AmirAzad

موشک AS-12 نیروی دریایی ج.ا.ا

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[b]موشک AS-12[/b] ساخت شرکت NORD (بعداAROSPATIONAL ) سال 1955-1957 میباشد که وظیفه ی عملکرد سطح به سطح و هوا به سطح را دارد و سابقه ی عمل بر ضد اهداف زیر سطح را نیز در کارنامه ی خود دارد . SS.12/AS.12 در واقع نسخه ای مشتق گرفته از SS.11/AS.11 با دامنه و کلاهک جنگی بیشتر است و بعد از آن موشک AS-15TT روی کار آمد . موشک (SS-11) موشکی ضد زره هدایت سیم و با برد کوتاه میباشد که قابلیت حمل توسط یک سرباز را داشتند و می توانستند توسط بالگرد و تجهیزات نیروی زمینی هم علیه ادوات زرهی ، تجمع نفرات و استحکامات دشمن استفاد شود و موشک AS-15TT با نام BAE SEA SKUA در واقع موشکی بزرگ تر از AS-12 با کلاهکی جنگی خوشه ای – ترکشی مشتق گرفته از خود AS-12 که دارای یک رادار فراز یاب (دستگاهی که ارتفاع موشک و هواپیما و غیره را معلوم میکند ) برای حمله به اهداف در حرکت در ارتفاعات کم میباشد ، در این موشک هدف گیری توسط پرتاب گرهای بالگرد با استفاده از رادار صورت میگیرد و هدایت موشک به وسیله یک زنجیره اطلاعات دیجیتالی صورت میگیرد .

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10196/913_1.jpg[/img]

موشک سبک AS-12 سوخت جامد 76 کیلوگرم وزن داشته و دارای سر جنگی ضعیف 28 کیلوگرمی و طول 1.87 متری و برد 7-8 کیلومتری میباشد و تا پایان سال 1982 تعداد 8100 قبضه از آن تولید شد و به کشورهای زیادی نیز من جمله ایران صادر شد . در ایران این موشک ها با هلیکوپتر AB.212ASW "ضد زیر دریایی" بکار گرفته میشدند و بنظر میرسد امروزه با روی کار آمدن موشک هایی نظیر کوثر ، نور ، قادر و نصر 1 دیگر کاربردی در نیروی دریایی ایران ندارند .

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10196/p2292_2.jpg[/img]

یک تصویر با کیفیت از این موشک در لینک زیر :

[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/10196/As_12Priddy_s_Hard.JPG][IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10196/thumb_As_12Priddy_s_Hard.JPG[/IMG][/url]

[b]منبع:[/b]

انجمن ارتشی دات کام / Amir-Azad

[url="http://forum.arteshi.com/showthread.php?t=16269"]http://forum.arteshi...ead.php?t=16269[/url]

[color=#0000ff][b]تصاویر به گالری منتقل شد ... مدیریت بخش نیروی دریایی[/b][/color] ویرایش شده در توسط Ehsan_animator
  • Upvote 15
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
[color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]در ایران این موشک ها با هلیکوپتر AB.212ASW "ضد زیر دریایی" بکار گرفته میشدند و بنظر میرسد امروزه با روی کار آمدن موشک هایی نظیر کوثر ، نور ، قادر و نصر 1 دیگر کاربردی در نیروی دریایی ایران ندارند .[/right][/font][/color]
[/quote]

سلام

ممنون از مطلب مفیدتون. :rose:

بالگردهای AB212 ضدزیردریایی (ASW) نیستند. بلکه بالگردهای سی کینگ ضدزیردریایی هستند. (اسکادران 11 ام ضدزیردریایی، ملقب به ASWRON 11)
اما AB212 ها ضدسطحی هستند که بعلت کاربرد همین موشکهای مزخرف AS12 به این نام معروف شدند.
مطالب مفصلی درباره این موشک و کاربرد اون در جنگ تحمیلی و ماجراهاش دارم که اگه مایل باشید، تقدیم کنم.
خوشبختانه این موشکها دیگه استفاده نمیشن و جاشون رو به موشک کوثر دادن.
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='IRINavy' timestamp='1378055248' post='335050']

سلام

ممنون از مطلب مفیدتون. :rose:

بالگردهای AB212 ضدزیردریایی (ASW) نیستند. بلکه بالگردهای سی کینگ ضدزیردریایی هستند. (اسکادران 11 ام ضدزیردریایی، ملقب به ASWRON 11)
اما AB212 ها ضدسطحی هستند که بعلت کاربرد همین موشکهای مزخرف AS12 به این نام معروف شدند.
مطالب مفصلی درباره این موشک و کاربرد اون در جنگ تحمیلی و ماجراهاش دارم که اگه مایل باشید، تقدیم کنم.
خوشبختانه این موشکها دیگه استفاده نمیشن و جاشون رو به موشک کوثر دادن.
[/quote]

ممنون بابت تذکرتون ...
والله از اونجایی که من ترجمه کردم ، مقابل 212 عنوان ASW را نوشته بود *منبع روسی بود* در هر حال خیلی خوشحال میشیم موارد کاربرد این موشک را هم از زبان شما بشنویم .
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='AmirAzad' timestamp='1378056346' post='335056']
ممنون بابت تذکرتون ...
والله از اونجایی که من ترجمه کردم ، مقابل 212 عنوان ASW را نوشته بود *منبع روسی بود* در هر حال خیلی خوشحال میشیم موارد کاربرد این موشک را هم از زبان شما بشنویم .
[/quote]

شما لطف دارید :rose:

احتمالا اشتباه منبع بوده.
بالگردهای نداجا شامل AB212 ضدسطحی، سی کینگ ضدزیردریایی و سی استالیون مین روب هستند.

