاز است!


 • 84

#2 OFFLINE   bird

bird

  Master Sergeant

 • Members
 • 104 ارسال
 • تهران

ارسالی 24 آوریل 2013 - 08:45

به به ما منتظر بقيشيم داداش


 • 1

#3 OFFLINE   arminheidari

arminheidari

  01- جنگ آور

 • Members
 • Others: Approved Posting, Translation
 • 6,227 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 24 آوریل 2013 - 09:09

با تشکر و خسته نباشید بخاطر مقاله زیبا
روش درست استفاده از نیروی زرهی در جنگ شهری چگونه است؟
و اکنون ارتش سوریه به این موارد نزدیک شده است؟
ممنون می شوم در مقاله زیبایتان به بقیه آن اشاره نمایید
 • 0

#4 OFFLINE   gader

gader

  Master Sergeant

 • Members
 • Others: Approved Posting
 • 1,751 ارسال
 • ازربایجان

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 24 آوریل 2013 - 09:14

بسیار عالی بود. از روزی که قولش را داده بودید منتظر بودیم
 • 1

#5 OFFLINE   Electro_officer

Electro_officer

  العبد ..

 • Site Admins
 • Others: Magazine, Members, Moderators
 • 5,482 ارسال
 • زمین خدا...

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 24 آوریل 2013 - 09:18

ممنون. موضوع مهم و خاصی هست. خدا خیرتون بده. :rose:
 • 2

#6 OFFLINE   toofan2

toofan2

  Master Sergeant

 • Members
 • 102 ارسال

ارسالی 24 آوریل 2013 - 12:06

مجاهدین افغان هم تانک داشتند و بر زد شوروی ها استفاده هم کردن و ۱۰۰ برابر بهتر از نیروهای اسد عمل میکردن و حتی هیچ تعلیم نظامی هم ندید بودن! دوستان یادتون هس که دشمنان معمر قذافی چقدر خوب و تاتیکی در جنگ لیبی عمل کردن! ولی نیوهای اسد با تانک بدون زره و لخت همینجوری گله ای و بهم چسبیده میومدن وسط خیابونها و مثل اب خوردن منفجر مشدن من ده ها ویدیو دیدم که تانکهاشون از پشت سر مورد هدق قرار گرفتن و منهدم شدن خلاصه برید دوستان خودتون ببنید ادم اینقدر گریش میگیره و عصبانی میشه! نه تاکتیکی نه واکنش بجایی نه اتش پرهجمی نه هدایت نیرویی! با توپ ۱۵۵ میلیمتری هر جا دلشون میکشید میزدن بدون اینکه موضع دقیق دشمن رو شناسایی کنن خلاصه جنگی به این افتضاحی ندیده بودم! ابتدایی ترید چیز بستن لاستیکهای خودروها دور بی ام پی ها یا قفسه درست کردن دور تانکهاست که ماشا الله همون رو هم شاید نمیتونن .شورشیها هم همشون از یه نوع راکت زد تانک یوگسلاوی سابق استفاده میکردن اسمو یادم نیست و به تعداد زیاد ار پی جی ۷ و اس پی جی ۹و تازه گیها به ار پی جی ۲۹ هم استفاده مکنن که از کرامات نیروهای اسد هست! خلاصه الافتضاحات پشت سر هم من الافتضاحات

ویرایش شده توسط toofan2 24 آوریل 2013 - 12:14 .

