super_comando

تحلیل و پیگیری تحولات عراق

Recommended Posts

امارات جنگنده «میراژ» به عراق می دهد

دولت امارات متحده عربی در چارچوب برنامه همکاری با عراق به منظور خشکاندن منابع تروریسم تصمیم گرفته است ده فروند هواپیمای میراژ2000-9اس در اختیار نیروی هوایی ارتش عراق قرار دهد.
یک منبع اماراتی در این باره اعلام کرد، این تصمیم به دنبال سفر حیدر العبادی نخست وزیر عراق به ابوظبی در دسامبر گذشته به منظور از سرگیری روابط بین دوکشور اتخاذ شد. وی تاکید کرد نخستین هواپیماها در ماه مارس در اختیار عراق قرار خواهند گرفت.
این منبع افزود، امارات در تامین امنیت مرزهای عراق از شمال تا جنوب به ویژه مناطق حدفاصل بغداد و اربیل مشارکت دارد.
امارات در مجموع 36 فروند هواپیمای چند منظوره میراژ-2000 در اختیار دارد که از سال 1986 مورد استفاده قرار می گیرند. 30 فروند از این هواپیماها مدرنیزه شده است و 32 هواپیمای میراژ جدید نیز در سال 2003 در قالب قراردادی با شرکت فرانسوی داسو به امارات تحویل شد.
هواپیماهای میراژ2000-9 اس از فناوری بسیار پیشرفته ای برخوردارند که در هواپیماهای رافال شرکت داسو به کار رفته است. کابین این هواپیماها از فناوری ال‌سی‌دی با دید کامل در شب و سیستم های پیشرفته نظامی برخوردار است.
امارات همچنین قصد دارد هواپیماهای امپرایر ساخت برزیل را که ویژه عملیات گشت مرزی است در اختیار عراق قرار داهد.
منبع یاد شده اماراتی در این باره گفت، امارات تا پایان این ماه، هواپیماهای ویژه محافظت از مرزها را که ساخت برزیل است در اختیار عراق قرار خواهد داد. وی همچنین گفت شماری از جنگنده های ساخت روسیه نیز در اختیار ارتش عراق قرار خواهد گرفت.
به گفته این منبع، حیدر العبادی در ماه مارس به امارات سفر خواهد کرد تا درباره قرارداد ارسال هواپیماها و تسلیحات برای ارتش عراق گفتگو کند.
صبری سعد سخنگوی نیروهای مسلح عراق نیز در ماه دسامبر گفته بود در سفر العبادی به ابوظبی، مسائل اصلی مربوط به نوسازی تجهیزات ارتش عراق بررسی شد.

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تصاويري از آموزش زنان عضو يگان هاي مدافع خلق (YPG)

(دوستاني كه مطلع هستند، آيا روش آموزش براي واحدهاي زنان و مردان يكسانه در ارتش هاي جهان؟)

mhyqxpox0isv0kpmgex1.jpg

i9fc3lhyjl0hmu128ph0.jpg

ملاقات وزير دفاع آلمان با زنان عضو پيشمرگه

zheki1nfddaqz4djmn8x.jpg

ویرایش شده در توسط amirarsalankhan
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

منطقه کردنشین چندانی در اشغال داعش نیست. این همه سلاح و آموزش نیروها برای کجاست؟ چه خوابی دیدن این غربیها برای منطقه؟

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مک کين اعزام نيروهاي بين المللي زميني را به عراق خواستار شد

