Electro_officer

بررسی جامع سامانه‌های الکترونیکی شناورهای نظامی + دفترچه PDF

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote name='Goebbels' timestamp='1374605484' post='323598']
پس برد کشف اعلام شده از طرف سازنده (برای اهداف سطحی) زیر سوال خواهد رفت! چون برد کشف 400 کیلومتر در حال غیر فعال و حتی 250 کیلومتر در حالت فعال برای اهداف سطحی بدون قابلیت فرا دید افق و با فرکانس گیگاهرتزی منطقی نیست!
[/quote]

اشتباه از من بود ! حق با شما و شرکت سازنده هست.

این رادار در حالت اکتیو یک رادار OTH هست. با این تفاوت که سیگنال های باند گیگاهرتزی این رادار بجای انعکاس در لایه ی یونوسفر (مانند OTH های معمول) در لایه ی تروپوسفر انعکاس پیدا میکنند. این اثر که Tropospheric Scatter نامیده میشه برای فرکانس های پایین باند GHZ مناسب هست. ساخت راداری بر مبنای این اثر بدلیل تضعیف شدید سیگنال (تنها یک میلیارد میلیاردم توان سیگنال ارسال شده به گیرنده ی رادار بازخواهد گشت) در لایه ی تروپوسفر نیاز به دیش های با گین بسیار بالا و قطعات الکترونیک دقیق دارد اما در صورت استفاده، راداری خواهیم داشت که در کنار برد بسیار بالا، بدلیل استفاده از فرکانس بالا، ظرفیت لینک ارتباطی بالاتر و دقت عالی نیز خواهد داشت و ضعف معمول رادارهای OTH (= دقت پایین) را نخواهد داشت .

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10210/14182_97_15B15D.jpg[/img]

بدلیل حجم کوچک سیستم (فرکانس بالای امواج و در نتیجه طول موج خیلی کم، نیاز به آنتن بسیار کوچکی خواهد داشت) محدودیتی در استفاده از این نوع رادار در دریا و خشکی وجود ندارد و در تمام شرایط قابل پیاده سازی و استفاده هست.
  • Upvote 7
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر فراوان.

چند تا سوال داشتم امیدوارم بزرگواران راهنماییم کنن. اگه سوالاتم مبتدیانه است ببخشید.

[quote]بدلیل حجم کوچک سیستم (فرکانس بالای امواج و در نتیجه طول موج خیلی کم، نیاز به آنتن بسیار کوچکی خواهد داشت) محدودیتی در استفاده از این نوع رادار در دریا و خشکی وجود ندارد و در تمام شرایط قابل پیاده سازی و استفاده هست[/quote]
جناب چکا، برای بنده این سوال مطرح میشه که به قول شما باتوجه به فرکانس بالا، طول آنتن کم میشه. تا اینجا قبول. اما باتوجه به اینکه فرمودین بخش خیلی کمی از موج ارسالی به رادار برمیگرده (طبق گفته خودتون تقریبا یک عدد یک یا دورقمی ضربدر 10 به توان منفی 20 !)بنابراین برای امکان تشخیص موج برگشتی از نویز (حداقل نویز سفید که طبیعتا در همه جا وجود داره و دامنه اون هم خیلی پایین نیست) توان موج ارسالی باید خیلی بالا باشه. بنابراین یا باید از آنتنی ویژه با رسانایی DC درحد بی نهایت (مقاومت DC نزدیک به صفر) استفاده بشه (که فکر نمی کنم در دمای عادی چنین ابررسانایی داشته باشیم. مگر در شرایط خاص آزمایشگاهی) یا اینکه از مجموعه چندین آنتن استفاده بشه (یه چیزی تو مایه های آرایه ای). ازطرفی تولید چنین سیگنالی و مدولاسیون اون (که طبیعتا بحث اضطراری در یک رادار نظامیه و به اصطلاح میشه به عنوان کد کردن سیگنال از اون یاد کرد) نیازمند مدارات و قطعاتی نسبتا بزرگ خواهد بود. بنابراین بنده احساس می کنم این نوع رادارها باید ابعاد بزرگی داشته باشن. (نه در بخش آنتن، بلکه کل مجموعه رادار منظورم هست.)

