death-white

تحلیل و پیگیری تحولات سوریه (1)

Recommended Posts

[quote name='worior' timestamp='1402050774' post='383325']
<p>
متاسفانه اینطوری راحت در کنار هم زندگی نمیکردن ! هیچ گاه ، ...

آقا حامد دیدگاه ذهنی خودشون رو بیان کردن ، و چون پرسیدن شما چی فکر میکنی بنده هم دیدگاه ذهنی خودم رو میگم که هم بحثی با شما باشد و هم آقا حامد ؛
...
[/quote]

[color=#000080][size=2]البته یادم نمیاد عرف بوده باشه این طور با هم کلام به کلام بشیم: «[/size][/color]
[right]چرا باید این برداشت رو بپذیریم ؟ »[/right]

[color=#000080][size=2]به هر حال دانش هایی هر کدام از ما داریم که بر مبنای آن تحلیل هایی به دست می آوریم. و این جا مقاله ی علمی پژوهشی نیست که قرار باشد خط به خط رفرنس بدیم...
طبیعی هست که کسی نظر مخالفی داشته باشه و نقدی بنویسد.
در چهارچوب های یک بحث صمیمانه[/size][/color]
=====

اما به هر حال، الان که وارد یک گفتگوی منطقی و از موضع برابر شدید. خالی از لطف نیست که خدمتتون عرض کنم. آن چیزی که بنده گفتم دیدگاه ذهنی و از بخار معده نبود.
پیرو یک مطالعه بود که از مصاحبه با افراد مرتبط با جامعه ی سوریه به دست آمد.
پیش از وقایع اخیر.
من آن زمان علاقه مند بودم مطالعه کردم.
چیزی که نوشتم جمع بندی خودم بود از آن مطالب.
بدیهی است که می تونه یافته ها اشکال داشته باشد
و متاسفانه در دسترس نیست که بدم شما مطالعه کنید لذا مختارید بپذیرید یا نه.

یکی از مشکلات نظرات ذهنی این هست که تعمیم میدید مسایل یک جامعه را به جامعه ی دیگر.
مثلا میگید همه ی جوامع دیکتاتور یا همه ی کشورهای صاحب حکومت موروثی...
حال این که دقت می خواهد. از جایی به جای دیگر.
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='fath' timestamp='1402001148' post='383227']
فکر نمی کنم کسی بتونه ریشه سلفی گری رو به سید جمال برگردونه چون اصولا سید جمال متجدد بود و تجدد و سلفی گری در تعارض کامل با هم هستن ولی اینکه طرفداران سید محمد عبده و... بعدا منحرف شدن فکر نمی کنم مقصر سید جمال باشه... شاید کشور برگرفته از نظرات سید جمال رو بشه ترکیه دونست چون نسخه اسلامی که می پیچید همین اسلام متجدد بود
[/quote]

نکته مهم همین بی اطلاعی ما از اوضاع خاور میانه است و البته همین قایم شدن پشت کلمات متجدد و متحجر باشه
مهم ترین شاگرد سید جمال الدین در مصر محمد عبده بود که اتفاقا به ریاست الازهر رسید و اخوان المسلمین
در اصل بروز ایده های سید جمال و محمد عبده است

اگر بخواهیم با اغماض شباهتی میان اخوان و گروههای داخلی کشورمان بیاوریم شبیه ترین گروه نهضت آزادی است

به یقین این مثال من را نمی پذیرید دلیل آن هم حضور نیروهای سیاسی پویا و مذهبی تر در جامعه ایران است که
به برکت تشیع ایجاد شده لیکن با بحث مقایسه ای قابل اثبات است

نکته دیگر در تعارض نداشتن سلفی گری با تکنیک سالاری است سلفی ها موفق ترین گروه در اسلام هستند که
توانستند مدرنیته رو جذب کنند و روح اون رو تغییر بدند اونها پوسته مدرنیته رو گرفتند و در اون روح اخباری
گری رو قرار دادند و این توافق رو اون قدر خوب انجام دادند که به برترین قدرت در اسلام در سالهای آینده
تبدیل خواهند شد بهترین مدعا حضور جنگجویان اروپایی در سوریه است ایدیولژی سلفی محتوایی به مدرنیته اضافه کرده که
جاذبه ای تا حد مرگ برای اونها داره .

چیزی که من بهش می‌گم
[size=6]نشئه انسان مدرن[/size] ویرایش شده در توسط smorteza
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ادامه درگیری ها در شهرک ویا روستای ام شرشوح (دیده بان حقوق بشر)

درگیریهای شدید در مزارع و بوستان های شمالی شهرک ملیحه

تمرکز درگیری در مسیر بین نوی و شهر شیخ مساکین درعا

توقف درگیری در شهرک خشام دیرالزور با توافق النصره و داعش برای خروج از این شهرک

هلاکت امیر النصره در غوطه شرقی دمشق به نام عبدالعزیز عرموش

-----------

بمب گذاریهای مخالفین احتملا ادلب/ مال دو سه هفته پیش هستن در تصویر اول چندین سرباز سوری کشته شدن تا 20 نفر اعلام شده بود

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/10330399_757495377614277_6134038906313157031_n.JPG[/img]

[url="http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/BoFV5L4CIAAfEyx.JPG"][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/thumb_BoFV5L4CIAAfEyx.JPG[/img][/url]

بالگرد ارتش +بشکه= داریا غوطه غربی دمشق

[url="http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/BoEOpC1CMAAEKav.JPG"][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/thumb_BoEOpC1CMAAEKav.JPG[/img][/url]