 • 5

#7 OFFLINE   IRIAF

IRIAF

  Master Sergeant

 • Members
 • Others: Approved Posting
 • 1,010 ارسال
 • ایران عزیز

ارسالی 24 آوریل 2013 - 12:21

مجاهدین افغان هم تانک داشتند و بر زد شوروی ها استفاده هم کردن و ۱۰۰ برابر بهتر از نیروهای اسد عمل میکردن و حتی هیچ تعلیم نظامی هم ندید بودن! دوستان یادتون هس که دشمنان معمر قذافی چقدر خوب و تاتیکی در جنگ لیبی عمل کردن! ولی نیوهای اسد با تانک بدون زره و لخت همینجوری گله ای و بهم چسبیده میومدن وسط خیابونها و مثل اب خوردن منفجر مشدن من ده ها ویدیو دیدم که تانکهاشون از پشت سر مورد هدق قرار گرفتن و منهدم شدن خلاصه برید دوستان خودتون ببنید ادم اینقدر گریش میگیره و عصبانی میشه! نه تاکتیکی نه واکنش بجایی نه اتش پرهجمی نه هدایت نیرویی! با توپ ۱۵۵ میلیمتری هر جا دلشون میکشید میزدن بدون اینکه موضع دقیق دشمن رو شناسایی کنن خلاصه جنگی به این افتضاحی ندیده بودم! ابتدایی ترید چیز بستن لاستیکهای خودروها دور بی ام پی ها یا قفسه درست کردن دور تانکهاست که ماشا الله همون رو هم شاید نمیتونن .شورشیها هم همشون از یه نوع راکت زد تانک یوگسلاوی سابق استفاده میکردن اسمو یادم نیست و به تعداد زیاد ار پی جی ۷ و اس پی جی ۹و تازه گیها به ار پی جی ۲۹ هم استفاده مکنن که از کرامات نیروهای اسد هست! خلاصه الافتضاحات پشت سر هم من الافتضاحات


درسته.اما به مرور با تغییر تاکتیک نوع جنگ و تغییر اون به نبرد پیاده و خانه به خانه اوضاعشون بهتر شده.دزسته دوستان؟خدا حفظ کنه اون نظامی هایی که رفتن و اینجور جنگیدن رو یاد ارتش سوریه دادن. :mrgreen: جناب گوبلز،در نوع رزم زرهی ارتش سوریه هم تغییری ایجاد شده؟یا فقط کلا استفاده از تانک رو کمتر کردن؟


 • 0

#8 OFFLINE   Goebbels

Goebbels

  Master Sergeant

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Members
 • 4,658 ارسال
 • منظومه شمسی!

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 24 آوریل 2013 - 12:31

اگر دوستان کمی صبر داشته باشند به تغییرو تحولات زرهی سوریه در ابعاد حفاظتی و تاکتیکی هم پرداخته خواهد شد!
 • 6

#9 OFFLINE   Goebbels

Goebbels

  Master Sergeant

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Members
 • 4,658 ارسال
 • منظومه شمسی!

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 25 آوریل 2013 - 12:25

*
پست محبوب

نظارت (بخش دوم)

تانک های تی 54/55 ارتش سوریه در میان تانک های ارتش این کشور بالاترین تعداد را دارند و از سال 1957 تا به امروز در خدمت هستند. تخمین زده میشود که نزدیک به 2000 دستگاه تانک تی 55/54 سوری هم اکنون در خدمت باشند. این تانک ها در نمونه های پایه ای از سطح حفاظت پایین و سیستم های نظارتی ناکارآمدی برخوردار هستند . با توجه به این ضعف ها ارتش سوریه تصمیم بر ارتقای بخشی از ناوگان تی 55 های خود گرفت که حاصل آن تبدیل شماری از تانک های تی 55 سوری به مدل های ارتقا یافته T-55AM و T-55AMV بود. تانک T-55AMV در حقیقت پیشرفته ترین تانک موجود در بین ناوگان تی 55 های ارتش سوریه است. این تانک حاصل ارتقایی چند جانبه است که بخش های حفاظت ، تحرک و سیستم های نظارت و کنترل آتش را شامل میشود. توپ 100 میلیمتری خان دار مدل D-10T با توپ 100 میلیمتری مدل D-10T2S تعویض شده است که علاوه بر شلیک گلوله های شدیدالانفجار ضد تانک (HEAT) ، گلوله های شدیدالانفجار ترکش شونده (HE-FRAG) و پرتابه های تثبیت شده با کفشک رسام (APFSDS-T) از قابلیت شلیک موشک ضد تانک هدایت لیزری AT-10 نیز برخوردار است. پیشرانه 580 اسب بخاری پایه ای با پیشرانه جدید 690 اسب بخاری (515 کیلوواتی) تعویض شده است.