[quote][b]...[/b]
[size=4][font=tahoma,geneva,sans-serif][b]مزیت‌های رادارهای آرایه‌فازی فعال[/b][/font][/size]
[size=4][font=tahoma,geneva,sans-serif]برخی مزیت‌های رادارهای آرایه فازی فعال عبارت‌اند از:[/font][/size]
[size=4][font=tahoma,geneva,sans-serif]...[/font][/size]
[size=4][font=tahoma,geneva,sans-serif]* [color=#ff0000][b]برد بیشتر[/b][/color][/font][/size]
[size=4][font=tahoma,geneva,sans-serif]...[/font][/size][/quote]
جناب الکتروآفیسر عزیز، این قسمت برای من هنوز (و باوجود توضیحاتی که دوستان در دیگر تاپیک ها هم دادن) به هیچ وجه قابل قبول نیست. به این دلیل که در رادارهای معمولی، با استفاده از بشقاب آنتن، توان خروجی رادار در یک جهت پخش میشه و بیشترین توان موج در همون جهتی پخش میشه که رادار اسکن می کنه. درحالی که در رادار آرایه فازی، توان (دقت داشته باشین، توان! و نه برآیند امواج) موج در همه جهات پراکنده میشه و بنابراین افت توان موج در بردهای بالاتر خیلی خیلی بیشتر از رادار معمولی خواهد بود. بنابراین با مصرف توان برابر، اصولا رادار آرایه فازی برد خیلی خیلی کمتری نسبت به رادار معمولی داره. اما مزیت اون اینه که برعکس رادار معمولی که یک فرستنده کل امواج ارسالی رو تولید می کنه و بقیه آنتن، نقش آینه برای موج رو داره، کل صفحه رادار آرایه فازی تولید کننده موج هست و بنابراین در مجموع توان خیلی بیشتری نسبت به رادار معمولی تولید و در محیط پخش میشه. بنابراین این نوع رادارها در برد برابر با رادار معمولی، شاید ابعاد کوچکتری داشته باشن، اما مصرف توانشون خیلی بالاتره. اگه اشتباه می کنم راهنمایی بفرمایید.
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='maysam2007' timestamp='1374676107' post='323733']
[quote][b]...[/b]
[size=4][font=tahoma,geneva,sans-serif][b]مزیت‌های رادارهای آرایه‌فازی فعال[/b][/font][/size]
[size=4][font=tahoma,geneva,sans-serif]برخی مزیت‌های رادارهای آرایه فازی فعال عبارت‌اند از:[/font][/size]
[size=4][font=tahoma,geneva,sans-serif]...[/font][/size]
[size=4][font=tahoma,geneva,sans-serif]* [color=#ff0000][b]برد بیشتر[/b][/color][/font][/size]
[size=4][font=tahoma,geneva,sans-serif]...[/font][/size][/quote]
جناب الکتروآفیسر عزیز، این قسمت برای من هنوز (و باوجود توضیحاتی که دوستان در دیگر تاپیک ها هم دادن) به هیچ وجه قابل قبول نیست. به این دلیل که در رادارهای معمولی، با استفاده از بشقاب آنتن، توان خروجی رادار در یک جهت پخش میشه و بیشترین توان موج در همون جهتی پخش میشه که رادار اسکن می کنه. درحالی که در رادار آرایه فازی، توان (دقت داشته باشین، توان! و نه برآیند امواج) موج در همه جهات پراکنده میشه و بنابراین افت توان موج در بردهای بالاتر خیلی خیلی بیشتر از رادار معمولی خواهد بود. بنابراین با مصرف توان برابر، اصولا رادار آرایه فازی برد خیلی خیلی کمتری نسبت به رادار معمولی داره. اما مزیت اون اینه که برعکس رادار معمولی که یک فرستنده کل امواج ارسالی رو تولید می کنه و بقیه آنتن، نقش آینه برای موج رو داره، کل صفحه رادار آرایه فازی تولید کننده موج هست و بنابراین در مجموع توان خیلی بیشتری نسبت به رادار معمولی تولید و در محیط پخش میشه. بنابراین این نوع رادارها در برد برابر با رادار معمولی، شاید ابعاد کوچکتری داشته باشن، اما مصرف توانشون خیلی بالاتره. اگه اشتباه می کنم راهنمایی بفرمایید.
[/quote]
با سلام
میثم جان سوال شما مقداری چالشی بود و مجبور شدم کمی بیشتر تحقیق کنم چون بهش دقت نکرده بودم. به چند جواب رسیدم که امیدوارم صحیح باشند. به نظرم صحبت شما کاملا صحیح هست و سیگنال تولیدی آرایه‌ها در جهات غیردلخواه کاملا همدیگه رو تخریب می‌کنند اما:
اولا برد یک رادار بستگی به SNR یا همون نسبت سیگنال به نویز ورودی داره طبق بحثی که جناب مهدوی اینجا مطرح کرند به نظر میرسه نسبت سیگنال به نویز رادارهای آرایه فازی به علت ویژگی‌های ذاتی اون از رادارهای عادی کم‌تره.
[url="http://www.military.ir/forums/topic/23821-%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%8C-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D9%88-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DA%86%D9%87-%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C/#entry293967"]http://www.military....ای/#entry293967[/url]
دوما فکر میکنم استفاده از ادوات حالت جامد سبب افزایش نسبت سیگنال به نویز این رادارها میشه چرا که خود دستگاه گیرنده هم دارای نویز هستند.
و ثالثا تو یکی از منابع به این اطلاعات رسیدم:
در رادارهای عادی برای رهگیری هرچه بهتر اهداف به کیفیت بالای داده در گیرنده نیاز داریم به همین علت نرخ ارسال و دریافت داده‌ها باید بسیار بیشتر از سرعت چرخش مکانیکی آنتن باشد. در برابر اهداف پرسرعت احتیاج به نرخ ارسال و دریافت بالایی داریم در غیر اینصورت امکان رهگیری هدف از بین خواهد رفت. یک راه حل ساده برای رفع این مشکل افزایش سرعت چرخش مکانیکی آنتن است اما این کار رادارهای پالسی و پالس داپلری را با مشکلی بزرگ و اساسی مواجه می‌سازد! همانطور که میدانیم برد رادار وابستگی مستقیم به توان دریافتی دارد لکن افزایش سرعت چرخش رادار سبب می‌شود مدت زمان کمی برای دریافت داده وجود داشته باشد که این امر برد رادار را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. پس لازم است طراحان یکی از دو محدودیت برد کم یا شانس نابودی هدف کم را بپذیرند. یک راه حل برای این مشکل جدا کردن رادارکنترل آتش از رادار جست‌وجو است اما این راه حل مشکل بزرگ دیگری در پی دارد و آن عدم امکان درگیر شدن همزمان با تهدیدات چندگانه است!
لذا نیاز به راداری که بتواند چندین هدف را به طور همزمان رهگیری کند و این امر برد آنرا تحت تاثیر قرار ندهد حیاتی است.
منبع: مقاله Shipboard phased array radars سرچ بزنید پی‌دی‌افش هست.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خواهش میکنم جناب میثم عزیز

