ali_64

بمب افکن استراتژیک پنهانکار نورثروپ/گرومن بی- 2 ( Northrop Grumman B-2 Spirit)

Recommended Posts

هواپیمای b-2 ملقب به روح توانایی حمل انواع بمب های اتمی و معمولی در حجم بسار زیاد را دارد. این هواپیما در مقایسه با دیگر بمب افکن های عمده آمریکایی مانند b-52 & b-1 قابلیت انعطاف پذیری و کارایی بیشتری را دارد. مهمترین ویژگی این بمب افکن، پنهان کاری و مخفی بودن آن از دید رادار است که توانایی بی نظیری در انهدام ارزشمند ترین پایگاه های دشمن حتی در قلب پدافند های هوایی بسیار سنگین را ممکن میسازد. برد این هواپیما بدون سوختگیری هوایی ۹۶۰۰ کیلومتر میباشد که در صورت انجام سوخت گیری هر نقطه ای از دنیا را میتواند مورد هدف قرار بدهد. و اما در مورد بخشی از تسلیحاتی که این بمب افکن توانایی حمل انرا دارد: ۱۶ بمب اتمی b-61 (نفوذکننده به عمق زمین) ۱۶بمب اتمی b-83 (سقوط ازاد) ۱۶موشک اتمی agm-129 (موشک اتمی پیشرفته ی کروز با برد تخمینی ۱۵۰۰ کیلو متر) ۱۶ موشک اتمی agm-131 ۸۰ بمب mk-82 ۳۶ بمب خوشه ای از نمونه های cbu-87,cbu-89,cbu-97 ۸ بمب لیزری هدایت شونده ی gbu-27 در جنگ 2003 عراق-در يك عمليات بمب افكن b-2 دقيقآ 80 بمب mk-82 رو بر روي يكي از پايگاه هاي عراق ريخت در صورتي كه تمام منطقه پايگاه توسط انواع موشك هاي سام پوشش داده شده بود.يكي ديگر از امتياز هاي اين بمب افكن پرواز در ارتفاع بالا و رها كردن تسليحات ميباشد كه در اين صورت از خطر توپ هاي ضد هوايي نيز در امان ميباشد. طبق گفته يكي از فرماندهان نيروي هوايي امريكا در صورت صدور دستور مبني بر حمله به هر نقطه ايي در دنيا 48 ساعت بعد مقامات ميتوانند پرواز اشباح را بر فراز ان منطقه مشاهده كنند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

هواپیمای b-2 ملقب به روح توانایی حمل انواع بمب های اتمی و معمولی در حجم بسار زیاد را دارد. این هواپیما در مقایسه با دیگر بمب افکن های عمده آمریکایی مانند b-52 & b-1 قابلیت انعطاف پذیری و کارایی بیشتری را دارد. مهمترین ویژگی این بمب افکن، پنهان کاری و مخفی بودن آن از دید رادار است که توانایی بی نظیری در انهدام ارزشمند ترین پایگاه های دشمن حتی در قلب پدافند های هوایی بسیار سنگین را ممکن میسازد. برد این هواپیما بدون سوختگیری هوایی ۹۶۰۰ کیلومتر میباشد که در صورت انجام سوخت گیری هر نقطه ای از دنیا را میتواند مورد هدف قرار بدهد.
و اما در مورد بخشی از تسلیحاتی که این بمب افکن توانایی حمل انرا دارد:

۱۶ بمب اتمی b-61 (نفوذکننده به عمق زمین)

۱۶بمب اتمی b-83 (سقوط ازاد)

۱۶موشک اتمی agm-129 (موشک اتمی پیشرفته ی کروز با برد تخمینی ۱۵۰۰ کیلو متر)

۱۶ موشک اتمی agm-131

۸۰ بمب mk-82

۳۶ بمب خوشه ای از نمونه های cbu-87,cbu-89,cbu-97

۸ بمب لیزری هدایت شونده ی gbu-27

در جنگ 2003 عراق-در يك عمليات بمب افكن b-2 دقيقآ 80 بمب mk-82 رو بر روي يكي از پايگاه هاي عراق ريخت در صورتي كه تمام منطقه پايگاه توسط انواع موشك هاي سام پوشش داده شده بود.يكي ديگر از امتياز هاي اين بمب افكن پرواز در ارتفاع بالا و رها كردن تسليحات ميباشد كه در اين صورت از خطر توپ هاي ضد هوايي نيز در امان ميباشد.
طبق گفته يكي از فرماندهان نيروي هوايي امريكا در صورت صدور دستور مبني بر حمله به هر نقطه ايي در دنيا 48 ساعت بعد مقامات ميتوانند پرواز اشباح را بر فراز ان منطقه مشاهده كنند