جان مک کین، سناتور آمریکایی روز دوشنبه استقرار نیروهای بین المللی زمینی را در عراق و سوریه برای مبارزه با تکفیری های گروه تروریستی داعش خواستار شد.
مک کین که به همراه هیئتی از سناتورهای آمریکایی به سفری دوره ای به خاورمیانه مبادرت کرده است، در بیت المقدس اعلام کرد « ما چند ماه است که شهر کوبانی را در سوریه بمباران می کنیم و هنوز نتوانسته ایم داعش را از آنجا فراری دهیم ».
مک کین که ریاست کمیسیون نیروهای مسلح سنای آمریکا را به عهده دارد، افزود « از زمانی که حملات هوایی ائتلاف بین المللی ضد داعش آغاز شده است، داعش قوی تر شده و سرزمین های بیشتری را تصرف کرده است ».
مک کین همچنین گفت « واقعیت این است که ما بیشتر به نیروهای زمینی، اطلاعاتی و نیروهای ویژه نیاز داریم و نمی توانیم عراق و سوریه را میدان های جنگی متفاوت تلقی کنیم زیرا دشمن مشترکی داریم ».
برخی از کشورهای ائتلاف بین المللی برای آموزش و کمک به پیشمرگان کرد و ارتش عراق مشاوران نظامی به این کشور اعزام کرده اند.
آمریکا در حال حاضر 2100 نظامی در عراق دارد و پیش بینی می کند بیش از 400 نظامی نیز به عربستان سعودی، ترکیه، و قطر به منظور آموزش مخالفان میانه رو سوری که همزمان با رژیم بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و داعش مبارزه می کنند، اعزام کند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

(دوستاني كه مطلع هستند، آيا روش آموزش براي واحدهاي زنان و مردان يكسانه در ارتش هاي جهان؟)

تا حالا شنیدی ، میگن طرف بدنسازی میره بدون وزنه ؟ با کمک وزن بدن خودش / یا شنیدی  میگن با حداقل امکانات بهترین نتیجه ؟

من بسیاری ( واقعا بسیاری !) از کلیپ های گریلاهای کرد از عراق تا سوریه تا همین ایران رو مشاهده کردم ( مطالعه تحقیقاتی !) .... خیلی اوقات اون رنگ و لعاب تمرینات نظامی کشورهای پیشرفته جهان رو نداره ولی حقیقتا به دلیل سختی تمرینات ، به علاوه استعداد ژنتیکی و نیز محیطی که توش بزرگ شدند و عقیده و ایدئولوژی شون واقعا تمارین ارزشمندی رو می بینند که اگر پفک نمکی هم باشی تبدیل ت میکنه به آرنولد تو ترمیناتور !

بدون حب و بغض میگم

با سرعتی از کوه با شیب بالا ، به سمت بالا میدوند و یا حتی به پایین میان و تیراندازی دقیق میکنند که گاهی مخ ت سوت میکشه ..... البته برخی ها از قدیم معتقد بودند اکراد از جنس (..) هستند که البته سر و صدای زیادی به پا کرد به خصوص که حدیثی از امام صادق علیه السلام مطرح شد ( و ابدا تو اینجا بحثی ازش نمیکنم، خودمم کرد هستم و به کرد بودنم افتخار میکنم !)

خلاصه میگم

تمارین شون کاملا یکسان هست بین مردان و زنان فقط معمولا تحت هر شرایطی یک زن همیشه به عنوان فرمانده گروه یا تیم قرار میگیره ... ورای شایستگی و غیره ( البته اغلب نیروهای بسیار کاربلدی هستند)

در میدان رزم هم معمولا جواب داده و میده چرا که به راحتی و با سرعت و دقت بسیار بالا هم جابجا میشن و هم تیراندازی میکنند

یا حق
  • Upvote 7
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هلاکت کارشناس مواد منفجره داعش در دیالی

رسانه های عراقی از هلاکت چهار تروریست تکفیری از جمله کارشناس مواد منفجره داعش در استان دیالی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الغدپرس، یک منبع امنیتی در فرماندهی عملیات دجله اعلام کرد چهار تروریست داعشی از جمله یک کارشناس مواد منفجره داعش در حمله نیروهای امنیتی در شمال شرقی بعقوبه به هلاکت رسیدند.

به گفته این منبع، نیروهای امنیتی در استان دیالی، توانستند چهار تروریست گروه داعش را در روستای حنبس در شهر المقدادیه واقع در شمال شرق بعقوبه به هلاکت برسانند که در میان کشته شدگان، یکی از مهمترین کارشناسان مواد منفجره داعش ملقب به باسم الواوی به چشم می خورد.