راکت باران مواضع ارتش توسط کاتیوشا

[url="http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/Bm-ul56CEAA5oas.JPG"][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/thumb_Bm-ul56CEAA5oas.JPG[/img][/url]

حملات هوایی معره النعمان

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/10353433_783936031616554_7350616321131203031_o.JPG[/img]

[url="http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/1507431_755483691148779_1404159530827936034_o.JPG"][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/thumb_1507431_755483691148779_1404159530827936034_o.JPG[/img][/url]

روانه شدن موشک به سمت تانک ارتش

[url="http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/BnNXrI0IIAEx6PK.JPG"][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/thumb_BnNXrI0IIAEx6PK.JPG[/img][/url]

شکار کامیون زره پوش شده ارتش /حلب

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/BpZmu2TCAAAOB77.JPG[/img]

قلعه تاریخی حلب زیرنویسش هم حضرات گفتن ارتش از خانه های و مکان های تاریخی به عنوان استحکامات نظامی استفاده میکنه . اگه خیلی دلتون میسوزه حمله نکنید اون از بازار حلب و مسجد اموی حلب که بخشهای زیادی ازش ویران شده این هم از قلعه حلب

[url="http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/BoMOkciCEAA2g4j.JPG"][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10218/thumb_BoMOkciCEAA2g4j.JPG[/img][/url]
  • Upvote 14

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب وریور با سلام

تدریس و تحلیل خوبی بود . من که پسندیدم .
اما این چیزی که گفتید تنها بیست در صد قضیه را شامل میشود و برخی پارامترها که مقال شما را تحت الشعاع قرار میدهد فراموش فرمود اید .
در این تحلیل جای نیروهای اجنبی در کجا قرار میگرد ؟ تحلیل در مورد تاثیر آمار انتخابات جدید در این مقال و نمودار اثباتی آن در مقوله ارائه شده از طرف شما کجاست ؟
قبلا از پاسختون امتنان خویش را اعلام میکنم .

جناب کرکس

واقعا آواتار برازنده ای انتخاب نموده اید و اگر یک رباه هم کنارش قرار میدادید زیباتر هم میشد . خواهشا این را به عنوان توهین فرض نکنید ! داخل شما چیزی خوابیده که غیر از خود شما نشان میدهد و خیلی وقتها به اسامی غیر شما ظاهر میشود . حالا از سر ترس است و یا چیز دیگر خودتان بهتر از من میدانید . یهودی بودن دلیلی بر غیر ایرانی بودن و یا غیره نمیتواند باشد . کار شما تدریس و تاثیر افکار .....از طریق حلاوت در گفتار همراه خنده و نوازشهای مادرانه بنظر میرسد که نهایت روبهیست .
این صحبت بنده را هم به دین ربط ندهید که واقعا مضحک میشود .

با تشکر
  • Upvote 4
  • Downvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حکومت در سوریه تک حزبی نیست! نخست وزیر به شکل سنتی از اهل سنت است و رییس جمهور علوی...کابینه هم توزیع شده است.محتوی همان لبنان است با فرمی متفاوت...مردم سوریه هم بشدن آدمهای آرام و صلح طلبی هستند منتهی بعد این قضایا بی طرف نیستند یا طرفدار ارتشند(سنی و علوی و...) یا تکفیری...
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='gholam22' timestamp='1402046591' post='383308']
خمپاره انداز اتوماتیک. اختراع جدید تروریست ها!!

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10264/10420245_1460975557478563_4251380247405750649_n.jpg[/img]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10264/10418349_1460975597478559_6769206360678333789_n.jpg[/img]
[/quote]

کم کم دارم نگران می شم که اتفاقی که در طول جنگ برای صنایع دفاعی ما پیش آمد( خودکفایی،مهندسی معکوس و ابداع ) کم کم برای این وحوش هم پیش بیاد. احتیاج مادر اختراعه
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='parvaaz' timestamp='1402056876' post='383356']
جناب وریور با سلام

اما این چیزی که گفتید تنها بیست در صد قضیه را شامل میشود و برخی پارامترها که مقال شما را تحت الشعاع قرار میدهد فراموش فرمود اید .
در این تحلیل جای نیروهای اجنبی در کجا قرار میگرد ؟ تحلیل در مورد تاثیر آمار انتخابات جدید در این مقال و نمودار اثباتی آن در مقوله ارائه شده از طرف شما کجاست ؟

با تشکر
[/quote]
تشکر ، ..
حالا اینکه این 20 درصد رو چطور میشه بهش رسید واقعا جای سوال هست ، اما در این مورد ؛

[quote]
در این تحلیل جای نیروهای اجنبی در کجا قرار میگرد ؟

[/quote]

واژه های " جهان عرب " ، " جهان اسلام " چه معنی میده برات ؟ اینکه در داعش تونسی و مصری سوری و ... هست و یا حتی ایرانی ؟