آمار جالبي بود . خيلي ممنون از اطلاعاتتون . ولي يه موضوعي رو در مورد تجهيزات آمريكايي ميخوام بگم . با وجود اينكه منكر اين نيستم كه آمريكا پيشرفته ترين ادوات نظامي رو مخصوصا از لحاظ الكترونيكي توليد ميكنه ولي آمريكايي ها زيادي از تجهيزاتشون تعريف ميكنن و به اصطلاح خودمون كمي غلو ميكنن
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام من فکر میکنم همون تکنیک قدیمی روسها بد نباشه استفاده از رادارهای با پالسهای پاین و بالا و اواکس به طور 24 ساعته چون شوخی نیست ناسلامتی روحه ولی مطمئنا بدون چاره هم نیست و راه های زیادی برای کشف اون وجود داره فقط گزینه های کمتری برای ما وجود داره. ولی همینطور که کشف اون برای مدافعان سخت و گاهی غیر ممکن مینماید ولی هدف قرار دادن حتی یک فروند از اون هم یعنی فاجعه برای نیروی هوایی امریکا که انشاا... ما این کارو میکنیم . بازم جو زده شدم ببخشید. ولی غیر از اس 300 و تور ام یک که فقط نقاط استراتژیک رو پوشش میدن استفاده از زادارهای با طول موج های مختلف است که ساده ولی موثر است. ولی کشف اون یک دردسره و هدایت جنگنده ها به طرف اونا مصیبت دیگست در هر صورت از هوا بهتر میشه اونو پیدا کرد چون رادار جنگنده های امروزی مثل ژوک یا نسل جدید رادارهای فازاتورون البته من روسیه رو مثال میزنم چو در دسترس تره و الی وسائل غربی بهتر از شرقیه اینو همه دیگه میدونن. در مورد پیدا کردن بی 2 با جنگنده دلیل دارم ... چون از زمان کشف این پرنده تا هدف قرار دادن اون فرصت خیلی کمه که اگر مثلا حامل بمب اتم باشه تا اونو پیدا کنید و هدف قرار بدین B-2 خیلی بیشتر از قیمت خودش ویرانی به بار اورده و فرار کرده. برای نیروهای پیشرفته ای مثل امریکا طراحان ماموریت بیشتر از اینکه به فکر فرستادن نیروهاشون حتی یک سرباز به جنگ باشن به فکر سالم برگشتن نیروهاشون هستن البته در این موارد باید کاملا بی طرف به قاضی بریم چون میخواهیم یه روح بگیریم icon_biggrin اونم یه روحی که وجودش=مرگ بد شانسی تو این مدت هیچ کس سعی نکرده اونو کشف کنه چون عراق و افقانستان که دقیقا مانند جنگ جهانی دوم جنگیدند و تو هیچ جنگ مدرنی شرکت نکرده فقط روسها توانستند در یک نماشگاه هوایی اونو کشف کنن که خود امریکاییها اعلام کرده بودن که یک سنسور ویژه روی اونا نصب کردن که کشف بشه و روسها هم هنر نکردن چون کشف سنسور که کاری نداره در واقع سنسور کشف کردن این بمب افکن اگر هم وارد اسمان کشور نشه میتونه از قابلیت کروز خودش استفاده کنه یعنی از خارج از مرزها مثلا از یک کشور X موشکهای کروز رو روانه کنه که از خودش بدترند. نمیشه گفت که غیر ممکنه چون غیر ممکن وجود نداره راه حل داره از طرفی اسمش روشه بمب افکن استراتژیک یعنی برای اهدافی به کار میره که بمب افکنهای دیگه از زدنش عاجزند و اون اهداف اگر در ایران باشه که همه وسط سامانه های مناسب پوشش داده شده ولی اگر هوس کنه از بمب اتم روی شهرها و یا روی نیروهای پیاده استفاده کنه که متاسفانه باید بگم خدا بیامرزه کاری نمیشه کرد جز ادعا که ما تونستیم تو رادار ببینیم ولی تا اومدیم...........بومب و الفرار دقیقا به همین سادگی اینجاست که میگن ماهواره نعمت بزرگیه خدا پدر سازندشو بیامرزه اگر ما سریعتر ماهواره هامونو اماده کنیم که داره این کار انجام میشه روح هم باید بره جهنم نمیخاستم بگم ولی برای اینکه بدونید میگم قسمت های مختلف کشور به خصوص مسیرهای کم رفتو امد توسط ..............کنترل میشه که این وسایل قابلیت کشف خیلی از پرنده ها وچرنده های دیگرو دارند پنهانکار و غیر پنهانکار خوب متخصصان وزارت دفاع دست روی دست نزاشتن و از تجربیات صربستان در هدف قرار دادن F-117 استفاده کردن و سامانه های مناسبی رو طراحی و یا خریداری کردن که وجود شفق و چند تا هواپیمای بی سرنشین در این ازمایش قابل تامل و تفکره البته این پیشرفتها رو مدیون ساخت نوعی الیاژ کربنی هستن که در سازه هواپیماهای استیلت به خصوص سرامد همه شان B-2 به کار میرود هستند این الیاژ سال گذشته در موسسه تحقیقات وزارت دفاع ساخته شد. فکر کنم خیلی شد با تشکر :oops: :lol: icon_cheesygrin fi_lone_ranger