T-55AMV

تصویر


تصویر


تصویرسطح حفاظت زرهی تانک افزایش یافته و تانک به زره واکنشگر انفجاری نسل اولی کنتاکت 1 مجهز شده است. اما مهمترین ارتقا به نصب سیستم کنترل آتش Volna و تثبیت کننده دو محور مدل M1 Tsiklon مربوط میشود که قابلیت نظارت و دقت آتش تانک T-55AMV را نسبت به نمونه های پایه ای تانک تی 55 به مراتب بهبود بخشیده است. سیستم کنترل آتش Volna به سایت دید در روز TShSM-32PV ، سایت دید در شب 1K13 و سیستم مسافت یاب لیزری KDT-2 مجهز است و از قابلیت به کارگیری و هدایت موشک های ضد تانک هدایت لیزری همچون موشک AT-10 برخوردار است. سایت دید در روز TShSM-32PV با میدان دید 8 الی 18 درجه از قابلیت بزرگنمایی 3.5 الی 7 برابر برخوردار است. حداکثر برد اکتساب هدف برای این سایت 4000 متر است. سایت دید در شب 1K13 نیز از قابلیت اکتساب اهداف در برد 800 متری برخوردار است. به طور کلی از نظر قابلیت های سیستم نظارتی در میان ادوات زرهی ارتش سوریه پس از تانک های T-72 TURMS-T و T-72M1 TURMS-T ، تانک های T-55AMV قرار میگیرند. این تانک ها نیز همچون سایر تانک های ارتقا یافته ارتش سوریه عمدتا توسط یگان های منتخب ارتش سوریه همچون لشکر چهارم زرهی به فرماندهی ماهر اسد (برادر کوچکتر رئیس جمهور سوریه بشار اسد) به کار گرفته میشوند.


ماهر اسد


تصویر


بنا بر برخی تخمین ها ارتش سوریه در حدود 300 دستگاه از تانک های تی 55 خود را به استاندارد T-55AMV ارتقا داده است که تاکنون تعدادی از آن ها یا به غنیمت معارضین مسلح درآمده یا توسط آن ها منهدم شده است. علاوه بر این تانک ، تانک T-55AM نیز یکی از مدل های ارتقا یافته تی 55 است که ارتش سوریه در اختیار دارد. این تانک نیز همچون تانک T-55AMV به سیستم کنترل آتش Volna مجهز شده است اما برخی تغییرات همچون ، تعویض پیشرانه و نصب زره واکنشگر بر روی آن اعمال نشده است که این تانک را از نظر تحرک و حفاظت در جایگاه پایین تری نسبت به مدل T-55AMV قرار میدهد.علاوه بر دو مدل ذکر شده ، نمونه دیگری از تی 55 ارتقا یافته نیز در اختیار ارتش سوریه قراردارد که تا کنون مدل مشخصی برای آن اعلام نشده است. این نمونه از سیستم کنترل آتش ساخت کره شمالی بهره میبرد و همچون سایر نمونه های بهبود یافته از جهت نظارت و دقت آتش به نمونه پایه ای تانک های تی 55 ارتش سوریه برتری دارد.


T-55AM


تصویر


T-55AM منهدم شده


تصویر


تی 55 های سوری مجهز به سیستم کنترل آتش کره ای


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


به امید خدا ادامه خواهد یافت


 • 46

#10 OFFLINE   Goebbels

Goebbels

  Master Sergeant

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Members
 • 4,658 ارسال
 • منظومه شمسی!

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 آوریل 2013 - 10:17

*
پست محبوب

قسمت دوم : حفاظت

در میادین نبرد گسترده بیشتر تهدیدات متوجه بخش های جلویی و جانبی ادوات زرهی است و با توجه به این موضوع افزایش سطح حفاظت جلویی و جانبی مد نظر قرار می گیرد اما در نبرد شهری وضع به گونه دیگری است ، کاهش وسعت میدان نبرد و وجود ساختمان ها که محل مناسبی برای مخفی شدن و اجرای آتش هستند ، تهدیدات همه جانبه ای را متوجه زرهی میسازد. زرهی اینبار نه تنها از بخش های جلویی و جانبی بلکه از بخش های عقبی نیز در معرض تهدید و انهدام قرار دارد و این درحالی است که بیشترین سطوح حفاظتی تجهیزات زرهی در بخش های جلویی آن ها قرار گرفته است و این تجهیزات از نظر حفاظت جانبی و عقبی همواره با مشکل رو به رو هستند. در نبرد شهری با وجود تهدیدات از نواحی جلویی و اضافه شدن تهدیدات از نواحی عقبی ، به دلیل وجود ساختمان ها و قرار گرفتن ادوات در میان آن ها بیشترین سطح تهدید از نواحی جانبی متوجه ادوات زرهی است. زرهی ارتش سوریه نیز با توجه به درگیر شدن در جنگ شهری ، به مشکلات حفاظتی که این نوع از نبرد ایجاد میکند دچار شده است. این ارتش تا چندی پیش استفاده گسترده از تانک های T-72 ، T-72M1 ، T-62 ، T-55 و T-55AM را در دستور کار قرار داده بود. این تانک ها به صورت پایه ای از سطح حفاظتی پایینی برخوردار هستند که حتی پاسخگوی تهدیدات حداقلی در نبرد شهری نیست و به کارگیری آن ها توسط ارتش سوریه نتیجه ای جز فاجعه در بر نداشت. تعداد زیادی از این تانک ها در مواجه با تهدیداتی همچون آر پی جی 7 منهدم شده و بسیاری از خدمه خود را به کشتن دادند.