[quote name='maysam2007' timestamp='1374676107' post='323733']
باتوجه به اینکه فرمودین بخش خیلی کمی از موج ارسالی به رادار برمیگرده (طبق گفته خودتون تقریبا یک [b]عدد یک یا دورقمی ضربدر 10 به توان منفی 20 [/b]!) بنابراین برای امکان تشخیص موج برگشتی از نویز (حداقل نویز سفید که طبیعتا در همه جا وجود داره و دامنه اون هم خیلی پایین نیست)[b] توان موج ارسالی باید خیلی بالا باشه.[/b] بنابراین یا باید از آنتنی ویژه با رسانایی DC درحد بی نهایت (مقاومت DC نزدیک به صفر) استفاده بشه (که فکر نمی کنم در دمای عادی چنین ابررسانایی داشته باشیم. مگر در شرایط خاص آزمایشگاهی) یا اینکه از مجموعه چندین آنتن استفاده بشه (یه چیزی تو مایه های آرایه ای). ازطرفی تولید چنین سیگنالی و مدولاسیون اون (که طبیعتا بحث اضطراری در یک رادار نظامیه و به اصطلاح میشه به عنوان کد کردن سیگنال از اون یاد کرد) نیازمند مدارات و قطعاتی نسبتا بزرگ خواهد بود. بنابراین بنده احساس می کنم این نوع رادارها باید ابعاد بزرگی داشته باشن. (نه در بخش آنتن، بلکه کل مجموعه رادار منظورم هست.)

جناب الکتروآفیسر عزیز، این قسمت برای من هنوز (و باوجود توضیحاتی که دوستان در دیگر تاپیک ها هم دادن) به هیچ وجه قابل قبول نیست. به این دلیل که در رادارهای معمولی، با استفاده از بشقاب آنتن، توان خروجی رادار در یک جهت پخش میشه و بیشترین توان موج در همون جهتی پخش میشه که رادار اسکن می کنه. د[b]رحالی که در رادار آرایه فازی، توان (دقت داشته باشین، توان! و نه برآیند امواج) موج در همه جهات پراکنده میشه[/b] و بنابراین افت توان موج در بردهای بالاتر خیلی خیلی بیشتر از رادار معمولی خواهد بود. بنابراین با مصرف توان برابر، اصولا رادار آرایه فازی برد خیلی خیلی کمتری نسبت به رادار معمولی داره.
[/quote]

در مورد سوالی که از بنده پرسیدید دو نکته قابل ذکر هست :

1- طبق منبع تضعیف توان در هنگام انعکاس از لایه تروپوسفر 10 بتوان منفی 12 هست ، فکر کنم بنده بد گفتم که اشتباها 10 بتوان 20- دیده شده . مساله ی قابل توجه در این موضوع اینه که با تغییر فرکانس سیگنال در محدوده ی باند گیگاهرتز بر مبنای توربولانس های لایه ی تروپوسفر ، قادر به کاهش و بهینه سازی تضعیف خواهیم بود (برای مثال فرکانس 3 گیگاهرتز ، دارای مشخصات عالی مطابق با لایه تروپوسفر هست و تضعیف توان آن بسیار کمتر از عددی که بنده اعلام کردم خواهد بود) ، مسلما در ساخت رادارها از فرکانس بهینه برای حداقل کردن تضعیف توان استفاده خواهد شد.

