DeathStalker

پنهانکاری – رادارگریزی

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

تشکر از شما

بسیار عالی بود امیدوارم با قوت ادامه داشته باشد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دم شما گرم آبجی ... احساس بی سوادی کردم !!! icon_eek

یه مطلب فضایی بزنید ما هم بتوانیم بحث کنیم !!! :oops:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بسیار عالی بود. به شدت بهره بردیم. منتظر بقیش هستیم.

فقط دو تا سوال: در صورت استفاده از IPB آیا هر از چند گاهی پرنده دوباره باید رنگ بشه؟ قیمت خود این ماده چقدره و تا چه اندازه می تونه باعث کم شدن سطح مقطع راداری بشه؟

ممنون.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برای شخص من خیلی مفید بود...
چند تا سوال دارم .. اگر در حد توان علمیتون پاسخ بدید .. ممنون میشم...
...................................................
مواد جاذب امواج رادار هوشمند، وجود خارجی دارد؟
....................................................
فرض کنید می خواهیم ، رنگی داشته باشیم که این ویژگی ها را داشته باشد : (امکان پذیر هست یا نه؟)
جاذب امواج رادار...
کم پیدایی بصری...
پایداری ساختاری در برابر شدیدترین ( یا پایداری نسبی) امواج الکترومغناطیس...
پایداری فیزیکی در سخت ترین شرایط محیطی...
هوشمند باشد .. مثلا اگر نتوانست طول موجی از امواج رادار را امحاء کند ، آن را از خود عبور دهد...
......................................................
این دو تا باشه .. اگر مایل به پاسخ دادن، به سوال هایم هستید...طرح کنم؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بسیارعالی بود دوست عزیز :applause: بی صبرانه منتظر ادامه مطلب هستم

چند تا معادل فارسی

composition = ترکیب
by-product = محصول فرعی , فراورده جانبی
[right][background=rgb(248, 248, 255)]dissociation energy = انرژی تفکیک [/background][/right]

absorb =جذب جذب کردن
sensitivity = حساسیت
sunlight = نور افتاب
surface = سطح
  • Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='crazy-doctor' timestamp='1371303608' post='316392']
بسیارعالی بود دوست عزیز :applause: بی صبرانه منتظر ادامه مطلب هستم

=========
چند تا معادل فارسی

composition = ترکیب
by-product = محصول فرعی , فراورده جانبی
[right][background=rgb(248, 248, 255)]dissociation energy = انرژی تفکیک [/background][/right]

absorb =جذب جذب کردن
sensitivity = حساسیت
sunlight = نور افتاب
surface = سطح
[/quote]
لطف کردی...ممنون.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
وضعیت ما در این مبحث چیه؟! ایا ibp الان هیچ کاربردی داره!؟ یعنی کلا کنار گذاشته شده یا چی؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[font=tahoma,geneva,sans-serif]خیلی ممنونم از همه دوستان، امیدوارم بتونم با سرعت خوبی ادامه بدم تاپیک رو.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote name='Aspahbod' timestamp='1371302681' post='316386']
بسیار عالی بود. به شدت بهره بردیم. منتظر بقیش هستیم.

فقط دو تا سوال: در صورت استفاده از IPB آیا هر از چند گاهی پرنده دوباره باید رنگ بشه؟ قیمت خود این ماده چقدره و تا چه اندازه می تونه باعث کم شدن سطح مقطع راداری بشه؟