T-72


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


T-72M1


تصویر


T-72M1 TURMS-T


تصویر


بد نیست به سطح حفاظت برخی از تانک های مورد اشاره نگاهی داشته باشیم. حفاظت زرهی تانک T-72در بخش جلویی برجک 280 الی 410 میلیمتر در برابر پرتابه های انرژی شیمیایی (CE) و 280 الی 380 میلیمتر در برابر پرتابه های انرژی جنبشی (KE) و حفاظت سینه تانک (بخش جلویی شاسی) 450 میلیمتر در برابر پرتابه های انرژی شیمیایی و 305 میلیمتر در برابر پرتابه های انرژی جنبشی تخمین زده میشود. در تانکی همچون T-72M1 حفاظت زرهی بخش جلویی برجک در برابر پرتابه های انرژی شیمیایی 490 میلیمتر و در برابر پرتابه های انرژی جنبشی 280 الی 380 میلیمتر و حفاظت سینه تانک در برابر پرتابه های انرژی شیمیایی 490 میلیمتر و در برابر پرتابه های انرژی جنبشی 400 میلیمتر تخمین زده میشود. در تانک تی 55 نیز حفاظت بخش جلویی برجک در برابر پرتابه های انرژی شیمیایی 320 میلیمتر و در برابر پرتابه های انرژی جنبشی 230 میلیمتر و حفاظت سینه تانک در برابر پرتابه های انرژی شیمیایی 280 الی 300 میلیمتر و در برابر پرتابه های انرژی جنبشی 190 میلیمتر تخمین زده میشود. حفاظت تانک های مورد اشاره در بخش های جانبی و به خصوص عقبی شاسی و برجک به مراتب کمتر از بخش های جلویی است . این سطح از حفاظت در حالی است که پایین ترین سطوح و عمده تهدیدات در جنگ شهری سوریه از جانب تسلیحات انرژی شیمیایی همچون پرتابه های RPG-7V ، RPG-7VL، RPG-18 و SPG-9 است که قدرت نفوذی بین 260 الی 500 میلیمتر دارند. در کنار تسلیحات ذکر شده لیست بلند بالایی از تسلیحات ضد تانک با سطح تهدید بالا همچون موشک های RPG-29 ، 9M113 Konkurs ، 9K111 Fagot ، 9K11 Malyutka ، 9K115-2 Metis-M ، MILAN و ................... را نیز باید در نظر داشت که شماری از آن ها هم اکنون با غارت انبار های ارتش سوریه به دست مخالفین مسلح افتاده و به مشکلات حفاظتی زرهی سوریه هر چه بیشتر افزوده اند.