اینجا ما با پدیده ای روبرو هستیم به اسم دوایر فرهنگی ، در تعریف دایره فرهنگی آورده اند که یک مرکز دارد که به تولید فرهنگ میپردازد و اطراف را تحت شعاع قرار میدهد ، اگر این دایره را بر روی نقشه رسم کنیم الزاما مرکز فرهنگی ان وسط دایره قرار نمیگیرد و الزاما این دایره درون مرزهای یک کشور نیست ، ...
در متن خودم عرض کردم وقتی جامعه مسلمان سوریه به بنیادهای مذهبی خودش برای حل مشکلاتش پناه میبره ، باید پرسید منبع و منشاء این مذهب ، سران و شیوخ مذهبی و علماء و مراجعش کیا هستن و از کجا میان ؟! همین الان فرهنگ مذهبی کشور خودمون و یا بطور کل تشیع دو مرکزیت بزرگ تاریخی داره ، یکی قم و دیگری نجف که حتی حاکمیت ها رو تحت شعاع قرار میدن و روی جامعه تسلط فکری و بعضا حقوقی با انضمام های اجرایی به موازات حاکمیت دارن ! .. آیا میتوانیم بگوییم که مسائل داخلی عراق رو ایران دخالت میکنه یا در مسائل حکومتی ایران عراق دخالت میکنه ؟! جالبه بدونید که برای هر دوش شواهد محکمی هست ! مسئله اینه که وقتی مسائل اسلامی میشوند (چیزی که قبلا هم گفته ام قواعد اسلام برای اعراب فراتر از دین است ، شیوه و سنت زندگی و فرهنگ محلی و تاریخ آنان است) اون موقع باید از مرزها فراتر رفت و دایره های فرهنگی هر تفکر رو پیدا کرد . این حوزه تاثیر پذیری واجد حکومت نیست بلکه حکومت ها هم از اون تاثیر میپذیرند ، حالا از بحثهای دینی بیای بیرون و بری در حوزه ایدولوژی (مدل حکومتی بشار و به قدرت رسیدنش عینا در عراق ، تونس در اردن در مصر ) وجود داشت ، همه تک حزبی ، امنیتی ، ملی گرا ، به قدرت رسیدن با کوتا های مشابه ، بعضا شبه سوسالیست و...
مسائل جهان عرب اپیدمی بالایی داره ، چون زبان مشترک ، مذاهب مشترک ، سنت های فرهنگی و زندگی مشترک ، بعنوان کسی که سالها در میانشون زندگی کرده میگم ؛ رفتارها و سکنات مشترک هم دارند ! برای مثال عملا تفاوت چندان در رفتار جنگی شیعیان عراق و داعش النصره و ... نمیبینی ،...
اینکه بگیم مسائل سوری پدیده ای خارجی هستن ناشی از اینه که سوریه رو در حوزه ملی و مرزهای خودش تعریف کردی ، سوریه ای که بعد از 1944 بهش میگن سوریه و قبلا شام بوده ، ...
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[size=5]به نام خدا[/size]
سلام.

[quote name='worior' timestamp='1402051700' post='383325']
[/quote]
برادر بزرگوار من نمی دونم چطوری به چنین نتیجه ایی رسیدی!
همین امروزش توی مملکت ما اگر پاره ایی از اقدامات گسترده ی تبلیغ وحدت ملی و دینی حذف بشه ، اگر پاره ایی از اقدامات امنیتی و اطلاعاتی حذف بشه ، اگر پاره ایی از روشنگرایی ها در قبال موضوعات دخالت بیگانه نباشه ، با کمی سعی بیشتر از سوریه اوضاعمون از اونها بهتر نخواهد بود! فقط هم به دین و این چیزها بر نمیگرده، به راحتی مسائل قومیتی رو میشه تبدیل کرد به اَلم شَنگه ، اگر این مواردی که گفتم نباشه!

[quote]از جمله شرایطی که یک الیگارشی تک حزبی میتونه بر چنین جامعه متکثری مسلط بشه چی هست ؟
جواب رو نباید من بدم به روال تاریخی قدرت گرفتن خاندان بشار نگاه کنید ، اصلا به روال قدرت گرفتن قومیت ها در طول تاریخ نگاه کنید ، ...
حالا چی میشه که این خاندان میتونه یک عمر بر این کشور حکومت پیدا کنه و موروثیش هم بکن ؟
امنیتی کردن کلیه مسائل کشور شیوه عام همه دیکتاتورهای جهان ، از شاه سابق ایران بگیر تا حکومت عربستان و حکومت های سابق لیبی و مصر و ...
علت پدید امدن اکثریت این دیکتاتور ها هم مشخصه ، بیشتر دیکتاتوری های سابق و امروز عرب که شما اونها سکولار میدونید ، ملی گراهای ارتشی هستن و با ایدولوژی های ملی گرایی و آرمانخواهانه و بازگرداندن سرافرازی عرب ! با حمایت دست کم یکی از ابرقدرتهای بیرونی از طریق کودتا و در شرایط جنگی
و در شرایط جنگی به قدرت رسیدن . اما کودتای 63 66 70 ، حمله مخالفان با توپ مدرسه ای حلب 79 ، کشتار زندان تدمر 80 بخاطر سوء قصد به بشار ، کشتار بین 10 تا 40 هزار نفری حماء 82 توسط همین حزب و همین خاندان ، بیان کننده این امر هست که مردم اینقدر ساده اندیش که تصور کردید نیستند ، بلکه مخالفان جدی بشار بوده اند و در جنگ قدرت از طرق مختلف درامده اند ، ..[/quote]
دوست عزیز این همه توضیحات دادی بسیار خوب و ممنون هم هستیم...
اما دو مسئله ی اساسی این وسط مطرح هستش؛ 1-دیکتاتوری داریم تا دیکتاتوری (منظورم خوب و بد از نظر جمهوری اسلامی ایران نیست) ؛ 2-میل مردم و ملت اون کشور (به هر دلیلی شما میگی ترس و سرکوب و اینها ، من میگم عشقشون کشیده)
برای نتیجه گیری از ماوقع ؛ تاریخ و سرگذشت یکی از عوامل هستش (که همیشه قابل استناد نیست) ؛ شما اینجا باید اشراف به امور جاریه ی حکومتی و مدنی داشته باشی تا بتونی به یک نتیجه گیری 50% برسی که خوب مردم گرفتار بودن، ناراضی شدن و در تقابل با دولتشون! نصف کشور نابود شد ... [color=#0000ff]اگر اینجوریه، این بنده ی حقیر با همین دلایل شما عنوان میکنم که مردم ایران هم سی و خورده سال پیش از سر بیکاری و شوخ طبعی گفتن بیایید بزنیم رژیم عوض کنیم ببینیم چی میشه![/color] big_grin