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بابی خان ، آمریکائی ها از سلاحشان تعریف نمیکنند بلکه سلاح آمریکائی خودش از خودش تعریف میکنه ، سلاح آمریکائی شخصیت داره حال چرا ، اجازه بدین توضیح بدم ، دکترین نظامی پیمان ورشو در مقابل ناتو در زمان جنگ سرد مقابله کمی با کیفیت سلاح آمریکائی بود ، مثلا روسها در اروپا در مقابل چهارهزار تانک پیمان ناتو که اکثرا آمریکائی بود دوازده هزار تانک روسی چیده بودند ، جنگ ایران و عراق ویا جنگهای چندگانه اعراب و اسرائیل نمونه های جالب برتری سلاح و آموزش آمریکائی در مقابل حریف روسی بود ، تام کوپر در کتابهاش یاد آور میشه که به عقیده اکثر کارشناسان نظامی تنها دلیل برتری نیروی هوائی ایران بر عراق آموزش بر تر خلبانان و پرسنل نگهداری نیروی هوائی ایران بود ، نیروی هوائی عراق از نظر کمی بر نیروی هوائی ایران برتری داشت همانطور که نیروی هوائی اعراب همیشه از نظر کمی بر نیروی هوائی اسرائیل برتری داشتند ولی این برتری کمی نتوانست در برابر برتری کیفی نیروی هوائی ایران و اسرائیل که همانا سلاح و آموزش آمریکائی بود چیره بشه ، آمریکائی ها بر عکس روسها تنها بخاطر پول و یا چشم داشت های سیاسی به کشوری هواپیمای طراز اول نمیدن میدانم که وضع عربستان را مثال میزنید عربستان یک استثنا است و در ثانی نیروی هوائی عربستان دربست در کنترل آمریکا و شرکتهای خصوصی اروپائی است ، زمانیکه ایران که دوست و متحد آمریکا بود درخواست خرید هواپیماهای اف-4 رو کرد هیئتی از پنتاگون ، نیروی هوائی آمریکا و شرکت داگلاس از پایگاههای نیروی هوائی ایران بازدید کردند تا از توانائی ایران برای نگهداری این هواپیما مطمئن بشوند ، سقوط هر فروند هواپیمای طراز اول آمریکا در هر نقطه از جهان و بهر دلیلی برای این کشور مهمه و به این مسئله حساسیت داره ، بهر حال این بازدید از پایگاههای نیروی هوائی ایران منجر به تحولی بزرگ در نیروی هوائی کشورمان شد که همان تشکیل رسته همافری در نیروی هوائی ایران بود ، برای دریافت هواپیماهای اف-14 هم درست همین ماجرا پیش آمد و تیمی از پنتاگون ، نیروهای هوائی و دریائی آمریکا و کارخانه گرومن از پایگاه یکم شکاری ( مهرآباد ) بازدید کردند که خود من یکی از راهنماهای این تیم بودم ، در آن زمان یعنی زمان بازدید این تیم از پایگاه یکم نیروی هوائی ما در چنان سطحی بود که شما هیچ گونه تفاوتی بین پایگاهی در ایران یا آمریکا نمیدیدید ، پاایگاه یکم شکاری در آن زمان دوسال پیاپی از نظر نگهداری در بین تمام پایگاههای دارنده هواپیمای اف-4 در جهان مقام اول را کسب کرده بود و باید توجه داشت که علاوه بر ایران و آمریکا کشورهای زیادی اف-4 داشتند ، در این دوسال افتخار آفرین فرمانده پایگاه یکم شکاری روانشاد تیمسار امیرحسین ربیعی بود . این برتری البته تنها در بخش نیروی هوائی نیست و دلیل واضح این برتری سیستم اقتصادی و صنعتی آمریکاست ، رقابت در تحقیق و تولید که سود سرشاری رو بدنبل داره .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا پرویز دمت گرم یعنی شما سنت از 50 سال بیشتره،من فکر می کردم اعضای سایت حداکثر 25 تا 30 سال داشته باشند. icon_biggrin icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز ، امیدوارم صحبت با هم میهنان جوانم محدودیت سنی نداشته باشه ، من 60 سال سن دارم .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مي شه با گذاشتن نيرو در نقاط استراتژيك اونو پيدا كرد و با دادن موقعيت به ديدبان هاي بعدي مسير رو پيدا كرده و اونو با شكاري يا هرچيز ديگه اي بزنن icon_biggrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تا کنون روش های بسیاری برای شناسایی این هواپیماها مورد بررسی قرار گرفته است، کشورهای استرالیا و روسیه اعلام کرده اند که موفق به توسعه تکنیک هایی شده اند که تکان های هواپیما را در مسیرهای طولانی شناسایی کرده و تکنولوژی استیلت را خنثی می کند. رادارهای Passive که فرستنده آنها مانند رادارهای معمولی در خود رادار قرار ندارد به عنوان بهترین شناسائی کننده هواپیماهای استیلت ، شناخته شده اند. از آنجائیکه تکنولوژی استیلت انرژی امواج رادار را از افق دید فرستنده به بیرون منعکس می کند و باعث افزایش مسیرهای انعکاسی سیگنال رادار (Radar Cross Section) در چندین جهت می شود لذا رادارهای Passive با داشتن تعداد بیشتری گیرنده در مکانهای مختلف قادر به تشخیص آنها هستند. (در واقع خاصیت اصلی این رادارها آن است که انعکاس های غیر هم مسیر رفت را هم می توانند تشخصی دهند.) به علاوه بنظر می رسد چنانچ از سیگنالهای تلویزیونی فرکانس پایین و یا سیگنال های FM رادیویی و یا حتی منابع تولید نوری بعنوان سیگنال رادار استفاده شود جسم استیلت RCS بیشتری نسبت به آن نشان می دهد و لذا شناسایی آن بسیار ساده تر خواهد شد. به همين راحتي icon_biggrin icon_cheesygrin fi_lone_ranger