انشاءالله مطالب رو پیدا کنم، یه سری فیلم و عکس هم سابقا یادم داشتم، اونها رو هم ببینم کجا هستند آپلود کنم. در خدمتتون هستم.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]مطالب مفصلی درباره این موشک و کاربرد اون در جنگ تحمیلی و ماجراهاش دارم که اگه مایل باشید، تقدیم کنم.[/right][/font][/color][/quote]

حتما دوست عزیز، و همچنین سابقه رزمی اون.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='MOHAMMAD' timestamp='1378057937' post='335066']
حتما دوست عزیز، و همچنین سابقه رزمی اون.
[/quote]

سابقه رزمی!!!! icon_cheesygrin
بی خیال محمد جان این موشک مزخرفتر از این حرفا بوده...
همون ماه اول جنگ نیرودریایی ازش ناامید شد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right]سابقه رزمی!!!! [/right][/font][/color] icon_cheesygrin[/quote]

خدمت شریفتون عارضم که سابقه رزمی 2 نوعه، موفق و ناموفق! icon_cheesygrin icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
هدایتش "SACLOS "Semi-Automatic Command Line of Sight هست فکر کنم؟ روشی که منسوخ شده بید... اونم تو دریا!
[/quote]
این که گفتی یعنی چه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='roteil' timestamp='1378063694' post='335119']
این که گفتی یعنی چه؟
[/quote]
http://www.military.ir/forums/topic/24150-%d8%b3%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%86%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%87%d8%af%d8%a7%db%8c%d8%aa%e2%80%8c%da%a9%d9%86%d9%86%d8%af%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%d9%85%d9%88%d8%b4%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b6%d8%af%da%a9%d8%b4%d8%aa%db%8c-%d8%af/
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بعنوان یک چیزی مثل موشک تاو برای شکار ادوات زرهی دشمن و حمله به استحکامات از 8 کیلومتری خوبه . با این حال نیروی دریایی فکر کنم تنها نیروی ما هست که با صلابت تمام ، هر چیزی که بدردش نمیخوره رو بازنشسته میکنه و در همان زمان جنگ در مورد سی کت هم همچین چیزی رو شاهد بودیم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام.میگن موشک ضد تانک دهلاویه رو میخوان برای هدف قرار دادن ناو جنگی اتفاده کنن؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='1236547' timestamp='1378216254' post='335866']
سلام.میگن موشک ضد تانک دهلاویه رو میخوان برای هدف قرار دادن ناو جنگی اتفاده کنن؟
[/quote]

سلام دوست خوبم کجا اینو شنیدین؟ دهلاویه میدونین سرباره جنگیش چقده ؟ بردش رو میدونید چقده؟ جایی که کوثر و بویژه موشکهای خانواده نصربرای اهداف دریایی با بردهای مناسب و پروفایل پروازی خوب و قابل قبول هستن چه نیازی به دهلاویه؟
اصلا با نیازهای یه هجوم یا تک دریایی علیه شناورهای بزرگ دریایی (حتی ناوچه های آمریکایی) ، در برابر قایقهای نه چندان مسلح قابل استفاده است برای آسیب زدن نه غرق کردن ( منظورم قایق در مبنای استانداردیه که غربیها میگن ، با استاندارد اونا ناوچه های کلاس کمان ما قایق های گشت موشکی هستند برای چنین قایقهای هم حتی احتمال استفاده خیلی کمه چون باید اول بهش نزدیک بشیم که با توجه به برد توپهای اینگونه قایقها تقریبا غیر ممکنه مگه در حمله گله گرگی و گروهی)
سازگاری نداره اگر جای ما و امریکایی ها عوض شده بود و بریا هدف قرار دادن قایقها ازش صحبت میکردین اونم تازهب ا بوستری که بردشو بیشتر کنه شاید شاید میشد درباره اش بحث کرد اما با نیم مثقال سرباره جنگی و برد اینقدر کم میخواین چجوری و کجا ازش در دریا استقاده کنیم؟
البته اگر بر روی بالگردهای کوچیک سوار بشه برای پدافند ساحلی در برابر تک و یورش قایقهای تفنگداران دریایی به شرط عدم حضور ناوهای رزمی پشتیبان و جنگنده ها ی تاپ کاور در منطقه قابل استفاده است

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='1236547' timestamp='1378216254' post='335866']
[/quote]جناب الو ، زیاد هم بد نمیگن ها - ایشون نگفتن که قراره دهلاویه بوسیله بالگرد بر ضد اهداف سطحی مورد استفاده قرار بگیره - فرض کنید بجای راکت انداز ها در قایق های کوچک تندرو از موشک دهلاویه با بردی حدود 5 کیلومتر استفاده بشه .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='AmirAzad' timestamp='1378707366' post='337454']
جناب الو ، زیاد هم بد نمیگن ها - ایشون نگفتن که قراره دهلاویه بوسیله بالگرد بر ضد اهداف سطحی مورد استفاده قرار بگیره - فرض کنید بجای راکت انداز ها در قایق های کوچک تندرو از موشک دهلاویه با بردی حدود 5 کیلومتر استفاده بشه .
[/quote]
نمونه دریایی شاهد-285 هم پلتفرم مناسبی برای دهلاویه محسوب میشه و می تونه برای شناورهای سبک دشمن مرگ آور باشه. ویرایش شده در توسط bigdelimohamad9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.