[quote]در واقع عمده مردم گرفتار شرایط و روزمرگی هستند و دیکتاتوری هم اونها رو در این سطح نگه میداره ، مردم هم نسل این دیکتاتورها در اثر تحمیل شرایط و وحشت از نظام امنیتی کشورشون ، شرایط رو میپذیرند ،[/quote]
باز هم میگیم نظام دیکتاتوری داریم تا نظام دیکتاتوری ... مثلاً همین شاه اسبق خودمون نمیشه گفت که از عمد و میل باطنی خودشون ملت رو در جاهای عقب مونده در گرفتاری نگه میداشتند! مدیریتشون که در راسش شاه قرار داشته گرفتار بودن بندگون خدا، گرفتار چی؟ نوکری! مال اندوزی! ارتش بازی! حفظ بقا! مبارزه با قشر وحش ملت ایران! ووو ، وگرنه کی گفته شاه دشمن ملت بوده!
حالا مثلاً همین بشار شما اثباتی جز کودتا و موروثی بودن حکومتش داری برای، مخالفت مردمی باهاش؟! (خواهشاً اون موضوع زندان و گشنگی دادن و اینها رو ول کن! یه چیزی بیار وسط که اثبات پذیر باشه) مرد حسابی من الان باور ندارم تو سوریه جنگ باشه! اونوقت شما با چهار تا در ظاهر سند که از ده ها طرق ممکن میشه جعلش کرد، سوریه رو بی خیال میشید؟! hee_hee
اگر هم بخوام از زاویه امنیتی به مسئله نگاه کنم! باید بگم که با توجه به این تئوری ایی که شما اینجا مطرح کردی (تحمیل شرایط) باید بگم که کشور خودمون دیکتاتورترین کشور منطقه هستش! همین مملکت خودمون پیچیده ترین نظام امنیتی منطقه رو در جهت مدیریت تحولات سیاسی (که ممکنه منجر به اقدامات ضد امنیت ملی بشه) رو داره ، وگرنه ما الان هنوز داشتیم ماجرای سال 88 رو جمع میکردیم! اون ماجرا 88 اگر جمع شد یکی از ستون هاش ولایت مداری و فرهنگ وحدت ملّت بود! اگر دستگاه های امنیتی با اون توان در اون روز نبودن ، الان........! توی انتخابات های بعد 88 هم قرار بود همون قضایا تکرار بشه، اما اینبار نه با هدف تغییر رژیم! با این هدف که آقا اینا همیشه متقلبند و مردمشون ذاتاً با نظام مشکل دارند! :mrgreen:

[quote][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][color=#282828]در یک کشور عربی اسلامی نتیجه این میشه که این نسل به دین پناه میارن و نسل بعدیشون به دو شاخه دین گریز و بنیادگرای مذهبی تبدیل میشه ، دلایلش رو هم حوصله نیست اینجا بگم ، این دو نسل دچار ساختار ذهنی و فکری میشن که عملا در تعارض با شرایط موجود کشورشون هست ، یعنی اگر دین دار باشن حاکمیت دینی و اگر سکولار و لیبرال و غیر مذهبی باشن ، حاکمیت دمکراتیک و دارای تکامل سیاسی حزبی و قابلیت رشد عمودی در نظام سیاسی اون نیست ، این نسل دولت رو برنمیتابه و عملا عقاید فروخفته و سرخورده ای داره ، مگر اینکه به قشر خیلی عامی و سطحی و غیر موثر جامعه نگاه کنی ، که این قشر با دو ایده نبرد برای مقابله با زور و رسیدن به زندگی بهتر و یا دین دار شدن و بهشت و نشستن بغل پیامبر(ص) در شرایط بحرانی جامعه جلب یکی از طرفین معارضه میشه و البته به همین آبکی و علکی جلب شدن جدا هم میشن و عقایدشون عوض میشه ، ...[/color][/font][/quote]
من سوریه رو نمیدونم ، مصر رو هم درست در جریانش قرار نداریم ، ولی توی دیگر کشورهای منطقه که قراره روزی علیه ایران عمل کنند، این موضوع قدری فرق میکنه، اونجا به درستی و با هوشمندی شرایط تربیت نسل رعایت میشه (نسلی که حتماً دشمن شیعه باشه) ... سکولارها نژادپرست میشن! اونهایی هم که به دین متمایل شدن ضد تشیع!