این منبع افزود حمله نیروهای امنیتی پس از آن صورت گرفت که تروریستها وارد یکی از منازل مردم در روستای حنبس با هدف بمبگذاری آن شده بودند.

به گفته وی، الواوی مسئول منفجر کردن بیشتر منازل مردم در المقدادیه بود.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من بسیاری ( واقعا بسیاری !) از کلیپ های گریلاهای کرد از عراق تا سوریه تا همین ایران رو مشاهده کردم ( مطالعه تحقیقاتی !) .... خیلی اوقات اون رنگ و لعاب تمرینات نظامی کشورهای پیشرفته جهان رو نداره ولی حقیقتا به دلیل سختی تمرینات ، به علاوه استعداد ژنتیکی و نیز محیطی که توش بزرگ شدند و عقیده و ایدئولوژی شون واقعا تمارین ارزشمندی رو می بینند که اگر پفک نمکی هم باشی تبدیل ت میکنه به آرنولد تو ترمیناتور !

یه گزارشگر امریکایی رفته بود توی ارتفاعات کردستان عراق و داشت با یه گروه از اینا مصاحبه میکرد، و تمرینات اینا رو نشون داد که چه حرکات خوفی میزنن و اینا....

ولی در پایان کلیپ‌هاش( دو کلیپ ۲۰ دقیقه‌ای!) حدود ۵ دقیقه اختصاص داد به سوتی هاشون....

سوتی میدادن در حد تیم ملی.... یه حرکت خفن رو سه چهار بار تلاش کردن تا درست در اومد! :)))

کلیپ رو قبلا گذاشته بودم ولی باید پیداش بکنم....

دوستان گریلامون فقط برخیشون واقعا کار بلد هستن و در سایر موارد، اشنایی و برنامه داشتنشون هست که به کمکشون میاد....

به قولی همون ماجرایی هست که میگه یه گرگ میشه سر دسته گوسفندا واسه دفاع از خودشون لگد میزنن و گوسفندی که میشه رئیس گله گرگا و واسه دفاع فرار میکنن... :)))

یه اینکاره بشه فرمانده‌ی یه گروهی که به خوبی اموزش دیده و منطقه رو میشناسه و قدرت اطلاعاتی مناسب داره، یا دست بالاتر رو به هر دلیلی داره در درگیری، قطعا موفق تره تا روش های دیگه...

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

معمولا وقتی هنری رو بلد نیستی مثل رانندگی ، دوچرخه سواری و .... چند بار باید تصادف کنی تا یادش بگیری .... و بعد اون ملاک هست

من الان خداییش برای هیچ چیز و هیچ کس ، کشته و مرده بازی درنمیارم و حب و بغض بیخود به خرج نمیدم ، سعی میکنم واقع بینانه نگاه کنم تا پردازش م واقع بینانه باشه برای روز مبادا

گریلاهای کرد ، انواع و اقسام گروهک ها رو شامل میشن

مشخصا نمیشه همه شون رو متخصص دونست ولی خیلی هاشون از چوب ، آدم میسازند ! 

دوره های آموزشی شون تماما زیر نظر اساتید برجسته اسرائیلی از سالهای دور ( زمان محمدرضا شاه ) بوده به خصوص اونور عراق ....

اما قبول دارم همونطوریکه همین الان شما هم یک سر بری تو نوهد یا صابرین .... سوتی هست ..... شهید هم هست !!!

نقل به واسطه یک نفر تا شهید مورد نظر : دوره چتربازی اتوماتیک ...... هول کرد ..... فکر میکرد باید استارت چتر رو دستی بزنه ....در حالیکه اتوماتیک بود چتر .... هول کرد .... سقوط آزاد .... گوجه فرنگی

حالا این شهید تو خیلی مسایل متخصص بود ها ؟ ولی تو چتربازی یک لحظه ، فقط  یک لحظه هول کرد ... سوتی داد ... هرچی شما میگی بهش نمیدونم

یا حق

• Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تصاويري از آموزش نيروهاي حزب دمكرات كردستان ايران (PDKI)

(سال ها توو پستو بودند ولي دوباره توسط اقليم كردستان مسلح شده و در حال آموزش نظامي مي باشند، خودشون مدعي هستند تعداشون به 10 هزار نفر رسيده!!)