T-62


تصویر


تصویر


تصویر


T-55AM


تصویر


تصویر


پس از پرتابه های انرژی شیمیایی که نمونه هایی از آن ها آورده شد ، تهدید پرتابه های انرژی جنبشی مطرح میشود که این نوع از تهدید به ندرت و مگر توسط تانک های به غنیمت گرفته شده و پرتابه های تثبیت شده با کفشک (APFSDS) شلیک شده از آن ها رخ دهد. به جز تانک هایی که پیشتر مورد اشاره قرار گرفتند ارتش سوریه نمونه های ارتقا یافته T-72AV و T-55AMV را نیز در اختیار دارد که بالاترین سطح حفاظت در بین تانک های تی 55 و تی 72 ارتش سوریه را دارند. این تانک ها از زره واکنشگر انفجاری (ERA) نسل اولی کنتاکت 1 بهره میبرند که بخش های جلویی و تا حدودی از بخش های جانبی برجک و شاسی آن ها را پوشش میدهد. در مورد این دو تانک چند نکته وجود دارد. نکته اول در نحوه پوشش تانک با زره واکنشگر است که بخش های عقبی شاسی و برجک را شامل نمیشود و با توجه به وجود تهدیدات از ناحیه عقبی در جنگ شهری این مسئله ضعف حفاظتی قابل توجهی ایجاد میکند که این ضعف از طریق تاکتیکی و جلوگیری از شکل گیری تهدیدات از ناحیه عقبی باید رفع گردد که در بخش تاکتیک به آن خواهیم پرداخت.

T-72AV


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


T-55AMV


تصویر


تصویر


نکته دوم نوع زره واکنشگر است ، زره کنتاکت 1 به کار رفته در این تانک ها علاوه بر اینکه همچون سایر زره های واکنشگر انفجاری صرفا امکان دفع یکباره تهدید را دارد در مقایسه با زره های واکنشگر انفجاری نسل جدید همچون کنتاکت 5 یا نوژ 3 از پایداری برخوردار است. پایداری کمتر در اصابت پرتابه به هر یک از بلوک های زره واکنشگر احتمال آسیب دیدگی یا واکنش بلوک های مجاور را در پی خواهد داشت که این مسئله در مورد زره های واکنشگر که بر روی پرده لاستیکی جانبی شاسی تانک نصب شده اند شدت دارد به گونه ای که با انفجار یک بلوک از زره واکنشگر تعدادی از بلوک های مجاور آن به همراه پرده لاستیکی جانبی شاسی از بین میروند.نکته سوم سطح حفاظت ایجاد شده توسط زره واکنشگر کنتاکت 1 است که این سطح به تهدیداتی همچون RPG-7 و SPG-9 ختم میشود و در برابر تهدیدات سطح بالایی همچون RPG-29 کاملا بی فایده است. نکته چهارم در به کارگیری این تانک ها است. ارتش سوریه از ابتدای جنگ به صورت گسترده از تانک های T-72 ، T-72M1 ، T-62 ، T-55 و T-55AM و به صورت محدود از تانک های T-72AV و T-55AMV استفاده میکرد تا اینکه این موضوع چندی پیش تغییر یافته و ارتش سوریه استفاده گسترده از تانک های ارتقا یافته T-72AV و T-55AMV را در دستور کار خود قرار داد و ما اکنون شاهد حضور به مراتب بیشتر این تانک ها در میادین نبرد شهری سوریه هستیم. نکته پنجم افزایش حفاظت برخی از تانک های T-72AV با افزودن زره جانبی جدید بر شاسی و زره قفسی بر برجک است. زره قفسی ساخت سوری ها به صورتی آماتوری و با استفاده از میل گرد ساخته شده و بر روی زره های واکنشگر برجک نصب گردیده است.

دفع تهدید و از بین رفتن و آسیب دیدگی بلوک های زره واکنشگر انفجاری جانبی تانک T-72AV


تصویر


تصویر


تصویر


صفحات زره جانبی جدید نصب شده بر تانک T-72AV


تصویر


تصویر


تانک T-72AV مجهز به زره قفسی و زره جانبی جدید


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


پس از تانک ها ، حفاظت خودروهای رزمی BMP-1 و BMP-2 ارتش سوریه مطرح میشود. سوری ها برای افزایش حفاظت BMP-1 های خود اقدامی نکرده اند اما برای افزایش حفاظت جانبی برخی از BMP-2 ها ، زره جانبی اضافی بر روی آن ها نصب کرده اند که حفاظت جانبی این خودرو ها در برابر اصابت گلوله های کالیبر بالا را افزایش میدهد.

BMP-2 مجهز به زره جانبی اضافی


تصویر


تصویر


به امید خدا ادامه خواهد داشت


 • 29

#11 OFFLINE   Goebbels

Goebbels

  Master Sergeant

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Members
 • 4,658 ارسال
 • منظومه شمسی!