در پناه حق. :rose:
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='fath' timestamp='1402031728' post='383265']
اینه که [color=#ff0000]باید نفرین کرد کسانی رو که[/color] نفه و تخم بدی می کارن و بندگان خدا رو تا وقتی اسمشون و نوشته شون هست [color=#ff0000]گمراه می کنن.[/color]
...
از سرایت به لبنان جلوگیری شد و بشار به عنوان[color=#ff0000] تو دهنی به تمام[/color] غربی ها و شرقی ها و [color=#ff0000]کثافت های طرفدار اونها در ایران[/color] باقی ماند روی کار تا ثابت کنه اینجا بزرگ و مدیر و پلیس کیه و اقتدار ایران رو نشون بده
[/quote]

برادر عزیز من : چرا اینقدر خشونت توی کلام ات هست؟ مگر غیر از این هست که داری با هموطنان خودت و در داخل سایت مشترک خودت با دیگر دوستان ات بحث میکنی؟؟ icon_eek icon_eek icon_eek
فراموش نکنیم که بخشی از بحرانهای کشورهائی مثل سوریه از همین نفرتهای کوچک شروع شده بود و بعدها مثل گلوله برف بزرگ شد و این بهمن عظیم رو بر سر ملت سوریه فرو ریخت.
اگر این دست نفرتها نبود:
یقینا بشار و ارتش اش مخالفان رو با خشونت سرکوب نمیکردن.
یقینا مردم سطح مخالفتهاشون رو به مبارزه مسلحانه نمیکشوندن.
یقینا در مقابل ورود زامبی ها به کشورشون مقاومت میکردن و در صورت ورود اونها با دولت خودشون برای دفع شر خارجی متحد میشدن
یقینا اجاز نمیدادند که یک مشت وحشی زبون نفهم بریزن توی شهرشون و مردم رو مثل گوسفند ذبح کنن
یقینا...

دوست عزیزم؛ اشداءهم علی الکفار یه بخش دیگری هم داره که به مهر و محبت در بین خودی ها اشاره میکنه :winking: :winking: :winking:

<p>

[font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][color=#282828]در واقع عمده مردم گرفتار شرایط و روزمرگی هستند و [/color][color=#0000ff]دیکتاتوری هم اونها رو در این سطح نگه میداره[/color][color=#282828] ،... ، این دو نسل دچار ساختار ذهنی و فکری میشن که عملا در تعارض با شرایط موجود کشورشون هست ، یعنی [/color][color=#0000cd]اگر دین دار باشن حاکمیت دینی و اگر سکولار و لیبرال و غیر مذهبی باشن ، حاکمیت دمکراتیک[/color][color=#282828] و دارای تکامل سیاسی حزبی و قابلیت رشد عمودی در نظام سیاسی اون نیست ، این نسل دولت رو برنمیتابه و عملا عقاید فروخفته و سرخورده ای داره ، مگر اینکه به قشر خیلی عامی و سطحی و غیر موثر جامعه نگاه کنی ، که این قشر با دو ایده نبرد برای مقابله با زور و رسیدن به زندگی بهتر و یا دین دار شدن و بهشت و نشستن بغل پیامبر(ص) در شرایط بحرانی جامعه جلب یکی از طرفین معارضه میشه و البته به همین آبکی و علکی جلب شدن جدا هم میشن و عقایدشون عوض میشه ، ...[/color][/font]
[/quote]
مرسی از تحلیل نسبتا کامل جامعه شناسانه تون :applause: :applause: :applause:
البته جامعه شناسی سیاسی به تنهائی راهگشای فهم پیچیدگی های یک جامعه بدوی-مدرن !!! نیست (جوامع عربی از بحران سرگشتگی بین [color=#b22222]افتخار به نوستالژی های عشیره ای[/color] و از طرف دیگه [color=#b22222]عدم تحمل حقارتهای ناشی از شکستهای پیاپی[/color] سیاسی و اجتماعی و نظامی از دنیای مدرن رنج میبره) و نیاز به مطالعات مردم شناسی و روان شناسی جمعی هم برای تحلیل یک چنین جوامعی نیاز هست :winking:
اگه دوستان موافق باشند یه تاپیک در خصوص علل و چگونگی راه افتادن زنجیروار بهارهای عربی و تأثیر متقابل اونها بر جامعه سوریه راه بندازیم تا این تاپیک هم از مسیر خودش که پیگیری اخبار سوریه هست منحرف نشه :oops: :oops:

[quote name='fath' timestamp='1402001148' post='383227']
فکر نمی کنم کسی بتونه ریشه سلفی گری رو به سید جمال برگردونه چون اصولا سید جمال متجدد بود و تجدد و سلفی گری در تعارض کامل با هم هستن
[/quote]
دوستان عزیز من. الان توی سوریه دو جریان به ظاهر شبیه هم ولی با تفاوتهای ساختاری در حال جنگ با دولت سوریه هستن. سلفی ها و تکفیری ها.
سلفی ها اصولا مدرن تر فکر میکنند و با مظاهر تمدنی (سخت افزاری) خیلی دشمنی ندارند. نمونه اش هم همین سلاح های جدیدی که میسازند
ولی تکفیری ها (به قول دوستان زامبی ها یا وحوش) اصولا معتقدند که همه چیز باید به عقب برگرده و اصولا هر نوع مظهر تمدنی باید نابود بشه

[quote name='ronin313' timestamp='1402057256' post='383358']
حکومت در سوریه تک حزبی نیست! نخست وزیر به شکل سنتی از اهل سنت است و رییس جمهور علوی...کابینه هم توزیع شده است.محتوی همان لبنان است با فرمی متفاوت...مردم سوریه هم بشدن آدمهای آرام و صلح طلبی هستند منتهی بعد این قضایا بی طرف نیستند یا طرفدار ارتشند(سنی و علوی و...) یا تکفیری...
[/quote]