2- نه تنها توان سیگنال فرستنده ارسالی ، بلکه گین و توان گیرنده نیز به همین اندازه مهم و تاثیر گذار است. گذاشتن تمام بار تضعیف سیگنال روی فرستنده به احتمال قوی باعث محدودیت ها و مشکلاتی که شما فرمودید خواهد شد، در حالیکه همانطور که در پست قبلی نیز عرض کردم ، برای رادارهای OTH تروپوسفری ، گین تقویت سیگنال توسط گیرنده ی رادار 60 دسیبل (1 میلیون برابر) میباشد که بخش قابل توجهی از تضعیف را پوشش خواهد داد. البته در مورد محدودیت های سخت افزاری اطلاع دقیقی ندارم و خوشحال میشوم علت بزرگ شدن مدار مدولاتور را بفرمایید چراکه در حال حاضر بسیاری از ناوها در حال حاضر رادارهای باند X و دیگر فرکانس های بالا دارند.

در مورد سوالی که از جناب الکتروافسیر پرسیدید هم باید عرض کنم تا جایی که از رادارهای فاز آرایه اطلاع دارم ، در این رادارها نیز قابلیت تمرکز توان وجود دارد. همانطور که اطلاع دارید رادارهای فاز آرایه از هزاران ماژول فرستنده و گیرنده ی رادیویی (T/R reciever) کوچک و نسبتا کم توان تشکیل شده که لوب اصلی این آنتن های کوچک توسط یک الگوی کنترل جامع ، بصورت الکترونیکی هدایت میگردد. واضح است که پترن کنترل میتواند طوری عمل کند که d; دسته ماژول یا حتی تمام ماژول های رادار ، در نقطه ای خاص متمرکز شده و تمام توان بصورت بیم مدادی تمرکز یابد و گردش موج نیز بصورت توان بالا و متمرکز انجام شود.

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10210/p20015641g190015B15D.jpg[/img]
  • Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا امان از این محدودیت تعداد مثبتها
عالی بود دست همه دوستان درد نکنه ،کاش مثبتهام تموم نشده بود به همتون مثبت میدادم
بحثهای جونداری راه انداختین من یکی که کلی استفاده کردم و همچنان منتظر ادامه مبحث

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

الکترو آفیسر عزیز و همینطور سایر دوستانی که وارد بحث شدید؛ بسیار بسیار ممنونم. :rose:
من به شخصه خیلی چیزها یاد گرفتم و برخی از مشکلاتم تاحدودی رفع شد!

الکتروجان، پیشنهاد میکنم سامانه های شناورهای خودمون رو هم بررسی و مقایسه کنی!

یاعلی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از دوستان
[quote name='IRINavy' timestamp='1374696620' post='323785']
سلام

الکترو آفیسر عزیز و همینطور سایر دوستانی که وارد بحث شدید؛ بسیار بسیار ممنونم. :rose:
من به شخصه خیلی چیزها یاد گرفتم و برخی از مشکلاتم تاحدودی رفع شد!

الکتروجان، پیشنهاد میکنم سامانه های شناورهای خودمون رو هم بررسی و مقایسه کنی!

یاعلی
[/quote]
خواهش میکنم. حاجی از شناورهای داخلی که چیزی نمیدونم من! :chicken: هرچه هست احتمالات هست و شایعات که اعتباری ندارند...

این ویدیو رو پیشنهاد میکنم ببنید هلیکوپتر بدون سرنشین MQ-8B در گشت دریایی. سامانه الکتروآپتیکال این هلیکوپتر بسیار خوشکل می‌باشد! رقم پایداری این بالگرد هشت ساعت هست که بسیار رقم قابل قبول و مناسبی است. اجرای فیلتر و بکارگیری دوربین‌های متعدد در سامانه الکتروآپتیکال این بالگرد تو این ویدیو مشهوده این بالگرد میتونه با اجرای فیلترهای خاص زیردریایی‌ها رو هم کشف کنه.
[center][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/MQ-8B_Fire_Scout_Navy_Electro-Optical_with_Infrared_mp4_thumbs_5B2013_07_25_07_51_205D.jpg[/img][/center]
[center]8 مگابایت 2 دقیقه و سی ثانیه لینک دانلود:[/center]
[center][url="http://www.mediafire.com/download/811xbu0ltsp0eec"]http://www.mediafire...811xbu0ltsp0eec[/url][/center]
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خیلی ممنون از بزرگوارانی که به سوالات بنده پاسخ دادن.