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 26 آوریل 2013 - 10:43

*
پست محبوب

برای مقایسه :

زره قفسی ایرانی

تصویر

زره قفسی سوری

تصویر
 • 18

#12 OFFLINE   IRIAF

IRIAF

  Master Sergeant

 • Members
 • Others: Approved Posting
 • 1,010 ارسال
 • ایران عزیز

ارسالی 26 آوریل 2013 - 11:17

برای مقایسه :

زره قفسی ایرانی

تصویر

زره قفسی سوری

تصویر


این مدل سوری کارای مناسبی داره؟اخه قفس ها با خوده زره هیچ فاصله ای نداره که raised_eyebrow


 • 0

#13 OFFLINE   Goebbels

Goebbels

  Master Sergeant

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Members
 • 4,658 ارسال
 • منظومه شمسی!

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 08 مه 2013 - 12:43

*
پست محبوب

قسمت سوم : تاکتیک

از ماه های ابتدایی نبرد شهری در سوریه تا چندی پیش ارتش این کشور بر استفاده مستقل از تانک ها تاکید میکرد. گروه های سه الی چهار دستگاهی از تانک های سوریه را می دیدیم که در خیابان ها به راه افتاده ، به اجرای اتش پرداخته و البته تلفات سنگینی هم میدادند. در حقیقت تنها فرستادن تانک ها به میدان نبرد شهری یکی از اشتباهات بزرگ ارتش سوریه بود. در نبرد شهری تانک ها می بایست با سایر خودرو های زرهی با قابلیت های مکمل مورد پشتیبانی قرار بگیرند که یکی از این خودرو ها ، خودروی رزمی پیاده نظام یا IFV است. ارتش سوریه دو نمونه از این خودرو ها را در اختیار دارد که در حدود 2600 دستگاه BMP-1 و 350 دستگاه BMP-2 را شامل میشود. خودروی BMP-1 دارای 3 خدمه بوده و از قاببیت حمل هشت سرباز برخوردار است. این خودرو به سایت دید در شب ، یک قبضه توپ 73 میلیمتری بدون خان نیمه خودکار 2A38 ، یک قبضه تیربار PKT 7.62 میلیمتری و پرتابگر موشک هدایت شونده ضد تانک AT-3 SAGGER مجهز است. توپ 2A38 با نرخ اتش 10 گلوله در دقیقه از قابلیت شلیک گلوله های شدیدالانفجار ترکش شونده (HE-Frag) و گلوله های شدیدالانفجار ضد تانک تثبیت شده با بالک (HEAT-FS) در حداکثر برد موثر 800 متر برخوردار است. بدنه BMP-1 از ورق های فولادی نورد شده با ضخامت 19 الی 23 میلیمتر ساخته شده است که حفاظت در برابر گلوله های کالیبر 7.62 را فراهم میکند.

BMP-1


تصویر


تصویر


حفاظت زرهی بخش های جلویی BMP-1


تصویر


نمونه جدیدتر این خودرو BMP-2 نام دارد. این خودرو با سه خدمه و قابلیت حمل 7 سرباز به سایت دید در شب ، یک قبضه توپ 30 میلیمتری 2A42 ، یک قبضه تیربار PKT 7.62 میلیمتری و پرتابگر موشک های هدایت شونده ضد تانک AT-4 SPIGOT یا AT-5 SPANDREL مجهز است. توپ تثبیت شده 2A42 با نرخ آتش عملی 200 الی 300 گلوله بر دقیقه از امکان پوشش زاویه 5- الی 74+ در جهت عمودی برخوردار است و قابلیت شلیک مهمات شدیدالانفجار آتش زای رسام (HEI-T) را دارد. بدنه BMP-2 از صفحات فولادی با حداکثر ضخامت 23 الی 33 میلیمتر ساخته شده است که حفاظت همه جانبه ای را در برابر اصابت گلوله های کالیبر 7.62 ایجاد میکند. لازم به ذکر است که خودرو های BMP-1/2 دارای چندین منفذ جانبی و عقبی بر روی بدنه خود هستند که از طریق این منافذ نیرو ها از داخل امکان شلیک به اهداف در خارج از خودرو را دارند و از این طریق حجم و قدرت آتش این خودرو ها نیز افزایش میابد. در کنار ویژگی های ذکر شده دو خودروی BMP-1/2 از تحرک بالایی نیز برخوردار هستند . این دو خودرو با توجه به قابلیت استفاده از مهمات ترکش شونده و آتش زا و مهم تر از آن نرخ آتش و زاویه پوشش به مراتب بیشتر از تانک ها ، از قابلیت بالایی در به کارگیری علیه نیروهای پیاده دشمن برخوردار هستند که این قابلیت در جنگ شهری از اهمیت بالایی برخوردار است و به نوعی ضعف های تانک را پوشش میدهد. چندی است که ارتش سوریه تانک های خود را با خودرو های رزمی پیاده نظام همراه کرده است . در استفاده ترکیبی از تانک و خودرو های رزمی توسط ارتش سوریه تانک ها در جلو و خودرو های رزمی در پشت سر آن ها قرار داده میشوند و تهدیدات از ناحیه جلویی توسط تانک ها و تهدیدات از ناحیه جانبی و تا حدودی عقبی توسط خودرو های رزمی پیاده نظام پوشش داده میشوند.