من متوجه نشدم که تک حزبی چه ارتباطی با شیعه یا سنی بودن دارد؟؟ icon_eek icon_eek icon_eek icon_eek
مگر حکومت صدام تک حزبی نبود؟؟ مگر وزیرخارجه صدام (طارق عزیز) مسیحی نبود؟ مگر در شورای عالی حزب بعث عراق شیعیان حضور نداشتن؟
اگر معیار شما را بپذیریم باید بگوئیم که حکومت صدام هم بسیار دموکراتیک و به قول امروزی ها فراجناحی بود :blushing: :blushing: :blushing: :blushing:

جناب وریور با سلام

اما این چیزی که گفتید تنها بیست در صد قضیه را شامل میشود و برخی پارامترها که مقال شما را تحت الشعاع قرار میدهد فراموش فرمود اید . در این تحلیل [color=#ff0000]جای نیروهای اجنبی در کجا قرار میگرد[/color] ؟
جناب کرکس
واقعا [color=#800080]آواتار [/color]برازنده ای انتخاب نموده اید و [color=#800080]اگر یک رباه هم کنارش قرار میدادید زیباتر هم میشد[/color]. خواهشا این را به عنوان توهین فرض نکنید!

جناب وریور با سلام

در این تحلیل جای نیروهای اجنبی در کجا قرار میگرد ؟
[/quote]
عزیزم به نظر شما اجنبی ها اول وارد سوریه شدن و بعد اوضاع سوریه بهم ریخت یا اینکه اول اوضاع سوریه بهم ریخت و بعد اجنبی ها وارد شدن اوضاع رو بیشتر بهم ریختند؟؟ [img]http://www.military.ir/forums/public/style_emoticons/default/raised%20eyebrow.gif[/img] [img]http://www.military.ir/forums/public/style_emoticons/default/raised%20eyebrow.gif[/img] [img]http://www.military.ir/forums/public/style_emoticons/default/raised%20eyebrow.gif[/img]
بقول اون مثل معروف: اول تیم خرم آباد دوم شد و دوم بروجرد اول شد؟؟ یا اینکه اول خرم آباد اول شد و بعد بروجرد دوم [img]http://www.military.ir/forums/public/style_emoticons/default/hee%20hee.gif[/img] [img]http://www.military.ir/forums/public/style_emoticons/default/hee%20hee.gif[/img]
  • Upvote 7
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='mehran55' timestamp='1402067218' post='383372']
اگه دوستان موافق باشند یه [color=#0000ff]تاپیک در خصوص علل و چگونگی راه افتادن زنجیروار بهارهای عربی و تأثیر متقابل اونها بر جامعه سوریه[/color] راه بندازیم تا این تاپیک هم از مسیر خودش که پیگیری اخبار سوریه هست منحرف نشه
[/quote]
سلام.
این بنده ی حقیر نسبت به این موردی که شما مشخص کردی مشتاق هستم...
به شرطی که حداقل در ظاهر سازی هم که شده ، نگاه جانب دارانه توش نباشه و اینکه جامع باشه ، به این معنی که خدای ناکرده این حضرات مثلث (غرب-اسرائیل-حکومت های دست آموز) و فعالیت هاشون این وسط ، مورد غفلت و عدم محاسبه قرار نگیره (مثلاً اینکه[color=#000000] راه افتادن زنجیروار بهارهای عربی (بیداری اسلامی) [/color]، چگونه و با چه عواملی به آفت جان سوریه تبدیل شد؟) ... raised_eyebrow

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سوریه بمب فسفری- خوشه ای نداره رو این زامبی ها بریزه icon_cheesygrin ویرایش شده در توسط PEYMAN
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب وریور با سلام

جناب کرکس

واقعا آواتار برازنده ای انتخاب نموده اید و اگر یک رباه هم کنارش قرار میدادید زیباتر هم میشد . خواهشا این را به عنوان توهین فرض نکنید ! داخل شما چیزی خوابیده که غیر از خود شما نشان میدهد و خیلی وقتها به اسامی غیر شما ظاهر میشود . حالا از سر ترس است و یا چیز دیگر خودتان بهتر از من میدانید . یهودی بودن دلیلی بر غیر ایرانی بودن و یا غیره نمیتواند باشد . کار شما تدریس و تاثیر افکار .....از طریق حلاوت در گفتار همراه خنده و نوازشهای مادرانه بنظر میرسد که نهایت روبهیست .
این صحبت بنده را هم به دین ربط ندهید که واقعا مضحک میشود .

با تشکر
[/quote]

چرا مسئله رو شخصی می کنی عزیز . دلیل اینکه هفت سال توی این سایت از دین خودم نگفتم دلیلیش همین بود . من فقط نظر خودم رو گفتم و بچه های سایت هم خیلی مؤدبانه نقل قول کردن و جواب دادن . این تنها حساب من در میلیتاری هست . می تونید با مدیران سایت که ای پی ها دستون هست صحبت کنید .
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یه فکری به ذهنم رسیده که اگه عملی بشه میتونه صحنه نبرد شهری در سوریه رو دگرگون کنه. لطفا دوستان در مورد عملی شدن یا نشدنش نظر بدهند.
از اونجایی که ارتش سوریه باید با مسلحینی مبارزه کنه که خودشونو در بین مردم شهر مخفی میکنند و نمیتونه جنگ کلاسیک و تمام عیار برضدشون انجام بده بهترین راهکار برای از بین بردنشون استفاده از بمبهای شیمیایی است اما نه اون بمبهایی که در نظر همه مردم جهان منفور است و باعث تخریب چهره ارتش سوریه میشود.
استفاده از سه نوع بمب شیمیایی که باعث مرگ هیچ کس نمیشود و تاثیرات آن چند روز بیشتر نیست و بشدت موثر است:
1- بمبهایی که گازهای انتشار یافته از آن در صورت تماس با پوست باعث خارش شدید میشود
2- بمبهایی که گازهای انتشار یافته از آن در صورت استنشاق باعث خواب آوری شدید میشود
3- بمبهایی که گازهای انتشار یافته از آن در صورت استنشاق باعث سردرد شدید میشود
دست یابی به این گونه بمبها دانش پیچیده ای نمیخواهد (حداقل برای ایران) و ایران میتواند با ساخت و اهدا آن به ارتش سوریه و یا یاد دادن طرز ساخت آن به ارتش سوریه در این امر مهم گام بردارد.
  • Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
<p>