ممنون.
[/quote][/font]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]ممنونم.[/font]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]این ماده سالهاست که دیگه استفاده نمیشه، یه دلیلش همونطور که اشاره کردید، همین قیمت بسیار زیادش هست (یادتون هست دلیل حذف اف117 از امریکا؟) و وقتی که میگیره آماده کردن این هواپیما. چون باید این پوشش روی اون دوباره انجام بشه و اصطلاحا، رنگ بشه برخی قسمتهاش.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]قیمتش رو نمیدونم، چون ماده ای که به اون صورت استفاده میشده، قدیمی هست و امروزه کاربردهاش سیویل هست بیشتر و به خاطر تفاوت کیفیت زیادش، قیمت امروزش نمیتونه به ما کمک کنه حدس بزنیم قیمت قبلیش چقدر بوده. شاید توی سندهای منتشر شده ارتش ایالات متحده باشه، ولی متاسفانه بنده نمیدونم.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote name='013579' timestamp='1371302720' post='316387']
برای شخص من خیلی مفید بود...
چند تا سوال دارم .. اگر در حد توان علمیتون پاسخ بدید .. ممنون میشم...
...................................................
مواد جاذب امواج رادار هوشمند، وجود خارجی دارد؟
....................................................
فرض کنید می خواهیم ، رنگی داشته باشیم که این ویژگی ها را داشته باشد : (امکان پذیر هست یا نه؟)
جاذب امواج رادار...
کم پیدایی بصری...
پایداری ساختاری در برابر شدیدترین ( یا پایداری نسبی) امواج الکترومغناطیس...
پایداری فیزیکی در سخت ترین شرایط محیطی...
هوشمند باشد .. مثلا اگر نتوانست طول موجی از امواج رادار را امحاء کند ، آن را از خود عبور دهد...
......................................................
این دو تا باشه .. اگر مایل به پاسخ دادن، به سوال هایم هستید...طرح کنم؟
[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]ممنونم. تا جایی که بتونم جواب میدم، اگه دوستان مطلبی دارن خدمتتون میگن.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]اسمارت متریال یا مواد هوشمند توی همه چیز وجود دارند، که قابلیت adopt رو دارن با شرایطی که توش هستن، مثل همین امواج مختلف رادار. البته هوشمند به اون صورت که اشاره کردید، شاید خیلی منطقی نباشه. مثلا میتونه در صورت صدمه دیدن، خودش رو دوباره درست کنه، ولی به اون صورت که شما گفتید، حداقل من چیزی ندیدم.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]بله، میتونیم این رنگ (پوشش) رو درست کنیم. اگه ابتدای "بخش اول" رو بخونید، میبینید که اشاره شده که پوشش هایی که برای رادار یا چیزهای دیگه هست، یک ماده تنها نیست، بلکه ترکیبی از اونها (کامپوزیشن) هست. هر قسمت، وظیفه ی خودش رو داره. یه قسمت برای "جاذب امواج رادار"، یه قسمت برای "کم پیدایی بصری" و همینطور برای بقیه چیزهایی که گفتید.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote name='crazy-doctor' timestamp='1371303608' post='316392']
بسیارعالی بود دوست عزیز [img]file:///C:/Users/PRINCE~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif[/img] بی صبرانه منتظر ادامه مطلب هستم

چند تا معادل فارسی

composition = ترکیب
by-product = محصول فرعی , فراورده جانبی[/font]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]dissociation energy = انرژی تفکیک[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]absorb =جذب جذب کردن
sensitivity = حساسیت
sunlight = نور افتاب
surface = سطح
[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]بسیار ممنون جناب دکتر، الان متن رو درست میکنم.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote name='senaps' timestamp='1371306604' post='316409'][/font]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]وضعیت ما در این مبحث چیه؟! ایا ibp الان هیچ کاربردی داره!؟ یعنی کلا کنار گذاشته شده یا چی؟!
[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]در مورد ایران نمیدونم راستش، اگه میدونستم هم گفتنش احتمالا غیر قانونی بود![/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]الان کمتر برای پنهانکاری به کار میره این ماده، دلیلش هم رادارهای جدید هست. الان بیشتر توی متال اینجکشن مولدینگ، مایکروویو ابزوربشن و صنایع الکترونیک استفاده میشه[/font] ویرایش شده در توسط heliaa
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
البته این چیزهایی که من نوشتم به احتمال زیاد نمونه هم دارد (رنگ پوشش دهنده ی Sentinel) ...
می خواستم روی موضوع عبور دهندگی امواج تاکید کنم...
میشه توضیح بدهی، که کاملا غیر ممکنه ، یا نمونه برایش سراغ نداری...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یه سوال دیگه هم هست می نویسم ، هر موقع خواستی جواب بده...
مثلا .. ویژگی رادارگریزی را در یک لایه کامپوزیت (بدنه ی هواپیما)، داریم ... آیا ضخامت این لایه در افزایش توان جذب امواج رادار، می تواند تاثیر داشته باشد؟

آقا هر کی میتواند به سوالهای من جواب بده...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote name='013579' timestamp='1371308491' post='316424']
البته این چیزهایی که من نوشتم به احتمال زیاد نمونه هم دارد (رنگ پوشش دهنده ی Sentinel) ...
می خواستم روی موضوع عبور دهندگی امواج تاکید کنم...
میشه توضیح بدهی، که کاملا غیر ممکنه ، یا نمونه برایش سراغ نداری...
[/quote]