BMP-2


تصویر


تصویر


تصویر


نحوه قرارگیری خدمه و نیرو ها در داخل خودرو های BMP-1/2


تصویر


خودرو های رزمی پیاده نظام با توجه به زوایای اجرای آتش گسترده تر امکان مقابله موثر با نفرات پناه گرفته در طبقات ساختمان ها را دارند همچنین از نرخ اتش بالایی برخوردار هستند و میتوانند در کوتاه ترین زمان حجم اتش مناسبی را بر روی اهداف که در نبرد شهری نفرات دشمن هستند ، اعمال کنند. در حقیقت با استفاده هم زمان از تانک ها و خودرو های رزمی پیاده نظام ، ارتش سوریه قابلیت اجرای آتش سنگین (توسط تانک ها) و ایجاد پوشش آتش با نرخ مناسب (توسط خودرو های رزمی پیاده نظام) را به صورت همزمان خواهد داشت که این قابلیت ، امکان مقابله موثر با تهدیدات را به مراتب افزایش داده و سطح تهدیدات برای زرهی سنگین (همچون تانک ها) را به مراتب کاهش میدهد. لازم به ذکر است که ارتش سوریه علاوه بر شروع استفاده همزمان از تانک ها و خودرو های رزمی پیاده نظام ، به کارگیری خودرو های رزمی را نیز به مراتب افزایش داده است. یکی دیگر از تغییراتی که در تاکتیک ها و روش های زرهی سوریه در نبرد شهری ایجاد شده است حرکت به سمت مقابله متحرک به جای مقابله ایستا است. در تصاویر منتشر شده از درگیری های شهری سوریه بار ها شاهد این بوده ایم که تانک ها یا سایر ادوات زرهی سوری در یک بخش از خیابان یا محله ای مستقر شده و به مقابله با معارضین مسلح پرداخته اند. این ایستایی و سکون در مقابله به ایجاد فرصت مناسب برای معارضین به منظور تغییر ناحیه و جناح و دستیابی به موقعیت های جانبی یا عقبی نسبت به تجهیزات زرهی ارتش سوریه منجر میشود که همین مسئله سطح تهدید را به مراتب افزایش داده و امکان مقابله بیشتر و موثرتری را برای معارضین فراهم میکند. اما مدتی است که ارتش سوریه به خصوص در مناطق پر خطر از روش مقابله متحرک استفاده میکند. در این روش به جای موضع گیری ثابت و مشخص ادوات زرهی و ایجاد فرصت مقابله مناسب برای معارضین مسلح ، زرهی سوریه در چندین خیابان یا منطقه از پیش تعیین شده به حرکت در آمده و در حال حرکت نسبت به مقابله با تهدیدات و حمله به معارضین اقدام میکند. این روش فرصت مناسب مقابله با زرهی سوریه را تا حدود زیادی از معارضین سلب میکند. در مجموع تاکتیک مقابله متحرک با ایجاد غافلگیری نسبی در معارضین و گرفتن موقعیت و زمان مناسب مقابله از آن ها ، سطح تهدید برای زرهی سوریه را هر چه بیشتر کاهش داده و ادوات آن را حفظ میکند.