[quote]اولا [b]برد یک رادار بستگی به SNR یا همون نسبت سیگنال به نویز ورودی داره[/b] طبق بحثی که جناب مهدوی اینجا مطرح کرند به نظر میرسه نسبت سیگنال به نویز رادارهای آرایه فازی [b]به علت ویژگی‌های ذاتی اون[/b] از رادارهای عادی [color=#ff0000]بیشتره[/color][/quote]
کاملا قانع شدم!
پس در مجموع، برداشت بنده اینه:
درسته که در رادار آرایه فازی توان خروجی که در جهت مورد نظر ما پخش میشه نسبت به رادار عادی کمتره (به علت همون مواردی که در قسمت قبلی عرض کردم)، اما باتوجه به تعداد بالای گیرنده ها و اینکه گیرنده ها همه امواج ورودی غیر از امواج دارای اختلاف فاز مورد نظر ما رو حذف می کنن، بنابراین بخش اعظمی از نویز در بخش گیرنده حذف میشه و بنابراین توان خیلی پایینتر در موج بازگشتی برای کشف هدف لازمه (در مقایسه با رادار معمولی که تنها از یک گیرنده استفاده می کنه و هیچ معیاری برای تشخیص نویز از موج بازگشتی وجود نداره.)
با این حساب، همونطور که فرمودین برد رادار آرایه فازی بستگی شدیدی به تعداد المان های گیرنده خواهد داشت و هرچه تعداد این المانها بیشتر بشه، علاوه بر بحث دقت و باریک تر شدن بیم اصلی رادار، برد شناسایی رادار هم بالاتر میره و این مسااله برد صرفا وابسته به توان فرستنده نیست.

[quote]طبق منبع تضعیف توان در هنگام انعکاس از لایه تروپوسفر 10 بتوان منفی 12 هست ، فکر کنم بنده بد گفتم که اشتباها 10 بتوان 20- دیده شده .[/quote]
جناب چکا، بنده باتوجه به فرمایش شما در پست قبلی که فرمودین یک بر میلیارد میلیارد این برداشت رو کردم. چون یک بر میلیارد میشه 10 به توان منفی 10 و بنابراین به اون عدد می رسیم. هرچند در مثال جای مناقشه نیست و منظور بنده صرفا همون مساله کاهش شدید توان بازگشتی بود. :happy:

[quote]مساله ی قابل توجه در این موضوع اینه که با تغییر فرکانس سیگنال در محدوده ی باند گیگاهرتز بر مبنای توربولانس های لایه ی تروپوسفر ، قادر به کاهش و بهینه سازی تضعیف خواهیم بود (برای مثال فرکانس 3 گیگاهرتز ، دارای مشخصات عالی مطابق با لایه تروپوسفر هست و تضعیف توان آن بسیار کمتر از عددی که بنده اعلام کردم خواهد بود)[/quote]
میشه خواهش کنم این قسمت رو کمی بیشتر توضیح بدین؟ بنده متوجه نمیشم؛ یعنی مثلا فرکانس های خاصی در محدوده گیگاهرتز هست که دارای چنین ویژگی باشه یا روش های خاصی وجود داره؟

[quote]نه تنها توان سیگنال فرستنده ارسالی ، بلکه گین و توان گیرنده نیز به همین اندازه مهم و تاثیر گذار است. گذاشتن تمام بار تضعیف سیگنال روی فرستنده به احتمال قوی باعث محدودیت ها و مشکلاتی که شما فرمودید خواهد شد، در حالیکه همانطور که در پست قبلی نیز عرض کردم ، برای رادارهای OTH تروپوسفری ، گین تقویت سیگنال توسط گیرنده ی رادار 60 دسیبل (1 میلیون برابر) میباشد که بخش قابل توجهی از تضعیف را پوشش خواهد داد.[/quote]
این فرمایش شما و اون بخشی که جناب الکتروآفیسر فرمودن و بنده نقل قول کردم درواقع پاسخ اصلی رو برام روشن کرد. فرمایش شما کاملا صحیحه و گیرنده هم شاید بشه گفت به اندازه فرستنده در بحث برد و دقت شناسایی نقش داره. اما باز هم می رسیم به همون مساله که عرض کردم؛ [b]با این حساب این نوع رادار ها هم احتمالا به صورت آرایه ای ساخته میشن [/b](منظورم بخش گیرنده اونهاست. درمورد بخش فرستنده این مساله مشکلی ایجاد نمی کنه.). چرا که صرف تقویت نمی تونه باعث کشف هدف بشه و در این قسمت، افزایش گین باعث تقویت نویز هم خواهد شد. مگر اینکه با همون تکنیک استفاده از چندین گیرنده (آرایه) و حذف سیگنال های غیر مشترک بتونیم از شر نویز خلاص بشیم.
این نتیجه گیری من درسته یا نه؟ اگه باز هم اشتباه می کنم لطفا راهنماییم کنین. چون من اصلا راه حل دیگه ای به ذهنم نمی رسه.