منطقی نیست که موج رو از خودش عبور بده. چون پوشش ما، روی یه چیزی قرار داره دیگه! یعنی رنگی که شما میگید، موج رو از خودش عبور بده که بخوره به کامپوزیت یا فلزی که پشتش هست؟ اون فلز یا کامپوزیت یا پلاستیک یا هرچیزی، حتما جذب کننده رادار نیست، چون اگه بود، دیگه لازم نبود رنگ ضد رادار بخوره! و اینطوری موج رو از خودش عبور میده که بدنه هواپیما، اون رو بازتاب بده. این که اصلا خوب نیست

اگه هم منظورتون اینه که مقابل یک موج خاص، بی خاصیت باشه، میشه مثل همین مثال پایین که توضیح میدم[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote name='013579' timestamp='1371311428' post='316432'][/font]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]یه سوال دیگه هم هست می نویسم ، هر موقع خواستی جواب بده...
مثلا .. ویژگی رادارگریزی را در یک لایه کامپوزیت (بدنه ی هواپیما)، داریم ... آیا ضخامت این لایه در افزایش توان جذب امواج رادار، می تواند تاثیر داشته باشد؟

آقا هر کی میتواند به سوالهای من جواب بده...
[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]حتما تاثیر داره، به شرط اینکه پوششی که رادار داره، بازتاب دهنده ی رادارنباشه. یعنی یا جذب کنه، یا از خودش عبور بده. البته عبور دادن از خودش، از لحاظ قیمت منطقی نیست. چون شما باید بدنه بسیار گرونی داشته باشید که رادار رو جذب کنه. ما رنگ ضد رادار میزنیم که هزینه مون کم بشه! و همینطور برای اینکه خیلی از جنسهایی که برای بدنه به کار میره، جاذب رادار نیستن[/font] ویرایش شده در توسط heliaa
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام خدمت شما و با تشكر فراوان كه تويه اين بهبهه يه تاپيك خوب زدين!

اما بعد از اونجاييكه فرموده بودين كسي تويه بحثايه علمي شركت نميكنه به شخصه علاقه مندم اما از اونجايي كه عموما عادت دارم دروس رو عميق بخونم بايد از سورسش باشه....

قبلش بگم من از رادار گريزي چيزي نميدونم...فقط تنها رشته اي كه توش كار كردم سراميك هست!

خوب حالا كامل شروع به يه بحث علميه تمام عيار ميكنيم...

[quote] [font=tahoma,geneva,sans-serif]رادارگریزی یا radar evasion دارای دو دسته بندی اصلی هست. یکی شکل ظاهری و زاویه های هر قسمت با همدیگه، و یکی متریالی که توی ساخت اون وسیله به کار رفته. چون بعد از مسترم خیلی توی قسمت اول کار نکردم، ترجیح میدم یکی دیگه از دوستان اون قسمت رو انجام بده، ولی اگه کسی فرصت نکرد، همینجا توی قسمتهای بعدی ادامه ش میدم.[/font] [/quote]

سوال:

1 اين مواد بكار رفته بايستي به فشار و شتاب هم مقاوم باشن؟اگه بله توچه بازه اي؟

2 دمايه كاري كه اين مواد كار ميكنند چه گونه است؟آيا لازمه براي هر قسمت از سازه از يك نوع از اونها استفاده كنيم؟؟!مثلا براي قسمت گرم موتور و يا دماغه؟

[quote]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]این متریال، از چند قسمت مختلف تشکیل میشن که هر قسمتش، یک قسمت از فریکونسی ها را جذبمیکنه. هر چقدر میزان این نوع متریال توی مجموعه ش بیشتر باشه، این فریکونسی رو بهتر و بیشتر جذب میکنه. و هر طور این ترکیب رو ما تغییر بدیم، مقابل یه فریکونسی بهتر و مقابل یکی دیگه، ضعیف تر کار میکنه. واضح هست که هیچ ماده کاملی نداریم.[/font]
[/quote]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]ميخواستم بدونم اين لايه ها رو بايد به چه ترتيبي بذاريم بعني بيروني ترين لايه بايستي بيشترين طوله موج رو بگيره بعد هرچي به سمت داخل بيايم طول موج كمتر ميشه؟[/font]

براي امواج طول بسند از چه لايه اي استفاده ميشه؟

در كل به چند صورت ميشه امواج رو نشون نداد؟

[quote] [font=tahoma,geneva,sans-serif]تنها چیزی که متریال ما عوض میکنه، مقدار RCS یا Radar cross section اون هست. این RCS به چند تا چیز وابسته هست:[/font]