به کارگیری خودرو های رزمی پیاده نظام در کنار تانک ها


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


هر گونه برداشت از بخش سوم (تاکتیک) با ذکر نام انجمن های تخصصی سنترال و تهیه کننده مجاز است!


 • 32

#14 OFFLINE   Electro_officer

Electro_officer

  العبد ..

 • Site Admins
 • Others: Magazine, Members, Moderators
 • 5,482 ارسال
 • زمین خدا...

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 08 مه 2013 - 02:11

دست شما درد نکنه. مطالب بسیار عالی و آموزنده است.
 • 0

#15 OFFLINE   Goebbels

Goebbels

  Master Sergeant

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Members
 • 4,658 ارسال
 • منظومه شمسی!

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 10 اكتبر 2013 - 06:55

*
پست محبوب

نظارت (بخش سوم) : تانک های تی 72 سوری مجهز به سایت پانورامیک فرمانده

تا چندی پیش تصور بر این بود که تانک های تی 72 ارتقا یافته سوری که از سیستم کنترل آتش ایتالیایی TURMS-T بهره میبرند به کل فاقد سیستم نظارتی دید وسیع (سایت پانورامیک) فرمانده هستند که این مسئله بر خلاف نمونه پایه ای سیستم کنترل آتش TURMS-T بود اما اخیرا تصاویر و ویدئوهایی از تانک های تی 72 ام1 گارد ریاست جمهوری سوریه منتشر شده است که نشان دهنده وجود سیستم نظارتی دید وسیع فرمانده در آن ها است. با توجه به این مسئله میتوان نتیجه گرفت که سایت پانورامیک فرمانده در بسته ارتقای سیستم کنترل آتش در نظر گرفته شده برای تانک های تی 72 سوری موجود بوده است. حال سوالی که مطرح میشود این است که چرا سایر نمونه های ارتقا یافته فاقد سایت فرمانده هستند؟! پاسخ این سوال را در طراحی ماژولار (قابل نصب و جداسازی) سایت فرمانده میتوان یافت. سیستم دید وسیع فرمانده یا همان سایت پانورامیک علاوه بر گسترش سطح نظارت با ایجاد کانال نظارتی مستقل برای فرمانده ، قابلیت قاتل – شکارچی (Hunter – Killer) را به سیستم کنترل آتش تانک می افزاید. در قابلیت قاتل – شکارچی ، فرمانده تانک همزمان با توپچی نسبت به جستجو و کشف اهداف با استفاده از سیستم نظارتی دید وسیع خود اقدام میکند و در صورت وجود هدفی با اولویت بالاتر با استفاده از قابلیت سلب اختیار از توپچی (که سوئیچ آن در پنل کنترل سیستم نظارتی تعبیه شده است) نسبت به در اختیار گرفتن کنترل توپ و تنظیم آن بر روی هدف با اولویت بالاتر مبادرت می ورزد. سایت پانورامیک فرمانده علاوه بر تامین قابلیت قاتل- شکارچی که امکان مقابله با اهداف متعدد در کمترین زمان را فراهم میکند ، نظارت به مراتب بهتر و گسترده تری برای خدمه تانک ایجاد میکند که این قابلیت در نبرد شهری که از مهمترین الزامات آن نظارت گسترده است از اهمیت بالایی برخوردار است. تانک های تی 72 سوریه مجهز به نمونه کامل سیستم کنترل آتش TURMS-T (شامل دو سایت مستقل برای توپچی و فرمانده) نسبت به تانک های مجهز به نمونه ناقص این سیستم (فاقد سایت فرمانده) از قابلتی های نظارتی به مراتب بهتری برخوردارند و در حقیقت این تانک ها بالاترین توانایی نظارتی در بین تانک های سوری را دارند. تانک های تی 72 مجهز به سایت پانورامیک فرمانده در درگیری های مناطقی همچون ریف دمشق رویت شده اند.

تی 72 ام 1 گارد ریاست جمهوری سوریه مجهز به سایت پانورامیک فرمانده


تصویر


تصویر


نمای داخلی از چشمی و پنل کنترل سایت پانورامیک فرمانده تانک تی 72


تصویر


کلیپ ها :


1


2


3


4


 • 15


0 کاربر در حال بازدید از این انجمن است

0 عضو, 0 مهمان, 0 کاربر مخفی