[quote]البته در مورد محدودیت های سخت افزاری اطلاع دقیقی ندارم و خوشحال میشوم علت بزرگ شدن مدار مدولاتور را بفرمایید چراکه در حال حاضر بسیاری از ناوها در حال حاضر رادارهای باند X و دیگر فرکانس های بالا دارند.[/quote]
این بخش رو هم اگه همون فرض بالایی بنده درست باشه، دراینصورت بنده اشتباه کردم و نیازی به توان خیلی بالا برای فرستنده نخواهد بود.
فرمایش شما درمورد استفاده از رادارهای باند X کاملا درسته. اما سوال بنده به این خاطر بود که صحبت از استفاده از این رادارها به عنوان OTH میشه و این نکته که می دونیم بخش زیادی از انرژی موج ما در مسیر رفت و برگشت تلف خواهد شد. اگه از بحث گیرنده و آرایه و موارد مطرح شده برای حذف نویز و افزایش SNR بگذریم و فقط با اتکا به فرستنده بخوایم این مساله رو حل کنیم، در اینصورت ما نیاز به رادار X باندی خواهیم داشت که اولا برد خط دید مستقیم اون نسبت به رادارهای هم نوع خودش خیلی بیشتره، و ثانیا چون 10 بتوان 12- تلفات داریم، برای داشتن سیگنالی برابر با سیگنال دریافتی یه رادار xباند معمولی، باید امواجی با توان صد میلیارد برابر بیشتر ارسال کنیم!!!
طبیعتا خود شما هم بهتر از بنده می دونین که ارسال چنین امواجی چه تجهیزاتی لازم خواهد داشت! بنابراین برای کاهش این توان، احتمالا اون دوتا راه حل که فرمودین، یعنی تغییر فرکانس و استفاده از گین بالای گیرنده (که به نظر بنده استفاده از تعداد بیشتر المان های گیرنده به صورت آرایه ای هم باید به این مورد اضافه بشه) رو به کار می برن. البته باز هم فکر می کنم نسبت به رادارهای X باند معمولی، خیلی حجم و توان مصرفی بیشتری داشته باشه. اما نه به اون مقدار که قبلا فکر می کردم!

[quote]در مورد سوالی که از جناب الکتروافسیر پرسیدید هم باید عرض کنم تا جایی که از رادارهای فاز آرایه اطلاع دارم ، در این رادارها نیز قابلیت تمرکز توان وجود دارد.
...
پترن کنترل میتواند طوری عمل کند که d; دسته ماژول یا حتی تمام ماژول های رادار ، در نقطه ای خاص متمرکز شده و تمام توان بصورت بیم مدادی تمرکز یابد و گردش موج نیز بصورت توان بالا و متمرکز انجام شود.[/quote]
تاجایی که بنده اطلاع دارم و سوادم قد میده فکر می کنم در این رادارها امکان تمرکز توان وجود نداره و از روش اختلاف فاز و بحث اختلال سازنده و ویرانگر برای تمرکز موج استفاده میشه. یعنی موج خروجی از هر المان در تمام جهات پخش میشه و اون چیزی که باعث میشه رادار یک نقطه خاص رو ببینه، بحث برآیند امواج کل فرستنده ها هست که با استفاده از اختلاف فاز، می تونن محل تشکیل دامنه بزرگ و اصلی برای موج رو تعیین کنن. به عبارت بهتر، توان در همه جهات پخش میشه و به همین دلیل هم هست که بدون نیاز به چرخش رادار، صرفا با تغییر فاز امواج فرستنده ها میشه تمرکز موج اصلی رادار رو به یه نقطه خاص کشید.
باز هم اگه اشتباه می کنم شما اصلاح بفرمایین.

باز هم جا داره از هردوی شما بزرگواران تشکر کنم که به سوالات بنده و سایر دوستان با حوصله و دقت جواب میدین. توی این ماه مبارک ان شاء الله به مراد دلتون برسین.

یا حق
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='maysam2007' timestamp='1374737997' post='323857']
[quote]مساله ی قابل توجه در این موضوع اینه که با تغییر فرکانس سیگنال در محدوده ی باند گیگاهرتز بر مبنای توربولانس های لایه ی تروپوسفر ، قادر به کاهش و بهینه سازی تضعیف خواهیم بود (برای مثال فرکانس 3 گیگاهرتز ، دارای مشخصات عالی مطابق با لایه تروپوسفر هست و تضعیف توان آن بسیار کمتر از عددی که بنده اعلام کردم خواهد بود)[/quote]
میشه خواهش کنم این قسمت رو کمی بیشتر توضیح بدین؟ بنده متوجه نمیشم؛ یعنی مثلا فرکانس های خاصی در محدوده گیگاهرتز هست که دارای چنین ویژگی باشه یا روش های خاصی وجود داره؟

اما باز هم می رسیم به همون مساله که عرض کردم؛ [b]با این حساب این نوع رادار ها هم احتمالا به صورت آرایه ای ساخته میشن [/b](منظورم بخش گیرنده اونهاست. درمورد بخش فرستنده این مساله مشکلی ایجاد نمی کنه.). چرا که صرف تقویت نمی تونه باعث کشف هدف بشه و در این قسمت، افزایش گین باعث تقویت نویز هم خواهد شد. مگر اینکه با همون تکنیک استفاده از چندین گیرنده (آرایه) و حذف سیگنال های غیر مشترک بتونیم از شر نویز خلاص بشیم.
این نتیجه گیری من درسته یا نه؟ اگه باز هم اشتباه می کنم لطفا راهنماییم کنین. چون من اصلا راه حل دیگه ای به ذهنم نمی رسه.