(چه علاقه اي داره مسعود بارزاني همه گروه هاي كردستان ايران را دور خودش جمع كنه!!! البته خودش مدعيه اين نيروها رو براي مبارزه با داعش داره تسليح ميكنه)

(خوب شد داعش به وجود اومد تا ي سفره اي پهن بشه)

(محل آموزش كوه هاي اطراف "كوي سنجق" )

zfvgfab3hus0aobl1d6s.jpg

emrlj9coq7fleqz62pm9.jpg

yc87efzdhpj7gmkvmxwp.jpg

xmwmr8w3zcd6ipq8nkou.jpeg

ویرایش شده در توسط amirarsalankhan
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

معقوله نيرو هوايي يه بمباران همزمان درست درمون اينا رو بكنه تو اقليم همه اين گروه ها رو به صورت همزمان ! معني نداره چند كيلومتري خاك ما رسما دفتر داشته باشن و ازادانه بگردن !

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مصاحبه الحیات با نخست وزیر عراق

80384_836.jpg

نخست وزیر عراق گفت در کمک به این کشور برای مقابله با داعش، ایران پیشتاز بوده است.

به گزارش «انتخاب«، حیدر العبادی نخست وزیر عراق در گفتگو با روزنامه الحیات در پاسخ به این سوال که آمریکا و ایران، کدامیک اول به عراق در برابر داعش کمک کردند، گفت: از نظر زمانی، ایران پیشتاز بود. این کشور از هفته اول یک پل هوایی برای انتقال اسلحه به عراق، منطقه کردستان و بغداد ایجاد کرد و این مسئله پنهان نبود. باید صراحتا بگویم، که عراق و ایران در جنگ با داعش منافع مشترکی دارند. من شکی ندارم که ایرانی ها صادقانه از عراق حمایت می‌کنند زیرا تهدید داعش فراتر از عراق رفته است و برای ایران نیز خطری واقعی به شمار می‌رود. اگر این گروه می‌توانست به مرزهای ایران برسد، این امکان وجود داشت که در مناطقی از ایران ناامنی ایجاد کند. دخالت سریع ایران برای کمک به عراق، مسئله ای راهبردی بود و حتی در آغاز درباره اینکه چگونه پول سلاح ایران به این کشور داده شود، تفاهمی صورت نگرفت.

الحیات پرسید: آیا هواپیماهای ایرانی در بمباران در عراق حضور داشتند؟

العبادی پاسخ داد: بر اساس اطلاعاتی که در دست دارم، هواپیماهای ایران سه بار وارد حریم عراق شدند‌ بار اول در ماه اوت و دو بار نیز در ماه نوامبر. ورود هواپیماهای ایرانی به حریم عراق برای فعالیت های شناسایی بوده است. اما عملیات بمبارانی توسط ایران، ثبت نشده است. بعد از جنجال رسانه ای درباره اینکه ایران برخی مناطق را بمباران کرده است از نیروی هوایی عراق خواستم گزارشی در این خصوص ارائه دهد، اما هیچگونه عملیات بمباران ثبت نشده بود. بعد از آخرین باری که هواپیماهای ایرانی وارد حریم عراق شدند، رسما به ایران در این خصوص اعتراض کردیم. ما از ایران نخواسته بودیم با سلاح هوایی، برای هدف قرار دادن برخی مواضع، دخالت کند.

الحیات پرسید: برخی می‌گویند هواپیماهای آمریکا در حریم عراق حضور دارند و قاسم سلیمانی در خاک این کشور، واقعیت چیست؟

نخست وزیر عراق پاسخ داد: حضور مشاوران و مربیان آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی، استرالیایی و آلمانی در عراق بر هیچ کس پوشیده نیست، مشاوران ایرانی نیز در عراق حضور دارند. ما امروز به صورت گسترده با امارات و اردن نیز همکاری می‌کنیم. اردنی ها، همه توانایی های اطلاعاتی، امنیتی و نظامی را در اختیار عراق قرار دادند و پیشنهاد کردند با بمباران برخی مواضع (داعش) درعراق، در جنگ با این گروه حضور داشته باشند، اما تا این لحظه از هیچ کشور همسایه ای درباره بمباران هوایی کمک نخواستیم و قطعا از هیچ کشوری نیز نخواستیم در عراق دخالت زمینی کند.