آقا حامد دیدگاه ذهنی خودشون رو بیان کردن ، و چون پرسیدن شما چی فکر میکنی بنده هم دیدگاه ذهنی خودم رو میگم که هم بحثی با شما باشد و هم آقا حامد ؛

از جمله شرایطی که یک الیگارشی تک حزبی میتونه بر چنین جامعه متکثری مسلط بشه چی هست ؟
جواب رو نباید من بدم به روال تاریخی قدرت گرفتن خاندان بشار نگاه کنید ، اصلا به روال قدرت گرفتن قومیت ها در طول تاریخ نگاه کنید ، ...
حالا چی میشه که این خاندان میتونه یک عمر بر این کشور حکومت پیدا کنه و موروثیش هم بکن ؟
امنیتی کردن کلیه مسائل کشور شیوه عام همه دیکتاتورهای جهان ، از شاه سابق ایران بگیر تا حکومت عربستان و حکومت های سابق لیبی و مصر و ...
علت پدید امدن اکثریت این دیکتاتور ها هم مشخصه ، بیشتر دیکتاتوری های سابق و امروز عرب که شما اونها سکولار میدونید ، ملی گراهای ارتشی هستن و با ایدولوژی های ملی گرایی و آرمانخواهانه و بازگرداندن سرافرازی عرب ! با حمایت دست کم یکی از ابرقدرتهای بیرونی از طریق کودتا و در شرایط جنگی

متن ناقص اومد ، ...

[right]و در شرایط جنگی به قدرت رسیدن . اما کودتای 63 66 70 ، حمله مخالفان با توپ مدرسه ای حلب 79 ، کشتار زندان تدمر 80 بخاطر سوء قصد به بشار ، کشتار بین 10 تا 40 هزار نفری حماء 82 توسط همین حزب و همین خاندان ، بیان کننده این امر هست که مردم اینقدر ساده اندیش که تصور کردید نیستند ، بلکه مخالفان جدی بشار بوده اند و در جنگ قدرت از طرق مختلف درامده اند ، ..[/right]

[font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][color=#282828]در واقع عمده مردم گرفتار شرایط و روزمرگی هستند و دیکتاتوری هم اونها رو در این سطح نگه میداره ، مردم هم نسل این دیکتاتورها در اثر تحمیل شرایط و وحشت از نظام امنیتی کشورشون ، شرایط رو میپذیرند ، در یک کشور عربی اسلامی نتیجه این میشه که این نسل به دین پناه میارن و نسل بعدیشون به دو شاخه دین گریز و بنیادگرای مذهبی تبدیل میشه ، دلایلش رو هم حوصله نیست اینجا بگم ، این دو نسل دچار ساختار ذهنی و فکری میشن که عملا در تعارض با شرایط موجود کشورشون هست ، یعنی اگر دین دار باشن حاکمیت دینی و اگر سکولار و لیبرال و غیر مذهبی باشن ، حاکمیت دمکراتیک و دارای تکامل سیاسی حزبی و قابلیت رشد عمودی در نظام سیاسی اون نیست ، این نسل دولت رو برنمیتابه و عملا عقاید فروخفته و سرخورده ای داره ، مگر اینکه به قشر خیلی عامی و سطحی و غیر موثر جامعه نگاه کنی ، که این قشر با دو ایده نبرد برای مقابله با زور و رسیدن به زندگی بهتر و یا دین دار شدن و بهشت و نشستن بغل پیامبر(ص) در شرایط بحرانی جامعه جلب یکی از طرفین معارضه میشه و البته به همین آبکی و علکی جلب شدن جدا هم میشن و عقایدشون عوض میشه ، ...[/color][/font]
[/quote]

تحلیل خوبیه ولی مقداری جای خود مردم سوریه درش خالیه...
سیستم امنیتی سوریه کمی متفاوت از بقیه اعراب بوده و هست و مردمش هم کمی متفاوت تر. اصولا مردمش نشئه عربی بیشتری دارن و خیلی بیشتر دوست دارن زندگی کنن تا درگیری و ...
سکولاریسم معناهای فراوانی داره و برداشت شما فکر می کنم بیشتر جامعه شناسانه هست ولی برداشت من فلسفی مال همین هست در بحث بین من و شما و آنتی وار به مشکل می خوریم چون معنایی که از الفاظ مراد می کنیم متفاوت هست. سکولاریسم مورد نظر بنده هیچ تباینی با ملی گرایی و ارتشی بودن نداره در واقع اصلا این نیست.