[quote]در مورد سوالی که از جناب الکتروافسیر پرسیدید هم باید عرض کنم تا جایی که از رادارهای فاز آرایه اطلاع دارم ، در این رادارها نیز قابلیت تمرکز توان وجود دارد.
...
پترن کنترل میتواند طوری عمل کند که d; دسته ماژول یا حتی تمام ماژول های رادار ، در نقطه ای خاص متمرکز شده و تمام توان بصورت بیم مدادی تمرکز یابد و گردش موج نیز بصورت توان بالا و متمرکز انجام شود.[/quote]
تاجایی که بنده اطلاع دارم و سوادم قد میده فکر می کنم در این رادارها امکان تمرکز توان وجود نداره و از روش اختلاف فاز و بحث اختلال سازنده و ویرانگر برای تمرکز موج استفاده میشه. یعنی موج خروجی از هر المان در تمام جهات پخش میشه و اون چیزی که باعث میشه رادار یک نقطه خاص رو ببینه، بحث برآیند امواج کل فرستنده ها هست که با استفاده از اختلاف فاز، می تونن محل تشکیل دامنه بزرگ و اصلی برای موج رو تعیین کنن. به عبارت بهتر، توان در همه جهات پخش میشه و به همین دلیل هم هست که بدون نیاز به چرخش رادار، صرفا با تغییر فاز امواج فرستنده ها میشه تمرکز موج اصلی رادار رو به یه نقطه خاص کشید.
[/quote]

بله در مورد رادارهای فاز آرایه کاملا حق با شماست ، خیلی جالب بود بنده تا پیش از این تصور دیگه ای از چرخش موج تو رادارهای فاز آرایه داشتم خیلی ممنون از شما و جناب الکتروافیسر

در مورد بحث انعکاس تروپوسفری ، بدلیل توربولانس های این لایه از اتمسفر و درصد بالای رطوبت ، فرکانس های خاصی وجود دارند که طول موج معادل آنها بهترین تعامل با رطوبت این لایه داره و در نتیجه میزان تضعیف سیگنال کاهش پیدا میکنه. آزمایشات پاسخ تروپوسفر به فرکانس های مختلف (در باند گیگاهرتز) نشون میده بصورت عمومی ، سیگنال های فرکانس پایینتر دارای تضعیف کمتری خواهند بود. برای مثال در مشاهده ی زیر، تضعیف کمتری برای سیگنال فرکانس 5 گیگاهرتزی نسبت به موج با فرکانس 15 گیگاهرتزی دیده میشود.

[url="http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a237012.pdf"]http://www.dtic.mil/.../u2/a237012.pdf[/url]

بهمین ترتیب ، فرکانسی که بهترین تعامل رو با تروپوسفر دارد طبق تحقیقات تا به امروز بازه ای در اطراف فرکانس 2 گیگاهرتز میباشد

در مورد کاهش نویز در گیرنده ها ، همونطور که مستحضر هستید حقیقتا نمیتوان افزایش SNR در سیستم های مخابراتی رو به یک تکنیک محدود کرد، شاید در سیستم فرستنده گیرنده ی رادیویی چندین طبقه برای جدا کردن نویز استفاده بشه که تکنیک های انتخاب شده هم بسیار به نوع سیگنال اطلاعات (نوع مدولاسیون و ...) ، شرایط کانال و یا حتی نوع نویز باشه . برای مثال برای نویز گوسی سفید که بیشتر روی دامنه ی سیگنال تاثیر میگذارد ، استفاده از مدولاسیون های غیرخطی به خودی خود SNR رو بشدت افزایش خواهد داد و البته روش Differential Amplification هم همونطور که فرمودید در این مورد بسیار موثر هست ، اما اگر نویز منطقه ی ما از نوع ضرب شونده (که از انواع پیچیده ی نویز هست) باشد و تغییر در فرکانس سیگنال رو در پی داشته باشه صرف استفاده از جمع تخریبی شاید نتیجه ی مورد نظر رو به ما رو ندهد.
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خیلی ممنون جناب چکای عزیز.

مقاله ای که گذاشته بودین رو یه نگاهی کردم. البته فعلا کامل نخوندم ولی یه مروری کردم تا کلیاتش دستم بیاد. البته مقاله که چه عرض کنم! گزارش آزمایش بگیم خیلی بهتره. برام خیلی جالبه که طرف 3 سال وقت گذاشته فقط برای یه مجموعه آزمایش که من خودم شخصا شاید فکر نمی کردم بیشتر از چند روز زمان لازم داشته باشه!