الحیات پرسید: اما نیروهای زمینی ایران در عراق حضور دارند؛ زیرا برخی از این نیروها در عراق کشته شدند؟

العبادی پاسخ داد: آنها مبارز نیستند. هیچ مبارز بیگانه در عراق وجود ندارد. مشاوران ایرانی در عراق هستند که برخی از آنها در حملات خمپاره ای به خصوص در سامرا کشته شدند.

الحیات پرسید: برخی روزنامه ها نوشتند، قاسم سلیمانی در درگیری های سامرا زخمی شده است، آیا این خبر درست است؟

نخست وزیر عراق پاسخ داد: این خبر را در رسانه ها شنیدم. اما فکر می‌کنم طرف ایرانی آن را تکذیب کرد. علاوه بر این در حال حاضرعملیات نظامی در سامرا نداریم و آخرین عملیات دو هفته پیش بود. من تکذیب نمی کنم که سلیمانی به عراق رفت و آمد ندارد. همه این را می دانند. ایران در زمینه همکاری امنیتی به عراق خدمات می‌دهد و ما از این مسئله استقبال می کنیم. اگر این خبر درست بود، از طریق نیروهای امنیتی به من می‌رسید.

الحیات پرسید: آیا واقعا مشکلی به نام: اداره امور عراق توسط ایران وجود دارد؟

العبادی گفت: در این خصوص صراحتا می‌گویم، روابط ما با ایران، به دلایل مختلف قوی است. اول، به سبب مسائل جغرافیایی زیرا ما بیشترین مرزها را با ایران داریم و عامل دیگر، مسئله ساکنان است. تراکم جمعیت عراق در شرق و در مرزهای ایران بیشتر است و با گذشت سالها این مسئله ارتباط فرهنگی نیز ایجاد کرده است علاوه بر این امنیت عراق نیز با امنیت ملی ایران ارتباط دارد. ایرانیها هنوز نگران هستند اوضاع عراق به سمتی برود که به جنگ با این کشور منجر شود. همانطور که می دانیم، اگر حمایت کشورهای عربی و غربی نبود، صدام حسین نمی‌توانست به جنگ با ایران ادامه دهد. ایران هنوز از تکرار این مسئله نگران است به همین سبب شاید موضع ایرانی ها با موضع عراق درباره ائتلاف بین المللی بر ضد داعش متفاوت است.

الحیات پرسید: آیا در این خصوص با ایران اختلاف دارید؟

العبادی پاسخ داد: بله. روابط ما با آمریکا و کشورهای غربی، قوی است و در زمینه حملات هوایی و آموزش، برنامه ریزی هایی در سطح عالی صورت می‌گیرد و ایرانی ها این مسئله را تهدیدی برای خود می دانند. به همین سبب به برادران خود در ایران گفتیم این مسئله حق آنها نیست، بلکه حق طبیعی ماست و به مسئله داخلی عراق است. ما اجازه نمی‌دهیم در زمانی که ائتلاف بین المللی بر ضد داعش در عراق فعالیت می‌کند، از خاک این کشور بر ضد ایران یا کشورهای همسایه استفاده کند. این مسئله کاملا مشخص است. با وجود اختلاف ائتلاف بین المللی با نظام سوریه، این ائتلاف بر ضد نظام سوریه نیز نیست. به عقیده من، با وجود روابط قوی که با ایران داریم، به این کشور اجازه دخالت در امور خود را نمی‌دهیم. هم ایرانی ها و هم ما منافعی داریم. بین آمیختگی منافع و دخالت در امور عراق، تفاوت وجود دارد.