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بهر حال موضوع اینه که اگر هم استرالیا یا روسیه چنین تکنیکی رو آزمایش کرده باشند ما وسیله لازم رو نداریم ، در ضمن بدوست عزیز MKE یاد آور میشم که بی-2 معمولا در تاریکی شب حمله میکنه و این واقعیت فرضیه ایشون در مورد دیده بان رو رد میکنه .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست داشتم اينو نگم ولي ايران ايكار رو كرده و ديده بان داره من اينو از يه نظامي در اين زمينه شنيدم پس ايران امكاناتشو فراهم كرده براي شب هم حتما دوربين مادون قرمزي چيزي ميزارن تازه بيصدا كه نيست هست؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست من این هواپیما از ارتفاع 15 کیلومتری هدفهای خودش رو با دقت میزنه ، هواپیمائی که در ارتفاع 15 کیلومتری پرواز میکنه که صدائی ازش شنیده نمیشه !؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بابی خان ، آمریکائی ها از سلاحشان تعریف نمیکنند بلکه سلاح آمریکائی خودش از خودش تعریف میکنه ، سلاح آمریکائی شخصیت داره حال چرا ، اجازه بدین توضیح بدم ، دکترین نظامی پیمان ورشو در مقابل ناتو در زمان جنگ سرد مقابله کمی با کیفیت سلاح آمریکائی بود ، مثلا روسها در اروپا در مقابل چهارهزار تانک پیمان ناتو که اکثرا آمریکائی بود دوازده هزار تانک روسی چیده بودند ، جنگ ایران و عراق ویا جنگهای چندگانه اعراب و اسرائیل نمونه های جالب برتری سلاح و آموزش آمریکائی در مقابل حریف روسی بود ، تام کوپر در کتابهاش یاد آور میشه که به عقیده اکثر کارشناسان نظامی تنها دلیل برتری نیروی هوائی ایران بر عراق آموزش بر تر خلبانان و پرسنل نگهداری نیروی هوائی ایران بود ، نیروی هوائی عراق از نظر کمی بر نیروی هوائی ایران برتری داشت همانطور که نیروی هوائی اعراب همیشه از نظر کمی بر نیروی هوائی اسرائیل برتری داشتند ولی این برتری کمی نتوانست در برابر برتری کیفی نیروی هوائی ایران و اسرائیل که همانا سلاح و آموزش آمریکائی بود چیره بشه ، آمریکائی ها بر عکس روسها تنها بخاطر پول و یا چشم داشت های سیاسی به کشوری هواپیمای طراز اول نمیدن میدانم که وضع عربستان را مثال میزنید عربستان یک استثنا است و در ثانی نیروی هوائی عربستان دربست در کنترل آمریکا و شرکتهای خصوصی اروپائی است ، زمانیکه ایران که دوست و متحد آمریکا بود درخواست خرید هواپیماهای اف-4 رو کرد هیئتی از پنتاگون ، نیروی هوائی آمریکا و شرکت داگلاس از پایگاههای نیروی هوائی ایران بازدید کردند تا از توانائی ایران برای نگهداری این هواپیما مطمئن بشوند ، سقوط هر فروند هواپیمای طراز اول آمریکا در هر نقطه از جهان و بهر دلیلی برای این کشور مهمه و به این مسئله حساسیت داره ، بهر حال این بازدید از پایگاههای نیروی هوائی ایران منجر به تحولی بزرگ در نیروی هوائی کشورمان شد که همان تشکیل رسته همافری در نیروی هوائی ایران بود ، برای دریافت هواپیماهای اف-14 هم درست همین ماجرا پیش آمد و تیمی از پنتاگون ، نیروهای هوائی و دریائی آمریکا و کارخانه گرومن از پایگاه یکم شکاری ( مهرآباد ) بازدید کردند که خود من یکی از راهنماهای این تیم بودم ، در آن زمان یعنی زمان بازدید این تیم از پایگاه یکم نیروی هوائی ما در چنان سطحی بود که شما هیچ گونه تفاوتی بین پایگاهی در ایران یا آمریکا نمیدیدید ، پاایگاه یکم شکاری در آن زمان دوسال پیاپی از نظر نگهداری در بین تمام پایگاههای دارنده هواپیمای اف-4 در جهان مقام اول را کسب کرده بود و باید توجه داشت که علاوه بر ایران و آمریکا کشورهای زیادی اف-4 داشتند ، در این دوسال افتخار آفرین فرمانده پایگاه یکم شکاری روانشاد تیمسار امیرحسین ربیعی بود . این برتری البته تنها در بخش نیروی هوائی نیست و دلیل واضح این برتری سیستم اقتصادی و صنعتی آمریکاست ، رقابت در تحقیق و تولید که سود سرشاری رو بدنبل داره .