پس با این حساب، بازه فرکانسی که برای این نوع رادارها میشه استفاده کرد خیلی محدوده.

[quote]در مورد کاهش نویز در گیرنده ها ، همونطور که مستحضر هستید حقیقتا نمیتوان افزایش SNR در سیستم های مخابراتی رو به یک تکنیک محدود کرد، شاید در سیستم فرستنده گیرنده ی رادیویی چندین طبقه برای جدا کردن نویز استفاده بشه که تکنیک های انتخاب شده هم بسیار به نوع سیگنال اطلاعات (نوع مدولاسیون و ...) ، شرایط کانال و یا حتی نوع نویز باشه . برای مثال برای نویز گوسی سفید که بیشتر روی دامنه ی سیگنال تاثیر میگذارد ، استفاده از مدولاسیون های غیرخطی به خودی خود SNR رو بشدت افزایش خواهد داد و البته روش Differential Amplification هم همونطور که فرمودید در این مورد بسیار موثر هست ، اما اگر نویز منطقه ی ما از نوع ضرب شونده (که از انواع پیچیده ی نویز هست) باشد و تغییر در فرکانس سیگنال رو در پی داشته باشه صرف استفاده از جمع تخریبی شاید نتیجه ی مورد نظر رو به ما رو ندهد.[/quote]
فرمایش جنابعالی کاملا صحیحه و هیچ حرفی در اون نیست. درسته، نمیشه صرفا با یه روش همه انواع نویز رو حذف کرد و بنده هم صرفا منظورم فقط بررسی یه حالت خاص بود. حالا اگه بخوایم انواع نویزها و اختلالاتی که در سیگنال به وجود میاد رو بررسی کنیم طبیعتا کار پیچیده تر هم خواهد شد.
اما اون چیزی که برای من مهمه اینه که این نوع رادار ساخته شده. طبیعتا ساخت این رادار هم با معجزه انجام نشده و حاصل علم بشره. حالا اون چیزی که برای من سواله اینه که چه طور این کار رو انجام دادن و از چه روش هایی استفاده کردن. البته فرمایشات شما تقریبا به بخش زیادی از ابهاماتم پاسخ داد و کلیات مساله برام حل شد.

خیلی ممنون از توضیحاتتون.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
متشکر از توضیحات و نظرات دوستان که تاپیک رو واقعا باارزش کرده. این بحث برد و سیگنال به نویز و توان رادارها نسبتا پیچیده و سنگین بوده و نیاز به محاسبات ریاضیاتی داره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این دکل ها و سایر تجهیزاتی که معمولا جلوی آنتن رادرا تو کشتی ها هستن دید رادار رو در اون جهت مختل نمیکنن؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='rh8' timestamp='1374825875' post='324063']
این دکل ها و سایر تجهیزاتی که معمولا جلوی آنتن رادرا تو کشتی ها هستن دید رادار رو در اون جهت مختل نمیکنن؟
[/quote]
برا نصب رادارها کلی نکات فنی وجود داره در مورد نقطه کور باید بگم بله نقطه کور در شناورهای تجاری وجود داره و چون فقط یه رادار وجود داره سعی میشه تو ارتفاع بالا نصبش کنند البته این کار برد رو کم میکنه چون تلو تلو خوردن کشتی باعث میشه زاویه پویش افقی تغییر کنه و هرچه ارتفاع بیشتر باشه این مورد شدیدتر میشه. اما تو شناورهای نظامی نمیدونم چه ترفندی بکار میبرند اونم با اون همه رادار و فرستنده! حدث میزنم با توجه به توان بالا در نزدیکی، امواج عبور کنند و امواج بازتابی هم که توسط ٰTR cell فیلتر میشن. در غیر اینصورت رادار رو جفت قرار میدن مثل رادارهای کنترل آتش که تو بعضی شناورها جفت هست یکی جلو و یکی عقب. رادارهای خاص و مهم رو تو نقطه اوج نصب می کنند. ضمنا فرکانس کاری، طول آنتن فرستنده، اندازه دکل و جنس اون و پهنای عرضی پالس تو میزان نقطه کور تاثیر دارند با توجه به این موارد تکنیک‌هایی رو بکار میبرند تا نقطه کور رو به حداقل برسانند.
نکته‌ی دیگه اینکه همه‌ی انرژی رادار هم توسط موانع انعکاس داده نمیشن در صورتی که اینجور باشه اگر دو تا کشتی تو یه راستا قرار داشته باشند فقط یکیشون باید دیده بشه که اینطور نیست.
اگر دوستان اطلاعات دقیق‌تری دارند ذکاتش رو بپردازند ممنون میشم.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یک سوال ! تاحالا لادار ها روی شناور ها رزمی هم سوار شده اند ؟

همونطور که می دونید لادار یک رادار لیزری و نوعی مکمل برای رادار ها در کشف اهداف مخصوصا اهداف هواییه . خوب دوستان اطلاعی در این زمینه ندارند ؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.