الحیات پرسید: آیا پیش بینی می‌کنید، تفاهمی بین ایران و آمریکا صورت گیرد؟

العبادی گفت: این مسئله خارج از حاکمیت عراق قرار دارد، اما آنچه برای ما اهمیت دارد این است که دو کشور در مبارزه با داعش به عراق کمک می‌کنند و نمی خواهند در عراق با هم برخورد داشته باشند.

الحیات پرسید: پس شما «تانگو» ی آمریکا و ایران را در عراق تشویق هم می‌کنید؟

نخست وزیرعراق پاسخ داد: منافع ما اقتضا می‌کند این کار را انجام دهیم. من با اوباما و مقامات ایران صحبت کردم و موضع خود را صریحا گفتم. ما با دو طرف منافع داریم و از آنها خواهش، و نه فقط درخواست، کردیم که اگر در حمایت از عراق جدی هستند، با یکدیگر در این کشور برخورد نداشته باشند و تا این لحظه نیز برخوردی نداشتند. ما گفتیم که می‌توانیم به تنهایی با داعش مقابله کنیم، از کمک های شما استقبال می‌کنیم اما نمی خواهیم وارد مشکلی جدید شویم و عراق به صحنه درگیری ها تبدیل شود.

الحیات پرسید: وقتی دیدید وزیران خارجه ایران و آمریکا مانند دو دوست در کنار هم راه می‌روند و پیاده روی می کنند، چه احساسی داشتید؟

العبادی ضمن خنده ای پاسخ داد: به عقیده من، دشمنی نمی‌تواند به صورت ناگهانی به دوستی تبدیل شود. بدون شک نقاط اشتراک بسیاری بین دو طرف وجود دارد، می‌توانیم بگوییم که وجود داعش، بسیاری از موازنه ها را تغییر داد.

الحیات پرسید: آیا شما احساس می‌کنید گزینه اوباما، دستیابی به راه حل با ایران است؟

نخست وزیر عراق پاسخ داد: من در این خصوص اطلاعات دارم و احساس نمی‌کنم. اوباما، به دستیابی به توافق با ایران، تمایل بسیار دارد. آمریکایی ها درباره مسائل بسیاری که به ایران مربوط می‌شود، نگران هستند. مسائل دو طرف، خارج از موضوع عراق قرار دارد. از جمله مسائل منطقه ای و هسته ای. اما من دیدم که آمریکا جدا تمایل دارد با ایران به راه حل برسد. مسئله عجیب این است که این تمایل را در طرف ایرانی نیز مشاهده کردم. این مسئله سه یا چهار ماه پیش وجود داشت. اما دو طرف تردیدهایی داشتند که هنوز نیز وجود دارد. اکنون ایرانی ها می‌دانند که آمریکا در دستیابی به توافق جدی است. باید فضایی از اعتماد به وجود آید تا این توافق حاصل شود. اما به عقیده من، توافق آسان نیست و پیچیدگی هایی در این خصوص وجود دارد.

الحیات پرسید: وقتی اصطلاح هلال شیعی را می شنوید، چه احساسی می‌کنید؟

العبادی گفت: این مسئله بخشی از بسیج فرقه ای در منطقه است. در منطقه درگیری فرقه ای وجود دارد، درگیری سوریه نیز یک درگیری منطقه ای است. گاهی اوقات با این دید به مسئله مذکور نگریسته می‌شود که ساخته و پرداخته ایران است، این تصور خطرناک است و شاخصی برای ایران هراسی در منطقه است. این تصور درباره عراق نیز وجود دارد زیرا اکثریت شیعه هستند.

الحیات پرسید: آیا برخی هستند که شیعیان عرب را وابسته به ایران بدانند؟

العبادی پاسخ داد: این مسئله، نتیجه کشمکش فرقه ای در منطقه است. شاید احساس کنیم که طرحی وجود دارد که منطقه وارد درگیری های مختلف دینی، ملی و فرقه ای شود به همین سبب اولویت ما از بین بردن تنش های فرقه ای است. 

منبع:سایت انتخاب
ویرایش شده در توسط vahidg
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

حذف شود لطفا 

ویرایش شده در توسط bds110

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.