آقا پرويز من با توجه به مقام و منزلتي كه داشتين و به خاطر خدماتي كه به مملكت عزيزمون كردين از شما ممنونم و احترام زيادي هم براي شما قاپل هستم. دور از احترام و ادبه كه بخوام با فردي كه روزگاري جزء بهترين هاي ايران بوده بحث كنم. قبلا عرض كردم سلاح هاي آمريكاييبهترين هستند ولي عقيده من اينه كه آمريكايي ها حتي از بهترين سلاح هايي كه ميسازند نبايد اينقدر تعريف كنن و بزرگش كنن. به هرحال اميدوارم نظر مخالف منو پاي اساپه ادب نذارين
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حالا كركس همچين ميگه عراق و افغانستان كه انگار اين بمب افكن با شوروي هم جنگيده است. icon_biggrin icon_cheesygrin ناراحت نشي شوخي كردم. ما اگر بتوانيم ماهواره اي در فضا داشته باشيم ميتوانيم آنرا با ماهواره تشخيص دهيم . چرا كه همانطور كه گفتم پشت اين بمب افكن خاصيت رادار گريزي ندارد.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با اجازه اساتيد فن شكل هاله هايي كه در اثر عبور از ديوار صوتي و درست در همون لحظه روي بدنه و به خصوص بال هواپيما ايجاد ميشه عمود بر بال و بدنه است البته شكل كلي شبيه به يك ديسك خواهد بود كه از نگاه جانبي تقريبا به شكل خط ديده ميشه مثل اين ميمونه كه هواپيما درست از وسط يه سكه دو تومني گنده رد ميشه icon_cheesygrin البته از نگاه روبه رو يا پشت سر اما اين شكل شبيه به اون نيست و در ضمن همون طور كه دوستان گفتن بي 2 ساب سونيك هستش icon_biggrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.