[b][font=tahoma,geneva,sans-serif]جنس اون وسیله (هواپیما، کشتی و ...)[/font][/b]
[b][font=tahoma,geneva,sans-serif]اندازه اون وسیله[/font][/b]
[b][font=tahoma,geneva,sans-serif]اندازه نسبی اون وسیله (نسب به طول موج اون رادار)[/font][/b]
[b][font=tahoma,geneva,sans-serif]زاویه بازتاب اون wave (موج)[/font][/b]
[b][font=tahoma,geneva,sans-serif]زاویه برخورد موج[/font][/b]
[b][font=tahoma,geneva,sans-serif]پولارایزیشن اون موج ها چه توی فرستادن و چه هنگام دریافت نسبت به وسیله ی ما[/font][/b]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]که روابطش رو توی قسمتهای بعد قرار میدم.[/font]
[/quote]

جنس اون وسيله كه فرمودين وقتي روش يه متريال ديگه هست بازم مهمه؟؟ منظورم مثلا امواجي كه ميگردن اگه از بدنه رد شن ممكنه بخورن به موتور و برگردن؟

[quote]

[size=5][color=#FF0000][font=tahoma, geneva, sans-serif][b]Iron ball paint[/b][/font][/color][/size]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]این تکنولوژی ابسولیت و قدیمی، مجموعه ای از کره های خیلی کوچیک هست که با یکی از دو ماده ی carbonyl iron یا ferrite کوتینگ شده باشن. (کوتینگ به زبان ساده، یعنی چیزی شبیه به رنگ کردن و پوشش دادن سطح یک ماده با یه چیز دیگه برای مثلا محافظت ازش) روش کار کردنش هم اینطور هست که وقتی امواج رادار برخورد میکنن به وسیله ی ما، انرژیشون جذب میشه، به جای اینکه بازتاب پیدا کنن، باعث میشن نوسان های مولکولی به وجود بیاد توی اون قسمت. یعنی به جای اینکه اون موج بازتاب کنه، تبدیل میشه به یه نوع انرژی دیگه که گرما هست. بعد هم اون گرما توی سطح هواپیما پخش میشه و از بین میره.[/font][/quote]

جنس اون كره هاي ريزي كه ميفرماييد از چيه كه با فريت پوشش داده ميشه؟

[quote][font=tahoma,geneva,sans-serif]این ماده رادارگریز، توی دو تا هواپیمای خیلی معروف F-117 و SR-71 استفاده شد.[/font][/quote]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]ميشه يه آسيب شناسيه مهندسي كنين ازش؟به عبارتي كارنامش چه جوري بود؟[/font]به جز قيمتش....

[quote][color=#ff0000][b][size=5][font=tahoma, geneva, sans-serif]طرز تهیه: [/font][/size][/b][/color][/quote]

شرايط ازمايش هم ميگين؟

[quote][font=tahoma,geneva,sans-serif]همه این واکنشها دوطرفه هستن، یعنی با تغییر دما و فشار، هم میشه از چپ به راست انجام بشن و هم برعکس. همونطور که توی دو تا نمودار آخر مقاله میبینید، میشه با عوض کردن نوع آهن، با عوض کردن شرایطی مثل دما و فشار، تعیین کرد که از کدوم روش، به ماده مون برسیم که باعث میشه تا حدود خوبی بتونیم خواصش رو تحت کنترل در بیاریم. چون ممکنه خسته کننده بشه، جزئیاتش رو نمینویسم. [/font][/quote]

يعني با هر روش ساختن مقابل يك نوع فركانس مقاوم ميشه؟اگه بله ميشه نتيجه گرفت كه ما با روشهاي توليد مختلف اين ماده ميتوانيم در مقابل يك بازه موجي ، رادار گريزي ايجاد كنيم؟

[quote][font=tahoma,geneva,sans-serif]این ماده رو به کمک میدان مغناطیسی، میشه روی یک سطح فلزی رو باهاش coat کرد[/font][/quote]

اين روش اسم خاصي داره؟يا همون كواتينگ؟

و در آخر باتشكر از شما كه علمتون رو رايگان در اختيار ما گذاشتين....

در حقيقت زكات علمتون رو داددين

يا تشكر از شما منتظر ادامه مطالبتون هستم
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.