اون تواریخ و کشته ها و... هم حاصل شرایط بوده ولی امروز سوریه و اصلا چند سال گذشته اون شرایی دیگه هست و باید مدل خودمونر و عوض کنیم.

بخش آخر هم درست هست نوعی آسیب شناسی این جوامع
[quote name='smorteza' timestamp='1402055120' post='383353']
نکته مهم همین بی اطلاعی ما از اوضاع خاور میانه است و البته همین قایم شدن پشت کلمات متجدد و متحجر باشه
مهم ترین شاگرد سید جمال الدین در مصر محمد عبده بود که اتفاقا به ریاست الازهر رسید و اخوان المسلمین
در اصل بروز ایده های سید جمال و محمد عبده است

اگر بخواهیم با اغماض شباهتی میان اخوان و گروههای داخلی کشورمان بیاوریم شبیه ترین گروه نهضت آزادی است

به یقین این مثال من را نمی پذیرید دلیل آن هم حضور نیروهای سیاسی پویا و مذهبی تر در جامعه ایران است که
به برکت تشیع ایجاد شده لیکن با بحث مقایسه ای قابل اثبات است

نکته دیگر در تعارض نداشتن سلفی گری با تکنیک سالاری است سلفی ها موفق ترین گروه در اسلام هستند که
توانستند مدرنیته رو جذب کنند و روح اون رو تغییر بدند اونها پوسته مدرنیته رو گرفتند و در اون روح اخباری
گری رو قرار دادند و این توافق رو اون قدر خوب انجام دادند که به برترین قدرت در اسلام در سالهای آینده
تبدیل خواهند شد بهترین مدعا حضور جنگجویان اروپایی در سوریه است ایدیولژی سلفی محتوایی به مدرنیته اضافه کرده که
جاذبه ای تا حد مرگ برای اونها داره .

چیزی که من بهش می‌گم
[size=6]نشئه انسان مدرن[/size]
[/quote]
بی اطلاعی از اوضاع حداقل برای خودم رو می پذیرم و طبیعی هست که برای مایی که حوزه کاری و زندگی داریم و وقت نمی کنیم بریم در هر موضوضعی تحقیق کامل کنیم اما متجدد و متحجر رو قبول ندارم چون ذهن انسان ناخودآگاه به دنبال این هست که با کلی نگری جزئیات رو تحلیل کنه و از کثرت به رف وحدت بره لاجرم به دنبال یک الگو مدل می گرده(نمونه بارزش مدیرخان واریور icon_cheesygrin )
اما مهمترین و عمیق ترین کتاب در مورد تفکر سید جمال سیر تفکر معاصر مرحوم مددپور هست که دقیق صحبت کرده با ریشه های فلسفی تفکرش و همونطوری که عرض کردم تفکر عبده و اعوان و انصارش نمی توه دلیلی باشه که تفکر سید جمال بوده باشه کما اینکه تفکر فیشته نمی تونه به هگل بسط پیدا کنه چون انحرافاتی داشت.

بحث دیگر این بود که من موضوعی در مورد شباهت اون در کشور چیزی نگفتم چون کلا ایران و تشیع سیستم فکریش یه طوری هست که با اونها نمی خونه و شاید نزدیکترین تفکر به تکفیری ها و سلفی ها در ایران اخباریون باشن وگرنه بازرگان که.... بگذریم

اما نکته دیگه اینکه اصولا سلفی و وهابی و تکفیری و... همیشه در سطوح رویی مشکل دارن و اونم با نوعی تفکر فقهی و اصلا با تکنیک مشکل نداشته و ندارن و شاید دلیل این بحث شما این باشه که مدرنیته رو صرفا تکنیک و تکنولوژی در نظر گرفتین که مدرنیته فقط این نیست و این فقط عوارض و ظهور و بروز مدرنیته هست و روح اون چیز دیگه ای هست.

[quote name='mehran55' timestamp='1402067619' post='383372']
برادر عزیز من : چرا اینقدر خشونت توی کلام ات هست؟ مگر غیر از این هست که داری با هموطنان خودت و در داخل سایت مشترک خودت با دیگر دوستان ات بحث میکنی؟؟ icon_eek icon_eek icon_eek
فراموش نکنیم که بخشی از بحرانهای کشورهائی مثل سوریه از همین نفرتهای کوچک شروع شده بود و بعدها مثل گلوله برف بزرگ شد و این بهمن عظیم رو بر سر ملت سوریه فرو ریخت.
اگر این دست نفرتها نبود:
یقینا بشار و ارتش اش مخالفان رو با خشونت سرکوب نمیکردن.
یقینا مردم سطح مخالفتهاشون رو به مبارزه مسلحانه نمیکشوندن.
یقینا در مقابل ورود زامبی ها به کشورشون مقاومت میکردن و در صورت ورود اونها با دولت خودشون برای دفع شر خارجی متحد میشدن
یقینا اجاز نمیدادند که یک مشت وحشی زبون نفهم بریزن توی شهرشون و مردم رو مثل گوسفند ذبح کنن
یقینا...

دوست عزیزم؛ اشداءهم علی الکفار یه بخش دیگری هم داره که به مهر و محبت در بین خودی ها اشاره میکنه :winking: :winking: :winking:

[/quote]
مشکل اینجاست که منافق از کفار و مشرکین هم بدتره و فتح بر خودش واجب می دونه با رعایت حال هموطنان و... لعن و نفرین عملی و آشکار بکنه.
البته شما ناآشنا با سایت نیستید ولی حتما لازم بوده وگرنه فتح به جاش خیلی نرم و لین هم هست.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.